DE ZIERIKZEESCHE COURANT ACHTERUITGANG IN LAOS NA TOPGESPREK V.S.-president gevallen over „Britse onnauwkeurigheid"? Omvangrijk financieel hulpplan voor Pakistan Regering wil 30 huurverhoging op onroerend goed V erpleegsterstekort zeer ernstig DONDERDAG 8 JUNI 1961 117e jaargang Nd. 18984 MRIKZEESCJIESMEUWSBOBE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 cl. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 011^.0,-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Zierikzee. Redakteur: M, J. Bij de Vaale, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Rode troepen veroveren sterkte Padoug WASHINGTON, 7-8. De Amerl- kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, heeft woensdag In Washington verklaard het „niet erg bemoedigend" te achten, dat de communistische troepen van de Pa- thct Lao, Padong in Laos hebben veroverd, twee dagen nadat Ken nedy cn Chroesjtsjef in Wenen de toestand In dit land hebben be sproken. Rusk zei dit op een bijeenkomst van de commissie van buitenlandse zaken van het Huis van Afgevaar digden. De minister achtte deze ont wikkeling van buitengewoon be lang. Desgevraagd verklaarde hij het nuttig te achten om Amerikaanse troepen naar Zuidoost-Azië te zen den, maar dan niet om te vechten, doch om hen, die zich tegen het communisme willen verzetten, te helpen opleiden. Gezien het karak ter van de strijd in dit gebied - overrompelingsaanvallen door gue- rillastrijders - moet onze militaire steun grondig gewijzigd worden. Het moet een gecombineerde in spanning van militairen en burgers worden, aldus Rusk. Vechten voor bestand De V.S. zullen de conferentie te Genève over Laos niet torpederen, maar blijven vechten voor een be stand aldaar. Dit is woensdag in Washington meegedeeld door de woordvoerder van het State Department, Lincoln White. Eerder was gemeld dat men in Washington druk overleg pleegde over de vraag of de V.S. zich, ge zien de jongste ontwikkelingen in Laos, al dan niet moeten terugtrek ken van de conferentie. White ver klaarde dat hem hierover niets be kend was. Wel merkte hij nog op dat de werkelijke bestandsschen ders in Genève om de tafel zitten. HET GESPREK KENNEDY-MACMILLAN LONDEN, 8-6. De politieke cor respondent van de Londense onaf hankelijke „Daily Express" schrijft vandaag, dat in president Kenne dy's verslag aan het Amerikaanse volk van zijn besprekingen in Eu ropa de grote tegenstelling tussen zijn „vurige lof voor generaal De Gaulle en het nauwelijks noemen van zijn besprekingen met premier Macmillan" alom de aandacht heeft getrokken. Volgens deze correspon dent was deze tegenstelling opzet telijk geraamd. In zijn besprekingen met Macmil lan zou Kennedy de Britse premier hebben gezegd, dat z.i. de tijd s? gekomen dat Engeland aanbiedt het Verdrag van Rome onvoorwaarde lijk te tekenen en vervolgens voor stelt onmiddellijk onderhandelingen met de verschillende regeringen te openen, in plaats dat Engeland wei gert zijn politiek ten aanzien van de E.E.G. duidelijk te maken, zodat niemand weet wat het eigenlijk wil. Dit „gebrek aan nauwkeurigheid" zou Kennedy hebben verbijsterd. Zo zou hij b.v. niet precies weten wat de Britse houding is ten aan zien van de kwestie-Berlijn. Ken nedy zou er niet aan twijfelen, dat Engeland in laatste instantie krachtdadig met zijn bondgenoten zal optreden, maar de Britse op vattingen bij het beramen van plannen om aan een eventuele cri- Koning Boudewijn en koningin Fabiola van België zijn woensdag ochtend per vliegtuig uit Brussel vertrokken voor een driedaags of ficieel bezoek aan Rome. Op het programma staan ondermeer een beleefdheidsbezoek aan de Itali aanse president en vandaag (don derdag) een officieel bezoek aan paus Joannes XXIII. sis wat Berlijn betreft het hoofd te bieden, zijn nog steeds vaag. Daar entegen zou Kennedy in zijn be sprekingen met De Gaulle hebben ervaren, dat de doelstellingen van de Franse politiek veel gemakke lijker te bevatten zijn, aldus de „Daily Express". KINDERARBEID IN DE LANDBOUW DEN HAAG, 7-6. Het Tweede- Kamerlid de heer Vredeling (P.v.d. A.) heeft aan de minister van So ciale Zaken en Volksgezondheid schriftelijk gevraagd of het juist is, dat de directeur-generaal van de Arbeid aan de landbouworganisa ties heeft geadviseerd contact op te nemen met de scholen van voort gezet onderwijs, teneinde te berei ken dat leerlingen in de toegelaten leeftijdsgroepen in de gelegenheid worden gesteld één of twee dagen per week deel te nemen aan de pluk van vruchten. Zulks om overtre dingen van het verbod van kinder arbeid in de landbouw tegen te gaan. De heer Vredeling wijst er in zijn vragen op, dat in 1960 acht geval len in de landbouw bekend zijn ge worden met jongelui die voor hun leeftijd verboden arbeid verricht ten. Hij trekt daaruit de conclusie; dat de bepalingen omtrent de ar beid van jeugdige personen in de landbouw geheel onvoldoende wor den nageleefd, maar hij acht het niet verantwoord het onderwijs aan scholen van voortgezet onderwijs te onderbreken om kinderarbeid te voorkomen. De heer Vredeling vraagt ten slotte of de minister niet nogmaals wil overwegen het toezicht op de naleving van de Arbeids- en rust tijdenverordening landbouw 1960 mede aan de arbeidsinspectie op te dragen. Olympische film 1960 fascinerend geheel ARNHEM, 7-6. Woensdagavond is ln Arnhem, voor het eerst in Ne derland, de kleurenfilm over de Olympische Spelen 1960 in Rome in première gegaan Deze film, vervaardigd door re gisseur Romola Masellini in op dracht van het Instituto Nazoniale Luce - hè?ft er een fascinerend ge heel van gemaakt. Hij had de be schikking over een zeer grote equipe cameramensen, musici en deskundigen in de sport, die zowel de entourage van de eeuwige stad. de sfeer, de spelen en de techniek van de sport, bijzonder goed heb ben aangevoeld. Operagebouw voor Amsterdam AMSTERDAM, 7-6. De Amster damse gemeenteraad heeft beslo ten b. en w. te machtigen de archi tect Ir B. Bijvoet opdracht te ver lenen het door hem gemaakte voor lopige ontwerp voor een operage bouw aan de Ferdinand Bolstraat uit te werken tot een definitief plan en voor het uitwerken van dit ontwerp een krediet van f 300.000 beschikbaar te stellen. De fractie van de V.V.D stemde i.v m. de hun inziens onjuiste plaats waar het gebouw zal komen tegen dit voor stel. Weinig frambozen dit jaar KAPELLE, 7-6. Op de fruitveiling in Kapelle-Biezelinge zijn vandaag de eerste frambozen van de volle grond aangevoerd. Er werd voor deze primeur een prijg betaald van 71 cent per doosje van 250 gram. De aanvoer van frambozen zal in Zeeland dit jaar zeer belangrijk achterblijven bij de aanvoer in nor male jaren Tengevolge van de vele regen in het najaar en de winter is er veel sterfte van de scheuten en door de langdurige droogt6 van de laatste weken is de stand nog steeds teruggelopen. gj WATEROVERLAST DOOR GROTE REGENVAL Zwaar onweer, gepaard gaande met hevige regenval, heeft dinsdagavond ln het oosten en noorden van Nederland veel schade aangericht en overlast be zorgd. In Groesbeek stroomde het water van de om liggende heuvels hulzen en hotels binnen, een rywiel- zaak moest geheel voor het water worden ontruimd. Foto: bewoners van het geteisterde gebied in Groes beek doen hun beet het overtollige water met bezems te verwijderen. Mevrouw Jackie Kennedy, die nog in Londen is gebleven nadat haar man, de Amerikaanse president, naar Washington is gevlogen om zijn volk verslag uit te brengen van zijn besprekingen-met Chroesjtsjef in Wenen, is met haar zuster, prinses Lee Radziwill, in Londen gaan winkelen (foto). De dames reden in een zwarte Cadillac eerst naar de antiek-zaak „Skulls", welke een mooie kans miste, doordat zij gesloten was. De tocht ging toen naar een antiek-handel in Bond Street, waar Jackie veel belangstelling toonde voor twee ouderwetse koperen lan tarens. Mevrouw Kennedy vertrok woensdag uit Londen voor een prlvé- bezoek aan Griekenland. ZIERIKZEESCHE Wij zoeken voor de plaatsen j -jj g NOORDGOUWE KERKWERVE «l SEROOSKERKE actieve correspondenten Redelijke beheersing van de Nederlandse taal wordt gevraagd Aantrekkelijke regelprijs Brieven aan de Redaktie, Postbus 1, Zierikzee V9 Steun tot bedrag van 550 miljoen dollar WASHINGTON, 7-6. In een com muniqué deelt de Wereldbank me de dat zes landen en twee interna tionale instellingen hebben beslo ten tot het verlenen van financiële steun b(j de uitvoering van het tweede Pakistaanse vfo'fjaren-plan tot een bedrag van 550 miljoen dollar. Aan de desbetreffende bespre kingen werd deelgenomen door vertegenwoordigers van Canada, west-Duitsland, Japan, Groot-Brit- tannië, de Verenigde Staten, de Wereldbank en haar dochterinstel ling, de Internationale Ontwikke- lings Associatie. Tijdens de bespre kingen besloot Frankrijk ook tot het consortium toe te treden. Waar nemers waren aanwezig van het Internationale Monetaire Fonds, Denemarken, Noorwegen en Zwe den. In het communiqué van de We reldbank werd gezegd dat de leden van het consortium reeds verplich tingen hadden aangegaan tot een bedrag van 230 miljoen dollar voor de uitvoering van het Pakistaanse vijfjaren-plan, waarmee op 1 juli 1960 een begin werd gemaakt. Tijdens de nu geëindigde bespre kingen namen de leden de ver plichting op zich extra middelen ten bedrage van 320 miljoen dollar ter beschikking te stellen voor het tweede jaar van het plan, dat op 1 juli aanstaande ingaat. Met compensatie in DEN HAAG, 6-6 De regering is het eens met de SE.R., dat een verhoging van de huurprijzen van gebouwd onroerend goed met ln to taal 30 procent nodig zal zijn. Zij meent, dat een programma van huurverhogingen wenselijk is, waarbij in de jaren 1962, 1964 en 1966 de huren, in de eerste gemeen teklasse met 10 pet. en in de twee de en derde, respectievelijk vierde en vijfde, met 11 en 12 pet. worden verhoogd. de loonsfeer Naar de mening van de regering zouden deze huurverhogingen tel kens met een compensatie in de loonsector gepaard moeten gaan. De Mrs te huurverhoging zou wor den ingevoerd per 1 april 1962. Aan de Stichting van de Arbeid is advies gevraagd over de vorm van de looncompensatle bij deze eerste huurronde. Een en ander wordt meegedeeld in een nota aan de Tweede Kamer, waarin de minister van volkshuis vesting en bouwnijverheid mee deelt, dat de regering thans haar standpunt heeft bepaald naar aan leiding van het S.E.R.-advies over het huurbeleid, dat op 27 januari is uitgebracht De regering zal, zo wordt in deze nota verder meege deeld, de daarvoor in aanmerking komende organen advies vragen over enkele in concreto te nemen maatregelen Aan de hand van de te verwach ten adviezen is de minister voor nemens op korte termijn d^ indie ning van een wetsontwerp te be vorderen. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Vrijheid voor allen is be perking voor ieder. Het meest schokkende nieuws kwam de afgelopen week stellig uit Utrecht, waar prof. Sillevis Smitt heeft medegedeeld dat de Iraumatisch-neurologische afdeling van het Stads- en Academisch zie kenhuis vermoedelijk gesloten zal worden wegens een ontstellend te kort aan verplegend personeel. Verschillende hoogleraren heb ben een adres gezonden aan de minister van sociale zaken en volksgezondheid waarin zij hun bezorgdheid over de bestaande toestand uitspraken en er op aan drong en, dat nu eindelijk van re geringswege gewerkt zou worden aan een drastische 'loonsverhoging van het verplegend personeel in academische ziekenhuizen. Mej. dr. J H. C de Vink, lid van de Twee de Kamer voor de K.V.P., heeft in_ middels ook enkele klemmende vragen over het verpleegsterste kort aan de minister gericht. Het nijpend tekort aan verpleeg sters vormt uiteraard een grote be dreiging voor onze gehele volks gezondheid. De vermoedelijke slui ting van de traumatisch-neurolo- gische afdeling van een ziekenhuis waar wekelijks tientallen slacht offers van verkeersongevallen met spoed konden worden opgenomen en behandeld, stelt dit wel heel schril in het licht. Ramp dreigt. Nog vraagt de mens in nood zel den vergeefs om hulp. Nog steeds kunnen in de meeste afdelingen van de ziekenhuizen enkele bedden worden vrijgehouden voor de be handeling van spoedgevallen, nog steeds weten de doktoren het met behulp van een gering aantal ver- plegenden te klaren Maar het ver loop onder het personeel neemt zulke ernstige vormen aan, het aanbod van nieuwe krachten is zo gering, dat gevreesd moet worden dat binnen afzienbare tijd ondanks de uiterste inspanning geen oplos sing meer kan worden gevonden. Vrijwel elk ziekenhuis komt tientallen verpleegsters tekort om de outillage volledig dienstbaar te maken aan de zieke mens. In de zomermaanden loopt dit tekort door de vakanties nog aanzienlijk op. En een ramp dreigt wanneer de werktijdverkorting wordt ge forceerd en de salarissen gehand haafd blijven op het huidige, veel te lage peil. Op sleeptouw gehouden groep. De drie samenwerkende centra les van ambtenaren hebben dezer dagen de voorzitter van de centrale commissie van georganiseerd over leg in ambtenaren-zaken verzocht binnen veertien dagen de centrale commissie in vergadering bijeen te roepen om besluiten te nemen over de verhogingen van dé salarissen van verpleegsters en verplegers. DE GRONDPRIJZEN DEN HAAG, 7-6. Het Tweede Kamerlid Daams (P.v.d.Aheeft aan de minister van volkshuisves ting schriftelijke vragen gesteld over de taakopdracht van de com missie, die de ontwikkeling van de prijzen voor bouwgrond zal onder zoeken. Met name wil hij weten of de commissie zich zal bezig houden met de invloed <üe de prijs van ruwe grond heeft op de prijzen van bouwgronden. Voorts vraagt de heer Daams of de minister bereid is de commissie te verzoeken mid delen aan te geven welke tot prijs- beheersing van nlet-landbouwgron- den kunnen leiden. Pecli door raamlior AMSTERDAM, 7-6. Het verlaten van hün woning zonder deze aan alle zijden goed te hebben gesloten is een echtpaar in Elsrijk, Nnuwer- amstel, gisteravond duur te staan gekomen. In de deuropening van het balkon op de eerste verdieping was slechts een raamhor „stevig bevestigd". Bij hun late terugkeer consta teerden de bewoners dat het gaas van de hor was stukgesneden en dat ongenood bezoek door dezelfde comfortabele opening de woning weer had verlaten met een goed deel van hun bezit, nl. met een geldbedrag van acht- negendui zend gulden en een aantal sieraden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1