T X DE ZIERIKZEESCHE COURANT CHROESJTSJEF EN KENNEDY VOERDEN TE WENEN „NUTTIGE BESPREKINGEN" Zes doden door vreselijk verkeers ongeluk bij Dordrecht Ongeregeldheden op Zanzibar Spoorwegongeluk eist twee doden Kennedy tz.t. naar Moskou? Ernstige kansen op uitroeiingsoorlog in Angola Twee kinderen bij brand gestikt Kennedy in Londen Voor kenaitgeving aangenomea. Seer. MAANDAG 5 JUkl-lMl— 117e jaargang Nd. W8&. ZIIERIKZEESCJIEWNIEUVVSBOÜE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 cl. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1per stuK. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierik.ee, Postbus no. 1, tel, 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Zierikzee. Redafcteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij vJh. Lakenman Ochtman, afdeling iqe Dienst Oostenrijker» spreken van „het Weense wonder" WENEN, 4-6. Premier Chroesj tsjef en president Kennedy hebben zaterdag en zondag te Wenen be sprekingen gevoerd, die gunstig schijnen te z(Jn verlopen. Na de besprekingen Is zondag avond een communiqué uitgegeven, waarvan dc tekst hieronder is af gedrukt. „President Kennedy en premier Chroesjtsjef hebben twee dagen van nuttige bijeenkomsten besloten, tij dens welke zij de betrekkingen tus sen de V.S. en de Sowjet-Unie, als mede andere kwesties die voor de twee staten van belang zijn, onder de loep hebben eenomen. Zondag bespraken zij, in aanwezigheid van hun raadgevers de problemen van kernwapenproeven, ontwapening en Duitsland. De president van dc V.S. en de voorzitter van dc Sowjetrussische ministerraad hebben hun steun be vestigd voor een neutraal en onaf hankelijk Laos onder een regering die door de Laotianen zelf is ge kozen, en voor internationale over eenkomsten ter verzekering van die neutraliteit en onafhankelijk heid, en in dit verband hebben zij het belang erkend van een effec tief staken van het vuren. De president en de premier zijn overeengekomen contact te bewa ren over alle kwesties van belang voor de twee landen en voor de gehele wereld". Atlantisch bondgenootsohap De inhoud van het officiële com muniqué en de opmerkingen van de Russische en de Amerikaanse woordvoerder opeen persconferen tie, hebben diplomatieke waarne mers in Wenen de indruk gegeven, dat het overleg geen afbreuk heeft gedaan aan de hechtheid van het Atlantische bondgenootschap. De Amerikaanse functionarissen toonden zich in Wenen echter nog al bezorgd over de mogelijkheid dat er te grote verwachtingen zijn gewekt bij ihet publiek. Aan de communistische kant be stond een zekere beduchtheid voor de mogelijkheid dat de Amerikanen het meeste voordeel hebben be haald. Communistische journalis ten uit verschillende oost-Europese landen vroegen zich openlijk af, welke tegenprestatie Chroesjtsjef nu eigenlijk uit de wacht heeft ge sleept. De verwijzing in het com muniqué naar de „betekenis van een doeltreffend bestand In Laos' werd door deze journalisten be schouwd als een „vergaande" con cessie van de communisten. Hoge Oostenrijkse functionaris sen menen dat de zaken in Wenen veel beter verlopen zijn dan ver wacht werd. Zij achtten het wel gerechtvaardigd om in dit verband te spreken van „het Weense won der". 'Mercedes' reed op verkeerde baan DORDRECHT, 5-6. B(j de buurt schap Tweede Tol, halverwege de Rijksweg 16 tussen Dordrecht en de Moerdtfkbrug, is zondagnacht omstreeks twaalf uur een vreselijk verkeersongeval gebeurd, waarbij tien mensen betrokken waren. Zes van hen zijn om het leven gekomen. De andere vier zijn zwaar gewond. Hun toestand is zeer ernstig. Het ongeluk werd veroorzaakt, doordat een psrsonen-auto van het merk Mercedes met twee inzitten den, met een vaart van circa 120 kilometer op de verkeerde rijbaan reed en vlak voor Tweede Tol fron taal op twee andere wagens, een BJVI.W. sportcoupé en een Opel, botste, waarvan de een juist bezig was de andere in te halen. De Mer cedes ramde eerst de Opel, waar in vier personen gezeten waren. De wagen veerde als het ware op en vloog toen over de sportcoupé heen, waarin eveneens vier men sen zaten. Het dak van de sport coupé werd hierdoor van de wa gen afgerukt. Het werd later onder het wrak van de Mercedes terugge vonden. De sportcoupé raasde stuurloos nog 150 meter door, waarna hij van de weg afduikelde en op het talud tegen een boom tot stilstand kwam. De gevolgen van de botsing wa ren gruwelijk. De meeste passa giers waren uit de drie wagens ge slingerd en lagen her en der dood of zwaar gewond over de weg ver spreid. De „Convair B-58", de grote Amerikaanse straalbommenwerper die de vorige week de Atlantische Oceaan in de recordtijd van drie uur en negentien minuten over stak, is zaterdag ongeveer twintig kilometer van Le Bourget neerge stort. De drie bemanningsleden kwamen om het leven. Het is niet dezelfde bemanning dio da record vlucht maakte. Dwangarbeid voor ex-generaals Het hoog militair gerechtshof heeft de voormalige generaals Maurice Challe en Marie André Zeiler tot vij/tien jaar dwangarbeid veroordeeld. Foto: begeleid door gendarmes verlaten Maurice Challe (met pijp) en André Zeiler (met bril,) het Parifee polei, van justitie. ZANZIBAR, 4-6. Het aantal do den als gevolg van de ongeregeld heden, welke zich de laatste dagen in verband met de algemene ver kiezingen op Zanzibar hebben voor gedaan, is gestegen tot een en veer tig. Zondag werden alle zeven le den van één gezin vermoord. Het aantal gewonden bedraagt 306. Bij op zondag gehouden beto gingen werden zes demonstranten gewond. Moeizame besprekingen tussen Algerijnen en Fransen GENÈVE, 3-6. De Franse en de Algerijnse vertegenwoordigers op het overleg in Evian hebben zater dag plotseling overgeschakeld van hun bespreking van de toekomst van de Sahara naar het probleem betreffende het samenleven van de Franse en de Algerijnse gemeen sohap in Algerië. Daarop werd de conferentie voor twee en een halve dag verdaagd. Dinsdagmiddag a.s. wordt er weer vergaderd. Een Franse woordvoerder heeft gezegd, dat deze onderbreking - de langste tot dusverre - de twee af vaardigingen gelegenheid zal geven hun posities nader te bezien. Het besluit tot de verdaging werd ge meenschappelijk genomen. Men verwacht in Evian dat de delegaties voorlopig het punt „Sa hara" zullen laten schieten, om over te gaan op reeds behandelde onder werpen, waarbij wederzijds gepoogd zal worden de ander» partij tot con cessies over te halen. TILBURG, 4-6. Dicht bij Tilburg, over het Wilhelmina kanaal is een goederen/trein uit de richting Box tel in botsing gekomen met een goederentrein uit Tilburg, die be stemd was voor Den Bosch. De belde machinisten, W. Brouwer uit Den Haag en J. Bressers uit Roo sendaal, belden omstreeks 40 jaar, werden gedood. Diverse wagens van de trein ontspoorden. WASHINGTON, 4-6. In Wash Ington beschouwt men het besluit van Kennedy en Chroesjtsjef, om contact met elkaar te houden over alle kwesties die Oost en West ver deeld houden, als een van de be langrijkste winstpunten van het overleg in Wenen. James Hagerty, die perssecretaris van Eisenhower geweest is, weet uit Wenen te melden dat Kennedy de - zij ihet voorzichtige - uitnodi ging van Chroesjtsjef om naar Rusland te komen .voorwaardelijk' heeft aanvaard, Kennedy zou de volgende voor waarden gesteld hebben: 1. Er moet eerst een duidelijke ontspanning intreden; 2. Er moet voortgang geboekt zijn op de kernstopconferentie en de conferentie over Laos. Volgens diplomatieke waarne mers in Wenen heeft Gromiko de taak gekregen de afvaardiging van communistisch China naar de con ferentie in Genève over Laos ge rust te stellen over het resultaat van het overleg tussen Kennedy en Chroesjtsjef. Men acht het voorts waarschijn lijk dat de Russen en Amerikanen nog voor het einde van het jaar met elkaar „op hoogst niveau" zul len gaan praten. Mogelijk zal Ken nedy nog dit jaar naar Rusland gaan, to z«i man. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Al wat waarlijk leeft, leeft voor anderen. Premier de Quay heeft de voorzitter van de Eerste Kamer, mr. J. A. Jonkman te zijnen hitize in Den Haag, de versierselen overhandigd be horend bij het groot-officierschap in de Orde van Oranje-Nassau. De korte plechtigheid werd bijgewoond door de minister van Binnenlandse Zaken, mr. E. H. Toxopeus. Op de foto zien we van links naar rechts: mr. J. A. Jonkman, mevrouw Jonkman, minister E. H. Toxopeusen minister-president prof. J. de Quay. In kerkelijke kring gaan protesten op LOEANDA, 4-6. Opstandelingen die by Forte Republica (noord-An- gola) een aanval ondernamen op een, Portugese patrouille, zftn met zware verliezen teruggeslagen, al dus is in Loeanda vernomen. Twee Portugezn werden gewond. Voorts hebben do rebellen een mislukte aanval ondernomen op het dort? Congola, eveneens In het noor den van Angola. Tachtig vooraanstaande katholie ken en protestanten uit de Ver. Sta ten en Canada, hebben in een open brief aan de president en het volk van Portugal onderhandelingen met Kennedy en De Gaulle waren het eens PARIJS, 2-6. In Parijs is vrij dagavond een communiqué uitge geven over de besprekingen tussen Kennedy en De Gaulle. Hierin wordt gezegd, dat de grote solida riteit, die Frankrijk en de V.S. ver bindt, de basis blijft van de betrek kingen tussen beide landen. Beide presidenten, aldus het com- muiqué, hebbeni de voornaamste internationale vraagstukken van het ogenblik besproken. Met name hebben zij van gedachten gewisseld over de houding van beide landen tegenover de Sowjet-Unie en de communistische wereld, het optre den van Frankrijk en de V S. In Afrika, Azië en Latijns-Amerika en die kwestie van de hulpverlening aan de economisch ten achter ge bleven gebieden. Ook de middelen ter versterking van het Atlantisch bondgenoot schap werden onderzocht. De be sprekingen hebben aangetoond dat beide presidenten het fundamenteel eens zijn. ROTTERDAM, 3-6. Zaterdagmor gen in alle vroegte heeft zich in een woning in een van de oudste stadswijken van Rotterdam (Span gen) een tragedie voorgedaan, die zelfs voor de omwonenden lange tijd onopgemerkt Is gebleven. Twee kinderen uit één gezin, de vierja rige Leendert Jan van Drlel en zijn driejarig zusje Wilhelmina, werden bij een beperkte maar hevige brand in hun slaapkamertje door de rook verstikt. De brand moet tussen half zeven en zeven uur zijn uitgebroken, en kele uren nadat de vader - een trambestuurder - de woning in de Van Lennepstraat had verlaten. Vermoedelijk heeft het jongetje in bed met lucifers gespeeld. De rooklucht werd opgemerkt door een oude buurvrouw, die de moeder waarschuwde. Zij sliep met een ouder dochtertje en een baby van een half jaar in een voorkamer en had nog niets gemerkt. De ramp had zich toen waarschijnlijk al vol trokken, want het kleine kamertje van de kinderen - twee bij drie en een halve meter- kon niet worden benaderd door de dikke en verstik kende rook. de politieke leiders van Angola be pleit, om een „redelijke oplossing" te vinden, opdat een einde komt aan de incidenten. Zij spreken de vrees uit dat de situatie in Angola zal uitlopen op een uitroelïngsoorlog tussen Portu gezen en Afrikanen. Tot de ondertekenaars behoren pater John Lafarge hoofdredacteur van het blad „America", senator Joseph Mahomey en the rev. Ben nett, de leider van de Canadese zending. Man poogde zijn vrouw om te brengen DEN HAAG, 3-8. „Nu zijn we alleen, nu ga je er aan", riep de 51-jarige Haagse schrijfmachine monteur C. H. H. tegen zijn 58-ja- rige echtgenote A. C. H. geboren S., terwijl hij trachtte haar te wur gen. Een ogenblik tevoren had de man daartoe zijn mouw uit zijn overhemd gescheurd en die goed nat gemaakt onder de kraan. De vrouw zeeg bewusteloos ineen op de vloer van de keuken, waar het echtpaar zich op dat moment be vond. De man zette alle gaskranen open en verliet toen de woning met medeneming van een nog on bekend bedrag aan geld van zijn echtgenote, een dochter en van een kostganger. De dochter was die avond uitgegaan met een vriend en ook de kostganger was afwezig. Gelukkig voor de vrouw duurde haar bewusteloosheid slechts kort en daarom slaagde zij erin nog tij dig de gaskranen weer dicht te draaien. Nadat de dochter om streeks middernacht was thuisge komen besloten beide vrouwen aangifte te doen bij de politie. De man, die zijn heil had gezocht in zijn stamcafé werd daar door de politie gearresteerd. Hij verkeerde echter zodanig onder invloed van sterke drank, dat hij nog niet kon worden verhoord. Bekend is ech ter, dat het de laatste tijd niet goed boterde tussen de echtelieden. Overstromingen in midden-Limburg SINT ODILIËNBERG, 4-6. Zon dag is de Roer in midden-Limburg buiten haar oevers getreden en heeft de weilanden in Sint Odiliën- berg, Vlodrop en Melick-Herken- bosch grotendeels blank gezet. De boeren hebben het vee in huis moeten halen, maar het water steeg zo snel, dat menige boer de koeien door het water naar de stallen moest drijven, waarbij de boeren zelf tot hun middel door het water moesten. Dit betekent een grote tegenslag voor de boeren. Zij kun nen namelijk het rundvee thuis niet gebruiken. Er is geen hooi en er zijn geen voederbieten in de stal len. Bovendien moet het opgesta pelde hooi in de weilanden als ver loren worden beschouwd De over stroming is veroorzaakt door zwa re regenval in de laatste dagen in de Duitse Eifel. Man sprong toe op de president LONDEN, 4-6. Vijf politieman nen hebben zondagavond net bij tijds een man weten te grijpen, die naar de auto, waarin Kennedy en premier MacMillan van Engeland zaten, was gesprongen. De man maakte deel uit van een groep betogers, die protesteerden tegen de kernbewapening. De open wagen met Kennedy en MacMillan was op weg van het vliegveld naar het centrum van Londen. De stoet passeerde op een gegeven ogenblik de groep betogers. Een man drong tussen twee politiemannen door naar de auto. Hij deed een sprong en was nog maar drie meter van de wagen af toen hij door vijf po litiemannen werd gegrepen. Later verdween de man weer in de me nigte. Zeeuwse week in Antwerpen gestart ANTWERPEN, 4-6. In Antwerpen Is zaterdag de „Zeeland-week" be gonnen met de opening van de tentoonstelling „Zeeland, schepen en scheepvaart" in het Scheep vaartmuseum. De actie duurt tot 7 juni en is bedoeld meer aandacht te vestigen op de exportprodukten van het Zeeuwse midden- en klein bedrijf. Een tweede tentoonstelling, in de Antwerpse stedelijke feestzaal, geeft een overzicht van het Zeeuw se bedrijfsleven en het Delta-plan. In de namiddag trok Van de Gro te Markt in Antwerpen een Zeeuw se folkloristische stoet door het centrum, waarvan de deelnemers met de provinciale stoomboot „Prins Hendrik" uit Vlissingen in de Belgische havenstad waren aan gekomen. Talrijke plaatselijke autoriteiten en de Nederlandse consul-generaal in Antwerpen, -dr. van de Mortel, woonden de manifestaties bij. Mu zikale medewerking werd verleend door het Westkappeler dameskoor, dat bij de opening van de tentoon stelling de beide volksliederen ten gehore bracht. De „Zeeland-week" omvat ook een aantal culturele manifestaties. Rotterdamse politie lost moord op Dader legt bekentenis af ROTTERDAM, 4-6. De Rotter damse rivierpolitie heeft dit week einde een opmerkelijk succes be haald door een in de nacht van vrijdag op zaterdag aan boord van de rondvaartboot „Rijnhaven" ge pleegde moord, waarvan commis saris A. M. Starrenburg zaterdag morgen om elf uur - zeven uur na de misdaad - nog had gezegd, dat de hele zaak hem een volkomen mysterie was, zonder enig aankno pingspunt, in een recordtijd op te helderen. 's Middags om vier uur al werd de vermoedelijke dader in arrest gesteld en zondagmiddag omstreeks dezelfde tijd legde de man een vol ledige bekentenis af. Het was de 28-jarige kapitein van de rond vaartboot J. E. H. V. uit Rotter dam. Hij verklaarde zijn slachtof fer, de los-werkman Wilhelmus van Leeuwen (33 jaar), tijdens een felle ruzie met een ijzeren staaf te heb ben afgeranseld. Beide mannen waren gehuwd; v. Leeuwen leefde gescheiden van zijn vrouw en dat is ook de reden waarom geen aangifte van zijn ver missing was gedaan. Tong van kalf bleek uitgesneden HOORN, 3-6. De Hoornse politie stelt een onderzoek in naar een geval van -dierenmishandeling, dat zich zou hebben voorgedaan in het instituut voor veevoedingsonder zoek in Hoorn. Assistenten van dit instituut ontdekten des morgens, dat van een stierkalf de tong vrij wel geheel was afgesneden. Ook in de onderkaak had het dier een snee. De aanvankelijke veronder stelling, dat het -dier zichzelf zou hebben verwond, achtte men zo weinig houdbaar, dat de politie werd ingeschakeld. Bij het insti tuut, dat onder leiding staat van prof. dr. A. M. Frens, spreekt men van een volkomen raadsel. Het stierkalf bevond zich in een afgesloten schuur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1