DE ZIERIKZEESCHE COURANT SAMENSPRAAK KENNEDY-DE GAULLE OVER NAVO EN VERDEDIGINGSVRAAGSTÜKKEN REVOLUTIE IN DE DOMINICAANSE REPUBLIEK Ramp van „Fridtjof Nansen" volkomen raadsel De topconferentie in Wenen Landhervorming in Iran ZESTIEN DODEN Bij VERZAKKING IN PARIJSE VOORSTAD De uitroeiing der Hongaarse Joden Christelijke vredes conferentie in Praag Cubaans-Russische overeenkomst VRIJDAG 2 JUNI 1961 117e jaargang No. 18981 ZIEKIKZEESGHSNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij vJh. Lakenman Ochtman, Overleg in Parijs goed verlopen PARIJS, 1-6. Pierre Salinger, woordvoerder van het Witte Huis, heeft heden te Parijs medegedeeld dat de staatshoofden en regerings leiders van de V.S. en Frankrijk, de presidenten John Kennedy en generaal Charles dc Gaulle, don derdag hebben gesproken over de NAVO en algemene internationale verdedigingsvraagstukken. Er is verder van gedachten ge wisseld over: 1. De economische en politieke vraagstukken van lat\jns-Amcrika. Hierbij is speciaal aandacht ge schonken aan het belang ener Westeuropese deelneming aan de ontwikkelingsplannen voor Midden- en Zuid-Amerika. 2. Afrikaanse vraagstukken. Dit punt werd reeds woensdag j.I. ter sprake gebracht. Salinger zei dat er vandaag (vrij dag) over de NAVO en internatio nale defensievraagstukken zal ge sproken worden. Hij deelde verder mede dat de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dean Rusk, wiens vertrek uit de V.S. naar Parijs in opdracht van Kennedy werd uitge steld in verband met de moord op de „sterke man" van de Domini caanse republiek, generalissimus Rafaël Trujillo, heden-vrij dag in de Franse hoofdstad zal aankomen, waar hij zijn chef terzijde zal staan. Diplomatieke waarnemers verkla ren dat de twee presidenten bij hun bespreking van la tij ns-Amerika klaarblijkelijk van gedachten heb ben gewisseld over de Cubaans- Amerikaanse betrekkingen en de mogelijke gevolgen van de moord op generaal Trujillo. De presidenten Kennedy en De Gaulle hebben in totaal reeds meer dan zes uur gesproken over de po litiek hunner landen ten aanzien van een aantal problemen, waar onder enkele van kwetsbare aard, waarover de meningen van de V.S. en Frankrijk uiteen lopen. De besprekingen worden heden- vrijdag besloten. Zij zullen dan drie dagen hebben geduurd. Men ver wacht de uitgifte van een gemeen schappelijk communiqué na het laatste overleg. Verklaring van ballingen: NEW YORK, 2-6. Volgens Domi nicaanse ballingen in New York is in de Dominicaanse republiek een revolutie uitgebroken, in het bij zonder in de provincies La Vcga en Moca, in het noorden van het eiland. Leider van de opstand zou generaal Juan Tomas Diaz zjjn, die de moord op Rafaël Trujillo heeft georganiseerd. Nicolas Silfa, gedelegeerde bij de V.S. van de „Dominicaanse revolu tionaire partij", heeft van president Balaguer geëist, dat hij een demo cratisch bewind vestigt en de eigen dommen van Rafaël Trujillo naast. De partij is van oordeel, dat deze maatregelen nodig zijn om bloed vergieten te voorkomen. De Dominicaanse regering heeft besloten generaal Rafaël Trujillo, een zoon van de dinsdag vermoorde generalissimus, tot chef van de ge nerale staf van vlootluchtmacht en leger te benoemen. De regering zal de binnen- en buitenlandse po litiek van generalissimus Trujillo voortzetten. Grot© wrak ligt enkel© kilometer» uit de kust in zee SCHIPHOL, 1-6. Met grote aorg- vuldigheid z(jn de vele kleine wrak stukken van de DC-8 „Fridtjof Nan sen", die dinsdagochtend vlak na het vertrek uit Lissabon tijdens zeer slechte weersomstandigheden in zee stortte, onderzocht, maar daaruit is geen enkele mogelijke oorzaak de finitief herleidbaar. Dit blijkt uit berichten, die in middels Schiphol bereikten Zolang het grote wrak zrif niet is gevon den - en vermoedelijk ligt dit en kele kilometers uit de kust ten zuidwesten van Lissabon op de bo dem van de zee - is het onmoge lijk vast te stellen of de machine hoog in de lucht door een explosie is verongelukt, dan wel vernield is door de klap die het gekregen heeft toen het de woelige zeespie gel raakte. Op het smalle strand bij Fonte da Telha, vlak ten noorden van de mondaine badplaats Caparica. heeft de zee in de afgelopen twee dagen over een lengte van enkele kilometers slechts kleine wrakstuk ken aangespoeld, die stille getui gen zijn van de nog «teed» myste rieuze ramp. Ook Portugees onderzoek Behalve de Nederlandse commis sie van onderzoek, bestaande uit vertegenwoordigers van d? K.L.M., de Rijksluchtvaartdienst, de Rijks politie op Schiphol en enkele an dere experts, heeft ook de Portu gese regering terstond opdracht gegeven voor een onderzoek. De sa menwerking met de Portugese autoriteiten wordt prettig genoemd De Nederlandse delegatie heeft de bandopname beluisterd, waarop het laatste radiografische contact tussen de cockpit van het veron gelukte toestel en de verkeerstoren h, vastgelegd. Het gesprek was volkomen normaal tot op het mo ment waarop het abrupt werd af gebroken. Inmiddels is ook vast gesteld, dat het vliegtuig bij de normale controle op d? grond tij denhet oponthoud in Lissabon in goede etaat verkeerde, dat er geen enkel technisch mankement werd geconstateerd en dat de be manning, die het via Madrid uit Rome» naar Lissabon had gevlogen (waar zij door een nieuwe beman ning werd afgelost) evenmin tech nische klachten over machine had. De beschutte arbeid in Nederland ARNHEM, 1-6. Met enthousias me, voortvarendheid en vinding rijkheid wordt voortdurend gezocht naar wegen, die nog sneller voeren naar het ideaal, ervoor te zorgen dat elkeen, die arbeidsgeschikt is, op de voor hem meest passende wijze in het arbeidsproces wordt opgenomen. In de sociale werkvoorzienings regeling voor hoofdarbeiders zijn nu ongeveer 1 650 hoofdarbeiders werkzaam en onder de voorwaar den van d? zogenaamde GSW-re- geling 25.000. Het aantal sociale werkplaatsen, dat in 1954 nog 67 bedroeg, is thans gestegen tot 180. Dit heeft de staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid, de heer B Roolvink, in Arnhem verklaard bij de opening van d* Nederlandse studieconferentie over beschutte arbeid. Prins Bernhard naar Frankrijk DEN HAAG, 1-6. Prins Bernhar<j zal vrijdagmorgen naar Parijs gaan voor een bezoek aan de Salon In ternational de l'Aviation Zaterdag keert de prins naar Nederland te rug. Voorts zal prinses Irene door haar vader in de regerings Friend ship maandag naar Londen gevlo gen worden, waar de prinses het huwelijk van de hertog van Kent zal bijwonen D"1 prins keert de zelfde dag naar Nederland terug. Te Par(js wordt van welingelichte zijde vernomen dat de beraadsla gingen over het algemeen goed zfjn verlopen. Ztf zijn, naar van deze zijde wordt verklaard, reeds hier om van onschatbare waarde voor het 70-jarige Franse staatshoofd en zijn 44-jarige Amerikaanse ambt- noot geweest, omdat zij de gelegen heid hebben geboden tot weder zijdse kennismaking en het op openlijke wijze uiten van menin gen over verschillende vraagstuk ken. Het overleg is tot nu toe uitslui tend door de presidenten gevoerd. Bij hun ontmoetingen waren slechts tolken aanwezig. WENEN, 1-6. Hedenmiddag (vrij dag) komt premier Chroesjtsjef in Wenen aan. President Kennedy ar riveert zaterdag en reeds twee uur na zijn aankomst begint het eerste gesprek met de Sowjet-premier, omstreeks het middaguur. De Oostenrijkse politie heeft uit gebreide voorzorgsmaatregelen ge nomen voor de veiligheid van de twee staatslieden. Ongeveer acht duizend agenten zijn ingeschakeld bij bewakingsdiensten etc. Het aantal journalisten, fotogra fen en cameralieden dat zich naar Wenen heeft begeven, heeft don derdag de duizend overschreden. Studenten-protest EINDHOVEN, 1-6. Ruim honderd studenten van de TH. in Eindhoven hebben donderdag met veel lawaai en gewapend met ladders, stalen ledikanten, bedde- goed, nachtspiegels, ma- trassen en nachtkastjes, het reeds geruime tijd leeg staande hotel „Atlanta" in het centrum van de stad „bezet". Verscheidene stu denten droegen pyamajasjes de leden van de senaat van het Eindhovense studenten corps daarentegen deden het officiëler: zij waren ge kleed in jacquet, hadden de hoge hoed op en droegen de onafscheidelijke paraplu bv zich. De Eindhovense stu dentengemeenschap over viel het gebouw uit protest tegen het in Eindhoven be staande grote tekort aan kamers. Dat bleek overi gens duidelijk uit de vele spandoeken, aan de gevel van het voormalige hotel bevestigd, met leuzen als: „Wordt hospita", „Laat ons niet op straat slapen", „Een lege hamer is asociaal" en „Kamer8 tegen billijke prij zen". TEHERAN, 1-6. De premier van Perzië, Ali Amini, heeft tegenover een verslaggever van het Engelse persbureau Reuter meegedeeld, dat de landhervorming „over tien of twaalf dagen" zal beginnen. Regeringscommissies zullen naar verschillende delen van het land reizen en beginnen met het verde len van grond die staatsbezit is on der de boeren. Wellicht zal ook in het noorden een begin worden ge maakt met de verdeling van parti culier grondbezit. Vervolgens zal de regering be hulpzaam zijn bij de oprichting van landbouwcoöperaties en een rege ling voor schadeloosstelling van de grondbezitters treffen. Hoewel andere factoren bij de besprekingen tussen Kennedy en Chroesjtsjef in het geding komen, is het aftasten van eikaars kracht mede doel der besprekingen. De economie speelt daarbij een belang rijke rol. Een beeld als het bovenstaande - een typisch Amerikaanse in dustriestad moet Kennedy daarbij in gedachten hebben. Straten scheurden open Op 11 juni zal In alle katholieke kerken in w?st-Duitslan<j worden gebeden voor ,.de vermoorde Joden en hun vervolgers", aldus meldde het Westduitse katholieke persbu reau. President Kennedy heeft don derdag in een korte toespraak in het door hem bezochte Navo-hoofd. kwartier te Parijs verklaard dat de V S. „volledig betrokken zijn bij het wel en wee van west-Europe". PARIJS, 1-6. Een verzakking in de Parijse voorstad Clamart (don derdagochtend) heeft ten minste zestien mensenlevens geëist. Meer dan dertig personen zijn gewond en het is niet uitgesloten dat het dodental nog zal stijgen. Door de regen van de afgelopen twee dagen Is de betrekkelijk dunne laag aarde op de harde kalkgrond gaan schuiven. Omstreeks kwart voor elf scheurden de straten in een gebied van ongeveer een vier kante kilometer. Waarschijnlijk is toen een gasleiding gescheurd en het uitstromende gas is door een vonk van een gebroken elektrische kabel ontploft. Een kwartier latei althans deed zich een hevige ont ploffing voor, waardoor 25 kleine huisjes, een gebouw van drie ver diepingen en een aardewerkfabriek geheel werden vernield. Brandweer, politie en militairen hebben de gehele dag in de puin hopen naar slachtoffers gezocht. Negen uur na de ontploffing werd een jonge vrouw uitgegraven, die naast een lijk onder een laag van zeven meter puin lag. Enkele bal ken hadden een kleine ruimte vrij gelaten, waardoor zij er het leven heeft afgebracht. HET PROCES-EICHMANN JERUZALEM, 1-6. Tijdens de eer dere behandeling van de kwestie der Jodenvervolging in Hongarije was reeds gezegd, dat op instruc ties van Eichmann in minder dan twee maanden 600.000 Hongaarse Joden naar de dodenkampen waren gezonden. Er bleven er toen nog 200.000 over, die in Boedapest wa ren geconcentreerd. AIe eerste getuige werd gehoord de in Hongarije geboren Arye Breslauer, die verklaringen af legde ov^r de „moedige en dappe re" pogingen van Raoel Wallen berg, de bijzondere vertegenwoor diger in Boedapest van de Zweedse koning, <jie tot taak had het redden van Joden van deportatie naar de dodenkampen. „Dodenmars" Op 23 november, toen de stoet van de ruim tweehonderd kilome ter lange „dodenmars" van Boeda pest naar de Oostenrijkse grens, het plaatsje Hegyeshalom aan de Oostenrijkse grens genaderd was, werd Breslauer met drie andere functionarissen van het Zwitserse consulast naar Hegyeshalom ge- DEN HAAG, 1-6. Van 13-15 juni zal te Praag een christelijke vre- des-conferentie worden gehouden, georganiseerd door de Christelijk-1 Vredesraad Voorheen werden deze conferenties gehouden door 26 ker ken achter het ijzeren gordijn. De generale synode der Nederlands Hervormde Kerk heeft ds. J E. Uitman te Groningen aangewezen als waarnemer naar deze confe rentie Uit Nederland zullen ook dr. A. Th. v. Leeuwen, directeur van „Kerk en Wereld" te Drieber gen en ds. H. Bremer te Amster dam, namens de Doopsgezinde So ciëteit, d-1 conferentie bijwonen. De kerk van Schotland zal eveneens een waarnemer naar Praag zenden. Onder de sprekers op de conferen tie is ook dr. Martin Nismöller. zonden. In een wanhopig© poging om zoveel mogelijk mensen te red den. „Ik was gewend geraakt aan vreselijke tonelen", zo zei getuige „maar wat ik zag, was wel het erg ste. In een grote schuur, in de buur, van Hegyeshalom, waren duizen den mensen opgesloten Anderen waren opeengedrongen ln kleinere schuren, di© voor het drogen van tabak werden gebruikt". HAVANNA, 2-6. Donderdag is in Havanna een Russisch-Cubaanse overeenkomst getekend voor de exploitatie van nikkelmijnen in de provincie Oriënte. Volgens de Cubaanse minister van industrie, Guwarra, zal Cuba. dank zij de Russische hulp waarin de overeenkomst voorziet, de twee- d'e nikkelproducent van de wereld worden. Koninginneharing aangeboden SOESTDIJK, 1-6. Een delegatie uit Scheveningen heeft koningin Juliana vanmiddag om half drie de traditionele koninginneharing aan geboden. De haring was gevangen door de Sch. 132 en te Schevenin gen aangevoerd door de Sch. 99. Ds delegatie stond onder leiding van de burgemeester van Den Haag mr. H. A. M. T. Kolfschoten. Ver der maakten er deel van uit de schipper van de Sch 132, de heer J. de Jong. en de echtgenote van schipper W ds Jong van de Sch. 99, die nog op zee is. Voorts de re ders A. C. en A van der Toorn, de hoofdcontrolcur van d© dienst haringcontrole, de heer W. J. van der Windt, en ds controleurs A Toet en G. Bagchus. Later in de middag werd op Het Loo een vaatje haring aangeboden van industrie, Guevara, zal Cuba, Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Afgunst is een kenmerk van een slecht karakter. Zeeman sliep tussen de rails ROTTERDAM, 1-6. Een Duitse zeeman, die zich tussen de spoor rails op een onbestraat gedeelte van de Kesterenstraat op pier 1 in ie Waalhaven had te slapen ge- egd, is vannacht overreden door :cn treinstel van de Nederlandse spoorwegen. De zeeman, Warner 3iech (22) uit Btltzow in Mecklen burg, opvarende van het Duitse n s..„Drachenfels" kreeg de wielen /an twee wagons over zijn onder benen, dis hij nu vermoedelijk zal noeten missen Hij is opgenomen n het ziekenhuis Dijkzigt. Schipper aan boord omgekomen DEN HAAG, 1-6. Ds 44-jarige schipper H. van Bonnet, is donder dag aan boord van zijn schip, d© .Jacoba" in Den Haag door een ongeval om het leven gekomen. Het schip lag aan de Binckhorst- laan om cement te laden Door tot dusver niet opgehelderde oorzaak raakte de schipper beklemd tussen sen alzuiginrichting en een deel van een rijdende kraan. Hij was op slag dood. Stadhuis Vlissingen aanbesteed VLISSINGEN, 1-6. Donderdag Is jp het kantoor van gemeentewer ken in Vlissingen onderhands de jouw aanbssteed van het nieuwe stadhuis. Zes aannemingsbedrijven a/aren door het gemeentebestuur Jitgenodigd in te schrijven Hoog ste was het aannemingsbedrijf oteging uit Vlissingen met een be drag van f 3.725 000. De laagste in- jChrijving kwam van het aanne mersbedrijf N.V. Dura uit Rotter dam met f 3.496.000. Da gunning is -tangehouden. Zeer binnenkort hoopt men met Je bouw te kunnen beginnen Het laagste inschrijvingsbedrag ligt on geveer drie ton boven de raming. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ZWOLLE. De landbouwer G. Zijlstra te Dedemsvaart zag in de vaart voor zijn boerderij een paar klompjes drijven. Toen hij op on derzoek uitging trof hij zijn drie jarig zoontje in het water aan. Het kind was verdronken. ROTTERDAM. Een 56-jarige ha venarbeider, de heer C Looy uit Middel'harnis, is bij werkzaamhe den aan boord van het Franse s.s. „Vernon", in de Waalhaven om het .even gekomen. De heer Looy viel, toen hij ?en ketting tussen een hoe veelheid ijzer wilde wegtrekken, en is daarbij vermoedelijk op de- scherpe rand van een ijzeren. luik terecht gekomen.. DELFT. Op de Van Mierevelt- Laan te Delft is de 64-jarige heer 3. Gabriels, toen hij per fiets op weg was naar zijn werk, door een personenauto gegrepen en zo ern- itig gewond, dat hij onderweg naar het ziekenhuis is overleden. De heer Gabriels stak de weg over en .^tte daarbij niet voldoende op het verkeer. ROTTERDAM. Op de hoek van ie Zuiderparkweg en de Slinge in Rotteidam is een tamelijk ernstig bng-duk gebeurd, waarvan een tiental arbeiders uit Roosendaal en Bergen op Zoom h'et slachtoffer zijn geworden. KRIMPEN AAN DE LEK. De vijftigjarige ongehuwde sjouwer P. Graafland uit Lekkerkerk is bij het lossen van een vracht hout bij d2 NV. Houthandel weduwe M. Boogaerdt te Krimpen om het le ven gekomen. Waarschijnlijk door een breuk in de staaldraad is de last hout uit de rijdende kraan ge vallen. De drie andere arbeiders, die zich eveneens in de nabijheid van de kraan bevonden, liepen geen letsel op. IJSSELSTEIN. De 24-jarige mo torrijder N. Oskam uit IJsselstein (U.) is in de buurtschap Achter- sloot nabij deze gemeente met zijn motorrijwiel in volle vaart fron taal tegen een bestelauto van de Provinciale Utrechtse Elektrici teitsmaatschappij gebotst. Hij werd daarbij zo zwaar gewond, dat hij enige tijd later in het ziekenhuis te Utrecht is overleden. Het slacht offer was ongehuwd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1