DE ZIERIKZEESCHE COURANT Katangese staatshoofd Tsjombe wordt vervolgd wegens hoogverraad In Zuid-Afrika ontwikkelt zich een explosieve situatie Bezoek van noord-Amerikanen dient ook hier te worden bevorderd Nog geen officieel akkoord over staakt-liet-vuren in Laos Het noodweer in Normandië Amerika en Sowjet-Unie beginnen overleg over ontwapening Piloot Shepard had één klacht: reis duurde te kort „Onzin te spreken over crisis in de NAVO" Een Afrikaanse topconferentie MAANDAG 8 MEI 1961 117e jaargang No. 18968 ZIERIKZEESCHEWNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij y/Jh. Lakenman Ochtman, In arrest op bevel van centrale regering COQUILHATSTAD, 7-5. Het Ka tangese 'staatshoofd, Moise Tsjom be, zal door de Kongolese centrale regering vervolgd worden wegens hoogverraad, aldus heeft de minis ter van Buitenlandse Zaken van de centrale regering, Bomboko, in Coquilhatstad zondagochtend be kendgemaakt. Bomboko zei dat het leger Tsjom be op bevel van de regering heeft gearresteerd om daarmee tegemoet te komen aan het verlangen van het Kongolese volk, dat de crisis zo snel mogelijk beëindigd wil zien. Zoals bekend heeft de centrale Kongolese regering tot nu toe steeds verklaard dat Tsjombe slecht9 zo lang in Coquilhatstad vastgehouden zou worden als de conferentie, die de Kongolese crisis moest oplossen, zou duren. Tien dagen geleden werd Tsjombe op het vliegveld van Coquilhatstad ge arresteerd. Twee dagen lang heb ben afgevaardigden naar de con ferentie hem daar vergeefs getracht over te halen tot deelneming aan de besprekingen. Tsjombe werd daarna overgebracht naar een villa bewaakt door soldaten van Mo- boetoe's leger. Minister van Buitenlandse Za ken Bomboko verklaarde toen dat Spanning leidt reeds tot kapitaalsvlucht NEW YORK, 7-5. „The New York Times" schrijft dat zich een explosieve situatie ontwikkelt in Zuid-Afrika, „dat op de laatste dag van deze maand een aparte en nog al geïsoleerde republiek wordt". Uit protest tegen het uitroepen van de republiek en de apartheids politiek van premier Verwoerd or ganiseren de leiders van de niet- blanke Afrikaanse „vrijheids"-be- weging massa-demonstraties op landelijke schaal en een algemene staking, aldus het blad. „Ondanks de veroordelingen van zowel het gemenebest als de Ver enigde Naties is de regering Ver woerd niet van zins haar beleid te wijzigen. Zij is vastbesloten demon straties óf stakingen neer te slaan door haar strijdkrachten te mobi liseren en nog meer dan reeds nu het geval is een politiestaat te cre- eren. Zij heeft de organisaties van niet-blanken verboden Zij laat de politie terroristische overvallen doen op zowel niet-blanken als blanken die ervan worden ver dacht met hen te sympathiseren". De toenemende spanning heeft geleid tot een steeds grotere k^)i- taalsvlucht. Maar het werkelijke gevaar is dat de niet-blanken hun tot nu toe passieve verzet zullen opgeven en een wanhopige geweld dadige en opstandige actie begin nen, die voor beide partijen in een ramp kan eindigen. Het vreemdelingenverkeer in Zeeland Zeeuwse verwachting ovor 1961: f 42 miljoen VLISSINGEN, 7-5. Tijdens de zaterdag te Kamperland gehouden algemene vergadering van de pro vinciale Zeeuwse V.V.V., heeft dr. M. C. Tideman uit Voorschoten een lezing gehouden over „de toekomst van het vreemdelingenverkeer in Zeeland", waarbij hij ook een be schouwing over het toerisme in het algemeen betrok. Dr. Tideman pro moveerde vorig jaar op een proef schrift dat de economische zijde van het vreemdelingenverkeer be licht. Hij is tot dusver de enige in ons land, die het toerisme weten schappelijk benadert. Dr. Tideman legde in zijn causerie sterk de na druk op het economische aspect. Dat het rijk eveneens gebaat i9 bij een goede „toeristen-industrie" vloeit volgens hem voort uit het feit, dat twintig procent van de deviezen-opbrengst naar de fiscus terugvloeit wat voor 1960 een extra belastingopbrengst betekende van honderd miljoen. Dr. Tideman bepleitte een „om buigen" van de toeristenwerving. „Men dient het bezoek van de noord-Amerikanen te bevorderen omdat deze groep toeristen kwali tatief belangrijk beter is dan de Europese bezoeker". Europeaan en Amerikaan Dr. Tideman becijferde, dat de Europeaan gemiddeld vijftig tot zeventig gulden per dag uitgeeft - waarvan 45 procent aan Horeca en 30 procent aan kleinhandel - te genover de Amerikaan; honderd vijftig gulden per dag waarvan 45 procent aan kleinhandel (shopping) en 30 procent aan Horeca. Wat de deviezen-opbrengst betreft: 35 pro cent van de binnengekomen devie zen werd geleverd door Duitse toe risten, 25 procent door „dollar"- ontvangst. Stelt men daar - het percentage van het bezoek tegen over - dan pleit dit voor het be vorderen van noord-Amerikaans bezoek: in 1959 kwamen er 4,4 mil joen vreemdelingen naar ons land: 46 procent uit de Duitse bondsre publiek, 14 procent uit Engeland en 13 procent uit de Verenigde Sta ten. „Tegenover deze dertien pro cent staat du9 een dubbele devie zen-opbrengst", aldus dr. Tideman. De directeur van de provinciale Zeeuwse V.V.V., de heer G. W. Os kamp, heeft in zijn jaarverslag me degedeeld, dat in 1956 door toeris ten in Zeeland ruim 36 miljoen werd besteed en dat men voor 1961 een besteding van 42 miljoen Ver wacht. de delegaties geen vertrouwen meer hadden in Tsjombe en hem daarom niet meer tot de conferen tietafel zouden toelaten. Tsjombe wordt onder meer be schuldigd van moord op leden van de Baloeba-stam en diefstal van goederen, die eigendom zijn van de republiek Kongo. Rechtsen zoeken contact met Pathet Lao EVREUX, 7-5. Als gevolg van het noodweer, dat eind vorige week in Normandië heeft gewoed, zijn vier mensen omgekomen, terwijl er ruim honderd werden gewond. De grootste schade werd aangericht op een gebied van ongeveer drie vierkante kilometer, waar een grote stalen garage van een autobus maatschappij werd vernield, half afgebouwde gehouwen zware scha de opliepen en een caravankamp waar 250 arbeiders waren gehuis vest, werd verwoest. Een aantal bewoners van het kamp werd ge wond. Elders werden daken van huizen gerukt, bomen en betonnen masten tegen de grond geslagen en kleine gebouwen vernield Ook werd door de hevige wind, regen- en hagel buien grote schade toegebracht aan boomgaarden. Er zijn meer dan drieduizend mensen dakloos. Baby in auto gestikt AMSTERDAM, 7-5. De bijna vier maanden oude Nivole Stroucken uit Amsterdam is zaterdagavond in de geparkeerde auto van haar ouders door verstikking om het leven ge komen. De ouders van het kindje brachten een bezoek aan kennissen in de kantine van het Sloterplas- bad in Amsterdam. Ze hadden Ni cole op de achteihank van de auto achtergelaten. Toen de moeder naar de auto terugkeerde om de baby te voeden, constateerde zij dat Nicole zich had omgedraaid en in een kussentje was gestikt. Nazi-misdadiger O gearresteerd BERLIJN, 5-5. De west-Berlijnse politie heeft vrijdagmorgen de ex- sergeant van de S.S., H. Jentzsch, gearresteerd, die ervan verdacht wordt medeplichtig te zijn geweest aan de moord op vierhonderd ge vangenen van het kamp Gusen tij dens het nazi-bewind. Zijn gevangenneming is een uit vloeisel van het proces tegen de vroegere kampcommandant Chmie- iewski, die kortgeleden tot levens lange gevangenisstraf werd ver oordeeld. Schip gelicht uit zestiende eeuw STOCKHOLM, 4-5. De romp van het zeventiende eeuwse Zweedse oorlogsschip „Vasa", dat op zijn eerste reis in 1628 zonk, is in Stock, holm in een droogdok geplaatst. Het schip heeft 333 jaar lang op de bodem in de haven van Stock holm gelegen. Op 24 april, na vijf jaar bergingswerk, slaagde men er in het naar de oppervlakte te bren gen. Nadat de lekken gedicht en het grootste deel van het water er uit gepompt was, bleef de „Vasa" donderdag drijven. Daarna werd het schip weggesleept. Men heeft al een aantal geraam ten van verdronken bemanningsle den gevonden. De Bank voor Ned. Gemeenten DEN HAAG, 4-5. Van 1 Januari tot en met 31 maart 1961 werden door de Bank voor Nederlandsche Gemeenten wegens op te nemen vaste geldleningen overeenkomsten gesloten tot een totaal bedrag van f 384,3 miljoen Hiervan was f 100 miljoen afkomstig van de publieke en f 284,3 miljoen van de onder handse kapitaalmlarkt. Voor de overeenkomstige periode van 1960 bedroegen deze laatste cijfers resp. f 200 miljoen en f 132,2 miljoen. In de eerste drie maanden van 1961 werd door de bank f 356,2 mil joen aan gemeenten e.a. aangebo den. f 217,4 miljoen hiervan was bestemd voor de financiering van nieuw aan te vangen kapitaalswer- ken en f 138,8 miljoen voor conso lidatie van vlottende schuld. In de overeenkomstige maanden van 1960 bood de bank f 376,2 miljoen aan gemeenten e a. aan, waarvan f 325,2 miljoen voor de financiering van nieuw aan te vangen kapitaals- werken en f 51 miljoen voor conso lidatie van oude vlottende schuld. Kennedy wil meer geld voor ruimte-onderzoek WASHINGTON, 6-5, President Kennedy heeft op een persconfe rentie verklaard, dat hij het Con gres zal vragen meer geld beschik baar te stellen om het ruimte-on derzoek te versnellen. Vrijdag is een bemoedigend succes geboekt, maar de Verenigde Staten liggen nog ver bij de Sowjet-Unie ten achter en zullen hun inspanning moeten verdubbelen. De gegevens die uit de vlucht van majoor Shepard zijn verkre gen, zullen ter beschikking worden gesteld van landen die, evenals de Verenigde Staten, menen dat het ruimte-onderzoek nuttig is. De president gaf toe dat de N.A.S.A. (het bureau voor lucht en ruimtevaart) „en wij allemaal moeilijke tijden zouden hebben doorgemaakt" wanneer de beman de ruimtevaart was mislukt. „Ge lukkig is dit niet gebeurd". Paus Johannes de XXIII heeft vrijdagochtend koningin Elisabeth van Engeland in privé-audiëntie ontvangen in zijn grote particuliere bibliotheek op de drempel waarvan hij persoonlijk de vorstin verwel komde. VIENTIANE, 7-5. Een delegatie van de rechtse regering van Laos heeft zondag opnieuw een mislukte poging gedaan om met de linkse Pathet Lao tot een officieel ak koord over een staken van het vu ren te komen. Er is een delegatie naar het dorp Hin Heup gegaan, maar trof daar geen verantwoor delijke personen van de tegenpartij. Na een kort gesprek met een ma joor van de Pathet Lao keerde de regeringsafvaardiging per helikop ter naar Vientiane terug. De moeilijkheid is waar een ak koord zal worden getekend. De Pathet Lao heeft daartoe een dorp ten noorden van Hin Heup voorge steld. De regering wenst de onder tekening te doen plaatsvinden in een dorp ten zuiden ervan. De leden van de controlecommis sie voor Laos, burgers van India, Canada en Polen, zijn zondag in Saigon aangekomen op weg naar Laos. De eerste leden van de com missie worden maandag in Laos verwacht. Van het oordeel van de commissie voor het al of niet effec tief zijn van de wapenstilstand hangt het doorgaan van de Ge- neefse conferentie op 12 mei af. Gesprek over procedurekwesties begin juni WASHINGTON, 7-5. Amerika en de Sowjet-Unie zjjn overeengeko men medio juni diplomatiek over leg te beginnen over procedure- kwesties met betrekking tot de la ter in het jaar voorgenomen ont wapeningsonderhandelingen, zo is door het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken meege deeld. De Sowjet-premier Chroesjtsjef zei zaterdag, dat er binnenkort ont wapeningsbesprekingen tussen de beide landen zouden worden ge houden. Eén zin in zijn toespraak heeft in Washington de indruk gewekt ötn Chroesjtsjef bij het diplomatiek vooroverleg al dadelijk de ontwa pening zelf wil aansnijden. Hij zei: „als iemand mocht denken dat zul ke onderhandelingen al9 zuivere formaliteit kunnen worden gehou den, louter als een discussie over procedurekwesties, laat hen dan zelf de gevolgen ondervinden van zo'n onzakelijke benadering". In ambtelijke Amerikaanse kring acht men het uitgesloten, dat men bij het diplomatieke vooroverleg verder zal gaan dan procedure aangelegenheden. Eerste aardappelen van de koude grond NOORD-SCHAP.WOUDE, 5 mei. Op de groenteveiling in Broek op Langendqk zjjn vrijdag de eerste vroege aardappelen van de koude grond aangevoerd. Tot nu toe is dit bjj deze veiling op een dergeiyke vroege datum nog niet voorgeko men. De partij - dertig kilo - werd aangevoerd door de heer J. Jong uit Broek oP Langendijk. De heer T. Kostelijk kocht de aardappelen voor de binnenlandse markt. Voor de grote werd f 1,20 per kilo be taald, voor de kleine f 1,60. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's 1 Oorlog is het enige spel, i i waarbij beide partijen ver- 1 liezen. l De Amerikaanse ruimtereis Ruimtevaarder krijgt hoge onderscheiding WASHINGTON, 6-5. President Kennedy heeft zaterdag aan de Amerikaanse ruimtevaarder Alan Shepard de medaille van verdien ste van het burgeriyk ruimtebu reau toegekend. Hy zal de onder scheiding vandaag (maandag) per soonlek aan Shepard uitreiken. De medaille is de hoogste onder scheiding voor ruimteonderzoek en is slechts eenmaal eerder toege kend - aan John Crowley, die 38 jaar lang een leidende rol speelde in het onderzoek en de ontwikke ling van Amerikaanse vliegtuigen, raketten en ruimtevaartuigen. Shepard heeft verklaard dat hij slechts één klacht over zijn ruim tereis heeft: dat deze te kort duur de. Een der artsen die hem heeft onderzocht, zei dat Shepard tijdens zijn vlucht geen enkele onaangena me lichamelijke ervaring had ge had. De ervaringen die hij had wa ren dezelfde als tijdens de oplei ding, alleen duurden zij langer. De polsslag was Iets sneller, maar bin nen normale grenzen. Dr. Robert Gilruth, directeur van het Mercury-project, deelde mee dat er maar een kleine storing tij dens de vlucht was opgetreden. Toen de remraketten werden afge worpen was het waarschuwings- licht niet van rood op groen ge sprongen. Shepard voelde de ra ketten echter vallen. Mr. Stikker: Alles komt aan op eenheid OSLO, 7-5. De Nederlandse se cretaris-generaal van de N.A.V.O., mr. D. U. Stikker, heeft zondag aan de vooravond van de voor jaarszitting van de ministerraad van het Atlantisch bondgenoot schap te Oslo gezegd, dat het vol slagen onzin is te spreken over een crisis in de N.A.V.O. Er zyn wel moeiiykheden maar het is niet meer dan normaal dat er in een bondgenootschap van vyftien lan den moeiiykheden zyn over kwes ties die alle of enkele lid-staten aangaan. Secretaris-generaal Stikker zei niet te verwachten dat deze confe rentie, waarop strategische kwes ties maar terloops ter sprake zul len komen, tot verrassingen zal leiden. Het belangrijkste punt van de agenda noemde hij de bespreking van de toestand in de wereld. Er zal worden gesproken over plan nen «op lange termijn. Verder ver meldde hij het punt van de hulp verlening aan enkele lid-staten van de N.A.V.O De heer Stikker zei met nadruk tot de Noorse en de honderd vijf tig buitenlandse journalisten in de persconferentiezaal van het parle mentsgebouw dat eenheid essenti eel is, zowel eenheid van doel als van organisatie. Weer radio- en t.v.-rede van De Gaulle PARIJS, 8-5. President de Gaulle zal, naar men verwacht, een over zicht geven van de lessen die ge trokken moeten worden uit de mis lukte opstand in Algiers, als hij vanavond (maandag) zich om 20 uur via radio en televisie tot het Franse volk richt. Naar dé mening van politieke waarnemers in Parijs zal 't staats hoofd ook spreken over de voor uitzichten van de vredesonderhan delingen met de voorlopige Alge rijnse regering, die aanvankelijk op acht april in Evian zouden zijn be gonnen. Naar verluidt zal het over leg nu tussen 15 en 20 mei worden geopend. MONROVIA, 7-5. Afgevaardig den van 21 onafhankelijke Afri kaanse staten beginnen vandaag (maandag) in Monrovia een Afri kaanse „topconferentie". Er zal worden gesproken over nauwere economische samenwerking, hulp aan landen die nog koloniaal be stuurd worden en de bevordering van de wereldvrede, zo wordt uit conferentiekringen vernomen. De afgevaardigden vertegen woordigen meer dan twee derden van de bevolking van onafhankelijk Afrika en meer dan 90 procent van de niet-blanke Afrikaanse bevol king. A.N.W.B. lanceert verlichte wegwijzers DEN HAAG, 5-5. Eindhoven zal als eerste grote stad in ons land de beschikking krijgen over een modern wegwijzersysteem, dat de A N.W.B. heeft ontwikkeld voor de verkeersgeleiding door de grote steden. Na uitgebreide proefnemin gen zal de bond een nieuw type wegwijzer in gebruik nemen, dat aan de zichtbaarheidseisen voldoet, die het snel toenemende verkeer stelt. De wegwijzers bestaan uit Iioge blauw-witte palen, met op een hoogte van minimaal twee en een halve meter pijlvormige lichtbak ken van bijna twee meter lang en zestig centimeter hoog De bakken zijn uitgevoerd in een blauw fond met witte opschriften in een letter type, dat zowel bij daglicht als bij duisternis - door de verlichting - op honderd meter afstand duidelijk leesbaar is. De vaccinatie tegen kinderverlamming DEN HAAG, 7-5. Het ministerie van sociale zaken en volksgezond heid heeft het volgende bekend ge maakt: .Vrijwel elk jaar doet zich het verschijnsel voor, dat tegen het be gin van de zomer onder de bevol king een toenemende circulatie van poliomyelitisvirus wordt vastge steld Tot voor enkele jaren was dit de voorbode voor een toene ming van het aantal gevallen van kinderverlamming, die zich het duidelijkst manifesteerde in de zo mer en nazomer. Nu een zeer groot deel van de Nederlandse jeugd is ingeënt met Salk-vaccin, mag wor den verwacht, dat het aantal ge vallen van kinderverlamming be perkt zal blijven. Niettemin kunnen gevaccineerde kinderen tijdelijk drager zijn van het virus, waardoor zij toch een besmettingsbron blij ven. Aangezien het tot nu toe ge bruikte vaccin wel een bescher mende werking tegen het optreden van kinderverlamming bezit, maar de uitscheiding van het virus door de darm niet tegenhoudt, hebben de gezondheidsautoriteiten besloten in Amsterdam een poging te doen de ze virusuitscheiding in te dammen door een beperkt aantal kinderen, in wier omgeving virusuitscheiding is vastgesteld, in te enten met een nog niet algemeen beschikbaar ge steld vaccin bestaande uit levend virus (Sabin-vaccin). Dit vaccin heeft geen ziekmakende eigen schappen, is dus volstrekt onge vaarlijk.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1