DE ZIERIKZEESCHE COURANT Ondanks defensie-inspanning dreigt gevaar bij verlies van economisch evenwicht Meerderheid van federale troepen uit Montgomery teruggetrokken Koning Hoessein gehuwd Frans-Algerijnse besprekingen bleven van „algemene aard" De besprekingen over Laos Vuurgevechten in Parijs Grote brand in Singapore Binnen tien jaar man op maan brengen" KENNEDY VRAAGT 531 MILJOEN DOLLAR MEER VOOR RUIMTEPROGRAMS VRIJDAG 26 MEI 1961 117e jaargang No. 18977 ZIERIKZEESCHESNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij vJh. Lakenman Ochtman, Waarschuwende rede minister De Pous in Miinchen MÜNCHEN, 26-5. „Wanneer wU er niet In slagen een evenwichtige economische groei met handhaving van een zo groot mogelijke vrijheid in het economische en maatschap pelijk leven te bereiken, zullen wij ondanks alle defenslelnspanningen in een gevaarlijke situatie komen te verkeren", zo heeft de minister van Economische Zaken, drs. J. W. de Pous, heden (vrüdag)-morgen tijdens de jaarvergadering van de Nederlands-Duitse Kamer van Koophandel in München gezegd. „Of wij gaan de weg op van een overspanning van de staatszaak, of wy roepen gevaren op van econo mische stagnatie". Volgens de mi nister bestaat er geen andere keuze dan samenwerking tussen overheid en bedrijfsleven met behoud van een gezonde concurrentie in het economische leven gebaseerd op een ruime ontplooiing van het par ticuliere Initiatief. „Ik geloof, dat wij met deze be ginselen een positief antwoord kunnen geven op de uitdaging van de communistische ideologie van deze tijd en dat wij door de vrij heid te binden aan verantwoorde lijkheid aan dit begrip een inhoud kunnen geven, die het vrije wes terse economische systeem recht vaardigt". De minister zei voorts, dat de handel tussen Nederland en Duits land ln de afgelopen Jaren een snelle groei vertoond heeft, die vooral in het laatste jaar een on stuimig karakter heeft gekregen. Hoeowel wij in een periode van grote economische activiteit leven, waarin de groei der produktie nau welijks gelijke tred kan houden met de toeneming van de vraag en waarin de buitenlandse handel een belangrijke rol speelt in de voorziening van de levendige vraag valt moeilijk aan te nemen dat een dergelijke situatie onbeperkt zal voortduren. „Al moeten wij niet direct den ken aan een ernstige terugslag, toch is het goed wanneer rekening wordt gehouden met een situatie, waarin de concurrentie scherper wordt dan nu veelal het geval is". Nieuwe inzichten De minister acht de groei ln be langrijke mate het resultaat van de structurele veranderingen onder invloed van de voortgaande vrij making van de handel. De onder nemers zijn zich gaan her-oriënte-~ ren. Oude concepties zijn bezig hun zin te verliezen en nieuwe inzich ten breken baan. Dit is echter al leen van toepassing op het indu striële deel van het economische leven, op het gebied van landbouw en verkeer is het integratieproces nog niet voldoende op gang geko men. Ten tweede 6telt de geografische DE RASSENKWESTIE IN ALABAMA WASHINGTON, 25-5. De Ame rikaanse minister van Justitie, Ro bert Kennedy, heeft donderdag de meerderheid van de federale troe pen, die vorige week naar aanlei ding van de rassenrelletjes in Mont gomery, in de staat Alabama, wa ren gezonden, teruggetrokken. Van de 666 man kadertroepen, die op de luchtbasis Maxwell, aan de rand van Montgomery zijn gelegerd, bljjven er slechts honderd achter. Minister Kennedy zei dat hij deze maatregel nam op grond van een aantal factoren, zoals de aanwezig heid van eenheden van de natio nale garde van Alabama in Mont gomery, de beschermende maatre gelen van de politie van deze staat en „de verzekeringen van een de« legatie van volksvertegenwoordi gers uit Alabama en van vooraan staande burgers en functionaris sen". De terugtrekking van de fe derale troepen was voorts mogelijk dank zij „het krachtige justitiële optreden" van de federale regering in de afgelopen dagen. Dit laatste sloeg op het verbod van de fede rale rechtbank in Montgomery aan het adres van de Ku Klux Klan en anderen om zich te bemoeien met het autobusverkeer via Alabama. Zeven en twintig gevangenen In Montgomery werden donder dag vier blanke hoogleraren en drie negerstudenten aangehouden, toen zij trachtten bediend te worden in ?en alleen voor blanken toeganke- 'ijke cafétaria bij een autobussta- •,ion. De groep nam deel aan de ictie tegen rassenscheiding in de ïutobussen in het zuiden. Zonder moeilijkheden waren zij van At lanta in Georgia naar Montgomery gekomen. Intussen zitten de 27 „vrijheids- rijders", die woensdag bij hun aan komst in Jackson, in Mississippi, werden aangehouden, nog gevan gen. Zij weigeren tegen borgtocht in vrijheid te worden gesteld. AMMAN, 25-5. Koning Hoessein van Jordanië is donderdag in het huwelijk getreden met de uit En geland afkomstige twintigjarige Moena El Hoessein, voorheen Toni Gardiner uit Ipswich. De bruid, in wit toilet, antwoordde bevestigend in het Arabisch toen de koning haar, tijdens een eenvoudige mo hammedaanse plechtigheid van een kwartier, vroeg of zij hem tot echt genoot wilde. De plechtigheid vond plaats in het Zaharan-paleis op een heuvel top bij de Jordaanse hoofdstad. Koning Hoessein is getrouwd ge weest met koningin Dina. beperktheid van de integratie me de voor problemen. Het zou be treurenswaardig zijn, wanneer een nieuwe splitsing zou gaan optre den, doordat de vrije west-Europe- se landen er niet in zouden slagen zowel op economisch als politiek gebied een hechte eenheid tot stand te brengen, aldus de minister. Een economische splitsing in west-Eu ropa zou in flagrante strijd komen met de voorwaarden voor een op timale economische groei in ons werelddeel. Prinses Margaret in verwachting O LONDEN, 25-5. Prinses Margaret is in verwachting en de bevalling wordt verwacht in de loop van aanstaand najaar, aldus is officieel van het paleis Kensington, de offi ciële residentie van de zuster van koningin Elisabeth, vernomen Mo gelijk zal prinses Margaret toch aanwezig zijn bij het huwelijk van haar n^ef de hertog van Kenit op acht juni. Prinses Margaret is 6 mei vorig jaar met Anthony Armstrong- Jones in het huwelijk getreden. 5.400 kilometer per uur EDWARDSVLIEGVELD, 25-5. Het Amerikaanse X- 15 raketvliegutig heeft don. derdag met een snelheid van 5.400 kilometer per uur gevlogen. Deze snelheid is een record voor vliegtuigen met vleugels. Alleen de Russische en de Ameri kaanse ruimtevaarders, Ga garin en Shepard, hebben in hun capsules grotere snelheden bereikt, namelijk respectievelijk 27.200 en 8.160 kilometer per uur. Meer verkeersongevallen in Amsterdam AMSTERDAM, 25-5 Ook ln de maand april heeft zich de stijging van het aantal verkeersongevallen, die sedert november 1958 regelma tig kon worden geconstateerd, voortgezet. Blijkens een voorlopige door het bureau van statistiek der gemeente Amsterdam gehouden telling kwamen in april 2306 ver keersongevallen ter kennis van de politie. Ten opzichte van april 1960, toen 1994 ongevallen werden gerapporteerd, betekent dit een vermeerdering van 15 procent. Het aantal ernstig"» ongevallen was ge lijk aan dat in april 1960 273 tegen 272, zodat de stijging geheel lichte ongevallen betreft. OSLO. De sjah van Perzië heeft de rest van zijn reis in Noorwegen '.aten vervallen op grond van de toestand in zijn land, zo wordt in Oslo vernomen. Koning Hoessein van Jordanië, gefotografeerd tijdens een onverwacht bezoek aan een gevangenis in Amman, waar hij een ware ovatie van de gevangenen kreeg: het huwelijk van de koning (donderdag) was aan leiding voor hem aan zeshonderd gevangenen amnestie te verlenen - hetgeen de juichende stemming in de gevangenis wel verklaart. „CORRECTE SFEER" IN EVIAN EVIAN, 25-5. Donderdag zfo'n de Franse en Algerijnse onderhande laars in Evian tweemaal bijeenge weest. Na de middagzitting werd bekend gemaakt dat men zaterdag ochtend aanstanade te half elf Ne derlandse tjjd opnieuw bijeen zal komen. De besprekingen van donderdag zijn van algemene aard gebleven, aldus gaf de Franse woordvoerder te volstaan. De delegaties zijn over eengekomen voor de pers niet in bijzonderheden te treden. De sfeer was volkomen correct. Des namid dags waren antwoorden gegeven op des ochtends gestelde vragen. Minister Joxe was naar Parijs te ruggegaan in verband met het Bel gisch koninklijk bezoek. Hij zou vrijdag naar Evian terugkeren om de pers te woord te staan. Hij zal dan echter niet het overeengeko men stilzwijgen over de besprekin gen kunnen verbreken. De woordvoerder zei nog op vra gend dat <?r buit en de besprekingen van de twee delegaties in het hotel Du Pare, geen andere waren ge houden of op het ogenblik te ver wachten waren. Volgens welingelichte kringen hebben de Franse en Algerijnse de legatie donderdag een gemeen schappelijke basis gevonden voor hun gesprek over de belangrijkste aspecten van het overleg. De kern van de opvattingen der twee af vaardigingen over het Algerië van morgen betrof de structuur van een republiek Algerië, haar banden met Frankrijk en de betrekkingen tussen de mohammedaanse meer derheid van de bevolking en de Europese minderheid. GENÊVE, 25-5. De leiders van de Britse en de Russische delegatie naar de Geneefse conferentie over Laos, Macdonald en Poesjkin, zijn het donderdag in een gesprek van twee uur niet eens geworden over instructies aan de internationale contrölecommissie, die het toezicht op de naleving van het bestand in Laos moet uitoefenen. Volgens een Britse woordvoerder zal de kwestie nu wellicht in de voltallige confe rentie worden besproken. De eerstvolgende plenaire verga dering van de conferentie zal uiter lijk op 29 mei worden gehouden. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's De ervaring is een arts, die j j nooit komt dan wanneer de. i ziekte voorbij is. PARIJS, 26-5. By een vuurge vecht tussen een groep Algerijnen »n Algerünse hulppolitie, in de 'murt van het vermaakscentrum °igalle, zün donderdagavond zes personen gewond. Volgens de politie deden de Al gerijnen in een stille straat met handgranaten een aanval op een patrouille Algerijnse hulppolitie. In bepaalde delen van Parijs, waar veel Algerijnen wonen, wordt de politie bijgestaan door Algerijnse hulpkrachten. •v SINGAPORE, 25-5. De zwaarste brand die Singapore ooit heeft mee gemaakt, heeft donderdag in de namiddag een oppervlakte van twaalf vierkante kilometer in het oentrum van de stad verwoest. Minstens twee mensen zyn hieraan ten slachtoffer gevallen, terwyi duizenden dakloos zjjn geworden. Ongeveer honderd manschappen van de Britse legerbrandweer en vijfhonderd andere militairen be streden samen met de plaatselijke brandweer het vuur, dat vermoe delijk ln een bioscoop was ont staan, en door de felle wind nog werd aangewakkerd. Jongetje in zee verdronken DEN HAAG, 25-5. Vanmiddag heeft zich het eerste verdrinkings- geval in zee van het huidige bad seizoen voorgedaan. De tien-jarige jongen A. den B., wonende aan de Parkweg te Voorburg, is omstreeks half vijf in zee bij Scheveningen gaan zwemmen. Zonder dat iemand iets gemerkt heeft Is hij verdron ken. Zijn lijkje spoelde om half zes bij de pier aan. De drie miljoen leden tellende Amerikaanse presbytriaanse kerk heeft zich uitgesproken voor steun verlening aan de beweging tegen rassenscheiding wier optreden in de laatste dagen geleid heeft tot wanordelijkheden in de zuideiyk» Amerikaanse staten. WASHINGTON, 25-5. President Kennedy heeft donderdag tot het Amérikaanse Congres gezegd, dat de Verenigde Staten het op zich moeten nemen in de komende tien jaar een man op de maan te doen landen en hem veilig naar de aarde terug te brengen. Daarvoor is het In het koninklijk pa leis in Stockholm is prinses Birgitta in het huwelijk verbon den met prins Johann Georg Hohenzollern. Foto: na de huwe lijksplechtigheid, v.l. n.r. prins Johann Georg, prinses Bir gitta, prinses Sybilla en koning Gystaaf Adolf. nodig dat dit jaar 531 milioen dol lar meer moet worden uitgegeven voor ruimteprograms. In de toe komst zal dit bedrag nog meer moe ten worden verhoogd. De Amerikaanse president zei dit op een byeenkomst van het Huis van Afgevaardigden en de Senaat in een speciale boodschap. Het verlangen een rol op het ge bied van de ruimtevaart te spelen, is niet een gevolg van wat andere landen op dit gebied presteren. De president zei te hebben beslo ten dat de voortstuwing van de startraketten veel krachtiger moet worden dan thans het geval is. Men zal zowel met de ontwikkeling van raketten met vaste brandstof als met die van raketten met vloeibare brandstof doorgaan, totdat geble ken is welk type de beste moge lijkheden biedt. Er zal niet één man op de maan landen maar een heel volk. Alle Amerikanen moeten hun medewer king verlenen om een man op de maan te brengen, aldus president Kennedy. President Kennedy deed een be roep op het Amerikaanse volk in te stemmen met nieuwe offers die gebracht moeten worden wegens de internationale toestand en voor het voortbestaan van het land, dat zich gesteld ziet tegenover het gevaar van het communisme. Het Westen heeft zijn hulpbronnen nog niet in voldoende mate kunnen mobilise ren. Te dikwijls heeft het Westen een louter defensieve houding aan genomen. Motfernisering van het leger Hij zei van nlan te zijn de niet- nucleaire vuurkracht van het Ame rikaanse leger te verhogen en te vens een diepgaande reorganisatie en modernisering van het leger in te voeren. Hij wil meer dan hon derd' miljoen dollar besteden aan de reorganisatie van paramilitaire organisaties en bestaande strijd krachten, om ze beter geschikt te maken voor niet-nucleaire oorlog voering. Het is verder dringend noodzakelijk het geheel van de Amerikaanse inlichtingendiensten te reorganiseren, om de verdedi ging van het land te versterken in „een tijdperk van verborgen ge varen". President Kennedy zei voorts dat hij premier Chroesjtsjef te Wenen zal zeggen dat de Verenigde Staten in goede verstandhouding met het Russische volk willen leven en dat zij niel uit zijn op veroveringen, satellietstaten of rijkdommen. De rede van president Kennedy, die door radio en televisie over de gehele Verenigde Staten werd uit gezonden, werd negentien maal door applaus onderbroken. Dc totale door de president ln zyn rede bepleite uitgavenverho ging bedraagt 724 miljoen dollar. By toewyzing door het Congres zou de totale begroting van het op 1 juli a.s. aanvangende begrotings jaar wat dc uitgaven betreft 84.983 miljoen dollar bedragen, met een geraamd tekort van 3Vs miljard dollar.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1