WASDAG - SDNILDAG SUN|L 1 WASDAG - SÜNILDAG SUNIL Minister over slechte stand gewassen op Schouwen-Duiveland Verhoging defensie-uitgaven zal offers nodig maken -Of Hertog van Kent trouwt vandaag Zware luidklok (1600 kg) voor het eerst uit stadhuistoren genomen Weer aanslagen in Algerië WEENSE TOP Ideaal menu Onderzoek naar oorzaken wordt ingesteld DEN HAAG, 7-6. De minister van Landbouw en Visserij heeft vast gesteld dat de stand van de gewas sen In de herverkavelingsgebleden op Schouwen-Duiveland en op Z.- Beveland te wensen overlaat. Het is echter niet juist, dat de uitvoe ring van de grondverbeterlngswer- ken in vele gevallen te wensen overlaat en dat daarover onder de betrokkenen een algemene ontevre denheid zou bestaan. Het antwoord vervolgt: Er zijn geen grondverbetcringswerken door aannemers verlaten, waardoor ho peloze situaties zouden zijn ont- Ingezondcn mededeling HUMS pMMWNMMg ISMIBL staan. Slechts op Tholen konden door de slechte weersomstandig heden bepaalde objecten niet tijdig voor de winter worden afgewerkt. Deze zijn ter voorkoming van schade aan de grond stilgelegd en in het voorjaar normaal afgewerkt. Voor zover het niet mogelijk is ge bleken enkele honderden hectaren vóór een bepaalde datum gereed te krijgen, zal nader overwogen wor den om volgens de reeds enige ja ren toegepaste vaste regels een vergoeding te verlenen, waartoe de middelen aanwezig zijn. Grote regenval Naar de nauwkeurige oorzaak van de ongunstige situatie wordt thans een onderzoek ingesteld. Het voorlopige resultaat is, dat de aan leiding tot de slechte stand van de gewassen vooral gezocht moet wor den in de invloed van de grote re genval gedurende de herfst 1960 en in de eerste week van april 1961. De indruk bestaat, dat op een aantal slechte plekken op Schou wen, waar het natriumgehalte als gevolg van de overstroming van 1953 nog hoger is dan normaal, structuurbederf in de hand is ge werkt door de vele regens gedu rende de genoemde perloden. Na beëindiging van het onder zoek zal worden nagegaan, of en zo ja, welke maatregelen zouden kun nen worden overwogen. EERSTE KAMER DEN HAAG. 7-6. Bij de behan deling van de defensiebegroting in de Eerste Kamer heeft minister Visser opgemerkt, dat van een eigenlijke Nederlandse verdediging niet meer kan worden gesproken. Van een landsverdediging is de defensie meer een gebiedsverdedi- ging geworden. Daarbij komt de snelle ontwikkeling van de tech niek en van het atoomwapen. Een aantal zaken is onveranderd gebleven, als het geloof van het oostblok in de overwinning van het communisme en de bereidheid om die overwinning te verhaasten. De defensie heeft de hoogste prioriteit, maar daarmede kan niet alles worden bereikt. Dat spreker te gemakkelijk is gezwicht voor andere ministers bestrijdt hij. In vergelijking met de tijd dat hij nog geen zitting in het kabinet had is 17 procent meer aan de defensie besteed. Wanneer het kabinet tot de con clusie zou komen, dat verhoging ten behoeve der defensie noodza kelijk is dan zal dit meebrengen, dat het zal gaan uit offers: minder uitgaven elders, gecombineerd met hogere lasten. Wegvallen hulp van V.S. De minister gaat vervolgens in op het wegvallen van de Ameri kaanse hulp. Die hulp is zeer be langrijk geweest. Het risico, dat er aan verbonden was, is al die jaren aanwezig geweest. Spreker heeft bij zijn optreden in het kabinet ten deze een continuïteit gevonden. Thans wordt aan ae onzekerheid een einde gemaakt. Spreker heeft het risico van de aanvang af on derkend; hij heeft zich ook nooit optimistisch uitgelaten over het voortduren ervan. De minister verklaart, dat ge werkt wordt aan de versterking der Navo-reserve. Versterking der conventionele bewapening is in Finse eland kwam ROTTERDAM, 7-6. Dezer dagen is uit Finland een jonge vrouwelijke eland per boot naar Rotterdam getransporteerd. Zij is door de diergaarde in Helsinki geruild met diergaarde Blijdorp in de Maasstad, waar Zich een jeugdige lóe- duwnaar-eland bevindt. „Skoll", zoals hij heet, is indertijd met een vrouwtje door de Riverdale Zoo in Toronto aan Blijdorp ge schonken. Het paartje was toen zes weken oud. Het vrouwtje is echter ziek ge worden en overleden. Nu is ,£koll" twee jaar oud. Zijn nieuwe a.s. echtgenote anderhalf jaar. Deze groot ste nog levende hertachti gen zijn pas op vierja rige leeftijd volwassen. De Finse eland is op het ogen blik haar maand verplichte quarantaine aan het uitzit ten. Deze diersoort is ge lukkig nog niet zeldzaam, er leven er nog tienduizen den in Alaska, Canada, noord Europa en noord Si berië. Ze zijn wel moeilijk te vangen. De volwassen eland is hoger dan een flink paard. Het typische afge platte gewei kan een sprei ding hebben van bijna twee meter. studie bij de Navo. De bedoeling is die zodanig te doen zijn, dat niet gegrepen behoeft te worden naar het laatste middel, de nucluaire wapenen. De atoomwapenen - tactische en strategische - blijven de rugge- graat der verdediging. De tactische atomaire wapenen liggen opgesla gen onder verantwoordelijkheid der Verenigde Staten. De president heeft de beslissing of' ze zullen worden gebruikt. Brits legerkamp in Hoek van Holland verdwijnt ROTTERDAM, 7-6. Luitenant kolonel L J. Wolkes, commandant van het Britse garnizoen in Hoek van Holland, was vanavond gast heer van Rotterdamse en Hoekse autoriteiten tijdens een onofficiële bijeenkomst, die het begin was van het afscheid van het Britse leger kamp in Hoek van Holland. Omstreeks medio september zal het transit-camp van het Britse le ger worden opgeheven. Het is ko men vast te staan dat het trans port van troepen tussen Engeland en Duitsland per vliegtuig gemak kelijker en goedkoper is dan per boot en trein. Het transit-camp heeft daardoor zijn bestaanszin verloren. Het was vandaag zestien jaar geleden dat het kamp werd ingericht. Amerikaanse jongeren naar Europa DEN HAAG. 8-6. - Met het s.s. „Seven Seas" zullen op 19 juni ruim zevenhonderd Amerikanen in Rotterdam aankomen, die onder auspiciën van de American Field Service twee maanden in Europese gezinnen gastvrijheid zullen genie ten. Van deze jongelui, die ongeveer zeventien jaar oud zijn, gaan er 20 naar gezinnen in Frankrijk, 14 naar Spanje, 10 naar Portugal, 10 naar België, 3 naar Luxemburg, 35 naar Oostenrijk, 56 naar Italië, 31 naar Zwitserland, 210 naar Duitsland, 65 naar Denemarken, 100 naar Noor wegen, 70 naar Finland, 35 naar Zweden en 70 naar Nederland. Extra treinen zullen velen van hen nog dezelfde dag naar hun be stemmingen in verder gelegen de len van Europa vervoeren. De Amerikaanse jongens en meisjes die in Nederland zullen worden on dergebracht, zullen nog dezelfde dag op hun bestemming arriveren. SPORT DUIVENSPORT P.V. „De Brusc Trekker" Door de pos tdui venhouders ver eniging „De Bruse Trekker" werd deelgenomen aan de wedvlucht uit St. Denis op zaterdag 3 juni 1961. Ds uitslag was als volgt: P. Zanddijk, Sirjansland 1, 7; A. S. de Koning, Bruinlsse 2, 5, 8, 16; Ph. Steketee. Bruinlsse 3, 4; W. A. Ju- melet, Bruinlsse 8; C Bal, Sirjans land 9; C. S. Capelle, Bruinlsse 10, 11,'12, 13; A. J. IJzelenberg, Brui nlsse 14, 15. Eerste overdulf C. S. Capelle, Bruinlsse; 2e overduif Ph. Steketee Bruinisse. De duiven werden gelost om 9.15 uur met licht bewolkte lucht en noordenwind. Een pracht kollektie Lingerie met Franse esprit onderjurken jupons ZIERIKZEE Georganiseerd overleg in politie- ambtenarenzaken DEN HAAG, 7-6. Over de van daag gehouden vergadering van de commissie van het georganiseerd overleg in politie-ambtenarenzaken is het volgende communiqué ver strekt; Het overleg werd geopend met een bespreking van het ontwerp besluit tot regeling van de rechts positie van personeel en leerlingen van het rijksinstituut tot opleiding van hogere politieambtenaren. In een volgende vergadering zal het overleg ter zake worden, voortge zet. Besproken werd voorts een ont- werp-besluit tot formele regeling van verschillende (in de praktijk reeds uitgevoerde) maatregelen op het gebied van de bezoldiging, in aansluiting op overeenkomstige maatregelen voor de overige rijks ambtenaren. In dit besluit is te vens opgenomen de formele rege ling van de zg. overgangstoelage welke met Ingang van 1 januari 1961 aan verschillende groepen van politieambtenaren is toegekend. De commissie zal aan de minister van Binnenlandse Zaken en van Justi tie terzake een instemmend advies uitbrengen. Salaris en vrjje t(jd Ter sprake kwam verder een ontwerpcirculaire aan de burge meesters van gemeenten met ge- meente-politie en een overeenkom stig schrijven aan de algemeen in specteur van rijkspolitie betref fende salaris-maatregelen voor de rijks- en gemeente-politie per 1 juli 1961. (Uitkering ineens voor de A.O.W.-compensatie en de mitiga- tie van de standplaatsaftrek over een daaraan voorafgaand tijdvak). De commissie zal ter zake een in stemmend advies uitbrengen aan de betrokken ministers. Overeenstemming werd bereikt ten aanzien van een tweetal ont werp-circulaires, respectievelijk aan de burgemeesters van gemeen ten met gemeente-politie en aan de algemeen inspecteur van rijks politie betreffende de arbeidstijd verkorting en de arbeidstijdver schuiving voor de rijks- en ge meente-politie. Ter zake zal een advies aan de betrokken ministers worden uitgebracht. Historische gebeurtenis te Zierikzee Nieuwe bestemming wordt de Zuidhavenpoort ZIERIKZEE, 8-6. De grole luid- klok van de stadhuistoren is heden (donderdag)-morgen omlaag ge haald. De klok dateert uit 1551 en Is nimmer tevoren In zün vier eeu wen oude bestaan van z(jn hoge hangplaats verwijderd geweest. Een historisch gebeuren derhalve vanmorgen, dat de nodige belang stelling trok. Het omlaag halen van de klok was een knap stukje vak werk, waarbij alle risiko's zorgvul dig waren vermeden, want het ruim 1600 kg. wegende gevaarte moest uiteraard zeer behoedzaam naar beneden zakken. Wij vernemen dat deze luidklok is bestemd om te worden opgehan gen in de Zuidhavenpoort, als on derdeel van het oude - nog in het gemeentemuseum aanwezige - oor spronkelijke carillon, dat ook naar de poort verhuist. De luidklok, die thans veilig in de Meslstraat op de grond staat, werd tijdens de afbouw van de stadhuistoren in 1551 opgehangen. Feitelijk moet men het zo zeggen dat eerst de klok werd opgehan gen en nadien een deel van ds to ren er omheen werd gebouwd. Dit feit is oorzaak dat de klok ook nimmer omlaag kon worden ge haald. Thans heeft men dit karwei kunnen klaren, door tijdelijk een pilaster uit het torenlichaam weg te nemen, waardoor een opening ontstond groot genoeg om de luid klok naar buiten te brengen. Een op een vrachtauto geplaatste lier en de bijbehorende staaldraden de den de rest. Tergend langzaam zakte de klok omlaag en zijn reis naar de begane grond duurde ongeveer een half uur. Op zijn trage gang naar be neden werd hij gadegeslagen door velen, dis dit unieke gebeuren niet wilden missen. De rijkspolitie had voor een afzetting gezorgd en de balk, waaraan de klok hing was een stevige en extra gestempeld om ongelukken te voorkomen. ALGIERS. 8-6. In de nacht van woensdag op donderdag zijn Ln Al gerië weer verscheidene aanslagen gepleegd, die aan vier personen het leven hebben gekost en hier en daar zware schade hebben aange richt. In Orleansville zijn in een auto de met kogels doorzeefde lijken aangetroffen van een Europese man en vrouw. In Constantine, in oost-Algerië, werden een Franse officier en een mohammedaan door Algerijnse re bellen doodgeschoten. In Algiers zijn verscheidene plas- tiekbommen ontploft. Zware scha de werd aangericht, doch er vielen geen slachtoffers. Het te Djakarta verschijnende linkse dagblad „Berita Indonesia", heeft een felle aanval gedaan op Japan, omdat dit land toelaat dat een Japanse onderneming een over eenkomst met Nederland sluit be treffende visvangst in de wateren van Nederlands-Nieuw-Guinea. In donesië heeft hierover een protest- nota bij Japan ingediend. Eerder zijn reeds de andere bellen van de stadhuistoren weggenomen. Ze worden op gestuurd naar de firma Eys- bouts te Aarle Rixtel, die de klokken zal reinigen en even tuele reparaties zal uitvoeren. Oe klokken van Engelse ma kelij en stammend uit de der tiger jaren - komen wel terug in de toren. Gespeeld wordt met de gedachte nog een octaaf aan het carillon toe te voegen, zodat het geheel een voller en melodieuzer klank zal kunnen produceren. Hierover echter is nog geen be slissing genomen. Pe luidklok heeft uiteraard destijds deel uitgemaakt van het oude carillon, dat niet meer stemde en naar het museum werd overgebracht. Zijn eventueel straks iuidklok en de oude (museum)-'bel len verenigd in de Zuidhavenpoort, dan heeft Zierikzee het oudste be staande klokkenspel van Neder land in gebruik. Vier bekende mensen, Allen Moe en Pa, Zaten daar in Wenen, Bij de opera. Nlkita bij Jacky, Nina zat bij John, Vredig tafereeltje, Dat niet mooier kon. Vier maal een stel hersens Bij veel praal en pracht: Waar is ondertussen Door hen aan gedacht? Vast wel aan raketten En aan maïs en graan, Ook om bij de Weners Geen figuur te slaan. .Jacky's hoed en schoenen Luisterden heel nauw, Zij heet in de wereld „Best geklede vrouw", En wellicht was Nina Met jong volk actief Oma's zijn in Rusland Ook beslist wel lief. Buiten wachten sleeën, Journalisten braaf, Het wordt echt wel lachen Voor de fotograaf; Daarna drinkt een ieder Op zijn tijd een V103' Laten na detoch Alles zo het was! JAAP MIJDERWIJK. Verkoop Delta-hotel aanstaande Naar w(j uit goede bron vernemen valt dezer dagen de ondertekening te verwachten van de contraoten voor verkoop van het Delta-hotel te Haamstede. Nieuwe eigenaar wordt do N.V. Verzicht, IWaatschappU tot exploitatie van onroerende goede ren te Leidschendam, een firma die meer eigendommen ln de recrea tieve sfeer op Schouwen in bezit heeft. De onderhandelingen met de N.V. Verzicht verkeren mormenteel in een „ernstig en vergevorderd stadium". De toekomstige nieuwe eigenaar kon ons nog geen Inlich tingen verstrekken over de nieuwe bestemming van het Ddta-hotel maar wel gaf men ons de verze kering „dat er nu eindelijk eens Iets goeds van zal moeten konden". LONDEN, 8-6. Vertoon van uni formen en een erehaag van ge kruiste sabels bij de poort van de Munster in York geven een mili tair aanzien aan het huwelijk van de 25-jarige hertog van Kent, ka pitein in het leger, en Katharine Worsley, uit Yorkshire afkomstig, dat vandaag in de namiddag in genoemde kloosterkerk wordt ge sloten. De bruidegom zelf gaut in gala- uniform met berenmuts, zijn acht tienjarige broer prins Michael, die als „best man" fungeert, in cadet uniform en de hertog van Edin burgh in het tenue van veldmaar schalk „om zijn kameraadschap met de bruidegom tot uiting te brengen" aldus zei iemand van het palels van Buckingham. De ere haag met gekruiste sabels voor het bruidspaar bij het verlaten van de kerk wordt gevormd door officie ren van het regiment van de brui degom, de „Royal Scots Greys". Ondqp de hoge gasten bij dit hu welijk zijn prinses Irene, kroon prinses Margrethe van Denemar ken, kroonprins Harald van Noor wegen, prins Charles van Luxem burg, kroonprins Constantijn van Griekenland en prinses Sophie van Griekenland. De Spaanse koninklijke familie wordt vertegenwoordigd door ex- koningin Victoria Eugenie, die aan de zijde van de Britse koningin moeder in de stoet loopt, terwijl Don Juan, Graaf van Barcelona, in het gezelschap is van prinses Mar garet en haar echtgenoot Antony Armstrong Jones. Aangezien de plechtigheid als een particuliere aangelegenheid wordt beschouwd, wordt geen strikte 'rangorde in de stoet in acht ge nomen. Koningin Elizabeth, de aartbisschop van York, de hertog van Edinburgh en de 12-jarige prins Charles sluiten de stoet, voor het bruidspaar. De hertogin van Kent, moeder van de bruidegom, en haar dochter prinses Alexandra, vormen een gezelschap op zichzelf. Volgens de Franse profes sor Leon Binet die een stu die heeft gemaakt van de vraag hoe een ouderwor dend persoon fit kan blij ven, is het van groot belang dat wij zoveel mogelijk peterselie en citroenen eten. Dat doet hij nu zelf al jaren met de beste resul taten; hij heeft geen spoor van een buikje, een veer krachtige tred en de hel dere zorgeloze oogopslag die het kenmerk is van veelbe lovend# Franse jongelingen. Hoe meer fruit en bijenho ning u dagelijks op het menu heeft staan, hoe ge zonder en slanker u zult blijvenvlees is volgens de professor ook nodig, maar met vetten moet il oppas sen, vooral met dierlijke vetten, want die zetten nog al gauw aan. Chinese vrachtvaarder gezonken TAIPEH, 8-6. De Chinese vracht vaarder „Tien Hsiang", thuishaven Hongkong, is ter hoogte van Kaoh Sioeng, in zuid-Formosa, gezonken. Dertig bemanningsleden en twaalf passagiers worden vermist. Zij zijn vermoedelijk om het leven geko men. Een Chinese boot heeft twee overlevende bemanningsleden en het lijk van een derde zeeman op gepikt. De schipbreukelingen die in het ziekenhuis van Kaoh Sioeng zijn opgenomen, hebben medege deeld dat de „Tien Hsiang" zondag J.l. op een zandbank is gelopen, waarna het schip in minder dan een half uur is gezonken. De Belgische minister van Ver keerswezen, F. Betrand, heeft aan gekondigd dat ook in België bin nenkort rijvaardigheidsbewijzen zullen worden ingevoerd. Het In voeren van het „rijbewijs" zal met een drietal andere maatregelen paal en perk moeten stellen aan het steeds toenemend aantal ver keersongelukken ln België. De „Daily Express" schx-eef don derdag: „De Sowjet-Unie wil de ze tel van de Verenigde Naties van New York naar Wenen overbren gen. Waarom niet eigenlijk? Wenen Is de hoofdstad van een niet meer bestaand keizerrijk en als zodanig is het bijzonder geschikt om als ze tel te fungeren van een organisatie, die in staat van ontbinding ver keert", aldus de „Daily Express". Van de paar duizend aanwezigen in de kerk kan slechts £en gedeelte de plechtigheid voorin rechtstreeks volgen, maar ten gerieve van de overigen zijn televisieschex-men aan de pilaren aangebx*acht. Nieuwe rol van Benelux in Europese politiek? BRUSSEL, 8-6. Tegen de achter grond van de plannen van presi dent De Gaulle voor de politieke samenwerking van de zes E.E.G.- landen, schrijft het Belgische blad „De Nieuwe Gids" donderdag, een mogelijkheid te zien voor de Bene- lux-landen om een bemiddelende rol te spelen voor het bereiken van een plan voor deze Europese poli tieke samenwerking. „De drie landen zouden aldus de nogal ongelukkige indruk kunnen wegwerken, die op vorige Europese conferenties is gewekt door het een zijdig optreden van Nederland en de zeer neutrale houding van Bel gië, die op dat moment was geïn spireerd door de moeilijkheden in Afrika". „Nu de hex*vatting van de Bel- gisch-Kongolese betrekkingen mo gelijk wordt geacht, schijnt niets meer een Benelux-standpunt in -de weg te staan". KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND WILDERVANK. Toen de 52-ja- rige A. Nipperus uit Wildervank tijdens werkzaamheden in een school in Bareveld een boor wilde aansluiten op het elektxiciteitsnet, werd hij door de stroom getroffen. De heer Nipperus overleed vrijwel onmiddellijk. UTRECHT. Curatoren van de Rijks Universiteit in Utrecht zijn conform het door de regering ge nomen besluit, overeengekomen met ingang van 1 juli aanstaande de vijfdaagse werkweek voor de gehele univei'siteit in te voeren. Het bureau van de universiteit en het universiteitsgebouw zullen van af 1 juli 's zaterdags gesloten zijn. LAND- EN TUINBOUW Symposion over pootaardappelen WAGENINGEN, 8-6. De direc teur-generaal van de landbouw, ii*. J. W. Wellen, zal op dinsdag 13 juni in hotel ,De Wageningse Berg' te Wageningen een internationaal symposion over de produktie en cer tificering van pootaardappelen of ficieel openen. Aan dit symposion nemen 45 deskundigen uit dertig Europese, Afrikaanse, Aziatische en Latijns-Amerikaanse landen deel. Het duurt tot 1 juli 1961. De Neder landse regering heeft op initiatief van het Centraal Orgaan te Wage ningen met de organisatie en ge deeltelijke financiering van dit symposion een bijdrage willen ver schaffen aan het wereldzaaizaad- en pootgoedjaar. Zoals bekend wordt deze actie gevoerd onder auspiciën van de voedsel- en landbouworganisatie F.A.O. der V.N. Er wordt mee be oogd de voedselproduktie en het voedingspeil in vele delen der we reld te verbetei'en door de beschik king te kx-ijgen over beter uitgangs- materiaal. Ingezonden mededeling IERLANDS RWWITTFWWJJI ZIERIKZEE Oriënteringsrit m.c. „Sparta" Op zondag 11 juni wordt onze tweede club-oriëntex-ingsrit véx*re- den voor het kampioenschap van Schouwen-Duiveland. Er zijn hier aan weer mooie dagpxnjzen verbon den, buiten de kampioensprijzen om. Van de vijf te verrijden ritten tellen er maar drie mee voor hel kampioenschap, dus men kan er altijd een missen of één met veel slrafpunten laten vervallen. Ook die rijders die de vorige rit niet konden volbi-engen of er geen wijs meer uit konden, worden verwacht Want aldoende leert men. Hopelijk Is het mooi weer, zodat het dan weer een prachtige rit over het mooio eiland kan worden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 3