Gialle: „Westelijk in Algerije e veiligheid staat Dp het spel" SURINAME WIL BUITENLANDSE BETREKKINGEN ZELF BEHARTIGEN Gravin laat rechten gelden op Krammerplaat President Kennedy naar Parijs VENEZOLAANSE DC-8 VERMIST Toestel met K.LM.-bemanning Thans concrete besprekingen te Evian Rede van Kennedy DINSDAG 30 MEI 1961 117e jaargang No. 18979 7.IKIilK7FESCHF,«NIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week r\ C l7ICDII/7CrCr,UC ^*^^1 ID A KIT Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, L/ tl JL 1EL lx I «v 10 V-* El V* vJ Iv /V Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs «oor» Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. 1 797-1 88? Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman DEN HAAG, 29-5. Toen maan dagmiddag vice-premier drs. H. A. Korthals met een hamerslag de rondetafel-conferentie van Neder land, Suriname en de Nederlandse Antillen punctueel op tijd geopend verklaarde, trad merkwaardig ge noeg op het stuk der bedrijvigheid een anti-climax in. Tevoren was er bij dergelijke gelegenheden grote drukte geweest, veroorzaakt door het personeel van de film- en tele visie-journaals en fotografen, die „voorplaatjes" maakten van het plaats nemen der autoriteiten en de belangrijkste gedelegeerden. Ook was er een ruime belang stelling van de zijde der binnen- en buitenlandse pers. In de openingsvergadering heeft de minister-president van Surina me, mr. S. D. Emanuels, duidelijk zijn wensen op tafel gelegd. Het is noodzakelijk, zo zei hij, dat Suri name zijn buitenlandse betrekkin gen zelfstandig gaat behartigen. Met alle waardering voor het di plomatieke werk van Nederland, heeft Suriname hieraan grote be hoefte. Ik herhaal dat de opeenvolgende Surinaamse regeringen en parle menten hebben bewezen dat Suri name de verantwoordelijkheid om te werken aan haar eigen ontwik keling met ere draagt. En thans - vooral het laatste jaar is het steeds Algerije-generaaïs PARIJS, 29-5. Het proces tegen de voormalige Franse generaals, Maurice Challe en André Zeiler, dat maandag in Parys is begonnen, is spoedig na de opening geschorst omdat de 63-jarige Zeiler by de ondervraging in elkaar stortte. Het proces wordt gehouden in dezelfde zaal waar destijds maar schalk Petain tor dood werd ver oordeeld. Challe en Zeiler worden ervan beschuldigd dat zij het bevel van legerafdelingen hebben overgeno men zonder wettige reden en dat zij een opstandige beweging heb ben georganiseerd en daaraan heb ben deelgenomen. Op beide ver grijpen staat de doodstraf. Beide mannen staan terecht voor een hoog militair gerechtshof, be staande uit vijf militairen en vier burgers. Zoals bekend zijn de twee andere leiders van de mislukte opstand, de voormalige generaals Raoul Sa- lan en Edmond Jouhaud nog steeds voortvluchtig. Zeiler werd plotseling bleek toen hij begon te spreken. Hij ging zit ten en mompelde „Ik ben zo moe, zo moeDe zitting werd daar na tien minuten verdaagd, waarna Zeiler zittende verder sprak. Een paar minuten later, toen hij net wilde beginnen met een uiteenzet ting van de motieven voor zijn op treden, stortte hij weer in. Hij viel terug in zijn stoel, trachtte toen op nieuw te spreken, maar zakte weer achterover. Men riep de hulp van een arts in, waarna Zeiler werd weggeleid. duidelijker geworden - heeft de onvermijdelijke noodzaak zich ge manifesteerd om een stap verder te doen op de weg der evolutie. Met alle waardering voor hetgeen diplomatieke organen op verzoek van mijn regering in het belang van Suriname hebben verricht is toch de Surinaamse regering over duidelijk gebleken dat er funda menteel verschil in inzicht kan zijn dat er zich gemakkelijk belangen tegenstellingen kunnen voordoen en dat er zioh een gebrek aan ken nis omtrent Surinaamse behoeften, omtrent Surinaamse omstandighe den kunnen voordoen, terwijl ten slotte in spoedeisende gevallen de weg via Den Haag te lang blijkt te zijn". Evenals mr. Emanuels legde de minister-president van de Neder landse Antillen, de heer E. Jonck- heer, de nadruk op de grote waar de van de samenwerking van dc drie landen in verband van het ko ninkrijk. Hij toonde zich tegenovei de Surinaamse plannen tot wijzi ging van het Statuut erg gereser veerd: „Op dit moment is een her ziening van onze hoogste rechts regeling niet opportuun", zo zei hij Voor deze uitspraak gaf hij geen nadere uitleg. De Nederlandse delegatieleider en voorzitter van de R.T.C., minis ter H. A. Korthals, legde zich in voor de rechtbank Voor het incident met Zeiler hac' Challe zijn visie gegeven op de gebeurtenissen die geleid hebben tot de mislukte opstand. Met duidelijke stem zei hij dat de veiligheid van het Westen in Algerië op het spel staat. De lei ders van de „Voorlopige Algerijnse regering" hebben reeds banden met Moskou en Peking. „Toen ik", aldus Challe, in okto ber 1958 als plaatsvervanger van Salan, die toen opperbevelhebber was, in Algerië aankwam, was de politieke toestand daar uitstekend. Op militair gebied was er vooruit gang geboekt. In mei 1958 hadden de mohammedanen betoogd voor een Frans Algerië. Zij wilden Fran sen blijven. Èn deze wens had de houding van de Franse troepen te genover de mohammedanen be paald. In april 1960, toen ik Alge rië verliet na daar als opvolger van Salan opperbevelhebber te zijn geweest, waren de opstandelingen militair gezien zo goed ala versla gen". „Zoals bekend werd ik toen op perbevelhebber van de N.A.V.O.- strijdkrachten in midden-Europa. Ik was echter teleurgesteld dat ik mijn functie van opperbevelhebber in Algerië had moeten opgeven". Challe verklaarde dat de belofte, die De Gaulle in september 1959 had gedaan de Fransen in Algerië met ontzetting had vervuld. De Gaulle beloofde de Algerijnen toen zelfbeschikking. De mohammeda nen begrepen niet wat dat bete kende, aldus Challe. Rondetafel-conferentie met de West geopend De Trooping the colour", die wordt gehouden ter gelegenheid van de ojficiële verjaaidag van de Engelse koningin, zal 10 juni plaatsvinden, Voor de militairen, die hierbij zijn ingedeeld, is een inspannende tijd van een aaneenschakeling van exercitie aangebroken. In Londen wordt hardgrondig gerepeteerd. Zoals de foto weergeeft, lopen de Guards, die hier het beeld beheersen, nog niet erg gericht, maar dit is dan ook een van de moeilijkste oefeningen. Onachtzaamheid van de Staat? BRUINISSE, 30-5. Door de am- bachtsvrouwe van de Heerlijkheid Grijsoord en Klinkerland, waartoe niet alleen een aantal boerduijen Goeree-Overflakkee behoren, maar ook de Oude Tongse Bank, en d"? daarop gelegen oester- en mosselpercelen behoren, wordt ook aanspraak gemaakt op de Kram merplaat. Óude uit de 18e eeuw daterende kaarten zouden uitwijzen, dat men reeds toen rekening hield met die aanspraken en d-? Heerlijkheid Grijsoord zou rich uitstrekken bui tendijks tot de geul van de G e- velingen aan de Duivelandse kant, terwijl de grenzen oostelijk en westelijk zich even ver zouden Data Nederland-België vastgesteld DEN HAAG, 29-5. De Belgische voetbalbond is akkoord gegaan met het voorstel van de K.N.V.B. iniake de twee landen-ontmoetin- gen van het sfeizoen 1962-'63 De eerste wedstrijd zal nu plaats vinden op zondag 14 oktober 1962 in Antwerpen en de tweede op zon dag 10 maart 1963 in Nederland. Maandagmiddag is in de Trèveszaal in Den Haag de ronde-tafel conferentie Nederland- Suriname-N ederlandse Antillen begonnen. De foto geeft een over. zicht van de zaal by het begin van de be sprekingen. De Neder landse minister-presi dent prof. dr. J. E. de Quay, tweede van links op de achtergrond, is aan het woord. uitstrekken als binnendijks. Naar wij vernemen wil de Am- bachtsvrouwe gravin de Chambu- ren. de Staat der Nederlanden aan spraken, wegens het zonder haar toestemming leggen van de dam op de Krammerplaat en het winnen van zand op die plaat en in het Noord Slaak. PARUS, 29-5 Ruim 10 000 ge- unifoime'arde politiemannen gen darmes, rechercheurs en brand weerlieden zullen zorg dragen voor de veiligheid van president Ken nedy, als deze woensdag voor een beioek van drie dagen aan Parijs aankomt. De auto's waarmee de president en zijn gezelschap va nhet vlieg veld Orly naar Parijs rijden, zul len vooraf gegaan worden door vijf veegauto's van de stadsreiniging, die o.a. eventueel gestrooide kop spijkers moeten verwijderen. Opening Nederlandse landbouw week WAGENINGEN, 30-5. De 26e Nederlandse landbouwweek, geor ganiseerd door het Koninklijk Ge nootschap voor Landbouwweten schap in samenwerking met het In stituut voor Landbouwkundig In genieurs, is heden (dinsdagmorgen) geopend door professor dr Th. L. M Thurlings, voorzitter van het genootschap. Professor Thurlings wijdde een beschouwing aan de be tekenis van de technische vooruit gang - en in dn samenhang aan het natuurwetenschapplijk onder zoek - voor de economische groei. n In Aurich in Neder-Saksen zijn maandag vijf Duitsers veroordeeld, die betrokken waren bij het dood schieten van 220 Litouwse Joden in de Litouwse grensplaats Neustadt in juli 1944. Ongerustheid op Schiphol Totaal 62 personen aan boord SCHIPHOL, 30-5. Een D.C.-8 van de K.L.M., de P.H.-D.C.L. „Fridtjof Nansen", die in charter voor de Venezolaanse luchtvaartmaat schap „Viasa" op de dienst van Rome naar Caracas-Curacao was ingezet, wordt sinds het vertrek uit Lissabon vermist. Het vliegtuig met veertien be manningsleden en acht-en-veertig passagiers, onder wie tien kinderen aan boord, vertrok op tjjd uit Lis sabon en zou om 03.13 gmt. op Santa Maria hebben moeten aan komen. Na een plotseling afgebro ken radiocontact om 01.56 gmt. is er niets meer van de Fridtsjof Nansen" vernomen. Rb' de K.L.M. heerst grote ongerustheid omtrent het lot van passagiers en beman ning, omdat helaas moet worden gevreesd dat de machine veronge lukt is. De K.L.M. heeft alle officiële „Air-Sea Rescue" in Portugal, als mede de „U.S. Air Force" op Santa Maria ingelicht. Vliegtuigen en schepen zoeken momenteel het ge bied tussen Lissabon en Santa Ma ria af. De bemanning bestaat uit: gezag voerder R. D. Bergemann; vliegers R. M. Draaisma en G. Hoekstra; navigator D. van Vuren; boord werktuigkundigen H. Westrik en J. W. Blommestein; pursers F. Lin terman en J. Oosterling; hofmees ters L. Boersma en S. H. Thio; ste wardessen K. de Graaf en C. J. van den Berg. Dit zijn de Nederlanse beman ningsleden. Bovendien bevonden zich twee Venezolaanse beman ningsleden aan boord. Purser P. Garrido; stewardess mej. M. I. Crespo Caldera. GRONINGEN. Do „Stichting universitair centrum voor be stuurswetenschappen in de vier noojdelijke provincies" houdt op 31 mei in het Provinciehuis te Zwolle een voor alle belangstellenden toe gankelijke academische dag gewijd aan de bestuurskracht der kleinere gemeenten. FRANKRIJK EN ALGERIJE GENEVE, 29-5. Ridha Malek, woordvoerder der Algerijnse af vaardiging naar het overleg in Evian, heeft maandagavond in Ge- nève verklaard dat heden concrete besprekingen zijn gevoerd over de vraagstukken, die verbonden zijn aan de toepassing van het recht tot zelfbeschikking in Algerië, „De beraadslagingen hebben thans een actiever stadium bereikt, waarin meer op nauw afgebakende problemen wordt ingegaan", aldus Malek Malek ging niet in op een vraag, of er ook was gesproken over een staken van het vuren in Algerië. Zijn antwoord was een herhaling, dat er over het recht tot zedfbe- •chikklng was gesproken. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Om gelukkig te zijn moet f men zich voor iemand onmis- I baar maken, BOSTON, 30-5. Aan een diner te Boston heeft presdient Kennedy maandag verklaard, dat Amerika de dochter is van Europa en dat Amerika met Frankrijk in het bij zonder de nauwste betrekkingen heeft. „Ik ga niet naar Frankrijk om t oude herinneringen op te halen maar om te kijken hoe in de toe komst de nauwe betrekkingen, die tussen de Verenigde Staten en Frankrijk moeten bestaan, zullen zijn. wil de zaak van de vrijheid in de boezem van de Noord Atlan tische Gemaenschap gewaarborgd zijn". zijn openingstoespraak niet vast. Het Statuut is geen „eeuwig edict" en behoort niet te worden gevoeld als een keurslijf, zo zei hij, maar met wijzigingen moet ook weer niet lichtvaardig worden omgesprongen Daarom is niet te verwachten \vy reeds in deze eerste zittings periode van de rondetafel-confe rentie de oplossing van de proble men kunnen formuleren. De mi nister vond het echter ook nodig op korte termijn besluiten te ne men. JONGE VROUW AANGERAND BEEK EN DONK, 29-5 Op een stille landweg in de gemeente Beek 3n Donk is vanmiddag een jonge /iouw, moeder van twee kinderen, aangerand De vrouw, mevrouw P. Claas- :ens, was met een dochtertje aan iet wandelen toen zij werd aange- /allen D<* rijkspolitie stelt een on derzoek in aar het gebeurde. Overeenstemming loonbepalingen metaal DEN HAAG, 29-5. De vakraad voor d? metaalindustrie maakt be kend, dat de vandaag gehouden be sprekingen over een wijziging van de loonbepalingen in de C.A.O tot volledige overeenstemming hebben geleid. De:e overeenstemming houdt in, dat ondnr voorbehoud van goed keuring door de b&voegde instan ties van de werkgevers, en werk nemersorganisaties en door het collega van rijksbemiddelaars, voor wat betreft de tijdlonen de mini mum uurlonen voor de volwassen werknemers (rubriric A) per 1 juli 1961 met tien cent en per 1 april 1962 met vijf cent zullen worden verhoogd. Voor de tariefbasislonen zal de veThoging van de tabellen per 1 juli negen cent bedragen. Een en ander geldt bij een werktijd van 45 uur per week. Jeugdige meisjesbende gearresteerd UTRECHT, 29-5. Vier Utrechtse meisjes van twaalf tot veertien jaar die zich in de afgelopen maanden aan een reeks van diefstallen heb ben schuldig gemaakt zyn het af gelopen weekeinde door de politie gearresteerd. Zij zagen kans tal van portemon- monnees te rollen en zich daardoor een bedrag van ruim drieduizend gulden toe te eigenen. Leidster van deze kleine bende was de 12-jarige van E. Zij stal de portemonnees terwijl de andere meisjes, een 14-jarig zusje en twee vriendinnetjes, de beide zusjes H., voor de afleidingsmanoeuvre zorg den. In warenhuizen boden de kinde ren de cliënten de helpende han den en prezen zelfs jurken, tasjes en andere artikelen als ervaren verkoopsters aan. Wanneer de ko pende dames hun tassen even neer zetten werden snel de portemon nees gerold.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1