Supralux VERF EN LAK Veebless k Drie Rode Tulpen HET PROCES-EICHMANN DE BEROEPSKEUZE -4 1 Schouwen-Duivelandse Sportspiegel (goodwill Wat biedt de BEELDBUIS? ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 9 JUNI 1961 No. 18965 Ingezonden mededeling JERUZALEM, 8-6. Voor de recht bank in de Israëlische sector van Jeruzalem, waar het proces wordt gevoerd tegen de voormalige luite nant-kolonel van de S.S., Adolf Eichmann, in de afgelopen oorlog hoofd van „Vier B", de afdeling voor Joodse zaken van het hoofd kwartier van de Duitse rijksveilig- heidsdienst, is donderdag door de Litouwse Joodse Ra ja Kogan, die in het dodenkamp Auschwitz te werk was gesteld, gewezen op het merkwaardige feit dat Joden, die misdrijven hadden begaan, veelal niet vergast werden. Zij vertelde ook dat de vrouwen, die in Auschwitz werkten, door hun Duitse opzichters waren gewaar schuwd dat zij ter dood zouden worden gebracht, indien zij iets los lieten over hetgeen zij hadden ge zien of blijk gaven van enige reac tie bij het verwerken van kaarten, waarop aan gevangenen toegedien de straffen of hun terechtstellingen waren vermeld. „Eens kwam een vrouw het doodsbericht tegen van haar broer. Zij durfde niet eens te huilen", al dus Raja Kogan. is beter, kost minder... en elke streek strak! 'n Product van BRINK, Groot-Ammin Moeilijk ontwarbare knoop (Van een economische medewerker) Elk kind in Nederland moet ten minste zes jaar het basisonderwijs volgen. Daarna gaat het over naar de andere vorm van voortgezet on derwijs. In verband met de uitbrei ding van de leerplicht en de in krimping van het basisonderwijs tot zes jaar komt een kind van om en bij de twaalf jaar al voor de vraag te staan in welke richting hij of zij zich verder moet bekwamen, want de leerplicht Is dan nog niet voorbij. In vele gevallen betekent de keuze van verdere opleiding een definitieve richting bepalen, want vele vormen van voortgezette scho ling lelden naar een bepaald be roep of vak. Er ontstaan dus pro blemen op het kruispunt, waar ve le opleidingen hun loop beginnen en waar anderen eindigen. Ver- keerstechisch gesproken mondt het lager onderwijs uit in een rotonde, van waaruit alle richtingen open liggen. Wordt van daaruit een rich ting gekozen, dan volgt er nog een aantal kruispunten. Naarmate de afgelegde afstand op de levensweg groter is, wordt het aantal zijwe gen geringer en na het bereiken van een bepaald beroep zoeken ve len nog vergeefs naar een zijweg, waarlangs een „terug" of een ver andering mogelijk is. Voordat het eindpunt op de vormingsweg is be reikt, rijst een reeks van proble men. Geld speelt geringer rol De mogelijkheden voor onze jeugd zijn groter dan ooit. Welis waar sterven er tientallen beroe pen uit, die uit de tild raken, maar er komen honderden andere kan sen en mogelijkheden voor in de plaats. Deskundigen schatten het aantal beroepen op vier- tot vijf duizend. Al deze beroepen zijn praktisch bereikbaar vor iedereen die er de capaciteiten voor heeft. Het geld speelt een veel geringer rol dan voorheen en ook de af komst doet er minder toe dan vroe ger. al moet de invloed van het millieu niet worden onderschat. Niet iedereen heeft dezelfde mid delen en wegen tot zijn beschik king, maar er is nu een kans en een weg, al gaat die niet steeds ove rozen. Die veelheid van keuze houdt het gevaar in, dat wij door de vele bomen het bos niet meer zien in de beroepskeus. Daardoor stiigt de kans od een misstap. Een ander nadeel van deze tijd en de toekomst ligt in de toene mende specialisatie, die reeds vroeg een aanvang neemt. Wij weten niet meer iets van alles. Prof. Polak sprak in Rotterdam over de op mars van experts, die steeds meer weten over hoe langer hoe minder, tot zij alles weten over niets. Tussen zand en struisvogel Velen komen met hun kennis van de weg in een slop terecht, die tot hun sch(r)ik dood loont. Een der gelijke uitkomst is niet altijd te voorkomen als gevolg van de ge weldige dynamiek van het maat schappelijk leven. Het overzicht in ons leven is enorm verbreed, het uitzicht is beperker geworden. Dat leidt tot spanning bij de bereops- keus. Betekent het voorgaande een pleidooi voor algemene vor ming? Die conclusie is even zeer gevaarlijk. Er zijn talloze jonge mensen, die verzanden in algemene vorming. De keu ze van een bepaalde richting kan niet te lang worden uit gesteld. Dat is evenzeer struis vogelpolitiek. Keuze van le vensrichting en specialisatie kunnen zo lang worden ver schoven, dat er achterstand ontstaat of dat men net niet genoeg weet over alles. Tussen deze twee uitersten moet de mens van morgen zijn weg vin den. Het kind kan daarbij bij zich zelf te rade gaan. Het kan echter op jonge leeftijd niet alleen beslis sen en heeft hulp nodig van ou ders, onderwijzend personeel, mis schien ook van beroepskeuze-advi seurs en psychologen. De aanleg is beslissend, maar die is lang niet altijd duidelijk, noch voor het kind zelf, noch voor de genoemde hel pers. Slechte raadgevers! Toch zijn de meeste misluk kingen geen gevolg van gemis aan kwaliteiten bij de kiezende maar bij de raadgevers. Bij de meeste adviezen zijn onbaat zuchtigheid en objectiviteit be wust of onbewust, verre te zoeken. De ouders zijn meestal bezeten van een eigen ideaal voor hun kind, dat hiervan de dupe wordt. Bij veel onder- wijs-mensen leeft de wens om kinderen die richting uit te sturen, waarvan ze weten, dat de opleiding goed is. Die op leiding kan inderdaad best zijn maar Is zij dan ook geschikt voor de betrokkene? De beroepskeuze kan niet feil loos werken, omdat de tijd ont breekt om elk geval tot op de bo dem te onderzoeken. En als de met moeite en zorg afgegeven adviezen dan maar werden opgevolgd, voor al als ze niet overeenstemmen met de verwachtingen van de ouders! In onze dagen kan bij de be roepskeuze de welvaart een slechte raadgever zijn. Een vader of for tuinlijk familielid kan in een be paald beroep of bedrijf een uit stekend betaald levenswerk heb ben gevonden. Dat schept dan een gunstige voedingsbodem om een jongen of een meisje ook die voor beeldige weg op te zenden. Dat lijkt juist, maar wordt zo'n kind dan getrokken door het werk of door de kans op een hoog inko men? En zoekt iedereen in het le ven naar een hoog inkomen? Niet de materie Het belangrijkste is toch, dat de levenstaak inhoud aan dat leven schenkt. De kans is niet gering, dat in een vermaterialiseerde we reld de materie koning kraait, ook bij de beroepskeus. Dit leidt tot grote teleurstellingen. Het moge juist zijn, dat er bij de beroepskeuze fouten worden ge maakt. Ook is hier is sprake van menselijke beslissingen en het be wust aanvaarden van zekere risi co's, die tot het leven zelf beho ren. De pluspunten zijn op dit ter rein, dat met hulp van de opvoe ders en deskundigen de grote meerderheid der jeugd zonder veel moeite het werkterrein vindt waar op ze zich thuis voelt. Voor een minderheid duurt het langer voor dat het arbeidsveld gevonden is, maar ook voor hen kan toch wel een keuze worden gemaakt, die in grove lijnen de toekomst aangeeft. Is men eenmaal zover, dan moeten wij de tijd zijn louterende funktie laten verrichten. Wij willen allen algemeen ge vormde mensen zijn met een brede kennis en een vooruitziende blik. Hebben onze voorouders, hebben wij kunnen voorkomen dat het geestelijk klimaat en de vooruit gang der techniek tot specialisatie noopt? Wij willen de voordelen er van accepteren, maar de nadelen niet op de koop toenemen. De toe komst zal ons er toe dwingen. maar de bezieling Wanneer wij terug zien als ge slaagde mensen in^het leven, dan k ons succes niet te danken aan het voorrecht dat wij zoveel wisten op zo'n breed terrein, maar meer aan de bezieling waarmee wij misschien in een veelzijdig beroep een be paald onderdeel van ons werk ver richt hebben. Daarom kunnen wij ook irifet optimisme spreken over het dynamische tijdperk der speci alisatie. Dat zal onze jeugd vragen naar veel kennis op een beperkter terrein. Maar is met de snelle wisseling van het technisch, economisch en cultureel patroon van de wereld ook de geest van onze jeugd niet veel dynamischer? Hoe het zij, zonder goede voorbereiding en ver zameling van wetenschap en ken nis zal de gecompliceerde maat schappij van morgen niet bespron gen worden. Grijpen wij daarom de gunst der tijd aan om naar vermogen de knoop der beroepskeus te ontwar ren om daarna de jeugd te stimu leren met ijver en toewijding ken nis te vergaren, op welk terrein dan ook. drs. MIERLO WEEKEINDE ARTSENDIENST ZIERIKZEE Weekeinde 10-11 juni 1961: C. M. van Hoorn, telefoon (01110)-2080. WEEKEINDE ARTSENDIENST MIDDEN-SCHOUWEN Weekeinde 10-11 juni 1961: J. L. Braber, Drelschor, telefoon (01112)- 280. WEEKEINDE-DIENST DIERENARTSEN Weekeinde 10-11 juni 1961: C. J. H. Scheuerman, Zierikzee, telefoon (01I10)-2180. In de korfbalcompetitie bezoekt Unitas zaterdag WIK Zee meeuwen en Brouwershaven binden de strijd aan te Haamstede Ontmoeting Stormvogels-MEVO op sportpark „Bannink" Zondag voetbal-beslissingswedstrijd Zierikzee II-Clinge II Stagende prestaties bij Delta-Sport dank zij harde training KORFBAL. In de le klas speelt k. NWK hedenavond te Nieuwer- kerk tegen hekkesluiter Velocitas. De thuisclub is in deze wedstrijd bij voorbaat reeds vrijwel zeker van de inzet. Morgenavond gaat Unitas te Kerkwerve op bezoek bij WIK. Hoewel de Zierikzeeënaars zeker hun uiterste best zullen doen om met een zo goed mogelijk re sultaat voor de dag te komen ge ven w\j de thuisclub toch iets be tere kansen. Te Haamstede gaan Zeemeeuwen en Brouwershaven de strijd met elkaar aanbinden met als inzet de bezetting van de 2e plaats op ranglijst. De blauw- witten, die thuis nog geen enkel verliespunt hebben geboekt, heb ben hierbij ongetwijfeld de beste papieren. In de 2e klas behaalde Stormvogels dinsdagavond een 6-3 overwinning op rode lantaarndra ger Zwaluwen. Morgenavond, goot Stormvogels op het sportpark Ban nink" te Zierikzee de strijd aan binden tegen MEVO. Beide 12-tal- len zijn na aan elkaar gewaagd, zodat de uitslag niet ver van een gelijk spel zal liggenDES maakt thuis een goede kans tegen Zwa luwen. Te Ouwerkerk heeft DOS- KO de beste troeven in handen legen SVOWK, terwijl Renesse in eigen huis tegen de reserves van s.k. NWK terdege zal moeten op passen als het de winst niet naar Duiveland zal willen zien vertrek ken. In de 3e klas zal Unitas II de eer wel aan het bezoekende Burgh III moeten laten. NOAD II maakt een goede kans haar positie iets te verbeteren nu Zeemeeuwen II op bezoek komt. Brouwershaven III, dat enige malen verrassend goed voor de dog is gekomen, achten wij voor eigen publiek in staat WIK III van het lijf te houden. De ont moeting tussen de reserves van WIK en Brouwershaven is een ge heel open strijd, waarbij waar schijnlijk het terreinvoordeel wel eens de doorslag kan geven. In de aspiranten groep I start Burgh A als favoriet tegen het bezoekende Renesse. Zioaluwen is zeker niet geheel kansloos tegen Zeemeeuwen te Scharendijke, terwijl DOSKO wellicht zijn eerste zege kan beha len tegen het bezoekende Storm vogels. In groep II kan NOAD baas in eigen huis blijven tegen Unitas. Te Nieuwerkerk hééft SVOWK de beste kansen op succes tegen s.k. NWK. WIK A kan zijn aanspraken op de titel behouden door Brou wershaven A met lege handen naar huis te sturen. VOETBAL. Voor de promotie naar de reserve 3e klas van de K. N.V.B. staat zondag te Goes op het terrein van Robur de beslissings wedstrijd tussen Zierikzee II en Clinge II op het programma. Voor Zierikzee II is deze wedstrijd wel een bijzonder zware opgaaf waar bij alleen een gunstig resultaat be reikt kan worden als het gehele elftal zich als één man vanaf het beginsignaal voor de volle 100 pro cent inzet. Voor haar nederlaag- tournooi speelt Bruse Boys zater dagavond tegen een combinatie van Zierikzee. ATLETIEK. Met vreugde heb ben wij de laatste weken weer kennis kunnen nemen van de uit stekende resultaten welke een aan tal leden van onze eilandelijke Ingezonden mededeling BINNENVERINGBED htt btJte bed ooit gemaakt SCHUIMRUBBERBED met versterkte middensector vereniging Delta Sport hebben we ten te behalen. Na de minder goe de resultaten van een aantal leden tijdens het vorige seizoen is er de ze winter en in het voorjaar hard getraind, met als gevolg weer stij gende prestaties waarbij zelfs een aantal Zeeuwse records om zeep konden worden gebracht. Het zou zeker een mooie propaganda voor de atletieksport op ons eiland zijn als de mogelijkheid kon warden geschapen weer eens een wedstrijd op het eiland te organiseren waar bij wij onze eigen mensen aan het werk kunnen zien. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. De ambassadeur van Pakistan, begum llaquat Ali Khan, heeft in Den Haag een af scheidsreceptie gegeven. Zoals be kend vertrekt de begum naar Ro me, waar zij haar land als ambas sadeur zal vertegenwoordigen. ZAANDAM. Een jongen van naar schatting dertien jaar is in Zaan dam om het leven gekomen bij een verkeersongeluk. Hij viel met zijn bromfiets onder het achterwiel van een vrachtwagen. WORMERVEER. De 7-jarige J. J. E. uit Wormerveer is in de Zaan gevallen en verdronken. De jongen speelde met - een vriendje aan de waterkant en raakte daarbij in het water. De Wormerveerse politie bracht de jongen binnen twee mi nuten op de wal. Kunstmatige ademhaling had echter geen resul taat meer. DIEPENHEIM. Drie officieren en zestig manschappen, die deel uitmaken van het Engelse bezet tingsleger in west-Duitsland, ma ken momenteel een mars dwars door Nederland. Het zijn allen be roepsmilitairen van het vierde re giment van de Royal Horse Artil lery die hun verlof thuis gaan doorbrengen. WEESP. De 79-jarige L. J. E. in Weesp is bij een verkeersongeval om het leven gekomen. De heer E., die per fiets de provinciale weg Bussum-Weesp-Am9terdam wilde oversteken, werd door een uit de richting Bussum komende perso nenauto gegrepen. DEN HAAG. De koningin en prins Bernhard zijn voornemens op 4 juli de gala-voorstelling van het lustrum-spel „Francois Villon" van het Utrechtsche studentencorps in Utrecht bij te wonen. DEN HAAG. Bij K.B. is met in gang van 1 juni 1961 op het daar toe door hem gedaan verzoek ter zake van langdurige dienst eervol ontslag uit de militaire dienst ver leend aan hr. ms. adjudant in bui tengewone dienst, generaal B. R. P. F. Hasselman, van de generale staf. Zodra de zon kwam, wisten wij het al. De bevolking van ons land zou dan in twee ongeveer even grote groepen uiteenvallen. En ja, het gebeuren voltrok zich klokslag S uur. Ondanks de heerlijke avon den, schoven in vele huizen da gor dijnen dicht en verenigden de ver stokte en aan de kiekkast verslaaf de kijkers zich tegenover het fluo rescerend venster. Van andere huizen bleven gordijnen en vensters open en zaten de bewoners buiten in tuin of op balkon. Zij ademden de gezondheid in met volle teugen. Enkelen maakten zelfs weer eens een avondwandeling en lieten de gevaarlijke amazone en zelfs Cle mentine vergeefs dreigen met haar pistolen. Zijn er dan nog zoveel mensen zo onverstandigom avond-in avond-uit niet anders te doen, dan maar voor dat glazen oog te gaan zitten? Helaas ja, er zijn ontelbaar veel televisiebezitters, die het een voudig niet meer kunnen opbren gen om het toestel een avond bui ten gebruik te laten. Een onzicht bare macht drijft hen tegen het aanvangstijdstip naar binnen, doet hen de zoveelste zonverlichte huis kamer zorgvuldig verduisteren en laat hen dan als contradictio in de berookte atmosfeer genieten van een journaalfilm over het mooie weer Zelfs het meest optimistische iveerkaartje met zonnetjes kan zo'n aan zijn leunstoel gekluisterde gewoontekijker niet verlokken, de tuindeuren open te werpen en bui ten in een ligstoel plaats te nemen. Want daarbuiten, tussen de geu rende jasmijn en de openberstende rozen kan hij niet zien wat de te levisie verder vertoont over deze mooie dag! UIT OF THUIS? Han Rensenbrink, die jaren lang de kinderen boeide met zijn ge zellige en leerzame babbeltjes over hun dieren, keert zondagavond te rug op ons scherm, nog wel op een tijd dat ook onze kinderen nog even kunnen kijken. Schakelt u dus niet te snel over op „Kleine Stadt - ganz grosz", of op het variété i>an België Waalsl Voor regenachtige avonden een beperkte, maar selecte greep uit het komende programma: zaterdag de Nederlandse wereldkampioen goochelen Fred Kaps en „het Ne derlands Loge&rkamer Orkest"}. Zondag voor muziekminnenden het Bachconcert en voor dierenliefheb bers Han Rensenbrink. Maandag Music Boxspeciaal voor de jon geren. Als we de toneeluurtjes bui ten beschouwing laten, kunnen we nog genieten van Mahalla Jackson (donderdag) en dr. Van Swol (vrij dag) via Lopik en van „Der Ken nedy-look" van Thilo Koch (com mentator over de „rode optiek" (dinsdag) en Mexico (vrijdag) uit Duitsland. Drelschor: 9.30 uur ds. Duvekot. Ouwerkerk: 7 uur ds. Bezemer. Nieuwerkerk: 10 uur ds. Westerhof. Oosterland: 10 en 6 uur ds. J. H. Grolle, Utrecht. Sirjansland: 10 uur leesdienst, 6.30 uur vic. Kei ling. Bruüüsse: 10 en 5 uur ds. D. Goudzwaard, IJsselmonde. Lutherse Kerk Geen dienst. Geref. Kerkeu Zierikzee; 10 en 5 uur ds. H. J. van Duinen, Zwijndrecht. Haam stede: 10 en 5 uur ds. K. Snoey, Maasdijk. Renesse: 7.30 uur ds. H. J. van Duinen. ScharendUke: 10 en 2.30 uur ds. Toorenvliet, Bloemen- daal. Brouwershaven: 10 en 2.30 uur ds. Wentsel. Zonnemaire: 10 en 2.30 uur ds. Huijser. Nieuwerkerk: 10 en 5 uur dr. Becker. Oo6teriand: 10 en 3 uur ds. H. v. Koningsveld, Ede. Bruinisse; 10 en 5 uur cand. v. d. Laan, Voorburg. Anna Jaco- bapolder: 10 en 2.30 uur ds. Haver kamp. Geref. Kerken (Vrijgemaakt) Brouwershaven: 10 en 3 uur ds. H. Bouma, Assen. Chr. Geref. Kerken Zierikzee: 10 en 6 uur ds. v. d. Klis Kerkwerve: 10 uur godsdienstoefe ning, 6 uur leesdienst. Haamstede: 10 en 3 uur leesdienst. Nieuwer kerk: 10 uur leesdienst, 3 uur ds. v. d. Klis. Geref. Gemeenten Haamstede: 10 en 2,30 uur lees dienst. Nieuwerkerk: 10 en 2.30 uur leesdienst. Oosterland: 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. Geref. Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10, 2 en 6 uur leesdienst. Renesse: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk; 9.45 en 2.45 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Oud-Geref. Kerken Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Leger des Heils Zierikzee: 10 uur heiligingsdienst, 12 uur jeugdsamenkomst, 7.30 uur verlossingssamenkomst. Rooms-katholieke Kerk Zierikzee: Zondag de H.H. Missen te 7.15 en 10 uur, het Lof te 19 uur. In de week de H.H. Missen te 7.15 uur en te 8 uur. Zaterdag te 19.15 uur het Marialof. Haamstede: Zondag de H. Mis te half 8 en te 9 uur. PREDIKBEURTEN voor zondag 11 juni Ned. Herv. Kerk Zierikzee: Grote Kerk: 10 uur ds. Bezemer. Gasthuiskerk: 11.15 uur ds. Assendorp, 7 uur dhr. Mali- paard. Kerkwerve: 2.30 uur ds. Boer, 10.30 uur zondagsschool. Se- rooskerke: 10 uur dhr. Malipaard. Burgh: 10 uur ds. Don. Haamstede: 10 en 7 uur ds. Boer. Renesse: 11 uur ds. van Liere. Noordwelle: 9.30 uur ds. van Liere. Eikerzee (Scha.- rendyke): 10 uur ds. v. d. Ban. Brouwershaven: 10 uur ds. Spel berg, Utrecht. Zonnemaire; 10 uur vic. Keiling. Noordgouwe: 11 uur ds. Duvekot (Bed. van de H.D.). AL OF NIET DANSEN Breuk in Gereformeerde studentenvereniging DELFT, 8-6. Ongeveer vijftig le- den zijn na een meningsverschil uit de af deling" Delft der Societas Studiosorum Reformatorum getre den. Aanleiding tot dit uittreden is een meningsverschil over de toe laatbaarheid van de moderne dans binnen de vereniging. Tegenover hen die menen, dat de dans door de christen dient afgewezen te wor den, staan anderen, die de dans ook in het gereformeerde studen tenleven willen introduceren. De vijftig uitgetreden leden heb ben besloten een nieuwe vereni ging op te richten om, zoals zij zeggen, „het studentenleven in ge reformeerde zin vorm te geven". UTRECHT. De christelijke ver eniging tot verpleging van langdu rig zieken „Het Zonnehuis", viert vandaag (donderdag) in Utrecht haar veertigjarig bestaan. FEUILLETON fabrieken Zevenbergen 1 UTRECHT. De actie van de Ka tholieke Arbeiders Beweging onder het motto „Wij en zij" ten behoeve van de christelijke vakbeweging in de onderontwikkelde gebieden, heeft de anderhalve ton overschre den. Na de officiële sluiting zijn uit tal van afdelingen nog gelden binnengekomen, waardoor de tota le opbrengst thans f 155.347,37 be draagt. Een Britse woordvoerder heeft donderdag verklaard dat de Ame rikaanse, Franse en Britse delega ties de Sowjet-Unle hebben mee gedeeld geen verdere bijeenkomst van de conferentie over Laos te kunnen bijwonen voojdat zij hun overleg met de respectieve rege ringen hebben voltooid. Koks is sedert zondagavond bij na niet meer uit de kieren geweest. Hij laat eten en drinken In zijn ka mer komen, waar het een door gangshuis blijkt te zijn van politie mannen en arrestanten. Want na Gijs Peters en Arie Bloemers vol gen er meer. De Rotterdamse re cherche heeft in het havengebied de hand weten te leggen op een andere beruchte figuur, die gedu rende enkele weken verdwenen was en nu plotseling opdook met veel geld. En aangezien hij geen enkele aannemelijke verklaring kon geven voor zijn plotselinge kapitalistenstand, vond de Maas- stadpolitie het maar beter om hem voorlopig vast te houden. In zijn kosthuis werd nog een bedrag aan geld gevonden en toen veronder stelde men eveneens een bendelid van de Doornstadse roofovervallen gepakt te hebben. Dus werd hij netjes opgehaald en op het bureau van Koks afgeleverd. Die wel raad met hem weet. Jammer genoeg is men in Am sterdam het spoor van Fennie La- man kwijt geraakt. Ze is op een zeer geraffineerde manier in de city verdwenen. Nu houdt men Piet Ogterop in de gaten. Want misschien vinden zo door hem weer haar spoor terug. Belangrijker is echter, dat men de tipgever van de postoverval ontdekt heeft. Dat is een verdien ste van Jansma, want dinsdag avond bracht Jansma, die opdracht had alles, wat met de postoverval te maken had, uit te pluizen, met door Frank van Falckenoort jr. een triomfantelijk gezicht een ze kere Bosboom binnen, een chauf feur van de PTT. „Meneer Bosboom wenst een ver klaring af te leggen, meneer", zei Jansma, nadat hij een vriendelijk knikje van zijn superieur in ont vangst had genomen. „Dat kan", antwoordde Koks op beminnelijke toon. „Gaat u zitten, meneer Bosboom. U bent in ieder geval niet de chauffeur, die op die bewuste avond op de wagen heeft gezeten. Want het signalement klopt op geen stukken na". „Ik ben nog maar enige jaren bij de post", antwoordde de man in het uniform. „Ik rijd voornamelijk tussen Doornstad en1 Utrecht, maar op die bewuste avond had lk vrij, omdat lk vroege dienst had gere den. En was ik thuis. Maar ik heb een familielid, een neef van mijn leeftijd, die vroeger veel bij ons overhuis kwam. Hij was altijd erg belangstellend naar mijn werk en omdat ik er van houd, vertelde ik hem wel eens het een en ander. Ik heb er de laatste dagen over na gedacht, maar sedert die roofover val heb ik Geurt - zo heet mijn neef - niet meer gezien. En nu ben lk bang, dat ik teveel verteld heb over mijn werk bij de post. Achter af bekeken komt het me nu voor, dat hij bijzonder nieuwsgierig was naar verschillende details". Koks knikte en keek naar Jan sma, die in de kamer was gebleven. „Jansma, neem jij de verklaring van meneer Bosboom op en alle mogelijke antecedenten van die r.eef Geurt. Ik verwacht je over een uurtje weer hier". Toen het tweetal naar een ander vertrek was gegaan, belde Koks zijn plaatsvervanger, inspecteur Zwart. Nadat deze binnengekomen was en plaats genomen had, zei Koks: „Jij bent hier nog maar een blauwe maandag en de meeste stedelingen kennen je nog niet. Dat kan soms erg gemakkelijk zijn. Je hebt na tuurlijk een pas?" De inspecteur bevestigde dit. „'Mooi, dan reis je vanmiddag naar België, naar de badplaats Knokke. Wel eens van gehoord?" „Zeker, meneer". ,,)Dat dacht ik al. Daar is een ca sino, een speelzaal. Nu moet je gaan letten op één man, die daar gisteren is aangekomen, blijkens onze inlichtingen van de Belgische justitie. Hij kent jou niet; misschien heeft hij je gezien bij je installa tie ,maar verder ben je hem onbe kend. Jij kent hém echter wel. Je krijgt straks verdere bijzonderhe den. Je hoeft niets anders te doen dan in zijn buurt te blijven, als hij de speelzaal betreedt. Je krijgt een permit, een doorlopend bewijs van toegang voor die speelzaal op het politiebureau van Knokke. Dat is allemaal al in orde gemaakt. Je blijft daar tot vrijdag. De man in kwestie krijgt die morgen een tele- me voorstel dat het zal lopen - en gram - als alles verloopt, zoals ik zal dan naar ons land terugkeren. Je blijft hem ook tijdens de reis schaduwen. Maarmocht hij onverhoopt geen gevolg geven aan dat telegram en in Knokke blijven, of mocht hij een andere kant op gaan, bijvoorbeeld naar Brussel en daar blijven, of eventueel op reis gaan naar een andere plaats, dan grijp je in". (Wordt vervolgd),

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 9