HALF MILJOEN GULDEN SCHADE VOOR SCHOUWSE FRUITTELERS Beëdiging raadslid ging niet door wegens plotseling bedanken Dean Rusk „nogal pessimistisch" over Weens topgesprek Ontwerpverdrag voor kernstop Ir. J. van Heixnik: „Begrafenis van fruitteelt in Westhoek" ilAAMSTEDE, 5-6. De schade aan boomgaarden in de Westhoek van veelheden water aan de grond ont- Schouwen-Dulveland, kan nu worden geschat op een half miljoen gulden. De ramp is te beschouwen als de begrafenis van de fruitteelt in westelijk Schouwen. Dit heeft ir. J. van Hennink, Rükstuinbouwconsulent voor Zeeland, maandag verklaard op een bijeenkomst van de afdeling Schouwen van de Nederlandse Fruittelers Organisatie in Haamstede. Eeuwfeest De Twentsche Bank Vertegenwoordigers van het Land bouwschap en de landbouworgani saties in Zeeland en fruitteeltdes kundigen hebben in Haamstede met vele getroffen fruittelers be sprekingen gevoerd. Men heeft nu een beeld gekregen van de schade: 20 hectaren beplant met fruitbomen zijn geheel afge storven. In de naaste toekomst zul len nog zeker 30 hectaren dood gaan. Er worden in dit gebied vooral appels geteeld, de schade doet zich voor in de wijde omtrek van Haam stede. Maandag kwamen er echter ook reeds verontrustende berichten uit de omgeving van Renesse. De fruittelers zijn voor het me rendeel pachters. De eigenaren zul len waarschijnlijk geen nadelen van het afsterven van de boom gaarden ondervinden; het ziet er naar uit dat veel getroffen gronden in de nabije toekomst voor recrea tiedoeleinden kunnen worden inge schakeld. Veel fruittelers zullen naar elders moeten vertrekken, vooral voor de ouderen zal het moeilijk worden zich economisch te handhaven. Dit kwam tijdens 'de besprekingen maandag in Haam stede duidelijk naar voren. De oorzaak van het afsterven van de fruitbomen op Schouwen is een abnormaal hoge grondwaterstand, die volgde op een periode met een zeer laag waterpeil. Een jaar ge leden is er een verdroging geweest, waardoor er veel water is wegge trokken zodat het waterpeil zakte en de wortels het water nagingen. Juist de afgelopen winter is er, zoals ook elders in Nederland, een grote wateroverlast geweest, met het gevolg dat alle jonge wortel tjes onder water hebben gestaan en zijn verrot. Men was het er over eens, dat de verdroging mede is ontstaan doordat het waterleidingbedrijf Schouwen-Duiveland grote hoe- Gemeenteraadsvergadering Brouwershaven trekt vooral in de tijden dat veel vakantiegangers op het eiland zijn. Het wegpompen van water voor het waterleidingbedrijf is volgens de fruittelers duidelijk van invloed op het grondwaterpeil. Voor de hoger gelegen gronden is ook van betekenis, dat de herverkavelings- werken een sneller wegvloeien van het water hebben mogelijk ge maakt, zo menen vele van de ge troffen telers. Besloten werd tot de samenstel ling van een werkcommissie voor verdere onderzoekingen. In deze commissie hebben zitting de heren L. Leeuwe (C.B.T.B.), L. J. Rogge band (schakel naar de Z.L.M.), W. Goeman (Landbouwschap), P. Adam en J. P. C. Boot (N.F.O.). ENSCHEDÉ. Het 17-jarig meisje Marijke Joosting, die zaterdag een i week geleden als vermist werd op gegeven, is bij haar ouders te En schedé teruggekeerd. Maandagavond kwam de raad der gemeente Brouwershaven in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van loco-burge meester de heer J. Dekker. Afwe zig was de heer N. Fonteine. Met enkele op- en aanmerkin gen door de heer J. A. v. d. Bijl werden de uitvoerige notulen van de vorige vergadering goedgekeurd. Het tweede agendapunt, de be ëdiging van het benoemd verklaard raadslid (in de vacature dhr. P. v. d. Velde), mevrouw P. L, v. d. Werve-v. d. Have ging niet door, omdat voorzitter Dekker een schrij ven voorlas van betrokkene, waar in deze mededeelde, voor het raads lidmaatschap te bedanken. Mevr. Motmans-v. d. Feen infor meerde of er geen redenen werden opgegeven en of dit bedanken ge schiedde uit vrije wil? „Ik vind dit erg vreemd", aldus spr. Weth. Moermond antwoordde hierop: ,,We weten wel beter" en tot de heer Dekker: „U hebt haar toch zelf een brief geschreven?" Dekker: „Dit is zeker gebeurd, maar vóór het onderzoek der ge loofsbrieven". De heer J. J. Klaasse (PCG) deelde mede, dat hij nog dezer da gen van mevr. v. d. Werve verno men had dat „ze moest bedanken". Voorzitter Dekker: „Het bedan ken is geheel uit vrije wil geschied en voor wat de rest betreft zullen we dit zelf wel in eigen partij uit zoeken", waarna hij met een forse hamerklap dit agendapunt als af gedaan maakte. Punt drie van de agenda behels de vaststelling 5e wijziging der be groting 1961 en betrof de aanschaf van leermiddelen voor de o.l- school te Dreischor. Deze waren, aldus de toelichting, slecht en ver ouderd zodat hierin op korte ter mijn moest worden voorzien, te meer nu het nieuwe hoofd der school in funktie is getreden. Het totaal bedrag van de aan te schaf fen leermiddelen bedraagt f 2 617,79 Wethouder L. M. Moermond (on derwijs) gaf hierna nog een uitvoe rige toelichting op deze post. De heer P. de Moor juichte het toe, dat deze aanschaf gerealiseerd wordt, in het belang van het on derwijs. Het blijkt dat de leermid delen in Dreischor ver achterop kwamen en dat vernieuwing drin gend noodzakelijk is. Z.h.s. gingen de raadsleden akkoord met deze "post. Voorzitter Dekker roemde ten slotte de vele activiteiten, welke wethouder Moermond verricht heeft, om deze aanschaf „er door te krijgen" en zo spoedig te reali seren. FLITSEN UIT HET BUITENLAND JERUZALEM. De Poolse Jood Josef Resnik heeft maandag te Je ruzalem bij de voortzetting van het proces tegen Adolf Eichmann, die in hoge mate verantwoorde lijk wordt geacht voor het ver moorden van zes miljoen Europese Joden, verklaard dat in het kamp te Maidanek, in Polen, een muziek korps speelde, terwijl Joden met machinegeweren werden neerge schoten, dit om de geluiden bij deze terechtstelling te overstemmen. PARIJS. Het aantal doden van de ramp in de Parijse voorstad Clamart, waar zich donderdag een grondverzakking voordeed, is tot twintig gestegen. Men verwacht dat het cijfer niet zal stijgen daar de vermisten zijn gevonden. In to taal zijn 45 personen gewond. SAN JUAN. Volgens vluchtelin gen die uit de Dominicaanse repu bliek in San Juan, op Porto Rico, zijn aangekomen, zouden de troe pen in drie provincies tegen de re gering in opstand zijn gekomen. De leider van de opstand zou zijn Sal vador Estrella, lid van een zeer bekende familie. Hij zou ook heb ben deelgenomen aan de aanslag op Trujillo. WENEN. Volgens berichten in de Hongaarse kranten zullen Honga rije en andere Oosteuropese lan den elk jaar miljoenen tonnen ru- we ojie uit de Sowjet-Unie ont vangen via een buisleiding welke gebouwd zal worden door de Oost- Europesb Raad voor Economische Samenwerking (Comecon). Brokstukken opgevist van D.C.-8 „Fridtjof Nansen" SCHIPHOL, 5-6. De kapitein van een Portugese treiler heeft vandaag medegedeeld in zijn visnetten de brokstukken van de op 30 rff :i j.I. vlak buiten de kust bij Lissabon neergestorte „Fridtjof Nansen", een D.C.-8, machine van de K.L.M., te hebben opgevist, aldus meldt het Franse persbureau A.F.P. uit Lis sabon. Hy bracht de wrakstukken op bijna twee kilometer afstand van het kustplaatsje Fonte de Tel- ha aan de oppervlakte. De „Fridtjof Nansen" verdween op dinsdag 30 mei tijdens zeer slechte weersomstandigheden met 47 passagiers en een 14-koppige bemanning in de woelige zee, dicht bij de monding van de Taag. Het toestel, dat voor deze vlucht was uitgeleend aan de Venezolaan se luchtvaartmaatschappij „Viasa", was op weg van Rome naar Cara cas. Het verongelukte vlak na het vertrek van het vliegveld bij Lis sabon. Alle 61 inzittenden verloren het leven. Aan de opgeviste wrakstukken, die vlak onder het wateroppervlak dreven, bevonden zich menselijke resten van een of meer inzittenden. Het totale gewicht ervan werd door de kapitein op 40 kg. geschat. iMflnBi Nationaal schippers- jeugdkamp ZWOLLE, 5-6. De minister van maatschappelijk werk, mejuffrouw dr. M. A. M Klompé, heeft van middag in Hattem bij Zwolle het vijfde nationale schippersjeugd- kamp geopend In haar openings rede zei de minister 't verheugend te vinden, dat er mensen zijn, die zich het lot van het schippersgezin aantrekken. Immers, deze gezin nen dreigen geïsoleerd te worden in de hen omringende maatschappij. Er moet gestreefd worden, aldus de minister, naar integratie van deze bevolkingsgroep, die in Ne derland 80.000 zielen omvat. Als hulpmiddel noemde zij het houden van kampen belangrijk. TEGELEN.Tengevolge van glad heid van'de weg is maandagavond om ongeveer zes uur een Neder landse auto met vier inzittenden uit Tegelcn, de heer H. en zijn drie zoons, die van hun werk op weg naar huis waren in Altenkirchen, in' Duitsland, aan het slippen ge raakt en tegen een boom gebotst. Belastingambtenaren malcontent ROTTERDAM, 5-6. De vice-voor- zitter van de onlangs opgerichte „Vereniging van lagere en middel bare ambtenaren van 's Rijks be lastingen", de heer H. Spruijt, heeft op een vorige week gehouden de monstratieve vergadering van de afdeling Rotterdam van deze orga nisatie, kritiek geuit op de nega tieve beslissing van de directeur- generaal van Financiën ten aan zien van de voorstellen van drie erkende ambtenarenbonden inzake het promotiebeleid. Hij drong daar bij aan op nieuwe acties van de vakbonden. Twee coasters botsten AMSTERDAM, 5-6. - Maandag avond zijn op het Noordzeekanaal de Britse coaster m.s. „Daniël M" (448 brt.) en de Finse kustvaarder m.s. „Marsund" (498 brt.) met el kaar In botsing gekomen. De En gelsman liep daarbij een flink gat aan stuurboordzijde op en moest in zinkende toestand vlak onder de wal aan de grond worden gezet. De van IJmuiden komende Fin, die be trekkelijk geringe schade boven de waterlfjn aan de voorsteven opliep, kon zijn reis naar Amsterdam ver volgen. - Resultaten over 1960 ongunstig voor „Brittannia" Bü gelegenheid van het 100-jarig bestaan van De Twentsche Bank, werd ook door de directie van het kantoor te Zierikzee een receptie gehouden, waarop zeer velen - vooral uit de financiële wereld - hun gelukioensen kwamen aanbieden. Op deze in de koffiekamer vg.n de Concertzaal gehouden receptie, bood de heer J. A. Kranenburg, inspek- teur van de Nat. Levensverzekrings Mij. de directie een geschenk aan, dat in ontvangst werd genomen doorKde directeur de heer C. van der Vliet A.Czn. Zeeuwse burgemeesters bezochten „Zeeland-week" in Antwerpen ZIERIKZEE, 5-6. Als onderdeel van de „Zeelandweek" hebben maandag vrijwel alle Zeeuwse bur gemeesters, vergezeld van hun wet houders en gemeentesecretarissen, een bezoek gebracht aan de ten toonstelling van het Zeeuwse be drijfsleven en Zeeuwse plastische kunst in de enorme feestzaal aan de Meir te Antwerpen. De expositie werd door de Zeeuw se autoriteiten met veel interesse bezichtigd. Er heerste een gezellige sfeer in en rond de vele fraaie stands. Het bezoek vond plaats in de middag, want 's morgens werd het gezelschap ontvangen in het in drukwekkende Antwerpse stadhuis, waar men te gast was van het col lege van burgemeester en schepe nen. De Zeeuwse gasten werden hier hartelijk welkom geheten en toegesproken door de burgemeester van Antwerpen, de heer Lode Cray- beckx, die uitvoerig inging op de verwantschap tussen België met Nederland en Zeeland. Als oudsie aanwezige Zeeuwse burgemeester dankte mr. A. J. van der Hoeven te Tholen in hartelijke bewoordingen voor de ontvangst. In zaal Majestic werd 's avonds tenslotte een concert gegeven door Zeeuwse musici, n.l. het „St. Cae- ciliakoor" uit Sint Jansteen, het Zeeuws Kamermuziekgezelschap, het Zeeuws Kamerorkest, de Zeeuwse Balletschool en Marie Cé cile Moerdijk met een programma van volksliedjes. Verwachting tot woensdagavond: Weinig wind Enkele zonnige perioden, maar ook plaatselijk enkele regen- of on- weersbuien cn in de vroege och tend plaatselijk mist; overwegend zwakke wind; dezelfde temperatu ren als vandaag of iets lagere. 7 juni. Zon op 4.22, onder 20.56. Maan op 1.58, onder 1*1.13. 8 juni. Zon op 4.21. onder 20.56. Maan op 2.23, onder 15.26. Nieuwe maan: 13 juni te 6.17. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: uni 10.10 v.m. uni 11.24 v.m. BROUWERSHAVEN: 7 juni 9.45 v.m. juni 10.55 v.m. 22.25 n.m. 23.42 n.m. '22.18 n.m. 23.28 n.m. VLISSINGEN. 5-6. Doordat de resultaten over 1960 verre van gun stig zijn geweest, staat de N.V. Grand Hotel „Brittannia" te Vlis- singen tlians voor een tekort aan liquide middelen. De ongunstige re sultaten werden o.a. veroorzaakt doordat het nieuw gebouwde hotel- gedeelte later in gebruik werd ge nomen dan bij de oorspronkelijke exploitatie-opzet werd verwacht. Tegenover de door de bouw en de exploitatie van het hotel aanzien lijke verzwaring van lasten, kwam daardoor niet die toeneming van inkomsten te staan, welke de raad van commissarissen had verwacht. Voor de opheffing van de liqui- diteitsmoeilijkheden achten com missarissen het nodig dat het ge plaatste kapitaal met f .230.000, wordt verhoogd. Nieuwe aartsbisschop van Canterbury LONDEN, 5-6. Dr. Arthur Ram- sey is maandag officieel tot aarts bisschop van Canterbury gewijd. Als zodanig is hij primaat van de Anglicaanse kerk. Hij is de hon derdste aartsbisschop van Canter bury. Zijn voorganger was dr. Geoffrey Fisher, die met pensioen gaat. De installatie van de nieuwe pri maat geschiedde volgens traditie in de crypt van de kathedraal van Canterbury, in tegenwoordigheid van de 21 leden van het groot col lege, de „rode deken", dr. Hewlett Johnson en de kanunniken van -de kathedraal. Dreiging roiul Berlijn niet geheel verdwenen HET WEEROVERZICHT DE BILT, 0-6. Hel K.N.M.I. deell mede: Boven west-Rusland hand haaft zich het centrum van een hogedrukgebied. Een vlak lage drukgebied dat boven Duitsland, de Alpen en de Balkan- aanwezig was, breidde zich over ons land uit, hetgeen in de afgelopen avond en nacht aanleiding gaf tot de ont wikkeling van flinke onweersbuien. Ons land bleef daarbij in tamelijk warme lucht, waarin gisteren hiel en daar temperaturen van 26 gra den werd bereikt. Een in betekenis afnemend oce aanfront bracht regen in Schotland. Ierland en Portugal. Een volgende meer actieve oceaansloring kan morgen Ierland bereiken. De sto ringen zullen echter nog geen in vloed op het weer in ons land uit oefenen. Hier blijft nog ongeveer hetzelfde weertype heersen met vrij hoge temperaturen, zonnige perio den en onweerskansen, vooral in de namiddag, avond en nacht. Scheepvaartbericliten Acmaea (t.), pass. 5-6 Startpoint naar Rotterdam. Alchiba, 5-6 te New York. Japara, 5-6 te Antwerpen. Kelletia (t.), pass. 5-6 Ceylon naar Singapore. PARIJS, 5-6. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, die aan De Gaulle en de NAVO-raad in Parijs verslag heeft uitgebracht over het overleg in Wenen tussen president Kenne dy en premier Chroesjtsjef, heeft de indruk achtergelaten dat een crisis inzake Berlijn nog steeds mogelijk is voor het einde van het jaar. Volgens NAVO-kringen zou Rusk „nogal pessimistisch" zijn ge weest. De Amerikaanse minister is maandag nog doorgereisd naar Londen. Volgens France Soil-' heeft Rusk op de bijeenkomst van de NAVO- raad verklaard dat Kennedy aan Chroesjtsjef in Wenen duidelijk heeft gemaakt dat de Russen zich geen illusies moeten maken over de houding van het Westen als de ren [vrije toegang tot Berlijn niet ge- I handhaaft blijft. Rusk zou voorts gezegd hebben dat beide partijen het, wat de kwestie-Laos betreft, tenminste over de formulering eens zijn ge worden. Maar of de woorden „on afhankelijkheid en neutraliteit" hetzelfde betekenen voor Chroesjt sjef als voor Kennedy moest men maar afwachten. Rusk, aldus .France Soir', had voorts gezegd dat Chroesjtsjef er SPORT KORFBAL S.D.K.B. Unitas II-WIK III 5-0 In een gemoedelijk partijtje korf bal heeft Unitas II op verdiende wijze gewonnen van WIK III. Daar de scheidsrechter verstek liet gaan, werd diens taak overgenomen dooi de heer H. Hage. Na het beginsignaal een sterk aanvallend Unitas. Rinus van der Schee gaf Unitas de leiding met een afstandsschot (1-0), waarop een schitterend doelpunt volgde door Marijke Coppoolse uiteen doorloop- over geklaagd had dat Rusland bal Na de vakwisseling ver- omrinpfj is rinnr Innrlnv, mo+ gl'OOtte Peter Wsmcivili- omringd is door landen met reac- grootte tionaire regeringen, die door de Amerikanen in het zadel waren ge holpen. Maar, zo had Chroesjtsjef opgemerkt, al deze regeringen zul len weggevaagd worden omdat zij de steun van de betrokken volke- WASHINGTON, 5-6. De V.S. heb ben maandag de tekst van een ont werpverdrag over het staken van de kernproeven gepubliceerd en nogmaals verklaard dat het Westen - in casu Amerika en Engeland - bereid is dit verdrag direct te te kenen. Het gaat hier om een poging om de impasse, waarin de conferentie te Genève is geraakt, te doorbre ken. Zoals' bekend houden de Russen vast aan hun eis om de naleving van een eventueel verbod op het doen van kernproeven te laten con troleren door een triumviraat, be staande uit een vertegenwoordiger van het Oosten, een van het Wes ten en een van een neutralistisch land - dat het vetorecht moet kun nen uitoefenen. SLUITSTUK VAN WEDEROPBOUW Herbouwd Polderhuis Waleheren in gebruik genomen VLISSINGEN. 5-6. De commis saris der koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, heeft maandagavond het herbouwde huis van de polder Walcheren in West- kapelle officieel in gebruik gesteld. De herbouw van dit polderhuis Is te zien als het sluitstuk van de we deropbouw van Walcheren. De commissaris zei dat hij zijn ambtelijke loopbaan in het oude polderhuis is begonnen. In juni '32 werd hij benoemd tot burgemees ter van Westkapelle en omdat hij een onderdak zocht kreeg hij tijde lijk huisvesting in het oude pol derhuis waar hij, zoals hij mede deelde, de problemen van Westka pelle en de dijkwerkers zeer goed heeft leren kennen. De voorzitter van de polder Wal cheren, jhr. mr. G. C. D. Rutgers van Rozenburg, heeft een overzicht Peter Wansink nog voor rust de score tot 3-0. Na de rust was het dezelfde speler die op nieuw doel trof (4-0). Beide par tijen vonden het nu welletjes en men bepaalde zich tot het in een langzaam tempo heen en weer gooien van de bal. Vlak voor tijd werd een fout in de WIK-verdedi ging afgestraft door Marijke Rib- bens. Eindstand: 5-0. Vrachtauto van dijk WELL, 5-6. Maandagmiddag om streeks half drie is een zware vrachtwagen van de firma C. Schol- te uit Zoetermeeiv geladen met blikconserven, van ccn z?s meter hoge dijk gereden in Well, ge meente Nieuwendijk in het Land van Heusden en Altena. Dc wagen kantelde en werd volkomen ver nield. Van dc lading was niet veel bruikbaars meer over. De chauf feur, een zoon van de eigenaar van de wagen, kon vrijwel ongedeerd uit de ravage kruipen. De wagen was nieuw. gegeven van de historie van West kapelle en de polder Walcheren. Hij vertelde over de geschiedenis van de dijk, de dijkwerkers en hun organisaties. ïn 1540 werd in Westkapelle door Karei V een inlegdijk over 2100 meter gelegd. Deze dijk is nog steeds een deel van de befaamde Westkapelse zeedijk. Jhr. mr. Rut gers van Rozenburg deelde mede, dat van 1900 tot heden een bedrag van 15% miljoen gulden in deze 4500 meter lange zeedijk is geïn vesteerd. Het is de zwaarste en mogelijk ook de duurste dijk van ons land. Bouwmeester toneel prijzen uitgereikt TILBURG, 5-6. De gouden Bouw meester-toneelprijzen zijn dit jaar toegekend aan de actrice Ellen Vo gel en de acteur Bob de Lange. Ook Ank van der Moei*, Henny Or- ri, Guus Hermes en Leo dc Har- togh zijn onderscheiden (zilver). Een bijzondere onderscheiding is toegekend aan de bejaarde actrice Magda Jansscns voor haar vele verdiensten voor het Nederlandse toneel. Dc prijzen zijn maandagavond uitgereikt door de burgemeester van Tilburg, mr. C. J. G. Bccht, tijdens een plechtigheid in de nieu we stadsschouwburg. Het was het hoogtepunt van het tweedaagse congres van de vereniging van schouwburg- en concertgebouwdi- recties. Zomerivenken ZWEMPAKKEN, die in zee zijn gebruikt, moeten na het uitspoe len een paar uur in zuiver ivater staan om de schadelijke invloed van het zeewater te voorkomen. DRINK TEGEN DE DORST geen ijskoud water en laat de kinde ren niet teveel ijs eten, maar geef ze ook lauwe thee, karne melk of vruchtesap. WIE EEN MOOIE BRUINE HUID WIL KRIJGEN moet met mate zonnebaden en de eerste dag slechts enkele minuten in de zon blijven. De volgende dagen kan de termijn steeds verdubbeld worden. WIE VEEL LAST VAN DE WARM- TE HEEFT, moet geregeld de polsen onder de koude kraan houden. Kinderen kan men nu en dan afsponzen. BEGIET UW BLOEMEN op warme dagen niet met koud. water. SPROEI DE TUIN NIET zolang dc zon schijnt, de druppels werken dan als brandglazen'. VLIEGEN EN MUGGEN KOMEN OP HET LICHT AF. Als u dc slaapkamerramen openlaat, kunt u zich het best zonder licht uit kleden ofwel de insecten met het ganglicht naar de gang lokken. ZWEETVLEKKEN IN KLEDING kunnen, zolang ze nog vers zijn, met warm water uitgewassen worden. Daarna de vlekken met een watje wrijven, dat gedoopt is in benzine.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 2