DE ZIERIKZEESCHE COURANT VERZETSBEWEGING WIL ZELFBESCHIKKINGSRECHT VOOR GEHEEL ALGERIJE President vraagt 7.3 miljard dollar voor buitenlandse hulp Telefoontorens in U.S,A. opgeblazen 'Bormann leeft nog' Eerste helft 'Holland-week' te München succesvol afgesloten Chroesjtsjef op reis MAANDAG 29 MEI 19G1 117e jaargang No. 18978 ZIERIKZEEMESNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) fl,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, De besprekingen te Evian Europeanen behoeven het land niet te verlaten EVIAN, 28-5. Do afvaardiging van de Algerijnse verzetsbeweging F.L.N. naar Evinan heeft, bij mon de van baar woordvoerder Rehda Malek, zaterdag op een persconfe rentie laten weten, dat het recht van zelfbeschikking voor het ge hele gebied van Algerie moet gel den en dat in de periode voor de volksstemming het politieke en be stuursapparaat in Algerie niet uit sluitend in Franse handen mag zün. Om tot een eerlijk referendum te komen, moesten de twee par tijen het eens zijn over de organi satie. Malek zei, dat zelfbeschik king er op gericht moet zijn, Al- gerfë voor te bereiden voor de overgang van kolonialisme naar onafhankelijkheid. Naar aanleiding van opmerkin gen van minister Joxe over de sta tus van de Europeanen in Algerie zei Malek, dat de F.L.N. de kwes tie van garanties voor deze bevol kingsgroep erkent als een funda- nen die zouden willen blijven en menteel vraagstuk. De Europea- burgers van Algerie willen wor den, zouden van de Algerijnse re gering alle garanties krijgen .De genen, die hun Franse nationali teit willen behouden, zouden de status van vreemdeling krijgen met alle waarborgen overeenkom stig de fundamentele rechten van de mens, die zouden worden ge ëerbiedigd. Geen bevoorrechting Een „bevoorrecht super-staats burgerschap" zou echter niet kun nen worden geaccepteerd, omdat hierdoor in feite „de bestaande discriminatie", gegroeid door het kolonialisme, zou blijven bestaan „Van een dubbele nationaliteit kan geen sprake zijn. Alles wat aan het kolonialisme herinnert, moet verdwijnen", aldus Malek. Hij zei, dat de afvaardiging van de F.L.N. binnenkort haar denk beelden over de voorwaarden voor een „oprechte, loyale en democra tische toepasing van het zelfbe schikkingsrecht" tegenover de Franse delegatie zal uiteenzetten. Plan van Kennedy WASHINGTON, 26-3. In een brief en een wetsontwerp heeft president Kennedy het Amerikaan se Congres gevraag^ een bedrag van in totaal 7.3 miljard dollar be schikbaar te stellen voor hulp aan ht buitenland in de komende vijf jaren. Hij zette zijn plannen op lange termijn uiteen De uitvoering ervan zal plaatsvinden onder beheer van één enkel agentschap, dat de naam Agentschap voor Internationale Ontwikkeling zal dragen en de plaats zal innemen van de Interna tional Cooperation Administration en het Development Loan Fund. D? nieuwe instelling zal ressorte ren onder het ministerie van bui tenlandse zaken. De president zei dat de bevoegd heid om verplichtingen op lange termijn aan te gaan van het aller grootste b2lang is. „Werkelijke FLITSEN UIT HET BUITENLAND RYPIN. Bij opgravingen in de buurt van Rypin in het noorden van Polen zijn op een diepte van slechts een halve meter de resten gevonden van een oude houten kist en gouden en zilveren voorwerpen, die waarschijnlijk uit het begin van de zeventiende eeuw dateren De waarde van het edele metaal op zich zelf wordt op ongeveer twee miljoen zloty geschat HAVANA. De vereniging „Cu baanse jeugdige revolutionairen" heeft meegedeeld dat vijf juni a.s. driehonderd Sowjetrussische land bouwdeskundigen in Havana zul len aankomen „om te helpen bij de opbouw van het socialisme in Cuba". BRUSSEL. Het heeft zondag avond boven midden-België ge sneeuwd. Ook in Brussel ia sneeuw gevallen. WASHINGTON. D? wereldcon ferentie van gemeentebesturen die van 15 tot 20 juni in Washington wordt gehouden, zal door president Kennedy worden geopend. Op de openingsdag zal ook oud-pr?sident Eisenhower de conferentie toespre ken. PARIJS. In Parijs zijn zondag twee politiemannen door Algerijn se terroristen doodgeschoten G^en van beiden had dienst, toen hij be schoten werd. De politie heeft een arrestatie verricht. NEW YORK. De Israëlische eer ste minister Ben Goerion. die thans Amerika bezoekt, is zondag per vliegtuig uit Canada in Washington aangekomen, waar hij besprekin gen zal voeren met president Ken nedy. Ben Goerion weigerde te zeggen waarover hij met Kennedy zal spreken. vooruitgang bij de economische ontwikkeling kan niet worden .be reikt met jaarlijkse kortlopende hulpverleningen en onzekerheid omtrent de toekomstig? plannen". Kennedy vraagt 900 miljoen dol lar voor het begrotingsjaar 1962, dat op 1 juli a.s. begint, en 1,6 mil jard dollar voor elk der volgende vier jaren. Verder zouden de te rugbetalingen van ongeveer 300 miljoen dollar per jaar op vroeger toegekende leningen beschikbaar worden gsteld voor ontwikkelings leningen. Ned. Ver. Bescherming van Dieren in 1960 DEN HAAG, 26-5 Het jaarver- slag van de Nederlandse Vereni ging tot bescherming van Dieren 1960 vermeldt onder meer dat op de vorige jaarvergad?ring de leden van het hoofdbestuur, die aan de beurt van aftreden waren, name lijk mr. dr. W Hugelholtz en mr. I. H. van de Roemer bij acclamatie werden herkozen en dat in d<? va- kature, onstaan door het aftreden van de heer Vermeulen, de heer L. F. J. Casteleijn werd gekozen. In de samenstelling van het dagelijks bestuur kwam geen verandering. Eind mei... schade door nachtvorst OOSTERWOLDE (Fr.). In en om Oosterwolde, in het zuidoosten van Friesland1, heeft de in de nacht van zaterdag op zondag opgetreden nachtvorst o.m schade toegebracht aan poot-aardappelen. Voor de landbouwers die dit pootgoed ver bouwen, wordt het verlies aanzien lijk geacht, omdat d^Ze aardappe len als poot-aardappelen niet meer aan de eisen bij de binnenkort te houden keuringen zullen kunnen voldoen. De landbouwers in de naaste omgeving van Oosterwold? schatten het verlies, alleen voor hun oogst al, zeer hoog. Vier jongelui gedood bij auto-ongeluk WINTERSWIJK, 29-5. Omstreeks half twee vannacht zijn in Win terswijk vier jongemannen uit Goor om het leven gekomen, doordat de auto waarin zij reden met grote snelheid tegen een boom reed Het ongeluk gebeurde even bui ten de bebouwde kom van Win terswijk, op de rijksweg naar Groenlo. Enkele bromfietsers hebben ge zien, hoe de kleine personenauto, die met grote snelheid reed, een slingerende beweging maakte en vervolgens met een harde slag te gen een boom botste. D? wagen werd vrijwel in tweeën gereten. De vier inzittenden, in leeftijd variërend van 20 tot 24 jaar, moe ten op slag dood 2ijn geweeit. De Deltawerken te Bruinisse SALT LAKE CITY (Utah, V.S.), 28-5. Drie torens in de Amerikaan se staat Utah, die worden gebruikt voor het overbi enigen van trans atlantische telefonische boodschap pen, zijn zondag door ontploffingen gedeeltelijk vernield Men meent, dat hier sabotage in het spel is. De niet bewaakte torens zijn in. het westen van Utah gele gen Telexverbindingen van persbu reaus waren verscheidene uren ge stoord. Voorts moesten radiostati ons in dit gebied g?durende deze tijd hun uitzendingen staken. Terwijl het personeel van tele foonmaatschappijen met spoed met het herstelewrk begon, stelden agenten van de F.B.I. een onder zoek in. Zoon van Eichmann: WASHINGTON, 28-5. In een vraaggesprek met een verslagge ver van de „Washington Post' heeft Nikolas Eichmann, de 25-ja- rige zoon van Adolf Eichmann ,die in Jeruzalem terechtstaat verklaard dat Hitiers plaatsvervanger Mar tin Bormann nog steeds in leven is. De jonge Eichmann, die op het ogenblik in Washington is, zei ,dat Bormann niet zo arm is als zijn vader destijds was Maar ik zefc niet, waar Bormann woont. Zelfs joden, die de beschikking hebben over miljoenen dollars, kunnen hem niet krijgen. Nikolas Eichmann verklaarde voorts ,dat hij in de V.S. vertoeft om een boek te schrijven in sa menwerking met een jornalist. De „vrijheidsrijders" in Mississippi JACKSON, 28-5. Te Jackson in de Amerikaanse staat Missisippi zijn zondag negen „vrijheidsrij ders", allen negers, gearresteerd, nadat zij geweigerd hadden een wachtkamer voor blanken aan het eindstation van de bus te verla ten. Zij zijn beschuldigd van vre debreuk. Hierdoor is het aantal voorstanders van integratie, dat op het ogenblik in Mississippi ge vangen zit, gestegen tot 31. Kort na de arrestatie van de ne gen negers, gingen negen andere „vrijheidsrijders" een wachtkamer voor blanken aan een busstation in Montgomery binnen. Zij vertrok ken later per bus naar Jackson. Nieuwe kaart vanZeeland Onder auspiciën van dg A.N.V.V. in nauwe samenwerking met de Provinciale V.V.V.'s, is voor iedere provincie van ons land een nieuwe kaort samengesteld. Op de kaart van Zeeland zijn o a. een zevental tochten beschreven door de pro vincie (beknopt weergegeven in Frans, Duits en Eng?ls) en is een aantal steeds terugkerende evene menten vermeld Ongetwijfeld is met het uitgeven van deze kaart het toerisme naar en in Zeeland gediend. Bijzondere t.v.-programma's HILVERSUM, 27-5. Op 31 mei zal het tien jaar geleden zijn dat de stichtingsakte van de Neder landse Televisie Stichting te Hil versum werd verleden Thans wor den plannen uitgewerkt om in ok tober, ter gelegenheid van dit ju bileum, een aantal bijzondere pro gramma'» uit te zenden. De ftoto geeft een beeld van de bouwput ten behoeve van de sluisbouw in het kader van de aanleg der Grevelingendam. Een tot de verbeelding sprekend kunstwerk, waarbij het gaat om grote afmetingen, die het duidelijkst spreken als men de afmetingen van de put gaat vergelijken met enkele objecten in de onmiddellijke omgeving. (Foto: T. Slagboom). Manifestatie van Nederlandse volkskunst MÜNCHEN, 27-5 De eerste helft van de „Holland-Week", welke tot en met deze week woensdag in München wordit gehouden, is van avond in d/2 grote zaal van het op een eiland in de Isar gebouwde Duitse museum, afgesloten met een grootse manifestatie van Neder landse en Bei?rse volkskunst. Een uit honderden personen be staand gemengd' Nederlands-Beiers publiek gaf aan het eind van d?ze „Volkstümlicher Abend" met een tot een ovatie uitgroeiend applaus uiting aan zijn waardei ing voor het optreden van de ruim 300 mede werkenden. Die medewerkenden waren de Koninklijke Militaire Kapel, het Jachthoornkorps Garde jagers, de volksdansgroep „Stom- petoren" uit West-Friesland, d? volksdansgroep „Twente" uit oost- Nederland en elf Beierse groepen, namelijk boerenkap?llen, dansgroe pen, zanggroepen en orkest, die al len met hun zeer fraaie costuums en- met wat ze prsteer den - zoals gezegd veel succes oogstten. DEN HAAG. De prijzenwet, die op 24 maart 1961 tot stand kwam zal op 1 juni in werking treden. De nieuwe wet treedt in de plaats var de priisopdrijvings- en hamsterwe' 1939. Deze wet geeft aan de rege ring bevoegdheden om een pryssta- bilisatiebeleid te kunnen voeren. MAN VERLOOR VIJF ZOONS Engelse oorlogspelgrims iu Nijmegen NIJMEGEN, 28-5. Onder auspi- ciën van het Nederlands Oorlogs- gravencomité zijn vrijdag zestir Engelse pelgrims in Nederland aangekomen voor een bezoek aar de graven van hun bloedverwan ten, die tijdens de oorlog in Ne derland gesneuveld zijn. Onder de pelgrims bevindt zich de 83-ja- rige heer H. Hunter uit Londen die in twee wereldoorlogen vijf zoons heeft verloren. Zaterdag hebben de Engelse pel grims, die in Nijmegen bij particu lieren zijn ondergebracht, de kerk hoven te Nijmegen, Groesbeek Winterswijk, Wolvega, Tilburg Uden, Mook, Bergen, Hilversum er Kleef bezocht. Zondag werd op he' Britse oorlogskerkhof „Jonker bosch" nabij Nijmegen de traditio nele dodenherdenking gehouden. Maandag zouden de Engelse gas ten Arnhem en Oosterbeek bezoe ken. Dinsdagavond zullen zij vir Hoek van Holland naar Engeland teruggaan. In de loop van de dag hadden de Hollanders de inwoners van de stad reeds vergast op carillonmu- ziek (mr. Rompk? de Waard), draai- orgelmuziek („De Arabier"), voor stellingen van een poppentheater (Jan Nelissen) en muziek van de Koninklijke Militaire Kap?l en het J achthoornkorps. Altijd op 27 mei De 22-jarige mevr. Jean- nette Hudson te Rochester, in de Amerikaanse staat Michigang, heeft voor de vierde maal in vier jaar tijd op 27 mei het leven ge schonken aan een kind. Haar eerste kind werd op 8 mei 1957 geboren. Ned. Kappersbond houdt congres AMSTERDAM, 29-5 Vandaag heeft de Nederlandse Kappersbond ter gelegenheid van zijn 70-jarig bestaan in „Bellevue" te Amster dam een congres gehouden, waar op de voorzitter van d? bond, de heer F. J. Werner, in een rede o.m wees op de totaal andere figuur die de kapper van thans is vergeleken met zijn collega 70 jaar geleden. Hij heeft een heel andere status in de maatschappij verworven De slaaf van het eigen zaakj? en van ijn klanten is een zelfbewuste on dernemer geworden. De vestigings wet kleinbedrijf 1937 heeft een on- niskenbaar gunstige invloed gehad )p de ontwikkeling in het kappers- bedrijf. Patroons zowel als bedien den zijn een studie van hun vak *aan maken, wat zijn invloed op de ontwikkeling van het bedrijf niet heeft gemist. Wij verheugen ons, aldus de heer Werner, thans in een goed verzorgde vakoplei ding, die wij samen met onz? zus- ierorganisaties en de werknemers organisaties mogen leiden en behe ren. De stichting vakopleiding in bet kappersbedrijf ge-*ft thans aan ■neer dan 5000 leerlingen onderwijs. In de vakraad voor het kappersbe drijf is voorts de basis gelegd voor 'en red-"lijk verantwoord loon- en prijspeil. Er zijn thans bijna 11 000 onder nemers en circa 14.500 werknemers, die zijn ondergebracht bij 6400 w«rknémar«. Dit nummer bestaat uit 6 pagina'» Vriendelijke woorden zijn sleutels, die op alle sloten passen. MOSKOU, 26-5. Naar van zeer betrouwbare zijd? te Moskou wordt vernomen, vertrekken premier Chroesjtsjef en zijn voornaamste adviseurs zaterdag per trein uit Moskou om in kleine etappes naar Wenen te reizen, waar de Sowjet- leider in de avond van 2 juni zal aankomen voor zijn gedachtenwis- seiing op 3 en 4 juni met president Kennedy. Het wordt waarschijnlijk geacht, dat de premier op zijn. reis korte bezoeken zal brengen aan enige Oosteuropese hoofdsteden, waar hij besprekingen zou voeren met de leiders van de landen van het ver drag van Warschau. Chroesjtsjef zal op zijn reis ver gezeld worden door o.a minister van buitenlandse zaken Gromiko en door het hoofd van de afdeling Amerika van diens ministerie, Do- brinin. V erpleeg9terstekor t is zeer ernstig UTRECHT, 28-5. 300 artsen die vorige week deelnamen aan de so- eiaal-genoeskundige studiedagen /an de zelfadministrerende be drijfsverenigingen hebben op de bijeenkomst in Utrecht een tele gram aan de minister van sociale zaken en volksgezondheid gestuurd. In dit telegram spreken zijn hun bezorgdheid uit over de sociale no den die bezig zijn te ontstaan door het tekort aan verpleegsters. Dit heeft, volgens hen, namelijk reper cussies op de opname en de behan delingsmogelijkheden van patiën ten in ziekenhuizen in Nederland. De aitsen zeggen dat dit in het bij- - onder geldt voor de nmrologisch.- traumatische afdeling van de rijks universiteit in Utrecht die ten ge volge van dit tekort gesloten zal moeten worden. BERGEN OP ZOOM. De 50-jari- ge J. Verhoeven uit Bergen op Zoom is door tot nu toe onver klaarbare oorzaak op d? Wouwse weg onder Bergen op Zoom met zijn auto tegen een boom gereden. Het slachtoffer overleed kort na het ongeval. EINDHOVEN. Een felle brand in een truck met oplegger is oor zaak dat het circus Toni Boltini circa 90 procent van de afrastering heeft vrloren. De schade wordt geraamd op 40.000 45.000 gulden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1