DE ZIERIKZEESCHE COURANT Schietpartij op Curacao na gedwongen landing van Venezolaans vliegtuig Rapport Algemene Rekenkamer over verschrijvingen in Zeeland KENNEDY OVER WENEN 3 aardsatellieten tegelijk Russische klacht Radiumpoeder in Canada zoek Veiligheidsraad over Angola Twee staven goud verdwenen uit K.L.M.-toestel Franse boeren in verzet tegen dalende aardappelprijzen De conferentie over Laos VRIJDAG 9 JUNI 1961 117e jaargang No. 18985 ZIER1KZEESCHEWN EUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTfES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur lel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Onderbroken transport van politieke gevangenen WILLEMSTAD. 9-6. Een Vene zolaans militair vliegtuig, dat poli tieke gevangenen vervoerde die van een Venezolaanse gevangenis naar een andere verblijfplaats moesten worden overgebracht werd donderdagavond gedwongen op Cu racao te landen. Na de landing op het vlieveld van Curacao, ontstond in het vlieg tuig een schietpartij. De piloot werd hierbij gewond en werd later in het ziekenhuis opgenomen. Van de aan boord, zijnde gevan genen zijn er drie of vier voort vluchtig Naar het vliegveld gedi rigeerde mariniers zoeken thans de omgeving af om hen op te sporen. Het Venezolaanse vliegtuig, een DC-3 toestel, had zeventien perso nen aan boord, ondT wie een aan tal politieke gevangenen. Deze laatsten hebben de piloot gedwon gen op het vliegveld van Curagao te landen. Nadat de gevangenen waren uit gestapt, ontstond de schietpartij, welke uiteraard grote opschudding v?rwekte. Op enkele personen na, werden alle inzittenden van het vliegtuig gearresteerd. Na het gebeurde werd het vlieg veld van Aruba gesloten, terwijl de mariniers aldaar werden geconsig neerd. Op een vraag aan premier Jonck- heer in Den Haag, of hij van het incident moeilijkheden van Vene zolaanse zijde verwacht, zri hij: Hopenlijk niet. Maar het zou wel prettig zijn, als ze daar hun ge vangenen beter bewaakten. VLISSINGEN, 8-6. Het door de algemene rekenkamer op verzoek van de minister van Binnenlandse Zaken uitgebrachte rapport over de zogenaamde verschrijvingen in Zeeland, is thans vertrouwelijk ter kennis gebracht aan de leden van de Provinciale Staten van Zeeland. Het provinciaal bestuur van Zee land heeft van de minister toe stemming gekregen de inhoud van het begeleidende schrijven bekend te maken. Gedeputeerde Staten hebben deze inhoud thans schrifte lijk aan de Provinciale Staten mee gedeeld De minister schrijft dat hij met voldoening heeft geconstateerd dat het provinciaal bestuur en de griffie niet op de hoogte waren en ook niet op de hoogte konden zijn van de handelin gen die bij de Provinciale Wa terstaat en in de gemeente Goes hebben plaats gevonden. „Gaarne vertrouw ik, dat uw college ter voorkoming van verdere verschrijvingen de daartoe geëigen de maatregelen zal treffen en uw desbetreffende berichten zie ik met belangstelling tegemoet", aldus de minister. Gedeputeerde Staten wijzen er in hun brief aan Provinciale Staten op, dat zij de verschrijvingen ten zeerste betreuren. Het stemt Gedeputeerde Staten tot enige voldoening dat de ver schrijvingen bij de Provinciale Wa terstaat beperkt zijn gebleven tot administratieve onregelmatigheden Het is komen vast te staan dat het provinciaal personeel zich niet heeft vergrepen aan de provinciale financiën. Gedeputeerde Staten hebben op dracht gegeven een reorganisatie voor te bereiden, waarbij het kas beheer van diensten als bijvoor beeld de Provinciale Waterstaat zoveel mogelijk wordt beperkt. Voor zover kasbeheer nog nodig blijkt, zal dit moeten worden op gedragen aan rekenplichtige amb tenaren. Gedeputeerde Staten van Zee land verklaren voorts, dat zij de minister van Binnenlandse Zaken over de reorganisatie zullen inlich ten, zodra deze is voltooid. WASHINGTON, 8-6. De Russi sche premier Chroesjtsjef heeft slechts één keer met stemverhef fing gesproken tijdens z'n gesprek ken met president Kennedy, toen hij zei, dat west-Berlijn de Sowjet- Unie een doom in het oog was en dat die doom eruit moest komen. Dit heeft president Kennedy dinsdag, voor zijn radio- en tele visierede, aan de leiders van het Congres verteld. Uit Congres-kringen is verder vernomen, dat president Kennedy de Congres-leiders ook gezegd heeft dat uit de Weense gesprekken is op te maken, dat voor Chroesjtsjef op het ogenblik slechts de kwestie- Berlijn en een verandering in de samenstelling van het secretariaat der V.N. van vitaal belang zijn. Chroesjtsjef had gezegd, dat de Sowjet-Unie nooit meer in een po sitie geplaatst zou worden, dat haar nationale veiligheidspolitiek door de V.N. doorkruist kon worden. De restauratie van de Nieuwe Kerk in Amsterdam, op de Dam, ^gaat van een leien dakje". CAPE CANAVERAL, 9-6. De Verenigde Staten zullen de volgen de week een poging ondernemen om met behulp van een Thor-Able- Star-raket drie aardsatellieten te gelijk in verschillende banen om de aarde te brengen. Een jaar geleden werden met be hulp van een zelfde raket reeds twee satellieten tegelijk met succes in een baan om de aarde gebracht. LONDEN, 8-6. De Sowjet-Unie heeft bij Amerika, Frankrijk en Engeland geklaagd over het ge bruik van west-Berlijn voor „het organiseren van internationale pro vocaties die de vrede in gevaar brengen", zo meldt Tass. In verklaringen, die aan de am bassades van de drie landen in Moskou zijn overhandigd, word1 ook gesproken van „herhaalde ge vallen van onwettige inmenging" door Westduitse autoriteiten in de zaken van west-Berlijn. Driehonderd flesjes TORONTO, 8-6. De politie te Toronto vreest dat 300 flesjes ra diumpoeder, die deel uitmaakten van de 1.000, kortgeleden uit een magazijn gestolen, in handen van kinderen terecht zijn gekomen. Tot dusver heeft men 700 flesjes terug gevonden. Men heeft 15 kinderen en drie volwassenen, die in aanraking met de flesjes zijn geweest, onderzocht. Een driejarig jongetje had twee maal zoveel radio-activiteit ln zijn lichaam als normaal is Enkele kinderen zouden sinaasappelen ge geten hebben waarover zij radium poeder hadden gestrooid alsof het suiker was. Beroep op Portugezen NEW YORK, 8-6. Frankrijk heeft donderdag in de Veiligheidsraad, die de kwestie-Angola behandelt, een beroep op de Portugezen ge daan om „zich te schikken naar de nieuwe omstandigheden in Afrika". De Fransman Armand Berard, verklaart, dat „bij zijn tijd ten achter blijven een van de grootste fouten Is die een land kan maken". Frankrijk erkent en kent geen onderscheid tussen blanken en niet blanken. Ook Portugal heeft altijd de gelijkheid van de rassen erkend en daarnaar gehandeld. Frankrijk hoopt dan ook dat Portugal alle consequenties uit dit principe zal trekken, aldus Berard. Utrechtse Jaarbeurs thans negen dagen UTRECHT, 8-0. D'e voorjaars- beurs in Utrecht wordt' volgend jaar gedurende negen dagen ge houden en wel van 12 tot 20 maart 1962. Dit is besloten nadat de advies commissies van de jaarbeursexpo santen zijn gehoord. De consump tieve- en technische beurs worden door deze wijziging ook weer ge lijktijdig gehouden. Naar aanleiding van de ongeregeldheden op de verkiezingsdag op het eilgnd Zanzibar hebben militairen het heft in handen genomen om d< rust te garanderen. Er is een avondklok ingesteld van de avond, tot de ochtendschemering. Overal staan posten, die voorbij gangers en voer tuigen op wapens onderzoeken. De belangrijkste gebouwen en installa ties worden door militairen bewaakt. Waarde van 100.000 mark FRANKFORT, 8-6 .Uit een pas sagierstoestel van de K.L.M. is op 31 mei een houten kist met twee staven goud verdwenen. De staven zyn samen vijfentwintig kilogram zwaar, zfl vertegenwoordigen een waarde van 100.000 mark. 33H6 hebben politic-autoriteiten in Frankfort donderdag bekend ge maakt. Het goud is verdwenen op het traject Johannesburg-Amsterdam, het toestel heeft tussenlandingen gemaakt in Rome en Frankfort. Het is niet bekend, waar het goud Is gestolen. Het K.L.M -toestel ver voerde in totaal 100 kisten goud, alle met dezelfde Inhoud als de verdwenen kist. Interpol is van het verdwijnen van het goud op de hoogte gesteld Interpol en de K.LM.-leiding staan voor een raadsel, niemand weet hoe het goud uit de streng bewaakte laadruimte van het toe stel kon verdwijnen. Een woordvoerder van j de K.L. M. verklaarde in Frankfort, dat het transport .tijdens het inladen in Johannesburg en bij het uitladen in Amsterdam zwaar is bewaakt. Men houdt het daarom voor moge lijk, dat de diefstal is gepleegd bij één van de tussenlandingen, dus in Rome of Frankfort. De diefstal is pas opgemerkt bij aankomst van het toestel ln Amsterdam. ONLUSTEN ROND MORLAIX MORLAIX, 8-6. Rond het Bre tonse stadje Morlaix hebben sterke politie-eenheden stellingen betrok ken nadat met hooivorken gewa pende boeren, die protesteerden te gen de dalende aardappelprijzen in de loop van donderdag de plaat selijke overheidsbureaus hadden bestormd en het stadje van de bui tenwereld hadden afgesloten door tractoren en boerenkarren dwars over de buitenwegen neer te zetten. De onlusten begonnen donder dagmorgen vroeg, toen dc boeren het gebouw van de sub-prefect be stormden en daar alle ruiten stuk sloegen Zij sneden de telefoonlij nen door en begonnen daarna een beleg" dat vier uur heeft geduurd Nadat er uit Rennes politiever- sterkingen waren gekomen werd het rustig. Intussen hadden Breton se nationalisten van de situatie ge bruik gemaakt om, via pamfletten, de Bretonse republiek uit te roe pen Op een bijeenkomst, die in de avonduren werd gehouden, hebben boerenleiders de regering 48 uur de tijd gegeven om haar landbouw- ZONDAGSARBEID BIJ DELTAWERKEN DEN HAAG, 8-6, Minister Kort- hals kan niet de mening delen, dat de zondag zou zijn ontheiligd door het. plaatsen van een caisson in het Veerse Gat op zondag 23 april. Hij zegt dit in antwoord op schi-ifte- lijke vragen van het Tweede Ka mer-lid Kodde (S.G.P.), een ant woord dat hij vergezeld doet gaan van een uiteenzetting over de vast stelling van het tijdschema van.de afsluitingswerkzaamheden, waarbij moest worden uitgegaan van de getijhoogten en stroomsnelheden die werden verwacht. De minister weet niet, dat aan nemers zich van inschrijving op werkzaamheden aan de Zandkreek of aan het Veerse Gat hebben laten weerhouden door de besteksbepa ling, dat ook op zondag moet wor den gewerkt als de omstandighe den dit nodig maken. politiek te wijzigen. Gebeurt dit niet, dan zullen de boeren met nog meer geweld gaan optreden. De Franse regering heeft donderdag avond echter al noodmaatregelen afgekondigd om de afzat van aard appelen te bevorderen. 13 juni défilé op Soestdijk DEN HAAG, 8-6. Het jaarlijks défilé van bejaarden voor koningin Juliana op paleis Soestdijk zal dit jaar worden gehouden op dnsdag 13 juni Ditmaal zal hieraan worden deel genomen door groepen bejaarden, wonende in de gemeenten Berkel- Rodenrijs, Berlicum (N.BHier- den, Maasdam, Medemblik en Rijnsburg In totaal zullen een 1300 ouden van dagen - met ongeveer 190 ver voermiddelen aan het défilé deel nemen. Dit aantal is groter dan vorig Jaar. Dode in het verkeer UTRECHT, 8-6. Op de kruising Prins Hendriklaan-Rijksweg 12 in Utrecht is vanmiddag de 62-jarige mevrouw J. W. A. W.-B., die op een bromfiets reed, bij het overste ken door een auto gegrepen. Het slachtoffer werd overgebracht naar het St. Antoniusziekenhuis en is daar korte tijd later overleden. De auto die de brommer green kwam uit de richting Berenkuil en werd bestuurd door de 23-jarige auto monteur M. J. D. uit De Bilt. a President Kennedy en president Fulbert Youlou van (de voormalige Franse) republiek Kongo zeggen in een gezamenlijk communique dat zij dezelfde mening hebben over ,de problemen van de vrije wereld'. a Een Amerikaan heeft op een postzegelverkoping in Düsscldorf 13.000 mark betaald voor een paar oranjekleurige postzegels van drie prennig die in 1850 ln Saksen werden uitgegeven. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Een genomen besluit kal meert de mens. Kennedy heeft verrekking in de rug WASHINGTON, 8-6. President Kennedy's perschef, Salinger, heeft meegedeeld, dat de president op 16 mei een verrekking in d2 rug op gelopen heeft bij het hanteren van een spade tijdens een plechtigheid »n Ottawa waarbij een boom werd geplant. De president overwoog vandaag (viijdag) krukken te ge bruiken, maar zal proberen de voL jende dag het zonder deze krukken te stellen. De president heeft na het oplo pen van de verrekking steeds pijn gehad en heeft op zijn reis naar Pat ijs, Wenen en Londen voortdu rend iast van zijn rug gehad, maar -ijn omgeving er tot nog toe on kundig van gelaten. WASHINGTON, 8-6. Het Ameri kaanse departement van buiten landse zaken heeft donderdag ver klaard dat er een solider bestand .n Laos moet komen, wil de confe rentie in Genève met succes kun nen werken. PARIJS. De Russische minister van buitenlandse zaken, Gromyko, heeft op doorreis in Parijs gezegd dat hij „beslist optimistisch" is over de vooruitzichten van de Gs- neefse conferentie over Laos. Aanvaring in Nauw van Calais DEN HAAG, 9-6. Het in Ham- burg thuishorende Duitse m.s. „Ingrid Leonhardt" (5.932 ton) is kort na middernacht tussen Dover en Calais in aanvaring geweest met het 2.900 ton metende Poolse schip „Nowa Huta", eigendom van de Poolse Staatsrederij Gdansk in Warschau. Volgens berichten van het Duitse schip gaf de „Nowa Huta" door middel van rode vuur pijlen te kennen bijstand nodig te hebben, waarop de „Ingrid Leon hardt" een reddingboot uitzette. Ook andere schepen, benevens een reddingboot uit Dover en een Bel gische sleepboot koersten op de noodsignalen naar de plaats van de aanvaring Bij aankomst bleek de bemanning van de „Nowa Huta" het schip met een reddingboot te hebben verlaten. Zij werd later overgenomen door de Belgische sleepboot „Jean Bart", die ook het beschadigde schip op sleeptouw nam. De „Ingrid Leonhardt" is thans op weg naar Rotterdam voor her stel van opgelopen schade. Van de zevende klas naar... de zesde DEN HAAG, 8-6. Het Tweede Kamerlid de heer Roolvink (KVP) heeft aan de ministers van justitie en van onderwijs, kunsten en we tenschappen een aantal schrifte lijke vragen gesteld over een straf vervolging tegen een vader van een 13-jarig meisje uit Ermelo. Dit meisje heeft de zevende klas van een bijzondere lagere school doorlopen, doch moest, omdat zij nog leerplichtig was, op order van de inspectie van het lager onder wijs op deze zelfde school blijven. Omdat de zevende klas inmiddels was opgeheven, zou zij in de zesde klas van de schooi lessen moeten volgen. Het hoofd van de school zou het meisje niet meer in deze klas hebben willen plaatsen. De heer Roolvink vraagt, of het juist is dat het openbaar ministe rie bij de rechtbank te Zwolle een strafvervolging tegen deze vader heeft ingesteld, omdat hij heeft ge weigerd het kind naar deze school terug te laten gaan. Lasser door zware balk gedood AMSTERDAM, 8-6 De 25-jarLge lasser Pieter Lust uit Oostzaan Is donderdag in Amsterdam om het leven gekomen toen hij een ijzeren balk van 400 kg. op zijn hoofd kreeg Het ongeluk gebeurde toen de man in de grote scheepsloods van de N D.S M. „Werf Oost" een 12 meter lange balk met een ijzer trachtte te kantelen. Hij kon ech ter het grote gewicht niet houden. De vallende balk raakte de man aan het hoofd, waardoor hij vrij wel op slag werd gedood.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1