NEDERLAND KRIJGT NA 1961 GEEN OMVANGRIJKE MILITAIRE HULP MEER VAN DE V.S. Belgisch vorstenpaar in Frankrijk hartelijk ontvangen Afrikanen in arrest Ambtenaar kreeg geen rechtmatig aandeel in de welvaart Toch V.N.-hulp voor Cuba De afweerkracht van de V.S. DONDERDAG 25 MEI 1961 117c jaargang No. 18976 ZIRBIKmMRwNIFIIVVxBODF ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Pri/j per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week TI E D I \f 7 C C C C LI C ID A WIT Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. t, Iel. Off f0-2255 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, 1J EL ^ltKllvX.Uk JV/ITU vw U I Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs oon Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. 1797"! 889 Uitgave: N.V. Drukkerij vVh. Lakenman Ochtman, Kabinet staat voor moeilijke situatie DEN HAAG, 24-5. De minister van Defensie heeft bU recente be sprekingen in Amerika een duide lijk beeld van het Amerikaanse re geringsbeleid gekregen op het punt van militaire hulp. De hulp draagt zonder twijfel een aflopend karak ter. Deze ontwikkeling stelt het Ne derlandse kabinet voor een ernstige situatie. Na 1961 zal ons land niet meer op omvangrijke militaire hulp kunnen rekenen. Dit klemt temeer nu deze ontwikkeling komt op een ogenblik, dat allerwege de nood zaak tot versterking van de con ventionele strijdkrachten wordt in gezien. De gevolgen van het weg vallen van hulp worden op het ogenblik bestudeerd. Hierbij is uit gangspunt het vermijden van een teruglopende betekenis van onze bijdrage tot de gezamenlijke defen sie. Voor een eventuele verhoging van de defensie-uitgaven zal dek king moeten worden gevonden in uitgavenverlaging en/of belasting verhoging. Deze studie zal zijn weerslag vinden in de begroting voor 1962. Hogere defensie-uitgaven In de memorie van antwoord op zijn begroting 1961 aan de Eerste Kamer deelt de minister van De fensie voorts mee nog geen oordeel te hebben over de suggesie om de defensie-uitgaven wellicht belang rijk hoger te stellen dan ruim vier procent van het nationale inkomen. Gemeld wordt, dat voor de me chanisatie van het eerste leger korps een keus is gemaakt voor gepantserde personeelscarriers en geschut. Ter vervanging van de Chaffeetanks zijn nieuwe lichte tanks besteld. De minister heeft geen plan het korps mariniers in te krimpen. Aan het plan tot bouw van onder- Tienduizenden langs Champs Elysees PARIJS, 24-5. Koning Boudewtfn en koningin Fabiola van Belgic hebben woensdag een hartelijk wel kom gekregen toen zij voor een staatsbezoek van vier dagen in Pa rijs aankwamen. „Geheel Frankrijk is verheugd u hier te zien", ver klaarde president De Gaulle, die het vorstenpaar van het vliegveld Orly afhaalde. Zestigduizend mensen stonden langs de Champs Elysees, toen ko ning Boudewijn naar de Are de Triomphe reed om een krans op het graf van de onbekende soldaat te leggen. Vooral de vrouwelijke belangstellenden toonden zich te leurgesteld, dat koningin Fabiola niet hierbij tegenwoordig was. Later gebruikten de koning en de koningin in het Elysee ,de ambtswoning van de president, de lunch. President en mevrouw De Gaulle boden hun gasten een tapijt aan uit het begin van de zestiende eeuw en een klein gouden beeld, 's Avonds "waren de vorst en zijn gemalin de ere-gasten aan een ban ket in het Louvre. In de loop van de dag bespraken president De Gaulle en premier Le- fèvre van België kwesties betref fende Kongo, Algerië en de toe stand in Europa. zeeboten met kernvoortstuwing wordt, gezien de kosten, niet ver der doorgewerkt. Er is nog geen beslissing over het verwapenen van de tweede kruiser met raket ten genomen. In de naa9te toe komst zullen twee fregatten en twee onderzeeboten worden ver vangen. De bestaande NAVO-verplichtin- gen maken het niet mogelijk af te zien van de vliegbasis Soesterberg voer operationeel gebruik. Ge tracht wordt overlast te beperken door geleidelijk minder intensief gebruik. JOHANNESBURG, 25-5. Naar in Johannesburg verluidt is de be langrijkste organisator van de boy cot, een advocaat genaamd Nelson Mandela, nog steeds op vrije voe ten. Sinds 3 mei zijn ongeveer tien duizend Afrikanen gearresteerd, maar mr. Mandela is zijn achter volgers tot nu toe te slim af ge weest. Vanuit een openbare tele fooncel in Johannesburg heeft hij een krantenredactie meegedeeld dat de leiding van de boycot be rust bij een „raad van nationale actie". De raad schijnt geweldple ging te willen vermijden. De actie die beoogt de bevolking drie dagen - van 29 mei tot 31 mei - thuis te laten blijven is slechts de eerste stap in een groots opgezette cam pagne „om de gehele Afrikaanse natie in beweging te brengen voor non-coöperatie met de republiek". Amerikanen zetten rem op rode infiltratie WASHINGTON, 25-5. Volgens „Wall Street Journal" bestuderen Amerikaanse regeringsfunctiona rissen een plan om de communis tische penetratie door sabotage en ondermijnende activiteit in Noord- Vietnam en de Oosteuropese lan den tegen te gaan. „Het hoofd van de afdeling re search en ontwikkeling van het le ger, luitenant-generaal Arthur G. Trudeau, heeft dit openlijk voor gesteld in een memorandum dat onder de hogere officieren circu leert". Volgens dit memorandum bestaat „een goede kans op succes, gering gevaar voor het uitbreken van een oorlog en nauwelijks een andere keus om in de koude oorlog de overhand te hebben". Niet Amerikaanse militairen, maar soldaten uit bepaalde landen die met de Verenigde Staten ver dragen hebben gesloten en vluch telingen uit communistische lan den, zouden voor dit werk worden uitgekozen. De provinciale boot begon de dienst Zierikzee-Kats. Men ziet hier de „Koningin Emma" voor het eerst afmeren in de nieuwe veerhaven. Centrale van Rijkspersoneel UTRECHT, 25-5. De ambtenaar heeft geen rechtmatig aandeel ge kregen in de welvaart, zoals deze zich na de tweede wereldoorlog heeft ontplooid. Tot deze conclusie kwam van morgen de heer J. Landman, voor zitter van de Centrale van Rijks personeel. Hij voegde hieraan toe, dat grote groepen van ambtenaren niet alleen een belangrijke achter stand hebben in tc balen ten op- jrfehfè van de andere werkers in Nederland, maar zelfs in koop kracht nog ver achter liggen ver geleken bij vooroorlogse jaren. De heer Landman merkte op, dat altes wat door het ambtenaren- centrum in de centrale commissie voor georganiseerd overleg aan de orde wordt gesteld, bij voorbaat door de andere centralen- en met name de zuilenorganisaties - niet wordt gesteund en als onaanvaard baar wordt afgewezen De stiijd tegen de dictatuur van deze orga nisaties zal, volgens de heer Land man, zwaar zijn. Hij zei voorts, dat extern een algemene achterstand van het overheids-personeèl be staat ten opzichte van de bezoldi- DE VIVISECTIE DEN HAAG, 24-5. Bij de voorbe reiding van een advies, dat in 1954 door de gezondheidsraad aan de staatssecretaris van volksgezond heid is uitgebracht naar aanleiding van de vraag of era in hoeverre een wettelijke regeling van de vivisec tie op dieren wenselijk moest wor den geacht, Is niets gebleken van misbruiken bij het nemen van die- renproeven, welke de invoering van een dergelijke regeling nood zakelijk zouden maken. Dit schrijft minister Cals in een brief aan de Eerste Kamer naar aanleiding van opmerkingen van het lid de heer van Bruggen, die bij de behandeling van de wet op d? dierenbescherming een brief had aangehaald van de antivivisec- tiestichting. In deze brief werd ge steld, dat aan de rijksuniversiteiten de reglementen betreffende proef nemingen op dieren ernstig en voortdurend worden overtreden. Kind ligt in zes meter diepe put FRANKFORT, 25-5. Een menigte van naar schatting 2.000 personen volgt met spanning de pogingen van een legertje brandweerlieden, politiemannen en Amerikaanse ge. niesoldaten om een driejarig jon getje, dat woensdagavond in de omgeving van Frankfort in een zes meter diepe put is gevallen te be vrijden. Wolfgang Muth is gedeel telijk bedolven en kan niet naar boven worden gehesen. De moeder heeft vergeefs ge tracht het kind met een touw door de zestig centimeter brede schacht omhoog te trekken Men is thans bezig met behulp van graafmachi nes een tweede put te graven. Door een dwarsgang hoopt men Wolf gang te kunnen redden. De brand weer blaast zuurstof en warme lucht in de put waarin Wolfgang ligt en laat in limonade gedrenkte sponzen neer. De jongen is niet bewusteloos en werkt in alle opzichten mee. ging in het vrije bedrijf. Daarnaast valt, volgens hem, intern een ach terstand van bepaalde groepen te constateren ten opzichte van an- ctere binnen het raam van het be- loldigingsb^sluit burgerlijke rijks ambtenaren 1948 terwijl ook scheve vei houdingen zijn ontstaan door het onthouden van verdienste-be- loning en beloning voor ploegen dienst en onregelmatige dienst aan grote groepen ambtenaren. „Deze onbillijkheden schreeuwen om een oplossing" aldus de heer Landman. i Val van acht meter AMSTERDAM, 24-5. Om- 'i streeks twaalf uur woens- dagmiddag is de tweejarige H. W. Kevenaar uit de Soe- rabajastraat in Amsterdam, X. die aan de achterzijde van 'j* de woning op de tweede X X etage op het balkon speel- •J* de, tussen twee latten door X naar beneden gevallen. De f jongen kwam tijdens zijn y val van acht meter eerst X X op een waslijn terecht, daarna in een heesterstruik X en tenslotte belandde hij op de begane grond. Hij man- keerde niets. De latten van •j. het balkon waren vermoe- y delijk enigszins verrot zo- X X dat ze gemakkelijk uit el- y kaar konden wijken en de X X jongen zo kans kreeg er doorheen te komen. President Tsjombe ernstig ziek ELISABETHSTAD, 24-5. Presi dent Moise Tsjombe van Katanga heeft een zenuwinstorting gehad en is ernstig ziek, aldus heeft de Katangaanse regering woensdag meegedeeld. De vertegenwoordiger van de Verenigde Naties in Elisa- bethstad, Georges Dumontet, had de lijfarts van de president toe stemming gegeven om naar Co- quilhatstad te gaan om Tsjombe te behandelen. Tsjombes lijfarts is dr Zeles, een Hongaar met vele jaren ervaring in Kongo. Hij is woensdag naar Brazzaville vertrokken vanwaar hij hoopt te kunnen doorreken naar Coquilhatstad. Nog geen inpoldering van de Biesbosch DEN HAAG, 24-5. De Cultuur technische Dienst te Tilburg treft geen voorbereiding voor werkzaam-j heden tot inpoldering van de Bies bosch. Dit deelt minister Marijnen mede in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid de heer Burger (P.v.d.A.), inzake de Bies- bosch-vraagstukken. De heer Marijnen zegt het stand punt van zijn ambtgenoot van Ver keer en Waterstaat te delen, dat pas eventuele ingrijpende verande ringen in de Biesbosch ten uitvoer gelegd kunnen worden na het tijd stip, waarop het Haringvliet en Volkerak afgesloten zullen zijn. Dit zal, aldus het antwoord, niet voor 1968 zijn. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's t t Vrouwen delen onze voorspoed, f verdubbelen onze vreugde en verdriedubbelen onze uitgaven NEW YORK, 24-5. De raad van bestuur van het speciale VN.- tonds heeft ondanks bezwaren van de Veienigde Staten, een bedrag van drie miljoen dollar uitgetrok ken ten behoeve van landbouw kundig onderzoek op Cuba. WASHINGTON, 25-5. De Ver enigde Staten zullen nog tot 1964 een achterstand op het gebied van raketten ten opzichte ,van de Sow- jet-Unie hebben, maar wat betreft de algehele militaire kracht be staat geen achterstand op het ge bied van afschrikwekkende midde len. Dit heeft de Amerikaanse mi nister van Defensie, McNamara, in een commissie van het Huis van Afgevaardigden verklaard. Memoires van Eicbmann in Polen PARIJS, 24-5. Het Poolse blad „Polityka" schrijft dat de memoi res van Eichmann die door de vroegere Nederlandse journalist Willem Sassen aan het Amerikaan se blad" „Life" zijn verkocht, in Pools bezit zijn. Zij omvatten 1.258 getypte pagi na's en enkele pagina's in hand schrift die door de directeur van het criminologisch instituut te Warschau op hun echtheid zijn on derzocht. Volgens het blad waren de me moires nog vijf maanden geleden in bezit van frau Vera Eichmann, in Argentinië. Het is niet bekend hoe de Poolse autoriteiten het ori gineel in handen hebben gekregen, maar het blad laat doorschemeren dat de secretaris van Eichmann, een Pool van origine, in deze zaak betrokken i9. Nieuwe olie- en gas reserves ontdekt in de Sowjet-Unie MOSKOU, 24-5. Volgens een be richt van Tass hebben Russische geologen medegedeeld, d£t het ge hele Westsiberische laagland, dat een oppervlakte van bijna twee miljoen vierkante kilometer be slaat, rijk aan olie en gas is Vol gens Tass zijn in het gebied on langs twee grot'a oliereserves ont dekt. De grootste is de reserve te Shaimsk langs de oever van de Konda, dertig kilometer ten noor den van Tjoemen, waar de olie zich op een diepte van 70 tot 1 500 meter bevindt. Deskundigen ver wachten, dat deze reserve tenslotte sen van de grootste olievelden van de Sowjet-Unie zal woiden. De tweede reserve ligt langs de oever van de Ob in het gebied van Tjoe men. De olielaag bevindt zich hier op een diepte van 2.000 meter. Begroting gemeentelijke uitgaven 1959: bijna drie miljard DEN HAAG, 24-5. Uit de statis- tiek der gemeentefinanciën van het Centraal Bureau voor de Statistiek (comptabele gegevens 1956-1959) blijkt o.m. - zo deelt het ministerie van economisch zaken mede dat het totaal der gewone uitgaven volgens de gemeentelijke rekenin gen van f 1.670 min. in 1948 is ge stegen tot f 2 726 min, in 1957, ter wijl de begrotingen voor 1959 een uitgaventotaal van f 2 980 min. aanwezen. Van de gemeentebedrijven, welke het C.B.S. tot de particuliere sec- lor rekent, leverden de elektrici- teits-, gas- en waterleidingsbedrij ven in 1957 per saldo een winst van f 48 min op De overige tot deze categorie behorende bedrij ven daarentegen leden per saldo een verlies van f 21 min. De opbrengst der rechtstreeks aan de gemeenten ten goeds ko mende belastingen beliep in 1957 f 179 min., teuvijl de uitkeringen uit het gemeentefonds f 1.038 min. opleverden. Twee beelden uit de Ronde van Italië, welke wordt begunstigd door bijzonder fraai zomerweer. - Foto boven: het peloton, aangevoerd door de leider van het algemeen klassement, de Spanjaard Miguel Poblet (links), kruipt nog snel onder een al neerkomende spoorboom door. - Foto onder: minimaal geklede badschonen juichen de passerende ren ners toe. Nee, er zijn geen ongelukken gebeurd doordat renners niet langer op hun stuur letten. Benelux-landen gaan politiek samenwerken DEN HAAG, 24-5. Tussen de drie Benelux-regeringen is door veel vuldig contact een vertrouwensba sis geschapen die het mogelijk maakt dat de drie regeringen hun buitenlandse politiek op elkaar af stemmen, teneinde als Benelux op het toneel der wereldpolitiek een gezamenlijk prestige te verwerven. Dit hebben de Nederlandse, Belgi sche en Luxemburgse regering ver klaard in hun jaarlijkse verslag aan de raadgevende interparlemen taire Benelux-raad over de Ben->- lux-samenwerklng op het gebied van de buitenlandse poliitek. Prof. dr. J. Waterink nam afscheid AMSTERDAM, 25-5. Prof. dr. J. Waterink heeft vandaag in het Woestduincentrum te Amsterdam west met het geven van zijn laatste college in de ochtend en een af scheidsreceptie des middags zijn hoogleraarsambt neergelegd. Van 1926 af is hij gewoon hoog leraar geweest aan de Vrije Uni versiteit In de letteren en wijsbe geerte voor de pedagogiek, toege paste psychologie en pedologie, en tevens buitengewoon hoogleraar voor de catechetiek. De scheidende hoogleraar had zijn slotcollege gewijd aan het on derwerp „Principe en gezag in de hedendaagse psychologie en peda gogiek".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1