ASPIRIN Drie Rode Tulpen Als U werkelijk van Uw pijn af wilt, helpt Zeeuwse vloot ingeschakeld bij schoonvissen Waddenzeestrook „Deltaconcert 1961" waar BAYER achter staat ASPIBIN' met 3 - Youdige werking Altijd warm water met Esso Gas Westerschouwen gaat gewonnen corso-prijs verfeesten ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE donderdag m mei i%i No. iwtb De perschef van het Witte Huis in Washington, Pierre Salinger, is in Wenen aangekomen voor het treffen van de laatste voorbereidingen voor de met spanning tegemoet geziene ontmoeting tussen president Kennedy en de Russische premier Chroesjtsjef op 3 en 4 juni a.s. - Foto: Salinger (rechts) met een fikse sigaar in de mond, wordt bij zijn aankomst in Wenen ondervraagd door een Amerikaanse verslaggever (links). Strijd tegen mosselparasiet ZIERIKZEE, 24-5. Teneinde de verspreding van de mosselparasiet mytilicolia intestenalis, die in 1950 de percelen in Zeeland verwoestte, op de Waddenzee tegen te gaan, is door het Produktschap voor Vis en Vlsprodukten besloten over te gaan tot het opvissen van mosselen, half was mosselen en mosselzaad, in een strook van de Waddenzee, een na der door de Inspectie der Visseryen aangegeven gebied. Dit gebied wordt in het oosten begrensd door de dam van Ame land en in het westen lopend van de Zwarte Haan naar de vuurtoren van Ameland. Gerekend wordt dat alle beschik bare vaartuigen in Zeeland zich voor dit belangrijke werk zullen inzetten, want - zoals dr. Korringa vorig jaar in de vergadering van „Zevibel" te Tholen verklaarde - het zal niet mogelijk zijn de mos selparasiet van de Waddenzee te verdrijven, maar wel hoopt men te kunnen bereiken dat de opmars van de parasiet naar het gebied waar de meeste en beste mosselpercelen liggen, aanmerkelijk zal kunnen worden vertraagd. En in die tijd kan gezocht worden naar nieuwe afweermiddelen. Het schoonvissen zal aanvangen op 5 juni en vermoedelijk drie we ken duren. Zeven of acht groepen Uit de mosselvlssersvloot wil men zeven of acht groepen vormen, te weten: Harllngen, Den Oever, Brui- nisse (twee groepen), Zierikzee, Tholen, Philipine, Hontenisse, Yer- seke (twee groepen) en Graauw. Het schoon te vissen gebied zal in vakken worden verdeeld; Iedere groep krijgt dan een bepaald vak toegewezen. De geviste partijen zullen ge stort of vernietigd worden op be paalde plaatsen in het IJsselmeer, waarschijnlijk dwars van Gaast/ Workum of in Komwerderzand of worden overgebracht naar Zeeland, ter uitzaaiing op de percelen al daar. Dit laatste natuurlijk alleen wan neer het partijen mosselen of zaad betreft van goede kwaliteit, die nog niet of in geringe mate met para sieten bezet zijn. Maar hiervoor is door het Bestuur der Visserijen op de Zeeuwse Stromen nog geen ver gunning gegeven. SPORT KORFBAL S.D.K.B. Burgh B-NOAD B 4-1 De jongsten uit Dreischor kon den het tegen de Burgh-spelertjes niet bolwerken. Riekje de Blond gaf Burgh een 1-0 voorsprong. Wim Kommer zorgde voor de ge. lijkmaker (1-1). De rust ging in met 2-1 voor Burgh door Marja v. d. Weel. Burgh werd na de hervat ting nog sterker Rietje de Lang en Ria Kenters brachten de eindstand zelfs op 4-1. KAMPERLAND, 23-3. Ter gele genheid van het gereedkomen van het drie-eilanden plan geeft het Rotterdams Phllharmonisch orkest, op uitnodiging van het comité dat hiervoor is opgericht, een concert. Dit „Deltaconcert 1961" zal uitge voerd worden te Kamperland (N.- Beveland) op 21 juni. Voor deze gelegenheid is een tent neergezet waarin plaats Is voor 1250 personen Het belangrijkste uit te voeren werk is het derde piano-concert van Beethoven, met als solist Marinus Flipse. Dirigent is Eduard Flipse Ingezonden mededeling O Stilt sntl da pijn doet da koorts dolen [BAYE activeert V E het organisme Wekelijkse wereldschomv Een vleug van optimisme Genève is aan het einde van de vorige week wel het centrum ge weest van de aandacht der wereld. En het zal dit ook voorlopig blijven. In de Zwitserse stad was vorige donderdag de delegatie aangekomen van de voorlopige Algerijnse rege ring. Men behoeft de naam niet meer tussen aanhalingstekens te plaatsen: zij is als gesprekspartner door de Fransen erkend. Ieder weet, dat De Gaulle berust in de schepping van een onafhan kelijk Algerije. Hij heeft reeds an derhalf jaar geleden het recht op die onafhankelijkheid erkend, in dien bij een volksstemming de meerderheid der moslims zich daar voor uitsprak. Die volksstemming is bijzaak geworden. Zij zal hoog stens nog een formaliteit zijn, om te bevestigen dat Algerije heeft op gehouden een deel van Frankrijk te zijn. Zullen enkele provincies van Algerije nog Frans blijven? Niemand houdt met zulk een split sing van het land nog ernstig reke ning: de tijd daarvoor is verstre ken. De Gaulle heeft concessie na concessie gedaan. De Tunesische president Bour- guiba heeft in Londen verzekerd, dat De Gaulle hem had gezegd, be reid te zijn desnoods alle Fransen uit Algerije terug te halen, als dat nodig is om de vrede te verzekeren. Bourguiba had daarop geantwoord: „Dat is geenszins nodig. Slechts de Europese extremisten en de para chutisten moeten het land verlaten. De anderen zullen voor de econo mie van het land nog onmisbaar zijn". En Bourguiba is de gastheer van de voorlopige Algerijnse rege ring, die immers in Tunis zetelt. Doel: een alliantie Het lot van de Europeanen - slechts ten dele Fransen, met veel Spanjaarden, Portugezen, Malte- zers, Italianen en met hen gelijk gestelde Noordafrikaanse Joden - is in Algerije tragisch. Hun is tel kens weer beloofd, dat Algerije Frans zou blijven. Sinds generaties wonen zij er. Ten dele zijn zij rijk, anderdeels kleine zelfstandigen, ar beiders, ambtenaren. Hun economi sche en sociale positie was min stens zo goed als in Frankrijk en veel beter dan die van de moslims. Straks wacht hun een geleidelijke gelijkschakeling of een bedreigde welvaart. Zij verzetten zich dus, voorzover zij niet vertrekken of de toekomst geduldig afwachten, te gen de onafhankelijkheid van Al gerije. Deze „ultra's" echter zullen niet winnen. Het was daarom doelloos, dat zij een reeks van bomaansla gen pleegden, ook tegen „liberale Europeanen", toen zaterdag de con ferentie begon tussen de Franse en de voorlopige Algerijnse regering. Na zes en een half jaar van vech ten is nog slechts een kleine groep moslims bereid, zich als Fransen te beschouwen. De gehele nationalis tische stroming in Afrika heeft de Algerijnse moslims meegesleept. En het doel van De Gaulle is nog slechts, met een onafhankelijk Al gerije een nauw bondgenootschap te behouden. 8taken van het vuren Aanvankelijk, en ook nog dit voorjaar, overheerste de mening dat het leger nooit zou berusten in het afstaan van Algerije. Doch na de laatste mislukte muiterij van vier generaals en sympathiserende officieren is het duidelijk dat het leger op zichzelf wel naar huis terug wil. Op de dag, dat aan het Meer van Genève, in het Franse stadje Evian, de besprekingen begonnen, heeft De Gaulle een eenzijdig sta ken van het vuren afgekondigd. Aan het Franse leger is bevolen, nergens meer aan te vallen, zich slechts te verdedigen of aanvallers te achtervolgen. Men moet aanne men, dat de president een redelijke Nederlandse uientelers op de tweesprong De Nederlandse ulentelerswereld staat op een tweesprong. Het gaat er om welke richting men uit wil, Zal men voortgaan met het zoeken naar een al maar hogere opbrengst per ha. zoals de laatste jaren (25 jaar) het geval is geweest, toen men door het kweken van bepaalde ras sen en een steeds steikere kunst- mestgift steeds hogere opbrengsten haalde, waardoor men of met on verkoopbare voorraden bleef zitten omdat er overproductie was, of met een uitvalpeicentage ten gevolge van koprot, waardoor men uitein delijk de voorraad wel kon verko pen, maar een nog veel groter deel van de opbrengst moest weggooien En de ui verli?st in het buiten land steeds meer terrein wegens haar mindere houdbaarheid, dan het product van Egypte of Italië. Wat men in Nederland nodig heeft is een sterk uienras, dat op de buitenlandse markt door sterke houdbaarheid het verloren terrein we^r kan herwinnen Gaat dit dan ten koste van de opbrengst, dat wil zeggen brengt dit ras dan minder kilo's per ha. op dan men de laat ste jaren gewoon is, dan zal men daarmee toch gaarne genoegen ne men, want hoe groter het uitval percentage, hoe meer werk men heeft om de partijen behoorlijk af te leveren. In het seizoen 1960/'61 werden 160 miljoen kg. Nederlandse uien g< exporteerd. hoop heeft gehad dat de nationa listische moslims van hun kant eveneens een staken van het vuren in acht zouden nemen. Dat echter het aanbod uitging van De Gaulle is tekenend. Hij wil met een toe komstig onafhankelijk Algerije (dat aanvankelijk een gemengde over gangsregering zal kennen van mos lims en Fransen) nauwe betrek kingen onderhouden en zich ver zoenen met de gewezen rebellen. Hij denkt aan economische en cul turele banden en misschien aan een gemeenschappelijk staatsbur gerschap: de Algerijnen in Frank rijk en de Fransen in Algerije zul len dan kunnen blijven als gelijk gerechtigde inwoners. De ontmoeting Chroesjtsjef-Kennedy WENEN, 23-5. President Kenne- iy en premier Chroesjtsjef zullen volgende maand in Wenen twee lange gesprekken, van elk vijf uur hebben, aldus is van gezaghebben de zijde in de Oostenrijkse hoofd stad vernomen. Kennedy komt zaterdag 3 juni om half elf op het vliegveld van We ien aan. Hij zal dan een bezoek brengen aan president Scharf en imstreeks het middaguur Chroes- 'tsjef op de Amerikaanse ambas sade ontvangen. De bespreking iuurt, met een onderbreking voor ie lunch, tot 18.00 uur. Croesjtsjef wordt treds vrijdag ln Wenen ver wacht en zal dezelfde dag, of za terdagochtend, president Scharf bezoeken De volgende dag beginnen om 10 00 uur op de Sowjetambassade besprekingen die vijf uur zullen luren. Diezelfde middag vertrekt Kennedy (om 16.00 uur) naar Lon den. Chroesjtsjef reist maandag af Naar verluidt zal geen van beide staatslieden een persconferentie houden. De president is vergezeld van me vrouw Kennedy De mogelijkheid bestaat dat ook mevrouw Chroes jtsjef Wenen zal bezoeken. Ingezonden mededeling Wat een gemak - op elk moment van de dag warm wa ter In keuken en douchecel. Zoveel als u wilt. Esso Gas maakt u het huishouden heel wat lichter. Eén fles be vat gegarandeerd 13 kg veilig gas, ook voor verwarming en om te koken. Mogelijkheden genoeg. Geen wonder datzoveelhuisvrouwenaanEssoGasdevoorkeurgeven. Ie4- goo Mogelijk op jaardag Z.K.H. Prins Bernhard WESTERSCHOUWEN, 23-5. De door de voormalige gemeente Haamstede op het Fruitcorco te Goes met de corsowagen van de N.F.O. „Pomona"-combinatie ge wonnen dorpsprijs van f 1000,- gaat zijn bestemming tegemoet. Op het gemeentehuis is een aantal be langhebbenden bijeengekomen, ten einde een definJti.eve dag voor de beoogde feestviering vast te stel len en een programma in elkaar te zetten. Een speciale feestcommis sie werd benoemd, bestaande uit de heren P. L. Vis, voorzitter, B. Bossers, N. Dambruin, L. Hack, NL O .Hanse sr., J. Jonker en L. Leeuwe (leden). De heer J .D. van Nieuwenhuize zal als V.V.V.-ver- tegenweordiger worden gevraagd in het comité zitting te willen ne men. Het feest zal gehouden worden op 29 juni, de dag waarop Z.K.H. Prins Bernhard 50 jaar wordt. On der voorbehoud echter, dat deze I als nationale feestdag wordt aangewezen. Indien dit niet het ge val zal zijn, wordt de feestdag ver schoven naar de zaterdag daarop volgend dus op 1 juli. Getracht zal worden een groot scheepse optocht te organiseren, waaraan alle verenigingen uit de kernen Burgh, Haamstede en Re- nesse mee kunnen .liever nog, moeten doen. Voor de mooiste wa gens in deze optocht worden hoge prijzen beschikbaar gesteld. Ook particulieren kunnen hieraan mee doen. De te gebruiken onderwer pen zijn vrij doch het zou niet on dienstig zijn als de nationale feest dag er in verwerkt werd. Ook de gedachte aan de fruitteelt die het ontstaan van deze feestdag ten ge volge had, zou een dankbaar on der werp zijn. Alle sportverenigin gen en ook beide muziekgezel schappen zullen gevraagd worden hun medewerking te verlenen. De optocht De optocht bezoekt de drie bo vengenoemde gemeenten in de na middag. In de morgenuren worden de schoolkinderen getrac- teerd. Medewerking verlenen ver der de Oranjeverenigingen. In de optocht komt ook een afdeling ver sierde fietsen voor groot en klein. Op hoge prijs wordt verder gesteld de medewerking van de charman te fruitfee 1960. De avond zal worden gevuld met muziek en nog een zeer bijzondere attractie. Het hoogtepunt van de dag valt echter op de middag waarin een zeer grote optocht verwacht wordt, vooral nu hier drie kernen aan medewerken. In verband hiermede en met de maand juni nog in het vooruitzicht, zou het wenselijk zijn dat de besturen van de verschil lende verenigingen zich nu reeds eens beraden over mogelijke deel name, om dan een plan op te ma ken. Materiaal in de vorm van bloemen en groen is in grote mate aanwezig s „Zonder overdrijving kan wor den gezegd dat geen werk kan wor den gevonden voor meer dan de helft van het personeel en het ma terieel van de Sabma, indien deze maatschappij de verbindingen in en naar Kongo zou zien wegvallen". Dit wordt gezegd in het verslag van de commissie voor verkeer uit de Belgische kamer van volksverte genwoordigers over de activiteiten van de nationale Belgische lucht vaartmaatschappij FEUILLETON 45 Samen staken ze het plein over naar de wachtende wagen. Hij liet bet meisje instappen en volgde haar, na het portier gesloten te hebben aan de andere kant, Hij knipte het lichtje aan en haal de het arrestatiebevel uit zijn zak, maar het meisje weerde hem af. „Laat maar, het is natuurlijk je reinste kolder. We zullen wel eens zien, wat de heer Koks van me wil". Gedurende de korte rit naar het hoofdbureau werd er niet meer ge sproken. Geel parkeerde de wagen op de binnenplaats en bracht daar na het meisje naar de kamer van de hoofdinspecteur. Koks was doodop van moeheid, maar toen het meisje werd binnengeleid, ging hij itechtop zitten en verzamelde weer nieuwe energie voor de on dervraging. Intussen gaf hij Geel een briefje. Deze opende het ln de gang en las: .„Onmiddellijk de heer Geert Barten, de buschauffeur ophalen en ter beschikking houden al9 ge tuige". Geel mompelde een vloek, keek schichtig om zich heen of iemand het gehoord had en liep toen weer naar de politiewagen. Intussen had Koks met een hand gebaar het meisje een zetel aange wezen en deze was gaan zitten, de hoofdinspecteur vragend aankij kend. „Juffrouw Laman, u zult wel begrepen hebben, waarom u gear resteerd bent, niet?" begon hij. Het meisje legde haar ene knie over de andere en keek spottend door Frank van Falckenoort Jr. naar de superieur van haar vader. „Het spijt me voor u, maar ik moet integendeel zeggen, dat ik er niets van begrijp", antwoordde ze kort en keek de man tegenover haar in zijn bureaustoel een tikje minach tend aan. Als hij soms dacht, dat ze bang voor hem was, dan had hij het mis. Per slot van rekening was Koks wel haar vaders baas, maar niet de hare. Koks knikte een paar keer en legde zijn vingertoppen over el kaar, terwijl hij achterover in zijn stoel leunde. „U, als dochter van een politie man, zult wel weten, dat de poli tie niet zo maar, op losse gronden, overgaat tot het uitvaardigen van een bevel tot inhechtenisneming". „Tot op dit ogenblik was ik die overtuiging inderdaad toegedaan. Maar het blijkt nu, dat dit niet al tijd juist is". „Kom, juffrouw Laman, laten we er ©""en doekjes meer om heen winden. Wij weten meer, dan u denkt. Wij weten bijvoorbeeld, dat u heel wat keertjes - voorna melijk in de avond - een bezoek gebracht hebt aan een zekere villa in Zeist. Wij weten van uw avond- ritjes met de bus, van uw geheim zinnige uit- en instopmethodes, van uw ruzietjes met uw werkge ver alhier, van uw reis, vandaag naar Amsterdam. Wij weten, dat u ln de binnenstad een auto hebt gehuurd en dat u daarmee een be ruchte inbreker na zijn ontslag uit de gevangenis aan de Amstelveen- seweg hebt afgehaald. Dat u met hem een ritje hebt gemaakt naar Kudelstaart en daar hebt gegeten en gedronken. Dat u daarna terug gereden bent naar Amsterdam en in de binnenstad met hem een wo ning binnen bent gegaan. Dat u daarna met hem via een andere uitgang weer vertrokken bent. Wat hebt u daarop allemaal te ant woorden?" Fennie had met stijgende ont zetting geluisterd ,maar zo ze al niet op haar gemak was, ze liet in ieder geval er niets van merken. En toen Koks de laatste zin had uitgesproken, wist ze weliswaar, dat haar hele weg van hier naar Amsterdam en verder geschaduwd wa9, maar ook, dat ze het spoor van haar en Piet in de binnenstad waren kwijtgeraakt. Piet had du» toch goed gehoord, dat men achter hem of haar aanzat. Ze beheerste zich nu weer ten volle. Tenslotte had ze nog niets gehoord, dat gevaarlijk kon wor den.. Ze keek de hoofdinspecteur laatdunkend aan en antwoordde: „Wat ik daarop te zeggen heb? Wel dit: M'n bezoekjes aan die villa in Zeist, die u bedoelt, komen me waarschijnlijk op een jaar te staan. M'n ruzie met baas Groot hof zal wel met een maand verre kend zijn en het ophalen van een beruchte inbreker, zoals u hem noemt, nadat hij zijn straf tot en met de laatste minuut heeft uitge zeten en die dus weer aanspraak kan maken op de term „vrije bur ger" ,zal me waarschijnlijk ook een jaar kosten. Voeg daaraan nog toe mijn reisje met hem naar Kudel staart en terug, dan kost me dat misschien elf maanden? Maakt sa men drie jaar. Of u moet er nog een half jaar bij doen voor het vertrekken via een and?re uit gang dan uw spionnen wellicht gewenst hadden? Dan wordt het drie en een half. Verder nog iets van uw dienst?" (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 9