Gemeenteraad Zierikzee Toch tractoren voor Cuba De vrijheidsrijders in Alabama STAD EN PROVINCIE „Streven naar centrale beheersing moet zijn grenzen kennen" STAD EN PROVINCIE Bolletje/" Ingezonden mededeling EEH PBODUKT VAN DE SIKKEHS GROEP Basisbedrag 1960 uit algemene uitkering f 95,41 per inwoner ZIERIKZEE, 24-5. In verband met de op maandag 19 mei a.s. te houden gemeenteraadsvergadering, deelt het college van b. en w. mede aan de raad, dat b\j ministerieel besluit het voorlopig basisbedrag van de aan de gemeente ten deel vallende algemene uitke ring m.l.v. het jaar 1959 is be paald op f 94,12 per Inwoner en met ingang van het jaar 1960 op f 95,41 pe rinwoner. Onder het be drag van 1960 is begrepen f 2,41 per inwoner in verband met de aanwijzing der gemeente tot ont wikkelingskern. Ter sanering van de Gravenstraat wordt een transactie aangegaan met de heer L. Groenleer, waarbij deze van een perceel grond aan deze straat, groot 38 m2, een strook van 19 m2 weer overdraagt aan de gemeente. Een tweetal gegadigden heeft zich aangemeld tot het kopen van een kavel grond in het bouw plan Malta, gelegen aan de west zijde van de Mulockstraat. Met Smit Bolnes N.V. is overeen stemming bereikt over de verkoop van een kavel aan de westzijde van de Mulockstraat voor de bouw van twee woningen. De kruideniers verzochten om een verplichte vakantieregeling. Terzake zullen voorstellen aan de raad worden voorgelegd. Een twee tal bedrijven, t.w. de heer L. Uijl en P. de Gruyter Zn. hebben zich- tegen een verplichte vakantierege ling verklaard. In geval van een verplichte regeling - in navolging van de slagers - zullen genoemde bedrijven zich daar eghter bij heb ben neer te leggen. De gemeentevlag De Hoge Raad van Adel heeft bericht zich te kunnen verenigen met de gemeentevlag - rode en zwarte banen. Het is echter nood zakelijk dat de beschrijving van de vlag in een raadsbesluit wordt vast gelegd. Aan de raad wordt een krediet gevraagd ad f 2682,voor de aan schaf van een elektrische rekenma chine. Voorgesteld wordt de subsi die nazorg B.L.O. te handhaven op f 0,08 per inwoner. Voorgesteld wordt verder een subsidie van f 0,05 per boek te verstrekken aan de C.J. M.V.-bibliotheek. Idem het verle nen van een éénmalige subsidie van f 150,aan de mandolinevereni ging „Scheldeklanken". Voorgesteld wordt afwijzend te beschikken op een subsidieverzoek van de Stich ting voor de Thuislozenzorg. Een aanbieding is verkregen tot het aangaan van een vaste geld lening ad f 215.000,van de Bank Ingezonden stukken Mijnheer de Redakteur. Maar dr. Alfreda Briede, hoe durft U Hebt u wel eens een schoolkamp meegemaakt? Hoe komt u aan uw gegevens om te durven- schrijven „dat het een pijnlijke geschiedenis is met die schoolkampen"? De volgende (door u gekonsta- teerde??) feiten wekten mijn ver ontwaardiging op: bitter onhygiënisch; totaal ver vuild; volledig uitgeput; overprik keld; vele infekties; verstuikte le dematen; sterk vermagerd; vol puisten, schrammen en builen; ver_ waarlozing; vervuiling. Daar kun je het dan als onder wijzer wel mee doen. Bij het lezen van dit stuk, mijnheer de redak teur, dacht ik eerst vrouwelijke overdrijving.' Maar het eind bracht de klap op de vuurpijl. Want dr. Alfreda Briedé richt niet meer of minder dan een oproep tot autori teiten en schoolbesturen om zich te bezinnen, want: „Dat alles mag niet zo door gaan!!" Hieruit maakte ik echter op, mijnheer de redakteur, dat deze zeergeleerde doctor in ernst spreekt. Zij meent het, als ze zegt dat kinderen het heerlijk vinden elkaar met het gezicht in een af- valkuil te gooien! Belachelijk! Met wat voor bijzonder soort kinderen gaat deze doctor om? Ik kan tegenover haar negativis me een reeks van positieve erva ringen stellen, opgedaan met de Sch.-Duivelandse jeugd in de laat ste zes jaar. Ik meen echter dat dit niet nodig is, mijnheer de redak teur, want wij, mej Briedé, de doctor, en ik, de onderwijzer, spre ken waarschijnlijk over twee soor ten leerlingen. Onze leerlingen zijn nog nooit uit een kamp terugge keerd met krentebaarden, korsten en vellen, na driemaal wassen nog niet schoon, sterk vermagerd en volkomen uitgeput. Mijnheer de redakteur, dank voor de plaatsing; ik geloof niet dat autoriteiten en schoolbesturen van dit eiland het inzicht van dr. Briedé delen, ik kon toch niet nalaten haar geschrijf in uw krant van 23 mei jl. te signaleren als sterk over dreven, ja belachelijkI voor Nederlandse Gemeenten, t.b.v. de uitbreiding van de Beatrix- school. BEKENDMAKING De burgemeester der gemeente Zierikzee maakt bekend, dat op maandag 29 mei 1961, aanvangende te 20 uur, ten stadhuize van Zie rikzee een openbare vergadering van de raad dier gemeente zal wor den gehouden. Zierikzee, 20 mei 1961. De burgemeester voornoemd, F. TH. DIJCKMEESTER. Ingezonden mededeling Reumatiek Griep Migraine Verkouden Hoofdpijn Spit TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT Menstruatiepijn TOGAL HELPT Zierikzee. H. ASMA. CHICAGO, 25-5. Het comité dat geld inzamelt om tractoren naar Cuba te kunnen zenden in ruil voor g?vangenen, zal een groep deskun digen op het gebied van machines en landbouw naar Cuba zenden om na te gaan, wat voor soort tracto ren Cuba nodig heeft. Dit is mee gedeeld door mevrouw Eleanor Roosevelt, die lid van het comité is. Acht dagbladen in Uruguay zijn ook met een inzameling bezig. JACKSON (Mississippi), 25-5. De leider van de beweging voor ras senintegratie in Alabama, Uriah Fields, heeft meegedeeld dat hij het vei zoek van minister Kennedy, een „afkoelingsperiode" in acht te nemen, niet zal inwilligen. „Wan neer er niet na de burgeroorlog een afkoelingsperiode was geweest zou de neger thans vrij zijn. Is 99 jaar niet lang genoeg om af te koelen, meneer de minister van justitie?", aldus Fields in zijn telegram aan Kennedy. Een tweede groep vrijheidsrij ders, bestaande uit vier blanke hoogleraren en drie negerstudenten, is woensdag in Montgomery aange komen. Zij deed echter geen pogin. gen om het busstation te betreden en vertrok na enkele minuten. ZIERIKZEE Padvindsters naar „Jubeldag" Van Schouwen-Duiveland zijn dinsdag een vijf en veertig pad vindsters naar Baarn getogen tot bijwoning van de „jubeldag". (Men zie ter zake ook het verslag elders in dit nummer). De in hun mooiste uniformen gestoken padvindsters uit Bruinisse, Zierikzee en Burgh/ Haamstede maakten een voorspoe dige tocht per bus en genoten vol op van hetgeen op deze „jubeldag" werd geboden. Padvindsters van de vendels te Bruinisse, Zierikzee, Nieuwer kerk en Burgh/Haamstede maakten veertig kistjes met in houd, gereed voor de grote hulp actie ten bate van Sicilië. De kist jes werden te Baarn overgedragen en zullen ter zijner tijd de reis naar het zonnige, maar doodarme zuid-Italië ondernemen. Een „Jumelage"-wals De klarinetspeler Eddy Broekema van de Kon. Harmonie ,;Kunst en Eer" heeft een „Jumelage"-wals gecomponeerd, die hij maandag op de afscheidsavond van de buiten landse gasten, voor het eerst heeft gespeeld. OOSTERLAND Overscharinge partijen aardappelen Nu er zo goed als geheel geen vraag meer is naar consumptie aardappelen, en wel in het bijzon der niet naar Furore, een soort waarvan er juist nog verschillende partijen in de gemeente voorradig zijn, wordt gevreesd dat men .deze partijen voor enkele centen per kg. voor veevoeder zal moeten verko pen indien mogelijk, of wat nog erger is, als mest over het land zal moeten rijden. Door de natie weers gesteldheid tijdens het najaar is de houdbaarheid zeer beperkt, zodat er steeds meer rotte en slechte exemplaren in de kullen komen Al met al wordt ook dit weer een strop voor onze landbouwers. .OORDEEL IN NEURENBERG De Duitse cineast Stanley Kramer, die bezig is met de verfilming van zijn nieuwste produkt, ..Oordeel in Neurenberg", is van Neurenberg met zijn filmploeg naar Berlijn gereisd om daar opnamen te maken tussen de puinhopen, die alleen Berlijn nog in voldoende grootte bezit. Op deze foto van een van de plaatsen waar opnamen zullen worden geniaakt zijn zelfs - ten behoeve van de film - weer de .^tuinvrouwen" bezig met het werk, dat zij ook kort na de oorlog deden: het schoonbikken van bakstenen uit de puinhopen voor het opknappen van haar vernielde woningen. Jaarvergadering Ver. Nederlandse Gemeenten Handen gemeentebesUumlers vaak gebonden TILBURG, 25-5. In zijn openings rede tot de jaarvergadering van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten in de Tilburgse Stads schouwburg, stelde de voorzitter, rar. H. A. M. T. Kolfschoten een aantal vragen over do huidige en toekomstige plaats en functie der gemeenten. Bij het bestuursmechanisme uit 1851 werden vooral in de loop van deze eeuw nieuwe maatschappelijke functies gevoegd, zodanig, dat ge rust van „cultuurgemeente" kan worden gesproken. De gemeente van thans bevordert, dat nieuw verworven maatschappelijke waar den op het terrein van cultuur, techniek, sociale hygiëne en sociale wetenschap door haar voorzienin gen - eventueel gemeenschappelijke voorzieningen - binnen het bereik van de inwoners worden gebracht. Aan het plaatselijk bestuur worden steeds nieuwe en hogere eisen ge steld. Het hedendaagse beeld van het openbaar bestuur wordt geken merkt door een verstrengeling van belangen van rijk, provincie en ge meenten. Daarnaast hebben ook andere openbare lichamen taken en belangen, die raakvlakken hebben met rijk, provincie en gemeenten, bijvoorbeeld de waterschappen. Intussen ontwikkelen zich in toenemende mate organen van het partikulier initiatief bij de publieke belangenverzorging. In de lokale huishouding spe len die organen een belangrijke roL Zij moeten hun taken goeddeels met overheidsgeld verrichten, het geen een buitenwettelijk subsidië- ringsvraagstuk heeft opgeroepen. Deze organen zijn partners van de overheid. De behoefte aan gemeen schappelijk beraad en coördinatie, ook op gemeentelijk niveau, zal in toenemende mate aandacht vragen. Accent op centraal beleid Bij de ontwikkeling van de func tie van de gemeente en de ver schuivingen in de samenleving heeft zich naar mening van mr. Kolfschoten in toenemned mate het centrale beleid doen gelden. Deze „centrale directie" in de lagere bestuursniveaux is de gemeenten niet zeer vertrouwd geraakt. Het druist in tegen het wezen van het plaatselijk bestuur: zelfwerkzaam heid en eigen verantwoordelijkheid Voorwaarde voor dit laatste is toe reikendheid van geldmiddelen. „Wij moeten aanvaarden", zo zeide spreker, „dat het nationale sociaal-economische en financiële beleid een zaak van centrale ver antwoordelijkheid is. Dit mag niet en nooit betekenen, dat lokale ver antwoordelijkheid wordt ontwricht of ontkracht. Daarom is het begrip Dalende varkensprijs UTRECHT, 24-5. De heffing op de export van varkens naar Frank rijk wordt met ingang van aan staande maandag verlaagd van f 7,50 tot f 5 Het Produktschap voor Vee en Vlees b?sloot hiertoe in zijn openbare vergadering in Utrecht, in de hoop, dat door deze maatregel iets van de overaanvo?r van varkens op de binnenlandse markt naar Frankrijk zal worden afgevoerd. De voorzitter van het Produktschap, de heer Joh. de Veer, werd gemachtigd, deze hef fing in de komend© veertien da gen met f 2,50 te verhogen of te verlagen wanneer de marktsituatie daartoe aanleiding geeft. Het bestuur besloot voorts, de overnameprijs voor baconvarkens tb handhaven op f 2,37 per kilo gram geslacht gewicht. „centrale directie" geen vertrouwd begrip. De gemeentebestuurders beseffen, hoe vaak zij met gebon den handen moeten bouwen. In de ingewikkelde wereld van het he dendaagse openbaar bestuur moet het streven naar centrale beheer sing zijn grenzen kennen om te voorkomen, dat het beginsel van decentralisatie te zeer wordt aan getast. ZIERIKZEE Foto's Men gelieve bij de in dit nummer opgenomen afbeeldingen van de onthulling van het jumelag?monu- ment en de verlegging van de veer dienst naar Kats, de toevoeging te lezen: „Foto's: T. Slagboom". Herhaalde opvoering pruikenspei Wij vernemen dat het kort ge leden door een groep leerlingen van de Chr. Nat. school opgevoerde pruikenspei, gelet op het grote suc ces en op herhaald aandringen, nog een keer zal worden gebracht in het verenigingsgebouw in 't Vrije. De heropvoering vindt plaats op dinsdag 30 mei a s. en is voor ieder toegankelijk. De recette is bestemd voor het Rode Kruis. Causerie over waterverontreiniging Aansluitend op de tegen maan dag 29 mei aanstaande uitgeschre ven vergadering van aandeelhou ders van de N.V. Waterleiding Maatschappij Schouwen-Duiveland zal een inleiding worden gehouden door ir. F. E. Samson te Amster dam over het onderwerp: „Water verontreiniging en bodemvervui ling". BROUWERSHAVEN De Sakor-kollekte, welke in de gemeente Brouwershaven werd verzorgd door de samenwerkende vrouwenverenigingen heeft een be drag van f 71 opgebracht. BRUINISSE Kind viel uit wagentje Het éénjarig dochtertje van de heer P. M. van de Velde te Brui nisse viel in de Beursstraat uit haar wandelwagentje. Met een bloedende hoofdwond werd het kleintje opgenomen en door de juist passerende smid H. Kesteloo met zijn bestelwagen naar dokter van Leeuwen vervoerd, die ge neeskundige hulp verleende. Ingezonden mededeling U.V.V.-afdeiing nam afscheid van presidente mevrouw Lugt-van Heioma Sierlfyk stoffelijk blijk van waardering aangeboden ZIERIKZEE, 24-5. Op de woens dag gehouden contactavond in het zaaltje in het Visslop, heeft mevr. Lugt-van Heioma afscheid geno men van de U.V.V., na vele jaren de functie van presidente vervuld te hebben. Als blijk van waardering voor het werk dat mevr. Lugt verrichtte met veel gevoel en voor haar pret tige omgang met de bejaarden, waaruit bleek dat zij deze een warm hart toedraagt, werd haar een fraaie Sohouwse broche over handigd. In haar toespraak haalde mevr. Heering herinneringen op uit de beginjaren der U.V.V. en bekende dat bij het vernemen van het ko mend vertrek de gedachte bij haar opkwam van; „Hoe moet het nu met de U.V.V.". Dergelijke klanken werden ook gehoord onder de be jaarden en dit is wel een bewijs hoe mevr. Lugt vergroeid is met de U.V.V. „U deed uw werk veel te goed", aldu9 spreekster en stelde vast dat juist hierdoor een open plaats is ontstaan, moeilijk in die zin voor de opvolgster, wil zij de leiding zo mevr. Lugt die gaf even aren. Mevr. van Ruyswijk las een dankbrief in dichtvorm voor van de bejaarden die aan huis gekluis terd zijn en beweerde dat ook zij zich haast niet kunnen indenken, mevr. Lugt niet meer door de stra ten van Zierikzee te zullen zien rijden. Welgemeend dankwoord In haar dankwoord bekende mevr. Lugt het erg jammer te vin den Zierikzee na 21 iaar te moeten verlaten en hier mee ook de U.V.V. Zij vroeg de leden met nadruk, toch vooral al het mogelijke te doen wat in hun vermogen ligt, om de goede klank die de U.V.V. hier ter stede heeft, te behouden. „Want", zo vervolgde zij, „men heeft U nodig en werkelijk, het gaat vanzelf, als U het. met liefde doet". Mevr. Lugt verzekerde van Zie rikzee te zijn gaan houden en met een dikke traan van do U.V.V. af scheid te nemen, daarmede een stuk van haar leven achterlatend. Gaarne beloofde zij bij een belang rijke bijeenkomst nog eens te zul len overkomen. Allen hartelijk dankend voor het prachtige ge schenk, nam zij afscheid, de voor zittershamer voorlopig overdra gend aan mevr. Heering. Vier nieuwe leden Tevoren had mevr. Lugt de bij eenkomst geopend, de ingekomen stukken behandeld, de mededelin gen voorgelezen en een lezing ge houden met betrekking tot het U.V.V.-werk ten bate van de nieuw aangeworven leden. Aan een vier tal nieuwe leden reikte zij een U.V.V.-speldje uit. De leden dankte zij voor de grote opkomst, in het bijzonder zuster Boester, die er al tijd in slaagt op verrassende wijze voor een traktatie te zorgen. Zij sloot daarop de laatste door haar gepresideerde bijeenkomst. Heden (donderdag) nam mevr. Lugt afscheid van de bejaardensociëteit. KERKNIEUWS Vertrek geestelijke verzorger Gereformeerde Kerken DEN HAAG, 24-5. Prof. dr. G. B. Wurth, hoogleraar aan de theo logische hogeschool van de gere formeerde kerken is woensdagmid dag met de „Grote Beer" als gees telijk verzorger van Nederlandse emigranten naar New York ver trokken. Hij zal tevens de gerefor meerde kerken vertegenwoordigen op de synode van de Chr. Reform Church in Grandrapids. Na afloop van de synode, die op 13 juni aan vangt, zal de hoogleraar in Ontario verschillende voordrachten houden en ook preekbeurten vervullen. Verwachting tot vrijdagavond: Veranderlijke bewolking Veranderlijke bewolking met latei- in het zuiden en zuidoosten van het land kans op een onweersbui; zwakke tot matige wind, later uil noordelijke richtingen; dezelfde of iets lagere temperaturen. 26 mei. Zon op 4.32, onder 20.42. Maan op 16.07, onder 3.08. Volle maan: 30 mei te 5.38. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 26 mei v.m. 12.56 n.m. BROUWERSHAVEN: 26 mei 12.13 v.m. n.m. HET WEEROVERZICHT DE BILT, 25-5. Het KNM.I. deelt mede: De geleidelijke stij ging van de temperatuur in west Europa is een gevolg van de ont wikkeling van een hogedrukgebied, waarvan het centrum bij het Al pengebied ligt. Een koufront be horend bij een depressie boven Noorwegen kwam daardoor vrijwel tot stilstand. Boven Frankrijk daalt de luchtdruk nu weer. Er ontstaat daar een onweersachtig© storing, die morgen later op de dag ook in het zuiden en zuidoosten van ons land de kans op onweer kan doen toenemen. In de kustprovincies zal zeewind in de loop van de dag aanleiding geven tot enige daling van de temperatuur. Scheepvaartberichten Philippia (t.), pass. 24-5 Perim naar Mena al Ahmadi. Sarangan, 24-5 te Mombasa. Tegelberg, 25-5 te Lorenzo Marques Zomerpostzegels 1961 moesten worden bijgedrukt Aanzienlijk hogere opbrengst verwacht De verkoop van de Zomerpost zegels 1961 heeft alle verwachtin gen tot dusverre overtroffen. Hoe wel de P.T.T. rekening had ge houden met een grotere verkoop dan in 1960, bleek de voorraad ten slotte niet voldoende te zijn en moesten de zegels van alle waar den, met uitzondering van de post zegels van dertig cent, worden bij gedrukt. De serie van vijf vogelpostzegels, met extra toeslag ten bate van landelijke en regionale instellingen die hulp geven op sociaal en cul tureel terrein en op het gebied van de volksgezondheid werkzaam zijn, geniet een bijzondere belangstel ling. De door de Stichting uitgege ven prentbriefkaarten met de af beeldingen van dezelfde vogels als op de postzegels (zilvermeeuw, scholekster, wulp, kluut en kievit) waren reeds in de eerste weken van de op 24 april gestarte Zomer- zegelactie uitverkocht. Steekproeven in verschillende delen van het land hebben aange toond, dat de verwachting gewet tigd is, dat de Zomerpostzegels 1961 een resultaat opleveren, dat minstens vijftien procent zal liggen boven dat van 1960. Alleen al in Den Haag waren de bruto verko pen in de eerste vier weken van dc actie f 21.000,hoger dan vorig jaar. In de provincie Zeeland bedroe gen de bruto verkopen in 1960 f 18.400,Gezien de belangrijk hogere verkopen verwacht men hier dit jaar een bruto verkoop van f 21.000,te behalen. De Zo- merzegelactie duurt nog tot 10 juni De zegels blijven geldig tot eind 1962. Ingezonden mededeling De veertlen-landen-confcrcntle over Laos is woensdagmiddag een uur lang bijeengeweest. Een com- munistisch-Chinese functionaris verklaarde dat de conferentie was vordaagd tot ,ntet later dan 29 mei' V\\\UIÏ Tl iu// In de zilveren rol "V//un\\vvN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 2