TBABYDER^oue™ &-j I ONZE PÜZZELRUBRIEK ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE vrijdag 5 mei i96i NO. I«S«7 Nieuiverkerk?s „O. en U" in uniform Nog juist voor Koninginnedag kreeg het fanfa- gevormd uit de burgerij om „de muziek" aan rekorps „Oefening en Uitspanning" te Nieu- een pakje te helpen". Na de overdracht poseer- 1verkerk de beschikking over nieuwe unifor- den de trotse muzikanten op het plein voor men, het glanzend resultaat van een comité, „Ons Dorpshuis". Ingezonden mededeling Geniet er van! PARADISO 22ct SALYATORE 27 tt CAPRINO 31 I In doosjes van 5 en 10 stuks PREDIKBEURTEN voor zondag 7 mei. Ned. Herv. Kerk Zierikzee: Grote Kerk: 10 uur dhr. W. J. Sijthoff, hulppred. te Acquoy Gasthuiskerk: 10 uur ds. Assen dorp, 7 uur ds. Bezemer. Kcrk- werve: 10 uur dhr. Malipaard. Serooskerke: 2.30 uur ds. Don. Burgh: 10 uur ds. Don (H. Doop). Haamstede: 10 en 7 uur ds. Boer. Renesse: 9.30 uur ds. van Liere. Noordwelle: 11 uur ds. van Liere (H. Doop). Eikerzee (ScharendUke): 9.30 uur ds. v. d. Ban. Brouwers haven: 11 uur ds. v. d. Ban. Zon- nemaire: 11 uur ds. Duvekot. Drelschor: 10 uur vic. Keiling. Ouwerkerk: 7 uur n.m. ds. Assen dorp. Nieuwerkerk; 10 uur ds. Westerhof. Oosterland: 10 en 6 uur ds. Rijks. Sirjansland: 10 uur lees- dienst, 6.30 uur dhr. Sijthoff. Bruinisse: 10 uur ds. Bezemer, 5 uur vic. Keiling. St.-Philipsland: 9.30 uur leesdienst, 2.30 uur ds. van Dieren (bed. H. Doop) Lutherse Kerk Zierikzee: geen dienst. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10 en 5 uur ds. Tie- mersma. Haamstede: 10 en 5 uur ds. Boerma. Renesse: 7.30 uur ds. Wentsel; Scharcndjjke: 10 en 2.30 uur cand. R. v. d. Veen, Delft. Brouwershaven: 10 en 2.30 uur ds. Wentsel; Zonnemaire: 10.30 uur ds. Prins, 's-Gravenhage-Loosduinen, 2.30 uur ds. Q. Huijser (intrede). Nieuwerkerk: 10 en 5 uur dr. Becker. Oosterland: 10 uur lees dienst, 3 uur ds. Boerma. Bruinisse 10 en 5 uur cand. Hoekzema, Kam pen. Anna Jacobapolder: 10 en 2.30 uur ds. Haverkamp. Geref. Kerken (vrijgemaakt) Brouwershaven: 10 uur en 3 uur ds. Keizer. Chr. Geref. Kerken Zierikzee: 10 en 6 uur ds. v. d. Klis. Kerkwerve: 10 en 6 uur ds. P. Dijkstra, em .pred. te Klundert. Haamstede: 10 uur leesdienst, 3 uur ds. Dijkstra. Nieuwerkerk: 10 uur godsdienstoefening, 3 uur ds. v. d. Klis. Geref. Gemeenten Haamstede: 10 en 2.30 uur lees dienst. Nieuwerkerk: 10 en 2.30 uur leesdienst. Oosterland: 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. St.-Philipsland 9.30, 2.30 en 6 uur leesdienst. Geref. Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10 uur, 2 uur en 6 uur: leesdienst. Renesse: 10 uur en 2.30 uur: leesdienst. Nieuwerkerk: 9.45 uur en 2.45 uur: leesdienst. Brui nisse: 10 uur en 5 uur: leesdienst. Oud-Geref. Kerken Oosterland: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur leesdienst. Bruinisse: 10 en 5 uur: leesdienst. Sint Philips- land: 9.30 uflr, 2.30 uur en 6 uur: ds. Gebraad. Leger des Heiis Zierikzee: 10 uur: heiligingsdienst; 12 uur: jeugdsamenkomst; 7.30 uur: verlossingssamenkomst. Godsdienstoefeningen R.K. Kerk Zierikzee: Zondag de H.H. Missen te 7.15 uur en 10 uur; het Lof te 19 uur. In de week de H.H. Missen te 7 uur (of 7.15 uur) cn te 7.30 uur (of 8 uur), 's avonds te 19.15 mei maand lof. Haamstede: zondag de H. Mis te 9 uur. Ingezonden mededeling Leerkrachten en jeugdleiders hoorden over het Jeugd Rode Kruis Een taak: lectuurdoos in elke school ZIERIKZEE, 3-5. In een bijeen komst van de afdeling Zierikzee van het Nederlandse Rode Kruis heeft woensdagmiddag mej. Van D(jk uit Den Haag een causerie gehouden over het werk van het Jeugd Rode Kruis. Voor deze in het Hervormd Verenigingsgebouw gehouden bijeenkomst waren leer krachten van de Zierikzeese scho len uitgenodigd en voorts leidsters en leiders van padvinderij en an dere jeugdorganisaties. Aan de hand van een bescheiden expositie van werkstukken vertel de mej. van Dijk met warmte over het werk dat kinderen en ouderen voor zieke kinderen, chronisch zie ken, bejaarden en eenzame men sen kunnen doen .Over dit werk is in Nederland nog maar weinig bekend. Het is evenwel een we reldbeweging, die men overal aan treft, waar ook het „grote" Rode Kruis vertegenwoordigd is. Contri butie wordt niet geheven; van de kinderen wordt wat vrije tijd ge vraagd om iets te maken of iets in te zamelen. Contact met jeugdverenigingen Daartoe wendt het Jeugd Rode Kruis zich tot grote en bestaande jeugdverenigingen. Het is niet de bedoeling, dat plaatselijk eigen groepen worden gevormd; de jeugd doet dit geheel in eigen kring door iets te knutselen, speelgoed en kin derlectuur te verzamelen. Daarom vroeg mej .van Dijk in iedere school een lectuurdoos te plaatsen. De aldus verzamelde jeugdlectuur kan in pakketten van Ingezonden mededeling Voor hel lere plOeWEL Baby-huidje Op het graveren kunt U wachten Plan van uitbreiding Het hoofd van het gemeentebe stuur van WESTERSCHOUWEN brengt ter algemene kennis, dat het op 27 april 1961 door de raad der gemeente Westerschouwen vastge stelde plan tot partiële herziening plan West Renesse, overeenkomstig artikel 37 der Woningwet vanaf 5 mei 1961 tot 19 mei 1961 ter ge meente-secretarie van Wester schouwen te Haamstede voor een ieder ter inzage wordt nedergelegd. Haamstede, 3 mei 1961. Het hoofd van het gemeente bestuur voornoemd, R. RÖELL. KERKNIEUWS Ger. Kerken Beroepen te Rotterdam-Kralin gen (vac. E. Pijlman): G. W. de Jong, Nagele (N.O.P.); te 's-Gra- venhage-Loosduinen (7e pred.pl.): W. Griffioen, Nijkerk. Aangenomen naar Soesterberg: P. van Breugel, Mildam (Fr.); naar Westerlee (Gron.): kand. M. Kievit, Numansdorp, de bedankte voor Bruinisse en voor Oudega (W.). Bedankt voor Almelo (4e pred. pl.): J. Wilschut, Zeist. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Aangenomen naar Culemborg: kand. J. A. de Vries, Krommenie; naar Zalk en Veecaten: kand. K. B. Holwerda, Kampen. Chr. Ger. Kerken Tweetal te Zutphen: T. Brienen, Mussel en C. J. Ph. Sobering, Assen Beroepen te Aalsmeer: M. W. Nieuwenhufjze, Amsterdam-West; te Werkendam: I. de Bruyne, Rot terdam-Centrum. drie kilo naar het Rode Kruis ver zonden worden, dat dan weer voor distributie in de ziekenhuizen zorgt Bijzonder welkom zijn ook verza melingen ingeplakte kinderverha len. Mej. van Dijk verzocht voorts aandacht voor een nationale brief kaartenactie, een tekening en een brief, die op oudejaarsavond aan het eenzame kind wordt uitgereikt en de inzameling van postzegels, capsules en zilverpapier. Ook gaf zij een explicatie over plaatselijke vriendschapsacties voor zieken en eenzame bejaarden en de activitei ten van het Jeugd Rode Kruis op het terrein van de gezondheidsbe scherming. Mej. Van Dijk werd in geleid door de secretaris-penning meester van de afdeling Zierikzee, de heer H. Uijl. De voorzitter, bur gemeester mr. F. Th. Dijckmeester, sprak een dankwoord. Ingezonden mededeling Burgerlijke stand gemeente Duiveland Burgerlijke stand en loop der bevolking over maart en april 1961: Geboren: 7 maart; Wilhelmina, d. van Stoffel Hoogerland en Lena Flikweert Nieuwerkerk, 17 maart Adrienne Jannet, d. van Adriaan Jacobus Gillis Doeleman en W. A. Stols, Nieuwerkerk. 15 maart: Lou- rina Jacoba, d. van Jacob Cornelis Goudzwaard en Adriana Jacomina Hage, Oosterland. 19 maart: Mag- dalena Janna, d. van Adriaan Hoek en C. A. A. Mol, Ouwerkerk. 26 maart: Hendrik, z. van Leen- dert van Klinken en H. C. Corbijn. Nieuwerkerk. 28 maart: Cornelis, z. van Cornells van Trierum en Cornelia Otte, Oosterland. 5 april: Nicolaas, z. van Johannes van der Maale en Maartje Zwaan, Nieu werkerk. 20 april: Neeltje Nancy, d. van Marinus Maliepaard en Ann Trijntje de Vries, Ouwerkerk. Gehuwd: 17 maart: Cornelis Ni- kolaas de Reus, 24 j. en Johanna Lambertina Flikweert, 19 j.; 4 april Marinus Hage, 26 j. en Johanna Ja coba de Bie, 24 j.; 4 april: Cornelis Boogerd, 27 j. en Marie Hage, 24 j. 6 april: Olivier Bij de Vaate, 27 j. en Pieternella Geertje Flikweert, 26 j. 21 april: Hendrik Hester, 28 j. en Jannetje van Zuidland, 26 j. 27 april: Cornelis van der Welle, 35 j. en Jannetje Flikweert, 29 j. 28 april: Abraham Marinus Heij- boer, 23 j. en Wendela Laticla Lu- cretla Scholten, 17 j. Overleden: 25 maart: Klazina Roks. 77 j., wed. van Kornelis Goudzwaard. 14 april: Pietje Koo- man, 84 j., echtg. van Kornelis Nikerk. 23 april: Dirk van de Zan- de, 76 j., z. van H. v. d. Zande en Janna Kroone, beiden overleden. TONEEL EN FILM Twee bijzondere films in Concertzaalprograinma van deze week „Salomo" en Ckaplins meesterwerk „The Goldrush" De Concertzaal brengt deze week twee films die bijzondere aandacht vragen: het historische drama „Sa lomo en de koningin van Scheba" en het beroemde meesterwerk van Charlie Chaplin „De Goldrush". Vooral de productie in de eerste film is op ongekend grootse wijze aangepakt. De buitenopnamen zijn Hen verfilmd in Spanje, met me dewerking van duizenden figuran ten en gehele divisies Spaanse sol daten, die de Israëlische en Egyp tische strijdkrachten verbeeldden. Aan de eigenlijke verfilming ging een diepgaande studie vooraf van de bijbel en de historie zodat ab solute zekerheid werd verkregen over het authentiek ontwerpen van Gina Lollobridgida's garderobe, de gewaden, voertuigen en wapens. De tempel werd zelfs geheel opge- bouw volgens de beschrijving in het zesde hoofdstuk van I Konin gen. Chapllns meesterwerk ,The Goldrush" is één van Chap- lins grootste en meest ontroerende films en wordt uitgebracht in de nieuwe versie, die onder toezicht van Chaplin zelf tot stand kwam. In de onvergetelijke scènes zien wij opnieuw de dappere Kleine Man de barre vlakten van het ijzige Alaska intrekken om deel te hebben aan de te verwachten rijkdom. Grote Jim, die altijd honger heeft en de roofzuchtige Zwarte Larsen, het versmade oudejaarsavondmaal, waarbij Charlie Chaplin zijn mis schien wel beroemdste acte, de dans met de broodjes uitvoert. Kortom al die wijze grappen die bij de herverschijning van „The Goldrush" in de gehele landelijke pers grote weerklank hebben ge vonden. Te Haamstede, in bioscoop hotel Bom gaat deze week de reeds eer der hier besproken film „Sluip- vaart in de Pacific", met o.a. Clark Gable en Burt Lancaster. Een boei- VIANEN. De 17-jarige Stijntje Schouten uit Vianen is woensdag morgen op de rijksweg te Vianen door een vrachtauto^ overreden en gedood. OVERDENKING Last of kruis? Koning Lode wijk de 'heilige van Frankrijk bemerkte, dat in zijn tijd de lust voor de kruistochten danig verminderd was. Toch wilde hij zijn edelen bewegen om weer zo'n kruistocht naar het heilige land te ondernemen. Zijn eigen vrome hart •brandde daarvoor, en nu zou hij trachten door overrompeling zijn aanzienlijken daartoe te brengen. Het liep tegen Kerstfeest; naar de gewoonte zouden de edelen op de kerstmorgen een pelsmantel ten geschenke krijgen. Dit keer liet hij deze mantels alle met een groot kruis bestikken. De mis in de Rooms-katholieke kerk begon zo vroeg, dat het nog bijna donker was toen zij de mantels aantrokken. Maar toen zij in de kerk kwamen, bemerkten zij bij het licht van de kaarsen deze kruisen op hun kle ding. Zij hi'elden zich nu in hun eergevoel verplicht tot het aanne men van een kruistocht. Het ge baar van hun koning had hen over rompeld. Zij konden er niet meer onderuit en gingen op weg. Maar die tocht is met nederlaag en ge vangenschap geëindigd. Aldus een verhaal van prof. Gun ning, de pedagoog. Was deze kruis tocht werkelijk aanvaard? of veel eer opgelegd? Hadden zij hun kruis op zich genomen? Of voelden zij zich een last opgelegd? Want dat maakt een hemelsbreed verschil: last of kruis. Jezus zegt „indien iemand achter Mij wil komen, die verloochene zichzelf en neme zijn kruis op en volge Mij" (Mat. 16 24). Een kameel krijgt een wenk van zijn meester en knielt neer; zijn baas bindt hem de vracht op de rug en beveelt het beest daarna om weer op te staan. Het dier vindt zo'n last vaak alleen maar lastig en is onwillig. Maar het moet wel, de last is opgelegd, niet zelf aan vaard. Jezus spreekt echter over: vol gen, zelfverloochening, kruis opne men, dat wil zeggen: aanvaarden. Dat maakt verschil. Zelfverloochening wil zeggen, dat iemand die eigenlijk op zichzelf verliefd is, nu tegen zijn eigen ik doet wat Petrus tegenover Jezus deed: verloochenen, zeggen „ik ken die mens niet!" Dat is jezelf opge ven en loslaten, niet langer eigen ik ten koste van alles handhaven, maar klein worden, bukken, het kruis opnemen. Dat kruis ls mis schien wel pijnlijk en zwaar. Maar het is geen lastige last. Want in het kruis schuilt iets van de hemel, omdat wij het mogen dragen vlak achter Jezus aan. Zonder dat laatste zou het boven menselijk zijn. Maar dicht achter Hem, ons oog alleen gericht op Je zus de leidsman en voleinder van het geloof (Hebreeën 12) is er de genade die tegelijk kracht geeft. Daar ontdekken wij de waarheid van wat ergens geschreven staat, dat wij ons kruis getroost en vro lijk Hem mogen nadragen. Dat gaat des te beter naarmate wij dichter bij Hem blijven. G. J. RIJKS. ende film over de gigantische strijd onder water, de duikboot-oorlog voering in de Japanse wateren, ten tijde van de twee wereldoorlog. „Eenzaam maar niet alleen i U -<§rr.f^. Het boek „Eenzaam maar niet alleen" van H.K.H. prinses Wilhel mina is in pocket-vorm versche nen bij een Amsterdamse uitge versmaatschappij (Uitgeverij W. ten Have N.V.). De uitgave is on verkort en volledig geïllustreerd. De totale oplage bedraagt thans 140.000. Over enkele weken zal de Duitse uitgave verschijnen. Verta lingen in het Engels, Deens, Noors, Zweeds en Fins zijn reeds gereed. Een Franse editie is in voorberei ding KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Het Verbond voor Veilig Verkeer heeft, bij wijze van proef en in een oplage van 300.000 exemplaren, een kleurige folder uitgegeven, waarin ten behoeve van de Duitstalige bezoekers aan ons land de voornaamste verkeers regels en -tekens die hier te lande gelden, worden beschreven en toe gelicht. GRONINGEN. Op de rijksstraat weg in Haren is de 28-jarige stu- cadoor K. F. Broekveldt uit Gro ningen verongelukt. Met zijn brom fiets schoot hij in volle vaart onder een vrachtwagen die. komende van een oprit, half op het rijwielpad stond. Het slachtoffer was onge huwd. GRONINGEN. In het academisch ziekenhuis te Groningen is over leden de echtgenote van de heer K. Warners uit Midwolde. Zij werd tweede Paasdag ernstig gewond, toen de bromfiets, waarop zij met haar man reed, in botsing kwam met een auto. EMMEN. De 35-jarige motorrij der W. Falke uit Erica is door een trein gegrepen en gedood. Het on geluk gebeurde op een onbeveilig de overweg in de spoorlijn tussen Zuid Barge en Emmen, waar de Bargermeer de spoorlijn kruist. Er stonden enige mensen voor de over weg te wachten, maar F. reed toch door. Het slachtoffer was gehuwd en vader van drie kinderen. HEERENVEEN. Op een met automatische knipperlichten bevei ligde overweg in Nieuweschoot, na bij Hesrenveen, is de 43-jarige on gehuwde veehouder S. de Groot, uit Nieuweschoot, door een trein ge grepen. De heer de Groot is ter plaatse overleden. AMSTERDAM. De zestienjarige scholier Peter van Os uit Amster dam is onder de wielen van een aanhangwagen terecht gekomen en vrijwel op slag gedood. De jongen liet zich op zijn fiets in de Wees- perstraat voorttrekken door de aanhangwagen. Hij was in gezel schap van twee vriendjes, die zich ook lieten voorttrekken. De dames moeten al wel flink door hun voor j aars werk heen zijn, want de mannen kregen kennelijk weer gelegenheid zich aan hun hobby - het puzzelen - te wijden. Ze waren present met een flink aantal inzendingen. De kaartjes gaan deze week naar: de heer W. DE BIL, Minnebroerstraat 23, Zierikzee Het pocketboek is bestemd voor: de heer J. A. KIP, Blindeweg 3, Dreischor De uitslag van de puzzel luidt als volgt: Horizontaal: 1. cadaver; 2. lorg net; 11. ra; 12 .dover; 14. ee; 15. maart; 18. kei; 19. citer; 21 el; 22. das; 24. pit; 25. it; 27. kor; 28. rot; 29. age; 30. talk; 33. landen; 34. da; 35. potlood; 38. an; 39. ad; 40. ja; 41. eg; 42. a.g.; 43. ei; 45. sandaal; 49. t.a.; 50. preuts; 51. zorg; 53. olm 54. sop; 56. ede; 57. se; 59. boa; 61. mug; 63. ir; 64. trier; 66. lol; 68. linge; 70. ed; 71.,pekel; 73. re; 74. netelig; 75. beroemd. Verticaal: 1. cement; 2. dra; 3. aard; 4. ed; 5. rok; 6. lei 7. or; 8. geit; 9. net; 10. tarten; 13. vél; 16. al; 17. tak; 19. citadel; 20. eigenaardig; 23. solo; 24. polo; 26. vla; 29. ada; 31. adder; 32. il; 35. pastoor; 36. tin; 37. ora; 44. ier; 46. asla; 47. dm.; 48. alom; 49. toe; 50. piston; 52. gereed; 55. pul; 58. er; 59. bede; 60. nok; 62. giro; 65. iet; 66. leg; 67. leb; 69. nee; 71. pi; 72. Ie. DE NIEUWE PUZZEL De nieuwe puzzel luidt als volgt: Horizontaal: 1. gelofte; 3. naar aanleiding van (afk.); 5. steekwa pen; 10. tentoonstellingsgebouw in Amsterdam; 12. vlaktemaat; 13. liefkozing; 14. losplaats; 16. boom; 18. jong dier; 19. plaats op de Ve- luwe; 21. dwaas; 23. verschoten; 25. familielid; 26. rookartikel; 28. hennepbraak; 30. op de wijze van; 32. lof en eer; 34. land in Europa; 36. vouw; 39. gelooide huid; 41. oude literatuur; 43. ongebroken; 45. vorm van eren; 47. fraai; 49. torn; 51. bloem; 54. geluid; 56. pa radijs; 58. opening; 60. Indisch vleesgerecht; 62. volkomenheid; 65. kledingstuk; 66. heilige stier; 68 Duitse badplaats; 69. hier; 70. vaartuig; 71. niet kunnende spre ken; 73. heilige (afk.); 75. vod; 77. eerste vrouw; 78. luchtstrijdkrach ten (afk.); 80. ongeveer genomen; 81. beletsel; 82. schelle kreet. Verticaal: l. eikenschors; 2. ti tel (afk.); 3. kleine slok; 4. om roepvereniging; 5. mooie (Fr.); 6 betreurenswaardig; 7. onder an dere (afk.); 8. geen persoon; 9. En gels lidwoord; ll. deel van de kachel; 15. vriend (Fr.); 17. om roepvereniging; 20. vallei; 22. op geld 24. behoeftige; 26. vruchten nat; 27. jongensnaam; 29. aarde (Fr.); 31. vogel; 33. meisjesnaam; 35. klein beetje; 37. jongensnaam; 38 .staat der V.S.; 40. vogel; 42. aanw. voornaamw. 44. Europese vulkaan; 46. uiteinde; 47. insect; 48. plaats op de Veluwe; 50. strook 52. openbaar vervoermiddel; 53. opstootje; 55. godin der lente; 57. verlangt; 59. gegroet (Lat.); 61. hijswerktuig; 63. water in Gronin gen; 64. ezel (Eng.); 67 zijrivier van de Donau; 69. plantaardige afschei ding 72. boom; 74. speelgoed; 76. rivier in Siberië; 79. gewicht (afk.)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 5