DE ZIERIKZEESCHE COURANT Minister acht onderzoek wenselijk naar omvang arbeidstijdverkorting President De Gaulle roept Fransen op „verouderde mythen" te laten varen Beraad over huurvraagstuk V.S. wilden in 1945 Stettin en Breslau nog bij Duitsland laten Ambtenaren protesteren tegen regeringsingrijpen 5-daagse werkweek De sociale verzekeringen RUIMTEVAARDER SHEPARD DOOR KENNEDY ONTVANGEN DINSDAG 9 MEI 1961 117e jaarg&nff No. 18969 ZIER1KZEESMWNIEUWSB0DE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel, 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij vTh. Lakenman Ochtman, Aanzienlijke mate van spreiding reeds bereikt DEN HAAG, 8-5. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid onderschrift de nadruk die vele leden van de Eerste Kamer wilden leggen op de grote verantwoorde lijkheid van het bedrijfsleven in de arbeidstijdverkorting, zo zegt h(j In zijn Memorie van Antwoord inzake de begroting voor 1961 van zijn de partement. Hoe beter het bedrijfsleven aan deze verantwoordelijkheid gestalte kan geven door een al te onstui mige ontwikkeling te vermijden, des te minder aanleiding zal er voor de overheid zijn zich op grond van haar meer algemene verant woordelijkheid eveneens daarmee in te laten. De minister Is van de wenselijk heid overtuigd dat te zijner tijd een onderzoek ingesteld wordt naar de omvang van de arbeidstijdverkor ting. Dan zal nog moeten blijken of het mogelijk is het aandeel te be rekenen dat de toegepaste verkor ting van de arbeidsduur heeft ge had in de ontwikkeling van de pro- duktivlteitsindex. Het is natuurlijk niet de bedoe ling dat de vrije zaterdag wordt ge bruikt om werkzaamheden te ver richten die de eigen werkgever con currentie aandoen. De minister ver trouwt erop dat naarmate de le vensgewoonten meer algemeen op de vrije zaterdag worden afge stemd, ook de neiging zal afnemen om op die dag soortgelijke arbeid te verrichten als waarmee men op de overige werkdagen is bezig ge weest. Daarbij komt dan nog de vraag of men voor het overige wel zo sterk afwijzend moet staan te genover de werknemers, die - om welke reden dan ook - op zaterdag morgen ander werk verrichten. Dat de verkorting de regering uit de hand zou zijn gelopen, vermag de minister niet in te zien. Integen deel, hoewel de ontwikkeling snel ler is verlopen dan aanvankelijk te voorzien viel, is mede door toedoen van het georganiseerde bedrijfsle ven een aanzienlijke mate van spreiding en geleidelijkheid verwe zenlijkt. Hij wijst er voorts op dat in de huidige fase alleen de ver^ korting allengs tot 45 uur aan de orde is. Een verdere verkorting is een aangelegenheid die eerst in de toekomst aan de hand van de dan geldende sociaal-economische om standigheden ter sprake kan ko men. Grote taak moet worden volbracht PARIJS, 8-5. Generaal De Gaulle heeft maandag in een radio- en te levisietoespraak de Franse bevol king van Algeric opgewekt „ver ouderde mythen en dolzinnige da den" te laten varen en haar moed en bekwaamheden te richten op de grote taak die moet worden vol bracht. Hy zei er zeker van te zijn, dat de jongste rebellie de Franse opmars ln geen enkel opzicht heeft vertraagd. De Gaulle zei dat hij bij de ko mende onderhandelingen in Evian hoopt te komen tot een akkoord over een opbouwend samengaan van Frankrijk en Algerië, opdat de zelfbeschikking een feit kan wor den in een geest van vrede en hoop. Als mocht blijken dat er met de leiders van de opstandelingen een overeenstemming te bereiken is over de toekomst van Algerië, dan zullen de Algerijnen met spoed bij het bestuur van hun land worden ingeschakeld opdat, ondanks alles, het nieuwe Algerië toch opgebouwd wordt. Als de Algerijnse bevolking, na zelfbeschikkingsrecht te hebben ge kregen, zou besluiten geheel met Frankrijk te breken, dan zou Frankrijk haar niets in de weg leg gen, maar het zou in geen geval zijn eigen kinderen in de steek la ten. Het zou de Algerijnen die Frans willen blijven, hergroeperen, en van zijn grondgebied wegzenden hen die dat niet willen. Frankrijk zou geen mensen en geld meer ter beschikking stellen van hen die Frankrijk afwijzen. Honderdjarige in Dordrecht DORDRECHT, 8-5. In Dordrecht hoopt de heer J. Vos vrijdag 12 mei zijn honderdste verjaardag te vieren. De heer Vos is in Dordrecht een bekende persoonlijkheid, die m het verleden tal van functies op maatschappelijk gebied bekleedde. Hij is gedurende veertig jaren aan het lager onderwijs verbonden ge weest. De bijna honderdjarige is goed gezond en heeft nog veel be langstelling voor wat in de wereld gebeurt. DEN HAAG, 8-5. De regering be raadt zich thans weer op het huur vraagstuk. Dat de huidige periode van stijgende welvaart een omstan digheid is, van groot belang om het huurvraagstuk nader tot een oplossing te 'brengen, wil de minis ter van sociale zaken en volksge zondheid geenszins ontkennen, zo zegt hij in zijn memorie van ant woord op de begroting van zijn de partement voor 1961 aan de Eerste Kamer. Het behoort daarbij met name tot de taak van de minister van sociale zaken om bijzondere aandacht te schenken aan de sociale repercussies van huurverhogingen onder meer ten aanzien van de ver geten groepen. Verduistering van f 34.000,- DEN HAAG, 8-5. Op last van de officier van justitie in Den Haag heeft de Haagse politie maandag de 46-jarige J. M. J. O. uit Den Haag aangehouden, verdacht van verduistering van circa f 34.000, O. zou deze verduistering hebben gepleegd in de jaren 1959-1960 ten nadele van zijn werkgever, een Haags aannemingsbedrijf, waar hij als kantoorbediende in dienst was. Geregeld moest hij rentezegels bij een postkantoor kopen. Hij kocht steeds voor een gering bedrag, doch deed het tegenover zijn werkgever voorkomen, alsof hij voor veel gro tere bedragen deze zegels aan kocht. Hij trachtte dit aannemelijk te maken door het vervalsen van de aankoopbewijzen. Bij een onlangs verricht accoun tantsonderzoek is een en ander aan het licht gekomen. Truman moest zich neerleggen bij voldongen feit Dit nummer bestaat uit 12 pagina's DEN HAAG. Ter gelegenheid van de Wereld-Rode-Kruisdag 1961 heeft Dag Hammarskjoeld ver klaard dat medische groepen - in totaal 168 mannen en vrouwen - in de Kongo honderden levens heb ben gered en de uitbarsting van een medische catastrofe hebben voorkomen. WASHINGTON, 6-5. De Ameri kaanse regering was nog in de zo mer van 1945 bereid de steden Stettin en Breslau by Duitsland te laten. Dit blijkt uit Amerikaanse documenten die thans gepubliceerd z^n. In de hoop op Sowjet-Rus- sische concessies wat betreft de schadevergoedingskwesties en de toelating van leden tot een volke renorganisatie legde president Tru man zich tenslotte op de conferen tie van Potsdam in de zomer van 1945 neer by het van Sowjet-Rus- sische zjjde gestelde voldongen feit Ondanks Brits-Amerikaans pro test waren reeds voor de confe rentie alle Duitse gebieden ten oosten van Oder en Neisse onder Pools bestuur gesteld. Stalin was het er wel mee eens dat de uitein delijke Duitse oostgrens bij vredes verdrag vastgesteld zou worden. Churchill waarschuwde op de conferentie van Potsdam Duitsland niet van zijn belangrijkste land bouwgebieden te beroven. Later stemde de Labour-minister van Buitenlandse Zaken, Bevin, slechts met uiterste tegenzin toe in het Oder-Neisse-compromis. Bevin ver zette zich ook tegen de Sowjet- Russische eis om een ijsvrije ha ven in Koenigsberg. Oder-Neisse-grens De Poolse afvaardiging in Pots dam eiste de Oder-Neisse-linie als kortst mogelijke grens met Duits land. Slechts aldus zou Polen ln twintig jaar tijds een gelijk volks inkomen als Duitsland kunnen be reiken. Volgens de documenten brachten de Sowjets ook eisen inzake toe wijzing van een gedeelte der kolo niën van de as-mogendheden ter tafel en inzake medezeggenschap in het Nabije Oosten en Marokko. Tegenover de krachtige tegenkan ting van Churchill trok Stalin ech ter zijn voorstellen in of verschoof deze naar latere conferenties. Volgens de documenten meende Stalin dat Tsjiang Kai Sjek een betere leider voor China zou zijn dan de communisten na de oorlog en hij was ervan overtuigd dat Hitier, Goebbels en Martin Bor- mann nog in leven waren. DEN HAAG, 8-5. In het Concert gebouw te Amsterdam, in de Die rentuin in Den Haag en in de Ahoy-hal te Rotterdam zyn de le den van de algemene bond van ambtenaren in grote getale bijeen gekomen om hun verontwaardi ging te uiten over het ingrijpen van de regering in de totstandko ming van een volledige vijf-daagse werkweek voor het overheidsper soneel. In Amsterdam sprak de tweede bondsvoorzitter, de heer J. J. Hoo- gerwerf, in Den Haag de bonds- secretaris, de heer J. van Dijck en in Rotterdam de bondsvoorzitter, de heer A. van Rossen. Zij spraken ieder op hun eigen wijze, luchtten hun gemoed over de gang van zaken in de vijfdaag se werkweek voor ambtenaren. Zij gaven een overzicht van de feitelij ke ontwikkeling sinds de sociaal economische raad in juli 1958 een advies over de arbeidstijdverkor ting aan de staatssecretaris van Sociale Zaken had uitgebracht. Het bleek wel, zo vonden de sprekers, dat er ln de tweede helft van het vorige jaar bij het rijk geen schot in zat. Eerst in januari 1961 kwam de zaak op gang. Na 14 januari ontbrandde de strijd eerst goed, toen bleek dat de regering absoluut dwars wilde. Het algemeen belang Onderzocht zou moeten worden of het algemeen belang met de invoering van de vijfdaagse werk- Ien de daaropvolgende uitvaart van de vissersvloot. In lange rijen liggen de kantjes op de kade, gereed om te worden Ingeladen. DEN HAAG. 8-5. De minister van Sociale Zaken en Volksgezond heid is van mening, dat de pensi oengerechtigde leeftijd in de AOW voor vrouwen niet van 65 tot 60 jaar moet worden verlaagd. Een dergelijke afwijking zou even wei nig passend zijn voor personen, wier pensioengerechtigde leeftijd in het algemeen beneden de 65 jaar ligt zoals mijnarbeiders, verple- gings- en politiepersoneel en mili tairen. Voor hoogleraren ligt deze leeftijd op 70 jaar. In de loop van de zomer zal een wetsontwerp tot herziening van de algemene weduwen- en wezenwet worden ingediend. Dit deelt minis ter van Rooy mede in zijn memorie van antwoord op de begroting So ciale Zaken 1961 aan de Eerste Ka mer. Met kracht wordt gewerkt aan de wetgevende vorm voor arbeids ongeschiktheidsverzekering. De kwestie Is echter zo ingewikkeld, dat niet op korte termijn een ont werp van wet ingediend kan wor den. week geschaad zou worden. Wat wil men nu eigenlijk onderzoeken, zo vroegen de sprekers zich af, de situatie in het bedrijfsleven en op de arbeidsmarkt? Waarom is het besluit in Delft niet en in Rijswijk wel geschorst? Waarom dat van Eindhoven niet en dat van Amsterdam, Rotterdam en Den Haag wel? Iedereen stelt de regering in het ongelijk. Wat nu gebeurt schaadt het belang van de overheid en de ambtenaren bei de. De ambtenaren waren stellig bereid alle medewerking te verle nen om produktieverlies te beper ken en het dienstbetoon op peil te houden. Iedereen was enthousiast over de mogelijkheden van een groter dienstbetoon op vijf werk dagen tegenover een geringer ver lies op zaterdagmorgen. Vestiging plasticbedrijf in Middelburg MIDDELBURG, 8-5. Het Zuid- Afrikaans bedrijf voor de vervaar diging van plastic, Barnoes-Plastik uit Kaapstad overweegt een doch terbedrijf in ons land te vestigen en wel in Middelburg. De directie van Barnoes-Plastik heeft reeds besprekingen met het gemeentebe stuur gevoerd en bet bedrijf heeft voor de tijd van een jaar, met het recht op verlenging voor eenzelfde termijn, de gebouwen van de voor malige rijkswerkplaats gehuurd. In deze periode zal de directie van Barnoes-Plastik nagaan of een definitieve vestiging van een doch termaatschappij aantrekkelijk is. Met de produktie wordt ai op 1 juni begonnen. Het aantal werkne mers zal voorlopig enige tientallen personen omvatten. Een meisje, dat er uitziet als een droom, bezorgt jonge mannen meestal slapeloosheid Donderdag 11 mei a.s. (Hemelvaartsdag) zal de ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE niet worden uitgegeven De directeur 3<»<ÏSCS<»QSoK8C6ÖK8<^^ Coöperatieve Centrale Boerenleenbank EINDHOVEN, 8-5. De ruim 450 stemgerechtigden van de bij de Coöperatieve Central^ Boerenleen bank te Eindhoven aangesloten boerenleenbanken hebben maandag hun stem gegeven aan het voorstel tot wijziging der statuten van de centrale bank, tengevolge waarvan thans de grondslag gelegd kan wor den voor het in het leven roepen van het krediet-risicoverz-ekerings- instituut met behulp waarvan op verantwoorde wijze een verdere verruiming van de krediet- en voorschotverlening bij de boeren leenbanken kan worden nage streefd Op basis van een eigen ka pitaal van 5 miljoen gulden zal <ie kredietrisicoverzekeringsmaat- schappij voorlopig een bedrag van f 50 miljoen aan uitstaande kre dieten en voorschotten kunnen ga randeren. Vrijkomend zand bij Deltawerken DEN HAAG, 8-5. Het is niet juist, dat het de mening van de Deltadienst is, dat hoeveelheden zand welke bij de uitvoering van Deltawerken vrijkomen en die niet meer in afsluitingswerken kunnen worden verwerkt, als afval kunnen worden beschouwd en in zee kun nen worden geworpen. Dit zegt minister Korthals in antwoord op desbetreffende vra gen van het lid van de Tweede Kamer, de heer Scheps. Integen deel, zo merkt hij op, heerst bij Rijkswaterstaat de stelregel, dat aan bij werken vrijkomend zand, waar mogelijk en indien financieel en economisch verantwoord, een nuttige bestemming wordt gegeven. Minder bakstenen DEN HAAG, 8-5. Er zal rekening moeten worden gehouden met een vertraagde afgifte van r(jksgoed- keuring voor objecten waarin een relatief grote hoeveelheid baksteen verwerkt wordt. Dit is medegedeeld van de zijde van het ministerie van Volkshuis vesting en Bouwnijverheid, nadat de minister van dit departement maandagochtend een gesprek heeft gevoerd met vertegenwoordigers van de raad van bestuur bouwbe drijf en van de vereniging de Ne derlandse Baksteenindustrie over de baksteenvoorziening. Daarbij is gesproken over de moeilijkheden, die zijn ontstaan doordat de groei van de bouwnij verheid in de laatste jaren de vraag naar metselbaksteen aan zienlijk heeft doen toenemen. Trots over volbrachte prestatie WASHINGTON, 8-5. Amerika', eerste ruimtevaarder, kapitein-lui tenant ter zee Alan Shepard Is maandag op de luchtbasis Andrews by Washington aangekomen, waar hy begroet werd door zyn vrouw Louise en z(jn ouders. Circa dui zend mensen juichten Shepard toe toen hy uit het vliegtuig stapte. Met drie helikopters ging het ge zelschap toen naar het Witte HuL. Het werd daar harteiyk begroet door het echtpaar Kennedy-en vice- president Lyndon Johnson. Op een balkon aan de zuidkant van het Witte Huis hield president Kennedy, die omring was door top functionarissen, een toespraak. Ik geloof dat Shepard en zijn vrouw als burgers van dit grote land be seffen hoe trots wij op hem zijn en hoeveel voldoening wij hebben van zijn geslaagde vlucht, aldus de pre sident. Kennedy had ook woorden van lof voor de zes andere astronauten, die met Shepard naar Washington waren gekomen. Kapitein-luitenant ter zee Shepard heeft erop gewezen dat z|jn rulmtevlucht mogelijk is geweest door een gemeenschappe lijke inspanning, waarbij een groot aantal mensen betrokken waren, zo zei Kennedy. Ik geloof dan ook dat het een eer voor Shepard is dat hij verbonden is met een dergeUjke eminente groep Amerikanen. Daar na gaf Kennedy alle zes een hand.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1