dupralux VERF EN LAK Dertig jaar contactvrouw tussen zeilers en winkeliers HL Klim zelf eens in de kwast! Te Zierikzee maakten velen de stille tocht naar de graven Een uniek Zierikzees jubileum Geheim van succes: „een koninklijke bediening" Het was in de dertiger jaren. In de Nieuwe Haven lag een groot jacht nauw merkbaar te deinen langs de wallekant. Het was „een Engels man", want dat kon men - simpel genoeg - zien aan de vlag. Mevr. Van der Schee-Schoonaard deed haar plicht, die zij enkele jaren ge leden reeds op zich had genomen. Ze ging aan boord en noteerde de bestellingen: brood, kruidenierswaren, mogelijk een flesje wijn en een paar kreeften. Prompt leverde ze ook de bestellingen af. Ze deed het ln haar beste Engels, waarvan zU door de omgang met zeilers al aardig wat van had opgestoken. Kort nadien hoorde zij, dat de toenmalige Engelse Koning George V haar te woord had gestaan en „de bood schappen" in ontvangst had genomen, want het personeel deed een ommetje door de stad. Mevr. v. d. Schee bij het jacht Siroccovan de redersjamilie Ruys te Rotterdam. Mevr. van der Schee-Schoonaard heeft levendig de herinnering aan die ontmoeting met de Engelse vorst bewaard, zo goed trouwens als de herinnering aan vele sport- zeelieden, die Zierikzee uitkozen om er enige tijd te vertoeven. Ze is nu bijna toe aan de derde gene ratie, want mevr. v. d. Schee is de 30ste zomer ingegaan, de 30ste be- dieningszomer en dat stempelt haar tot een uitzonderlijke figuur in de stedelijke samenleving. De vele honderden zeilers en „commandan ten" van motorboten, die elk jaar raar hier komen, kunnen er van meepraten. Zij houden het op mevr. van der Schee, die een zakelijk in stinct weet te paren aan een vriendelijkheid, die er bij de ontspanningzoekenden aan de waterkant, ingaat als het be kende warme mes in de boter. „Nautisch marketentster" Dertig zomers boodschappen doen in grote stijl voor anderen. Dat is een omvangrijker hoeveelheid zor gen en rompslomp dan men zich een, twee drie kan voorstellen. Dat zijn - zuiver gelet - op de kwanta magazijnen vol. Dat is duizenden kilometers lopen, dat is sjouwen en omgaan met vele tienduizenden guldens. Zeilers toch doen het niet zuinig. Ze zijn uit en trakteren zichzelf en hun „boordgenoten" gul en regelmatig. Wat daar op de zacht deinende scheepjes in de ha ven wordt opgepeuzeld en opgege ten, heeft echter eerst op het boekje van mevr. van der Schee gestaan, want zij is het factotum van de wa tersportbeoefenaars, een soort „nautisch marketentster", wier wa pens bestaan uit een opschrijfboek, een grote geldbuidel, een draag mand en een goed humeur. Die functie is vrijwel uniek, mo gelijk zelfs in Nederland en daar om is er ook geen precies woord voor dit b?roep, dat mevr. van der Schee in de zomermaanden groten deels opeist en nog opeisen zal, want „ik schei er nog niet mee uit" zo vertrouwde zij ons toe. Behoefte aan contactvrouw Het is- allemaal klein begonnen, maar bij de eerste start bleek al, dat er behoefte bestond aan een soort contactvrouw tussen de zei lers en de stedelijke winkeliers. Eenmaal goed op het zadel gezeten, bleek de figuur van mevr. v. d. Schee onmisbaar, want zij houdt er enkele heilige principes op na, die het feit van het 30-jarig jubileum trouwens verklaren. Wie die prin cipes zou veronachtzamen, houdt het waarschijnlijk geen seizoen vol. Aan boord van de schepen wordt altijd het beste bezorgd, dat de Zierikzeese winkelbedrijven kun nen leveren. Dat is één En nummer Uvee houdt in, geen cent meer be talen dan de kostende prijs Dit laatste zou tot de conclusie kunnen voeren, dat mevr. v. d. Schee een soort charitatieve instelling op zichzelf is. Natuurlijkhet werk wordt met liefde gedaan, maar het ligt niet louter in het charitatieve vlak. Den winkeliers toch is er ook iets aan gelegen de „waterbe stellingen" prompt bij elkaar in huis te krijgen, te kunnen beschikken over een nauwge zet contactpersoon, die de spullen netjes aan boord brengt. Deze gevarieerde ser vice is de winkelier wel iets waard en daaraan ontleent mevr. v. d. Schee de zakelijke motieven om elk jaar maar weer de kant van het water op te zoeken. Ingezonden mededeling is beter,-kost minder... en elke streek strak! 'n Product van BRINK, Groot-Ammors Scheepvaartberichten Bengalen, 4-5 te Bombay. Esso Nederland (t.), pass. 3-5 Kreta naar Rotterdam. Korenia (t.), 4-5 van Suezkanaal naar Mena Al Ahmadi. Japara, 4-5 te Mombasa. WEEKEINDE ARTSENDIENST ZIERIKZEE Weekeinde 6-7 mei: P. W. J. Voge laar, tel. (01110) 2280. WEEKEINDE ARTSENDIENST MIDDEN-SCHOUWEN Weekeinde 6-7 mei: jhr. H. Backer, Noordgouwe, tel. (01112) 480. WEEKEINDE-DIENST DIERENARTSEN Weekeinde 6-7 mei: C. J. H. Scheuerman, Zierikzee, tel. (01110) 2180. VOLLEYBAL Volleybaltournooi Nieuwcrkerk Op het vorige week gehouden volleybaltournooi te Nieuwerkerk konden de heren van Provinciale Waterstaat niet aanwezig zijn. De onderwijzers moesten een keer in Nieuwerkerk hun meerdere er kennen, maar de tweede keer na men zij revanche, terwijl zij al hun andere concurrenten op weg naar het kampioenschap glansrijk sloe gen. Bruinisse kon als onderste op de ranglijst weer een punt veroveren. De uitslag was als volgt: Nieu- werkerk-Bruinisse 15-8, 7-15 (1-1); Onderwijzers-Mevo 15-2,15-12 (2-0) Nieuwerkerk-Onderwijzers 15-10, 2-15 (1-1); Onderwijzers-Bruinisse 15-6, 15-9 (2-0); Mevo-Nieuwerkerk 13-15, 13-15 (0-2); Bruinsse-Msvo 8-15, 10-15 (0-2). De onderwijzers behaalden dus 5 punten en kwamen op 25 punten Nieuwerkerk kwam met 4 punten op een totaal van 19, Mevo met 2 op 14 en Bru met I op 8 punten. Drie generaties De ljdele winkelier, die zelf op avontuur uitgaat en zelfstandig de boten wil bedienen, loopt met de neus tegen de meerpalen, want mevr. v. d. Schee is té goed inge voerd om vergeten te worden Wat wil men ook, ze kent van gindse familie de smarten en vreugden, die per brief of briefkaart de zaak in de Krepelstraat zijn binnenge dragen. Ze bedient hier en daar de zeilende zoons, met hun jonge vrou- wen, waavan de pa's en opa's bij mevr. v. d. Schee al hun gebraden kippetje bestelden. Niet enkel .fan-mail" Bij „fan-mail" en vriendschap pelijke babbeltjes aan de haven evenwel is het niet gebleven Dat is mevr. v. d. Schee wel duidelijk geworden, toen oorlog en ramp over Zierikzee kwamen. Ze had wat be treft evakuatieadressen keuze uit, want de zeilers wilden iets terug doen voor de vele jaren, waarin zij - liggend met hun scheepjes in de haven - werden goed gedaan door mevr. v. d. Schee, die in de unieke hoedanigheid van trait-d'union tus sen zeilers en winkeliers feitelijk met beide groepen even goed is Want de laatsten doen graag de concessie, dat mevr. v. d. Schee voor de boodschappen altijd in de zaken terecht kan, op wat voor „gekke tijd" ook. Dan gaat mevr. v. d. Schee de havenkant op. Al zijn het niet allemaal koningen, di3 ze bedient, een koninklijke bedie ning krijgen ze allemaal! Ingezonden mededeling Ingezonden mededeling Met Vervetal, de Ideale verf voor zelfschllders. En... met een gratis handig boekje kleur en ruimte met vervetal. Vraag het aan: Vervetal, Postbus 175, Amsterdam. weet wat u doet tferf t/an Vettewinkel blijft goed Verkrijgbaar in iedere gemeente op Schouwen-Duiveland Burgemeester jhr. Röell opende moderne slagerij in Burgh Nieuw pand ln twee en een halve maand gebouwd BURGH, 4-5. Nadat de kleine Diana Bouwman, dochtertje van de eigenaar de heer II. Bouwman, hof felijk de sleutel van de nieuwe sla gerswinkel op een kussen aan bur gemeester Röell had overhandigd, was het voor de eerste burger een kleine moeite 't slot om te draaien en daarmede dit hypermoderne pand te openen. In zijn toespraak noemde de burgemeester het zeer juist om eerst de winkel te voltooien, waar na later de woonruimte klaar ge maakt wordt. Na 1 januari 1961 was dit het vierde nieuwe of ver nieuwde pand in Westenschouwen dat de burgemeester opende. Het is dan ook zeer juist gezien door de Middenstand, om de vreemde lingen in het seizoen een goed ge outilleerde winkel ter 'beschikking te stellen. Het zijn vooral de vreemdelingen die buitengewoon geïntresseerd zijn naar wat de mid denstand hier levert. Daarom moe ten deze zaken in verhouding met winkels in Holland zo concurrerend mogelijk verkopen. „Knelpunten" noemde de burgemeester vooral vlees en groente, wat de prijzen betreft. Ook namens het gemeen tebestuur feliciteerde spreker de eigenaar en zijn familie. De prijzen De heer H. Bouwman dankte de burgemeester voor zijn goede wen sen. Wat de prijzen betreft zei de heer Bouwman, dat in de Westhoek alleen kwaliteitsdieren worden ge slacht, waaraan de prijzen zijn aangepast. Hij dankte verder de aanne mers die nog voor de streefdatum de winkel hebben klaar gekregen. Ook de Keuringsdienst dankte hij voor de medewerking en zijn fa milie voor het vele werk. Hij be sloot met zijn dank uit te spreken tot het architectenbureau Gilijam te Ellemeet. PLECHTIGE DODENHERDENKING Stijlvolle herdenkingsbijeenkomst in Gasthuiskerk ZIERIKZEE, 4-5. In de stilte van de lente-avond en in de sfeer van het uitbundige jonge groen, dat tel- kenjare symboliek is voor het her wonnen leven, heeft Zierikzee de doden herdacht. Traditiegetrouw vormde zich kort na zeven uur op het Kerkplein de stoet, die zich ge reed maakte voor de stille omgang langs de graven van hen die ons in de wrede bezettingstijd ontvielen. Het hoofd werd gevormd door de genen die familieleden in oorlogs tijd verloren en anderen, o.w. bur gemeester mr. F. Th. Dijckmecster. Geruchtloos ging de stoet op weg. Velen droegen - als gebruikelijk - bloemen bij zich, die werden neer gelegd bij de herinneringssteen in het politiebureau, het Joodse mo nument en op de graven der omge komenen op de rooms-katholieke en algemene begraafplaats. De stoet bevond zich op de alge mene begraafplaats toen om acht uur de twee minuten stilte vielen over stad en land. Het volk wijlde bij hen, dei niet meer zijn en door wier smarten het licht der vrijheid kon gloren, over een weliswaar ge schonden land, maar in zich weer de kiemen voor een nieuw getij, een nieuwe periode van vrede en wel vaart. Eindpunt van de stille omgang was de Gasthuiskerk, waarin velen de gemeenschappelijke samenkomst bijwoonden, waarin het woord ge voerd werd door kapitein A. van Engelen van het Leger des Heils en pastoor J. Dekker. Zo ooit, dan werd ook ditmaal de eenheid des volks in de verscheidenheid tref fend in deze dienst tot uitdrukking gebracht. De samenkomst werd geopend met gemeenschappelijk zingen van het „Wilt heden nu treden". Het ned. hervormd kerkkoor onder lei ding van de heer L. Th. Fennema zong hierop „Avondvrede" en „Rust mijn ziel", waarna kapitein Van Engelen een toespraak hield uit gaande van de uit de bezettingstijd stammende dichtregels: „God help mijn vrouw en kinderen, ik kom wel terecht". De man die deze re gels dichtte en allen die het na zegden, waren zeker van Gods hulp, aldus spreker, die Gods hulp toen en nu schetste als een heerlijke ze kerheid. De kapitein stond hierna stil bij de oorlogsverschrikkingen, die door het proces-Eichmann thans weer dagelijks in de krant staan vermeld. Het „zwijgend bezwijken wij in slijm en drek" gold voor de Nederlanders die in Azië wegteer den. Ander leed ontstond door bombardementen en het sneuvelen der militairen. Voor velen gold het „Un knownknown to God" „Unknownknown to God". God gaf hen kracht en wil ook ons die schenken en Zijn zegen, want Hij is eeuwig, aldus spreker, die eindigde met een gebed van Fedde Schürer. Het goede uit het kwade Nadat het koor nog het „Blijf bij mij Heer" had gezongen, hield pas toor Dekker een toespraak. Hij schetste Zierikzee als een „grote woning", waarin het goed samen komen is om te herdenken hetgeen in de oorlog is gebeurd. Thema van de toespraak was verder het „God heeft het ten goede gekeerd". Hst oorlogswerk is mensenwerk, gelet op de ontzettende hartstochten die daarbij in het geding komen, maai de uitreddingen en het „keren ten goede" is Gods werk, zo betoogde pastoor Dekker, die met verschil lende voorbeelden aantoonde, hoe uit het kwaad van de oorlog God toch nog het goede weet te be werkstelligen. Ook na de storm ramp van 1953 is dit trouwens wel gebleken. Voor de goede dingen, ook voor 't feestelijke dat uit de bevrijding is voortgevloeid, mogen we van harte dankbaar zijn en er van ge nieten, zo vervolgde zijn eerwaarde, maar wil het echt goed zijn, dan mogen we nimmer vergeten wat is gebeurd en zal ook in ons het goe de dienen te zegevieren. „God moet altijd bij ons gehoor vinden, opdat we ook elkaar altijd kunnen vin den", zo besloot spr., die in zijn toespraak ook enkele gedachten vlocht, ontleend aan het laatste hoofdstuk van Genesis. Tot slot zongen allen staande het Ie en 6e couplet van het Wilhelmus Het orgel werd bespeeld door de heer Jac. M. Luijkenaar. Bij de uit gang werd gecollecteerd voor de „Stichting 1940-1945". De opbrengst bedroeg f 119,05.. Namens de Vleeskeuringsdienst sprak de heer J. Stevense een ge lukwens. Hij memoreerde nog de samenwerking met zijn vader, die toen nog in Brouwershaven woon de. Spek kostte toen nog 5 cent per pond en indien de varkenskop buiten werd gehangen, kwam iemand hem halen. Sinds die tijd is veel veranderd, vooral op het gebied van de hygiëne. Spreker zei verder, dat het vlees ln de West hoek niet te evenaren Is met an dere plaatsen. Namens het bestuur van de Sla gersvereniging sprak de heer G. de Gruijter uit Bruinisse. Het verwon derde deze spreker dat de kleinere nog niet verbouwde winkels ln het seizoen een dergelijk aantal vreem delingen konden bedienen. De nieuwe winkel Het oude pand is met de grond gelijk gemaakt en een geheel nieuw gebouw is op deze plaats herrezen, in de zeer korte tijd van 2 Vz maand Nieuw is de aparte werkplaats te gen de winkel aan, voorzien van slipvrije tegels. In de winkel en ln de werkplaats heeft men de be schikking over warm en koud wa ter. De nieuwe koelcel is bereik baar uit de werkplaats, maar ook vanuit d© winkel. De massale toon bank is vol-automatisch gekoeld en heeft zeer veel glas en formica. Alles i$ in moderne lichte kleuren uitgevoerd. In de winkel zelf staat als nieuwigheid een marchanderie. Hoofdaannemer was de heer N. Steur, met als onderaannemers de heren J. de Meij (schilderwerk) en Flohil-Vasseur (electra), terwijl de koelinstallatie geleverd werd door „Fricorona" te Middelburg. STAD EN PROVINCIE BRUINISSE Ongeluk op werkterrein De heer J. Post, afkomstig uit Urk, had het ongeluk op het werk terrein van de N.V. Dijkbouw (Deltawerken) een klap van een lier tegen het hoofd te krijgen. De eerste hulp werd verleend door dokter van Leeuwen, di^ een hersenschudding constateerde. De heer P. werd overgebracht naar het Rode Kruis Ziekenhuis te Zierikzee Drie zandzuigers aan het werk Van de wal van Bruinisse af zijn thans 3 zandzuigers te zien. Een ligt vlak voor de wal, een cutter zuiger H.A.M. 207 ligt op de Kram merplaat, terwijl de „Scaldis" in het Noord-Slaak zijn werkzaam heden verricht. Met dit laatste wil men twee doelen tegelijk dienen. Naast het zand, nodig voor. de Deltawerken, wil men proberen de in het Noord- Slaak aanwezig© drempel, die daar het vaarwater ondiep maakt, weg te zuigen en de stroom zodanig te verleggen, dat de geul niet meer opzandt. Thans is het ter plaatse zo, dat d© diepten van het vaar water telkens wisselen. Onophoudelijk worden bakken met zand op een bepaalde van te voren uitgezette plaats van de Gre- velingen gestort, om in d© Gre- velingen een drempel te krijgen, om straks als grondslag te die nen voor de caissons voor de Gre- velingendam. RENESSE Gevallen verzetsstrijders herdacht Op plechtige wijze vond don derdagmiddag te Renesse bij het monument de herdenking plaats van de 10, in december 1944, geval len verzetsstrijders. Behalve door familieleden werd d© plechtigheid bijgewoond door de burgemeesters van Brouwershaven, Zierikzee en Westerschouwen, de heren A. H. Vermeulen, mr. F. Th. Dijckmees- ter en jhr. R. J. H. Q. Röell, ver tegenwoordigers van het verzet en de Stichting 1940-1945, het bestuur van d© plaatselijk© Oranjevereni ging, de leerlingen der hoogste klassen van de o l.s., ds. F. A. van Liere en verdere belangstellenden. Namens de gemeentebesturen werd bij het monument een krans ge legd door do burgemeester van Brouwershaven. Namens de plaatselijke Oranje vereniging legde de voorzitter, de heer M. C. v. d. Bout een bloem stuk. Ds. F. A. van Liere las hierna een gedeelte uit het boek „Predi ker". Nadat de predikant het „On ze Vader" had gebeden, werd een rondgang langs het monument ge maakt, waarna een bezoek werd gebracht aan de graven. Hierna werd do stoet ontbonden. Verwachting tot zaterdagavond: Wisselend bewolkt Wisselend bewolkt met enkele ver spreid voorkomende buien; van nacht iets kouder, morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag; overwegend matige wind tussen west en zuidwest. 6 mei. Zon op 5.02, onder 20.12. Maa nop 1.05, onder 10.09. 7 mei. Zon op 5.00, onder 20.14. Maan op 1.49, onder 11.21. 8 mei. Zon op 4.58, onder 20.15. Maan op 2.26, onder 12.36. Laatste kwartier: 7 mei te 16.58. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 6 mei 7.06 v.m. 19.15 n.m. 7 mei 7.58 v.m. 20.07 n.m. 8 mei 9.03 v.m. 21.19 n.m. BROUWERSHAVEN: 6 mei 6.35 v.m. 19.05 n.m. 7 mei 7.31 v.m. 20.05 n.m. 8 mei 8.38 v.m. 21.20 n.m. Springtij: 9 mei. BURGERLIJKE STAND Zierikzee Geboren. 28 april: Jacoba Cornelia, d. van Jan Cornelis Pan- nekoek en Fransina Janna Peute; 28 april: Jan, z. van Leendert Jo- han Kosters en Willy van Domme len, wonende te Middenschouwen; 29 april: Werner, z. van Jan Adri- aan Verboom en Antonia Vermaat, wonende te Westefschouwen; 29 april: Cornelis Jacobus Leendert, z. van Anton Lemsom en Pieter- nella Jobina Vos, wonende te Mid denschouwen; 3 mei: Maria Johan na, d. van Henri Jacobus Augus- tinus Schauwaert en Clementina Johanna Smulders. Gehuwd. 28 april: Willem Fer dinand Sprengelmeijer, 27 j. en Jo hanna Levina van Westen, 24 j. BURGH/HAAMSTEDE De dodenherdenking De Westhoek heeft de doden her dacht. Het stille avondweer van de 4e mei voerde ook hier de ge dachten terug naar de gruwelijke dagen van de jongst© wereldoorlog, die zestien jaar geleden met de be vrijding zijn voor ons vaderland triomfantelijk eind© kreeg. Hoe uiterst zinvol is het op de avond van de 4e mei hen te gedenken, die nimmer keerden. Omstreeks half acht begaf zich vanaf het gemeen tehuis een groep van 25 personen - w.o. een zestal meisjes op weg naar het kerkhof. Op de begraaf plaats werden bloemen gelegd bij het monument. Teruggekomen bij het gemeentehuis werd de stoet ontbonden. NIEUWERKERK Het bijendrama In verband met onze publikatie inzake het omkomen van een groot aantal bijen, als gevolg van het spuiten van een perceel koolzaad, deelt de eigenaar van het perceel ons mede, dat hij ten onrechte van roekeloosheid zou kunnen worden verdacht. Volgens zijn verklaring vindt hij het verlies van de bijen minstens zo erg als de rechtstreeks gedupeerden. De eigenaar heeft het onheil niet kunnen voorzien, want hij heeft de nodige maatregelen genomen om ongelukken te voor komen. De betrokken imkers wer den van te voren gewaarschuwd en de te bespuiten oppervlakte werd gelimiteerd, een en ander in over eenstemming met de voorschriften van de voorlichtingsdienst. Het on heil schijnt echter te zijn ontstaan door het fteit, dat de bijen reeds na één dag zijn losgelaten, terwijl achteraf is gebleken, dat minstens twee dagen nodig zijn voordat het dodende gif voldoende is geneutra liseerd om voor de bijen onschade lijk t© zijn.In de voorschriften schijnt echter van één dag te zijn gerept. Intussen betreurt de eige naar de gang van zaken in hoge mate. Ingezonden mededeling ikwl Bolletje s\\\un nu/// in de zilveren rol 'Ou in \\\sV>

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 2