Adverteren is verkopen Half zwaar- heel lekker! Voortreffelijk van kwaliteit! in plastic tabakszak! Bijwie komen deze koopjëi- niet van pas zo kort na de pinksteren? 4 Gelderse schijven of 3 slavinken 98 DE KEURSLAGERS „Bulldozers tegen gevangenen" RUSTIG EXAMEN MEVROUW <qp> Mar kt uw (deurslager SsWTOTWKTOJJSKWXV 500 gr. magere speklapjes 500 gr. vet spek 138 89 228 500 gr. braadlappen 150 gr. pekelvlees 100 gr. berllner WOENSDAG: 500 gr. heerlijk fris gehakt met kruiden daarbij 250 gr. verse leverworst 150 gr. boterhamworst 78 44 178 63 48 voor een best stukje vlees en verrukkelijke vleeswaren naar de tiiiiiiiiii/iiiiJiiiiii/iiiiiiijUi/i/ii/tif/ii/iffit/iti/f/tm. HAVANA, 20-5. Fidel Castro heetf vrijdagavond in een rede Voor een massa-bijeenlaomst, die was georganiseerd in verband met zijn onderscheiding met de orde van Lenin, zijn aanbod om gevan genen te ruilen voor Amerikaanse bulldozers herhaald. De bulldozers moeten van een zwaar type zijn en compleet, met garantie en reserve-onderdelen, worden afgeleverd. Als de Verenigde Staten op zijn aanbod ingaan, zouden de minst belangrijke gevangenen tegen de eerste bulldozers worden geruild. De meest belangrijke komen pas aan de beurt als de laatste bulldo zers worden geleverd. Het schip dat bulldozers naar Cuba brengt, kan op de terugreis de gevangenen mee terugnemen, aldus Castro. Actie Veilig Verkeer: richting aangeven UTRECHT, 20-5. In mei en juni vraagt het Verbond voor Veilig Verkeer in het kader van de twee maandelijkse kernthema-akties speciale aandacht voor het duidelijk en tijdig richting aangeven. Vol gens het verbond mag aangenomen worden, dat een belangrijk percen tage verkeersongelukken - vooral bij het afslaan naar links door fietsers en bromfietsen - is te her leiden tot het niet tijdig en duide lijk richting aangeven. De aktie wordt gevoerd via dag- en week bladen, personeelsorganen, radio en televisie en door middel van affiches en pauzedia's in honderd bioscopen. Volgens een recent onderzoek in west-Duitsland gebeurde vijftien procent van de verkeersongelukken in een jaar bij het veranderen van richting. Bij 37,3 procent hiervan was het afslaan naar links de oor zaak, bij 12,4 procent het afslaan naar rechts, bij 11,2 procent het wegrijden, bij 11,1 procent het ke ren op de rijbaan, bij 7 en 6,6 pro cent het inrijden en het verlaten van een uitrit. Jongeman omgekomen bij zeilen LOOSDRECHT, 22-5. Bij het zei- len op de Loosdrechtse plassen is de 17-jarige A. Orsel uit Weesp verdronken. Hij was met twee met gezellen aan het zeilen en sloeg over boord toen de fokkeschoot van het scheepje brak. Eén van zijn vrienden sprong hem na, maar de redder moest zich van O. losma ken, omdat deze zijn redder mee naar de diepte dreigde te trekken. Bij een tweede reddingspoging kreeg de vriend de drenkeling wel onder cotnrole, maar toen de boot naderbij kwam, was hij zo ver moeid, dat hij O. moest laten glip pen. De politie te water heeft het lichaam van het slachtoffer later opgedregd. Nieuwe poli tie-uniform: eenvoudig, smaakvol en praktisch DEN HAAG, 20-5. Zoals bekend werd bij beschikking van de mi nister van Binnenlandse Zaken van 3 juli 1958 de zogenaamde uniform commissie voor de gemeentepolitie ingesteld. Aan de commissie werd opgedragen de minister van advies te dienen over de vaststelling van een nieuwe uniform voor de ge meentepolitie. Het inmiddels door deze commissie uitgebrachte advies is door de minister van Binnen landse Zaken vrijwel geheel over genomen en verwerkt in een „Kle dingvoorschrift gemeentepolitie 1961". Afgezien van details is de mi nister alleen met betrekking tot de pet en de handschoenen van dit advies afgeweken. De pet is in ver gelijking met het voorgestelde ont werp van iets kleinere afmetingen, terwijl het dragen van handschoe nen, behoudens in bijzondere ge vallen, aan de ambtenaar wordt overgelaten. In het ontwerp is er van uitge gaan dat de politie-uniform een voudig, smaakvol en praktisch moet zijn, doch ook de waardigheid en het aanzien van de politie als ge- zagsapparaat van de overheid tot uitdrukking moet brengen. Het jasje van de dagelijkse tenue wordt blauw/grijs, de broek don kerblauw met helblauwe bies op de zijnaden. De kleur van de pet is donkerblauw met een helblauwe bies om de rand. FLITSEN UIT HET BUITENLAND KAAPSTAD. De Zuidafrikaanse regering heeft vrijdag niet alleen vrijwel alle vergaderingen tot 26 juni verboden, maar ook de arres tatie van „leeglopers" voortgezet en wel in het gebied van de goudvel den van Oranjevrijstaat en het oos ten van de Kaapstad. WASHINGTON. James Bennett, die gedurende 24 jaar directeur is geweest van het federale bureau voor gevangenissen, heeft voor een ondercommissie van het Ameri kaanse Congres mededelingen ge daan over een neger-sekte, de zgn. „zwarte mohamedanen", die stre ven naar totstandkoming van een onafhankelijke, door negers be woonde republiek op het grondge bied der Verenigde Staten. SEOEL. Generaal Tsjang Do Joeng, de leider van de militaire junta in Zuid-Korea, heeft zater dagmorgen bekend gemaakt, dat sinds dinsdag ongeveer 3.500 per sonen, onder wie 930 „pro-commu nisten", zijn gearresteerd. Daar naast zijn tijdens razzia's in de voornaamste steden van Zuid-Ko- rea nog 2.250 „schavuiten" aange houden. NEW YORK. In de gehele Euro pese financiële wereld en ook in Groot-Brittannië zelf vraagt men zich meer en meer af of het pond sterling ernstig en wellicht perma nent „ziek" is, zo wordt in een ar tikel in de „New York Times" ge zegd. Nederlandse ballon steeg op te Wenen WENEN, 22-5. Ter herdenking van het feit dat zestig jaar geleden te Wenen de opleiding begon van de eerste Nederlandse militaire balloncommandant, P. J. Post van der Steur, werd met Pinksteren uit het hart van Wenen een ballon opstijging gemaakt. Aan boord wa ren zevenduizend brieven voorzien van een bijzonder luchtpoststempel dat de P.T.T. daarop had doen aan brengen. De animo voor deze 25ste postvaart was bij de philatelisten zo groot, dat de zevenduizend be schikbare bijzondere enveloppen binnen enkele dagen waren uitver kocht. Deze postvaart, die ten bate van het Oostenrijks kinderhulpwerk werd gemaakt, dreigde vlak voor het vertrek te mislukken, daar de gasfabriek te weinig waterstof be schikbaar had. Men besloot toch te starten, doch één ballonvaarder moest de mand verlaten. Aan boord bleven de Pro Juventute propagan dist, Fred Dolder, balloncomman dant Jan Boesman en een leerling piloot ballonvaarder uit Tsjecho- slowakije. Met een snelheid van circa veertig kilometer per uur voer men, zoals de radiocommenta tor het noemde, richting Azië. Daar ballons boven Hongarije neerge schoten worden, besloot de beman ning voor de grens te landen. Dat lukte aardig want de ballon werd veilig aan de grond gezet op ander halve kilometer afstand van de Hongaarse grens. Tilburgse jongen verongelukt TILBURG, 22-5. Eerste Pinkster dag verleende de 24-jarige Duitse scooterrijdster U. B. uit Ratingen in de Eikenstraat in Dongen op sen kruispunt, althans volgens verkla ringen van getuigen, geen voor rang aan een auto,, bestuurd door de heer C. van V. uit Loon op Zand. De Duitse werd evenals haar duo passagier, de 16-jarige Peter Maaè uit Tilburg met ernstige verwon dingen naar het St. Elisabeth-zie- kenhuis te Tilburg vervoerd. In de loop van de nacht is de jongen daar overleden. De scooterrijdster nam deel aan een scooterralley van een Tilburg se club en had de jongeman als kaartlezer toegewezen gekregen. Na het ongeval is de ralley terstond afgelast. ENSCHEDE. Op een onbeveilig de spoorwegovergang in de Zwar- teweg te Enschedé is maandag een bestelauto gegrepen door een trein die Gronau (Duitsland) als bestem ming had. Een van de inzittenden van de auto, de 18-jarige H. W. M. Bennekum uit Enschedé kwam bij deze bosting om het leven. De 25- jarige H. L. Bennekum, die de be stelauto bestuurde, werd zwaar ge wond naar het R.K. ziekenhuis in Enschedé overgebracht. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Concert Vereniging voor Instrumentale Muziek De Vereniging voor Instrumen tale Muziek te Middelburg, o.l.v. de dirigent Jan Out, brengt op woens dag 31 mei een concert in de Con certzaal te Zierikzee. Reeds thans vestigen wij de aan dacht op deze bijzondere muzikale gebeurtenis. Het volgende programma zal worden uitgevoerd: Syphonie no. 104, Joseph Haydn (1732-1809) - adagio allegro; an dante; mennuetto allegro); allegro spiritoso. Ricercare, Hendrik Andriessen (1892-....). Pauze. Pianoconcert in es-gr. terts, Fr. Liszt (1811-1886) - allegro maestoso; quasi adagio; allegretto vivace; allegro marziale animota. Balletmuziek uit Faust, Charles Gounod (1818-1893) - allegretto, moderato con motp; adagio, alle gretto; allegretto, allegro vivo; mo derato maestoso. RENESSE Muziekschooluitvoering Wij vernemen dat de Muziek schooluitvoering alhier nader is vastgesteld op maandag 3 juli in het dorpshuis. NIEUWERKERK Hervormde Vrouwengroepen bijeen Donderdag 18 mei waren alhier, op uitnodiging van de Hervormde vrouwengroep, de vrouwengroepen uit Oosterland, Sirjansland en Ou- werkerk in „Rehoboth" bijeen. Na het zingen van psalm 103 1, 2 en 9 en gebed sprak de presi dente, mevr. Westerhof-Sjoerdsma, een woord van welkom tot de vele aanwezigen, inzonderheid tot zr. Haayer, sociaal werkster te .Rotter dam. Op boeiende wijze vertelde deze van haar werk op velerlei ge bied, waar toestanden voorkomen die men op het platteland zich niet kan indenken. In verband met haar relaas werden vele vragen gedaan, welke afdoende werden beant woord. In de pauze werden koffie en thee geserveerd. Aan het einde van de middag sloot de presidente met een korte dagsluiting. Hartelijk dank werd gebracht aan zr. Haayer voor haar interessante vertelling en aan de aanwezigen voor hun opkomst. Me vrouw Rijks van Oosterland dankte namens de gasten voor de mooie middag die hun werd aangeboden. Elfstedentocht per fiets BOLSWARD, 22-3. Maan- dagavond tegen negen uur zijn de laatste van de ruim 300 deelnemers aan de Friese elfsteden rijwiel- tocht binnengekomen in Bolsward. Zij waren in diezelfde stad 's morgens, 325 man sterk, om zeven uur gestart. Deze tocht ge schiedde onder zeer gun stige weersomstandigheden. De eerste die de tocht tot een goed einde bracht meldde zich reeds om 1.45 uur. De eerste aankomende dame was mej. R. de Ruiter uit Sneek. Aan ongeveer 60 personen die de toch reeds 6S driemaal hebben velbracht, y) kon een zilveren insigne worden uitgereikt. Voorts is drie maal een gouden in- signe uitgereikt aan diege- nen die de tocht reeds tien <g maal hebben volbracht. AMSTERDAM. Tijdens een op tweede Pinksterdag in het Concert gebouw te Amsterdam gehouden samenkomst van het Leger des Heils is de traditionele „uitzen ding" van kadetten gehouden. Ingezonden mededeling Mijnhardt's Zenuwtabletten Gegrond op 10-talfen jaren ervaring LAND. EN TUINBOUW Minimumprjj sregeling kruisbessen DEN HAAG, 22-5. Met ingang van j.l. maandag is op de Neder landse veilingen een minimum prijsregeling in werking getreden voor groene kruisbessen. Deze re geling is vastgesteld door het Cen traal Bureau van de Tuinbouwvei lingen. De minimumprijs zal f 0,32 per kg bedragen en bij eventuele door draai krijgt de teler voor de kwa liteiten 1 en 2 een vergoeding van resp. f 0,25 en f 0,18 per kg. MARKTBERICHTEN Eierpr^zen V.E.C.E. In de periode van 15-20 mei werd door de Coöp. In- en Verkoopcen trale voor Eieren, V.E.C.E., uitbe taald f 2,09 pe rkg. Voor vuilscha- lige en gewassen eieren werd 1 Vz cent per stuk minder uitbetaald. SPORT DUIVENSPORT P.V. „Gevleugelde Vrienden" Zierikzee Wedvlucht uit Noyon. Afstand 240 km. Gelost om 8.30 uur met sterke noordenwind. Aankomst le duif 12 34 uur. Gebr. Krijger 1, 2, 4, 8, 19„ 20, 25; Fr. Maijs 3, 9, 10, 12. 13, 14, 18; M, Schoonakker 5; J. Wiltenburg 6, 15, 17: J. Verwest 7, 11, 16. 22. 24; J. M. Feleus-C. M. Westenbrugge 21 27; Cor Kristalijn 23; C. Berre- voets 26. Donderdagavond van 7 tot 8 uur Inkorven voor Corbeil. LEIDEN. De 27-jarige mevrouw L. de Goede-Ter Voorn uit Leiden heeft het leven geschonken aan een drieling. De moedr en de drieling - twee jongens en een meisje - verkeren in uitstekende welstand. VERBROEDEREN Mooie, maar vermoeiende Pink sterdagen te Zierikzee vrienden. Vermoeiend vooral voor de gast vrijheid verlenende huisvrouwen, die aan de feestelijkheden moesten deelnemen, al of niet geslaagde Engelse en Franse volzinnen uit denken en in klanken reproduce ren, maar toevallig ook nog prima maaltijden op tafel moesten tove ren, omdat men Engelsen noch Fransen uiteraard niet met holle wangen naar huis wilde laten ver trekken. En eerlijk de gastheren hadden het ook moeilijk. Ze moes ten uren zich woordjes en hun grammatica zitten herinneren, ze moesten de stad laten zien, over het afsluithek van het sportterrein kijken naar de verrichtingen van de voetballers, vreemdtaligen ver slepen naar de tennisbaan, thuis een uitzonderlijke grote vaat afdro gen, heel laat naar bed gaan, het eiland „rondcrossen" en.(in een enkel geval)ook nog stukjes schrijven. Intussen wist U al dat de Engel sen en de Fransen wel een heel klein beetje verschillen. Als Eiland man in zijn „jumelage"-herinne ringen duikt, dan komen er heel iaat „bon vivants" zaken aan de orde, aan de Franse kant dan van zelfsprekend, want het Bourgondi sche bloed kruipt ook op Neder landse bodem of in een vriend schappelijk somenspel tussen Fran sen en Nederlanders echt waar het niet gaan kan. Met de Engelsen gaat het allemaal een beetje koe ler, „a bit slowly", maar het is wel interessant om de nuchtere en wat koelere Britten langzaam te zien ontdooien. Een merkwaardig pro ces, dat zij lang maskeren, totdat zij zich opgewekt - zij het zonder vriendschapstranen - gewonnen ge ven. Net iets moeilijker ligt het nog tussen Engelsen en Fransen, het geen nogal stug op het voebalveld bleek, maar overal stonden (en staanemmers verbroederingszand en genoeg lieden, die de schep willeyi hanteren. Intussen geen compleet beeld van het Frans-Engels-Nederlandse feest, zonder een opmerking over het weer. Als een hond beet de koude wind in aller gezichten en de badpakken zijn wijselijk maar in de koffer gebleven. Overigens gaf de zon en het scherpe weer de foto- en filmtoestellen een goede kans en Zierikzee reist weer op veel plaatjes naar Brittannia en „la douce France". We hebben alle maal intussen ons best gedaan. De .„tocht naar Chatham" is niet ter sprake geweest en de Fransen heb ben weer heel wat flesjes wijn hun Zierikzeese sportvrienden in dc handen gestopt. Bij elkaar gezien, vielen de vriendschapsschot en net jes in de roos, ook al kwam er hier en daar in de huizen wel eens een stilte voorals ver uitvloeisel van de Bab else toren. Maar nu eerst echt uitrusten, want verbroe deren kost ivcl energie! EILANDMAN.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 6