SUNIL WASDAG - SUNILDAG WASDAG - SUNILDAG NEDERLANDS euNIL GEBRUIKTE OUillfc WASMIDDEL De Algemene Weduwen- en Wezenwet Visserij-incident bij Far Oër De Oostduitse volksverhuizing STAD EN PROVINCIE MEEST IE WASMIDDEL ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG I JUNI IMI No. m Door de afdeling Zeeland van de Koninklijke Nederlandse Politiehon denvereniging werd deze week te Schuddebeurs een hondenkeuring gehouden ter verkrijging van het predikaat „politie-surveillancehond". Mens en dier beleefden een mooie dag In de bij uitstek fraaie omgeving van Schuddebeurs. Op de foto wachtmeester J. Hoekman te Oosterland met de bouvier Carlo, die de verschillende proeven volledig naar wens van de jury aflegde. Hoe kan het ook anders, want Carlo heeft op Schouw en-Duiveland al meermalen bewezen over uitstekende kwali teiten als politie-surveillancehond te beschikken. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Ds. A. Kentie gaat met emeritaat (Van 1931-1937 te Haamstede) Door de provinciale kerkverga dering van Friesland is met ingang van 1 juni a.s. om gezondheidsre denen op ruim drieënzestigjarlge leeftijd vervroegd emeritaat ver leend aan ds. A. Kentie, predikant van de hervormde gemeente te Tzum in de classis Franeker. Ds. Kentie werd op 6 februari te Woudrichem geboren. Hij be zocht eerst het gemeentelijk gym nasium te Gorinchem, was daarna enige jaren werkzaam in een drie tal administratieve betrekkingen en studeerde vervolgens nog theo logie aan de rijks universiteit te Utrecht. Nadat de heer Kentie in 1930 door het provinciaal kerkbe stuur van Noord Holland was toe gelaten tot de evangeliebediening in de Nederlandse Hervormde Kerk werd hij op 12 april van het daarop volgend jaar (1931) beves tigd als predikant van de hervorm de gemeente te Haamstede op Schouwen. In oktober 1937 verwis selde ds. Kentie deze gemeente met die van Sneek, waar hij werkzaam is geweest tot juni 1947, toen hij om gezondheidsreden een beroep naar een kleinere gemeente moest aannemen Sinds 8 juni 1947 dient ds. Kentie de hervormde gemeen te van Tzum in de classis Franeker. Ingezonden mededeling SUNSUKMl lUjJJjJA A Aki. WVVVVC^ SPORT VOETBAL Duiveland I-Chrislandia I 1-9 De Oosterlanders begonnen deze wedstrijd met een viertal invallers, allen voorhoedespelers. Ondanks de grote nederlaag heeft Duiveland vooral in de eerste helft goed par tij gegeven. Deze nederlaag was te verwachten daar Chrislandia en kele klassen hoger speelt. In het begin werd Duiveland overrompeld door een serie snelle aanvallen. Deze resulteerden spoe dig in doelpunten van S. Konings (2 x) en K. Leyten, zodat Duive land tegen een 0-3 achterstand keek. De achterhoede kwam er echter steeds beter in met J. de Bruine aan het hoofd, die een uit stekende wedstrijd gespeeld heeft. Keeper Hage wist in de verdere speeltijd van de eerste helft zijn doel schoon te houden. Na rust werd er door Chrislandia met de regelmaat van de klok gedoelpunt. Na ongeveer 15 min. loste rechts buiten A. v. d. Horst een keihard afstandsschot, dat over de toppen van keeper Hage in de touwen vloog (0-4). Even later was het K. Leyten, die er 0-5 van maakte. Het was H. Dorst die de eer voor Dui veland wist te redden (1-5). De gasten hadden er nog niet genoeg van en W. Nieuwkoop schoot de zesde treffer langs de Duiveland goalie (1-6). Ondanks het uitsteken de verweer van de achterhoede van Duiveland konden ze niet verhin deren, dat W. Krougman en A. v. d. Horst (strafschop) de stand op 1-8 brachten In de laatste minu ten brnk K. Leyten door en schoot voor de negende maal ln deze wed strijd langs keeper Hage (1-9). Scheepvaartberichten Japara, 30-5 van Marseille naar Antwerpen. Kenia (t.), 30-5 te Estham. Lelykerk, 30-5 te Abadan. Philippia (t.), 30-5 te Mena al Ahmadi. Tegelberg, 30-5 van Durban naar Port Elizabeth. DEN HAAG, 31-5. De Sociaal- Economische Raad heeft desge vraagd aan de staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid geadviseerd de in de algemene we duwen- en wezenwet opgenomen leeftijdsgrens te laten vervallen voor de weduwe uit wier huwelijk een of meer kinderen zijn geboren. De weduwe zal, naar het oordeel van de SE.R., steeds recht dienen te krijgen op weduwenpensioen, ongeacht haar eigen leeftijd of die van haar kinderen, indien op het tijdstip waarop zij weduwe wordt een of meer harer kinderen in le ven zijn. KOPENHAGEN, 30-5. Een Deens inspectievaartuig voor de visserij, de „Niels Ebbesen". heeft het vuur geopend op een Schotse treiler uit Aberdeen, de „Red Crusador", die trachtte uit te wijken, nadat een groep Deense politiemannen aan boord was gezet om het schip op te brengen. Volgens de Denen had de treiler gevist binnen de visse rij grenzen rondom de Far Oër, de Deense eilandengroep ten noorden van Schotland. Voor 45 jaar.... SIRJANSLAND. Na verschillen de vruchteloze pogingen is het op een hofstede onder de rook van Bruinisse gelukt een Nortonpomp te slaan ten behoeve van het alhier gelegerde detachement. SCHOUWEN. Een kiezer uit Schouwen heeft een dagreis op en neer gemaakt per tram naar Rot terdam om in die stad - district 4 - de stem op de door hem begeerde kandidaat uit te brengen. NOORDWELLE. Aan het strand is het stoffelijk overschot aange spoeld van een matroos der Engel se marine. Op een kledingstuk stond het woord „Seburn". HAAMSTEDE. Een afdeling uit deze gemeente heeft deelgenomen aan de te Amsterdam gehouden optocht voor de invoering van het vrouwenkiesrecht. NOORDGOUWE. De vroeger al hier gevestigde arts dr. L. M. Metz, leider-chirurg van de Nederlandse ambulance voor Duitsland en Oos- tenrijk-Hongarije is tijdelijk in Ne derland teruggekeerd. BRUINISSE. In de Conferentie kamer alhier kon men zich voor zien van regeringsrijst en -rundvet, respektievelijk tegen 10 ct. en 38 ct. per pond. De voorraad was vrij wel onmiddellijk uitgeput. ZIERIKZEE (Adv.). Peekoffie 4 ct. per pakjeJava-thee 20 ct. per onscokes f 1,05 per hl.; cheviot rok f 2,75; mantels 1,75. SIRJANSLAND. Alhier werd een voetbalwedstrijd gespeeld tussen de Zierikzeesche Voetbalvereniging en het militaire elftal van Slrjans- land. (Van een correspondent) BERLIJN. Hfet gaat niet zo goed met het door de communisten ge regeerde deel van Duitsland, be kend onder de benaming van „Duitse democratische republiek", kortweg als oost-Duitsland beti teld. Uit de inlichtingen die ons hier bereikten, blijkt overduidelijk, dat het met de democratie in deze „democratische republiek" hope loos is gesteld, haar mooie naam en de fraaie leuzen ten spijt. In oost-Duitsland heerst de dic tatuur van de heersende commu nistische kliek, die naar buiten op- tieedt onder de naam „Socialisti sch Eenheidspartij Duitsland". Dat het in het door communisten be stuurde gebieden hopeloos gesteld is met de vrijheid van geweten, bleek dezer dagen weer eens te meer, toen er op de telex een on opvallend berichtje verscheen, klein van omvang, doch zeer groot in betekenis. Het berichtje bevatte in slechts enkele nuchtere en koele bewoordingen de ontstellende me dedeling, dat er sinds 1945 drie miljoen mensen (mannen, vrouwen en kinderen) oost-Duitsland door middel van de vlucht hadden ver latenDit wegvluchten van huis en van haard, deze volksverhui zing in de juiste zin van het woord, is nog steeds geen verleden tijd, maar duurt onverminderd voort. Tot nu toe 3.000.000 vluchtelingen Het kleine en onopvallende be richt, bleek afkomstig van het mi nisterie voor vluchtelingenzaken in Bonn, de hoofdstad van de Westduitse Bondsrepubliek, te zijn. Op dit departement bleek men goed geïnformeerd over de 3.000.000. Gebleken is wel, dat de vluchte lingen in twee grote groepen kun nen worden ingedeeld, te weten: de boeren, zowel landbouwers als veehouders, en de intellectuelen; de academici, de leraren^ de hoofd arbeiders. De onteigening der boerenbedrij ven van staatswege, de zogenaam de „Kollektivierung", het onder drukken en vernietigen van de vrije meningsuiting, en niet te ver geten de vreemde en volkomen af wijkende wijze van toepassen van de oude en ingewortelde begrip pen der persoonlijke en geestelijke vrijheid door de communisten, dwongen de inwoners van de D.D. R. tot hun massale uittocht. De machthebbers in de D.D R. kunnen feiten niet verdoezelen. Op de dag van het elfde congres van het centraal comité van de SE.D. gehouden in haar hoofdkwartier in oost-Berlijn, moest partijsecretaris Ulbricht wel toegeven, dat de Oost duitse machthebbers in zorg ver keerden, gelet op de massale uit tocht, op de volksverhuizing harer onvrijwillige onderdanen. „Er waren lieden", aldus Ulbricht „die, doordat ze met tegenzin hun werk deden, dan wel door me ningsverschillen en andere onder geschikte moeilijkheden met col lega's en ook door aangeboren lui heid en wat dies meer zij, het voor noodzakelijk hielden om „uit te wijken naar het buitenland, naar het kapitalistische westen. Wij", aldus besloot Ulbricht zijn betoog, „willen op een fundamentele basis met een ieder, met hoofd- en hand arbeiders, vriendschappelijk sa menwerken". Op dit zelfde con gres verklaarde partijgenoot Ku- rella, die in de SE.D. met de lei ding van de afdeling „Kunst en cultuur" belast bleek te zijn, on dermeer „dat kunstenaars en ge leerden in de D.D.R. voor gewe tensconflicten worden geplaatst en dat de partijfunctionarissen de kunstenaars en de geleerden tege moet dienden te treden met veel geduid, naastenliefde en grootheid van karakter". „Het leven een hel" Het is echter reeds lang geen ge heim meer, dat Ulbricht, de S.E.D. en de Volkspolizei moeite hebben om hun gezag bij de inwoners van de D.D.R. geliefd te maken en te handhaven, hetgeen onlangs op een bijeenkomst van hoogleraren en Op de vlucht voor het rode geweld studenten van de universiteit van Halle overduidelijk aan het dag licht kwam. Op deze bijeenkomst, die ondermeer werd bijgewoond door Walter Ulbricht, de man die het immers in oost-Duitsland voor het zeggen heeft, werd hef woord gevoerd door professor dr. Mothes, die niet schroomde in zijn rede een zeer persoonlijke en directe aanval te doen op het communisme, op Ulbricht en op de S E D. Ten aan- hore van ongeveer driehonderd aanwezigen verklaarde hij: ,De partijfunctionarissen maken het le ven van de geleerden en van de wetenschappelijke onderzoekers tot een hel. Onder de huidige po litieke verhoudingen is de weten schappelijke arbeid, ln de ruimste zin van het woord, een onmoge lijkheid geworden". Wat er van professor dr. Mothes is geworden, is tot op heden nog onbekend. Enkele cijfers Vanaf 1945 tot op heden vluch ten er mensen, steeds weer men sen; gehele families, alleen reizen de kinderen; rijke en arme lieden. In het oosten van Euuropa is de be volking op drift geraakt. De grote volksverhuizing, de grote trek in het oude avondland is gaande. On rust, spanning en onzekerheid voor het heden en voor de toekomst met zich voerend 3.000.000 mensen, mensen zoals wij, raakten in beweging; zij wer den verdreven, verjaagd van huis en haard, zij zoeken de vrijheid. Deze ontheemden namen de vlucht, niet omdat ze te lui waren om te werken of omdat er meningsver schillen bestonden tussen hen en de collega's, of om anders drogre denen. Ulbricht weet wel beter. Ingezonden mededeling LANDBOUW EN VEETEELT DE K.G. HOOITRANSPORTMETHODE Het is een bekend feit dat het verrichten van werkzaamheden door mensen voor een groot deel vervangen kan worden door ma chines. Bij de nieuwe hooitransportme- thode is ds trekker een eerste voorwaarde. Trouwens is de trek ker langzamerhand voor elke vorm van de moderne landbouw onmis baar geworden. De nieuwe hooimethode ziet er als volgt uit. Op de trekker zit een man, de trekker-chauffeur; deze kan zonder van zijn trekker te stappen de hooi- en schelvendrager laden, d.w.z. de hooidrager vol- schuiven. De herinrichting doet de rest. Wanneer deze heft, wordt de tang dichtgeknepen en kan naar het erf worden gereden om te lossen. Bij een transportafstand van één kilometer kan zo per uur twee ton hooi naar huis worden gebracht. Men bedenke daarbij dat de trek ker-chauffeur dit alleen doet zon der enige handenarbeid. Het aantrekkelijke van deze me thode is vooral, dat naar gelang de eisen die het bedrijf stelt, de werk tuigen kunnen worden aangepast. Met behulp van een voorlader kan een tweede hooidrager aan de zelfde trekker worden bevestigd, waardoor de capaciteit verdubbelt terwijl de transporttijd dezelfde blijft. De voorlader kan op het bedrijf, waar men streeft naar arbeidsbe sparing ,elke dag vele goede dien sten bewijzen en neemt van de boer het juist zo zware en vermoei ende werk over. Tevens kan men hiermede bv. mestladen; grond op silo brengen, bieten, bietenblad en zakken laden enzovoorts. Die ladder behoeft dus niet alleen voor de hooibouw aange schaft te worden. Tocht per trekschuit HALFWEG, 30-5. Op zaterdag middag 3 juni a.s. zullen dertig le den van de Amsterdamse Binnen vaar tsociëteit, gehuld in japonnen en kostuums uit de tijd van Hilde- brands „Camera Obscura" een in historische omlijsting geplaatste tocht per trekschuit van Amster dam via het IJ en het Spaarne naar Haarlem maken. Voor deze merkwaardige tocht heeft de Am sterdamse Binnenvaartsociëteit twee aanleidingen: in de eerste plaats is het dit jaar juist 350 jaar geleden dat de stadsbesturen van Amsterdam en Haarlem een over eenkomst sloten over een geregel de scheepvaartverbinding tussen de beide steden en in de tweede plaats is men zich de laatste jaren met name in Amsterdamse haven en scheepvaartkringen meer en meer bewust geworden dat Am sterdam en Haarlem betrokken zijn bij een ongekende ontwikkeling, die ook wel de ontwikkeling van de Noordzeekanaal-agglomeratie genoemd wordt. Voor het „lossen" van de hooi drager bestaat ook reeds een ma chine die het werk overneemt. Een zuiger-blazer zuigt het hooi zelf op van de grond en blaast het ln de schuur of hooiberg. Het is onmogelijk om in dit kor te artikel de vele voordelen van de K G. hooimethode te beschrij ven, vast staat dat het voor iedere hooibouwer het overdenken waard KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te LoppersumG. Scheper, Naaldwijk. Bedankt voor Drachten: G. Juc- kema, Nij verdal ;voor Pernis (vac. J. van der Sar) (toez.): W. Verwey, Zevenhoven. Ds. G. J. Graafland, em.-pred. te Zeist en leraar aan het Chr. ly ceum aldaar is door de regering aangezocht om in Suriname een functie te vervullen op het gebied van de jeugdzorg. Hij heeft ge meend voor deze opdracht te moe ten bedanken. Ger. Kerken Beroepen te Rotterdam-Delfsha- ven (vac. H. J. Kouwenhoven): H. J. van Duinen te Zwijndrecht; te Sint Jacobi Parochie: kand. H. Wij mans, Amsterdam. Aangenomen naar Hoorn: D. N. Wouters, Monnickendam. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Ds. J. F. Wijnhoud te Den Hel der en voordien predikant te Mid- delstum, Breukelen en Haarlem- mermeer-O.Z. is door de classis Alkmaar-Zaandam in zijn bedie ning geschorst. Evang. Luth. Kerk Aangenomen naar Rotterdam- Zuid (vac. wijlen A. J. Meijer): K. Berveling, Edam-Monnikendam. Oud Ger. Kerk BRUINISSE. Zaterdagavond 3 juni, 7 30 uur: ds. M. A. Mieras, Krimpen ad. IJssel. (Bevestiging nieuwe lidmaten). NIEUWERKERK Succes voor kinderkoor Op het te Middelburg gehouden concours van Chr. Zangverenigin gen, behaalde het kinderkoor al hier „Van Knop tot Bloem", onder leiding van de heer Joh. Schouls met 228 punten in de 3e afdeling een! eerste prijs, hetgeen een kra nige prestatie genoemd mag wor den. Na het optrden werd met de kin deren nog een trip over het eiland Walcheren gemaakt. Vriendelijke autobezitters brach ten en haalden de kinderen naar en van ds provinciale boot. WNM.IKMI KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ROTTERDAM. De 72-jarige A. Vreeze te Rotterdam is op het trottoir van het Hofplein bij het in aanbouw zijnde Hilton hotel onder een vrachtwagen gekomen die ach teruit de bouwput inreed. De heer Vreeze werd naar het Bergweg ziekenhuis vervoerd waar hij bij aankomst bleek te zijn overleden. LEEUWARDEN. Het ernstig on geval te Hoornsterzwaag (Fr.) op Pinksterzondag, waarbij de be stuurder van een auto werd gedood en acht personen werden gewond, heeft nog twee slachtoffers geëist. In het akademisch ziekenhuis te Groningen overleed de acht-jarige Aukje IJkema uit Groninger-Op ende. In het ziekenhuis te Heeren veen overleed de 76-jarigs mevr. F. Meij er-Bergsma uit Donker broek, die samen met haar man in de auto zat welke bij het ongeval te water reed. MUIDEN. In de Ridderzaal van het Muiderslot was een groot aan tal auteurs en andere bekende fi guren uit de wereld van de kunst tezamen gekomen1 ter bijwoning van de uitreiking van de P. C. Hooftprijs 1960 (staatsprijs letter kunde) door de staatssecretaris mr. Y. Scholten, aan de 68-jarige dr. Victor E. van Vriesland. MAASTRICHT. Op een van de twintig Amerikaanse begraafplaat sen ln west-Europa, op het kerk hof te Margraten, waar 8000 Ame rikaanse gesneuvelden uit de twee de wereldoorlog begraven liggen, is de jaarlijkse „Memorial Day", aanleiding geweest tot gezamenlijk eerbewijs van Nederlandse en Amerikaanse autoriteiten aan de gesneuvelden. NIEUWE TONGE. Op de zater dagen 3, 10, 17 en 24 juni worden er in Nieuwe Tonge feestelijkheden gehouden ter gelegenheid van het 500-jarig bestaan van deze ge meente. ALMELO. De rechtbank te Al melo heeft de 34-jarige kruidenier W. H. T. uit Denekamp veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf, waarvan twee maanden voorwaar delijk met drie jaar proeftijd en een geldboete van f 25.000 of zes maanden. T., die een grote zaak drijft aan de Duitse grens, had zijn inkomen over 1957 en 1958 aanzien lijk lager aan de belastingen opge geven, dan in .werkelijkheid het geval was. In München is de 18-jarige land arbeider Peter Schweger tot le venslange dwangarbeid veroor deeld. Hij is schuldig bevonden aan ontvoering op 3 februari van de 7-jarige Hansi Knaupp, die daarna gewurgd werd. De moordenaar van het knaapje belde vervolgens de ouders op en eiste een lossom van 2.000 mark. 24 uur na de moord werd Schweiger in een telefooncel te Ingolstadt gearresteerd. SINT PHILIPSLAND Aanrijding met busje De autoverhuurder P. Neel© uit St. Philipsland, die met zijn volks wagenbusje om werkvolk was ge weest reed op de Veerweg te Din- teloord tegen een boom. De ver schillende inzittenden, die lichte verwondingen opliepen, werden naar het ziekenhuis in Roosendaal vervoerd, vanwaar zij, na te zijn verbonden, huiswaarts konden ke ren. Het ongeluk gebeurde doordat de rem werd geblokkeerd. Het busje word zwaar beschadigd. HET RAADSEL VAN LOCH-NESS 85. „De ezels!" snuift Sir John schamper, terwijl hij op de ach terband van de roeiboot een gebaar maakt naar Aram en Agua, die langs de oever verder rijden. „Daar hebben ze de kans om getuige te zijn van de heldenstrljd tussen Sir John Appleblossom en het Loch-Nessmonster en wat doen ze? Ze gaan een stelletje Schotten uit elkaar jagen! Nou, ik wil met die twist tussen Craigh en die ouwe Macduff niets meer te maken hebben. Slechts een monster, zoals er hier onder water ergens een zit, is een waardige tegen partij voor een Appleblossom!" Hij laat zijn lans in het water plonzen, zodat een lange punt geheel onder water verdwijnt. „Pas toch op, straks prikt u het monster nog in de rugstottert Syl vester benauwd, „als het hier onder water ligt te slapen, kon hij wel eens erg boos wordenEn hij werpt een angstige blik over de rand van de boot. „Dat is de bedoeling ook, sufferd", snauwt Sir John geïrriteerd. Dan zwijgt hij plotseling verrast. Van dichtbij klinkt het geplons van roeispanen in het water en vanachter een rietkraag wordt een tweede roeiboot zichtbaar. „Macduff!" roept Sir John uit.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 5