Zierikzeese monumenten gaan tijdelijk schuil achter steigervverk Plannen dorpsfeest te Westerschouwen krijgen vaste vorm Amerikaanse troepen blijven in Europa Algerijnen zouden Franse standpunt al verworpen hebben Zeeuwse C.B.T.B. en Plattelands vrouwenbond vergaderde te Kortgene LELIJK, MAAR ONVERMIJDELIJK Ook stadhuistoren kreeg houten jasje ZIERIKZEE, 31-5. De archilecto- nJsche chirurgen z^jn met de stede lijke monumenten bezig. En aan gezien men deze niet kan oppakken en op een - z\j het grote - operatie tafel neerleggen, moeten de gebou wen in de steigers en dat is thans te Zierikzee heel erg in de mode. Een laatste voorbeeld is de stad huistoren, die een houten jasje ge kregen heeft, om de dringende her stelwerkzaamheden ten uitvoer te leggen. De Zuidhavenpoort staat in een houten corset, de St. Lievensmon- 6tertoren kreeg een stalen dito aangemeten en de stadhuistoren is achterna gekomen met houten stel lingen, die het de werklieden mo gelijk maken om aan het toren lichaam hun arbeid te verrichten. T.z.t komt hier de Noordhaven poort nog bij en dan is het al her stel wat de klok slaat. Juist in seizoen Hoe verheugend intussen deze restauraties ook mogen zijn en hoe onontbeerlijk de verschillende stei gers, het is wel spijtig dat deze ontsieringen juist op zijn hevigst zich openbaren met het vakantie seizoen vlak voor de deur. Menig fotograferende toerist zal zich in de komende zomer met spijl; achter de. oren krabben, want hij kan „de plaat", die hij nu juist wilde ne men, rustig vergeten Het „hout" zal hem dwars zitten. Maar deze spijtige bijkomstigheid zal men op de koop toe moeten nemen. Er is niets aan te doen en de troost is zoet, dat straks de oude gebouwen In schoner luister weer zullen prij ken, dan zij voor kort waren. De hier afgebeelde foto geeft een beeld van de stadhuistoren, waarvan de zijde aan de Meelstraat thans aan restauratie wordt onderworpen, als verlengstuk van het herstel werk, dat geruime tijd geleden moest worden onderbroken. Datum nu vastgesteld op zaterdag 1 juli HAAMSTEDE, 30-5. Dinsdag avond vond in de raadszaal te Haamstede een vergadering plaats van het organiserend comité voor het dorpsfeest. Tijdens deze bijeenkomst over handigde de secretaris van het corso-comité, de heer C. van der Linde uit Goes, aan voorzitter loco- burgemeester P. L. Vis de gegra veerde prijzen, die bij de deelname aan het Fruitcorso werden behaald. Voor deze vergadering toonde een groot aantal vertegenwoordigers van verenigingen blijken van be langstelling, waarbij Renesse zeer goed vertegenwoordigd was. De heer Vis deelde mee door een misverstand tot voorzitter van het feestcomité te zijn gebombardeerd en zou zich graag van deze taak ontheven zien De meeste comité leden zijn uit Haamstede gekozen, omdat hier logisch de meeste fees telijkheden zullen plaats vinden Burgemeester Jhr. R. Röell kon wegens vakantie niet aanwezig zijn maar b. en w. hebben voltal lig zitting in de feest commissie Voorts deelde de heer Vis mee ver nomen te hebben dat de verjaar dag van Z.K.H. Prins Bernhard niet als nationale feestdag gehou den zal worden, zodat besloten is het feest twee dagen te verschui ven, en dit gehouden zal worden op zaterdag 1 juli. Feestverlichting zal beschikbaar worden gesteld door de gemeente. De muzikale medewerking van de kon harmonie „Witte van Haemstede" is nog niet definitief omdat het korps zich in een over gangsperiode bevindt van hoge- naar lage stemming. Hierdoor is het nog niet zeker of er op 1 juli wel alle nieuwe instrumenten be schikbaar zijn. Voor de fanfare ..Luctor et Emergo" te Renesse valt de datum van het dorpsfeest juist in een drukke periode maar op de medewerking van dit korps zal toch wel gerekend kunnen wor den De optocht wordt nl. zeer lang en het zou wenselijk zijn dat hier aan twee muziekkorpsen zouden medewerken. Enige toezeggingen van verenigingen voor deelname met een praalwagen zijn reeds ge daan. De optocht wordt in de mid dag gehouden en wordt opgesteld te Renesse, vanwaar de start plaats vindt naar Haamstede en Burgh. In de avond wordt op het sportpark „Van Zuijen" te Burgh een voet balwedstrijd gehouden, nl. door ■eeni combinatie uit de drie sport verenigingen tegen een nog tele paten tegenstander. Op het oefenterreintje op het sportpark komt een grote dansvloer met verlichting van de trainings- mast, zodat naar hartelust in de openlucht gedanst zal kunnen wor den Bovendien komt era een aan trekkelijk vuurwerk. Besloten werd voorts de bevolking middels een circulaire van de plannen op de hoogte te stellen, zodat de voorbe reidingen voor het vervaardigen van de praalwagens voortgang kunnen vinden, evenals de plan nen voor het vervaardigen van fietsversieringen. De prijzen zullen worden toegekend door een jury, samengesteld uit de drie kernge meenten. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Drukke Paardenmarkt Een groot deel van de Zierikzeese bevolking en van het eiland con centres de zich woensdag traditie getrouw rond de „Dikke Toren"; ook dit jaar heerste er weer een drukte van belang op de jaarlijkse Paardenmarkt. Overigens had de markt dit jaar weinig spectaculairs te bieden. Eén van de zichtbare ge volgen van deze gezellige dag is wel dat velen nu rondlopen met een zonnebril a la Brigitte Bardot, zich tot een vrij tam „winkeltje zich tot een vrij tam „wnkeltje spelen". De mannen in groenten en fruit daarentegen weerden zich ge ducht en putten blijkbaar kracht uit de grote hoeveelheden vitamine C die zij in omloop wisten te bren gen. Verder was het dit jaar voor al een markt voor de vrouw, want de aanvoer van textiel was waar lijk enorm. Blijkbaar zag .de man van de gebrande pinda's er dit jaar geen heil in. Hij schitterde in ieder geval door afwezigheid tot spijt van de jeugd, die overigens toch wel aan haar trekken wist te ko men. Jongetje stak onverwachts weg over Ter hoogte van de Zuidwelle- brug stak het 7-jarige knaapje H. de J. dinsdagmiddag kwart voor vijf onverwachts lopend de Laan van St. Hilaire over in de richting van de brug. Op hetzelfde moment naderde een vrachtauto van het vervoersbedrijf Van der Wekken te Zierikzee De chauffeur A. v P. te Ouwerkerk, remde zeer krach tig en deed alles om een aanrij ding te voorkomen, hetgeen niet gelukte. Het jongetje werd aange reden en liep ernstige beenkwetsu ren en een hoofdwond op. Dokter C. M van Hoorn verleende de eer ste hulp. Het slachtoffertje werd daarna onmiddellijk overgebracht naar het Zweedse Rode Kruis Zie kenhuis. OOSTERLAND Bejaarden op reis Op 23 juni a.s. hopen de ouden van dagen weer evenals andere ja ren, hun reisje te maken. Dit jaar gaat de trip naar het eiland Noord- Beveland, met een rit over de nieuw aangelegde dam. Verder zul len de dorpen op dit eiland worden bezocht, o.m Wissenkerke en Kam- pérland. Mochten de financiën het toelaten dan bestaat er kans dat ook „Zeelands tuin", het eiland Walcheren, zal worden bezocht. Eén en ander staat weer als van ouds onder auspiciën van de plaat selijke Oranjevereniging Deze zal voor dit mooie doel dezer dagen een huis-aan-huis-collecte houden Het comité hoopt weer op de mild dadigheid van de burgerij. President Kennedy en generaal. De Gaulle hebben volledige over eenstemming bereikt over de kwes- tie-Berlijn, aldus heeft de perschef van het Witte Huis, Pierre Salin ger, woensdag in Parijs meege deeld. SPORT KORFBAL De schoolkorfbaldag te Zierikzee Aan de zaterdag te houden school korfbaldag op het sportpark „Ban- nink" te Zierikzee zal door 21 twaalftallen worden deelgenomen. Van de lagere scholen hebben in geschreven: O.LS. Ouwerkerk; C. N.S Haamstede; O.L.S. Burgh; O. L.S. Zierikzee; O.L.S. Brouwersha ven; C.RJS. Schaiendijke; O.L.S. Noordwelle; O.LS. Nieuwerkerk; C.L.S. Bruinisse; O L.S. Kerkwer- ve; O.L.S. Sirjansland; O L.S. Oos- terland en O L.S. Bruinisse. Bij de middelbare scholen nemen deel: Prof. Zeeman Lyceum; Chr. ULO; Opb. ULO; L. Huishoudschool; L. Technische School en L. Landbouw SchooL KORFBAL S.D.K.B. Adspiranten SVOWK-WIK A 1-3 Ondanks de goede resultaten in de vorige wedstrijden geboekt moesten de jeugdige Ouwerker- moesten de jeugdige Ouwerkerker- loodje leggen. Niet dat de bezoe kers nu zoveel beter speelden dan SVOWK, maar de gasten waren productiever .Piet Berrevoets gaf WIK al vrij spoedig een 0-1 voor sprong en het was dezelfde speler die deze voorsprong tot 0-2 wist op te voeren. Na de rust was het weer eerst WIK dat tot een treffer kwam. Het was de goed spelende Catrien Ooms die de stand op 0-3 bracht. SVOWK werkte echter hard voor een doelpunt hetgeen er kort voor tijd ook kwam (1-3). In de resterende tijd zag men echter geen kans meer de korf te door boren, zodat WIK uiteindelijk met de punten naar Kerkwerve terug kon keren. Burgh A-DOSKO A 7-1 Deze wedstrijd werd wel volko men- een Burghse aangelegenheid. De groen-witten kregen dank zij Han v. d. Zande en Nico Tuinman een 2-0 voorsprong. In het volgende vak miste Riek de Blonde nogal wat kansen. Na de rust bracht Tony Schoonaard de voorsprong eerst op 3-0 en vervolgens op 4-0. De twee volgende treffers waren van Leen- dert v. d. Have (6-0). Eerst toen ge lukte het Rini Pleune een verdiend tegenpunt te scoren 6-1. Nico Tuin man bracht de eindstand op 7-1. KENNEDY: Lof voor het Frankrijk van De Gaulle PARIJS, 31-5. President Kenne dy heeft woensdagavond op een banket dat hem door het Franse staatshoofd en mevrouw De Gaulle werd aangeboden, verklaard dat de Amerikaanse troepen in Europa zullen blyven „zolang zy daar no dig zyn, gereed om elke bedreiging op de vereiste manier het hoofd te bieden". Kennedy prees Frankrijk voor zijn zeer belangrijke bijdrage aan de zaak van de vrijheid en zijn rol als volledige en gelijkwaardige partner in het Noordatlantische bondgenootschap. „Wij weten beiden dat de een noch de ander ooit het bondgenoot schap zou verzaken om een oorlog te riskeren, om een nederlaag te aanvaarden of om te handelen uit een geïsoleerde positie". „Veel dat ons verbindt" „Daarom ook heeft niet één land reden om te veel nadruk te leggen op onze geschillen en verschillen van mening. Want wij hebben veel dat ons verbindt en wij moeten een grote en gevaarlijke uitdaging sa men het hoofd bieden", aldus Ken nedy. President Kennedy noemde De Gaulle „een uitstekende militaire leider en een buitengewoon staats man, zowel een erudiete geleerde als een praktische wetgever. Hij leeft reeds in de geschiedenis - een geschiedenis die hij zelf heeft ge maakt en geschreven. Niettemin dwaalt hij nooit af naar het ver ledenZijn grootste monument is niet van brons of marmer.... Het is een nieuwer, groter Frank rijk met grandeur". Ook Sahara moet onder regeling vallen EVIAN, 31-5. Ridha Malek, de woordvoerder van de Algerijnse af vaardiging op de conferentie te Evian, verklaarde woensdag in Ge- nève dat de Algerijnen het Franse standpunt hadden verworpen. Hij lichtte toe dat de Algerijnen ervan uitgaan dat het recht tot zelf beschikking voor geheel Algerië, met inbegrip van de Sahara, moet gelden. „De Algerijnse delegatie heeft het Franse standpunt verworpen. Zij heeft in een aantal gevallen om nadere toelichting gevraagd en zij heeft zich het recht voorbehouden haar eigen standpunt in deze be kend te zullen maken", aldus Ma- lek. Hij zei ook dat het Algerijnse standpunt niet slechts wordt be paald door historische en geogra fische overwegingen, doch dat het evenzeer wordt ingegeven door overwegingen op politiek en men selijk gebied. Malek besloot met de opmerking dat de Algerijnse afvaardiging vrij dag en zaterdag a.s. in de gelegen heid zal zijn op de Franse argu menten in te gaan. Verdere mechanisatie voor grote bedrijven KORTGENE, 31-5. De Zeeuwse Christelijke Plattelandsvrouwen^ bond en de Zeeuwse Christelijke Boeren- en Tuindersbond hebben in Kortgene hun jaarvergadering gehouden. In de morgenuren hiel den de bonden afzonderlijke ver gaderingen, waarop huishoudelijke zaken werden afgehandeld. 's Middags werd een gemeen schappelijke bijeenkomst gehouden die door ruim 800 leden uit alle delen van Zeeland werd bezocht. De voorzitter van de Christelijke Boeren, en Tuindersbond in Zee land, de heer J. van de Pos, sprak in de morgenvergadering over de ontwikkeling van de landbouw in dit gewest. Door de steeds verder gaande mechanisatie, zo zei hij, vloeien er veel werkkrachten af naar de industrie. De heer van de Pos vatte zijn betoog tenslotte in twee conclusies samen: grote be drijven moeten het zoeken, in ver- KORFBAL S.D.K.B. WIK II-NOAD II 5-2 De reserves van WIK én NOAD speelden te Kerkwerve een tamme wedstrijd, welke pas na de iust aantrekkelijker werd en doelpun ten opleverde. Bij de opstelling bleek dat beide partijen nog al wat invallers telden waaraan de voet balwedstrijd voor de TV wel debet zal zijn geweest. Na een vrij gelijk opgaande stiijd kon Rinus Kloet na een kwartier de groenen de leiding geven (1-0). Dies Feijtel zorgde nog in de eerste helft voor 2-0 waarbij het voorlopig bleef. Na de hervat ting werd de wedstrijd vinniger en WIK kreeg een strafworp toegewe zen welke door Rinus Kloet werd gemist. Dit was echter maar uit stel want kort hierna brak Adrie Verhage door en het was 3-0. NO- AD kwam nu wat meer in de aan val en met succes. Nadat het ver dedigingsvak van WIK enkele aan vallen met succes had afgeslagen schoot Jannie Janse van dichtbij in (3-1). De blauw-witten werden nu een ogenblik sterker en WIK kreeg het even moeilijk. Toen Jopie de Waaij opnieuw voor NOAD doelpuntte (3-2) ging het er naar uitzien dat WIK nog lang niet ge wonnen had. Men wist de bakens echter te verzetten en toen Bram van der Wekken de voorsprong weer tot 4-2 had opgevoerd speelde WIK een gewonnen wedstrijd. NO AD kreeg nog een uitstekende kans om de achterstand in te lopen want Toon Schouweïiaar kreeg een strafworp toegewezen. Hij gooide echter tegen de piand in plaats van er in. Naargelang de wedstrijd vorderde werd WIK weer sterker en de groen-witten bouwden vele aanvallen op. In de NOAD-verde- diging bleek echter vooral aanvoer der Fonteine in goede vorm te ver keren en men kwam er maar moei lijk langs Vijf minuten voor het einde kwam Dies Feijtel toch tot zijn tweede treffer (5-2) waarna de goed leidend© scheidsrechter Kort voor de laatste maal floot en WIK verdiend gewonnen had dere mechanisatie en rationalisatie, terwijl de kleinere bedrijven zich moeten toeleggen op arbeidsinten sievere produkten. De heer van de Pos dacht in dit verband aan de tuinbouw. Om een en ander te kun nen verwezenlijken moeten er meer mogelijkheden gevonden worden om de dienstverlening op bedrijfs economische basis te realiseren, zo besloot hij. In de middagvergade ring refereerde prof. dr. S. van de Linde, hoogleraar in de theologie te Utrecht, over het onderwerp „Geloof en bodem". De Commissa ris der Koningin in Zeeland, Jhr. mr. A F. C. de Casembroot, woon de deze vergadering bij. Verwachting tot vrijdagavond: Onvast Nu en dan zon maar ook kans op enkele regen- of onweersbuien; ge matigde temperaturen; aanvanke lijk weinig wind, later matige wind van zee. 2 juni. Zon op 4.25, onder 20.50. Maan op 23.50, onder 7.56. Laatste kwartier: 5 Juni te 22.19. Hoogwater6taudeD ZIERIKZEE: 2 juni 5.32 v.m. 17.47 n.m. BROUWERSHAVEN: 2 juni 4.55 v.m. 17.24 n.m. Springtij: 1 Juni. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 1-6. Het K.N.M.I. deelt mede: Ons land bevindt zich in een vlak lagedrukgebied waarin verschillende kernen worden aan getroffen en waarin de luchtdruk- verschillen klein. zijn. Er komen daardoor ook grote tegenstellingen In de weerstoestand voor. Zo wis selen plaatsen met veel bewolking af met opklaringsgebieden. Verder komen er regen- en onweersbuien voor naast plekken waar het bijna de gehele dag zonnig is. Een dergelijk beeld vertonen ook de temperaturen, in bijna geheel west-Europa zijn deze nog beneden normaal. Slechts sporadisch komen de temperaturen boven de twintig graden uit. Een uitzondering hier op maakt Scandinavië waar het volop zomer Is. Voor het weer in de komende dagen is een storing in de hogere luchtlagen van belang die over Frankrijk vorderingen maakt in onze richting. In deze storing is de lucht onstabiel zodat morgen naast enkele zonnige pe rioden ook buien kunnen worden verwacht waarvan sommige met onweer. Als de storing verder naar midden-Europa trekt zal de wind naar westelijke richtingen draaien en zal morgen vermoedelijk koele oceanische lucht gaan binnenstro men. Scheepvaartberichten Alchiba, 28-5 te New Orleans. Haarlem, 29-5 te Port au Prince. Japara, 28-5 te Marseille. Kelletia (t.), 31-5 dwars Jask naar Singapore. Kenia (t.), 29-5 te Singapore. Koratia (t), 31-5 dwars Startpoint naar Curagao. Philippia (t.), 31-5 te Mena al Ahmadi. Samarinda, 28-5 dwars Manzanillo naar Los Angeles. Tegelberg, 28-5 te Durban. Wonogiri, 28-5 te Singapore. Leden „Fries Genootschap" op excursie naar Zierikzee Eerder ontvangst te Middelburg ZIERIKZEE, 1-6. De leden van het „Fries Genootschap" van ge schiedenis, oudheid en taalkunde, brengen heden (donderdag) een be zoek aan Zierikzee. De trip wordt gemaakt binnen bet kader van een vierdaagse excursie naar Zeeland en Belgisch Vlaanderen. Zo werd het Friese gezelschap woensdagavond ontvangen door het provinciaal bestuur van Zee land in de Statenzaal te Middel burg. De voorzitter van het genoot schap, de heer A. S. Fogteloo, bood bij deze gelegenheid als aanden ken een antiek? bokaal uit het midden der zeventiende eeuw aan. Deze bokaal is voorzien van gra vure en het wapen van Zeeland. Hij is afkomstig van een Fries mu seum. 's Middags werd het gezelschap ontvangen door het gemeentebe stuur van Middelburg, waarbij de Friezen een map met zes litho's van oud-Middelburgse beelden uit 1840 hebben aangeboden De Com missaris der Koningin, die met zijn echtgenote de gasten begroette, zei in zijn toespraak dat de vele ban den tussen Zeeland en Friesland na de oorlogsjaren sterker en nau wer zijn geworden. De voorzitter van het „Fries Genootschap" bracht dank voor wat men in de kunst steden in Belgisch Vlaanderen, Zeeuwsch-Vlaanderen en overig Zeeland had genoten. „De Fries is van nature gesloten", aldus de voorzitter, „en daarom missen wij dit juichende naar buiten treden, zoals dit in de schilderijen van Vlaamse meesters is te vinden". NED. LANDBOUWWEEK TE WAGENINGEN Aanzienlijk minder vetgebruik voor velen noodzakelijk WAGENINGEN, 31-5. De 26ste Nederlandse Landbouwweek is woensdag voortgezet met voor drachten rechtstreeks of zijdelings verband houdend met de zulvcl- produktie. Prof. dr. C. J. F. Böttcher, hoog leraar te Leiden, wierp de vraag op of voedingsvetten een rol spelen bij het ontstaan van aderverkal king zij de mens en trombose van de bloedvaten van hart en herse nen., Di*. S. A. ten Bokkel Huinink, in ternist te Rotterdam, behandelde de klinische aspecten van ziekten der bloedvaten. Beide sprekers kwamen langs verschillende wegentot de conclusie, dat strenge matiging in het gebruik van vethoudende voe dingsmiddelen een belangrijke voorwaarde is om deze ziekten te voorkomen. Juist in een welvaarts staat als de onze thans is, pleegt de consumptie van vetrijke gerechten en delicatessen op onrustbarende wijze toe te nemen. Beide deskun digen schrijven het grote aantal ge vallen van vetzucht en verhoogde bloeddruk, waarmee hartklachten gepaard gaan, toe aan deze slechte voedingsgewoonten. In tegenwoordigheid van een 250-tal gasten heeft in de RK. parochiekerk van Sigmaringen, de woonplaats van de Hohenzollerns, de kerkelijke huwelijksplechtig heid plaats gehad van de 24-jarige Zweedse prinses Birgitta, die tot de Lutherse kerk behoort, en de 28-jarige prins Johann Georg von Hohenzollern, die RK. is. Zoals bekend werd het burgerlijk huwe lijk vorige week in Stockholm ge sloten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 2