DE ZIERIKZEESCHE COURANT KENNEDY VERHOOGT BEDRAG VOOR MILITAIRE HULP AAN ZUID-VIETNAM Westduitse Bondsdag keurt verdrag met Nederland goed NOODWEER IN FRANKRIJK Werkloosheid afgi enomen Ex-generaal Challe verhoord Koning Hoessein's huwelijk KONINGIN EN PRINS LEGDEN KRANS AAN VOET VAN NATIONAAL MONUMENT VRIJDAG 5 MEI 1961 117e Jaargang No. 18967 ZIERluEESCHEMIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, te!. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij do Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Geen afnemende communistische druk verwacht WASHINGTON, 4,5. De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Rusk, heeft donderdag op een persconferentie te Washington gezegd dat president Kennedy be sloten heeft het bedrag voor mili taire hulp aan Zuid-Vietnam te verhogen met het oog op het com munistische gevaar in dat gebied. Behalve tot vermeerdering van de militaire hulp is ook besloten tot andere maatregelen, maar Rusk deelde niet mee welke. In antwoord op vragen zei Rusk dat de Amerikaanse regering geen aanleiding ziet om aan te nemen dat de communistische druk in Zuidoost-Azië zal afnemen, ondanks een staken van het vuren in Laos. Dit gebied moet beter worden ge organiseerd en doeltreffender wor den gesteund om „het volk van het noorden" een halt toe te roepen. De Amerikaanse minister zei in antwoord op vragen over een mo gelijk gebruik van Amerikaanse troepen in Zuid-Vietnam op ver zoek van president Ngo Dinh Diem, dat dit een kwestie voor de toe komst is. Over Cuba zei Rusk dat na de tegenslag van enige tijd geleden de Amerikaans^ regering de toestand thans nauwkeurig moet bestuderen en overwegen welke maatregelen genomen moeten worden. NAVO-conferentle De NAVO-conferentie die in de eerste helft van de volgende week te Oslo wordt gehouden, zal, aldus Rusk, niet in bijzonderheden spre ken over de eventuele vorming van een onafhankelijke kemstrijdmacht voor het bondgenootschap. De con ferentie in Oslo is voornamelijk van politieke aard. Punten als een doelmatiger politiek overleg in de NAVO en een groter samenhang zullen worden besproken, evenals de internationale toestand. De mi litaire kwesties zullen op de de- cember-bijeenkomst in Parijs wor den behandeld. Rusk zei dat het communistische militaire apparaat in Zuid-Vietnam meer dan 12.000 personen omvat, afgezien van politici en propagan disten. Vorig jaar werden meer dan 3.000 personen, burgers en militai ren, ontvoerd of vermoord. Bepalingen over de grenzen BONN, 4-5. De Westduitse Bonds- dag heeft donderdagavond met slechts enkele stemmen van de F. D.P. tegen, het compensatieverdrag tussen Nederland en West-Duits- land goedgekeurd. Dit verdrag bevat bepalingen over de grenzen tussen beide lan den en regelt de soevereine rechten in het Dollardgebied en het gebied van de Eems. Voorts regelt het in een aantal artikelen de vergoeding aan Neder- landse burgers, die tijdens de be zettingsjaren van de laatste wereld oorlog schade hebben geleden. 94 procent van het in 1949 onder Ne derlands bestuur geplaatste gebied wordt nu weer Duits. Bij Neder land blijft een stuk grond, waarop praktisch geen mensen wonen. In de gemeente Wyler-Beek zullen 23 Duitsers in Nederlands gebied ko men te wonen. Rond 7.700 Duitsers worden weer onderdaan van de Bondsrepubliek; 2.300 Nederlanders zullen na de grenscorrecties in West-Duitsland wonen. Het verloop van de grenzen bij de monding van de Eems staat nog niet vast. Een regeling hierover is Ongeluk bij record vlucht met ballon PENSACOLA, 4-5. De Amerikaan se luitenant Jacob Prather is don derdag om het leven gekomen toen een ballon van d? marine een nood. landing maakte in de Golf van Mexico. De ballon had 2% uur na de start vanaf het dek van een vliegkamp- schip een hoogte bereikt van 34.593 meter, een nieuw hoogt-record. In de open gondel van de ballon zaten twee officieren in ruimtevaartcos- tuum De bestuurder liep geen ver wondingen op. EVREUX, 4-5. In het Norman- dische departement Eure heeft don derdagavond een zware regen- en hagelstorm gewoed, waarby drie mensen z\jn omgekomen en ten minste zestig personen werden ge wond, van wie tien ernstig. In Mortain vielen gedurende en kele minuten hagelstenen van 100 gram, die echter voor circa een miljoen nieuwe francs schade heb- ben^aangericht. Duizenden fruitbomen zijn door de storm, die op sommige plaatsen een snelheid van 150 km/uur be reikte, ontworteld. Wegen zijn door omgewaaide bomen geblokkeerd en talrijke huizen en gebouwen zijn beschadigd. In enkele dorpen Is circa de helft van de inwoners dakloos geworden. dan ook niet in het verdrag opge nomen. Wel bevat het verdrag ar tikelen, waarin de taken en be voegdheden in het gebied van de Eemsmonding zijn vastgelegd. De Bondsregering zal 280 miljoen mark aan schadevergoeding beta len. Rotterdamse ambtenaren gaan protesteren ROTTERDAM, 4-5. De Algemene Bond van Ambtenaren in Rotter dam heeft het voornemen, waar schijnlijk in samenwerking met de christelijke en katholieke bonden van ambtenaren - hierover zijn echter nog besprekingen gaande - maandagavond in de Ahoy-hal in Rotterdam een protestbijeenkomst te houden tegen het beleid van de regering inzake de vijfdaagse werkweek. DEN HAAG, 4-5. De geregistreer de arbeidsreserve is in de loop van april verminderd van 34.965 tot 28.638' mannen. H?t aantal werk loze vrouwen daalde van 3449 tot 3230. Het aantal openstaande aan vragen steeg voor mannen van 05.938 tot 71 596 en voor vrouwen van 39.873 tot 41 463. Deze cijfers zijn bekend g?maakt door het ministerie van sociale za ken en volksgezondheid. Raketten voor West-Duitsland BONN, 4-5. Een woordvoerder van het west-Duitse minister!/1 van defensie heeft donderdag te Bonn meegedeeld, dat d? west-Duitse strijdkrachten van plan zijn de nieuwe mobiele „P°rshing"-raket aan te schaffen inplaats van de „Mace", die volgend jaar aan het legT zou worden geleverd Een order voor „Maces" ten be drage van 480 miljoen mark zal worden ingetrokken. De woord voerder zei niet te weten of de nieuwe raketten duurder zijn. GENNEP. Een vrachtwagen met aanhangwagen van de firma J. Na- ber en Zonen uit Berkhout is in Gennep, blijkbaar doordat de rem men weigerden, tegen het pakhuis van een graanhandel gereden, waardoor een groot deel van het pakhuis instortte Een van de in zittenden van de auto kwam om het leven. Er werd een enorme ra vage aangericht. De communistische guerrilleros hebben hinderlagen gelegd, sabo tagedaden uitgevoerd en aanvalllen gedaan op dorpen en garnizoenen. Ten gevolge van de guerrilla z\jn meer dan 200 lagere scholen, met 800 leraren en ruim 25.000 leerlin gen, gesloten. Belastingverhoging m België BRUSSEL, 4-5. De Belgische re gering h?eft met ingang van vrij dag een vei hoging van de omzet- en weeldebelasting aangekondigd met 20 procent Tegelijkertijd zijn belastingverlagingen afgekondigd voor de energie-sector ter bevor dering van de industriële ontwik keling. In een mededeling van het Bel gische ministerie van financiën wordt gezegd, dat de weeldebelas ting voor een groot aantal artike len wordt verhoogd tot 13 procent en voor personenauto's van 13 op 16 procent De omzetbelasting op confectiekleding wordt van 9 op 11 procent gebracht en de factuur belasting op kwitanties voor ver leende diensten - van 5 op 6 pro cent. Koe met topproduktie HOORN, 4-5. De ruim 16 jaar oude stamboekkoe „de Bont 14" van de heer J. Dekker te Blokker, hoopt de komende week een top produktie van 100.000 kg. melk te bereiken. Sedert 1945 is zij de vijfde koe die deze opbrengst haalt. Van dit vijftal is verder nog slechts „Clazina 48", van de heer J. J. Posch te West woud, in leven. Dit dier be reikte vorig jaar zelfs een produktie van 110 000 kg. melk. De „Bont 14" kwam in haar twaalf volledige lac- tatie-perioden gemiddeld tot een dagopbrengst van 22 51 kg. melk met 3.83 pro cent vet. - De eerste belangrijke Engelse kredietovereenkomst met Egypte sedert de Suez-kwestie is te Cairo ondertekend. Zij voorziet in par ticuliere kredieten voor projekten van h'et vijf-jarenplan van de Ver enigde Arabische Republiek tot een bedrag van 20 miljoen pond ster ling, dat onder bepaalde omstan digheden tot 50 miljoen pond ster ling vergroot zal kunnen worden PARIJS, 4-5. Ex-generaal Mau rice Challe is donderdag in een ar restantenauto van de Santé-gevan. genis naar het Parijse gerechtsge bouw vervoerd voor een eerste ver hoor. Challe gaf zich over op 26 april nadat hij de revolte van de gene raals in Algiers geleid had. Hij werd diezelfde dag naar Parijs overgebracht en gevangengezet. AMMAN, 5-5, Koning Hoessein van Jordanië heeft donderdag op een persconferentie in Amman, meegedeeld, dat hij eind mei of begin juni zal trouwen met „Moe- na el Hoessein". Hij zei dat hij zijn verloofd? on geveer een jaar geleden voor het ee^st had ontmoet en wel op een officiële recept!?. De koning verklaarde, dat hij nog geen plannen heeft voor een huwelijksreis Eerst moest hij nog een aantal taken in het belang van zijn volk vervullen. mm*? Een overzicht van de plechtigheid bij het Nationaal Monument, don derdagmiddag, waar in aanwezigheid van het Koninklijk paar de ge vallenen uit de oorlog werden herdacht. Schouwen-Duiveland krijgt zijn eerste „pre-fab"-woning Door buitenmuren Iflkt de bouw traditioneel WESTERSCHOUWEN, 4-5. Schou wen-Duiveland krygt of heeft - het gaat zo snel dat men met deze werkwoorden op moet passen - zyn eerste „pre-fab"-woning, een mooi Nederlands woord voor een huis, dat in onderdelen in de fa briek is klaar gemaakt en op het bouwterrein In korte tyd In elkaar wordt gezet. Het huis komt aan de Ankerweg te Westerschouwen en wordt geplaatst door de aannemer By kerk. De bouw geschiedt onder auspiciën van het Bouwfond! van Nederlandse Gemeenten. Bij dat ene „pre-fab"-huis zal het niet blijven, want ook te Zie rikzee worden er binnenkort twee gebouwd. Het leggen van de fun dering vergt anderhalve week. Na dat deze is gelegd kan de woning ln vijf weken kant en klaar zijn. Dé voordelen van dergelijke hui zen - doorgaans van het bungalow type - zijn de lagere prijzen en de betere isolatie, dan woningen van het normale bouwtype. Gaat het goed dan komen „pre-fab"-huizen in één dag onder de kap en daar na wordt als buitenbekleding een normale muur er omheen gemet seld van eerste soort baksteen. Van buiten lijkt het dus volkomen of er „traditioneelgebouwd" is. Het Bouwfonds Nederlandse Gemeen ten verleent voor de bouw van dergelijke huizen, voor de finan ciering, een ruime lening op veili ge en soepele voorwaarden. Eén der bekende „pre-fab" typen is „Mimosa", bestaande uit: gang, toilet, woonvertrek (4.22 x 5.23), twea tweepersoons slaapkamers, Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Buren zijn belangrijkzij kunnen je maken of breken. Deense boerenorganisaties heb ben er donderdag by hun leden op aangedrongen van maandag af geen levensmiddelen meer af te leveren voor de binnenlandse markt. De boeren eisen belastingverlagingen en subsidies ten bedrage van 550 miljoen kroon. een 1-persoons slaapkamer, keu ken, provisiekast, douchecel schuur kolenberging en terras. Ook zijn er typen met vier slaapkamers. „Pre fab" wel iets om aan te denken, als men aan bouwen toe is. Herdenking gevallenen in de hoofdstad AMSTERDAM, 4-5. Voorafgaande aan de nationale herdenking van de gevallenen op de Dam in Amster dam, zyn donderdagmiddag in drie kerken in de hoofdstad herden kingsdiensten gehouden, die o.a. werden bijgewoond door ruim vier duizend nabestaanden van onze ge vallenen. In de Nieuwe zyds kapel en de Oude Kerk waren tezamen biina drieduizend verwanten van geval lenen bileengekomen, terwUl ln de Oude l utherse kerk aan het Spul ruim duizend nabestaanden aan wezig waren. Tijdens de drie herdenkingsdien sten voerden Joodse, protestants- chrlsteliike en rooms-katholieke geestelijken het woord. Na afloop vormden de deelnemers aan deze diensten drie lange stoeten, die in alle stilte en met langzame pas naar de Dam trokken. De stoet die van de Oude Lutherse kerk kwam, werd voorafgegaan door militairen van land-, zee- en luchtmacht, die de talrijke kransen met zich mee droegen. In de kop van de stoet voerden militairen de vaandels mee van het ..British Legion", het „Ame rican Legion", het Veteranenlegioen Nederland en de „Verzetsster Oost- Azië". Inmiddels hadden zich op de Dam reeds enige duizenden Amsterdam mers verzameld, die in een stro mende regen de aankomst van de stille stoeten gadesloegen. Rond het Nationaal monument stonden erewachten opgesteld van de Koninklijke Marine, de Konink lijke Landmacht en de Koninklijke Luchtmacht. De Marinierskapel van de' Koninklijke Marine, o.l.v. kapi tein H. van Lijnschoten, bracht zachte koraalmuziek ten gehore. Aankomst Koningin Juliana Tegen vier uur arriveerden H.M. Koningin Juliana en 2.K.H. Prins Bernhard in een hof auto op de Dam, vergezeld door hun gevolg, o.a. de hofdame van de koningin jkvr. C. E. B. Röell en de chef van het militaire huis van de koningin, luitenant-generaal C. P. Pahud de Mortagnes. Het Vorstenpaar werd verwelkomd door de minister-pre sident, prof. De Quay, en de bur gemeester van Amsterdam, mr. G. van Hall. Tussen de erewachten van de voormalige Binnenlandse Strijd krachten en het Veteranenlegioen door betraden koningin en prins de trappen van het monument. Nadat zij op de bovenste trede hadden plaatsgenomen, droeg de voor drachtskunstenares mevr. Char lotte Kohier het twaalfde couplet voor van het Wilhelmus, „So het de wil des Heren is". Kranslegglng Gezamenlijk legde Koningin Ju liana en Prins Bernhard daarna een krans aan de voet van het Na tionaal monument. Na hen volgde de minister-president, die geflan keerd werd door de ministers van Binnenlandse Zaken en Defensie, met een krans namens de Neder landse regering. Na de ministers bestegen luitenant-admiraal H. H. L. Pröpper, voorzitter van het ver enigde comité Chefs van Staven, de Chef van de Marinestaf, vice- admiraal L. Brouwer, de Chef van de Generale Staf, luitenant-gene raal G. J. Le Fèvre de Montigny en de wnd. Chef van de Luchtmacht staf, generaal-majoor W. den Toom, de trappen naar het monument om een krans aan de voeten van de pyloon te leggen. Terwijl de donkere regenwolken plaatsmaakten voor een stralende zon, betraden nog dertig andere deputaties van burgerlijke en mi litaire organisaties het bordes rond het monument, dat al spoedig ver anderde in één grote zee van bloe menkransen. Toen de voorzitters van de organiserende comité's de laaste krans hadden gelegd, blies een hoornblazer de taptoe en de Last Post, waarna alle aanwezigen een minuut stilte in acht namen. Onmiddellijk na deze stilte bracht de Marinierskapel het „Wilhelmus" ten gehore, dat door duizenden luid werd meegezongen. Omstreeks half vilf begon het grote défilé langs het Nationaal mo nument Aan het hoofd van de stoet gingen Koningin Juliana, die ge kleed was ln een eenvoudig zwart ensemble, en Prins Bernhard, die het admlraalsuniform van de Ko- ninkiyke Marine droeg.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1