Dictator van Dominicaanse republiek „generalissimus" Trujillo vermoord Eerste gesprek met De Gaulle begon spoedig Komplot ontdekt in Venezuela Vijftien jaar voor opstandige generaals DONDERDAG 1 JUNI 19G1 117e jaargang No. 18980 ZIEBIKZEESCHEmNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Prijj per 3 maanden bij vooruitbotaling I 4,15, per week 1% t TI E D I TT C C C C LI ET PHI IDA WIT Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 32 cent. Losje nummers 10 cl. - Verschijnt maandag, L/C Lm I C l\ I lx Mm C C J w lï C \*UUFv A5n 1 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677- dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advorfentieprijs Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaaie, iel. 01110-2938 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. 1797"1889 Uitgave: N.V. Drukkerij vJh. Lakenman Ochtman, Goede manieren zijn de beste f beveiliging tegen slechte van i I anderen. I i Tweede Kamer Kennedy in Parijs Hij was dertig jaar aan het bewind Dit nummer bestaat uit 10 pagina's WASHINGTON, 31-5. De dicta tor van de Dominicaanse republiek, generalissimo Rafael Trujillo, is dinsdagavond vermoord. President Balagucr heeft negen dagen rouw afgekondigd, aldus heeft de radio van de Dominicaanse republiek meegedeeld. SAN JUAN, 1-6. Volgens in San Juan (Porto Rico) ontvangen in lichtingen uit goede bron, zou Rafael Trujillo dinsdagavond orn tien uur in zijn auto zijn vermoord. Hij had zijn woning in San Cris tobal verlaten en was op weg naar Ciudad Trujillo, toen een andere auto met zeven personen de auto van Trujillo inhaalde en er ge vuurd werd. De „generalissimus" zou door enkele kogels zijn getrof fen. De lijfwacht van de dictator had teruggeschoten en twee aan vallers gedood. De vijf anderen slaagden er in te ontkomen. Commentaar van tegenstanders Volgens de tegenstanders van Trujillo heeft hij gedurende de der tig jaar dat hij aan het bewind is geweest, meer dan 20.000 personen laten ombrengen. Hij handhaafde zijn macht o.a. met behulp van een „Pretoriaanse garde" van circa 5.000 man, die dag en nacht in grote Amerikaanse wagens in de steden patrouilleert cn een speciale strijd macht van 25.000 personen voor het platteland. Trujillo wordt ervan beschuldigd de van origine Spaanse geleerde prof. dr. Jesus de Galindez uit New York te hebben laten ontvoeren en te hebben laten vermoorden. Prof. de Galindez was bezig met een boek waarin het regime van „el benefac tor" aan de kaak wordt gesteld. Sinds 1952 bekleedde Rafael Tru jillo geen officiële functies meer, behalve die van leider van de Do minicaanse delegatie bij de Ver. Naties. In 1930 v/ist hij de leider van een staatsgreep, Estrella, op een zij spoor te leiden. Er volgden verkie zingen, waarbij Trujillo, volgens de Amerikaanse consul, meer stemmen kreeg dan er kiezers waren. WASHINGTON, 1-6. Verschei dene Amerikaanse senatoren heb ben hun bezorgdheid uitgesproken over de mogelijke gevolgen van de moord op generalissimus Rafael Trujillo. Begroting Gemeentefonds 1961 DEN HAAG, 31-5. In een nota eaar aanleiding van het eindverslag van de commissie van rapporteurs uit d© Tweede Kamer, kondigen de ministers Zijlstra en Toxopeus aan, dat in de begroting 1961 van het Gemeentefonds een groot aantal wijzigingen zal moeten worden aangebracht, nadat de financiële verhoudingenwet I960 zal zijn aan genomen. De wijzigingen zullen in hoofdzaak inhouden enerzijds een verlaging van het aandeelpercen tage van het fonds in de opbrengst der daarvoor aangewezen rijksbe lastingen. van 14,70 pet tot 12,70 pet en toevoeging van. een nieuwe inkomstpost voor de vergoeding door het rijk van de uitkering la ger onderwijs en anderzijds wijzi ging van de voor de algemene uit kering en de belastinguitkering uitgetrokken bedragen en toevoe ging van nieuwe uitgaafposten voor de garantie-uitkering en de uitkering lager onderwijs. Onbekende randde meisje aan KENNEDY IN FRANKRIJK Meer aardbeien aan de markt CARACAS, 1-6. Woensdag zijn in Caracas meer dan twintig arres taties verricht na de ontdekking van -°en samenzwering tegen de regering Bij huiszoekingen in de Venezo laanse hoofdstad zijn wapens, ont plofbare stoffen, militaire en pries terkleren en een grote hoeveelheid ander materiaal in beslag genomen BARNEVELD, 30-3 De gemeen tepolitie in Edfe speurt op het ogen blik naar de man, die ervan ver dacht wordt een poging tot aan randing te hebben gepleegd op de 27-jarige mej. G. van Essen van de Essenerweg In Kootwijkerbroek, gemeente Barneveld. Mej. van Es sen was zondagavond op weg naar huis toen zij wer^ ingehaald door oen motorrijder, die haar sneed Zij kwam daardoor in een sloot terecht. De man vloog naar haar toe en zei: „als je niet gauw stil bent, knijp ik je de strot dicht" Het meisje wist uit haar tasje een klrin knipmesje te halen, vouwde het open en trachtte de aanrander een haal over zijn gezicht te geven. Het mesje schoot echter uit op de kraag van de man, maar gelukkig was intussen een tweede motorrij der genaderd, die stopte en hulp trachtte te verlenen. De aanrander stapte op zijn motor en koos het hazenpad. PARIJS, Sl-5. President Ken nedy van de V.S. is woensdagoch tend per vliegtuig in Parqs aange komen voor een bezoek van drie dagen. H(j is vergezeld van zyn vrouw Jacqueline. Kennedy zal besprekingen met De Gaulle voeren, alvorens naar Wenen te gaan voor zqn conferen tie met de Sowjet-premier Chroesj- tajef. Twee uur na de aankomst van de Amerikaanse president in Pa rijs, lcwamen president Kennedy en president De Gaulle voor een eer ste gesprek over de wereldproble men bijeen. Kennedy werd bij zijn aankomst bij het Elyseé, de amts- woning van de Franse president, boven aan de treden van de ingang begroet door generaal De Gaulle. In de komende drie dagen zullen Proefvaart naar Deltawerken Op woensdag 7 juni - zo ver nemen w(j - zal vanuit de haven Bruinisse een proefvaart worden gemaakt met de rondvaartboot „Lo- dewijk" naar de Deltawerken in de Grevelingen by Bruinisse. De „Lo- dewiik" is in exploitatie by de „Flakkeese Rondvaartdienst Stel lendam". de Franse en Amerikaanse presi denten vijf maal bijeenkomen. Al les. tezamen zullen hun besprekin gen negen uur duren. Na het eerste gesprek bood gene raal De Gaulle in het Elyseé, ter ere van zijn Amerikaanse ambtge noot, een lunch aan, waar veertig gasten aanzaten. KAPELLE, 1-6 In Kapelle-Bie- zelinge en, omgeving op Zuid Be veland neemt de aardbeienteelt een zeer belangrijke plaats in Op de veiling in deze plaats wordt in een normaal jaar ruim 1 miljoen kilogram aardbeien aangevoerd Vroeger ging het aangevoerde in hoofdzaak naar de fabriek, maar de laatste jaren is men meer en meer overgeschakeld op rassen die ook voor do consumpLie geschikt zijn. De aanvoer van deze volle- gronds aardbeien neemt thans flink toe. Deze week (woensdag) bedroeg de aanvoer op do veiling in Ka- pelle reeds 6000 kg., dat is 24.000 doosjes. De prijs voor de goede kwaliteit liep van 55 tot 69 cent per doosje van 250 gram. Hoewel hier van °en tamelijk ruim aanbod kan gesproken wor den, blijft het totale aanbod achter bij de verwachting. te Otterloo EDE, 31-5 Aan de Apeldoomse- weg in Otterloo werd deze week een vrij ernstige tuberculose-haard ontdekt. Vier personen, een 23-ja- rig meisje, haar 70-jarige vader en twee buurkinderen zijn door deze ziekte aangetast en moesten in een sanatorium worden opgenomen. De oorzaak van de besmetting werd aanvankelijk gezocht in de veestapel van de ouders van de kinderen. De koeien waren tevoren alle t.b.c.-vrij geweest, doch bij het onderzoek, dat nu door het consul tatiebureau voor tuberculosebe strijding te Ede werd ingesteld, bleek dat tien dieren sinds kort be smet waren. De korien hadden de riekte echter niet op de mensen overgebracht, doch juist omge keerd: de mensen hadden in dit ge val de koeien besmet. De oorzaak van de ziekte is nog onbekend Ter voorkoming van een verdere uitbreiding zijn maatregelen geno men. a De oudste universiteit, die van Heidelberg heeft woensdag met groot ceremonik'el haar 575^-jarig bestaan gevierd. Uit alle delen dei- wereld zijn oud-studenten naar Heidelberg gekomen- om de feeste lijkheden mee te maken. De Britse schrijver Somerset Maugham is ter gelegenheid van het jubileum tot erelid van de universiteits-se- naat benoemd. SCHIPHOL. Op Schiphol is een uit vier personen bestaande cultu rele debgatie uit Tsjecho-Slowa- kije aangekomen, die onder leiding staat van prof. dr. J. Plavec, leraar aan de muziekuniversiteit te Praag. I Iji ae Vioege ocmenuuren van dinsdag 3u mei is de DC-M ,Fridtjof Nansen" neergestort. Bij deze vliegramp zijn alle 61 inzittenden om gekomen. Op het strand van Caparica, Portugal, staan belangstellenden cm de wrakstukken van het deze maand afgeleverde en thans neerge storte straalverkeersvliegtuig van de K.L M. Tot het afbreken van deze vlucht werd deze uitgevoerd voor de Venezolaanse luchtvaartmaat- schappii V.I.A.S.A. De route leidde over Santa Maria naar Caracas. Challe en Zeiler veroordeeld De republikein Homer Capehart heeft gezegd, dat Truj'illo een on- verzoeniyke anti-communist en pro-Amerikaans was en dat nu de mogciykheid bestaat, dat er in de Dominicaanse republiek „een com munistische of een ultra-socialis tische regering" komt. Nog veel werkloosheid in Ver. Staten WASHINGTON, 31-5. In mei is de werkloosheid in de Verenigde Staten afgenomen, zo is vandaag bekend gemaakt, doch niet in ster ker? mate dan volgens de tijd van het jaar te verwachten was Het aantal werklozen verminder de met 194 000 tot 4.768.000. Het was daarmede ongeveer 1 3 miljoen groter dan een jaar geleden. Het aantal werkenden nam met 1.044.000 toe tot 66.778.000 doch dit aantal was ongeveer 400.000 kleiner dan een jaar geleden. Echtpaar gedood bij auto-ongeluk DEN HAAG, 31-5. Op de rijks- weg 4a (Rotterdam-Ypenburg-Am- sterdam) ond?r Roelofarendsveen (gemeente Alkemade) heeft zich een verkeersongeval voorgedaan, waarbij twee doden zijn te be treuren. In de richting Amsterdam reed, naar getuigen verklaarden met grote snelheid Jhr J Six van Hil- legom (70) uit Amsterdam Door nog onbekende oorzaak is de door hem- bestuurde wagen - plotseling gaan slingeren en kwam de auto tenslotte in een sloot terecht. Jhr. Six en zijn echtgenote, die 19 jaar ou^ was, werden beiden uit de wagen geslingerd. Jhr. Six van Hillegom was vrijwel op slag dood, zijn vrouw overleed enige tijd la ter aan de opgelopen verwondin gen. Bekende „Schlager componist overleden MUNCHEN, 31-5 De „Schlager"- componist Werner Richard Hey- mann is in de ouderdom van 65 jaar in de nacht van dinsdag op woensdag te München overleden. Reeds als driejarige probeerde Heymann te componeren en op twaalfjarige leeftijd speelde hij in het philharmonisch orkest van Königsberg. Tot zijn werk behoren: „Das gibt's nur einmal", „Liebling, mein Herz laszt dich grüszen", „Das musz ein stuück- vom Himmel sein" en „Das 1st die Liebe der Matro- sen". President Kennedy en zijn echtgenote zijn woensdagochtend in Parijs aangekomen. - Foto: op het vliegveld Orly waren president de Gaulle en president Kennedy reeds druk met elkaar in gesprek. PARIJS, 31-5. De ex-generaals Maurice Challe en André Zeiler zyn woensdag door een speciaal militair gerechtshof in Parys tot vyftien jaar gevangenisstraf met dwangarbeid veroordeeld, wegens hun aandeel in de militaire staats greep in Algerië van vorige maand. De ex-generaals hoordsn het von nis staande aan, zonder van emo ties blijk te geven. De rechtszaal was geheel gevuld en het publiek vertoonde geen reacties. De president verklaarde na het voorlezen van het vonnis dat het militaire tribunaal in meerderheid zowel Challe als Zeiler schuldig be vonden had aan het leiden van een opstandige beweging in Algerië. behandelt de Woningwet DEN HAAG, 31-5. Het woensdag in de Tweede Kamer aan de orde gestelde wetsontwerp tot vaststel ling van nieuwe voorschriften om trent de volkshuisvesting, beoogt een wijziging van de Woningwet, die noodzakelijk is, omdat de be palingen betreffende de ruimtelijke ordening er uit worden gelicht. Tevens is de gelegenheid aange grepen .om de bepalingen over de volkshuisvesting in enige zin aan de veranderde behoeften aan te pas sen. De mogelijkheid wordt geopend, dat de gemeenteraden bij algemene maatregel van bestuur verplicht worden in de bouwverordening voorschriften op te nemen ten aan zien van geluidswering en leidin gen. Omtrent de inhoud van deze voorschriften kunnen ook van rijks wege algemene, uniforme, regelen worden gesteld. Het wordt moge lijk, dat voor de toepassing van bij zondere bouwsystemen vrijstelling van de voorschriften der bouwver ordening wordt gegeven. Dodelijke ongelukken op de weg AMSTERDAM. Op de Hoofdweg in Amsterdam is de twaalfjarige scholier J Berkhout, die daar fietste, aangereden door een be stelauto en overreden door een hem achterop komende auto. De jongen overleed ter plaatse. APELDOORN. De 46-jarige heer M van Houttum, leraar aan het kamp voor sociale jeugdzorg „De Kuil" in Beekbergen, is overleden aan de verwondingen die hij bij een verkeersongeluk heeft opgelopen. 's-HEER ARENDSKERKE Op het viaduct over de spoorlijn te 's-Heer Arendskerke is een perso nenauto in frontale botsing geko men met een bestelauto. De be stuurder van de personenauto, de 27-jarige vertegenwoordiger M. C. de R. uit Vlissingen werd hierbij zo ernstig gewond, dat hij kort na aankomst in het ziekenhuis te Goes overleed. De bestuurder van de bestelauto werd slechts licht ge wond. WIJCHEN. Te Lunen is de 64- jarige heer H. uit Gendt bij Eist toen hij per rijwiri de rijksweg overstak door een bestelauto ge grepen Ernstig gewone werd hij naar het ziekenhuis in Nijmegen vervoerd. Tijdens dit vervoer is hij overleden. Tuberculose-haard

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1