DE ZIERIKZEESCHE COURANT ANTI COMMUNISTISCHE MIUTAIRE JUNTA IN ZUID-KOREA GRIJPT DE MACHT Overeenstemming over bijeenroepen van eerste vergadering Rassenrel in Alabama Scheveningse vissers protesteren Algemene vergadering Coöperatieve Centrale Raiffeisenbank Vorig jaar werden schoolklassen iets kleiner i Veel „zeekatten" ij: Ruimtevaartplan „Ranger" Mogelijk gesprek Kennedy- Chroesjtsjef DINSDAG 16 MEI 1961 117e Jaargang No. 18972 ZIEIIIKZEEMWSNIHIWSBODI ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse* nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v7h. Lakenman Ochtman, Onzekerheid en verwarring in Seoel SEOEL, 16-5. Een militaire junta heeft zich dinsdagochtend In Seoel en andere Zuldkoreaanse steden van de macht meester gemaakt. In Se oel is gedurende een half uur in de omgeving van de centrale rege ringsgebouwen hevig gevuurd. De junta verklaart de op de de mocratische party steunende rege ring van dr. John Tsjang Mion te hebben afgezet „omdat zy er niet in geslaagd is het lijden van het volk te verminderen". De Junta zegt anti-communis tisch te zyn en de V.N. te zullen steunen, zy wil de vriendschappe- l(jke verhouding met de V.S. hand haven. Uit de tot dusverre beschikbare gegevens blijkt dat de staatsgreep Is uitgevoerd door de dertigste en de drie-en-dertigste reservedivisie van het Amerikaanse leger, die ge steund werden door een korps ma riniers. In Seoel heerst onzekerheid en verwarring. Nu en dan wordt er nog geschoten. Volgens onbevestigde berichten zijn premier dr. Tsjang en zijn echtgenote in hun woning gearres teerd. President Po Sien Joen zou hulsarrest hebben en enkele minis ters zouden zijn gevlucht. De V.S. blijven de regering- Tsjang steunen. Marshall Green, de Amerikaanse zaakgelastigde te Se oel, heeft dit in een dinsdag aldaar uitgegeven verklaring gezegd. Do leiders van de militaire staats greep kregen later ook in andere delen van Zuid-Korea de macht ln handen. Taegoe, de derde stad van Zuid-Korea, wordt thans geheel door het leger beheerst Toen de inwoners van Seoel zich dinsdagochtend naar hun werk be gaven, wierpen lichte militaire vliegtuigen pamflettten uit, waar in mededeling werd gedaan van de staatsgreep. Enkele winkels waren geopend. Militaire politie heeft ech ter de voornaamste straten van de stad afgezet. De bevelhebber van de vijftig duizend Amerikaanse soldaten in Zuid-Korea, generaal Magruder, heeft zijn hoogste medewerkers dinsdagochtend bijeengeroepen om DE LAOS-CONFERENTIE GENEVE, 15-5. De ministers van buitenlandse zaken van Groot-Brit- tannië en van de Sowjet-UrJe, lord Home en Gromiko, hebben maan dagavond te Genève een verkla ring uitgegeven, waarin zy meede len overeenstemming te hebben bereikt over het by eenroepen van de eerste vergadering van de con ferentie tot regeling van de kwes- tio-Laos, Deze vergadering zal dinsdag (vandaag) om vyf uur te Genève beginnen. De conferentie zal zich alleen met de Internationale aspecten van het probleem bezig houden, terwijl alle vertegenwoordigers van Laos, wier aanwezigheid door een of meer deelnemende landen zal wor den voorgesteld, aan de conferentie zullen deelnemen. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Rusk, zond even later een boodschap aan lord Home en Gromiko, waarin hij zei voor te stellen dat de vertegen woordigers van de rechtse regering van prins Boen Oem aan de confe rentietafel zitting zullen nemen. Hij voegde er in de boodschap aan toe, dat deze regering de enige echte is en dat alleen zij bevoegd is namens Laos te spreken. Rusk deelde op een persconfe- remtie mee, dat het voorstel tot vertegenwoordiging van de rege ring van Boen Oem op de confe rentie betekent dat de. Verenigde Staten het Brits-Russisch compro mis aanvaardt. De Amerikanen zijn het ermee eens ,dat de con ferentie begint, al is er nog geen algemene overeenstemming over de deelneming van de Laotianen. Grote delen van Londen zijn maandagavond getroffen door een ernstige elektriciteitsstoring. West- End zat zonder licht en op de rs- dactiebureaus in Fleet Street werk te men bij kaarslicht. De telexver bindingen van de internationale persbureaus vielen uit. Op het eerste gezicht lijkt dit een moment uit een wedstrijd tussen een heli kopter en een pelikaan. Het is natuurlijk zo, dat het vliegtuig veel hoger vliegt dan de vogel, maar dat het perspectief door de camera is opgeheven. De opname werd gemaakt boven een strand in Flo rida. De maker verdient in ieder geval een pluim pje voor zijn oplettend heid. de toestand te bestuderen. De Ame rikaanse troepen zijn in de kazer nes geconsigneerd om aan elke eventualiteit het hoofd te kunnen bieden. Voor de bevolking kwam de staatsgreep volkomen onverwacht. Tot dusver is geen melding ge maakt van slachtoffers. In Seoel zyn versperringen in de straten aangebracht, maar overi gens is het straatbeeld in de hoofd stad normaal. ANNISTON, 15-5. De Amerikaan se federale politie stelt een onder zoek in naar de rassenrel ln Annis ton, Alabama, waarbij zondag een bus in brand werd gestoken en de inzittenden, negers, door blanken werden afgeranseld. De negers wilden demonstreren tegen rassenscheiding op het bus station van Anniston. De betoging was georganiseerd door het Con gres voor gelijkheid der rassen (CORE) De president van CORE, James Farmer, heeft de aandacht van president Kennedy gevestigd op het gebeurde in Anniston Woensdag zullen leden van de CO- RE een nationale actie tegen de rassenscheiding beginnen. DEN HAAG, 15-5. „Wij zijn het wachten moe", en „moderne sche pen, moderne havens", waren de leuzen, -waarmee maandag enke le honderden vissers, reders en handelaren in vis, optrokken naar het Binnenhof. Daar aangekomen dromden ze samen voor de ingang naar het werkvertrek van minister Korthals. Terwijl het Schevening- vrouwenkoor liederen zong, keek de minister nieuwsgierig van uit een der ramen van de „Sta tenzaal" naar de verzamelde me nigte. Even later werd hem in deze zaal door de heer C. P. Damme, lid van het actie-comité tot ver betering van de Scheveningse ha ven, een resolutie aangeboden, Hierin wordt de minister herinnerd aan de slechte toestand van de ha ven, aan de door de opeenvolgende ministers van verkeer en water staat gedane beloften en aan de ernstige teleurstelling bij de Sche veningse bevolking over het uit blijven van een definitieve beslis sing. In de resolutie wordt verder een dringend beroep gedaan op de minister, om voor 1962 gelden be schikbaar te stellen voor verbete ring van de Scheveningse buiten haven. P.C. Hooftprijs toegekend DEN HAAG, 15-5. De staatsprijs voor letterkunde, de P. C. Hooft- prija, ls voor 1960 toegkend aan dr. Victor E, van Vriesland te Am sterdam. Deze prijs werd hem toe gekend voor zijn gehele letterkun dig oeuvre. In het bijzonder, aldus het mi nisterie van onderwijs, kunsten en wetenschappen, ter bekroning van zijn verzameld kritisch- en essay istisch proza, in 1958 uitgegeven onder de titel „Onderzoek en ver toog" .Het eerste deel van deze verzameling met een beschouwing, geschreven ln 1915 ,het tweede deel besluit met een opstel uit 1957. In de ruim veertig jaren, die hiertus sen verliep, begeleidde de dichter Jan Vriesland zijn subtiel - oor spronkelijke poezie, zijn nauwge zette vertalingen met esthetische beschouwingen over letterkunde waarin hij rekenschap aflegt over de taak en betekenis van letter kundige arbeid. In Anniston, in de zuidelijke Amerikaanse staat Ala bama is het zondag tot een treffen gekomen tussen een opgewonden menigte blanken en een groep ne gers welke een demonstratlctocht tegen de rassen scheiding maakten. De blanken vernielden de ruiten van de autobus, waarmee de negers reisden en staken het voertuig in brand. De inzittenden moesten door de gebroken ruiten naar buiten klimmen om zich in veiligheid te stellen. Zeer goed jaar voor Boerenleenbanken Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Jongetje verdronken BERGUM, 15-5. In Dokkum is maandagmiddag de drie-jarige Ha rold Meindertsma in de voor de ouderlijke woning lopende vaart ge raakt en verdronken Het ongeluk bleef onopgemerkt totdat een paar schooljongens het kind zagen drij ven. Toen het op het droge gras was gebracht bleken de levensgees ten reeds te zijn geweken. Het ge zin Meindertsma telde drie kin deren. UTRECHT, 16-5. In Utrecht is dinsdag de algemene vergadering van de Coöperatieve Centrale Raif- felsen-bank gehouden. De verga dering werd door meer dan 2000 vertegenwoordigers van de ruim 700 afdelingen bezocht. Zowel de aangesloten banken als de centrale bank hebben een zeer go2d jaar achter de rug. Prof dr. G. Minderhoud, voorzitter van het bestuur van de centrale bank, deelde mede, dat de boerenleen banken de g2hele aanwas van spaargelden en zelfs nog iets meer in eigen kring hebben kunnen uit zetten. Gevolg daarvan was, dat de omvang van de zaken van de cen trale bank ln 1960 minder gro3l vertoonde dan di« van de aange sloten banken. De spaargelden na men bij de boerenleenbanken ook in 1960 weer flink toe, namelijk met 215 miijoen gulden. Weliswaar was deze toeneming Iets lager dan ln 1958 en 1959, doch dit positieve spaarsaldo moet als zeer bevredi gend worden beschouwd, gezien het feit, dat ln de landbouw veel geld voor investeringen 1» aangewend AMSTERDAM, 15-5. De klasse deler is in het seizoen 1959/1960 by het gewoon lager onderwys ge daald van 35 tot 34,5. By het v.g.l.o. steeg de gemiddelde klassesamen stelling evenwel van 25,3 tot 25,5. Dit blijkt uit de onderwijsstatis- tiek van het Centraal Bureau voor de Statistiek. „Het Schoolblad", het orgaan van de Nederlandse Onderwijzers Ver eniging, heeft aan deze statistiek ontleent, dat voor het eerst sinds jaren het aantal onderwijzers bij het g.l.o. daalde en wel van 42.105 tot 41.974. Hiermee ging gepaard een daling van het aantal leerlin gen: van 1.475.492 tot 1.448.091. Uit de percentages blijkt dat de daling bij het openbaar onderwijs (van 27,8 tot 27,3 het grootst was, bij het protestants christelijk onder- wijs( van 27,2 tot 27,1 °/o het laagst. Het r.k. onderwijs steeg van 43,1 tot 43,7 °/o. Het percentage van de leerlin gen, dat voortgezet onderwijs ging volgen, nam in het schooljaar 1959/ 1960 toe van 88 tot 90 °/o. Naar het nijverheidsonderwijs ging 38 naar het u.l.o. 35 naar het v.h. m.o. 15 en naar het land- en tuinbouwonderwijs 2 Aan de C.B.S.-statistiek heeft „Het Schoolblad" voorts ontleend, dat op 45 °/o van alle scholen voor g.l.o. gebruik werd gemaakt van de schoolradio. en dat ln tijden van hoogconjunc tuur de besparingen bij de land- bouwcredietorganisaties niet in de zelfde mate plegen te stijgen als bij de andere spaarinstellingen. De bedrijfsresultaten van de aan gesloten banken en de centrale bank stemmen tot volle tevreden heid. De batige saldi over 1960 wa ren groter dan zij ooit tevoren zijn geweest Nadat de verschuldigde vennootschapsbelasting in rekening is gebracht, resulteert bij de boe renleenbanken een bedrijf sover- schot van f 10 miljoen en bij de centrale bank ruim f 3,6 miljoen. Overeenkomstig de grondslagen van de Ralffeisenbanken worden deze overschotten geheel aan de reserves toegevoegd. X BRUINISSE, 15-5. Evenals enkele jaren geleden komen y in de Zeeuwse stromen en X daarmee langs de gehele Nederlandse kust waar- V schijnlijk, weer buitenge- woon veel zg. zeekatten" y voor. De zeekat" is een X klein soort inktvis, die wel- iswaar weinig op een kat X lijkt, maar onder de vissers haar naam ontleend heeft aan het blazende geluid, A dat zij voortbrengt als zij y gevangen wordt of in ge- X vaar verkeert (net als een y kat). De kreeften, die juist X aan het verschalen zijn, zijn voor deze inktvissen een weerloze prooi en langs de A noordelijke oever van ons v eiland heeft men de kreef- X tenvisserij al gestaakt, we- y gens de overlast die men X heeft van de inktvissen, die in de kreeftenkorven krui- y pen om de kreeften te be- X machtigen en er dan ook y niet meer uit kunnen. X Vijf inktvissen in een kreef- tenkorf was geen zeldzaam- held. A •X* -X' «X'V'X* -l-W-X' v SCHIPHOL. Trans Canadian Air lines .tegenwoordig Air Canada ge heten, hebben in het Doelen hotel te Amsterdam niet zonder trots zes Nederlandse meisjes op een re ceptie voorgesteld aan vertegen woordigers van andsre luchtvaart maatschappijen en aan de pers. Deze zes meisjes zijn uit meer dan 100 sollicitanten gekozen om bij de Canadese luchtvaartmaatschappij als stewardess te gaan werken Zij danken deze benoeming behalve aan hun jeugd en charme vooral aan hun talenkennis. De man is dikwijls de spie gel van zijn werkde vrouw het werk van haar spiegel. WASHINGTON, 15-6. Als voor bereiding voor het zenden van ra ketten naar de maan, in 1962 of 1963, zullen deze zomer of herfst ruimteschepen tot in de nabijheid van de maan worden geschoten, aldus heeft een woordvoerder van de N.A.S.A., het Amerikaanse bu reau voor lucht- en ruimtevaart, meegedeeld. Het plan draagt de naam „Ranger". Men wil hierbij gebruik maken van Atlas-Agena raketten met een krachtige tweede trap .Na twee proeven, die ten doel hebben de aard van de magnetische velden en het aantal energie- partikels te meten, wil men twee ruimtevaar- tulgen een „harde" en nogmaals twee ruimtevaartuigen een „zach te" landing op de maan laten ma ken. WASHINGTON, 15-5. De woord voerder van het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken heeft maandag op een persconfe rentie verklaard dat de kwestie van een mogelijk onderhoud tussen president Kennedy en premier Chroesjtsjef reeds enige tijd wordt bestudeerd. Hij weigerde verdere vragen van journalisten te beantwoorden die bijzonderheden wilden weten over een eventueel onderhoud na het be zoek van Kennedy aan Parijs, eind mei. a Na een staking van een maand door 40.000 havenarb?idera, zee lieden en transportarbeiders, is het werk in de Deense havens hervat, dank zy een ingrijpen door rage- ring en parlement Bij een brand tengevolge van •>en ontploffing zijn maandag in een huurkazerne in de Hongkongse wijk Kowloon 22 mensen om het leven gekomen. Ruim dertig men sen liepen verwondingen op. Ongeveer 2.500 mohammedanen hebben maandag In Bon2 ln oost- Algerië een betoging gehouden. Zij riepen „Algerijns Algeriö" en zwaaiden met nationalistische vlag getjes. Twee mohammedanen wer den door de menigte gemolesteerd. Verder deden zich geen incidenten

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1