m P FALCON SUCCESJES SLAG Ook de meest welwillende beschouwer van het slot Haamstede zal het niet ontgaan zijn, dat het ge bouw aan een grondige restauratie toe is. Enkele jaren heeft men hier al tegen aangekeken, maar '.hans zijn ingrijpende restauratieplannen in voor bereiding, om het slot zoveel mogelijk in oude luis ter te herstellen. In stukken uit het midden van de 12e eeuw wordt het slot - destijds bewoond door Witte van Haemstede - reeds genoemd, maar men mag veilig aannemen dat behalve de fundamenten en het keldergewelf uit die tijd niet veel meer is overgebleven. Het huidig aanzien kreeg het slot in het begin van de 17e eeuw. Zal er uit de subsidie- pot van de rijksoverheid geld komen om dit projekt aan te pakken? Het is te hopen voor Schouwen- Duiveland in het algemeen en Haamstede in het bijzonder, want in deze tijd van toeristische opgang, is het streven naar behoud van de oude monumen ten waardevoller dan ooit tevoren. (Foto: T. Slagboom). Eerste lustrum Vereniging „Vrienden van Veere' DEN HAAG. 5-6. De vereniging „Vrienden van Veere", die in 1956 door dr. mr. W. Hugenholtz werd opgericht om de geschiedenis van Zeeland in het algemeen en die van Veere in het bijzonder te bestude ren, zal op 1 juli haar eerste lus trum gaan vieren. De deelnemers aan deze lustrum viering zullen op vrijdagavond 30 juni in de Campveerse toren wor den ontvangen, waar een diner- dansant wordt gehouden Op 1 juli is er in de ochtenduren een bijeen komst in het stadhuis te Veere, waar onder meer mr. W. Melis een referaat zal houden over „De Ne derlandse eenheid". Daarna ver trekt men naar één van de mooiste plekjes van Walcheren, waar, in een boerenschuur, een koffie-maal- tijd a la Piéter Brueghel zal wor den gebruikt. Tijdens deze koffie maaltijd worden op boerenmuziek boerendansen uitgevoerd. In de na middag wordt een concert gegeven op de beiaard van de stadhuistoren te Veere en in de avonduren volgt het hoogtepunt van de lustrumvie ring, namelijk de opvoering in de eeuwenoude Onze Lieve Vrouwe Kerk van het middeleeuwse spel „De vos Reynaerde". Dit spel wordt ten tonele gebracht door de „Ca- mere van Rhetorica „De Transfi guratie" uit Hulst. De lustrumvie ring wordt besloten met een sou per-dansant in Vlissingen. STAD EN PROVINCIE BRUINISSE Familiebezoek uit Canada De heer M. Padmos, die 38 jaar geleden uit Bruinisse naar Canada vertrok en zich daar een nieuw bestaan opbouwde, arriveerde vo rige week te Bruinisse voor een familiebezoek. Dit was de eerste keer in al die jaren. De heer Pad mos is thans 75 jaar oud. Herstel glooiing reparatiehaven Door het aannemersbedrijf M. van de Velde Zoon is een begin gemaakt met het herstel van de glooiing van Vilvoordse steen aan de reparatiehaven te Bruinisse. Dit karwei stond al op de lijst van noodzakelijke werken, toen de haven nog als vissershaven dienst deed, maar het herstel van-de oor logsschade vergde na 1946 zulke grote bedragen, dat men aan een grondig herstel niet toe kwam. Weer ongeval op mosselvaartulg Opnieuw kwam te Bruinisse het bericht van een ernstig ongeluk aan boord van een mosselvaartuig. De mosselkwekersknecht A. Jumelet, aan boord van het vaartuig Bru 27 (Gebr. de Ronde), op weg van Brui nisse naar de Waddenzee kwam in de sluis te Vreeswijk te vallen. Hij viel over boord en kwam met zijn hoofd op een ander schip terecht. Met een gecompliceerde kaakfrac- tuur moest hij naar Utrecht wor den-vervoerd. waar hij in het aca demisch ziekenhuis is opgenomen Onderwijzers O. L. school Betrekkelijk onverwachts arri veerden de heren de Dreu en King- ma, beiden onderwijzer, die de opengevallen plaatsen in de open bare lagere school komen comple teren. De openbare lagere school heeft het recht om nog tot septem ber 1961 een derde leerkracht in dienst te hebben. Voor het Horeca-diploma vakbekwaamheid café en aanver wante bedrijven slaagde o.m. mej. Cath. de Koning te Bruinisse. De te Bruinisse gehouden Pinksterzendingscollecte in de Ned. Herv. kerk bracht f 410,88 op. Gevonden voorwerpen Op het groepsbureau van de rijkspolitie te Bruinisse zijn inlich tingen te bekomen over de navol gende gevonden voorwerpen; een huissleutel merk Rojo; een rood le deren portefeuille met inhoud; een gouden broche met rode steen; een rode portefeuille met inhoud; een wit kinderschoentje; een witte wollen sjaal; een kettingarmband. DUIVELAND Dodelijk ongeluk op de weg Maandag heeft ter hoogte van Kapelle een dodelijk verkeerson geluk plaats gehad, waarvan de 65-jarige heer A. M. Smits te Ouwerkerk het slachtoffer is ge worden. De heer S. kwam - rijdend met een bromfiets - uit een zijweg en wilde de hoofdweg oprijden. Hij werd geschept door een personen auto. bestuurd door de heer J. uit Sliedrecht Met zware verwondin gen werd S. overgebracht naar het ziekenhuis, waar hij inmiddels is overleden. WESTERSCHOUWEN Hoofdbestuur C.B.T.B. naar de Westhoek Heden (dinsdag) maakt het hoofd bestuur van de C.B.T.B. een rond reis door de Schouwse Westhoek, teneinde zich op de hoogte te stel len van de schade, die als gevolg van het vocht-droogte-effekt aan de fruitteelt is toegebracht. Nog matig vreemdelingenbezoek Vandaag of morgen verwacht de Westhoek weer zomergasten in grote getale. Na de hoogtijdagen van Pinksteren is op de meeste recreatieterreinen en in de pensi ons dan ook nog eens terdege de laatste hand gelegd aan tal van voorberedingen om de stroom zo goed mogelijk te kunnen verwer ken. Het koude weer van de laat ste weken betekent wel een zekere strop voor de vakantiespreiding, want tal van kampeerplannen wer den afgelast. Er zijn maar enkele mensen die zich van het weer niets aantrekken en in tent of pension van de rust genieten. Het strand- bezoek in het afgelopen weekend wa9 zeer matig, maar talrijk waren weer de hengelaars, vooral ten oosten van Koudekerke. Vorige week herbergde het Katendrechts Volkshuis een aantal patiënten van depsychiatrische inrichting .Vrede rust' en ontving zaterdagmiddag 80 ouden van dagen uit Rotterdam. Zondag kon men de bejaarden op vele plaatsen zien wandelen. BURGH Luidklok defect Al sinds geruime tijd geeft de luidklok geen geluid meer, wat voor velen een gemis is in de ver trouwde gang van zaken op het dorp. Daarom is het ook te hopen dat spoedig met de reparatie be gonnen zal kunnen worden. BROUWERSHAVEN Burgerlijke stand en loop der bevolking over mei 1961. Geboren: 10. Nicolaas Pieter. z. van M. P. F. Haak en J. Wille- boordse (Brh.); 10. Pieter Nicolaas, z. van M. P. F. Haak en J. Wille- boordse (Brh.); 13. Marinus Cor nells, z. van J. M. de Waaij en D. J. L. Fonteine (Ndg.); 26. Andries Jozua, z. van S. J. Bil en M. van der Werf (Ndg.). Gehuwd: 19. J. L. Schults, 23 j. en B. Schilperoord, 23 j., Zonne- maire. Overleden: 2. Jannetje Arnold, 94 j„ wed. van J. van Beveren (Brh); 4. Pieter van Putten, 68 j., cchtg. van J. W. v. d. Bos (Ndg.). Vertrokken: mevr. J. C. Wigéri van Edema-Middendorp naar Zeist (Drsch.); L. A. van Bloois en gezin naar Nieuw Beijerland (Drsch.); mevr. M. Krijnse Locker-Vis en kind naar Rotterdam (Drsch.); K. J. Folmer en echtgenote naar Zie- rikzee (Ndg.); C. van der Wekken en gezin naar MiddensChouwen (Ndgmej. A. M. Deurloo naar De Bilt (Znm.); mej. A. M. M. Hartog naar Amsterdam (Znm); mevr. N. C van den Hoék-Viergever naar Westerschouwen (Brh); mevr. B. Schults-Schilperoord naar Zierik- zee (Znm.). Ingekomen: 9. A. Hage en echt genote uit Duiveland (Drs.); 17. mej. C. W. van Nieuwenhuijze uit Dor drecht (Znm.); 17. Q. Huijser en echtgenote' uit 's-Gravenhage (Znm). a Negers uit Trinity, in de Ameri kaanse staat Noord-Carolina, heb ben een twintigjarige blanke ont voerd, nadat deze geweigerd had hen in een cafétaria, dat het op schrift droeg „alleen voor blanken" te bedienen. Na een ontploffing is aan boord van de Franse tankboot „Hilaire Fouquet" in de haven van Gaeta, lussen Rome en Napels, brand uit gebroken. Na anderhalf uur was men het vuur echter meester. Twee leden van de bemanning liepen lichte verwondingen op. Wat doet IJ X WIJ OUDERS g f>P§o«>ic>soe>jc>§ofi>iD Toevallig kwam ik bij Riek in de buurt en ik besloot even aan te wippen. Riek is een van mijn oud ste vriendinnen en moeder van vijf kinderen. Ik hoopte al, dat ik niet ongelegen zou komen, want zij heeft het uiteraard altijd erg druk. Maar neen, ik trof haar juist aan de koffie samen met Erna, een vriendin, die ik nog van de school banken kende en waarmee Riek in kontakt was gebleven. Natuurlijk was het leuk elkaar weer eens te zien en we hadden duizend en één dingen te vertellen. Al heel gauw kwam het gesprek op de kinderen. „Hoe jij dat allemaal voor me kaar krijgt zonder noemenswaardi ge hulp, dat snap ik niet!" bewon derde ik Riek. „Heb jij ooit wel eens een ogenblikje tijd om met het grut te spelen?" „Nou, fijn hoor!" glunderde Riek. ,,'s Zondags maken we er altijd iets gezelligs van. Dan mogen ze bijvoorbeeld de treinen overhoop halen en dan doen we allemaal mee, we kruipen de hele middag over de grond! Daar blijf je bovendien lenig van! En zo door de week vind ik altijd wel wat tijd om met ze te spelen. Bellen blazen, knikkeren, boetseren met klei of wat dan ook. Och zo'n ogen blikje is altijd wel vrij te maken. En dan hebben we een lol!" be sloot ze lachend. Erna had verveeld zitten luiste ren. „Heb jij ook kinderen?" infor meerde ik. „Ja, Hansje, een jon getje van zeven jaar". „Ja, die boft", viel Riek in het gesprek, „die is alleen en Erna kan zich dus helemaal aan hem wijden". „De woensdagmiddag is altijd voor Hansje", ging Erna verder. „Dan gaan we samen iets onderne men". WAT EEN PRETJE. Alsof het lot het zo beschikte, liep ik twee dagen later op woens dagmiddag in de stad. Plotseling ontwaarde ik voor mij Erna met Hansje aan de hand. Snel reali seerde ik me, dat het woensdag middag was en dat ze er dus samen met haar kereltje op uit was. Van uit de achterhoede zag ik hoe Er na vol aandacht voor iedere mode etalage stilstond om alles op haar gemak te bezichtigen. Opeens was ik ze kwijt, maar toen ik voorbij een lunchroom kwam, zaten ze daar voor het raam. Toen ik er een drie kwartier later weer langs voor uw kind? kwam, zaten ze er nog. Erna in druk gesprek met een bevriend echtpaar. Lusteloos en verveeld hing Hansje in zijn stoel en knakte zijn limonaderietje, het enige waar hij mee kon spelen. Er zijn heel wat moeders, die net als deze Erna menen, dat zij haar kinderen een genoegen doen, wan neer ze de arme schapen meene men naar iets, dat zij zélf prettig vinden, maar dat voor een jong kind helemaal geen pretje is. Wat deze moeders feitelijk doen, is zich op een goedkope manier er van af maken, zonder iets van de eigen genoegens prijs te geven. Het klinkt erg mooi om te zeg gen: „Ik wijd me aan mijn kind", maar daar is nog iets meer voor nodig! Daar is zelfverloochening voor nodig om de eigen wensen achter te stellen en een zich geheel en al verplaatsen in de denkwijze en de smaak van het kind en ten slotte is er een grote dosis opge wekte animo voor nodig om wer kelijk mee te doen". De moeder, die het eigenlijk een corvee vindt en maar zo'n beetje doet, zal nim mer succes oogsten, want kinderen zijn uiterst gevoelig op dit punt. Zij weten onmiddellijk of een vol wassene zelf graag speelt, of dat het maar een schijnvertoning is. Denkt u niet, dat u ze iets kunt wijsmaken, ze voelen het intuïtief! EEN FIJNE MAMS! Lang niet alle moeders zijn zo zelfzuchtig als onze Erna, maar toch zijn er nog velen, die met de beste bedoelingen bezield, niet kunnen inzien, dat grotemensenge- noegens voor kinderen ten enen male noch ontspanning noch spel betekenen. Het „mee mogen" be tekent voor een kind in zo'n geval „mee moeten". Maar er zijn gelukkig nog gezel lige, vrolijke moeders, die echt met hart en ziel kunnen meedoen, moe ders, die kunnen tollen en knik keren en bellenblazen, die verruk kelijke scheve beesten kunnen ma ken van klei. Het kind dat zo'n moeder heeft, kan zich gelukkig prijzen, zoals het zesjarige jonge tje, dat met glinsterende ogen kwam vertellen, dat hij zijn moe der acht knikkers had afgewonnen en er de verzuchting op liet vol gen: „Ik heb een fijne mams!" ELLY MARTINS. Ingezonden mededeling ie Member of \z Utv- S3VSj Modieuze Regenkleding SPORT Landbouwjongerenkorfbal te Dreischor Heden (dinsdag)-avond zal op het gemeentelijk sporterrein aan de Mr. P. Moggestraat te Dreischor een korbalwedstrijd worden ge speeld tussen een twaalftal samen gesteld uit leden van de Landbouw Jongeren Gemeenschap (L.J.G.) en een combinatie van N.O.A.D. Deze wedstrijd is voor de landbouw jon geren bedoeld als oefenwedstrijd voor de regionale sportdag welke op zaterdag 17 juni aanstaande te Oostburg zal worden gehouden en waaraan door de afdeling Schou- wen-Duiveland met een korfbal team zal worden deelgenomen. De wedstrijd die om 7 uur begint zal worden geleid 'door scheidsrechter A. J. Dorst. Unitas I-Zcemeeuwen I 2-5 In een strijd tussen twee gelijk waardige ploegen heeft Zeemeeu wen, dank zij betere schutters, een< verdiende overwinning weten te behalen. Zeemeeuwen kwam na 20 minuten aan de leiding door een succesvol afstandsschot van Rinus van Dongen (1-0). Vijf minuten la ter këek Unitas tegen een 2-0 ach terstand aan toen v. Dongen op nieuw wist te scoren. Unitas trok nu stérk ten aanval. Aan de andere kant 'zat men echter ook niet stil en de snelle Braam wist zelfs de voorsprong te verhogen tot 4-0 uit twee doorloopballen. Na de rust gelukte het Unitas iets van de achterstand in te lopen door v. Ruiswijk (1-4), die even later een tweede treffer door de scheidsrech ter zag afgekeurd. Braam verhoogde de Zeemeeuwen-voorsprong tot 5-1, waarna de goed spelende Judo Kou ijzer de eindstand op 2-5 wist te brengen. KERKNIEUWS Ger. Kerken Bedankt voor Utrecht-Oost (vac. G. Laarman) en voor Almelo (4e pred.pl.): J. Goumare, Hilversum. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Beroepen te Brampton (Ontario, Canada) (Can. Ref. Church): J. F. Heij, Drachten. Chr. Ger. Kerken Tweetal te Zaamslag: G. Blom, Meerkerk en W. F. Laman, Hamil ton (Ontario, Canada). Beroepen te Artesia (Californië, U.S.A.) (Old Chr. Ref. Church): F. Bakker, Driebergen. Baptisten Gemeenten Beroepen te Ter Apel c a.: H. J. Stukker, Vriescheloo. Gevraagd: net winkelmeisje P. VAN 'T HOF Markt 16 - Brouwershaven Telefoon (01119) 231 Aangifte leerlingen O.L.S. Bruinisse woensdag 7 juni a.s., van 7 tot 9 uur aan de school. Te koop: Wasmachine met wringer. - Noorsestraat 4, Ouwerkerk. Diversen: Loodmenie, ijzermenie, grond verf, muurverf. Ook voor uw buitenschilderwerk vindt u alle materialen bij Mol, Nieuwe Boogerdstraat, tel. 2210, Zie- rikzee. „Varen en vechten", volgt op „Engelandvaarders". Reisgid sen. - Chr. D. v. d. Tol, Brui nisse. Hoge eiSen stelt uw buiten schilderwerk! Vraagt daarom ook hierover advies voor kleur en werkwijze bij Mol, Nieuwe Boogerdstraat, telef. 2210, Zie rikzee. Neemt voor uw buitenschilder werk extra vette verg! Is extra sterk! Mol, Nieuwe Boogerd straat, tel. 2210, Zierikzee. Verloren: Wil heer die f 5,— opraapte bij stalling Bij de Vaate, deze te rugbezorgen bij C. Boogerd, St. Anthoniesdam 6, Zierikzee? Naam vinder bekend. Nu concretere gegevens op ta fel liggen, blijkt de klap die de Schouwse fruitteelt heeft gekre gen van het „vocht-droogte"- effekt nog belangrijk harder te zijn aangekomen, dan aanvanke lijk werd gedacht. Er heeft zich in de Westhoek een catastrophe voltrokken, die nog zeer lange tijd zijn sporen zal achterlaten. Er komen wijzigingen in de eco nomische constellatie en ook in de persoonlijke sfeer der getrof fen kwekers, als gevolg van deze onverwachte tegenslag. Het meest schrijnende facet aan deze zaak dunkt ons te zijn, dat ook de jongere kwekers niet met voldoende hoopvol gestemde verwachting, kunnen overgaan tot heraanleg van de getroffen boomgaarden. Het is opvallend dat juist de voorheen door de droogte het sterkste geteisterde gebieden, thans in de hoek blij ken te liggen waar de hardste slagen zijn gevallen. De dalende grondwaterstand heeft reeds ge ruime tijd tevoren de kwekers met ernstige zorg vervuld en zou het al tot heraanleg van de boom gaarden komen, dan ziet men een eindolze reeks van jaren voor zich met beregenen en nog eens beregenen, waarbij de uitslag op langere termijn toch nog onzeker is. De jongeren staan derhalve voor de keus omschakelen of ver trekken, een harde keus, waar over men niet licht mag denken, want in de na-rampse tijd heeft zich ook reeds zo het een en an der afgespeeld in de fruitkwe kerswereld. Het kwam neer op een moeizaam beginnen, op ex perimenteren hier en daar ook en nu tenslotte de klap, die - gelet op de recente historie - dubbel hard aankomt. Intussen is het te hopen, dat door gezamenlijk overleg er voor de getroffenen iets uit de bus zal komen, dat zich laat beplakken met het etiket redelijke vergoe ding. Hier toch zijn oorzaken in het spel, die geneel buiten de schuld van betrokkenen liggen. Het stemt daarom in eerste in stantie tot voldoening, dat van officiële zijde serieus aandacht aan het netelige vraagstuk wordt geschonken. Een ander hopen is gebaseerd op de verwachting, dat althans een deel der getroffenen, zo zij zulks begeren en geen an dere uitweg zien, „onderdak" zul len vinden in liet huis van de re creatie. Zelfs regenrijke seizoe nen (zoals verleden jaar) hebben aangetoond, dat in deze sector de risiko's beduidend geringer zijn, al moeten wij voluit erken nen dat het kweken van fruit echt wel heel iets anders is, dan het verzorgen van vakantiegangers. Vooral echter de oudere kwekers, behorend tot de getroffenen, zul len mogelijk deze zwaai niet meer kunnen maken en dat maakt voor hen deze ontwikkeling wel buitengewoon triest. Wat de eer ste groep betreft durven we een voudig niet denken aan een uit tocht van jonge energieke men sen uit de Westhoek. Het zou voor het eiland een zeer naar geestige affaire zijn, juist in een tijd nu alles wordt gedaan de re gionale economie nieuwe impul sen te geven en de bevolkings- bindende faktoren in de streek te versterken. Wij menen dat de konsekwen- ties van de slag op het allerhoog ste niveau onderwerp van diep gaande studie zullen moeten uit maken en pleiten voor een morele en financiële hulpverlening, mede gelet op het feit, dat deze neer gaande ontwikkeling - zij het in de verte - nog wel degelijk heeft uit te staan met de stormvloed ramp van 1953, althans met de wijzigingen die zich als gevolg van deze ramp op Schouwen- Duiveland hebben voltrokken. DEN HAAG. In het „Instituut Neerlandais" in Parijs wordt van af gisteren tot en met 24 juni een tentoonstelling gehouden, die ge wijd is aan de Nederlandse post zegelkunst. De expositie, die een inzicht geeft in de ontwikkeling van de postzegel gedurende 'het tijdvak 1852-1961, is naar motieven ingedeeld en draagt een geheel the matisch karakter. Koningin Fabiola van België zal koning Boudewijn vergezellen btf het officiële bezoek, dat van woens dag tot zaterdag aan Rome zal worden gebracht. In een officiële bekendmaking is maandag in Brus sel gezegd, dat „de gezondheid van de koningin haar in staat zal stel len naar Rome te gaan".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 3