DE ZIERIKZEESCHE COURANT KILLE HEMELVAARTSDAG IN NEDERLAND MET VRIJ VEEL DRUKTE N A V 0-conf erentie te Oslo Dode en vier gewonden bij ongeluk Eisenhower steunt Kennedy 41 Ambonezen vertrokken naar Indonesië Nazi's veroordeeld De onkruid-zaaier Geen kinderbijslagpremies voor ongehuwden Congres C.J.V. Jongerenmanifestaties in Utrecht A.V.R.O.-landdag VRIJDAG 12 MEI 1961 117e jaargang No. 18970 ZIERIKMStKMIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f1r per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v7h. Lakenman Ochtman, Polaire winden en prikkelregen DEN HAAG, 11-5. De Hemel vaartsdag ls dit Jaar op traditione le wUze doorgebracht met geraas en geblaas van paardensport, an dere wedstrijden, marsen, drum- band-, fanfare- en harmoniecon coursen. Behalve de daaraan deelnemende duizenden en de toeschouwende en luisterende tienduizenden bleef ze ker half Nederland aan de haard steden gekluisterd. Men keek mis troostig naar de Intocht der Ijs- helligen, die de polaire winden duchtig door het jonge groen Heten razen en hier en daar koude prik kelregen strooiden. Toch waren er nog vele dappe ren. die de elementen trotseerden en tochtjes ondernamen. Uit steek proeven bleek, dat de „EftelLng" bij Kaatsheuvel toch nog 15.000 be zoekers trok, het Nederlandse openluchtmuseum bij Arnhem 4000 en het Haagse „Madurodam" 10.000 In Rotterdam stond vooral de „Euromast" in de publieke belang stelling en joeg 4000 bezoekers met snelle liften omhoog. Diergaarde Blij dorp trok 10.000 bezoekers, iets meer, dan op een normale zondag. De luchthaven en spido-diensten ondervonden normale belangstel ling. Niet bijzonder druk In Amsterdam In Amsterdam was het niet drukker, dan op een normale zon dag. Artis trok toch nog 13.000, of wel 9.000 „apleskijkers" meer, dan normaal, maar het museumbezoek was beneden peil. Door aanvoer van een vrij groot aantal bustoe risten hadden de rondvaartboten de handen vol met in de middag een afvaart per tien minuten. Zeer dapperen trokken naar bad plaatsen als Zandvoort en Scheve- ningen. In de ochtenduren moesten de busdiensten Amsterdam-Zand- voort zelfs verdubbeld worden. De Scheveningse boulevard trok ook nog vrij veel bezoek, maar het Is een open vraag of al die rillende lieden er wel echt plezier ln had den. Schiphol had geen drukke zon dag ondanks de 12.500 nieuwsgie rigen, die door de poorten trokken. Tal van verenigingen hebben op OSLO, 10-5. De N~AV.O.-confe- rentle die maandag, dinsdag en woensdag te Oslo is gehouden, heeft hoewel de secretaris-generaal mr. D. U. Stikker, op de persconfe rentie aan het einde heeft gezegd dat de conferentie geen vuurwerk of spectaculaire beslissingen heeft gebracht, toch positieve resultaten gehad. De ministers besloten tot de mogelijkheid van het vormen van commissies ad hoc die op verzoek van één of meer lid-staten kunnen worden gevormd, voor bestudering van de toestand in een bepaald ge bied. Verder werd overeenstem ming berejkt over de oprichting van een groep van drie personen voor het bestuderen van economi sche hulp aan de twee minder ont wikkelde landen van de N.A.V.O., Turkije en Griekenland. VINKEVEEN, 11-5. Omstreeks zes uur donderdagavond is op de provinciale weg nabij Vinkeveen een personenauto komende uit de richting Hilversum gebotst op een bestelwagen die uit de richting Haarlem kwam. De bestelwagen moest stoppen voor een stilstaand voertuig, slipte daarbij en kwam dwars over de weg te staan. De personenauto, bestuurd door de 50-Jarige psycholoog J. B. uit Haarlem, vloog ln volle vaart op de bestelwagen. De heer B. en zijn 39-jarige echtgenote werden ern stig gewond naar een ziekenhuis in Utrecht vervoerd waar mevrouw B. in de loop van de nacht ls over leden. De belde kinderen van het echtpaar liepen lichte verwondin gen op, evenals de bestuurder van de bestelwagen. GETTYSBURG, 12-5. Oud-presi dent Eisenhower heeft donderdag het Amerikaanse volk opgeroepen, zich eensgezind te scharen achter de buitenlandse politiek van pre sident Kennedy. De oud-president verklaarde na afloop van een ge- dachtenwissellng met leden van zijn voormalige regering In Gettys burg, dat het land zich in een reeks crises bevindt en dat het nu niet de tijd voor tweedracht ls. deze kille Hemelvaartsdag bus tochtjes georganiseerd. Dit was ooi te merken aan het vrij drukkr „bermtoerisme" langs de grote we gen in het Gooi, Utrecht en de Ve- luwe. Hier tuussen zwierven wa bezoekers uit België en west-Duits land. Men kwam ze zelfs in de m uitgebluste bollenstreek tegen. En kele gelukkigen veroverden nor bloemenslingers als verslering var de motorkap. Maar dat bleef eer zeldzaamheid. De hotellerie heeft de Hemel vaartsdag met een matige bezet ting doorgebracht. Vragen over gewassen op Schouwen-Duiveland en Tholen DEN HAAG, 11-5. Het Tweede Kamer-lid de heer Egas (P.v.d.A.), heeft minister Marljnen schriftelij ke vragen gesteld over de stand van de gewassen op Schouwen- Duiveland en Tholen. De heer Egas zegt. dat de stand der gewassen op reeds verbeterde gronden In de herverkavelingsge- bieden zeer veel te wensen over laat, waardoor ernstige schade zal worden geleden. Hij vraagt of het juist is, dat de uitvoering van grondverbeteringswerken, met na me de afwerking, in vele gevallen te wensen overlaat en wel zodanig dat onder de hierbü betrokkenen algemene ontevredenheid is ont staan. Is het voorts juist, zo vraagt het Kamer-lid, dat sommige bedrijver slechts ten dele ln orde gebracht door de aannemer van het grond werk zijn verlaten, waardoor hope loze situaties ontstaan? Ontbreken de middelen voor de normale vergoeding van twee en een half maal de pachtwaarde? De heer Egas vraagt de minister nauwkeurig aan te geven waardoor deze moeilijkheden zijn ontstaan en welke maatregelen ter verbete ring daarvan zijn of zullen wor den genomen. Voorts vraagt hij of de minister overweegt op korte termijn voorzieningen te treffen zodanig dat de schade voor de ge dupeerden zoveel mogelijk wordt beperkt. De visserij in het Veerse meer DEN HAAG, 10-5. In antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamer-lid van Dongen (K.V.P.) in verband met de bepa lingen voor de visserij in het Veer se meer zegt de minister van Land bouw en Visserij dat het Veerse meer, ontstaan door het sluiten van de Veerse dam, beschouwd dient te worden als een binnenwater en de visserij aldaar als binnenvisserij. Mede echter in het belang van de sportvisserij heeft minister Ma- rijnen inmiddels ontheffing ver leend van de gesloten tijd voor vis tuigen in het Veerse meer. Ook is, teneinde de overgang van kustvis serij naar binnenvisserij zoveel mogelijk te ondervangen, het toe zicht op het uitreiken van visver gunningen voor dit meer aan de Kamer voor de binnenvisserij ont trokken. Bepaald ls, dat de voor schriften betreffende de huur en verhuur van visrecht geen toepas sing vinden op het Veerse meer. AMSTERDAM, 11-5. Van het Centraal station In Amsterdam is donderdag een groep van 41 Am bonezen (zes families en één onge huwde) uit het woonoord Medem- blik naar Genua vertrokken, waar de terugreis per schip naar Indo nesië begint. Het zijn de eerste Ambonezen, die sinds vijftien jaar naar Indonesië terugkeren. De re patriëring van deze uit de groep van 280 volgelingen van de Ambo- nezenleider S. Siwalette, komt ge heel voor rekening van de Neder landse regering, die zich ook voor de eventuele terugreis garant heeft gesteld, indien de Indonesische au toriteiten de vijftien volwassenen en zesentwintig kinderen in Tand jong Priok mocht weigeren. Indien de repratriëring slaagt vertrekt be gin juni de tweede groep, waarvan de heer Siwalette zelf ook deel zal uitmaken. Russische geleerden hebben be kendgemaakt dat hun door terug kaatsende radiogolven is gebleken, dat de omwentelingstijd van Venus op tien aardse dagen kan worden geschat. Bi) een grote aardverschuiving op de hoogvlakte van Cameron, een vakantie-oord tweehonderd ki lometer van Koeala Loempoer, zijn waarschijnlijk vijftig mensen om het leven gekomen. Volgens de eerste berichten zijn tot dusver twaalf lijken gevonden. TUBINGEN, 10-5. Wegens mede plichtigheid aan moord op honder den Joden in Lithauen heeft de rechtbank van het Westduitse plaatsje Tüblngen twee leden van het Einsatz-kommando Tilsit tot vier en dri? en een half jaar tucht huis veroordeeld. Bovendien zijn de vroegere Gestapo-beambte Richard Wiechert en de SS-Untersturm- führer Bruno Schulz tot resp. twee en drie jaar ontzetting uit de bur gerrechten veroordeeld. Het Einsatz-kommando Tilsit heeft in de zomer van 1941 in Li thauen grote aantallen Joden ver moord. De els tegen Wiechert en Schulz was resp. zes en vier jaar tucht huis. ROTTERDAM De omvang van de bouwactiviteit in Rotterdam is het afgelopen jaar beneden de ver wachtingen gebleven. Het verwerk te bouwvolume is met ruim vijf procent gedaald, terwijl de lande lijke produktie ln 1960 juist vijf procent hoger was dan in 1959 Dit wijst erop, dat de afremming van de bouwactiviteit ln Rotterdam on evenredig groot is geweest. STOCKHOLM, 9-5. Een hoer in de buurt van de west-Zweedse plaats Skoev- de heeft te maken gekre gen met een onbekende die klaarblijkelijk een der Nleuw-Testamentische pa rabels op geheel onbedoel de wijze ter harte had ge nomen. Toen de boer name lijk een pas gepacht stuk bouwgrond aan het eggen was, ter voorbereiding van het zaaien, kwam hij tot de nare ontdekking dat een andere zaaier hem reeds was voor geweest. Voet' sporen wezen uit dat de onbekende een hele nacht lang druk doende geweest moest zijn met het versjou wen van zakken over de drie hectare metende ak ker en er zorgvuldig ver schillende soorten zeer hardnekkig onkruid had uitgezaaid. Enkele van die soorten onkruid komen pas na twee of drie jaar tijds op, zodat de pachter van de akker niet veel anders te doen overblijft dan het on kruid tezamen met de tar we te laten opschieten tot de tijd van de oogst, het dan te bundelen en in het vuur te werpen Duizenden Deense boeren hebben gestaakt, omdat zijn niet voldoende subsidie op de melk konden krijgen. De emmers melk werden in de goot geleegd. Alleen ziekenhuizen werden van melk voorzien. De aanvoer was slechts ongeveer 10 procent. iiOTTERDAM, 11-5. De voorzit ter van de Christelijk Historische Unie, mr. H. K. J. Beernink, heeft zich donderdag in een rede op de wereld-vrijgezellendag 1961 in Rot terdam fel gekeerd tegen de in het nieuwe wetsontwerp algemene kin derbijslagverzekering voorgestelde premiebetalingsplicht voor onge huwden en gehuwden zonder kin deren. Hij acht een dergelijke rege ling een schromelijke onrechtvaar digheid ten opzichte van de vrijge zellen en kinderloze echtparen voor wie zo een premie een extra belas ting zou betekenen, waar zij waar schijnlijk nooit profijt van zullen hébben. Broep op het solidariteits beginsel - zoals bij de algemene ouderdomsverzekering en alge mene weduwen- en wezenpensioen- GOUDA, 11-5. Het Christelijk Jongeren Verbond heeft in plaats van ©en bondsdag of. een lentefeest dit jaar in Gouda een congres ge hóuden waar 400 afgevaardigden aanwezig waren. De voorzitter van het C.J.V., ds. H. J. van Heerden uit Scheveningen sprak woensdag avond in zijn openingswoord over .Bezinning op het werk". Hij wees daarbij op de nieuwe ontwikkelin gen in de laatste jaren in het C J.V. Na de kerkdienst, geleid door de Goudse predikant dr. G. Huls, gin gen de afgevaardigden donderdag ochtend uiteen in werkgroepen. In de werkgroepen werd gesproken over de zin en het werk van het C J.V. na de fusie en de reorgani satie. In de middag-bijeenkomst volgden tijdens een plenaire zitting de samenvattingen uit deze werk vergaderingen. Het gemeentebe stuur van Gouda ontving woens dagmiddag 'het bestuur en het se cretariaat van het C.J.V. op hat stadhuis. Middelbaar P.T.T.-persoiieel ontevreden AMSTERDAM, 11-5. De Verenl- ging van direkteuren en andere leidinggevend personeel van het staatsbedrijf der P.T.T. is van me ning, dat de bezoldiging van het middelbaar personeel geen gelijke tred heeft gehouden met de verbe tering die de laatste jaren zijn aangebracht in de bezoldiging van het hoger en het lager personeel. Derhalve is de basis aan het bezol digingsbesluit burgerlijke rijks ambtenaren ontnomen, zo meent dc vereniging, die van haar* ontstem ming over deze gang van zaken blijk heeft gegeven ln een tijdens een. vandaag in Utrecht gehouden ver gadering aangenomen motie. Deze is ter kennis gebracht van het ambtenarencentrum. verzekering - gaat volgens mr. Beernink in dit geval niet op. Ook solidariteit heeft zijn grenzen. Het is bij een algemene kidnerbij slag verzekering billijk vrijgezellen an ders te behandelen dan de gezinnen met kinderen, zo z?i 'hij. UTRECHT, 11-5. Vijftienduizend jongeren uit alle delen van het land nebben vandaag in Utrecht deel nomen aan de bondsdagen van de Hervormd Gereformeerde Jeugd bonden en-van de Bond van Gere formeerde Jeugdverenigingen. Belde bondsdagen werden gehou den in een Jaarbeurshal en de po litie ha<? handen vol werk, om de honderden bussen, wandelaars en fietsers in de juiste richting te diri geren Dank zij het feit dat de Her vormde en Gereformeerde jongens en meiSjes een verschillende ingang gebruikten verzeilde er niemand in d© verkeerde hal. De meest massale manifestatie was die van de Gereformeerde bond in de Margriethal. Ruim elfduizend jongeren keken er naar het spel „Ei wordt op je gewaciht", waaraan 160 mensen meewerkten. Lange, zware inleidingen waren uit het program ma geweerd. Er is alleen een korte hemelvaartsmeditatie gehouden door ds. J. F. Colebrander, terwiji enkele predikanten tijdens het spel een enkel woord spraken dat aan sloot op een van de vijf onderdelen ervan. APELDOORN, 11-5. Op de jaar lijkse AVRO-landdag die donder dag weer in Berg en Bosch te Apel doorn werd gehouden, waren niet zoveel mensen als in voorgaand© ja ren, er waren ongeveer 40.000 be zoekers. Een groot aantal bekende artisten en gezelschappen van de AVRO trad in het grote natuurpark op. Charles Trenet, die gecontrac- teerd was, liet op deze dag verstek gaan Tot laat in de avond werd er in het grote park gemusiceerd. Op de AVRO-landdag is het tot schermutselingen gekomen tussen poüti3 en opgeschoten jongelui Het afgelasten van een programma-on derdeel waarin o.a. „The Skymas- ters" en de „Blue Diamonds" zou den optreden werd aanleiding tot de onrust. Het merendeels jeugdige publiek drong naar voren, waarbij verscheidene personen in het ge drang bewusteloos raakten. De lei ding had besloten het programma onderdeel af te gelasten omdat het publiek op het verzoek om meer ruimte t© maken, niet had gerea geerd' Dit nummer bestaat uit 14 pagina's iWie nooit eens een dwaas heid begaat ls niet zo verstan dig als hij wei denkt. Oudste stoomgemaal buiten werking GIETHOORN, 10-5. In de 8300 ha. grote polder Mastenbroek is vandaag d2 taak van het oudste nog ;n zijn oorspronkelijke staat werk- ame stoomgemaal van Nederland, staande aan de Kamperzeedijk bij Genemuiden, overgenomen door een nieuw en automatisch elektrisch gemaal, dat het grootste vijzelge maal is in geheel Europa De over schakeling werd woensdag om .ien minuten voor elf bewerkstel- .igd door de Commissaris der Ko ningin in Overijssel ir. J. B. G M. Ridder de van der Schueren In te genwoordigheid van ander? provin ciale autoriteiten, alsmede van ver- jegenwoordigers van gemeentebe- turen, cultuurtechnische dienst en ie dienst der geni?, stelde de com- riissaris allereerst het nieuwe vij- elgemaal in werking dat met zijn irie reusachtige vijzels 495 m8. per ninuut kan uitslaan. De bemalingsinrichting is de tweede nieuwe van de polder. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ROTTERDAM. Vier-en-dertig geredden bij elf hulpacties - in deze cijfers weerspiegelt zich een vol jaar van strijd tegen zeemanstra giek langs de Zuid-Hollandse- en. Zeeuwse kusten. Cijfers, die voor 1966 het resultaat weergeven van net werk, dat de Koninklijke Zuid- Hollandse Maatschappij tot Red ding van Schipbreukeningen nu al meer dan 136 jaar verricht, DORDRECHT. In Dordrecht is donderdag de nationale pijpersdag gehouden. Zestienhonderd tam- ooers en pijpers verenigd in vie rentwintig korpsen uit alle delen van het land waren hiervoor naar Dordrecht gekomen. Dit pijpersfes tijn was ter gelegenheid van het vijftig jarig bestaan georganiseerd door het Dordtse tamboers- en pij perscorps „Jubal". SCHIPHOL. Op Schiphol zijn ruim d?rtig Sdhotse boeren aange komen, van wie er 18 werden ver gezeld door hun echtgenoten. Zij zullen gedurende hun tien dagen durende bezoek aan ons land een uitgebreid programma afwerken, waarvan het hoogtepunt d3 ont vangst op 12 mei in Leeuwarden zal zijn door de Commissaris van de Koningin in Friesland. DEN HAAG. De zesjarige Johan Taal uit Den Haag ls in het Haagse verversing6kanaal gevallen. Hij 'iep over de leuning van een brug en heeft waarschijnlijk door een windruk het evenwicht verloren. De politie heeft anderhalf uur ge dregd, zonder de jongen te kunnen vinden. Om kwart over zes heeft d? heer J. Kooper, die met zijn drie zoons ln een bootje naar het jon getje was gaan zoeken, het stoffe lijk overschot van h^t knaapje ge vonden. DEN HAAG. De bijzondere Tweede Kamer-commissie, in wel ker handen was gesteld het wets ontwerp houdende wijziging van de oedragen, vastgesteld in d? artlke- en 22 en 23 van de grondwet, heeft haar verslag uitgebracht BZoals eekend voorziet genoemd wetsont werp in het verhogen van het jaar- ijks inkomen van de koning van t 1.500.000 tot f 2.500.000 en van het bedrag voor het onderhoud van de zomer- en winterverblijven van ie koning van f 350.000 tot f 500 000 DEN HAAG. De bedrijfsinkom- st ender K.L.M. bedroegen in het -erste kwartaal van dit jaar (alles voorlopige cijfers) f 131,5 miljoen tegen f 116,2 miljoen in het eerste kwartaal van 1960. De bedrijfskos ten stegen van f 114,7 tot f 1382 miljoen, zodat het nadelige be- drijfssaldo f 6,7 miljoen bedraagt tegen vorig jaar een overschot van f 1,5 miljoen. DEN HAAG. Ter gelegenheid van het komend Pinksterfeest wordt in Den Haag een oecumenische Pink sterviering gehouden. Op vrijdag avond 19 mei zal in de grote zaal van de Dierentuin een bijbelse maaltijd worden aangericht waar ongeveer duizend personen aan kunnen deelnemen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1