Pinksterdagen te Zierikzee volledig beheerst de „Triple Alliantie" door DE ZIERIKZEESCHE COURANT Blanke menigte drong op naar negerbijeenkomst in kerk HET BESTAND IN LAOS Eichmann had lichte hartaanval Wapenstilstand in Algerië Overstromingen in Zuid-Slavië Aardschok in Australië Brand in cafetaria ERNSTIGE RASSENONLUSTEN IN AMERIKAANSE STAAT ALABAMA Verpleegde vergrijpt zich aan 13-jarige jongen DINSDAG 23 MEI 1961 117e jaargang No. 18975 MRIKZEES(K9NIEUW$B0DE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) fl,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel.'01110-2255 Na 18.00 uur te). 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Engels Frans Nederlands verbroederingsfeest Koud weer deed geen afbreuk aan warme vriendschap ZIERIKZEE, 22-5. „C'est froid". „Whatt it Is cold" (wat is het koud), die opmerking is geworden tot een slagzin van de Pinksterdagen te Zierikzee, die in zo sterke mate werden bepaald door wat in de straten der stad wel schertsend de „Triple Alliantie" werd genoemd, het drie voudig verbond, tussen St. Hllaire-du-Harcouët, Hatfield en Zierikzee, drie steden die het na de stormvloedramp van 1953 in sterke mate op elkaar houden en inhoud geven aan de begrippen vriendschap tussen de volkeren en internationale verbroedering. Inderdaad koud was het, al verfde vrijwel doorlopend een schelle zon een lichte en helle toets in het kleurengamma van deze frisse en scherpe wind doortrokken lentedagen, maar verwarmend was het intermenselijk contact, dat - vaak over allerlei lastige taalbarrières heen - op ver kwikkende wjjze tot stand kwam. Vrijdagavond begon het allemaal in een aanvanklijk wat andere sfeer. Een triest motregentje veegde vochtige strepen op het plaveisel van de stad en met zuigende banden reed omstreeks negen uur de bus uit Normandie binnen, stoppend voor „Mondragon" en rond half elf de locale bus uit zype, die de Engelse gasten in „Concordia" afleverde. De dagen van de vriendschap en hier en daar van de spraakverwarring waren begonnen. Drukke dagen in eerste instantie vooral voor burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester en diens echtge note, beiden het Engels en Frans met verbluffend gemak hanterend; drukke dagen ook voor de partiku- liere organisatoren, van wie wij gaarne noemen dhr. J. C. Röhner en dhr. L. Deij, en uiteraard ook de verschillende gastvrouwen en gastheren, die hun aandacht dit maal moesten verdelen over het aardappelen koken en het oplossen van taalkundige problemen, die zich nu en dan met bosjes tegelijk aandienden. Het logiesaffaire was nog niet zo eenvoudig, want nog dezelfde dag van de aankomst kreeg de logeer- centrale de ontnuchterende mede deling te verwerken, dat meer dan tien adressen hun aanvankelijke toezegging niet gestand konden doen, zodat snel het adressenmate- riaal moest worden uitgebreid. Dat gaf de nodige „trammelant", dat men echter de baas werd. Voor het op de hoogte houden van de gastheren omtrent het uur van aankomst, zorgde een schare welwillende jongelui, die - wie zal het hun kwalijk nemen - de gezel schappen testten op de aanwezig heid van aardige meisjes, een be zigheid die hun vlijt en voorko mendheid niet weinig gunstig be ïnvloedde. Het was rond elf uur vrijdag avond dat de drie burgemeesters, respektievelijk van Zierikzee, St. Hilaire en Hatfield elkaar voor het eerst samen troffen in „Concor dia", schouwplaats verder van har telijke begroetingen. Even tijd was hier nog voor een hapje eten en toen vertrokken de buitenlandse gasten naar hun logeeradressen. Het (geslaagde) experiment van de „Triple Alliantie" was begonnen. Ontvangst ten stadhuise Om half elf zaterdagmorgen vond de ontvangst der delegaties plaats ten stadhuize. De Schutterszaal, fraai, ruw en gedrenkt in een sfeer van vervlogen tijden als altijd, was schouwplaats voor een stijlvolle ontvangst, waarop ditmaal meer buitenlands te beluisteren viel dan de vaderlandse voertaal. Mr. Dijckmeester sprak eerst bur gemeester Cheval van St. Hilaire en de Franse delegatie toe, wijzend op het bijzondere van deze vijfde ontmoeting door aanwezigheid van een Engelse delegatie. Spreker ex cuseerde de afwezigheid van de commissaris der koningin In de pro vincie Zeeland jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, die met vakantie in Frankrijk vertoeft, zijn grote inte resse tevoren toonde voor hetgeen te Zierikzee stond te gebeuren en voor de sportuitwisselingsdagen zijn beste wensen naar Zierikzee zond. Burgemeester mr. Dijckmeester zei dat er z.i. - en naar de mening van het gemeentebestuur - nog al tijd volop perspektieven zijn voor de „Jumelage". Door de sportuit- wisselingen is de „jumelage" reeds geworden tot een waar succes en daarenboven speelt het belangrijke element van de menselijke ontmoe ting, als resultaat van de relatie tussen Zierikzee en St. Hilaire. Spreker toonde zich verheugd heel veel jongelui uit Frankrijk te zien, een bewijs dat juist ook bij de Jeugd de sportieve en vriendschap pelijke uitwisselingsgedachte aan geslagen is, ook al blijft voor de praktische realisering de afstand tussen Zierikzee en Normandie nog altijd groot. Niettemin zal ook dit maal op constructieve wijze in houd worden gegeven aan de be doelingen van de „jumelage". Jeugd naar St. Hilaire Belangrijk In dit kader is ook de scholierenuitwisseling. In de aan staande zomer zal een jeugddele- gatie uit Zierikzee weer naar St. Hilaire gaan en de leden ervan zul len hun indrukken opdoen van de grootte van het land en zien hoe de mensen het ginds doen. Succes vol was intussen ook de komst van een groep leerlingen van de land bouwschool uit St. Hilaire, die hier vorige week drie dagen vertoefden. Al gaf de conversatie wel eens moeilijkheden, het contact is toch zeer waardevol geweest en de Franse jongelui hebben een goede indruk meegenomen van de gang van zaken op de bedrijven hier en het boerenleven in het algemeen. De gevolgen van dit alles zijn moei lijk meetbaar, aldus de burgemees ter, maar de ervaringen vormen een stimulans met de „jumelage" door te gaan. Nu ditmaal ook Hatfield van de partij is, spreekt het succes in dubbele mate, al zullen er alleen hier en daar wat taalproblemen zijn. Mr. Dijckmeester deed hierna mededeling van het besluit de ere medaille der stad toe te kennen aan burgemeester Cheval van St. Hi laire en aan de wethouder van de Normandische stad de heer Coeuret. Spreker reikte aan beide heren de medaille uit. Een experiment Tegenover de burgemeester van Hatfield, mr. Fitzpatrick, en de En gelse delegatie gaf de burgemeester uiting aan zijn vreugde over hun aanwezigheid, herinnerend aan de uitwisselingsprogramma's met St. Hillaire, de stad die nu via Zierik zee relaties heeft gekregen met Hat field. Het samenbrengen van dele gaties uit beide steden te Zierikzee vormt een experiment. „We weten nog niet precies waarop dit alles zal uitlopen", aldus spreker, „maar stellig is het voor allen nuttig el kaar te leren kennen op deze wijze ook een andere kijk op de wereld te krijgen. De burgemeester bood hierop zön Hatfleldse collega een boek aan over de Nederlander Cornells Ver- muyden. oorspronkelijk afkomstig uit St. Maartensdijk, die in de acht tiende eeuw een belangrijke rol speelde b'O droogleggingen in En geland. De naam van de moeder van Vermuyden was Werkendet, afkomstig uit Zierikzee. Geschenken Burgemeester Cheval van St. Hi laire zag in de toekomst gebeuren, dat zijn stad ook met Hatfield zal „jumeleren", gedachtig aan het be kende spreekwoord: „de vrienden van uw vrienden, zijn mijn vrien den". Spreker stond stil bij de ge schiedenis van St. Hilaire, in 1083 gesticht door een broer van Willem de Veroveraar. Monsieur Cheval dankte mr. Dijckmeester voor de ontvangen medaille. Een deel van 2ijn toespraak hield de heer Cheval in het Nederlands, hetgeen voor een Fransman toch wel uitzonderlijk moeilijk blijkt te zijn. Mr. op de Fitzpatrick ging nader in „jumelage"-gedachte en on derstreepte ook zynerz(jds de nut tigheid van wederzijdse contacten. Hy bood zowel zijn Zierikzeese als zijn St. Hilairsc collega een vlieg tuigmodel aan (in Hatfield Js een grote vliegtuigfabriek), alsmede een in een lijst gevat wapen van Hat field. STAAT VAN BELEG IN MONTGOMERY MONTGOMERY, 22-5. De gou verneur van Alabama, Patterson, heeft de staat van beleg in Mont gomery afgekondigd toen verschei dene honderden blanken op weg waren naar een lterk waar de ne gerleider dr. Luther King zou pre ken. De politie sloeg de aanval van de blanken op het kerkgebouw met traangas af. Een auto in een straat bij de kerk werd in brand gesto ken. Na een tweede aanval dreef de politie de blanke menigte terug. Dr. Luther King werd zondag avond naar het kerkgebouw bege leid door .freedom riders', blanken en negers die tegen rassenscheiding zijn. Terwijl de menigte buiten de kerk naar het gebouw opdrong, hoorde men de mensen binnen geestelijke liederen zingen. De Amerikaanse minister van Justitie, Robert Kennedy, heeft heeft zondag een boodschap tot de burgers van Alabama gericht waar in erop wordt aangedrongen zich te onthouden van elke daad die kan leiden tot verhoging van de spanning of tot ontketening van ge welddaden. De berichten van zon dagavond uit Montgomery duiden op toeneming van de spanning, al dus de boodschap van de broer van president Kennedy. Het grootste deel van de circa duizend personen die zich in de kerk bevonden kon het gebouw eerst tegen vier uur in de ochtend verlaten. Een deel van hen werd GENEVE, 22-5. De woordvoer der van de Britse delegatie naar de Laos-conferentie in Genève heeft maandagmiddag tijdens een persconferentie ontkennend geant woord op een vraag of gezegd kan worden, dat in Laos niet alleen een bestand is afgekondigd, doch ook werkelijk wordt nageleefd. Een vraag of de Sow jet-Unie en Engeland, als co-presidenten der Geneefse conferentie, nog steeds van oordeel zijn, dat de conferentie slechts kan worden voortgezet als de vijandelijkheden in Laos wer kelijk zijn gestaakt, beantwoordde de woordvoerder bevestigend. Jongen gedood bij races te Tubbergen TUBBERGEN, 22-5. Tijdens do race in de 250 cc-klasse voor se nioren bij de internationale motor races te Tubbergen is een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij een 13- jarige jongen uit Oldenzaal dodelijk werd gewond. Hij werd getroffen door een van de motor van de Duitser Heiner Butz los geraakte benzinetank en overleed ter plaat se Het ongeluk gebeurde in de laatste bocht van het circuit bij d? Croeseboom, waar de Nederlander Jan Huberts de macht over het stuur verloor en kwam te vallen Wedstrijdcommissarissen waar schuwden dadelijk de aanstormen de renners en om Huberts te ont wijken reden twee van hen een roggeveld in met die noodlottige gevolgen van dien. De renner Butz is met ernstige verwondingen op genomen in een ziekenhuis te En schedé. Voor zijn leven wordt ge vreesd. Bovendien liepen er van de toeschouwers, meest kinderen hier ter plaatse, tenminste tien min of meer ernstige verwondingen, op. met militaire vrachtwagens wegge bracht. De kerk telt slechts vijf honderd zitplaatsen. Leden van de nationale garde, die de kerkgangers koffie en pin da's gaven, zuiverden de straten rondom de kerk. De commandant, adjudant-generaal Henry Graham, had de kerkgangers er op voorbe reid dat zij „voor het welzijn van de stad en de staat" wellicht tot de vroege ochtend in de kerk zou den moeten blijven. „Ik weet datU het niet gemakkelijk heeft, maar het is voor uw eigen veiligheid". Bus reed voorkamer binnen NIEUWE PEKELA, 22-5. In Nieuwe Pekela is tegen de avond een auto bus van de firma Stutvoet te Oude Pekela van de weg af geraakt en via een heg en een tuin terecht gekomen in de woonkamer van de familie T. de L. De familie, die uit tien personen bestaat, was juist de kamer uitgegaan. De bestuurder van de bus (die geen passagiers vervoerde) en zijn verloofde zijn ernstig gewond in het ziekenhuis te Groningen opgenomen. De oorzaak van het ongeval Is vermoedelijk een veerbreuk. JERUZALEM, 22-5. Een assis tent van dr. Servatius heeft mee gedeeld dat Eichmann ongeveer een week geleden een lichte hart aanval heeft gehad. Eichmann kon de volgende dag echter de zitting normaal bijwonen. De medische behandeling wijkt niet af van het dagelijks onderzoek dat hij sinds zijn verblijf in Israël ondergaat. Wanneer geen zitting wordt ge houden werkt Eichmann xaan zijn verdediging en zijn memoires Voor nieuws van de buitenwereld is hij aangewezen op dr. Servatius. Zijn vrouw heeft hem ongeveer een maand niet geschreven. Dagelijks ontvangt hij acht sigaretten en het zelfde voedsel als zijn bewakers. PARIJS, 20-5. De Franse regering heeft bekend gemaakt met ingang van zaterdagmiddag, zes uur Ne derlandse tijd, voor geheel Algerië een eenzüdige wapenstilstand van een maand te hebben afgekondigd. De wapenstilstand werd door het kabinet van de Franse premier be kendgemaakt op het ogenblik, waarop de besprekingen in Evian werden geopend. Voorts maakte de regering de in- vrijheidsstelling van zesduizend politieke gevangenen bekend. BELGRADO, 22-5. In het zuid oosten van Servië en in Macedonië staan sedert enkele dagen verschei dene duizenden hectaren land bouwgrond blank. Verscheidene honderden huizen staan in het wa ter. Volgens de eerste berichten worden drie mensen vermist. Op verschillende plaatsen is het spoorwegverkeer onderbroken, In het bijzonder op de lijn Nis-Skoplje In de buurt van Pristina is de dam van een stuwmeer bezweken en bij Kacanik is een spoorbrug ver woest. Leger, militie en brandweer hel pen in bedreigde gebieden bij de evacuatie van de bevolking. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Het is alle mensen niet ge geven groot te zijn, maar zij kunnen wel allemaal goed zijn SYDNEY, 22-5. Een duidelijk voelbare aardschok heeft zich maandagochtend in het gebied van Sydney in Australië voorgedaan. In de stad Sydney schudde een aantal gebouwen tien seconden lang Vele ruiten braken. In andere plaatsen vielen schoor stenen om en kwamen plafonds naar beneden. Er Is geen melding gemaakt van ernstig gewonden. De schok werd ook te Newcastle, 150 kilometer ten noorden van Syd ney gevoeld, evenals in de Blauwe bergen, 65 kilometer ten westen van Sydney. Gezin kon zich op het nippertje redden BARNEVELD, 22-5. Maandag avond omstreeks elf uur is een, felle brand uitgebroken in de cafe taria „De Straaljager" in Barne- veld. De eigenaar, diens echtgenote en twee kleine kinderen hebben zich te nauwer nood kunnen red den. D? cafetaria staat midden in Barneveld, zodat het gevaar be stond dat de brand oversloeg naar andere gebouwen. Het vuur is geblust door de brandweren van Barneveld en Voorthuizen. De benedenverdieping van het pand, waarin behalve de keuken, het restaurant was onder gebracht, is geheel uitgebrand. De boven het bedrijf gelegen woning is gedeeltelijk uitgebrand en heeft verder zware waterschade opgelo pen, evenals de aangrenzende per celen. De brand is veroorzaakt door een ontploffing in één van de nieuwe fornuizen, waarmee het bedrijf pas was geïnstalleerd Het bedrijf was het grootste in zijn soort in wijde omgeving. De eigenaar is tegen brand verzekerd. Beroep van Kennedy op bevolking MONTGOMERY, Alabama, 20-5. Te Montgomery, in de Amerikaan se staat Alabama, heeft een groep blanken negers die tegen rassen scheiding op busstations demon streerden aangevallen. Ten minste zes negers werden gewond, van wie drie zwaar. Volgens sommige berichten wei gerde het blanke personeel van de ziekenwagens de gewonde negers naar het ziekenhuis te brengen en keerde het met lege auto's terug. Onder de aanvurende kreten van blanke vrouwen viel een groep blanken de negers, leden van de nieuwe, militante organisatie die streeft naar geiykheid voor rassen, „Freedom Riders", aan. Een televisieversiaggever die op namen wilde maken werd tegen de grond geslagen en geschopt. Van andere fotografen werd de camera vernield Ook zij kregen een pak slaag. Enkele negers die een veilig heenkomen wilden zoeken In het busstation werden door ca. hon derd blanken achterna gezeten. De blanken onder de betogers tegen rassenscheiding werden naar ver luidt ongemoeid gelaten. De afgelopen weken hebben zich ook ernstig? incidenten voorgedaan in Anniston en Birmingham, evenr eens in Alabama. Later gingen blanke vrouwen twee vrouwelijke betogers, even eens blanken, te lijf. Een blanke die hen trachtte te beschermen werd afgeranseld Er was geen politie bij het bus station, hoewel de betogers van te voren hun voornemen om te de monstreren hadden kenbaar ge maakt. Ongeveer een kwartier na het uitbreken van de gevechten kwamen agenten ter plaatse die de vechtenden met behulp van d? gummistok scheidden. John Seigenthaler, een assistent van de minister van justitie Robert Kennedy, kreeg een klap op het hoofd toen hij een meisje tegen de. menigte trachtte te beschermen. Hij is met een lichte hersenschud ding in het ziekenhuis opgenomen. Seigenthaler heeft met de goever- neur van Alabama, John Patterson, besprekingen gevoerd over de ras- senincidenten van de laatste tijd. Het - blanke - personeel van een door een journalist gebelde zieken wagen weigerde een zwaar gewon de negerstudent mee te nemen. Een tiental blanken stortte zich daarop opnieuw op de jongen, hem trap pend en met stokken bewerkend. Zwarte - taxichauffeurs durfden onder dreiging van de blanken d? gewonden niet naar het ziekenhuis te brengen Een half bewusteloze betoger bleef ongeveer drie kwar tier op straat liggen. WASHINGTON, 21-5. President Kennedy heeft het staatsbestuur van Alabama verzocht zyn invloed aan te wenden om verdere rassen- onlusten te voorkomen. Hy heeft voorts een beroep op de bevolking gedaan zich te onthouden van op treden dat tot verdere uitbarstin gen kan leiden. Het ministerie van Justitie - ge leid door Robert Kennedy - heeft besloten „honderden" „niet-mili- taire" gewapende agenten naar Ala bama te zenden om incidenten te voorkomen. Zondagmiddag werden ongeveer vierhonderd man per vliegtuig uit Washington en andere zuideiyke staten aangevoerd. De F.B.I., een federale orgaan, zal een onderzoek instellen. PSYCHOPAAT MET PROEFVERLOF MAASTRICHT, 22-5. Zondag avond heeft de 34-jarige ongehuwde losarbeider M. C. D. uit Maastricht op het hoofdbureau van politie me degedeeld, dat hy kort tevoren in een woning aan de Jodenstraat een jongen had gewurgd. Hy zeidc niet zeker te weten of de knaap dood was. Voordat de politie nog uitrukte om de zaak nader te onderzoeken, werd de betreffende jongen, de 13- jarige H. K., in deerniswekkende en zwaar overspannen toestand door een buurman op het politie bureau gebracht. Het kind ver toonde ernstig? sporen van geweld en een arts stelde vast, dat er aan wijzingen waren voor een zeer ern stig zedenmisdrijf met de jongen gepleegd. Het slachtoffer is ter ver pleging naar het ziekenhuis over gebracht. Zijn toestand is nu rede lijk wel. De dader, die een volledige be kentenis aflegde, was zondagavond bij het gezin L op bezoek Op het tijdstip van de aanslag op het kind was de mo?der tijdelijk afwezig. De man is al herhaaldelijk met po litie en justitie in aanraking ge weest, echter nooit voor een zeden delict Hij is in verscheiden? psy chiatrische inrichtingen verpleegd, zelfs tot voor korte tijd. Hij was nu op proefverlof en verbleef in een logement te Maastricht, waar hij de moeder en het jongetje had leren kennen. De dader is na zijn bekentenis in verzekerde bewaring gesteld. Hij wordt vandaag (dinsdag) aan de officier van justitie voorgeleid. De oogst ln Algerië zal dit Jaar ten gevolg? van een langdurige droogte éénderde van normaal zijn. De droogte is volgens sommige boeren de ergste van de laatste der tig jaar.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1