H. J. BAX Hoofd-depót Esso-Gas Drie Rode Tulpen WEKELIJKSE WERELDSCHOUW Verscherpte wedloop! Kook voordelig op Esso Gas m wêêêê ZEERIKZEESCHE NIEUWSBODE donderdag i juni i%i no. ïsaao Koele ontvangst bij De Gaulle Het borgstellingsfonds als hulpmiddel bij de financiering van het landbouwbedrijf Dit is dan de week van president Kennedy. Hij is aangekomen in Pa rijs om er met president de Gaulle te spreken, en hij zal zaterdag in Wenen Chroesjtsjef, de Sowjet-pre- mier ontmoeten. Daarvóór is hij in Canada ge weest, waar hij met geestdrift is ontvangen. Maar zijn voorstellen zijn minder eenstemmig ontvangen als zijn jeugdige persoonlijkheid. Kennedy heeft er namelijk op aan gedrongen dat Canada lid zal wor den van de Organisatie van Ame rikaanse Staten waartoe het niet behoort omdat het lid is van het gemeenebest. Nu staat Canada op zeer goede voet met de twintig staten van Latijns-Amerika, en het heeft bijvoorbeeld niet deelgeno men aan de boycot van Cuba Juist de Cubaanse kwestie is aanleiding geweest voor de V.S., om te ver langen dat Canada één lijn zou trekken met de Noordamerikanen, en samen met de V.S. meer finan ciële hulp zou verlenen aan La tijns-Amerika, om te voorkomen dat dit zich te zeer tegen de „yan kees" zou keren. De grootste staat van Latijns- Amerika, Brazilië, neigt onder president Quadros al naar een soort neutralisme ten aanzien van het conflict tussen de V.S en de Sowjet-Unie. Hij heeft Fidel Cas tro van Cuba geen navolgenswaar dig voorbeeld gevonden, maar wel de interventie van de V S. in Cuba veroordeeld. Welnu, Kennedy wil dat Canada meehelpt, om afvallig heid te voorkomen, o a. ook door over de brug te komen met dol lars. De V S. g3ven dit jaar 500 mil joen dollar aan Latijns-Amerika, waarvan een belangrijke portie aan Brazilië, juist omdat het een beetje recalcitrant begint te worden. Maar de Canadezen zijn nog niet zeer geneigd, lid te worden van de Organisatie der Amerikaanse Sta ten. Zij willen niet in onmin ko men met Spaans- of Portugees sprekende Amerikaanse volken, als die geschillen krijgen met de V.S. Zij willen voorts niet zoveel beta- len En zij zijn zelf bang, afhanke lijk te worden van de machtigste mogendheid op het westelijke half rond, dus bang aan de leiband te moeten lopen van Washington. Neen, gemakkelijk heeft Kennedy het niet. BU De Gaulle Ook niet gemakkelijk bij de Gaulle. Zeker, het Franse volk heeft hem een niet minder harte lijke ontvangst bereid als het Ca nadese volk. En evenzeer als Frankrijk het Belgische konings paar met luister en zwier heeft weten te begroeten, zo deed het dat Kennedy. Komt het op zakendoen aan, dan ls het echter wat anders De Gaulle wil ook al niet aan de leiband lopen van Washington. Hij verwijt de V S. dat zij in Afrika samen met de Verenigde Naties van Hammarskjoeld, ageren tegen de Europese landen. Dit is natuurlijk in zoverre waar, dat de V.N. in grote meerderheid niet-Europees zijn en zelfs ten dele anti-Europees. De Amerikanen willen die Aziaten, Afrikanen en Zuidamerikanen te vriend houden Inzake Algerije heeft Washington daarom al aangedrongen op erken ning van het recht op onafhanke lijkheid, voordat de Gaulle dat recht verleende. In Kongo hebben de V.S. de Belgen niet gesteund, die achter Tsjombe en Kalondji stonden, de staatslieden die samen met de Belgische mijnmaatschap- pijen hun gewesten los maakten van de centrale regering. Zo is het bezoek van het Belgi sche koningspaar aan Frankrijk een manifestatie geworden van Frans-Belgische solidariteit in Afrika, met afwijzing van invloed van de Verenigde Naties en van de Verenigde Staten. En dat is niet onder tafels of stoelen gestoken. Om het ruw te zeggen: deze Euro pese landen zien ongaarne, dat de Amerikanen zich met Afrika be moeien En dat zal Kennedy wel worden duidelijk gemaakt. Grote droogte in communistisch China PEKING, 31-5. Volgens berich ten in de Chinese pers worden in de provincie Liaoning, in 't noord oosten van China, gebieden met een oppervlakte van meer dan een miljoen hectaren door da droogte getroffen. De helft van deze opper vlakte kan dit jaar niet worden ge zaaid. Uit de steden worden dui zenden mensen naar het platteland overgebracht om de boeren te hel pen. In da gehele provincie hebben de zomeroogsten nog meer van na tuurrampen te lijden dan in de laatste twee jaren het geval is ge weest, zoals droogte, stormen, vorst, hagel en insektenplagen. Ook in de omgeving van Peking staan da oogsten er slecht voor, on danks het feit dat de laatste tijd enige regen is gevallen. Een uit zondering vormen <je gronden waar irrigatie op grote schaal mogelijk was. Zeeuws Consultatie bureau voor Alcoholisme Verschenen is het jaarverslag 1960 van de Vereniging tot Oprich ting en Instandhouding van een Zeeuws Consultatiebureau voor Alcoholisme te Middelburg. Door het Bureau is verder uitgegeven een stripverhaal „Op uw gezond heid", ten dienste van de voorlich ting. Nederland heeft groot apothekerstekort UTRECHT, 31-5. De voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij ter bevordering der Pharmacie, de heer H. A. A. J. Martens, heeft op de vanmorgen in Utrecht gehouden algemene vergadering van deze maatschappij aandacht gevraagd voor het tekort aan apothekers in ons land. Vergeleken met het buitenland valt het tekort aan apothekers bij zonder op. Zo zijn er, in België één apotheker op de 2200 inwoners, in Frankrijk één op de 3000, in de Duitse Bondsrepubliek één op de 8600 (waar doorgaans twee apothe kers per apotheek werkzaam zijn), maar in Nederland slechts één op de 13.400 inwoners. Men moet, aldus de heer Mar tens, het in ons land bestaande te kort evenwel in zijn juiste pro porties blijven zien. De vergelij king met het buitenland dient. naar zijn mening, met voorzichtigheid te worden gehanteerd In Neder land, waar het populaire verpakte geneesmiddel voor een belangrijk deel buiten de apotheek om het pu bliek bereikt en ongeveer 36 pro cent van de bevolking nog door apotheekhoudende artsen wordt verzorgd is het aantal apothekers relatief kleiner, dan in landen waar de geneesmiddelenvoorziening bij de wet uitsluiten^ aan de apo thekers is voorbehouden. SPORT VOETBAL K.N.V.B. Zomeravondcompetitie Zierikzee-veteranen-Kon. Zee- landia 2-0. Heden (donderdagavond) wordt gespeeld PZEM-Neptunus (aan vang 7.15 uur). STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Opbrengst Sakor-collecte De alhier gehouden collecte ten bate van SAKOR heeft opgebracht het mooie bedrag van f 271,56. Dit deelt het comité ons mee onder dankzegging aan de collectanten trices) en milde gevers en geef sters. Lagere schooljeugd deed verkeersexamen Onder auspiciën van de afdeling Zierikzee van het Verbond voor Veilig Verkeer, hebben de leerlin gen van de lagere scholen te Zie rikzee verkeersexamen afgelegd, waarvan de resultaten hieronder staan vermeld. Met lof geslaagd met 0 fouten: Chr. Nat. school I: Jan Groen- leer, Rinus Vaane, Hennij Koe- voets. Chr. Nat school II: Jans Bolijn, Dick Goudzwaard, Jaap van Vos sen, Leen Auperlé, Jan Otte, Hen- me Potappel, Ko Folmer, Hans van Loo, Willie Christiaanse, Danievan IJsseldijk, Kees Bij de Vaate, Adie Flikweert, Addy de Graaf. Met 1 fout: Chr. Nat school I: Mayo van Hoorn, Jack Beverloo, Jan Pieter Lokker, Hans van Vloten, Koby Veling, Ine.ke Goudswaard, Jettij Schults. Rinus de Zeeuw. Chr. Nat. school n: Han v. d. Welle, Betsij Schouls, Wim Buyze, Fria de Jonge, Cathrien van Mou- rik. Leen Schot, Jozien Verloo, Jannie van Mourik. OJL. school I: Han de Graaf, Gerrit Bakker, Corrie Nuyens, Corrie Koster, Adriaan Peute, Mat- tie Kleppe, Wilma v. d. Panne, Annie Willemse, Pim Schraver. O.L. school n: Henny Wisse, Corry Boogerd, Janny v. d. Hulle, Lou v. d. Werve. H. Willibrordusschool: Jan de Jong. Met 2 fouten: Chr. Nat. school I: Maatje Deur- loo, Gijs van de Ende, Anco Joppe, Gerrij v. d. Welle, Peter de Oude, Ellij Schot, Marry de Vlieger. Chr. Nat. school II: Willie de Graaf, Dieneke van Dijke, Anneke Kristalijn, Corra van Leeuwen. O.L school I: Aart van Vliet, Ria Willemse, Aart de Looff, Janny den Haan, Ko Alburg. O.L. school II: Dim v. d. Berge, Bas Linders, Erik Keuning. Beatrix-school Zierikzee Op donderdag 22 juni a.s. wordt een algemene vergadering gehou den van de Beatrix-school. Aan de orde komt een voorstel tot wijzi ging van de gemeenschappelijke regeling. Voorlopige vaststelling vindt plaats van de exploitatie- en kapitaalrekening over het jaar 1959 DUIVELAND Vergadering gemeenteraad Dulveland Op vrijdag 2 juni a.s. wordt een openbare vergadering gehouden van de raad der gemeente Duive lend. (Ingezonden). Ten opzichte van voor de oorlog is bij de bedrijfsvoering van het landbouwbedrijf de financiering een steeds grotere rol gaan spelen. Dit is een gevolg o a. van de ver dergaande mechanisatie en intensi vering. De omvang van het vermo gen is zo groot geworden, dat het te begrijpen is, dat in de meeste gevallen vreemd vermogen aange trokken moet worden. De banken, voor landbouwers speciaal de boerenleenbanken, zijn in dit opzicht de aangewezen in stellingen. Een bank vraagt zekerheid, dat is normaal. Dat men in andere lan den een normale lening krijgt zon der zekerheidstelling is niet waar. Alleen wanneer men een zeer hoge rente betaalt is dit mogelijk. Deze mogelijkheid is er in Nederland ook; dit zijn echter geen nominale leningen meer. De noodzakelijke vraag voor ze kerheid en daarnaast de zeer ho ge investeringskosten hebben ge maakt, dat het voor een gedeelte van de landbouwers niet meer mo gelijk was, die investeringen te verrichten, die noodzakelijk waren om de ontwikkeling van de bedrij ven bij te houden. Dit heeft er toe geleid dat het Borgstellingsfonds voor de Land bouw werd gesticht. Zijn werkge bied is te splitsen in 3 sektoren: 1. Tuinbouw; 2. Handel en industrie; 3. Akker- en weidebouw en vee teelt. Het bestuur overkoepelt deze sektoren, de sektoren hebben ech ter ieder een eigen werkwijze, wat te begrijpen is, wanneer de instel ling van handelaar, tuinder en boer met elkaar vergeleken wordt. ^Reclasseringlaat me ndet lachen, manAls je iemand wilt reclasseren, dan ga je niet met hem een der beruchtste huizen van de Amsterdamse binnenstad in, een woning, welke al maanden door de Amsterdamse recherche wordt ge schaduwd, omdat het een rendez vous gelegenheid is voor de onder wereld, voor souteneurs en inbre kers, voor berovers en vrouwen van verdachte zeden. En daar zal jouw dochter gaan reclasseren Ben je nu blind of lijkt het zo? Wat denk je wel van mij? Dat ik zo maar op losse schroeven achter iemand aanga? Ik heb voldoende bewijzen op het ogenblik om jouw dochter op4e sluiten en over te ge ven aan de officier van justitie. En ik geef je de verzekering, dat me neer de officier haar dan zeker achter slot en grendel zet Koks haalde diep adem en ging weer zitten. Hij keek zijn onderge schikte, die nu geheel overbluft was aan en vervolgde op wat rus tiger toon: „We hebben bewijzen, dat de plannen en de uitvoering voor de drie roofovervallen ge maakt zijn vanuit de villa van dat stuk familie van je in Zeist. Of weet je niet, dat je dochter daar nagenoeg iedere avond was en doorgaans met de laatste bus weer in de stad kwam? We weten van leveranciers, die gezien hebben, dat er weer mensen kwamen in de villa, en die daarom aanbelden om te horen, of er wat nodig was. We Ingezonden mededeling Het doel Het doel van het Borgstellings fonds is, de ontwikkeling van de Nederlandse landbouw in de ruim ste zin te bevorderen, door verho ging van de produktlvlteit en de rentabiliteit van de bedrijven. Het tracht dit te bereiken door het stel len van zekerheid voor de betaling en aflossing op leningen. Het volgende geldt alleen voor de sektor Akker- en Weidebouw en Veeteelt. Er kan borgstelling verleend worden voor leningen in verband met de financiering van het be drijf. De reden tot het aangaan van de lening kunnen verschillend zijn, o.a. aanvaarding nieuw be drijf, uitbreiding of sanering van het bedrijf, tegenslagen in het 'be drijf. Aanvragen voor borgstelling kun nen bij de boerenleenbank geschie den. Naast beoordeling door het be stuur van de Boerenleenbank om trent vooral de moraliteit van de aanvrager, wordt door het fonds een onderzoek ingesteld naar de rentabiliteit. Uiteraard heeft dit onderzfoek betrekking op het totale bedrijf en niet op een gedeelte. Alleen na een onderzoek van het gehele bedrijf kan men zich een oordeel over de rentabiliteit vormen. Om dit te kunnen vormen, wor den van het bedrijf gevraagd: tech nische en financiële gegevens en zo nodig meerdere bedrijfsgegevens. Er wordt wel eens gezegd dat men zoveel moet weten Om een goed inzicht in het bedrijf te ver krijgen is dit inderdaad nodig. Be dacht moet worden dat de zeker heid bij het Borgstellingsfonds vrij wel alleen bestaat uit de goede wil en de kapaciteit van de aanvrager. Kan er nl. zekerheid gesteld wor den (bv. hypotheek) dan moet hier van eerst gebruik gemaakt worden. door Frank van Falckenoort jr. weten, dat ze te woord werden ge staan door een oude dame, die kort en bondig zei: niets nodig voorlo pig. Een oude dame met kennelijk de stem van een jongevrouw. We hebben verbrande resten gevonden van kleding en van een pruik. We hebben de hele villa van a tot z onderzocht en een stel vingeraf drukken gevonden, afkomstig van een beruchte inbreker uit vroeger jaren, die door d^ Amsterdamse dactyloscopische dienst geïdentifi ceerd zijn als van Jopie de Lang- vinger, alias Gijs Peters. We heb ben in een donkere hoek van de kelder een knoop gevonden, die je ook kunt vinden op elk uniform van de P.T.T. Misschien herinner je je, dat een van de overvallen plaats had op een postauto en dat de chauffeur - een vreemde in uniform van de post - daarna spoorloos verdwenen was? Er zijn mensen bij geweest, woonachtig in Zeist, die getuigd hebben, dat er omstreeks de dag, dat de roofover vallen plaats vonden, een drukte van belang is geweest met auto's bij de villa aan de Larixlaan en bovendien - en dat is misschien de klap op de vuurpijl - hebben we een uur geleden een telexbericht gekregen van de Amsterdamse re cherche, dat ze daar vannacht een vent hebben opgebracht, die stom dronken was en die beantwoordt aan een der signalementen, die wij rondgegeven hebben over de he ren, die onlangs in de stad ope- Aflossing leningen De aflossing van de leningen ge schiedt in overleg met de aanvra ger en boerenleenbanken, waarbij als regel de levensduur van het met de lening uit te voeren pro- jekt als maximum wordt genomen. Voor garantie verstrekt aan loon werkers geldt een maximum van 5 jaar, terwijl hier tevens voor maximaal 50 pet. van de investe ring garantie wordt verleend. De rente is de normale rente die de bank voor soortgelijke leningen in rekening brengt. Gesteld kan worden dat het Borgstellingsfonds in vele gevallen heeft kunnen helpen, waar andere zekerheden ontbraken. Als er zich financieringsmoeilijk heden voordoen of dreigen voor te doen kan mogelijk middels een ge sprek met de kassier van de bank of de Landbouwvoorlichtingsdienst een goede oplossing hiervoor ge vonden worden. R.L.V.D. Goes. Dr. ir. C. W. C. van Beekom. SPORT VOETBAL K.N.V.B. Promotie res. Ie klas: Zierikzee II-Clinge II (2 30 uur, scheidsr. C. J. Nuls, grensr. A. J. Dorst en M. A. Fonteine). DUIVENSPORT P.V. „De Reisduif' - St, Philipsland Uitslag van de wedvlucht vanaf Noyon. In concours waren 106 dui ven. De snelheid van de eerste duif was 968.13 mm. en van de laatste 84066 mm. Bakker-Hage 1, 4, 14, 17, 19, 26, 36; Joh. Reijngoudt Zn. 2, 21, 34; W. van Dommelen 3, 25; C. Verwijs 5, 7, 12,, 15, 18, 23, 25, 27, 28; J. Geense 6; J. C. Verwijs 8 10, 11, 13; A. Verwijs 9, 24, 30, 31; A. Faasse 16, 22, 29; W. Neele 20; G. Hoog lander 32, 33. reerden als zogenaamde B B. Ze hebben tevens ontdekt, dat de man voor ongeveer honderd gulden ver teerd had en op hem hebben ze er nog zevenhonderd aangetroffen. Hij komt in de loop van de dag hierheen. Wat heb je op dit alle6 te zeggen?" Laman kneep één oog dicht: „Al leen dit, meneer; dat ik versterkt ben in mijn mening, dat Fennie groot gelijk heeft, als ze straks naar een advokaat gaat om zich te beklagen". Koks keek Laman lange tijd aan en haalde toen zijn schouders op. „Mijn beste man, dan moet je het zelf maar weten. Je bent met in gang van heden geschorst in je dienst. Je krijgt het vandaag nog zwart op wit. Het spijt me, voor je zelf en voor mij, meer dan ik je zeggen kan. Maar liefde is blind en ik kan het me begrijpen. Ik zal van je schorsing mededeling doen aan mijn superieuren. Het zal alles langs de legale weg gaan, dat ver zeker ik je. Je kunt gaan". Laman liep opnieuw rood aan. „Meneer, dat is een belediging!" riep hij uit. Hij kwam langzaam uit zijn stoel en keek Koks woe dend aan. Koks wuifde met zijn hand. „Ja, ja, spaar me de rest. Ik begrijp je al. Ga samen met je dochter naar die advokaat. Dan verdient die man ook nog wat Toen Laman vertrokken was, bleef Koks even in gedachten zit ten. Toen zuchtte hij en haalde zijn schouders op. „Waar gehakt wordt vallen spaanders", zei hij tot zich zelf. Verstrooid opende hij een bu reaula en zocht er in. Hij pakte een stapeltje papieren en keek toen naar buiten. (Wordt vervolgd). Ingezonden mededeling Wanneer u vlug en voordelig wilt koken, gaat er niets boven gas. De inhoud van een fles Esso Gas - ge garandeerd 13 kg veilig gas - is voldoende voor weken. Ook voor verwarming en warm water is Esso Gas ideaal. Wat een mogelijkheden. Het is geen wonder dat zoveel huisvrouwen aan Esso Gas de voorkeur geven. HAVENPLEIN 2 - ZIERIKZEE Ingezonden mededeling WORLD FAMOUS CIGARETTE P. LORILLARD - NEW YORK fl.- per 20 FEUILLETON

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 9