Maanden juli en augustus zullen druk worden op Schouwen-Duiveland HET PROCES-EICHMANN Olympische Spelen in oktober 1964 De ruimtevaart in de wereldpers „Nationaal Fonds voor bijzondere nooden' STAD EN PROVINCIE ZlERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 9 MEI 1961 No. 18969 Minder toeristen te Zierikzee door rondweg? ZIERIKZEE, 8-5. Verschenen Is het jaarverslag van de V.V.V. Con tactcommissie Schouwen-Duive land, waarin gewag wordt gemaakt van de contributieverhogingen te Renesse en Haamstede. De verho ging werd als studieobject In han den gesteld van een commissie, die goed werk heeft verricht. De ge meente Zierikzee verminderde de subsidie aan V.V.V. met tachtig procent. Het afgelopen jaar toonde aan dat het vreemdelingenbezo^k aan Schouwen-Duiveland nog steeds in stijgende lijn gaat. Nodig reeds thans is uit te zien - aldus het ver slag - naar het tijdstip dat rem mingen als de veren zijn verdwe nen. Afgewacht moet nog worden of het vreemdelingenverkeer dan zal stijgen in een mate, als de pla nologen thans verwachten. De grootste toename valt eerst te ver wachten als Goeree-Overflakkee „verzadigd" is. In het afgelopen jaar werd de vakantieperiode verkort door de minder gunstige weersomstandig heden. Er viel veel regen, maar de temperatuur ble?f redelijk. De contact-commissie ging verder met het verspreiden van vouwbladen, waaronder één nieuwe uitgave (6000 stuks). Medewerking werd hierbij verleend door de R.TM.- directie. Eén of twee pocketdeel tjes, waarin opgenomen Schouwen- Duiveland, zullen bü een landelij ke uitgeversmij. verschijnen. Goede samenwerking De samenwerking tussen de eilandelijke V.V.V.'s was goed. Vastgesteld werd t.av. de kosten verdeling, dat Brouwershaven 1 deel, Zierikzee 2 delen, Haamstede 6 en Renesse 3 delen van de ge maakte kosten zouden betalen. Blij kens een enquête verlangen oudere toeristen voornamelijk rust. Wtel wordt iets begeerd voor de jeugd (vliegerwedstrijden, lampionop tochten e d Steeds meer wordt nu reeds de Oosterschelde een gezocht vaarwa ter voor grotere jachten. De hen gelsport mag zich in een grote be langstelling, vooral van Belgen, verheugen. In Schouwen zal het aantal gasten vermenigvuldigd worden, maar Zierikzee ziet het aantal straks verminderen door de komende rondweg. Het aantal fo rensen in de duinstreek zal naar te verwachten valt - toenemen. Zierikzee kreeg een kampeerter rein. Helaas mist het eiland nog een jeugdherberg Wat de toekomst betreft valt een vergroting van het sociaal toerisme aan te nemen. Kleermaker deed gruwelverhalen uit oost-Galicië JERUZALEM, 8-5. Tijdens het proces-Eichmann heeft de getuige Samuel Horowitz, kleermaker van beroep, het verhaal verteld beroep, die thans in Tel Aviv woont, het verhaal verteld van de ondergang van de Joodse gemeen schap in Kolomia, een stadje in oost-Galicië (Polen). „Bij de eerste operatie' werden een tweeduizend Joden opgepakt, naar een naburig bos overgebracht en aldaar doodgeschoten. Bij de volgende .operatie'werden de Joodse huizen in brand gesto ken. De nazi's wachtten, tot de Jo den uit de ramen sprongen. Daar op gooiden zij hen weer in het vuur terug", aldus Horowitz. De getuige verhaalde verder dat de S.S. de Joden in Kolomia toe stemming gaf een ziekenhuis in te richten. „Wij vertrouwden het niet erg, maar wij brachten dertig vrou wen en twee kinderen in het zie- TOKIO, 8-5 Het Japanse Olym pische organisatiecomité zal tijdens het congres van het Internationaal Olympisch Comité in juni in Athene het voorstel doen om de Olympische spelen 1964 in de maand oktober te houden. Dit in tegenstelling tot vroegere berichten, waarin werd gesproken van de maand juni. Het organisatiecomité is terugge schrokken voor de kritieken uit binnen- en buitenland, aangezien de maand juni over het algemeen zeer regenachtig is. Protesten wa ren binnengekomen van Rusland en de Scandinavische landen in ver band met de korte periode van voorbereiding voor d© atleten. Voor 50 jaar. SCHARENDIJKE. Na veel over- leg, getob en gezwoeg is alhier een enige duizenden kilo's zware loco motief geplaatst op het werkterrein van de toekomstige haven Kloos ternol. ZIERIKZEE. De gemeenteraad besloot dat de schoolkinderen na de zomervakantie, gedurende zes weken vrijstelling kan worden ver leend van verplicht schoolbezoek, voor te verrichten werkzaamheden in de landbouw. SIRJANSLAND. Wijlen een in woner van Oosterland, blijkt aan de bewaarschool te Sirjansland een bedrag van 10.000 te hebben na gelaten. BROUWERSHAVEN. Twee sla gers alhier hebben een Pinkster koe geslacht, die in totaal 99 kilo los vet opleverde. ZIERIKZEE. In de tuin van de sociëteit „Ons Genoegen" gaf het harmonie-gezelschap „Kuist en Eer" het eerste zomerconcert. SIRJANSLAND. Een landbou wer alhier had een paard verkocht aan een collega in Schouwen. Nog dezelfde dag stond het dier voor zijn oude stal. Hij had drie uur moeten lopen om weer „thuis" te komen. ZIERIKZEE. Bij gelegenheid van een Matlnée Musicale in de tuin van de sociëteit „Ons Genoegen", werd de muziek verzorgd door de staf muziek van het 3e eregiment infanterie te Bergen op Zoom. kenhuis. Op een gegeven ogenblik kwam de Duitse politieman Knac- kendorf, in gezelschap van een grote zwarte hond, het ziekenhuis binnen. Hij gelastte alle patiënten, die op de eerste verdieping lagen, naar beneden te komen. De vrou wen kwamen, in haar nachtkle ding. Knackendorf gooide eerst de twee kinderen uit de ramen. Daar op schoot hij twee vrouwen, die zich niet bewegen konden en daar om in bed waren blijven liggen, dood. Toen ging hij de trap af en ge lastte de achtentwintig andere vrouwen met hun gezicht naar be neden op de vloer te gaan liggen. Daarop haalde Knackendorf acht- en-twintig maal de trekker van zijn revolver over", aldus getuige Samuel Horowitz. LONDEN, 8-5. Twee Engelse bladen, „The Sunday.Times" en de „Sunday Express", zijn vol lof voor het feit dat d© Amerikaanse ruim tevaart niet in geheimzinnigheid was gehuld. „The Sunday Tele graph" daarentegen vraagt zich af of het westen niet zijn superioriteit bewijst door er van af te zien „de ruimte een politiek© racebaan te maken". „The Sunday Times" schrijft: „Enkele mensen twijfelen nog aan Gagarin. Dat is de straf voor de Russen voor hun geheimhouding. Niemand kan de, in het openbaar verrichte, prestatie van Shepard in twijfel trekken: dat is de prijs voor de Amerikaanse openhartigheid". De verovering van de ruimte gaat in een sfeer van rivaliteit, jalouzie en strijd, di© tot een ramp kunnen voeren. „Een zo groot en betove rend menselijk project zou in naam van de gehele mensheid moeten worden uitgevoerd". „The Sunday Telegraph" vraagt zich af of, „nu Amerika en Rus land de geur van d© ruimte heb ben ingeademd, het toekomstig ruimteonderzoek niet buiten de sfeer van de nationale propaganda kan worden gedaan". „Toen wetenschappelijk onder zoek nog het werk van het indivi duele genie was speelde het ele ment van nationale trots een kleine rol. Het zou bijvoorbeeld geen na tionale schande voor Amerika zijn geweest wanneer Edison's eerste pogingen om de menselijke stem vast te leggen waren mislukt. Zelfs wanneer d© Sowjetregering elke tijdelijke superioriteit blijft uitbui ten, zou het westen dan niet het best zijn superioriteit bewijzen door van de ruimte geen politieke racebaan te maken?" SPORT VOETBAL Burgh II-Zlerikzce II 1-1 In een wedstrijd waarin voor beide partijen niets meer op het spel stond, was de wind de baas, terwijl de spelers zeer veel moeite hadden om de bal langs de grond te spelen. In totaal werden door Burgh 3 doelpunten gescoord, waarbij de eerste Burgh op 1-0 bracht. Maarten Hanse was de ma ker van dit doelpunt uit een goede voorzet van Nico de Graaf. Vlak hierop raakte A. Deurloo zo in moeilijkheden, dat hij in eigen doel schoot (1-1). Na de rust toen Burgh voor d© harde wind speelde kwam Nauwere samenwerking tus sen de bestaande en nieuwe V.V.V.'s zullen nodig zijn om de toekomstige taken aan te kunnen, vooral om een grotere spreiding te krijgen over het gebied. De aanvragen voor 1961 zijn zeer talrijk. Samenvallen van de vakanties in Nederland en Duitsland doet een toptijd van begin juli tot eind augus tus verwachten. Il i VOORLICHTINGSBUREAU VOOR DE VOEDING Met en zonder graat Een gebakken visje wordt door iedereen op zijn tijd wel gewaar deerd. Om een lekkere vismaaltij d op tafel te brengen is het echter niet nodig de koekepan ter hand te nemen. Ook gekookte en ge stoofde vis met een pittige, frisse of zacht-makende saus kan heer lijk zijn. Bekijkt u onderstaande rfecepten maar eens. We zijn be gonnen met stokvis, een echt heer lijke winterkost, vooral wanneer u er een traditionele uitgebreide maaltijd van maakt met rijst, aardappelen, gebakken uien en een mosterdsaus. Dat is natuurlijk wel wat bewerkelijk, het kan dan ook veel eenvoudiger: met rijst óf aardappelen en een gekookte groente of een rauw groenteslaatje Stokvis mag niet har koken, daar wordt hij taai en stug van. Houd de vis dus tegen de kook aan. Goed geweekte stokvis van mooie kwali teit is in ruim een kwartier gaar. Wat stuggere vis moet wel twee maal zo lang koken. Recept (voor vier personen) Gestoofde stokvis met citroen. 400 gram stokvis, één citroen, boter of magarine, zout (maizena of aardappelmeel). De boter of magarine in een pan of vuurvaste schotel smelten. De citroen wassen en in plakken snij den. De stokvis - met zout be strooid - afwisselend met schijven citroen in de pan of schaal leggen. Zoveel water toevoegen, dat de vis iuist onderstaat. Het geheel aan de kook brengen en zachtjes ver warmen tot de vis gaar is. Desge wenst het kooknat binden met mai zena of aardappelmeel. een verre uittrap van keeper Ver ton op de vingers van keeper Kou ijzer terecht, waarna de bal achter hem naar het doel rolde. Nico de Graaf was er als de kippen bij om de bal in het net te deponeren. De scheidsrechter keurde dit doel punt (ten onrechte) af wegens bui tenspel. Verder werd niet meer ge scoord. KORFBAL S.D.K.B. Burgh I-Zeemeeuwen I 6-1 De reeds jarenlang met veel spanning tegemoet geziene derby in de duinstreek tussen Burgh en Zeemeeuwen heeft wel iets aan spanning verloren door 't krachts verschil tussen 'beide ploegen. De blauw-witten zijn niet meer de ploeg van vroeger, terwijl Burgh in deze opstelling nog aan kracht heeft gewonnen. De wedstrijd was door de krachtige wind niet bij zonder fraai, doch af en toe kon van zeer goed korfbal worden ge noten. Burgh speelt eerst voor d© wind en mag al spoedig een strafworp nemen, die Joop Hanse mist. De groen-witten blijven in de aanval en Corrie van Nieuwenhuize die deze avond niet op schot kon ko men, mist vele kansen. De sporadi sche uitvallen van Zeemeeuwen, geleid door M. v Dongen, leveren niets op, alleen Cor Manni krijgt een kans, doch de bal rolt van de mand. Na 25 min. spelen opent Joop Hanse de score met een ver doelpunt van achter de paal (1-0). Wentel mist dan een strafworp, waarna Joop Hanse de voorsprong verhoogt (2-0). Vlak voor rust be nut mevr Roos-v. d. Weel een kans (3-0) Na de rust schiet al spoedig M. Kloet een strafworp door de mand (4-0). De blauw-witten doen herhaalde pogingen om iets van de achterstand in te lopen, doch him spel is hiervoor te doorzichtig. Aan de andere kant wordt Maarten Hanse geheel vrij gelaten, wat een treffer betekent (5-0). H. Braam ziet dan een verre bal van de mand- rand afspringen, doch Jan v. Don gen heeft meer geluk met een ver schot (5-1). Cor Manni mist dan de kans van de dag. In de beginop stelling combineert de Burgh-aan- val er weer lustig op los en veel kansen worden gemist. Als de duis ternis al invalt schiet Wentel een vrije bal in de korf (6-1). M. v. Don- DEN HAAG, 8-5. Op donderdag 11 mei zal het vijfentwintig jaar geleden zijn dat het „nationaal fonds voor bijzondere nooden" werd opgericht. Oprichter was mr. A. J. A. A. baro van Heemstra, die handelde op verzoek van de minis ter van Binnenlandse Zaken. De bedoeling was, dat het fonds zou helpen in de gevallen waarin hulp moest worden verleend die niet door de overheid kon worden ge geven. Het fonds heeft vooral tij dens de oorlog goed werk gedaan door hulp te bieden aan achterge bleven gezinnen van militairen en zeevarenden, van gijzelaars en ge vangenen, van in de overzeese ge bieden vertoevende kostwinners en aan tal van personen, die door de oorlogsomstandigheden getroffen werden. In 1943 werd het bestuur van het fonds door de bezetter uit zijn functies ontheven. Na de oorlog werd het werk hervat, zij het on der gewijzigde omstandigheden. Thans worden vooral de zoge naamde „stille armen" geholpen. Het fonds geeft hulp door bijvoor beeld het verstrekken van handels- geld, bij schulddelging, inrichting van huizen, bekostiging van stu dies, verstrekking van invalidewa gens, prothesen en hoorapparaten, leniging van kosten van ziekte en ongeval, installaties van bedrijfjes, en vergoeding van tijdelijke ver pleging. H.M., de Koningin is erevoorzit ster van het fonds. Na de oorlog heeft zij vrijwel wekelijks de ver gaderingen van het dagelijks be stuur bijgewoond. Het jubileum zal niet op bijzon dere wijze worden gevierd, aange- Gemeente Zierikzee Burgemeester en wethouders van Zierikzee maken bekend, dat het huisvuil in plaats van donderdag 11 mei (Hemelvaartsdag) op woens dag 10 mei a.s. zal worden opge haald. Zierikzee, 9 mei 1961. Burgemeester en wethouders voornoemd, F. TH. DIJCKMEESTER, burgemeester. R. VAN OMMEREN, secretaris. gen mist dan nog een ver schot, 'zien het fonds meent dat zoiets waarna het eind© komt. niet op zijn weg ligt KERKWERVE Jeugd deed verkeersexamen Aan de Christelijke Nationale school te ICerkwerve deden 22 leer lingen mee aan het verkeersexa men. Allen slaagden. Acht leerlin gen kregen het predikaat: met lof. SINT PHILIPSLAND Causerie over „Barthlmeus" De afdeling St. Philipsland van de C.P.B kwam in vergadering bij een in hotel „Ds Druiventros" te St. Philipsland. Als spreker was aanwezig de heer Overduin, pro pagandist van het Christ Blinden instituut „Barthimeus" te Zeist De heer Overduin vertelde het een en ander over het werk dat door „Barthimeus" wordt verricht. De kinderen leren op deze school evengoed als normale kinderen. Zij missen echter veel. Zij moeten alles betasten, wat andere mensen kun nen zien. Zij leren ook het Braille schrift lezen en zelfs hebben ze, wanneer ze verder studeren, wat meermalen gebeurt, een brailleer- maohine Ze krijgen ook voortgezet onderwijs en kunnen zslfs staats examen doen en een universiteit bezoeken. De meesten kunnen dit alles net zo goed als iemand die normaal kan zien. De meisjes leren daar ook koken en naaien. Op vas te tijden mogen zij ook een weele end naar huis en ook de ouders mogen bij hen op bezoek komen. Een en ander werd toegelicht met kleurendia's. LISSABON. Het Portugese pers bureau Lusitania heeft zondag ge meld, dat de kern van het terroris tische verzet in noord-Angola is gebroken en dat de activiteit van de opstandelingen nu slechts be perkt is tot incidentele aanvallen. Maar woede, wanhoop en honger maken de terroristen driester, al dus Lusitania. Ingezonden mededeling ,iktd Bolletje.'* K\\\\\ii)n>/// In de zilveren rol '*U\ iim\sN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 5