DE ZIERIKZEESCHE COURANT VOLDOENING OVER TE WENEN BEREIKT AKKOORD OVER BESTAND IN LAOS Bloedig treffen tussen Fransen en Algerijnen Tien jaar voor rebellenmajoor De besprekingen in Wenen DE KWESTIE- BERLIJN Radio-amateur lost moord op HET PROCES-EICHMANN Chroesjtsjef weer in Moskou Twee doden door autobotsing DINSDAG 6 JUNI 1961 117e jaargang No. 18983 ZILRIKZLKM HïSNIf ilVVSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: iannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Gesprek Kennedy en Macmillan LONDEN, 5-6. President Kennedy en premier Macmillan hebben maandag, na een gedachtemvisseling van drie uur, in een communiqué bekendgemaakt, dat z\j het volledig eens zijn over de noodzaak om de rechten en plichten van de geallieerde regeringen In Berlin te hand haven. Met voldoening maakten z\j gewag van het te Wenen door de Amerikaanse president en de Russische premier Chroesjtsjef bereikte akkoord over de noodzaak van een doeltreffend bestand in Laos. Naar hun mening moet dit leiden tot vorderingen op de veertienmogend^ hedenconferentle in Genève inzake de vestiging van een neutraal en onafhankelijk Laos. Na zijn besprekingen met presi dent De Gaulle in Parijs en zijn gedachten wisseling met premier Chroesjtsjef te Wenen, was Kenne dy zondagavond voor een particu lier bezoek in Londen aangekomen. Hij maakte, volgens het communi qué, van deze gelegenheid gebruik om zijn nauw persoonlijk contact met premier Macmillan, dat twee maanden geleden in Washington was begonnen, voort te zetten. In het licht van zijn overleg in Parijs en Wenen besprak de Amerikaanse president de wereldsituatie met de Britse premier. Hierbij bleek op nieuw dat de twee regeringen het nauw eens zijn bij het nastreven van hun gemeenschappelijke doel stellingen. In het communiqué wordt voorts gezegd, dat gesproken is over de noodzaak van economische samen werking en expansie in het alge meen belang van zowel de ontwik kelde als de onderontwikkelde lan den. Bijzondere aandacht werd ook besteed aan de conferentie in Ge nève inzake een verbod op het ne men van kernproeven en aan het ontwapeningsvraagstuk. Openhartig gesprek Na afloop van het gesprek tus sen de president en premier Mac millan verklaarde de officiële Britse woordvoerder, John Russell, dat er „zeer openhartig en zeer ernstig" was gesproken over „ernstige za ken". Naar aanleiding van het feit, dat in het communiqué van president De Gaulle en president Kennedy vorige week werd gesproken van een „algemene overeenstemming" inzake Berlijn, terwijl in het te Londen gepubliceerde communiqué sprake is van „volledige overeen stemming" over 'deze kwestie, wil den de officiële woordvoerders van de V.S. en Engeland zich niet uit laten over de vraag, of er belang rijk verschil van mening tussen En geland en Frankrijk bestaat over de mogelijkheid van., een militair op treden om de toegang tot west-Ber- 'lijn open te houden. SCHOTEN IN PARIJS PARIJS, 5-6. Maandagochtend vroeg werden tien Algerijnen ge wond na het door nog onbekend gebleven daders tot ontploffing brengen van een plastiekbom in een door mohammedanen bewoond hotel. De politie heeft medegedeeld dat zich onder de Algerijnse militairen van het Franse leger, die in de nacht van zondag op maandag aan de in Parijs uitgevoerde terroris tische aanvallen hebben deelgeno men, ook onder-officieren bevon den. Men meent in Parijs dat dit de eerste maal is, dat Algerijnse mi litairen van het Franse leger, teza men met „burger-terroristen" van de Algerijnse opstandelingenorga nisatie, hebben deelgenomen aan het uitvoeren van terroristische aanslagen. NIJMEGEN. In Haalderen (ge meente Bemmel) is het tweejarig zoontje van familie Braam ver dronken. Toen de moeder haar zoontje miste ging ze met een buurvrouw op zoek. Het knaapje werd door deze buurvrouw leven loos in een sloot gevonden. Onder de gedode terroristen be vinden zich vier Algerijnse mili tairen van het Franse leger. Ge meend wordt dat nog zes tot acht van deze militairen aan de aansla gen hebben deelgenomen. PARIJS, 5-6. Majoor J. M. E Denoix de Saint Marc is maandag in Parijs tof tien jaar dwangarbeid veroorde?ld wegens zijn aandeel in de jongste staatsgreep van het le ger in Algerië. Hij was comman dant van een regiment valscherm troepen van het vreemdelingenle gioen. Deze 39-jarige officier is berecht door dezelfde rechtbank die vorige week de generaals Challe en Zeiler tot 15 jaar veroordeelde. De openbare aanklager zei dat de regering hem had verzocht 20 jaar tegen de majoor te eisen Beklaagde stond terecht in uniform. Hij droeg al zijn medailles, waaronder die van het Legioen van Eer. Prins Albert en prinses Paola hebben zondag in Brussel de koersen om de grote prijs van Brussel bijgewoond. Het paar volgde gespannen het verloop van de ren en als wij het gezicht van prins Albert mogen ge loven, dan staat zijn favoriet er niet zo best voor Rusk in Parijs PARIJS, 5-6. Generaal De Gaulle en de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, hebben maandagmiddag een onder houd van een uur gehad. Dean Rusk stelde de Franse president op de hoogte van de in Wenen gevoerde besprekingen tussen president Ken nedy en premier Chroesjtsjef. Maandagmiddag had Rusk ver slag uitgebracht van de Weense be sprekingen aan de permanente raad van de NAVO. Na zijn gesprek met De Gaulle vertrok Rusk naar Londen. Hij zei dat president Kennedy in Wenen „zeer openhartige en nuttige" be sprekingen had gehad met premier Chroesjtsjef. „Lichte verbetering" DUESSELDORF, 5-6. Bondskan selier Adenauer heeft maandag op een bijeenkomst van de katholieke arbeidersbeweging in Dtisseldorf verklaard dat het overleg tussen Kennedy en Chroesjtsjef „het be gin van een lichte verbetering zou kunnen zijn". Hij was deze mening toegedaan omdat Chroesjtsjef had beseft dat hij in Kennedy een „vastbesloten en bekwame tegen stander" heeft. Adenauer ver wachtte geen grote veranderingen in de politieke toestand. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Rusk, heeft de permanente raad van de N.A.V.O. maandag in Parijs verslag uitge bracht van de besprekingen in We nen. In sommige delegatiekringen zei men een „nogal pessimistische indruk" van het verslag te hebben opgedaan. NEW YORK, 6-6. De „New York Times" meldt van betrouwbare zij de in Washington te hebben verno men, dat premier Chroesjtsjef bö zijn besprekingen met president Kennedy zou hebben te kennen ge geven vastbesloten te zijn dé kwes- tie-Beriyn tegen het einde van het jaar geregeld te hebben. Ook wat betreft alle andere han gende geschillen zou de Sowjet- premier aan zijn standpunt hebben vastgehouden. Volgens genoemde kringen zou niets wat in Wenen Is geschied, vooruitzicht kunnen bieden op een verlichting van de koude oorlog. BRUSSEL, 5-6. „De kameel heeft alles niet genomen, maar hij is zeer ziek geweest". Deze geheimzinnige boodschap, uitgesproken door een mannenstem, werd In het week einde opgevangen door een radio amateur uit de Belgische plaats Proven in W.-Vlaanderen. Hij scha kelde een bandrecorder in en het gesprek, dat hij op dezelfde golf lengte opnam, was voor hem aan leiding de politie te waarschuwen. Een kort onderzoek bracht aan het licht, dat een 34-jarige fabrikant van televisie-toestellen in Proven vla de radiozender zijn 29-jarige vriendin op de hoogte hield van de pogingen zijn echtgenote door ver giftiging om het leven te brengen. Belden werden gearresteerd en ontkenden aanvankelijk hardnek kig. De bandopname van de ge sprekken leidde echter al spoedig tot een volledige bekentenis. De echtgenote van de fabrikant was na de geboorte van het derde kind In dit gezin onder behande ling van een arts. De injecties, die haar werden voorgeschreven, wer den echter door haar echtgenoot vervalst. Hij maakte de ampullen open en verving het geneesmiddel door een vergif. De vrouw verkeert niet in le vensgevaar. De twee daders zijn in de gevangenis opgesloten. Een Amerikaanse firma heeft een nieuwe methode ontwikkeld voor het vervoer van benzine en andere brandstof: inplaats van grote tankwa gens maakt men gebruik van reuzen-wielen, welke gevuld kunnen wor den en dan tot een „trein" samengevoegd over practisch ieder terrein voo-rtgetrokken kunnen worden. De op deze foto afgebeelde combinatie heeft hetzelfde laadvermogen als een flinke tankwagen: 20.000 liter. Poolse joodse krijgsgevangenen werden gedood JERUZALEM, 4-6. In het proces- Eichmann heeft de openbare aan klager uitvoerig uitgeweid over-de rol van do groot-Moefti van Jeru zalem in de Jodenvervolging. Het Is een verbijsterend misdadige rol geweest. Verder ls gehoord de uit Lublin afkomstige getuige Abraham Le- winson, die een verklaring aflegde over het vermoorden van Poolse Joodse krijgsgevangenen door de Duitsers. Deze getuige vertelde in de win ter Van 1940 op een weg, ongeveer vijftien kilometer buiten Lublin, de lijken te hebben gezien van Poólse Joodse militairen, die door de Duitsers waren neergeschoten. De Joodse soldaten werden eerst naar het kamp „Lipova 7" gebraoht en later in het kamp Maldanek geliquideerd. Zijn verklaringen werden beves tigd door de volgende getuige, Abraham Buchmann, die vertelde dat toen hij krijgsgevangen was ge maakt, hij onmiddellijk van zijn christen-kameraden werd afgezon derd. Deze laatsten werden aan het werk gezet. De groep van driehon derd Joodse gevangenen, waartoe hij behoorde, werd naar een krijgs gevangenkamp in Choubin ge bracht, waar rlog meer Joodse mi litairen gevangen zaten. Na eerst naar Lublin te zijn over gebracht, kregen zij van een S.S.- officier te horen, dat. zij zouden worden overgeplaatst naar het kamp „Lipova 7". Hij waarschuw de hen dat iedereen die zou probe ren er van door te gaan, zou wor den neergeschoten en dat dan re presailles zouden worden genomen. Er waren ongeveer 620 gevangenen in het kamp In Lublin. Kogel3 floten In de nacht die getuige in Lublin doorbracht, hoorde hij voortdurend kogels fluiten. Het gerucht deed de ronde, dat de Duitsers enkele krijgsgevangenen hadden gefusil leerd. De volgende morgen werd te voet de tocht naar Lubartof begonnen. Het door de Joodse gemeenschap van Lublin ter beschikking gestel de brood werd de krijgsgevangenen door de Duitsers in de sneeuw voor de voeten gegooid. Onderweg werd een tiental gevangenen door de S.S. gedood. Op een vraag van de openbare aanklager of getuige geen beroep had gedaan op zijn status van krijgsgevangene, antwoordde deze dat er niemand was tot wien men zich kon wenden. In de buurt van het gehucht Pardcher werd de colonne ln twee ën gesplitst. De mensen van een dezer groepen werden in een na burig bos doodgeschoten. Van dé 620 Joodse krijgsgevangenen, die uit Lublin waren vertrokken, kwa men er slechts 280 levend in Bia- lapodnac aan. MOSKOU, 5-6. Chroesjtsjef is maandag uit Wénen in Moskou te ruggekeerd. Hij werd op het vlieg veld onder meer begroet door rege- rings- en partijleiders. Een van de eersten die fofcm de hand drukte, was vice-premier Froi Kozlof, die zoals bekend ziek is geweest. Koz lof was gebruind en scheen Voiledlg hersteld te zijn. De politieke commentator van radio-Moskou verklaarde ln een uitzending over het overleg In We nen, dat „de koude oorlog plaats zal maken voor vrede". ROERMOND, 5-6. Op de rijks weg tussen Weert en Roermond zijn maandagavond e?n Nederland se en een Duitse personenauto met elkaar in botsing gekomen. Het tweejarig dochtertje van de heer van Eert, uit Nuth, is hierbij om het leven gekomen, zijn echtge note werd zwaar gewond naar een ziekenhuis in Weert vervoerd en i6 daar in de loop van de avond over leden. Dé Inzittenden van de Duitse auto, een echtpaar, werden niet ernstig gewond naar een ziekenhuis in Roermond overgebracht. Ook de heer van Eert en een broer van de heer van Eert zijn met verwondin gen ln dit ziekenhuis opgenomen. Vijfdaagse werkweek in het schildersbedrijf AMSTERDAM, 5-6. Het college van rijksbemiddelaars heeft thans zijn goedkeuring gehecht aan de wijzigingen in de C.A.O. vöor het schildersbedrijf, die door de par tijen in dit bedrijf aanhangig wa ren gemaakt. Dit betekent dat met ingang van maandag, 5 juni, ook in genoemd schildersbedrijf de vijfdaagse werkweek een feit is geworden, Dit nummer beslaat uit 8 pagina's Onsterfelijk is op aarde slechts het schone. Nabestaanden van gesneuvelde militairen naar ons land AMSTERDAM. Vrijdag 9 juni arriveert in ons land een gezel schap van negen en vijftig perso nen, dat gedurende een viertal da gen gastvrijheid in ons land zal genieten. Het zijn mensen uit En geland, nabestaanden van in ons land gesneuvelde en begraven Brit se militairen. Zij werden uitgenodigd door het Nederlands Oorlogsgraven Comité, het z.g. „Klaprooscomité". De fi nanciële middelen voor dit mens lievende werk verkrijgt het Comité uit de opbrengst van de klaproos collecte, die ieder jaar in november wordt gehouden. De nabestaanden bezoeken de graven van man, va der, zoon of broer, die gedurende de oorlog met een vliegtuig boven Nederland werd neergeschoten of sneuvelde bij de bevrijding van ons land in 1944 en 1945. Sedert de oprichting van het Klaprooscomité in 1945 hebben op deze wijze vele tienduizenden na bestaanden gastvrijheid in ons land ontvangen om het graf van een gesneuveld familielid te bezoeken. De N.T.S.- reportagedienst BUSSUM. De Nederlandse Tele visie Stichting (N.T.S.) heeft een derde reportage - eenheid aange schaft. Deze is thans in Bussüm aangekomen. Deze zogenaamde ,re- portagetrein' omvat een viertal voertuigen, te weten: een techniek wagen en een regiewag^n, die de beeld- en geluidsapparatuur met de bijbehorende bediêningsruimten bevatten; een materiaalwagen, waarin uitrustingsstukken zoals belichtingsmateriaal, camerawa gens, practikabels enz. wórden meegevoerd en een busje, met plaatsruimte voor veertien perso nen plus chauffeur, voor het ver voer van de reportageploeg. NA ENORM SUCCES Concertgebouworkest huistoe AMSTERDAM, 5-6. Het Amster damse Concertgebouworkest heeft aan het einde van zijn tweede Ame rikaanse tournee gedurende welke ongeveer 12.000 kilometer werden afgelegd en voor 150.000 concertbe zoekers werd gespeeld, drie con certen in Berkeley en San Fran cisco gegeven. De beide concerten in Berkeley stonden onder leiding van Bernard Haitink. Het orkest is maandag 5 juni met twee K.L.M. charter-vliegtuigen uit San Francisco vertrokken en wordt dinsdagavond 6 juni omstreeks ne gen uur op Schiphol verwacht. Sociale werkvoorziening ook zaak van werkgevers ARNHEM, 5-6. Zoals bekend hebben de Nederlandse centrale vereniging voor gebrekkigenzorg, de vereniging voor inter federatief overleg inzake het werkplaatswe- zén en de Nederlandse vereniging A.V.O. op 30 en 31 mei en juni in Arnhem een Nederlandse studie conferentie gehouden over de te werkstelling van gehandicapte werknemers. „Gelet op het feit, dat de organi satie van beschutte arbeid of socia le werkvoorziening een onderdeel van de werkgelegenheidspolitiek behoort te zijn en het bedrijfsle ven hiervoor medeverantwoorde lijkheid draagt, dienen niet slechts de werknemersorganisaties, doch ook de werkgeversorganisaties te worden betrokken in de uitvoering van de sociale werkvoorziening". Tot deze conclusie kwam men tijdens de studieconferentie in Arnhem. ARNHEM, Mr. Y. Scholten, staats secretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft maandag- avond in het Rembrandt-theater in Arnhem de internationale film- week geopend, die, naar hij meen de, met name voor de Nederlandse filmkunst van niet te overschatten betekenis is. Ook de Nederlandse film bevindt zich in een moeilijk stadium, zo zei hij en kan het licht van de schijnwerpers best gebrui ken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1