ZOMER FOTOBOEK CADEAU IN DEZE WEEK VAN DE FOTOGRAFIE STEUN NU HET WERK VAN HET RODE KRUIS Schade aan Westhoekse fruitteelt werd getaxeerd Het Franse en Engelse bezoek aan Zierikzee TOREN MIES BOUWMAN'S I HET VREEMDELINGENLEGIOEN verse tong Ingezonden mededeling Veertien hectare moet geheel worden afgeschreven WESTERSCHOtrWEN, 15-5. En- kele assistenten van de Rijkstuin- bouwvoorlichtlngsdlenst maakten maandag een rondrit door de West hoek om de schade aan de fruit teelt op te nemen. Op grond van de bevindingen kan een voorzichtige balans worden opgemaakt. Geble ken Is dat veertien hectare geheel kan worden afgeschreven. Deze veertien hectare liggen niet aan één stuk, maar worden ge vormd door hier en daar verspreid liggende kleine percelen, bij elkaar dus tot de genoemde grootte. Wan neer men een gemiddelde plant- afstand aanneemt van drie bij vier vijf meter, dan leert een eenvou dig rekensommetje dat het hier om duizenden bomen gaat. Voorts is er nog een tiental hec taren waar de bomen er dubieus voorstaan. Hoe dit zal aflopen is thans nog niet te voorspellen. Het fel drogende weer van de laatste dagen doet deze bomen uiteraard geen goed. De Cox's Orange is de gevoelig ste appel, gevolgd door de Yellow en de James Grieve. De Jonathan blijkt de sterkste te zijn. Op verdrogende gronden De sterftegevallen doen zich alle voor op verdrogende gronden. Er is één bedrijf waar tachtig procent der bomen doodgaat. De eigenaar heeft het hek maar gesloten en doet er deze zomer niets meer aan. Via de bevoegde organisaties zal al het mogelijke gedaan worden om na gelegde contacten met de auto riteiten iets terug te krijgen, b.v. in de vorm van renteloze credieten of iets dergelijks. Elke kweker zit eenvoudig om water te springen, want een doorgaande droogte zal de totale geschatte grootte nog ver groten. Ingezonden mededeling .HEINKEL" 4 takt snelmotor Het is toch wel heel erg dat de fruitkweker de laatste Jaren van het ene uiterste in het andere valt: watertekort, wateroverlast en nu weer tekort. Het gezegde dat de portemonnaie van een fruitkweker buiten ligt, wordt hier weer eens bevestigd. LAND- EN TUINBOUW KOOLZAADGARANTIE ARNHEM, 15-5. De voorzitter van de Gelderse Maatschappij van Landbouw, de heer G. van der Leij, heeft maandag op de algemene vergadering van deze organisatie zijn instemming betuigd met het voorstel van de hoofdafdeling ak kerbouw van het Landbouwschap voor de koolzaadgarantie 1962. Als de regering hiertoe voor 1962 zou kunnen besluiten, zou zij hiermee een daad stellen die een bijdrage zou zijn tot een evenwichtige pro- duktie, aldus de heer van der Leij, die overigens nog opmerkte dat de P.B.O. zoals die o m. in het Land bouwschap tot uiting komt, aan sympathie heeft ingeboet omdat de bestaande organen naar zijn me ning niet beantwoorden aan de hooggestelde verwachtingen die men hiervan, vooral in de eerste jaren na de oorlog koesterde. EEN DRUKKE PINKSTEREN ZIERIKZEE, 15-5. Zierikzee gaat drukke Pinksterdagen tegemoet, als gevolg van de komst van een gezelschap sportlieden uit St. Hi- latre en uit de Engelse stad Hat field. Beide groepen bestaan uit ongeveer 40 personen elk. Onder de sportlieden bevinden zich voetballers, tennisspeelsters en zwemsters. Uiteraard maken verschillende autoriteiten de reis mee. Uit St. Hilaire komen mee bur gemeester Cheval en één der wet houders, de heer Coeuret. Uit Hat field komen burgemeester mr. Fitzpatrick en echtgenote en oud burgemeester mr .Benny .alsmede de gemeente-secretaris mr. Jago. Om 10.30 vindt ten stadhuize de officiële ontvangst door het ge meentebestuur plaats. Tijdens deze ontvangst zullen o.m. enkele ge schenken worden aangeboden. Om 11.30 vindt de onthulling plaats van het „jumelage"-monument, dat geplaatst zal worden op het muur tje van het Kraanpleinplantsoen. De onthulling zal geschieden door De St. Lievensmonstertoren staat al een poosde in de steigers en dat zal nog wel even zo duren ook, want het herstel van de kolos gaat vele jaren duren. Zelfs met een klein beetje hoogtevrees kan men nog vrij rustig naar boven klaute ren, aan de buitenzijde dan wel te verstaan, want de steigers van ijzerwerk zijn handig en solide ge maakt, vandaar dat het complete gevaarte ook f 70.000 kost. Maar dit terzijde, het gaat om het bekij ken van die buitenkant, zo gezegd met de neus vlak op de steen. Die kans is uniek, want zijn eenmaal de steigers verdwenen dan zou men een Icarus moeten zijn, om er nog zo dicht bij te kunnen komen. Vooral op de plaatsen waar het torenXichaam sterk is aangetast (tientallen granaten regenden er in de oorlog op neer) en los puin valt te zien, krijgt men sterk de indruk een rots met een loodrechte flank te beklimmen, een illusie die men weer vergeet zodra de (vaak mo numentale) versieringen aan ramen en zijkanten worden gepasseerd. Dan krijgt men heel andere impres sies en gaat de kijker heel snel vaststellen dat de restaurateurs een knap stuk werk leveren. On geveer op driekwart van de „be- stelgerdetorenflank is een grote wonde in het lichaam gehakt. De buitenste steenlaag is hier wegge nomen en bloot kwam het binnen ste van de torenmuur, een onvoor stelbaar imposant brok steen, zeer hard, maar met voegen, die tegen woordig steviger gemaakt zouden worden. Die „zachte" voegen ma ken nog wel eens vondsten moge lijk. De vijftiende eeuwse bouwers maakten gebruik van een uit gra nen (of peulvruchten) gemaakt bindmiddel en in deze voegen be hoort de vondst van een vijf eeuwen oude erwt of tarwekorrel niet tot de onmogelijkheden. Een aardige - zij het niet archUecto- nische vondst vormde ook het nest van een torenvalk. Een kleine uitstulping In de buitenste steen laag is voldoende om enkele eieren in te deponeren. Zij hebben een witte kleur en zijn voorzien van rode stippen. Een extra meevaller tje dus voor een torenbeklimmer langs de buitenkant, maar de „huid" van de Imposante kolos 'boeit toch het meest. Ons aller „dikke toren" bergt nog geheimen en als symbool daarvan hebben wij een - ook alweer vijf eeuwen oude scherf van zandsteen als sou venir. meegenomen. Altijd ,en „doc- nertje" ztfn scherf om te laten zien als het lepos komt. EILANDMAN. Ingezonden mededeling Vraag erom bij uw fotohandelaar De Muiderslot- restauratie MUIDEN, 15-6 .Reeds P. G. Hooft klaagde, tóen hij drost van Muiden was, dat de westertoren van het Muiderslot scheef stond- Ook daar zal bij de nu reeds enige jaren aan de gang zijnde uit gebreide restauratie-werkzaamhe den aan de fundering van dit bijna zeven eeuwen oude slot iets aan worden gedaan. De slotgracht ligt in verband met de herstelwerk zaamheden nog steeds droog, maai de taveerne, ingericht in de oude wijnkelder, is geheel gerestaureerd en de oude kerker is in een keu ken veranderd. Als de herstel werkzaamheden aan de fundering en aan de daken gereed zijn, dan kan het slot er weer enige tiental len jaren tegen. Zo deelde de slot voogd Ton Koot vandaag tijdens de jaarlijkse persbijeenkomst op het Muiderslot mee. Hoger spaaroverschot in april bij plaatselijke spaarbanken AMERSFOORT, 16-5. In april ls bU de plaatselijke spaarbanken we- derom voor aanzienlijke bedragen gespaard, zo deelt de Nederlandse Spaarbankbond mede. De stortin gen beliepen f 139,8 miljoen en de terugbetalingen f 116,9 miljoen, zo dat een bedrag van f 22,9 miljoen op de spaarbankboekjes werd bij geschreven. In april 1960 bedroeg het spaar overschot f 11.6 miljoenen in maart 1961 f 18,3 miljoen. Het hoge inleg- overschot van de afgelopen maand vormt een onderbreking van het normale seizoenpatroon, volgens hetwelk de besparingen in de maand opril lager plegen te zijn dan in de maand maart. SPORT KORFBAL S.D.K.B. Zeemeeuwen II-Brouwershaven III 2-4 De thuisclub dis met diverse in vallers moest verschijnen, heeft het tegen de veel forsere Brbuwploeg niet kunnen halen. In het begin was het al te zien dat de zeer jeug dige blauw-witte ploeg voor een zware taak stond. Het duurde toch nog 25 minuten voordat J. v d. Velde scoorde (0-1). In de 35s mi nuut maakte mej. Geleijnse gelijk (1-1). Na de wisseling een gelijk opgaande strijd met zeer goede Haamsteedse kansen. Brouw, die in C. Duinhouwer een speler had die' van ver gevaarlijk kan zijn, zag spoedig een ver schot door de mand gaan (1-2). Direct daarop kreeg d^ thuisclub een strafworp toegewezen, die door J. v. Sluijs werd gemist. Brouw, dat nu een veldmeerderheid had, drukte dit uit in doelpunten van H. v. d. Velde en St. Duinhouwer (1-4). Vlak voor tijd bracht mej. Bauman de eind stand op 2-4. VOETBAL Duiveland I-WolphaartsdUk I 1-5 Duiveland heeft tegen Wolphaarts- dijk een eervolle nederlaag gele den. Het was trouwens te ver wachten dat Wolphaartsdijk een klasse hoger zou spelen en de over winning behalen zou. De cijfers zijn échter wel geflatteerd, want soms was Duiveland zeker niet de mindere, .maar. integendeel over tuigend sterker. P. Ossewaarde opende de score met een keihardafstandsschot (0-1). Duiveland -kon zich moeilijk van de druk ontdoen, omdat Wol phaartsdijk het middenveld in han den had.. P. Steenbakker gaf doel man Hage dan ook al spoedig het nakijken (0-2).Dezelfde speler doelpuntte opnieuw uit een corner (0-3). Duiveland trachtte de bakens te verzetten en kreeg uiteindelijk het middenveld in handen. Aanval na aanval golfde nu af op het Wol- phaartsdijkse doel. H. v. d. Werf wist door te breken en met een rustig tikje de stand op 1-3 te brengen. Er ontstonden legio kan sen, maar de Duiveland-voorwaart- sen schoten alleen over en naast, Na de rust hetzelfde spelbeeld, waarbij de strijd zich voornamelijk op het middenveld afspeelde. Al was de achterhoede van Duiveland uitstekend op dreef, ze kon toch niet verhinderen dat de snelle Os- senwaarde de stand op 1-4 wist te brengen. Vlak voor tijd- was- het Wesseling die nogmaals de roos trof (1-5). Zaterdagavond speelt Duiveland tegen Herkingen uit Goeree. Een spannende strijd mag worden ver wacht. DUIVENSPORT P.V. „De Bruse Trekker" Door de postduivenhoudersver- eniging ,J)e Bruse Trekker" werd deelgenomen aan de wedvlucht uit St Ghislain op 13 mei 1961. De uit slag was als volgt: P. Zanddijk, Sirjansland 1, 3, 4, 5, 15, 18; Ph. Steketee, Bruinisse 2, 6, 8. 13, 16, 17; C. Bal, Sirjansland 7, 10; A. de Koning, Bruinisse 9, 11, 14; A. J. IJzelenberg, Bruinisse 12; J. van Dijke, Oosterland 19. Ie overduif A. J. IJzelenberg, Bruinisse; 2e en 3e overduif Ph. Steketee, Bruinisse. Donderdag 18 mei inkorven voor St. Quentin, burgemeester Cheval van St. Hi laire. In opeenvolging vinden in de middaguren en de volgende dagen de wedstrijden plaats, volgens een reeds eerder hier opgenomen sche ma. Zondagmiddag wordt per pro vinciale boot een rondvaart ge maakt met de buitenlandse gasten. Dinsdag ondernemen de gezel schappen weer de terugreis. In anderhalf uur SCHIPHOL. Wellicht zal men over zes jaar per su personisch vliegtuig in ge regelde lijndienst met een snelheid van circa 3500 km. per uur, dus driemaal snel ler dan het geluid, van Schiphol naar New York kunnen vliegen. De reis zal dan slechts lYzuur duren, vermoedelijk net zo lang als de taxi-rit van de Dam in Amsterdam naar het vlieg veld. Belangrijke archeologische vondst bij St. Walrick ST. WALRICK, 16-5. In St. Wal- riek, gelegen bij Overasselt, in de buurt van Nijmegen, is dezer dagen vanwege het Instituut voor prae- en protohistorie van de gemeente lijke universiteit van Amsterdam, Tumulus drie van de bekende graf heuvelbegraafplaatsen bij het een denven opgegraven. De bewuste grafheuvel bleek te zijn opgeworpen in drie fasen, waarvan de oudste een In gehurktet houding en op de linkerzijde be graven dode bedekte. Op grond van het Stuifmeel-analytisch onderzoek van mevr. W. Groenman-van Waa- tering .assistente bij het Instituut voor prae- en protohistorie, dateert deze bijzetting uit het laatste van de late steentijd (waarschijnlijk de zestiende eeuw vóór Christus) en kan worden toegeschreven aan de zogenaamde „klokbekercultuur". De twee latere bouwfasen, in beidp gevallen ophogingen van de kernheuvel, bedekten noord-zuid gerichtegraven, die nog nader on derzocht moeten worden. In het zuidelij H talud van de grafheuvel was in de late bronstijd (zevende eeuw vóór Christus) een met crematieresten gevulde urn in gegraven. Buiten en binnen deze urn werden scherven aangetroffen van twee kopjes en een schaaltje van zeer fijn aardewerk, versierd met ingekraste concentrische cir- kels- en puntlijnen, waarin de witte inleg nog aanwezig was. Het be treft hier resten van het bij het begrafenisritueel gebroken servies. De opgravingen werden gedaan als onderdeel van de cursus in ar cheologisch veldwerk van het Insti tuut voor prae- en protohistorie, waarbij, onder leiding van prof. dr. W. Glasbergen, zestien studenten een eerste scholing in opgravings techniek ontvingen. Veel valse romantiek, veel kitsch, maar ook veel dapperheid ten dode gedoemd? Buitenlanders - 30 Duitsers - verdedigden tevergeefs Fram imperium (Van een correspondent) PARIJS. Tot nog toe noemde men het in Frankrijk altijd slechts „la legion" en bij de „legionnair" dacht men aan de ruige manlijkheid van een door Mariene Dietrich beminde Jean Gabin. Een gehele industrie van feuilletons, films, chansons en valse romantiek omgaf de gestalte van de man van het vreemdelingen legioen en met roem en niet minder met sex-appeal. Pas nadat enige elite-formaties van het legioen had den deelgenomen aan de door de Gaulle neergeslagen opstand in Al gerije is de man in de straat er achter gekomen, dat deze, tijdens de parades van de 14e juli steeds bejubelde troepen, uit vreemdelin gen bestaan. De verering is nu om geslagen in spot. En wanneer tot nog toe klachten van buurlanden over ronselingen van minderjarigen voor het legioen meestal ter zijde werden gelegd, is er thans alle kans, dat deze aan een onderzoek worden onderworpen. Waarschijnlijk zullen zij zelfs in het geheel niet meer worden aan geheven, want hoewel de berichten over de opheffing van het legioen voorbarig zijn geweest, is er nog wel sprake van, dat de aanwer vingsbureaus gesloten zullen wor den. Grote prestatie Het vreemdelingenlegioen is met elke fase van de Franse verove ring en pacificatie van koloniale gebieden nauw verbonden geweest. In Tonkin, Dahomey, Madagascar, Marokko, de Levante heeft het le gioen gestreden en er later veilige verbindingswegen aangelegd. Het feest van het legioen, dat op de dertigste april valt en dit jaar niet gevierd mocht worden, herinnert aan de slag van Camerone in het jaar 1863, tijdens het ongelukkige Mexicaanse avontuur van Napo leon III. .Zestig legionnaires", zo bericht de kroniekschrijver, „hiel den hier stand tegen een geheel leger, totdat hun niet de moed, maar het leven ontzonk". Hoewel Frankrijk toen reeds eeuwen vreemde soldaten, in dienst had (zij waren vroeger het belang rijkste export-product van Zwit serland) ligt de feitelijke oprichting van het vreemdelingenlegioen in het jaar 1831, aan het begin dus van de heerschappij van de burger koning Louis Philippe. Over het le gioen zegt Frankrijks klassieke handwoordenboek, de ^Larousse",. in zijn laatste uitgave: „Sinds 1945 neemt het legioen een glorierijk aandeel aan de operaties in Indo- Ghina"- En inderdaad streden in de jungle-oorlog In het verre oos ten 20.000 legionnaires een zware strijd, die weliswaar soms glorie rijk was, maar onmógelijk glorié rijk kon eindigen. Sinds de afloop van de oorlog in Indo-Ghina en. de onafhankelijk heid van Marokko en Tunesië en Algerije het laatste strijdtoneel van het legioen en zijn elite-regimen ten zijn door hun vergeefse en veis offers kostende strijd tegen Ho Tsji-minh getekend. Tehuis van het legioen. Algerije was van het begin af het Almelose mevrouw werd miss Bril-1961 AMSTERDAM. 16-5. In het Am- sterdamse Minerva paviljoen, haal den vannacht 10 gebrilde meisjos verlicht adem. De 25-jarige me vrouw A. Seckel-Smit uit Almelo (de oudste van de tien), ómdai ze zojuist tot Miss Bril .1961 was ge kozen en haar negen mededingsters omdat ze nu zeker wisten dat zij deze eretitel dit jaar niet zouden mogen dragen. Daarvoor hadden de tien finalisten, die de voorronden met enlkeie duizenden kandidaten overleefden, een open oog gehad. Papa kwam mee ZIERIKZEE, 13-5. Een 'groep leerlingen van de landbouwschool te St. Hi laire is maandagavond in Zierikzee voor een drie daags verblijf op Schou- wen-Duiveland aangeko men. Oorspronkelijk was ook voorzien In de komst van nog een Franse jonge man, maar deze vervulde zijn dienstplicht in Algé- rije. Pogingen werden aan gewend hem vrij te krijgen voor de Schouwen-Dulve- landse trip, maar dit geluk te niet. Toen besloot pa maar mee te komen en fit en monter stapte hij gister avond uit de bus, niet min der enthousiast dan zijn zoon zou geweest kunnen zijn. ONGELUKKEN ZWOLLE. De 14-jarige H. J. van 't Slot uit Vaassen (gemeente Epe) die zondag bij een verkeersongeval ernstig werd gewond is in het Juli- anaziékenhuis te Apeldoorn aan zijn verwondingen bezweken. DEZE WEEK TRACTATIEDAG iedere dag f 1,50 en f 2,50 per kilo vishandel W. K. Schot Sint Domuastrdot - Zierikzee eigenlijke tehuis van het legioen. Zijn hoofdkwartier was en is ge vestigd in Sidi-bel-Abbes. Iedere recruut is van hieruit over de ver schillende eenheden van het legioen verdeeld; infanterie, eavallerie en parachutisten. Naar hier is ook een maand geleden het beroemde R.E. T. (Régiment Etranger Parachutis- te) gevoerd, dat zich na de misluk king van de putsch in het kamp Zeralda had verschanst en daar zijn munitie in de lucht liet vliegen en zijn archieven verbrandde- Zijn commandant^ generaal Gui- roud, inmiddels van zijn functie ontheven, had het geluk, tijdens de historische dagen met verlof te zijn en maakte zich derhalve niet daad werkelijk aan muiterij schuldig'. Tragisch is echter het lot van zijn plaatsvervanger, kolonel de St. Marc, een door alle soldaten zeer beminde jongere officier, aan wie het persoonlijk te danken is, dat het x-egiment van ieder bloedver gieten werd afgehouden, maar die, omdat hij zich solidair voelde met het legioen, zijn loopbaan gebroken ziet. In tegenstelling met een gene raal Salan, die weliswaar gespro ken had over een strijd tot de dood van het Franse Algerije, maar de vlucht nam en het aan generaal Challe overliet, de verantwoorde lijkheid op zich te nemen, draagt ook een soldaat als St. Marc zijn verantwoordelijkheid. Naast twee regimenten parachu tisten had het legioen in Algerije nog drie infanterie-regimenten, een cavallerie-regiment en een halve brigade. Het derde infanterie-regi- ment van het legioen was het, dat in de winter van 1958-1959 de zware last van de strijd tot afgrendeling van de Tunesisch-Algerijnse grens droeg. Velen van zijn officieren en ook zijn bevelhebber zijn indertijd gevallen en er wordt beweerd, dat geen man van dit regiment zonder verwondingen is gebleven. Politiek taboe. Tussen deze beroepstroepen en de legioenen van buitenlanders, die in de beide wereldoorlogen uit overtuiging aan de zijde van Frankrijk streden, was slechts de naam gemeenzaam. In het vreem delingenlegioen gign 't er nooit om, een mening over deze of gen© oor log te hebben. Het was, in tegen deel, gedacht als een korps, dat door geen politieke stromingen kon worden beïnvloed en dat nooit een wijdere horizon mocht hebben dan de eigen korpsgeest Het vreemdelingenlegioen kende de onvoorwaardelijke gehoorzaam heid aan de eigen leiders en verder niets. Zo werd het niet slechts als werktuig voor een imperium, dat ophield te bestaan, onnodig; het werd tegelijk tot een bedrieging voor Frankrijk zelf en dat heeft zijn vermoedelijk onafwendbare einde bespoedigd. Op het ogenblik is er weliswaar slechts sprake van de ontbinding der rebellerdende regimenten para_ chutisten en eavallerie; maar het spreekt vanzelf, dat na voltrekking dezer maatregelen het vreemdelin genlegioen nooit meer kan zijn of worden, wat het was. Leonard van Valkenburg. GESLAAGD TOERNOOI MEVO winnaar van dames-volleybalcompetitie te Nieuwerkerk Vorige week werden te Nieuwer kerk de laatste wedstrijden ge speeld voor het dames-volleybal toernooi van dit seizoen. MEVO uit Zierikzee, dat tot dusver alle wedstrijden gewonnen had, liet deze laatste avond tegen de plattelandsvrouwen een steekje vallen en behaalde dus maar 4 punten ln deze wedstrijd, inplaats van de gebruikelijke 6. En Brui nisse mocht ook dit keer niet het genoegen smaken enkele punten mee naar huis te nemen. Nieuwer kerk en de plattelandsvrouwen be haalden elk 4 punten. De uitslag van dit toernooi was: Bruinisse-Nieuwerkei'k 5-15 9-15 (0-2)MevoPlattelandsvrouwen 7-15 13-15 (0-2); Nleuwerkerk-Mevo 12-15 11-15 (0-2); Plattelandsvrou- wen-Bruinlsse 15-10 15-11 (2-0); Bruinisse-Mevo 8-15 11-15 (0-2). De einduitslag was: Mevo 28 p., Nieuwerkerk 18 p., Plattelands- Scheepvaartberichten Albireo, 14-5 van Santos naar Buenos Aires. Alchiba, 13-5 te Philadelphia. Gaasterland, 15-5 te Teneriffe. Joseph Frering, 14-3 van Monrovia naar IJmuiden. Kelletla (t), 13-5 .van Gan Island naar Colóïhbo. Kenia (t.), 16-5 te Curagao. Korenia (t.), ,13-5 te Mena al Ahmadi. Wonogiri, 15-5 van Bombay naar Bangkok. SITTARD. Bij een botsing tussen een personenauto en een militaire auto zijn twee personen om het le ven gekomen en twee ernstig ge wond. vrouwen 10 p. en Bruinisse 4 p. Mevo kreeg voor haar zeer mooie prestatie in deze competitie het mooie bekertje en Nieuwerkerk een fi-aaie medaille. Maar oók voor de plattelands vrouwen was er een medaille en zelfs Bruinisse kreeg nog een me daille mee naar huis. De deelnemers zullen ongetwij feld aan deze. sportief gespeelde competitie aangename herinnerin gen bewaren en ijverig oefenen om ook volgend seizoen weer van de partij te kunnen zijn Wellicht zijn er dan nog enkele clubs uit andere plaatsen om even eens hun krachten met de reeds bestaande clubs te meten. Ingezonden mededeling ,ikld Bolletje S\\\UIII WH// In de zilveren rol ''m |im\NN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 3