mm Ontploffing oorzaak van vergaan K.L.M.-machine? Een oliepijpleiding van Canada naar Engeland? Bolletje STAD EN PROVINCIE Middelburg's orkest zorgde voor muzikale verrassing „MONDRAGON" Gevraagd: een smidsknecht of een halfwas Op goede voet met verkwikkende Hero! V.V.V. en Kon. „Zeelandia", Zierikzee op Zeelandweek te Antwerpen V.S. willen vijf bestemmen voor miljard dollar het buitenland Kamp moet zich snel hebben voltrokken LISSABON, 31-5. Na wrakvond- sten van het vergane K.L.M.-toe- steJ, de D.C.-8 „Fridtjof Nansen" op het strand ten zuiden van Lissa bon, hebben deskundigen als voor lopige conclusie getrokken, dat de luchtramp - waarbij 61 inzittenden de dood vonden - zich snel moet hebben voltrokken. Deskundigen van de K.LM. en de Rijksluchtvaartdienst zijn het hierover eens. De toestand waarin over een afstand van vijf kilometer aan het stand van Fonte da Tel- ha ten zuiden van Lissabon stoffe lijke resten en wrakstukken aan spoelen rechtvaardigt die conclusie. Sommige deskundigen van de K. LM. denken aan de omstandighe den waaronder in 1954 op even mysterieuze wijze de „Bontekoe" van de K L.M. dicht bij de Noord- Hollandse kust in zee verdween. Ook toen werd het radiocontact plotseling verbroken. De mannen van een kustbatterij bij Raposeira hebben in de nacht van maandag op dinsdag omstreeks kwart over twee een harde klap gehoord. Zij dachten dat het onweer was. Geen aanwijzing De heer G. C. Wansbeek, leider van de commissie van deskundi gen van de K.L.M., zegt overigens dat er nog geen enkele aanwijzing is die aan een ontploffing doet denken. Met de summiere gegevens die er nu zijn, kan geen enkele aan wijzing over de oorzaak noch over de toedracht van de ramp worden verkregen, aldus de heer Wans beek. Portugese onderzoekcommissie De Nederlandse deskundigen werken op zeer prettige wijze sa men met de uit vijf leden bestaan de Portugese commissie van onder zoek. Beide commissies luisterden naar het geluidsbandje met de tekst van het laatste radiocontact met d- DC-8. Speciaal de heer Ruige, chef vlieger van de K.L M. op de Zuid- Atlantische route, die voor de K. L.M. zitting heeft in de commissie van onderzoek, heeft belangstelling voor het bandje. Hij kent niet alleen de route goed, maar ook de bemanning van het verongelukte toestel. De heer Wansbeek en inspecteur C. L. Gosen van de Rijkslucht vaartdienst maakten met een heli kopter van de Portugese lucht- KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Zestigjarig huwelijksfeest ds. J. F. L. A. de Jagher (Vroeger te Burgh) Op 7 juni a.s. hopen ds. en mevr. J. F. L. A. de Jagher, vroeger te Burgh, het 60-jarig huwelijksfeest te vieren. Da hoogbejaarde predi kant is herstellende van een ziekte, zodat op de huwelijksdag geen re ceptie zal worden gehouden. Niet temin zullen velen - naar valt te verwachten - het echtpaar de Jagher van hun belangstelling doen blijken. De predikant woont thans te Arnhem. In het noorden van Canada wor den op grote schaal exploratlebo- ringen verricht, vooral langs de Mackenzierivier en de kust van de Beaufortzee. De structuur van de bodem gelijkt daar op die van de zeebodem langs de kusten van Louisiana en Texas en men acht het waarschijnlijk dat er zich olie voorraden bevinden, schrijft het ynaandblad PM in het junlnummer. Wellicht is het mogelijk door de aanleg van een pijpleiding onder de Atlantische Oceaan Groot-Brittan- nië voor de olievoorziening op den duur onafhankelijk te maken van andere gebieden zoals het Midden- Oosten. Exploitatie van olievoor raden in de uiterst noordelijke ge bieden zal echter, gezien de hoge transportkosten, alleen rendabel zijn als de voorraden een geweldig grote omvang hebben. Ingezonden mededeling v\Wl in de zilveren rol macht een vlucht boven het gebied waar de „Fridtjof Nansen" moet zijn neergestort. Portugese en Nederlandse medi ci werken eveneens samen. Gister middag hebben zij een kinderlijkje - het enige tot dusver aangespoelde lichaam dat vrijwel gaaf was - on derzocht. ZIERIKZEE Heropvoering „De pruikemaker en de prins" In de zaal van het Ned. Hev. Verenigingsgebouw von^ dinsdag avond een succesvolle heropvoe ring plaats van het spel: „De prui kemaker en de prins", dat is inge studeerd door een speelgroep, be staande uit leerlingen van de Chr. Nat. School. De recette van deze avond is bestem^ voor het Rode Kruis. Na afloop sprak burgemees ter mr. F. Th. Dijckmeester zijn voldoening uit over het gebodene, dank brengend aan de velen, die hun medewerking verleenden bij de voorbereiding tot het spel, het instuderen, het vervaardigen van de décors en de fraaie costuums. Een dankbaar publiek beloonde de jeugdige spelers en speelsters met een hartelijk applaus. Duinexcursie C.B.T.B. en Chr. Plattelandsvruowenbond Voor leden van de C.A.V. van de gewestelijke afdeling „Schou- wen-Duiveland" der Zeeuwse C.B. TB en de leden vari de Christelij ke Plattelandsvrouwenbond wordt een excursie in de domaniale dui nen georganiseerd op woensdag 7 juni a.s. De excursie wordt geleid door leden van de Vogelwacht en begint bij het pompstation JDe Blinkert". Succesje voor Smalfilmclub De ZIerikzeese Smalfilmclub heeft op een congres van de Neder landse Organisatie van Amateur filmclubs te Lochem voor haar film „De Personeelschef" een eer volle vermelding gekregen. SIRJANSLAND Jaarvergadering Oranjevereniging In het verenigingsgebouw te Sir- jansland vond dinsdagavond de jaarvergadering plaats van de Oranjevereniging, onder voorzitter schap van de heer A. Heule. Deze sprak zijn teleurstelling uit over de - gezien het grote aantal leden - kleine opkomst. Secretaris de heer B. de Ronde gaf vervolgens een overzicht van het afgelopen jaar en memoreerde o.a. het gehouden bevrijdingsfeest. Het financieel verslag werd ver strekt door de penningmeester, de heer P. de Graaf. De inkomsten waren f 325,66, terwijl de uitgaven f 159,44 bedroegen, zodat de finan ciële situatie gunstig kan worden genoemd. Het aantal leden bedraagt thans 56. De bescheiden Varen ge controleerd door de heren L. Dorst sr. en L. Klink, die verklaarden de administratie in orde te hebben be vonden. De voorzitter bracht hierna ter sprake het a.s. jubileum van Z.K.H. Prins Bernhard. Besloten werd deze gebeurtenis feestelijk te herdenken. Een voorlopig programma werd op gesteld, hetgeen t.z.t. door het be stuur nader zal worden vastgesteld. Met het oog op de uitgaven niet alleen van de Oranjevereniging, maar van alle plaatselijke vereni gingen, werd het voorstel naar vo ren gebracht om een oud-papier actie op te zetten. De opbrengst hiervan zou dan gelijkelijk aan deze verenigingen, worden verdeeld. Be sloten werd hiermede te begin nen. Het papier zal worden op haal d op elke laatste zaterdag middag van de maand, te be ginnen in juni. De bevolking zal worden verzocht medewerking te verlenen aan deze actie, die geheel door vrijwilligers zal worden ver richt. Een grote tegemoetkoming in het werk kan worden gedaan door het oud papier tevoren gebundeld gereed te zetten. De geanimeerde vergadering werd hierna met een woord van dank door de heer Heule gesloten. BRTJINISSE De heer B. Gerritsen, onder wijzer aan de chr. school alhier had het ongeluk te Amersfoort met zijn scooter te slippen, waardoor hij werd gewond. RENESSE Reisje bejaarden Zoals gebruikelijk ligt het ook dit jaar weer in de bedoeling de ouden van dagen van Renesse een reisje aan le bieden. Voor het ver krijgen van de hiervoor benodigde financiële middelen zal dezer da gen weer een beroep worden ge daan op de burgerij, bm de reis mogelijk te maken. Een woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft gezegd, dat de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Rusk, in Washing ton zal blijven zolang de toestand in de Dominicaanse republiek niet „opgehelderd" is. Instrumentaal concert te Zierikzee De meimaand heeft te Zierikzee in een tamelijk bezette Concertzaal een opwekkend muzikaal slot ge vonden, verzorgd door de Vereni ging voor Instrumentale muziek te Middelburg, die met een bezetting van meer dan vijftig uitvoerenden, onder leiding van de dirigent Jan Out, garant stond voor een avond van hooggestemd muzikaal genot. Het Middelburg's orkest heeft hier een indruk achtergelaten als zijnde samengesteld uit een groot aantal zeer ambitieus musicerende leden, die zich in de loop van deze Zeeuwse - en daarom unieke - mu ziekavond optrokken tot een niveau waarover in verschillende kringen nog zal worden nagepraat. Bij de programmakeus had de dirigent het zich niet eenvoudig ge maakt, maar de vrijwel complete symphonische bezettting van het orkest heeft zich zeer moedig door talrijke moeilijkheden heengesla gen, zij het dat het concert later op de avond eerst zijn duidelijke kwa liteitsaccent kreeg. In de Sympho- nie no. 104 van Joseph Haydn mis ten wij - vooral in het andante - het „seelische" element, misschien door een wat onvolmaakte nuan cering van de klanksterkte of een voudiger door een tekort schieten aan romantische emotionaliteit. De geladen sfeer van het eerst begin nen kan daar schuld aan zijn, want nadien viel zoveel te genieten, dat een eerste indruk vrijwel onmid dellijk nadien vroeg om een recti ficatie. Hendrik Andriessen's „Ri- cercare" werd gespeeld met een hier en daar triomfantelijke ritmi sche precisie en de kennismaking met deze te Zierikzee zelden eerder gespeelde muziek, zal velen tot na denken hebben gestemd. Eén der glorievolle hoogtepunten vormde het Pianoconcert in es groot van Frans Liszt, met als soliste Ja- nine Dacosta, die met een forse tou cher en een geduchte muzikale pa raatheid, Liszt's voorname - uit 1855 stammend - werk tot klinken bracht. Het is meer dan een phrase te zeggen, dat het orkest - nu op merkelijk goed ingespeeld - zich mede optrok aan het talent van deze pianiste, die een geperfectio neerde planotechniek paart aan een fascinerende bewogenheid, die het publiek sterk bleek aan te spre ken. Vooral in het Allegretto vi vace excelleerde het orkest met een subtiele toon van de strijkers. Intussen aarzelt men toch Gou- 'noud's Balletmuziek uit Faust, slot nummer van het programma, als hét hoogtepunt te noemen. Vooral in het adagio trof het orkest een toon van doorzichtige helder heid, die het mysterie van „de mu ziek achter de muziek" duidelijk liet vermoeden. Ook de brille van het slotdeel - het allegro vivo - gaf de overtuiging, dat het Mid delburg's orkest reeds verrassend ver gevorderd is op de weg, die Doe eens iets anders met de groente Een gewoon maizena-melksaus- je over de bloemkool, de andijvie, de stoofsla is lekker en gezond, maar nu en dan willen we er toch wel eens af. Het hoeft maar een klein stapje te zijn: bij voorbeeld wat kerrie, mosterd of tomatenpu ree door de saus. Hebt u een paar plakjes kaas of vleeswaren over, dan kunnen die in veel gevallen ook helpen om de groente pittiger te maken. Het hieronder beschre ven gerecht van aardappelen en worteltjes kan als vleesloze maal tijd dienst doen, gevolgd door een fris melkgerecht, bv. yoghurt of vlam et fruit. Het is ook echt wel iets om klaar te maken op „gehakt dag": het gehakt kan dan losge roerd of in de vorm van kleine balletjes met de aardappelen en groente meegebakken worden. RECEPTEN VOOR VIER PERSONEN Andijvie met tomatensaus XYi kg andijvie, zout, 2 kleine uitjes, 40 g (4 eetlepels) boter of margarine, '40 g (7 eetlepels) bloem, ongeveer 2 eetlepels tomatenpu ree, 3 dl (2 kopjes) melk, desge wenst peper en geraspte kaas. De andijvie schoonmaken, was sen, klein snijden en nogmaals wassen. De groente opzetten met aanhangend water en zout en gaar koken in ongeveer 20 minuten. De andijvie lat enuitlekken en warm houden. Onderwijl de uien schoonmaken en snipperen. De boter of marga rine warm laten worden en de ui lichtbruin bakken. De bloem en de tomatenpuree erdoor roeren en ge leidelijk, onder roeren, de melk toevoegen. De saus aan de kook brengen, de andijvie erdoor schep pen en het geheel nog even goed doorwarmen. Desgewenst het gerecht oP smaak afmaken meit peper en geraspte kaas. Aardappelen met worteltjes 1 a \Vz kg nieuwe aardappelen, 1 kg worteltjes, peterselie, bies look, ongeveer 35 g (3% eetlepel) boter of margarine. De aardappelen en de worteltjes schrappen, wassen en opzetten met weinig water met zout, De aard appelen en groente half gaar koken in 10 15 minuten en zo nodig af gieten. In een braadpan de boter of margarine smelten en de aard appelen en worteltjes samen gaar bakkien in ongeveer 10 minuten onder af en toe omscheppen. De peterselie en bieslook wassen, fijnsnijden en op het laaast door de aardappelen en groente mengen. de musicerenden, met zoveel aan stekelijke geestdrift, bewandelen. Zo waren - om nog een enkel voorbeeld te noemen - de reacties van de musici op de betrouwbare en duidelijke intenties van de diri gent, opvallend snel en raak. Voor Jan Out moet deze ervaring gister avond bijzonder vreugdevol zijn ge weest. Geen wonder intussen dat het ge- bodene na afloop vele handen op elkaar bracht. De pianiste kreeg (onzichtbaar voor het publiek) een ruiker bloemen aangeboden. Er was ook een bouquet voor de dirigent Samenvattend mag de hoop wor den uitgesproken, het orkest uit Middelburg spoedig op Schouwen- Duiveland terug te zien. B.d.v. Een jubileum in het zicht Maakt tijdig een afspraak voor receptie en alles wat U verder wilt met <9<^CK9O3c^9CScK®CÖOKtC8cK©C8<1<0<3Sc(<9C8o^ A. L. DE BIE - smederij - Zonnemaire Telefoon (01112) i Hero komt van pas, als de zon warm is, als de weg lang is en als je even wilt pauzeren. Verkwikkende, verfrissende Heroberoemd om dat weergaloos fijne fruit-aroma, waarvan Hero alleen het geheim kent. Geniet van het leven, hier hoort Hero bij! Zoveel zinnen, zoveel smaken: Sinas Perl - Ananas - Frambozen Grapefruit Citroen Cassis - Cerise Appelsap. Sinas Perl Citroen óók in de grote gezinsflessen. HERO DRANKEN ZfJN OVERAL GEVRAAGD GROOTSE MANIFESTATIE ZIERIKZEE, 1-6. Van 3 tot en met 7 juni aanstaande wordt te Antwerpen een Zeeïand-week ge houden, een grote „schouw" van Zeeuwse produkten, omlijst door culturele en folkoristische mani festaties. Zaterdagmorgen aanstaande om half twaalf uur worden namelijk in de Feestzaal Meir 78 de ten toonstellingen „Zeeuws Bedrijfsle ven", „Deltamaquette" en „Zeeuw se plastische kunst" met medewer king van het Westkapelle's dames koor „Eendracht" geopend door de Belgische minister van Economi sche Zaken. Het stadsbestuur heeft de grote feestzaal aan de Meir gra tis besohikbaar gesteld. De Zeeuwse deelnemers aan de expositie leggen deze week de laat ste hand aan de inrichting van de verschillende stands. Na de officië le opening vermeldt het program ma voor zaterdag een ontvangst van het comité Zeeland-week ten stadhuize. Hierna, omstreeks 13.30 uur, vindt aankomst plaats van de provinciale boot „Prins Hendrik", waarna de vorming plaats vindt van een Zeeuwse folkloristische stoet. Het toeristische-zakelijke element van Schouwen-DuIveland ontbreekt niet in deze Zeeland- week. In de eerste' plaats presen teert de N.V. Koninklijke Zeelan dia zich met een fraaie stand van tien bij vijf meter, waarmee in al gemene zin de aandacht gevestigd wordt op de verschillende produk ten van dit bedrijf. Aantrekkelijke stand De stand is zo ingericht dat zij voor een breed publiek aantrekke lijk zal zijn, onder andere door het ophangen van propagandaplaten en teksten met foto's. Daarnaast heeft VW Zierikzee als enige Zeeuwse stad een eigen stand, gelegen te genover de afdeling beeldende kunst. WV Zierikzee heeft de be schikking gekregen over een tien meter lange wand die gevuld wor den met fraaie foto's van de Zie- rikzeese monumenten, waarbij luchtfoto's. Daarnaast ontbreekt Zierikzee niet in de stand van de provinciale WV, die ook met fo to's de aandacht vestigd op de ver schillende bezienswaardigheden in de provincie. Als leden van de Stichting Zeeuw se Beeldende Kunstenaars expose ren de heren Braat en Jongschaap uit Zierikzee mede enige werken in de tentoonstelling „Zeuwse plas tische Kunst", die een zestigtal werken omvat van Zeeuwse kun stenaars, onder andere uit Walche ren en Zeeuws-Vlaanderen. Hopenlijk zullen velen In Ant werpen op deze Zeeuwse manifes tatie Zeeland „ontdekken", want dat is tenslotte de opzet van deze manifestatie WASHINGTON, 31-5. De Ame rikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, heeft zijn ver trek naar Europa, waar hij presi dent Kennedy zal vergezellen, uit gesteld om voor de commissie voor Buitenlandse Zaken van de Senaat een toelichting te geven op de door Kennedy aangevraagde gelden voor de Amerikaanse hulpverlening aan het buitenland. De president heeft voor het van medio 1961 tot midden 1962 lopende nieuwe Amerikaanse begrotings jaar voor dit doel een bedrag van 4.775 miijoe# dollar aangevraagd. Hiervan is 2.&90 miljoen dollar be stemd voor economische en 1.885 miljoen dollar voor militaire hulp verlening. Voorts heeft Kennedy het Con gres verzocht nog eens 7.500 mil joen dollar beschikbaar te stellen voor Amerikaanse economische hulpverlening op lange termijn. Rusk verklaarde dat in alle ten achter gebleven gebieden een ten dens is waar te nemen om de ach terstand van eeuwen zo spoedig mogelijk in te halen. Rood streven „De communisten stellen alles in het werk om dit streven in hun voordeel om te bulgen. Zij heb ben in de onderontwikkelde gebie den, met wisselend succes, een krachtig offensief op politiek, eco nomisch en propagandagebiedr in gezet. De door hen hierbij aan .de dag gelegde energie zou een ieder, die de zaak der vrijheid is toege daan, met bezorgdheid moeten ver vullen", aldus de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken. Generaal de Gaulle heeft aan president en mevrouw Kennedy twee persoonlijke geschenken aan geboden. De Amerikaanse presi dent kreeg een commode uit de pe riode van Lodswijk XVI, terwijl mevrouw Kennedy een armband van gevlochten goud werd aange boden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 3