Altijd liever IVÖROL Kunstwerken Zierikzeese Rondweg gereed gekomen Verkeerstunnel Leverdijk nadert voltooiing ZIERIKZEE. Om de aanleg van de twee kilometer lange Rondweg om Zierikzee te kunnen realiseren is vanaf begin augustus vorig jaar hard gewerkt aan grote en kleine voorbereidingen in de vorm van kunstwei ken die noodzakelijk zijn omdat de nieuwe weg verschillende bestaande wegen en waterwegen zal doorsnijden. Deze kunstwerken, die destijds werden aanbesteed en uitgevoerd worden door de firma M. de Oude uit Zierikzee voor f 333.000, zijn thans praktisch gereed gekomen: Dit betreffen dus de duiker van geprefabriceerde betonele menten met schuifwand in de Bettewaardsedijk en de iets kleinere duiker, eveneens in de Bettewaaidsedijk, die een lengte heeft van 40 meter en een breedte van 8 meter. Ook het dei de kunstwerk, de voetgangers- en wielrijderstunnel in de Konir^g Gustav VI Adolfweg is gereed gekomen Deze tunnel moest worden aangelegd in het belang van het vei keer van en naar het Rode Kruis Ziekenhuis, en heeft een hoogte gekregen van 2 40 meter en een lengte van 25 meter. De tunnel is uitgerust met een rijbaantje voor wielrijders van 2.20 meter en met aan weeiszijden een trottoir van 1.15 meter, met een totale breedte dus van 4.50 meter. Deze tunnel ,waar straks dus de weg over heen zal lopen, rust op 32 betonpalen en is voorzien van inwendige zijwandverlichting. Het vierde kunstwerk - een novum voor Zierikzee - is de verke-rstunnel aan het begin van de Leverdijk. Deze tunnel is thans grotendeels gereed. Eind volgende week zal nl. de storting van de laatste moot beton plaats vinden. Ook deze verkeerstunnel rust op palenfundering ,nl .op 44 palen van 11 me ter lengte De doorgangshoogte van deze tunnel bedraagt 4 20 meter, de lengte en breedte respectievelijk 24 en 6 meter. Foto boven: de praktisch voltooide verkeerstunnel aan het begin van de Leverdijk. De aanleg van dit kunstwerk was noodzakelijk in verband met het verkeer Zierikzee-Leverdijk richting Schudde- beurs, omdat deze weg door de nieuwe Rondweg wordt afgesneden. Foto onder: de voetgangers- en wielrijderstunnel in de Koning Gustav VI Adolfweg in klaar. PTT-personeel verricht een noodzakelijk geworden kabelverlegging. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode). SPORT VOETBAL Brouwershaven I-Steenbergen II Vriendschappelijk Aanstaande zondag 11 juni speelt het eerste voetbalelftal van Brou wershaven des middags half 4 een vriendschappelijke wedstrijd tegen Steenbergen II. Wanneer het weer meewerkt, zullen zeker vele voet balliefhebbers deze match bijwon- nen, welke voor de thuisclub een goede repetitie betekent voor haar entree in de 4e klas K.N.V.B., het aanstaande seizoen. DUIVENSPORT P.V. „De Reisduif" Brouwershaven Wedvlucht vanaf S. Quentin op 22 mei 1961. In concours 80 duiven. Afstand 215 km. Vanwege slecht weer pas maandags gelost A. J. Flikweert 1, 6; J. M. Kloet 2; Joh Flikweert 3. 4, 7; L. Plat- teschorre 5; W de Wilde 8; C. J. van Dixhoorn 9; P. Flohil 10. HENGELSPORT Viswedstrijd voor de jeugd Op zaterdag 3 juni jl organi seerde de H.S.V. „Oosterschelde" een viswedstrijd voor de jeugd. De opkomst was gezien de weersom standigheden bevredigend, echter de vangsten waren slecht. De prijswinnaars zijn: 1? prijs Joopie Dekker; 2e pr. Ko Schot; 3e pr. Bas Moerdijk; 4e pr. Hans Koevoets; 5e pr Jaap v. d Welle; 6e pr. Henk Vermeule; 7e pr. Leen Krijger; 8e pr. Arnold Schiette- katte. In de maand augustus zal weer een wedstrijd voor de jeugd geor ganiseerd worden, dit wordt nog nader bekend gemaakt LAND- EN TUINBOUW Erkenning tuinbouwers DEN HAAG, 8-6. De commissie uit de Tweede Kamer, die zich heeft bezig gehouden met de voor bereiding van het wetsontwerp er kenningen tuinbouw is het, blij kens het voorlopig verslag, in het algemeen wel eens met de voorge stelde regeling. Gevraagd werd of het niet voor de hand had gelegen een advies van de S.E.R. te vragen en voorts wilden vele leden graag weten of het Landbouwschap ook om advies is gevraagd. Verscheide ne leden vroegen zich af of het ontwerp niet de mogelijkheid biedt, dat langs een achterdeur het be hoefte-element binnensluipt bij het verlenen van vergunningen. VOETBAL K.N.V.B. Zomeravondcompetitie P.Z.E.M.-C.W.S. 5-0. Heden (vrijdag)-avond wordt ge speeld: Herverkaveling-Rijkswa- terstaat, aanvang kwart over 7. Vergadering exploitanten waterleidingbedrijven Nederlandse waterhuishouding bevoorrecht boven vele andere landen UTRECHT, 8-3. Ir. A. Volker, hoofdingenieur by de directie wa terhuishouding en waterbeweging van rijkswaterstaat, heeft vanmid dag in Utrecht op de ledenvergade ring van de vereniging van exploi tanten van waterleiding bedrijven In Nederland een inleiding gehou den over de waterhuishouding. Hij zei, dat Nederland met be trekking tot de waterhuishouding bevoorrecht is boven vele andere landen. De bronnen, regen, kleine en grote rivieren, zijn in ruime mate aanwezig. De Rijn levert on geveer 65 procent van het water. De watervoorziening baart, on danks verschillende gunstige om standigheden, volgens ir. Volker, toch de nodige zorgen. Het lage land - en met name de polders - staan bloot aan 'n sterke verzilting, het zoutgehalte in de Rijn wordt steeds groter en de Nederlandse bodem wordt intensief gebruikt. Toenemende behoefte De behoefte aan water neemt steeds toe; voor de industrie en de drinkwatervoorziening was in I960 ongeveer 900 miljoen kubieke me ter nodig. Volgens de heer Volker rekent men voor 1980 op een be hoefte van 1700 miljoen kubieke meter en voor het jaar 2000 van drie miljard kubieke meter. Hij voegde hieraan toe, dat men steeds voor een belangrijk gedeelte aan gewezen zal blijven op het opper vlaktewater. Er wordt thans ook gestudeerd op de watervoorziening van de lichte zandgronden ter opheffing van de droogteschade. De grootste eisen aan de watervoorziening wor den echter gesteld door de verzil ting. De verzilting ligt, volgens ir. Volker, in grote delen van laag Nederland, belangrijk boven de grenzen die landbouw en tuinbouw willen stellen. Een hoeveelheid van tweehonderd milligram chlorion per liter water, zou voor land- en tuinbouw ideaal zijn, maar in bij voorbeeld het uiterste noorden van Friesland, in Groningen en in Noord-Holland en in enkele delen van Zeeland, overschrijdt het zout gehalte de vijfduizend milligram. De heer Volker zei, dat er niet genoeg zoet water is om het ideale zoutgehalte te bereiken. Ingezonden mededeling dan zeker van frisse mond en witte tanden STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Concert „Kunst en Eer" Bij gunstig weer hoopt de Kon Harmonie „Kunst en Eer" morgen (zateidag)-avond een concert te geven in de tent in het Havenpark. Het programma bevat de volgen de nummers: Einzug der Gladiato ren, mars, Jul. Fucik; Suite voor Harmonie-orkest, Mann-v. Leeu wen; Beelden uit de Vogezen, Meindert Boekei; Merry England, Edward German; Finlandia, Symph. gedicht, Sibelius; Our Director, mars, Bigelon-Mol; Tschaikowsky Herinneringen, A. Meyns; Semper Dixieland, mars, Sousa-Walters; Chicago, jazz-ouV^rture, Fernand Ruelle; Abschied der Gladiatoren, J. Blankenburg. Vergadering Plattelandsvrouwen Voor de afdeling Schouwen van de Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen hield de heer W. de Vrieze uit Haamstede een lezing over zijn reis naar Amerika Deze bijeenkomst werd dinsdagavond gehouden in het „Huis van Nas sau" en werd ook bijgewoond door enkele echtgenoten van de dames leden. Directeursbenoeming Rotterdamsche Bank N.V. Wij vernemen dat de directeur van het kantoor Zierikzee van de Rotterdamsche Bank N.V. de heer D. C. A. Lugt - die gelijk gemeld te Vlissingen is benoemd - zal op gevolgd warden door de heer M J. van der Stel, directeur van het bankkantoor te Schoonhoven. De heer van der Stel is oorspronke lijk afkomstig uit Tholen. NIEUWERKERK Slotmiddag bejaardensociëteit Woensdag werd in „Ons Dorps huis" alhier de laatste bejaarden middag in dit seizoen gehouden, waarvoor de belangstelling zeer groot was. Na de gebruikelijke opening en het zingen van Ps. 68 vs. 10 werden aan verschillende tafeltjes de gebruikelijke spelle tjes gedaan, totdat het woord werd gegeven aan ds. Westerhoif. Door he mwerd een prachtige serie dia's vertoond, betrekking hebbend op oud-Nieuwerkerk. Veel, zeer veel wer<j op het witte doek gebracht, te beginnen met de jaren van om streeks 1600 tot voor de ramp van 1953. Voor de bejaarden die hier geboren en altijd gewoond hebben was veel te zien wat de jongeren niet hebben gekend. Vele bekende gezichten zag men van hen die ver trokken of niet meer in leven zijn. Ook zag men bekende woningen, waarin ouders of grootouders ge woond hebben Het was bijzonder interessant en het vertoonde werd zeer op prijs gesteld. Mevr. Stout- jesdijk-van der Wielen, de leidster, dankte ds. Westerhof voor het vele werk dat door hem hiervoor is ge daan en vooral om de primeur der Ingezonden mededeling vertoning, waarmede hij de be jaarden heeft verrast. De heer v. d Have las nog een stukje Zeeuw se humor. Ds Westerhof las daar na Ps. 19 als een toepassing op het samenzijn der bejaarden en herin nerde er aan dat onder alle om standigheden God dezelfde is en blijft, waarna hij de bijeenkomst sloot. Gehoopt wordt op een we derzien bij het begin van het nieu we seizoen in september a.s. De heer v. d Have dankte namens de bejaarden het damescomité voor 't vele werk dat door hen voor de be jaarden wordt gedaan en ds Wes terhof voor diens mooie dia's. BRUINISSE Benoeming onderwijzer Als tijdelijk onderwijzer aan de o.l.-school te Bruinisse is benoemd de heer J. F. Westplate te Wol- phaartsdijk. Nieuwe torenkraan gearriveerd Op de Deltawerken te Bruinisse is in de plaats van de onlangs om gevallen torenkraan, thans een an dere torenkraan gearriveerd, van dezelfde fabriek, maar van een zwaardere constructie. Deze nieu we kraan is thans geplaatst in de bouwput zelf, in het meest ooste lijke deel De andere kraan was op het werkterrein gemonteerd. Ook nu is de kraan weer plm. 45 meter hoog. Veluwe-reisje Herv. Vrouwenvereniging De hervormde vrouwenvereni ging hield woensdag 7 juni haar jaarlijks zomerreisje en ditmaal was de keuze gevallen op een „Ve- luwetocht". De eerste pleister plaats van de plm. 40 personen be vattende bus was Rotterdam, waar koffie werd gedronken en via Gou da naar Utrecht werd gereden, waar een uur was uitgetrokken om te winkelen. In Zeist werd het di ner gebruikt in het Jagershuis Via Woudenberg, Scherpenzeel, Ede en Otterloo ging het toen op Hooge Veluwe aan. Onnodig te zeggen dat het een rit was met buitengewoon veel groen, bloemen en bomen. In het nationale park „De Hooge Veluwe" wild© men de thee ge bruiken, maar deze nalatenschap van de familie Kröller bleek der mate als recreatiecentrum in trek, dat dit onmogelijk bleek en daar om werd de eigen meegenomen li monade maar geconsumeerd. De watervallen van Loenen op de Veluwe wekten herinnerin gen aan het openen van ds spui- slui9, toen de oude vertrouwde spuikom of gracht nog bestond. Apeldoorn (Het Loo), Arnhem, Nijmegen werden al rijdende be zichtigd. In de bekende uitspan ning „De Nagtegaal" aan de weg 's-Hertogenbosch-Grave, werden de nog overgebleven boterhammen genuttigd en via 's-Hertogenbosch en Tilburg, Breda en Steenbergen werd in een non stop rit naar het v?er gereden, waar men de laatste dienst nog juist kon halen. Een prettige dag, die lang in de herin nering zal blijven was weer achter de rug. NOORDWELLE Busreisje Plattelandsvrouwen De afdeling Noordwelle en om streken van di Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen maakte dinsdag het jaarlijks busreisje, met als eerste doel een bezoek aan de AVRO-studiogebouwen te Hilver sum. Zeer interessant was het hier een uitvoering voor bandopname te mogen bijwonen van het en semble „De Zaaijirs", met zang van Corrie Brokken, Na een lunch- en winkelpauze werd de reis voortgezet naar de luchthaven Schiphol, waar per treintje een deskundige rondlei ding over de terreinen werd ge maakt. Dit bezoek werd besloten met een gezellig zitje op het dak terras, waar men genoot van het landen en opstijgen der vliegtui gen. Te vlug naar de zin van de dames moest dan ook de terugreis worden aanvaard, die in hotel Brabant te Zevenbergschehoek on derbroken werd voor de warme maaltijd. De chauffeur van de R. T.M de heer.J. Mathijsse bracht een zeer tevreden gezelschap over deze mooie excursie, hierna weer veilig thuis. KERKNIEUWS Ds. J. F. L. A. de Jagher zestig jaar predikant (Van 1901-1907 te Burgh) Vrijdag 16 juni a.s. zal het zestig jaar zijn geleden, dat ds. J. F. L. A. de Jagher uit Arnhem werd be vestigd als predikant in de Neder landse Hervormde Kerk en op die zelfde dag hoopt hij tevens - gelijk gemeld - 85 jaar te worden. Ds. Jules Frangois Louis Auguste de Jagher werd op 16 juni 1876 in de hervormde pastorie van Gaast in de burgerlijke gemeente Wonse- radeel in Friesland geboren. Hij bezocht eerst het Erasmiaans-gym- nasium te Rotterdam en studeerde daarna verder nog aan de rijksuni versiteit te Leiden. Nadat de heer de Jagher in 1900 door het provin ciaal kerkbestuur van Noord-Hol land was toegelaten tot de evange liebediening in de Nederlandse Hervormde Kerk werd hij op 16 juni van het daaropvolgend jaar (1901) door wijlen ds. D. J. Karres uit 's-Gravenhage bevestigd als predikant van de hervormde ge meente van Burgh. In 1907 verwis selde de jubilaris deze gemeente met die van Doesburg, vanwaar hij in 1910 naar die van Delden ver trok. Op 10 april 1932 werd ds. de Jagher door wijlen ds. N. A. Becht uit Arnhem bevestigd als predi kant van de hervormde gemeente van Slijk-Ewijk in de classis Nij megen, welke hij heeft gediend tot 30 december 1943, toen hem na ruim 42 volbrachte dienstjaren op ruim 67-jarige leeftijd emeritaat werd verleend. Na zijn emeritaat bleef dominee Jagher nog ongeveer twee en een half jaar te Slijk-Ewijk werkzaam als hulpprediker. In 1946 vestigde hij zich metterwoon te Arnhem, waar hij nog vele jaren geestelijk verzorger van huize „Avondrust" en ziekenhuispredikant voor de protestantse patiënten in het Elisa beth's Gasthuis is geweest en tot het vorige jaar nog bijstand in het pastoraat heeft verleend in de wijkgemeente „De Rank". Verder heeft de jubilaris na zijn emeritaat nog tal van preekbeurten vervuld. De Pinksteroollecte in de Gereformeerde kerken UTRECHT, 8-6 De opbrengst van de Pinkstercollecte voor de zen ding van de Gereformeerde Ker ken stijgt. Uit de gegevens, die het zendingscentrum in Baarn de laat ste dagen hebben bereikt is geble ken, dat de Pinkstercollecte dit jaar twaalf procent hoger ligt dan in 1960. Dit betekent, ten opzichte van 1959 een stijging van niet min der dan 27 procent Verwachting tot zaterdagavond: Wisselend Opklaringen, maar ook plaatselijk enkele buien; zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen; weinig verandering in temperatuur. 10 juni. Zon op 4.20. onder 20.58. Maan op 3.15, onder 17.48. 11 juni. Zon op 4.20, onder 20.59. Maan op 3.45, onder 18.55. 12 juni. Zon op 4.20, onder 20.59. Maan op 4.19, onder 19.58. Nieuwe maan: 13 juni te 6.17. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 10 juni 0.57 v.m. 13.38 n.m. 11 juni 1.57 v.m. 14.31 n.m. 12 juni 247 v.m. 15.16 n.m. BROUWERSHAVEN: 10 juni 0.34 v.m. 13.02 n.m. 11 juni 1.28 v.m. 13.54 n.m. 12 juni 2.13 v.m. 14.40 n.m. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 9-6. Het K.N.M.I. deelt mede: Een lagedrukgebied boven de Britse eilanden en de Noordzee beheerst het weer in onze streken. Het is gevuld met onstabiele lucht, zodat In het hele gebied rond de depressie buien vallen, voorname lijk in de namiddag, avond en nacht. Over de oceaan koerst een volgende depressie in de richting van de Britse eilanden. Tussen de beide depressies in bevindt zich een rug van hogedruk die morgen ons land kan bereiken. Niettemin blijft de kans op enkele buien be staan. In de temperaturen komt niet veel verandering, en het koele weer blijft dus voortduren. Scheepvaartberichteii Alchiba, 8-6 van New York naar Beyrouth. Kelletia (t.), 9-6 te Singapore. Kenia (t), 9-6 van Belfast, 9-6 te Ardrossan verwacht. Haarlem, 9-6 te Punto Barrios. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE De zwemvereniging i.o. Van de zijde van het voorlopig comité tot oprichting van een zwemvereniging, vernemen wij dat de voorbereidingen een gunstig verloop hebben, zodat op zeer kor te termijn de definitieve oprichting van een zwemvereniging tegemoet kan worden gezien. BEZOEK AAN ZILVERMEEUWENKOLONIE C.B.T.B.-ers en Chr. Plattelandsvrouwen maakten duintrip WESTERSCHOUWEN, 7-8. J.I. woensdag(avond) heeft de gewes telijke afdeling Schouwen-Duive- land van de Zeeuwse C.B.T.B. In combinatie met de Christelijke Plattelandsvrouwen Bond een ge slaagde excursie gemaakt naar de domaniale duinen te Haamstede. Onder leiding van de heer N. H. Lysen en één van zijn medewer kers, de heer Hage, werd onder goede weersomstandigheden een prachtige duinwandeling gemaakt en werd er een speciaal bezoek ge bracht aan een zilvermeeuwen ko lonie. Ter plaatse konden de nesten waarin één of meer eieren in voor kwamen, worden bezichtigd. Ook waren daarbij diverse jonge meeu wen, welke nog niet konden vlie gen, te zien. Het zeer talrijke gezelschap ge noot van de prachtige doorkijken en vergezichten tijdens de duin wandeling, waarbij explicatie en toelichting over de in het duin landschap voorkomende bergden- nen (pinus montana) en Oostenrijk se dennen (pinus austrica), enz., werd gegeven door de excursielei der. Tevens werd door deze heren regelmatig gewezen op de verschil lende vogelgeluiden, welke door 't gezelschap kon worden waargeno men Een agrarische gezelschap nam kennis van een prachtig stuk natuurschoon, dat onder een wa kend oog en een regelende hand zijn hoedanigheden kan behouden. Drie vijanden De vijanden van dit domeinge deelte bestaan uit de wind, de ko nijnen en de mens. Op de laatste twee kan men uiteraard Invloed uitoefenen en daar heeft men dan ook tot op heden geen moeilijkhe den mee. Van de eerste factor, de wind, kan dit echter niet worden gezegd. Aan het eind van de excursie vertolkte de voorzitter van de* C. B.T.B., de heer J. A. van der Bijl, wel aller gevoelens toen hij de ex cursieleiders zeer hartelijk dank zegde voor ontvangst en rondlei ding van de leden van bovenge noemde organisaties door de do maniale duinen. Voor 40 jaar.... ZIERIKZEE. Voor het eerst ver gaderde de nieuw opgerichte Mo torclub Schouwen-DuivelandDe nieuwe sportvereniging is van start gegaan met 30 leden. ZIERIKZEE. Het lid van de ver eniging Zeebad „Het Stelletjedc heer B. Unger heeft de Middel burgse kanaalzwemwedstrijd ge wonnen. De clubleden haalden bij de aanlegplaats van de spoorboot hun kampioen af. ZIERIKZEE. Het college van b. en w. deelt mede dat in verband met de noodtoestand op het punt van de watervoorziening, voortaan geen water meer uit de Verse Gracht mag worden gepompt voor het vee. ZIERIKZEE. Op een zeer ge slaagde fokdag werden fraaie stamboekpaarden getoond, een deel van de Zeeuwse paardenstapel, die S000 dieren omvat. NIEUWERKERK. In de zaal van de heer Metselaar vond. een be spreking plaats over de aansluiting van Nienwerkerk op de gasfabriek te Zierikzee. NOORDGOUWE. Het ziekenhuis alhier heeft de beschikking gekre gen over een installatie voor elek trische verlichting, een Röntgcn- apparaat en een hoogte zon. DREISCHOR. In deze gemeente circuleert een lijst, met het oog een request in te dienen bij dc raad tegen de opheffing van de kleuter school. ZIERIKZEE. De eerste vliegma chine een Fokker driedekker - is opgestegen van het proxnsorischc vliegveld in de Gouwewer-polder.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 2