Drie Rode Tulpen Wat kan er met Cuba gebeuren? Overstroming in... Sahara Wenen als zetel plaats van de V.N. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE donderdag 8 juni wi no. ikw Wespen op de vlucht Weldra zitten wij weer - naar wij ho pen althans - met een verkwikkende, koele drank op een zonnig terras, of liggen wij - heerlijk ontspannen te zonnen op een camping of aan de oever van één onzer plassen. Dat is een prettig vooruitzicht. Met één schaduwzij de echter: die hinder lijke vliegen, muggen, horzels en niet te vergeten wespen, die ook zo graag iets uit je glas willen meedrinken of die per sé op je blote rug moeten zit ten. Jarenlang is er naarstig gezocht Tiaar een middel dat ons zou kun nen bevrijden van die akelige in secten, die ieder jaar weer pogen onze zomervreugde te vergallen. In Amerika is men er thans in geslaagd een middel te vinden, dat alle insecten, zodra zij het bespeu ren, onmiddellijk op de vlucht jaagt. Het is niet insectendodend - dat zou trouwens nog niet veel helpen - maar insectenwerend. Het preparaat zit in een spuitbus en wordt in enkele druppels op de kleding of op de huid aangebracht. Voor de kleren behoeft men niet bevreesd te zijn, want vlekken doet het beslist niet. Dank zij de geur, die het verspreidt, heeft het een - men zou haast zeggen - klam- boe-achtige werking, iets waaraan het ook zijn naam ontleent. In ons land is het thans eveneens alge meen verkrijgbaar, zodat ook wij mogen hopen op een nu eens echt ongestoorde zomervakantie. GESPREK MET EEN CUBAAN Communisten zijn met Castro nog niet gelukkig! MIAMI. Dezer dagen spraken wij met één van de vrijmoedigste Cubaanse bannelingen, die een prachtige woning in Carol Gables bij Miami bezit en die in de krin gen der rebellen niet al te veel sympathie geniet, omdat hij heeft besloten met zijn uit Cuba overge brachte geld voor de rest van zijn leven in Florida te blijven. Heel openhartig sprak hij met ons over de toekomst van zijn land. „Ieder kind weet, dat Cuba steeds een probleem voor de Yankees is geweest. Wij Cubanen zijn voor U.S.A., sinds Jefferson en Adams en sinds de afkondiging van de Monroe-leer,. probleemkinderen ge weest. Hoeveel moeite heeft Was hington niet steeds gedaan om Frankrijk en Engeland uit Cuba te houden? Herinnert u zich niet uit de geschiedenis, dat het denkbeeld van een annexatie steeds meer in de Verenigde Staten opdook en hoe het steeds weer werd opgegeven? Dikwijls in deze dagen schijnt het mij toe, alsof wij 150 jaar in de tijd zijn teruggegleden, naar het jaar 1810, toen Jefferson aan gou verneur Claiborne in New-Orleans schreef, dat wanneer Frankrijk zou traohten Cuba te veroveren, de Verenigde Staten daartegen stap pen moesten ondernemen, omdat het eiland daardoor zou worden gemaakt tot een buitenlands steun punt, van waaruit handel en vei ligheid van de Verenigde Staten in gevaar zouden kunnen worden ge bracht. Nu, mijn beste vriend, ik begrijp Washington opperbest. Het kan niet toestaan, dat Cuba een vijandig bastion tegen de Verenig de Staten met open verkeerswe gen naar de Sowjet-Unie en China wordt. Dat is eenvoudig onmoge lijk en de wereld moet dat begrij pen". Embargo scherp wapen. „Waar het vooral op aankomt", verklaarde ons deze Middenameri kaan, „is de vraag, hoe men in La- tijns-Amerika op Kennedy rea geert. Laten we de zaken duidelijk stellen. Met Cuba is de strijd om midden.- en zuid-Amerika in het actuele stadium van de koude oor log getreden. Kennedy's grote rede over „bondgenootschap en voor uitgang" is overal in Latijns-Ame rika met instemming begroet. Men gelooft beslist, dat achter de woor den van de president geen kolonia listische denkbeelden verborgen zijn. Ik kan er mijn hand voor in het vuur steken, dat vrijwel alle Ame rikaanse regeringen blij zouden zijn, als Castro ten val werd, ge bracht. Maar dit betekent niet, dat zij bereid zouden zijn, dit openlijk te zeggen. De meeste van deze re geringen moeten rekening houden met sterke oppositiegroepen in hun land. Terwijl zij ingenomen zijn met Kennedy, zouden zij een inter ventie toch luidkeels veroordelen. De situatie is niet best voor Was hington. Desondanks geloof ik, dat Ken nedy wel steun zou kunnen vinden voor een embargo. En met een em bargo zou Castro's positie spoedig buitengewoon moeilijk worden". Onze tegenwerping, dat de Rus sen een embargo, d.w.z. het onder scheppen van alle wapen- en an dere toevoeren door de Ameri kaanse vloot in internationale wa teren. niet zouden accepteren, be antwoordde onze gesprekspartner met een ophalen van de schouders. Zijn de Russen gelukkig? „Zijn de Russen dan zo gelukkig met Castro?", vroeg hij ons. „Ligt Cuba niet wat ver van Rusland verwijderd ?En nog een ding: Cas tro heeft de communistische zaak in Latijns-Amerika zeer veel scha de berokkend. Hij heeft namelijk allen, die geen communist zijn, de schrik op het Jijf gejaagd. Zij zijn in het geheel niet gelukkig met Castro. Inderdaad is hij op het ogenblik nog nuttig voor hen. maar zij weten, dat zijn eigengereidheid en onberekenbaarheid op de duur gevaren voor hen inhouden". ..Gelooft u, dat die karakter eigenschappen van Castro er ook verantwoordelijk voor zijn, dat hij niet tot een vergelijk met de Ver enigde Staten kon komen?" „Neen, dat geloof ik niet. Castro is altijd anti-Amerikaans geweest en ook een vijand van zijn eigen klasse. In zijn kleine geboorteplaats werd zijn familie met de nek aan gekeken, omdat een van zijn broe ders buiten echt geboren was en zijn vader verloor een proces tegen de machtige Amerikaanse „United Fruit Company". Sinds die tijd is hij van een hevige haat tegen Ame rika bezeten, hoewel hij enige Amerikaanse vrienden heeft". Duikers zoeken naar de „Fridtjof Nansen" SCHIPHOL, 6-6. Nadat eerder een Portugese treiler een stuk van het wrak had opgevist, afkomstig van de op 30 mei jl. vlak buiten de monding van de Taag verongeluk te DC-8 machine „Fridtjof Nan sen" van de K.L.M., zijn duikers aan het werk gegaan om naar de rest van het toestel te zoeken. Reu ter meldt, dat dit geschiedt op een afstand van circa 5 km. uit de Por tugese kust nabij het plaatsje Fonte da Telha. SPORT DUIVENSPORT P.V. „De Reisduif" Uitslag van de gehouden wed vlucht St. Denis van de P.V. „De Reisduif" te St. Philipsland. In concours waren 77 duiven. De snelheid van de eerste duif was 1021.18 m.m. en van de laatste 892.04 m.m. Bakker-Hage 1, 12, 13. 15, 21, 26; C. Verwijs 2, 4, 16, 18, 19, 23, 25; Joh. Reijngoudt Zn. 3, 6, 14; G. Hooglander 5, 7, 20; J. C. Verwijs 8; A. Verwijs 9, 22; A. Faasse 10, 17, 24; Gebr. Fonteijne 11. VOETBAL K.N.V.B. Beslissingswedstrij d Ingelast: Clinge II-Zierikzee II (3 uur, terrein Robur, Goes. Sch.- rechter P. Donze; grensr. P. Hol- lestelle en A. Rozen). SCHAKEN Zierikzeesche Schaakvereniging Van de op dinsdagavond gehou den wedstrijden van de competitie van de „Zierikzeesche Schaakver eniging" zijn de uitslagen als volgt: Groep I: dr. J. J. Westendorp Boerma-A. J. Hendrikse 1-0; C. Nolet-M. J. Enzlin 1-0. Groep II; H. E. S. Sinck-C. Mul ders 0-1; D. Kleinendorst-A. Kooij 1-0; C. Veling-F. Nauta 0-1; C. Mulders-C. Veling 1-0. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Benoemd tot bijstand in het pas toraat (wijkgem. Nieuwe Kerk) te Zeist: G. J. Bosman, secr. N.C.S.V. aldaar. Aangenomen naar Amsterdam (wijkgem. Tuinstad-Osdorp): A. J. Schneider, jeugdpredikant aldaar; naar Gorinchem (vac. P. M. van Galen): C. van de Bos, Bodegraven. Bedankt voor Hasselt: M. J. G. van de Velden te Nieuwpoort. Ger. Kerken Tweetal te Zwolle (vac. J. H. Kuiper): A. Reen, Alkmaar en Jac. v. d. Wal, Vrouwenpolder. Aangenomen naar Bolnes: W. L. Mulder, Nieuwolda, die bedankte voor Ee (Fr); naar IJsselmuiden- Grafhorst (tevens als ziekenhuis predikant in de classis Zwolle): L. de Nood, godsdienstleraar te Utrecht, die bedankte voor Zalt- bommel; naar Rijsoord (vac. H. J. Knauff): F. W. A. Rijper, Vianen. Chr. Ger. Kerken Bedankt voor Apeldoorn-Zuid: M. W. Nieuwenhuijze, Amsterdam- West; voor Hillegom: D. van Wil- sum. Dedcmsvaart. VADER EN KIND VERDRONKEN ECHTENERBRUG, 6-6. In Ech- tenerbrug is vandaag een veehou der in de Tjongervaart verdron ken bij een poging het leven van zijn vijfjarig zoontje te redden. Ook het kind is om het leven ge komen. De veehouder-melkrijder, de heer G. Kussendrager, en zijn echt genote waren in Echtenerbrug aan het melken. Het twaalfjarige doch tertje moest op haar vijfjarige broertje Frankie passen. De kin deren gingen in een bootje in de Tjongervaart, waarbij het jongetje overboord sloeg. Op het hulpgeroep van het meis je kwam de vader, die niet kon zwemmen, toelopen. Hij bedacht zich niet en sprong te water. In zijn poging om zijn zoontje te red den mocht hij niet slagen, beiden verdwenen onder water. Het kind, dat juist die dag vijf jaar geworden was, werd ai spoe dig levenloos uit het water ge haald. Het lijk van de heer Kus sendrager is eerst later gevonden. Ingezonden mededeling Drink Herol Hero Is zo fruitroyaal, Hero Is zuiver en verrukkelijk èn... Hero heeft de smaak voor elke smaak. FLITSEN UIT HET BUITENLAND BONN. Bondskanselier Aden auer heeft zich op een bijeenkomst van de Christendemocratische par- lementsfractie uitgesproken voor voortzetting van het overleg tus sen Kennedy en Chroesjtsjef. Hij sprak de hoop uit dat dit tot ver betering van de sfeer zou leiden. „Wij kunnen zeer voldaan zijn over de conferentie in Wenen", aldus de kanselier. WENEN. Woensdagochtend be gon in Boedapest een proces tegen een groep RK.-geestelijken, die beschuldigd worden van „staatsvij^ endige activiteit", aldus is offici eel in Boedapest bekend gemaakt. WASHINGTON. De secretaris generaal van de Navo, mr. D. U. Stikker, zal volgende week een be zoek van drie dagen aan Washing ton brengen voor besprekingen met president Kennedy en enkele leden der Amerikaanse regering. PARIJS. Een speciaal hoog mi litair gerechtshof heeft in Parijs de 51-jarige ex-generaal Pierre Marie Bigot tot 15 jaar gevangenisstraf veroordeeld voor zijn aandeel in de mislukte opstand in Algerië. KARLSRUHE. De 31-jarig© Ro salie Kunze, die voor het federale hooggerechtshof in Karlsruhe te rechtstaat wegens spionage voor oost-Duitsland, heeft verklaard dat zij vier jaar lang Westduitse de fensie-geheimen heeft verraden aan de Oostduitse geheime dienst. De roodharige Rosalie is werkzaam geweest als secretaresse op het bu reau van de Westduitse marine staf. MOSKOU. De president van de Sowjet-Unie, Leonid Brezhnev. Ni- kita Chroesjtsjef en andere Rus sische autoriteiten hebben presi dent Soekarno, die een officieel bezoek aan Rusland brengt, op zijn verblijf in het Kremlin bezocht. Zij kwamen Soekarno gelukwensen met zijn zestigste verjaardag. Een rat per inwoner in Nederland In Nederland wonen evenveel mensen als ratten. Dat tuil zeggen, een schüde van jaarlijks 50 miljoen gulden en een alom verspreide in fectiebron voor besmettelijke ziekte met name paratyphus, de ziekte van Weil en varkenspest. Er is bij na niets veilig voor deze vraat zuchtige dieren. Ze bijten zelfs gaatjes in gas- en waterleidingbui zen. Ze hebben biggen en bijna volwassen konijnen afgemaakt. Bij een aanval op kuikens zijn er on langs nog een 140 door ratten weg gesleept. Het blijkt dat zij al hun slachtoffers niet meteen doden, maar een verlammende beet toe brengen en dan opbergen. Een le vend dier kan immers langer be waard worden. Men schat dat in ons land bijna 135 miljoen kilo graan door ratten wordt verslonden. Het bestrijden van dit gevaarlijke ongedierte is zeer moeilijk, aangezien ratten bij zonder slim zijn. De wetenschap pelijke bestrijders stellen reeds al les in het werk maar zonder de hulp van de gehele bevolking zul len de resultaten onbevredigend blijven. Ook op de boerderij is er nog wel het één en ander te doen om de bestrijding met meer succes te laten verlopen, aldus de „Nieuwe Veldbode". Bij de overstroming in Ghardia in de Sahara, 500 kilometer ten zuiden van Algiers, als gevolg van een hevige doch kortstondige over stroming van de rivier de Oued Mzab op maandag jongstleden, zijn minstens twintig mensen omgeko men. STAD EN PROVINCIE HAAMSTEDE Voor het examen machine- sohrijven slaagden onze dorpsge noten Annie v. d. Berge en- Willy Mooij. Beiden kregen hun lessen bij de heer Koetsdijk te Zierikzee. BURGH Ringslang gesignaleerd De hier vertoevende bioloog van het Staatsbosbeheer de heer J. Boer Leffef, vond in een bosje, achter de boomgaard „Boeijes Bos" een in blakende welstand verkerende jon ge ringslang. Het dier was 40 cm. lang en kan in volwassen toestand 1 meter lang worden. De aanwe zigheid van de slang doet vermoe den dat er meer zijn, want waar jongen zijn moeten ook ouderen zijn. De recreatie zal door de aan wezigheid van slangen niet in het gedrang komen, want de ringslang heeft geen giftanden en is mits dien volkomen ongevaarlijk. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND HALFWEG. Op de rijksweg tus sen Haarlem en Halfweg, nabij de „Liedebrug" is een personenauto frontaal in botsing gekomen met een vrachtauto. De inzittenden van de personenauto, een dame en een heer, zijn bij die botsing om het leven gekomen. De chauffeur van de vrachtauto zou niet gewond zijn. LEIDEN. Nederlandse radio-as tronomen hebben met behulp van de radio-telescoop in Dwingelo een zeer belangrijke ontdekking ge daan, namelijk dat de straling uit het melkwegstelsel gepolariseerd DEVENTER. De 2-jarige Hansje Bergman is in zijn woonplaats De venter door een auto overreden. Het kind was op slag dood. Het liep onverwacht de straat op. SCHIPHOL. Honderden belang stellenden, onder wie uiteraard veel familieleden en kennissen, hebben op Schiphol het uit Ame rika teruggekeerde Concertge bouworkest een uitbundige ont vangst bereid. De jubel van de vele afhalers moet de orkestleden als muziek in de oren hebben geklon ken. GRONINGEN. De 61-jarige schoolarts P. C. Jongebreur te Gro ningen is in Eelderwolde door on bekende oorzaak met zijn auto te gen een boom gereden en om het leven gekomen. Hij kwam uit de richting Paterswolde naar Gronin gen. Vermoedelijk is de arts onwel geworden. NIEUWE PEKELA. De 58-jarige, gehuwde arbeider A. Noyder is- iff de papierfabriek in Nieuwe Pekela door een vallende stapel rollen pa pier getroffen. Enkels ogenblikken nadat men de man had bevrijd, is hij overleden. SCHIEDAM. Het stoffelijk over schot van de achtjarige G. A. op ten Berg is drijvend aangetroffen In het water van de Schie te Schie dam. Het jongetje, dat in de 's-Gravenlandse polder no. 80 woonde, was 's morgens om elf uur voor het laatst thuis geweest, waar hij een hengel had opgehaald om te gaan vissen aan een steiger aan de Overschiese weg. BAARN. Bijna dagelijks komen bij de politie-autoriteiten in het Gooi- en Eemland aangiften bin nen van automobilisten, die in bot sing zijn gekomen met reeën, die plotseling de weg oversteken. Zo werd op de Amsterdamse straat weg een tweejarige reebok gedood, die de weg overstak en aangereden werd door de wagen van een Am sterdamse-automobilist. WENEN, 6-6. De Sowjet-Unie heeft Oostenrijk officieel gevraagd of het bereid zou zijn de zetel van de organisatie der V.N. in Wenen te herbergen. Dit heeft de Oosten rijkse kanselier, dr, Alfons Gor- bach, meegedeeld. Oorbacii zei op een persconfe rentie, dat Oostenrijk zeer gaarne de Verenigde Naties in Wenen wil hebben, mits de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie het op dit punt eens zijn. Tijdens kermisruzie gedood JABEEK, 6-6. Bij een ruzie tij dens de kermis te Jabeek in Zuid- Limburg in de 33-jarige ongehuw de Th. Mols uit Bingelrade omge komen als slachtoffer van een steekpartij. De man werd om streeks tien uur in de avond zwaar gewond gevonden op het erf van een café dat hij juist had bezocht. Een ijlings ontboden arts kon de man het leven niet meer redden. Mols stierf ter plaatse. Nu al Het Kanaal over DOVER, 7-6. Het 19-jarige Britse fabrieksmeisje Doro thy Perkins is er dinsdag in geslaagd zwemmend het Kanaal, van Kaap Griz Nez naar Walmer, een kust- plaatsje in de buurt van Dover, over te steken. Zij had voor de overtocht 20 uur en 20 minuten nodig. Het is de eerste maal in de geschiedenis dat een derge lijke poging in juni is ge slaagd. In het algemeen zijn j juli, augustus en september de aangewezen maanden voor Kanaal-zwemmers en -zwemsters om hun kansen te proberen, omdat de tem peratuur van het water dan het meest gunstig is. De vergadering van de confe rentie over Laos die woensdagmid dag zou worden gehouden, gaat op verzoek van de westelijke delega ties niet door wegens de verove ring van Ban Padong door de pro- communistische Pathet Lao, zo is in gezaghebbende westelijke krin gen in Genève meegedeeld. Ingezonden mededeling P. LORILLARD - NEW YORK ƒ!.-per20 FEUILLETON „Ik weet het niet, meneer, maar ik geloof, dat ik in zo'n geval haar vastgezet had. Hebben is hebben en „Krijgen is de kunst", viel Koks hem lachend in de rede. „Dat is waar. Maar ik wil niet alleen de daders hebben, als het kan ook nog een flink deel van de poet. Als mijn veronderstellingen juist zijn, is de buit verdeeld over ongeveer vijftien personen. En die moeten we allemaal hebben. Stel je voor, dat ik Fennie Laman gisteravond had laten insluiten. Dat was een koud kunstje geweest, want daar toe had ik bewijzen genoeg. Van morgen heb ik er weer één bij. Maar goed. Dan zou ik misschien nooit te weten zijn gekomen, waar zij haar aandeel in de buit heeft verstopt, en dat wil ik ook te we ten zien te komen. Ik heb namelijk het idee, dat die poet niet in Doorn- stad zit. Daarvoor was ze gister avond te zelfverzekerd". De Vries knikt. „Ja, als u het zo bekijkt Koks stond op en liep naar zijn ondergeschikte. „Beste jongen, ik loop al enige jaren mee bij de po litie, In Haarlem was ik ook re chercheur en daar heb ik heel wat gekke zaken tot een goed einde kunnen brengen, dank zij het feit, dot men mij m'n gang liet gaan, als ik eenmaal een spoor te pakken had Nu heb ik alle medewerking van de officier. Wat ook nodig is. Dacht je, dal ik anders zo vlot een door Frank van Falckenoort jr. bevel tot huiszoeking gekregen zou hebben? Apropos, we moeten het resultaat nog even doorgeven aan de officier. Luister eens, de Vries en kijk". Koks liep weer terug naar zijn bureau. „Zie je deze cahiers en schetsboeken? Voor de helft ge vuld met tekeningen: rode tulpen. Om precies te zijn, steeds bosjes van drie. Drie rode tulpen. Zegt je dat wat?" De Vries keek zijn superieur ver baasd aan. „Was dat niet het em bleem van de bende, die hier ope reerde als zogenaamde B.B.?" „Juist. En ik ben van mening, dat die B.B.-luidjes, die sigarenwin kelier Brinkman en kranteman Prins het ziekenhuis ingeslagen hebben en de ravage bij Bolle aan gericht, dezelfde personen zijn, die aansprakelijk zijn voor drie roof overvallen. Nou vind lk deze school schriften en tekenboeken in de ka mer van Fennie Laman. Wat voor conclusie trek jij daar dan uit?" De Vries dacht een poosje na, terwijl hij in de cahiers bladerde: „Wél, dat kan twee dingen bete kenen: óf het is stom toeval, óf ze is bij de bende betrokken". Koks knikte. „Laat dat stom toe val maar achterwege, de Vries. Dat komt in het leven nagenoeg nooit voor. De tweede veronderstelling is de juiste. Ik zal je nog meer ver tellen. Fennie Laman is er niet al leen bij betrokken. Ze is de leid ster van de bende, het brein zo gezegd. En Gijs Peters, die ze een half uur geleden in Loosdrecht ge arresteerd hebben, was haar rech terhand. De man, die misdaad- technisch de zaken uitwerkte. Fen nie de theoreticus, Gijs de prak tijkman. Kun je je een betere sa menwerking bedenken? Vandaar, dat er vrijwel geen fout gemaakt werd. Als die goocheme buschauf feur niet z'n ogen wijdopen gehou den had en die Fennie Laman niet zo gek gedaan had met in- en uit stappen in Zeist, dan zaten we nu misschien nog te dubben, waar we deze zaak zouden moeten aanpak ken. Vooruit, jongen; jij gaat met die schetsboekjes naar de officier en vertelt hem het resultaat van de huiszoeking. Je hebt mijn con clusies gehoord en zo vertel je ze door. Dan kom je terug en zal ik een transportbevel voor je klaar hebben om Gijs Peters uit Loos drecht te halen. Je krijgt een man netje mee en denk er om: Neem geen risico's. Gijs is een eerste klas uitgeslapen jongen van het zware gilde, Boeien om en een stok in de broek. Ook in de wagen. Kan ie lekker languit zitten". Hoofdstuk 24. De leidster is verdwenen. Twee etmalen zijn inmiddels ver streken. Twee dagen en drie nach ten heeft de Doornstadse politie en recherche records gebroken ten aanzien van gemaakte diensturen. De politie in het gehele land is in geschakeld om bendeleden in hun kraag te pakken. En dat was vaak zoeken naar de bekende naald in de nog beter bekende hooiberg. Maar de Nederlandse recherche is niet voor zo'n klein geruchtje ver vaard en verstaat zijn vak. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 5