„Toestand voor Schouwse boeren zeer zorgelijk" „VESPA" Laatste nieuws WAT UQT PI 5i n RUSTIG EXAMEN Oude Haven-huizen tegen de grond Wij vernemen dat de Rijksgoedkeuring voor een aan de Oude Haven te bouwen R.K. rusthuis maandag is afgekomen. Het verstrekken der Rijksgoedkeuring betekent in eerste instantie de afbraak van de leeg staande huizen aan de Oude Haven Daarna kan met de nieuwbouw be gonnen worden. Nu de officiële belemmeringen zijn weggevallen, mag men aannemen dat met afbraak en bouw grote spoed zal worden ge- Vmaa/ct, DE STRUCTUUR-MOEILIJKHEDEN Z.L.M.-bestuur: ZIERIKZEE, 15-5. Tijdens een maandag gehouden vergadering heeft het dagelijks bestuur van de Z.L.M. belangrijke besprekingen ge wijd aan de structuuromstandighe den in Zeeland, inzonderheid op Schouwen, waar de toestand zeer zorgelijk is en waar het weer van de komende weken bepalend zal zijn of er nog een kleine oogst zal groeien. Men staat wat de oorzaak betreft feitelijk voor een raadsel, want het is opvallend dat polders als Brui- nisse en Oosterland (die betrekke lijk kort geïnundeerd zijn geweest en waar het evenzeer heeft gere gend) goed groeien. De vergadering achtte een diep gaand wetenschappelijk onderzoek noodzakelijk, maar intussen zal de aandacht van alle betrokken in stanties en van de overheid worden gevraagd voor de moeilijkheden van de boeren in de polder Schou wen. Het is het Z.L.M.-bestuur bekend dat de herverkavelingsinstanties wat dit betreft thans op volle toe ren draaien, doch de vraag is of er voldoende personeel is voor de na zorg. Het lijkt welhaast onvermijdelijk dat van die zijde een belangrijk aanvullend krediet nodig zal zijn om in de optredende gevallen te voorzien. Besloten werd daarom dat het bestuur andere kontakten zal leggen met de centrale cultuurtech nische commissie en met de finan cieringsinstanties, teneinde de ern stige problemen te bespreken. Ingezonden mededeling STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Koor van Bruinisse zong in ziekenhuis Het Hervormd Kerkkoor te Brui nisse heeft zaterdagavond enkele zangnummers ten gehore gebracht in het Zweedse Rode Krulszieken- huis te Zierikzee. Het werd een succesvol optreden, waarvoor de directeur, de heer J. van den Berge de dank van de directrice van het ziekenhuis in ontvangst mocht ne men. Verkeersexamen voor volwassenen Door de afdeling Zierikzee van het Verbond voor Veilig Verkeer zijn gisteren (maandagavond in het „Huis van Nassau" verkeers- examens voor volwassenen gehou den. Het aantal kandidaten was 33. Hiervan slaagden er 22, waarvan één met lof. De geslaagden zijn: mej. C. M. W. Staal (met lof), D. R. Feijen, D. A. de Hooge, J. Nagelkerke, P. Staal, M. W. Catshoek, mevr. D. van Ves- sem-Dijkman, O. E. Vleeshouwer, W. van den Ende, A. M. Berrevoets, A. van der Hulle, L. Qüant, C. Bom, C. Douw, J. J. van Zweden, M. L. Heijboer, C. Legemate, A. R. van de Woestijne, G. van 't Veer, mevr. J. den Haan-Deurloo, C. Veling, J. Verwijs. Ernstige aanrijdingen Omstreeks kwart over acht gis termorgen (maandag) is W. de B. alhier met zijn scooter na een aan rijding met een wielrijder op ern stige wijze ten val gekomen, ten gevolge waarvan hij met een zware hersenschudding en danige ver wondingen aan het gelaat in het Rode Kruisziekenhuis alhier opge nomen moest worden. De B. reed over de Grachtweg in de richting van de Nobelpoort en kwam op de hoek van de Banninklaan in aan rijding met de scholier C. A. S. te Ouwerkerk, die per rijwiel op weg was naar het sportpark en de scoo terrijder te laat opmerkte, zodat deze een aanrijding niet meer kon voorkomen. Tot vanmorgen ver keerde de B. buiten bewustzijn; thans schijnt levensgevaar te zijn geweken. SPORT ATLETIEK In de „dualmeet" Zeeland-DOS (R.dam) werd Esther Schot tweede bij het discuswerpen m?t 37.70 m. J. Ribbens, die door de. dienstplicht reeds bijna een jaar niet getraind heeft, kwam bij het polshoog weer direct tot 3.20. m., wat hem een ge deeld? le plaats opleverde. Ingezonden mededeling Hoe lang doet u met een stel banden? We kennen automobilisten en motorrijders die elke vijftien duizend kilometer aan een stel nieuwe banden toe zyn, maar er zijn er ook die er zestigduizend ki lometer uit weten te halen en deze beide uitersten behoren geenszins tot de uitzonderingen. De kwaliteit van de banden van de bekende merken is op het ogen blik zeer goed en behoudens in die gevallen waarin er sprake is van een materiaal- of fabricagefout moet er dus een oorzaak te vinden zijn, die een te korte levensduur verklaart. Endie oorzaak is er, er zijn er zelfs vele. RIJDT U RUIG OF RUSTIG? Een van de belangrijkste fac toren is de rijtechniek. Er zijn he laas vele autorijders, die zich nu eenmaal een rijstijl hebben eigen gemaakt, die de snelle slijtage van banden bijzonder in de hand werkt. Kent u de „ruige rijders"? Die mensen die van „scheuren" houden zoals dat in automobilistentermen heet? Deze lieden rijden met eigen lijk een iets te grote snelheid om prettig te rijden. Zij nemen boch ten op die manier waardoor de wringing op het bandenloopvlak groter is, dan noodzakelijk. Zij moeten krachtiger remmen dan normaal en hierdoor slijten de banden ook weer zwaarder, kort om, hun hele rijtechniek is slopend voor de banden en zo is het geen wonder, dat ze aanmerkelijk min der kilometers met hun banden maken dan een andere rustiger rij der. Een bekende bandenfabriek heeft een ernstig onderzoek ingesteld, naar de invloed van de rijsnelheid op de bandenslijtage. De uitkom sten van dit onderzoek spreken duidelijke taal. Wanneer we als basis aannemen een snelheid van 56 kilometer per uur, dan zien we, dat bij een snelheid van 64 kilo meter per uur - dus slechts acht kilometer sneller - de bandenslij tage met niet minder dan 12 pet. is toegenomen. Rijden we 72 kilo meter per uur - een verhoging van de basissnelheid met slechts 16 ki lometer - dan neemt de slijtage met 22 pet. toe. Rijden We tachtig kost veel geld per uur - dus slechts 24 kilometer sneller dan de basis - dan is de slijtage 33 pet. hoger. Geen kleinig heid! En dit geldt dan nog alleen voor het rechtuit rijden, dus de slijtage normaal tussen band en wegdek bij die snelheid. Daar komt een ernstige verhoging van de slijtage bij voor het extra krachtig remmen en dergelijke. MECHANISCHE GEBREKEN. Velen beseffen nog steeds niet, dat het zogenaamde „stoepje pak ken" eveneens funest is voor de banden. Het loopvlak kan door de botsing met de scherpe stoeprand ernstig beschadigen, het canvas kan een breuk krijgen en de wielen kunnen uit balans geraken, waar door een geforceerde slijtage van de banden optreedt. Daarom dient de sporing van de wagen elke 10 lot 12 000 kilometer door de dealer le worden gecontroleerd en elke geconstateerde afwijking op dit ge bied moet terstond volgens de fa- brieksvoorschriften worden gecor rigeerd. Eveneens dient men er voor te zorgen, dat de remmen gelijkmatig gesteld worden, want het scheef trekken van de wagen levert door ongelijk gestelde remmen extra slijtage aan de banden op. Voorts zijn er kromme assen, versleten wiellagers en te ruime fuseepennen e.d., die ook een slechte invloed op de banden heb ben. Tenslotte moeten de wielen van lijd tot tijd, bijvoorbeeld om de 5000 kilometer, verwisseld worden en wel op zodanige wijze, dat de banden, inclusief de reserveband, regelmatig op een andere plaats dan de wagen dienst doen en na verloop van tijd alle plaatsen heb ben bezet. Men moet hiervoor een bepaald schema ontwikkelen en dit bij het verwisselen keurig bijhou den, zodat men een volgende keer precies weet waar de banden al gelopen hebben en waar ze dan ge plaatst moeten worden. Een onachtzame en slechte be handeling van de banden is oor zaak van een korte levensduur, met als gevolg hogere kosten dan nodig zijn! UITVLOEISEL VAN „JUMELAGE" Leerlingen landbouwschool St. Hilaire op Schouwen-Duiveland Met een beenbreuk en mogelijk inwendige kneuzingen mo©6t van morgen (dinsdag) eveneens in het Rode Kruisziekenhuis worden op genomen B. R. alhier, die op nog onverklaarbare wijze met een bromfiets onder een vrachtwagen was terechtgekomen. Dit ongeval geschiedde hedenmorgen omstreeks tien over zeven op de l>oek Grachtweg-Houwersweg. De vrachtwagen werd bestuurd door S.V. te Noordgouwe. De politie stelt een onderzoek in. OOSTERLAND Emmabloemcollecte De Emmabloemcollecte die werd gehouden in deze gemeente heeft de mooi? som van f 143,65 opge bracht. Mede omdat deze collecte nu geheel aan de eigen burgers ten goede komt, wat van weinig col lecten kan worden gezegd, is het belangrijk dat het bedrag aan de hoge kant is. Daarom is een woord van dank aan collectanten en pu bliek zeker op zijn plaats. Slotbijeenkomst bejaardensocfëtelt Deze week zullen de bejaarden bijeenkomsten voor dit seizoen weer worden beëindigd Door verschil lende omstandigheden zaj dit niet op donderdagmiddag maar op vrij dagmiddag 19 mei plaats vinden, In het Chr. Verenigingsgebouw. Hop?lijk zullen weer alle; getrou wen verschijnen op deze afscheids- vergadering. Met vreugde moet ge constateerd worden dat het bezoek ook in de afgelopen winter we?r bevredigend was te noemen. Het comité zou echter graag zien dat ieder die de vijf en zestigjarige leeftijd heeft bereikt de samenkom sten bezoekt, een wens die *°t op heden nog steeds niet verwezen lijkt ls. ZIERIKZEE, 15-4. Maandag rond 7 uur is een gezelschap jeugdige Franse boerenzoons te Zierikzee aangekomen, leerlingen van de landbouwschool te St. Hilaire-du- Harcouët, de „tweelingstad" Jn Normandie" .Ongeveer een veertig tal jongelui, onder leiding van een tweetal leraars, bleek de reis naar Schouwen-Duiveland te hebben gemaakt. De jongelui worden on dergebracht bü boerenfamilies op het. eiland. De -jeugdige landbouwers maak ten de reis per bus en werden te Zierikzee, In de zaal van „Concor dia" ontvangen door burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester en het hoofd van de lagere landbouw school te Zierikzee, de heer D. Eveleens. In vlot Frans heette de burge meester de Franse gasten welkom, herinnerend aan het oorspronke lijk voornemen van Franse zijde de trip in maart te houden. Dan echter ie op Schouwen-Duiveland nog maar weinig te zien en zo werd het dus mei. Mr. Dijckmees ter vertelde enkele bijzonderheden over stad en eiland en maakte het programma voor de komende da gen bekend. Het verblijf in Neder land duurt tot en met donderdag. Het programma Heden (dinsdag)morgen wordt gebruikt een oogje te wagen aan de boerderijen, waar de Fransen gastvrijheid genieten. Een deel van de jongelui logeert in het Dorps huis te Drelschor en over deze ZIERIKZEE Ultwljselingsreizen in de zomer Wij vernemen dat in de komen de zomer een groep Engelse scho lieren uit Hatfield, binnen het ka der van de jaarlijkse uitwisselin gen ,naar Zierikzee komt. Een groep Zierikzeese scholieren gaat naar St. Hilaire. BROUWERSHAVEN Slotbijeenkomst bejaardensociëteit De bejaardensociëteit te Brou wershaven heeft haar laatste bij eenkomst in het seizoen gehouden in het jeugdgebouw, waarvoor weer "veel belangstelling bestónd. De bejaarden konden ook dit maal weer hun krachten meten in het uitoefenen van-diverse spelen, waarbij een grote stapel cadeaux beschikbaar was. De oud-presiden te, mevr. van Leeuwen-de Nooijer, nam nogmaals afscheid van de oudjes, terwijl alle aanwezigen met een stevige handdruk hun dank betuigden aan de comitéle den „Ontspanning Ouden van Da gen". De eerstvolgende bijeen komst in het nieuwe seizoen zal in september plaats vinden- groep zal zich de heer L.~M. Moer- mond aldaar ontfermen. Vanmid dag wordt een trip gemaakt naar de modelboerderij „Scheldemon- den" te Bruinisse. Ook wordt een boerderij te Serooskerke bezocht en een trip gemaakt door de West hoek. Woensdagmiddag wordt ten stadhuize van Zierikzee. een inzicht gegeven in de herverkaveling van Schouwen-Duiyeland, door de heer Franke van het Bureau Uitvoering. Donderdag tenslotte wordt een be zoek gebracht aan de middelbare landbouwschool te Goes, het zui velbedrijf „Sterovita". Hierop volgt een bezoek aan Rotterdam, waar een rondvaart wordt gemaakt door de havens. De nacht wordt door gebracht in de Jeugdherberg te Bergen op Zoom .vanwaar de te rugreis volgt naar Frankrijk. In dien mogelijk krijgt de groep woensdag ook nog de veekeuring te Ellemeet te zien. Ingezonden mededeling de meest verkochte De toestand in Korea SEOEL, 16-5. Om 8.30 uur plaat selijke tijd meldde het revolutio naire comité, dat zijn actie volko men geslaagd was. Twee uur later hebben generaal Magruder, de Amerikaanse oppebevelhebber van de strijdkrachten der Verenigde Naties, en Marshall Green, de Ame rikaanse zaakgelastigde in Seoel, het Zuidkoreaanse leger, dat een half miljoen man telt en feitelijk onder bevel van de V.N. staat, ech ter opgeroepen de oude regering van Tsjang Mjon te steunen. Het schijnt dat de junta zich zon der veel moeite vande macht in alle grtoe steden heeft meester gemaakt. Het was dinsdagochtend rustig in Seoel. De scholen begonnen nor maal, maar de meeste winkels ble ven dicht. De junta heeft een nieuwe po litiechef benoemd. Op straat was geen politie te zien. De kranten zijn ook verschenen, evenwel zonder de verklaringen van de Amerikaanse ambassade en van het V.N.-opper bevel, waarin het oude regime ge steund wordt. Vogelwacht- Piuksterexcursies WESTERSCHOUWEN, 16-5. Ge- durende het PInksterweekeinde or ganiseert de Vogelwacht Schou wen-Duiveland drie excursies. Op zaterdagmiddag 20 mei n.l. een autobustocht langs verschillende natuurgebieden, waarvoor gestart zal worden in Burgh. Voor deze excursie, die o.a. voert naar de in lagen van Westersch' mwen. Koude kerk, Kerkwerve en de terreinen rondom Ouwerkerk en Dijkwater, is het mogelijk te Zierikzee, Brou wershaven en Renesse in te stap pen. Op 22 mei wordt een tocht ge houden van anderhalf uur. Ge maakt wordt een boswandeling met bezoek aan de meeuwenkolonie. De start is in de A. v. d. Weijdeweg. De derde tocht wordt eveneens 22 mei gehouden en wel 's middags. Dit wordt een boswandeling van ongeveer twee uur met bezoek aan de meeuwenkolonie. Ook zullen enige duinmeertjes bezocht worden in de particuliere duinen. De start voor deze tocht vindt plaats bij het pompstation., Verwachting tot woensdagavond Noordoostelijke wiud Perioden met zonneschijn en op de meeste plaatsen droog weer; zwakke tot matige, aan de kust tij delijk vrij krachtige noordoostelijke wind; kans op nachtvorst; morgen ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. 17 mei. Zon op 4.44, onder 20.29. Maan op 7.03, onder 23.03. 18 mei. Zon op 4.42, onder 20.31 Maan op 7.51, onder 23.50. Eerste kwartier: 22 mei te 17.19. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 17 mei 18 mei 5.05 v.m. 5.39 v.m. 17.20 n.m. 17.52 n.m. BROUWERSHAVEN: 17 mei 4.31 v.m. 16.57 n.m. 18 mei 5.06 v.m. 17.34 n.m. Eerste kwartier: 22 mei te 17.19. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 16-5. - Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer in Nederland staat nu geheel onder invloed van een gebied van hoge druk, dat zijn centrum ten noorden van Schotland heeft en nog voortdurend in bete kenis toeneemt. Om het hogedruk- gebied heen stroomt polaire lucht, waarin weinig bewolking voorkomt. In verband hiermee is het nacht vorstgevaar nog niet geweken. Op de oceaan beweegt een twee tal storingen in de richting van de Golf van Biscaye. Deze zullen bin nenkort de barometer in Frankrijk doen dalen. ,De luchtdrukverschil- len in onze omgeving worden dien tengevolge groter, zodat er morgen iets meer wind zal zijn dan van daag. ZIERIKZEE Groene Kruis-afdeling hield jaarvergadering SPORT KORFBAL S.D.K.B. D.O.S.K.O.-S.V. N.W.K. 3-3 Kosko verscheen met enige in vallers binnen de lijnen. De eerste aanvallen veldiepen vlot voor de thuisclub, want al direct na de af- worp belandde een schot van D. Hart op de rand van de mand en een volgend ver schot van dezelfde speler was zelfs raak. De wedstrijd was toen nog slechts één minuut oud. Nieuwerkerk had echter een aardig antwoord klaar, want in de 4e minuut zorgde L. Stoutjesdijk voor de gelijkmaker (1-1). Na de wisseling een snel spel aan weerszijden, met Dosko iets ster ker, dat dan ook in de 12e minuut door Joh. v. d. Vaate weer een voorsprong wist te nemen, na eerst nog een gedekt doelpunt te heb ben zien afgekeurd. C. Eerland maakte handig van een verdedi- ginsfout gebruik en bracht de stand weer gelijk (2-2). Na de wis seling nam het sterker wordende s.v. N.W.K. zelfs de leiding door mej. v. d. Vaate (2-3). De rust ging in met 3-3 gelijk. Het was Ant. Jonker, die ae partijen op gelijke voet wist te brengen. Na de rust soms snel spel, maar aan weerszijden werden enige mooie kansen gemist. Dosko miste zelfs één strafworp en zo kwam in de stand geen verandering meer Jammer was dat het hcrenspel iets te hard ging, wat enige af breuk deed aan deze aardige wed strijd. ZIERIKZEE, 15-5. In hotel „Van Oppen" hield maandagavond de Groene Kruis-afdeling de jaarlijk se ledenvergadering onder voor zitterschap van de heer J. J. v. d. Ende. De traditie van de schamele opkomst der leden werd helaas ook ditmaal bevestigd en slechts een handvol „oude getrouwen" bleek tor vergadering aanwezig. De voorzitter merkte op, dat het tijdstip van deze vergadering wat is verschoven in verband met de bewerkelijkheid van verschillende stukken. Spr. roemde het voortref felijke werk van de beide wijk zusters en bracht hen hiervoor dank. Ook de bode, de heer Hou- mes kreeg een pluim voor zijn re- resultaatrijke propagandistische werkzaamheden. Spr. wilde even vooruitlopen op de financiële sta tus van de afdeling en deelde mede dat de kas sluit met een batig sal do. Verder deed hij mededeling van het feit, dat jhr. R. J. H. Q. Röell de functie van provinciaal voorzitter met september a.s. zal neerleggen. De secretaris de heer L. Dey las hierna het jaarverslag, waarin hij gewaagde van een nistig jaar voor de vereniging. Weliswaar verlieten verschillende gezinnen de stad, het geen neerkwam - op ledenverlies, maar dank zij de activiteit van de bode bleef hét ledental op peil. Het bedroeg per 31 december 1960 145Ö De spoelkeuken en de wacht kamer van het wijkg?bouw kregen een opknapper. Veel last had het gebouw van het overtollige water, dat tot twee maal toe in de stook- kelder doordrong. Hi?rin is thans verbetering gebracht. De conciër gewoning werd verhuurd aan de wijkverpleegsters. Een tel?fonische spoedboodschappendienst werd in gesteld onder nummer 008. Op 4 oktober werd het 60-jarig bestaan van de landelijk? vereniging „Het Groene Kruis" herdacht. Inentingen Tussen de doktoren, het gemeen tebestuur en de kinderarts werd een bespreking gehouden om te komen tot een ent -gemeen schap met als uitvloeisel eens per maand een zitting van de artsen voor de inenting. Van de Paardenloterij werd f 450 ontvan gen en f 100 van een partikuliers. Bovendien kwamen gelden vrij voor de aanschaf van een koelkast ter bewaring van de vaccins. Het aantal bezoeken door de verpleeg sters afg?legd was iets minder dan in een vorig verslagjaar, maar het aantal van 5136 blijft zeer respek- tabel. Voor de t.b.c.-bestrijding werden nog 335 bezoeken afgelegd Het aantal patiënten is voortdurend teruglopende, maar er wordt ook nog contact ond?rhouden met oud patiënten. Het aantal onder con- tróle zijnde zuigelingen bedroeg 215 en het aantal kleuters 418. Ten behoeve van dc kinderhygiënc werden 1001 bezoeken afgelegd. Het wijkgebouw was verder de schouwplaats van verschillende activiteiten, als: polio-inentingen zitting schooltandarts, vadercursus voorzieningen t.b.v. de Henri Du- nant" en het uitstapje voor ouden van dagen. De financiële actie „Kruis of Munt" werd een groot succes. Het verslag eindigde met een dankwoord aan de wijkzusters. ,De voorzitter herinnerde aan de te Haamstede gehouden provinciale vergadering, die door een drietal leden, o.w. de voorzitter, werd be zocht. Als vertegenwoordiger op de volgende provinciale vergade ring werd aangewezen de heer F. Schell. Bij monde van de heer Tak bracht de commissie tot na zien d'er materialen een positief verslag uit. Batig saldo De penningmeesteresse, mej. A. J .M. Fermin, leverde het finan cieel verslag ,dat een batig saldo gaf te zien van f 922,04. Sinds 1952 is dit de eerste maal dat een batig saldo kon worden bereikt. Het in gekomen contributiebedrag be droeg f 9.487,50. In de begroting 1961 wordt de contributie geraamd op f 9500,-. Verwacht wordt een subsidiebedrag van f 10.800,-. Het geraamde tekort op de begroting is f 64,-. Na uitgebrachtgunstig rapport van de kascommissie, bij monde van de heer J. van den Ouden. werd de penningmeesteresse dé charge verleend en dank gebracht voor het accuraat beheer. Het af tredend bestuurslid, dr. C. M. van Hoorn, werd bij acclamatie her kozen. Bij de rondvraag kwam het ge ringe vergaderbezoek aan de orde. Dr. van Hoorn opperde de moge lijkheid ter vergadering een des kundige uit te nodigen met een in leiding over een aktueel medisch onderwerp. Hierna sloot de voor zitter de vergadering. Ingezonden mededeling Mijnhardt's Zenuwtabletten Gegrond op 10 - tallon Jaren ervaring Oostenrijkse president in Nederland ELTEN, 10-5. Vannacht om 3.38 uur is de koninklijke trein, die zon dag uit Utrecht naar Salzburg was vertrokken, om dc president van Oostenrijk, dr. A. Scharf, af te ha len, in Elten aangekomen. In de trein op het station te Elten hebben de Oostenrijkse president cn zijn gevolg de nacht doorgebracht. Om streeks tien over half negen be groette dc Oostenrijkse ambassa deur ln Nederland, dr. G. Afuhs, do president op Nederlandse bodem.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 2