Vaststelling streekplannen blijft toevertrouwd aan Provinciale Staten Chefarine A De spijtoptanten Landbouwschap over ruimtelijke ordening Ontwerp streekplan niet ter visie van belanghebbenden? „Het schenkt voldoening dat de regering eindelijk bereid is gevon den de vasstelling van streekplan nen te blijven toevertrouwen aan provinciale staten. Hierdoor wordt recht gedaan aan de belangrijke betekenis welke het streekplan in feite, ook onder de werking van de nieuwe wet (wetsontwerp ruim telijke verordening. Red.) zal blij ven behouden". Aldus brengt bet Landbouwschap In een uitvoerig schrijven aan de leden van de Tweede Kamer met het oog op de aanstaande openbare beraadslaging over genoemd wets ontwerp, onder de aandacht. Het Landbouwschap schrijft ech ter geen begrip te kunnen opbren gen voor de uitzondering dat in spoedeisende gevallen Gedeputeer de Staten deze taak zullen overne men. Het Landbouwschap wijst er voorts op dat de regering niet is tegemoet gekomen aan de alge meen geuite wens van de Kamer - alsook van het Landbouwschap - om het ontwerp streekplan ter vi sie te doen leggen en de mogelij k- Ingezonden mededeling Krachtige bestrijding van pijn of griep zonder de maag van streek te makent leder tablet Chefarine „4" bevat 4 beroemde geneesmiddelen, die elk afzonderlijk Intte hele wereld beroemd zijn geworden. Een van deza middelen Is Chefarox en dient In het bijzonder om de maag ta beschermen. Ook zij die een gevoelige maag hebben kunnen zonder be zwaar Chefarine „4" gebruiken. Het Is een Ideaal middel om pijn of griep snel en doel treffend te bestrijden. r/ Bij pijn, griep ol landerig" gevoel zorgt een enkel tablet, dat U met plezier Uw werk kunt doen 1 Koker i 20 UbltUen 10.80. MARKTBERICHTEN Granen en Peulvruchten ROTTERDAM, 5-6. Officieuze noteringen per 100 kg. Voedergranen - doeg prijshou dend: Maalgerst - volgens monster f 23,75-25; Kippegerst - volgens monster f 24,75-26; Haver, onge punte volgens monster f 20-23. Peulvruchten, franco Rotterdam: Groene erwten op monster f 24- 26, prima kwaliteiten tot f 31; Schokkers op monster f 24-26, pri ma kwaliteiten tot f 30. Bruine bonen op monster, boe- renschoon, droog, naar kleur van f 20-45. Aardappelen ROTTERDAM, 5-6. Klei-aardap- pelen 35 mm opwaarts, voor het binnenland: Bintje f 5-8,50. Voeraardappeleni f 1-2,50. Prijzen berekend per 100 kg. en op de handelsvoorwaarden, vast gesteld voor de verkoop van con sumptie-aardappelen op wagon, schip of auto. heid te openen hiertegen bezwaren in te dienen. Het Landbouwschap acht het bijkans onbegrijpelijk hoe de regering in de Memorie van Antwoord kan schrijven dat de voordelen van de huidige regeling geheel teloor zouden gaan indien het ontwerp van streekplannen nieuwe stijl ter visie zou worden gelegd en de bevoegdheid zou wor den verleend aan belanghebbenden om hiertegen bezwaren in te die nen. Een hieruit resulterende ver traging van enkele maanden zinkt toch immers geheel in het niet bij de veelal jarenlange voorbereiding welke aan de vaststelling van een streekplan vooraf pleegt te gaan. Het Landbouwschap meent dat ook de hierop volgende zinsnede wonderlijk aandoet dat voor parti culiere belanghebbenden deze be voegdheid tot het indienen van be zwaren van weinig betekenis moet worden geacht. Immers, de stroom van bezwaarschriften, welke tegen verschillende streekplannen zijn ingediend, weerspreekt zulks reeds. Inzake „gemeentelijke planolo gische maatregelen" zegt het Land bouwschap zich ernstig bezorgd te maken over de haast ongelimiteer de draagwijdte van de bevoegdhe den welke in de betreffende voor gestelde bepalingen aan de over heid worden toegekend en op grond waarvan het bijvoorbeeld onmogelijk is te bepalen dat we gens landschappelijke of recreatie ve overwegingen een bepaald gras landgebied uitsluitend voor de uit oefening van de veeteelt gebruikt Comité Nationale Actie Steunt Spijtoptanten Indonesië „N. A. S. S. I." Antwerpsestraat 18 te 's-Gravenhage Rustig pellen wjj ons eitje Bjj ons Nederlands ontbijt; Ieder natje, ieder droogje Krijgen wy precies op tijd; Radio en televisie, Schouwburg, film zo nu en dan, Sport, dans, vrije zaterdagen, Uitgebreid vakantieplan. Denken wij óók wel eens even Aan d'ontbering en het leed Van dat zielig troepje mensen, Ginds, dat spijtoptanten heet? Rechteloos, bedreigd, vernederd In een wreed, vijandig land, Met een hoofd vol zware zorgen Leeft daarginds de spijtoptant. Toestand is finaal onhoudbaar En de nood stijgt met de dag 't Is een nationale schande, Smet op onze mooie vlag Wilt u de regering zeggen (Het kost u maar een paar cent) Dat u vóór de inreisvisa Van de spijtoptanten bent, Adresseer: N.A.S.S.I., Den Haag En doe het zo spoedig mog'lijk Liever gister dan vandaag. Schrijft er enkel maar uw naam op, Méér hoeft er niet op te staan, Vele honderdduizenden mensen Hebben dit alreeds gedaan. Help getroffen medemensen Door de draadversperring heen, Alle kleine beetjes helpen. Ieder naampje is er één. Ziet u op tegen de moeite? Denk dan maar eens even, wat 't Zijn zou, als u ln die bende Met uw vrouw en kinderen zat. Clinge Doorenbos Ook een gift is natuurlijk welkom, giro-nummer 44 78 53. mag worden en niet mag worden gescheurd. Ook is het denkbaar dat bestaand gebruik van landbouw gronden in meerdere of mindere mate wordt beperkt. Planschade Omtrent de regeling van de ver goeding van de z.g. planschade, schrijft het Landbouwschap dat voorzover een belanghebbende rechtstreeks wordt getroffen door de bepalingen van een be stemmingsplan en hij dientenge volge schade lijdt, welke redelij kerwijs niet of niet geheel te zijnen laste behoort te blijven, deze hem (volledig) dient te worden ver goed. Het Landbouwschap zou verder de voorkeur geven aan een alge mene bepaling in de ruimtewet waaraan de onevenredig benadeel de zijn aanspraak op schadever goeding ontleent. Gemeentelijke en provinciale schadevergoedingsver ordeningen zouden dan overbodig zijn. „Mochten evenwel de gemeente lijke schade vergoedingsverordenin gen we! gehandhaafd blijven, dan ware deze verplicht te stellen voor iedere gemeente, behoudens ont heffing door Gedeputeerde Staten", aldus het Landbouwschap dat er ook op wijst dat artikel 47 geen betrekking heeft op vergoeding van schade als gevolg van de uitvaar diging van een voorbereidingsbe- sluit of van het vaststellen van een streekplan, en dat het wense lijk is ook hierin te voorzien. Te Zierikzee werd geslaagde geitenkeuring gehouden Aangevoerde materiaal van goede kwaliteit UNIEK ZIERIKZEES' BROOD Interessant experiment op Bakkerscursus lagere technische school ZIERIKZEE, 5-6. Op de bakkers cursus van de lagere technische school heeft de leraar de heer P. G. Rotte met zyn pupillen zich ge waagd aan een interessant expe riment, dat mogelijkheden opent voor een nieuwe wijze van brood bakken. De clou van deze speciale broodbereidingswijze is, dat het moeizaam en tijdrovend afstrijken met water van de korst - ter ver krijging van glans - overbodig wordt. Om dit te bereiken, werd het te bakken brood in plasticzakken ge daan, die dus samen met het deeg de oven ingingen. Na het bakpro- ces bleek dat brood van goede kwaliteit was verkregen, terwijl de korst reeds de glans had aange nomen, die het normaliter slechts met borstel en water krijgt, nadat het baksel uit de oven is gekomen. Het brood wordt gelanceerd on der de naam „Fijnproeversbrood" en heeft de naam „Strabophaan". De idee is van een bedrijf in Den Dolder dat de plastic zakken ver vaardigd, die voor dit doel geschikt zijn. Behalve het wegvallen van de noodzaak tot afstrijken met water, heeft het aldus bereide brood nog een hygiënisch voordeel, want na De rechter Een 'politie-agent in Leba non in de Amerikaanse staat Indiana gaf een dezer dagen een automobilist die te hard reed een proces verbaal om te verschijnen voor rechter Eugene Burns. Uit het rijbewijs bleek daarop dat hij de rechter zelf voor had. De politie man aarzelde niet en veran derde het proces-verbaal in die zin dat de rechter voor een andere rechtbank ver schijnen moest. NOORDWELLE „Zeeuwse avond" Plattelandsvrouwen De afdeling „Noordwelle e.o." van de Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen hield vorige week een geslaagde bijeenkomst in café v. d. Have te Ellemeet. De avond werd verzorgd door de dames Al- laart en Mol uit Oudelande, die de Zuid-Bevelandse klederdrach ten van omstreeks 1810, 1860 heden behandelden en interessante bijzonderheden vertelden over deze prachtige kleding en bijbehorende sieraden. Enige fraaie voorbeelden van dit laatste deden de rond, o.a. een zilveren pepermuntdoosje met „oude wuufjes", waarvan de in houd ook nu nog in de smaak viel. In de pauze bewonderde men enige tentoongestelde kledingstukken en sieraden. Tot slot las mej. Mol eni- ge Zeeuwse gedichtjes voor en ver toonde zij een aantal schitterende kleurendia's van het Zeeuwse fruit- corso te Goes. De presidente mevr. C. J. Elenbaas-Kik sloot deze ge slaagde avond met een hartelijk dankwoord. het bovenstaande zal het duidelijk zijn, dat het brood niet meer met de handen kan worden aangeraakt als het de oven uit is. In vakkringen verwacht men iets van deze broodbereidingswijze. Er schijnen echter nog geen zaken te zijn, die voor de verkoop dit brood bereiden. Maar wat niet is kan komen en de Zierikzeese bak kerspupillen zijn in ieder geval al enthousiast over het experiment. De leerling Leo Noordijk te Zie rikzee kwam trots een brood aan dragen en de smaakproef voerde tot de conclusie: ,dit is puik brood'. STAD EN PROVINCIE WESTERSCHOUWEN Burgerlijke stand enloop der bevolking over mei 1961. Geboren: 1. Cente Cornelis, z. van C. Boot en C. Boot; 1. Anneke Rika, d van C M. Boerrna en R. J. Mollema; 17. Pieternella, d. van A. van der Wekken en K. Bolle; 20. Gerrit Leendert, z. van J. Lekker- kerk en A. W. Hanse; 26. Jan Jo- hannis, z. van J. W. Janse en M. L. J. A. Baert. Gehuwd: 16. Abraham van den Hoek, 25 j. en Neeltje Cornelia Viergever, 23 jaar. Ingekomen: 2. W. de Graaf uit Almkerk; 5. N. J. van Damme uit Breda; 8. C. Hart en echtgenote uit Middenschouwen; 18. N. C. Viergever uit Brouwershaven); 31. A, Schout Velthuijs en echtgenote uit Goes. Vertrokken: 1. M. P. Geleijnse naar Goes; 3. H. W. Verwest naar Amsterdam; 3. C. A. Manni naar 's-Gravenzande; 9. J. van Leeuwen en gezin naar Rotterdam; 10. A Vaane en gezin naar Alphen a.d. Rijn; 23. G. A. Haringman en ge zin naar Kloetinge; 24. M. C. Speel man naar Zierikzee. Te Zierikzee werd op het plein achter het „Huis van Nassau" de jaarlijkse geitenkeuring gehouden voor de afdeling Zierikzee der ver eniging tot verbetering van het geitenras. Aangevoerd werden 19 stuks, te weten 7 lammeren. Hiervan ver kregen twee stuks van Joh. Pan- nekoek een eerste prijs; twee stuks van Gebrs. van As, Noordgouwe, een tweede prijs; één van L. de Wit te Kerkwerve ook een tweede prijs en twee derde prijzen. Vijf éénjarigen: twee eerste prij zen van Gebrs. Stouten la en van Gebrs. van As lb; twee tweede prijzen: la van G. M. Bij de Vaate en lb van L. de Wit en één derde prijs. Drie tweejarigen: allen eerste prijs, la van Joh. Pannekoek, lb van L. de Wit en lc van R. Biene- felt. Vier oudere geiten: drie eerste prijzen: la van C. J. Geleijnse; lb van R. Bienefelt en lc van G. de Wit. Een tweede prijs voor de geit van W. Folmer. Als keurmeesters fungeerden de heren ir. C. den Engelsen en ir. W. van Gilst. Volgens deze was het aangevoerde materiaal van zeer goede kwaliteit en vooruitgang zeer merkbaar. Een tweetal werd in het stam boek ingeschreven en verder ver scheidene van de besten aangewe zen om de geitenstapel op de aan staande fok veedag op 30 juni te vertegenwoordigen. Voor 65 jaar... ZIERIKZEE. Het gezelschap van de Tivoli-schouwburg te Rotter dam bracht in de Concertzaal een tweetal kluchten. ZIERIKZEE. De Schutterij alhier hield een inspektie, waarbij twee nieuwbenoemde luitenants werden geïnstalleerd. Daarna defileerde de Schutterij voor de officieren. Des avonds was er feest in het socië teitsgebouw. ZIERIKZEE. Op de eerste ver gadering van de Vereniging tot be vordering van het Vreemdelingen verkeer werd het reglement der vereniging vastgesteld en een defi nitief bestuur gekozen. BRUINISSE. De ingelanden van de polder Bruinisse hebben grint onderhands kunnen aanbesteden voor f 1,36 per m3. NOORDGOUWE. Een inwoner van deze gemeente ontving een dubbeltje, dat hij niet vertrouwde. Blijkens rapport van het Muntcol- lege te Utrecht, is het muntstuk vals. NOORDWELLE; Het Kinder koor, bestaande uit 30 knapen en meisjes, gaf een geslaagde zanguit voering in het kerkgebouw, ten voordele der armen. ZIERIKZEE (Adv.). Kinderpak jes f 1,80, f 2 en f 2,50; jongens pakken f 5 en f 6; herencostuums f 10, f 13 en f 15. ZIERIKZEE. Met medewerking van het strijkorkest „Kunst en Eer" gaf de zangvereniging „Euter pe" de jaarlijkse uitvoering in de Concertzaal. ZIERIKZEE. De Wielrijdersver eniging „De Zeemeeuw" hield een door goed weder begunstigde club- tocht naar Bergen op Zoom. BROUWERSHAVEN. Uit zee is opgevist een fles met een briefje, geadresseerd aan E. Bruning, Rei- tersteeg te Hamburg, en afkomstig van diens vriend Fritz H., die me dedeelt dat het stoomschip „Phoe nicia" in brand staat. Fritz H. deed verder mededeling van zijn zekere dood. DREISCHOR. Aanbesteed werd het leggen van een weg tussen Dreischor en Nieuwerkerk. De laagste inschrijver kreeg het werk voor f 6900. Door verschillende middenstan ders en zakenmensen waren enige waardevolle prijzen beschikbaar gesteld, welke na afloop aan de gelukkige eigenaar der gepremeer- de geiten werden ter hand gesteld. Een woord van hartelijke dank aan deze milde gevers namens het bestuur is zeer zeker op zijn plaats. Wij kunnen deze keuring als zeer geslaagd beschouwen, ondanks he\ vroege uur - tien uur - en het gure weer. Vermelden wij nog dat ook de verenigingsbok „Binkie" in het stamboek werd ingeschreven. SPORT VOETBAL ZIERIKZEE II-CLINGE II 4-3 Zierikzee II heeft zondagmiddag de kans op promotie naar de reser ve derde klas behouden door een overwinning op Clinge II. Zierik zee behaalde een benauwde maar verdiende 4-3 overwinning op Clin ge, dat technisch een behoorlijke partij voetbal speelde maar waar van de keeper - in tegenstelling tot vorige week - volkomen faalde. Het begin was voor Clinge, dat aanval na aanval ondernam op het Zierikzeese doel. Na ongeveer tien minuten viel het eerste doelpunt toen een door Goedegebuure Inge schoten bal via Clinge's spil en de verbaasde keeper in het doel ca ramboleerde. Vier minuten later was het weer raak, toen een door rechtshalf van den Hoek over de verdediging van de bezoekers heen geplaatste bal beheerst door de goed reagerende Goedegebuure in het net geplaatst werd, 2-0. De bezoekers lieten het er ech ter niet bij liggen. Na 25 minuten kwam er een gevaarlijke aanval over rechts. Doelman van Geesber- gen liep uit en de rechtsbuiten zorgde gemakkelijk voor 2-1. Vijf minuten later werd het 3-1, toen Goedegebuure een door rechtsbui ten van der Maas tegen de paal geschoten bal opving en in het doel plaatste. Maar weer verkleinde Clinge de achterstand toen de ge vaarlijke rechtsbuiten niet vol doende werd aangevallen en on houdbaar kon inschieten, 3-2. Nog juist voor de rust bracht rechts binnen Klink uit een goede voor zet van Hagesteyn de stand op 4-2. Na rust speelde Zierikzee tegen wind. Clinge was voortdurend in de aanval, alleen in het eerste kwartier ondernam Zierikzee nog enige mooie aanvallen. Het was dan ook van de Zierikzee-achter- hoede een mooie prestatie zich slechts éénmaal - door een misver stand - door de linksbinnen te la ten passeren, 4-3. Dit was een kwartier voor het einde. Toen spil de Looff vlak voor tijd in het straf schopgebied hands maakte dacht iedereen aan een verloren Zierik zeese zaak want Clinge zou aan een gelijk spel genoeg hebben ge had. Tot ieders verwondering ech ter werd door de scheidsrechter niet gefloten. Voor Zierikzee is er beslist een goede kans om de beslissingswed strijd (die waarschijnlijk in Goes gespeeld zal worden) te winnen. Dan is het echter wel nodig dat iedere speler zich evenals zondag middag j.l. volledig inzet. Ingezonden stukken ZWEEFVLIEGEN Mijnheer de Redacteur. Met de jaarlijkse grote vacantie- periode in het verschiet lijkt het ons gewenst eens aandacht te vra gen voor die tak van sport welke tot één der mooiste van ons land gerekend mag worden De aandui ding boven dit artikeltje vermeldt het al „ZWEEFVLIEGEN". Vooral vragen wij aandacht van de scholieren Lyceum, H.B.S., M.U. L.O. en L T.S. Ongetwijfeld hebben velen van jullie op het vliegveld Haamstede wel eens een van onze „kisten" zijn rondjes zien draaien. We krijgen echter de indruk dat deze vorm van sport bij julli® nog vrijwel onbekend is gebleven. Jon gelui, wat is hiervan de oorzaak? Wellicht het idee „veel tfe duur" of „mij te gevaarlijk"? Wat het eerste aangaat» kunnen we alleen zeggen „kom eens kijken en praten" en wat het tweede aan gaat willen we opmerken dat bv. een rondje fietsen of brommen rond het Havenplein te Zierikzee gevaarlijker is. Weten jullie dat er voor scholie ren een zeer gunstige regeling mo gelijk is, waardoor je praktisch gratis kunt vliegen/? Wie van jullie zou ook eens graag los van de aarde vrij en frank in het luchtruim rond willen vliegen en zo ook het leven beneden eens van een andere kant willen bekij ken? Het is echt binnen je bereik. Onze zweefclub, V.Z.A.C. te Haamstede, wil in de a.s. zomer maanden weekkampen houden. We hebben echter deelnemers nodig en liefst jongelui van bovengenoemde scholen. Jullie komen daar 't meest voor in aanmerking. Praat er eens thuis over en kom eens kijken. Onze leden en bestuursleden zijn graag bereid tot het geven van na dere inlichtingen aan jezelf en/of aan jullie ouders. Heb je interesse, wel wacht dan niet te lang, zelfs een lidmaatschap van onze vereniging vergt nog een papieren voorbereiding. D. R. FEIJEN, Havenpark 26, Zierikzee ZWEMMEN In het verenigingsgebouw te Zie rikzee zijn zwemfilms vertoond. Er zou een heleboel over te vertellen zijn, maar hier zij samenvattend vermeld, dat het hard ging, heel hard zelfs op het doek en (voor dien) in het water dus. De gefilm de jongelui in het zwembad hebben helaas weer enkele illusies stuk gezwommen. We dachten ook nogal aardig (tijdelijk) de amphibische man te kunnen uithangen, maar het is niets vrienden. Wie bij het wat stoer boven water zwaaien met de armen, meent aan de borstcrawl toe te zijn is een ingebeelde stum per, want technisch en zwemwe- tenschappelijk is het bijna allemaal fout. Zelfs de (lieve) schoolslag biedt gelegenheid tot - helaas ha bitueel geworden - schandelijke afwijkingen, die zwemmen tot een caricatuur maken. Nee, met het onderwaterwerk zit het allemaal lelijk fout en het is maar zegenrijk, dat de groen grijze waterkleur zoveel zwemon- effenheden bedekt met de mantel der liefde. Bovendien zijn er facet ten aan de zwemmerij, waaraan zelfs de fantasie niet toekomt, zo als de vlinderslag en de rugcrawl, om van de sporten, torenspringen en waterpolo helemaal maar te zwijgen. Kikkers zijn we geweest vrienden, jarenlang, hoewel we meenden althans iets te kunnen. Onsierlijk zich in het water voort bewegende menselijke wezens, ech te koukleumige zwemprutsers. Dat heeft de film Eilandman allemaal meedogenloos doen zien, maar er gloort uitkomst aan de zwemkim, want Zierikzee krijgt een echte zwemvereniging, met mogelijk een man aan het hoofd die het allemaal goed weet en kan, van de soepele beenbeweging en de gestrekte arm beweging en misschien gaan de le den van de kerseverse club ook wel op de trampoline, een superieur springbed waarop het zo aan de aarde gebonden wezen mens zich springend meters hoog kan losma ken van deze wereld met zijn zor gen en rimpels. Straks niet langer meer aan het stuur van de auto, niet meer suffen over boeken, niet meer schrepelen in tuinen, of dooie zagers aan een hengel in het water laten hangen, maar op de trampo line een luchtreis maken.. En ja, dan - na volbrachte training na tuurlijk de hoge plank op en tjoep met een dubbele snoeksprong de plomp in. Het zal wel een geeste lijke omzwaai vergen, maar niets voor niets natuurlijk. Eerst even het winterstof uit de haren schud den, het zwempak aan en als een aal door het H-iO, zoals vroeger de Batavieren, want die moeten het wel hebben gekund en de Kanine- faten natuurlijk ook. Historisch zit ten we dus goed straks! EILANDMAN. HET RAADSEL VAN LOCH-NESS 88. Als Aram en Agua de hoeve van Macduff naderen, zien ze dikke rookwolken boven de boomkruinen opstijgen. „Daar is niet veel meer van over", constateert Agua laconiek als ze voor de brandende ruïne hun paarden tot staan brengen. Uit het troepje boeren, dat daar aan de waterkant staat, komt Craigh op hen toe lopen. „Macduff is ontsnapt!" roept hij Aram toe. „Hij is het meer opgevlucht met z'n zoon, in een boot vol kisten goud!" Een paar boeren komen langs de oever in een bootje aanroeien. „Vooruit Craigh, stap in", roept een hunner als de boot tussen het riet glijdt. „Misschien kunnen we Macduff nog inhalen voor hij de overkant bereikt!" Maar nog voor Craigh is ingestapt, wijst een der boeren verbaasd naar het meer. „Kijk nou eens, wat daar aan komt!" roept hij verbluft. Op de kiel van een omgekeerde roeiboot komen twee mannen aanvaren. Voorop, druipend van het water, zit Sir John, die met nijdige stoten van zijn lange lans de boot voort stuwt. „Oh, wat een ondragelijke schande", sist hij over zijn schou der tot Sylvester, die languit voorover ligt en zich angstig aan de romp vastklampt. „En dat onder de ogen van een troep Schotse boerenIk overleef het niet

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 6