(Esso) Kennedy moet oppassen! STAD EN PROVINCIE Vraagt U naar het geheel nieuwe wasmiddel In rood pak Het huwelijk van koning Hoessein Altijd warm water met Esso Gas ZEERIKZEESCHE NIEUWSBODE donderdag 4 mei i96i No. i8%6 i SPORT HM. de Koningin met de verpleegsterspop, die een delegatie van het Groene Kruis heeft aangebodenbij gelegenheid van het luisterrijke défilé op haar jaardag. Van het buitenlandse erf Vier blunders in vier maanden tijd De hoop, die de wereld sinds ja nuari jl. koesterde met betrekking tot het presidentschap van de Ver enigde Staten, dreigt in rook te vervliegen. Had met aanvankelijk van Kennedy een zeer krachtige houding verwacht, die eindelijk een einde zou maken aan de successen 1 an de Sow jets in de koude oorlog, het blijkt nu wel dat ook Ameri ka' s nieuwe president even weinig succes heeft als zijn voorganger, Eisenhower. Ongetwijfeld is John Kennedy een dynamischer figuur dan de vo rige president, doch men krijgt sterk de indruk, dat zijn jonge on ervarenheid en een manco in de voorlichting en de adviezen, oor zaak zijn van verschillende be treurenswaardige debacles die hij in deze enkele maanden op het ge bied van de buitenlandse politiek heeft moeten incasseren. Grote voorbeelden daarvan zijn wel het Cubaanse avontuur, de be sluiteloosheid in Laos, het dubbel spel rondom de Algerijnse rebellie en de gebleken verkeerde voorlich ting met betrekking tot de toestan den in Indonesië. CUBA EN LAOS Dat de V.S. achter de Cubaanse vluchtelingen zouden staan, viel te begrijpen. De houding van Fidel Castro ten opzichte van zijn grote buurman en de politieke ontwikke ling in Cuba zelf waren belangrijke redenen voor Washington, zich te gen de Cubaanse dictator te keren. Het motief luidde: wij zullen geen communisme dulden op de drem pel van de Verenigde Staten. Het échec van de invasie blijkt tenslot te veroorzaakt te zijn door onder linge verdeeldheid onder de Cu baanse réfugiés, doch tevens door verkeerde rapporten van de zo be roemde Amerikaanse inlichtingen dienst. Op grond van de verkregen informaties verwachtte president Kennedy reacties van leger en volk, die echter volkomen uitble ven. In de kwestie Laos, waar de pro- communistische Pathet Lao in op stand kwam tegen de westers-ge- zinde regering en snel succes boek te, dreigden de V.S. aanvankelijk met interventie onder het motto: wij zullen nooit dulden, dat zuid oost Azië in communistische han den komt. Nu blijkt, dat het Krem lin het westen misleid heeft door wapenstilstandsonderhandelingen toe te zeggen, doch inmiddels voort ging de Pathet Lao materiëel te steunen, stond Kennedy voor de zware beslissing zijn woorden waar te maken, dan wel te berusten. Ge zien de apathie tot vechten van de Laotische regering, werd de beslis sing er niet gemakkelijker op. Het zag er dus deze week naar uit, dat het Witte Huis Laos aan de com munisten zou moeten laten zonder interventie, waarmee het Kremlin in zuidoost-Azië als het ware zijn voet tussen de deur zette. ALGERIJE. Zagen wij reeds, welke slechte diensten de Amerikaanse inlichtin gendienst zijn president bewees in de kwestie Cuba, schrikbarend is het optreden van deze (particuliere) instelling in Algerije. Bewezen is, dat de Amerikaanse functionaris sen voor en tijdens de opstand de rebellerende generaals de mede werking van de Ver. Staten toezeg den onder het motief, dat Washing ton een einde wilde maken aan de eigengereide politiek van president De Gaulle. Niets bleek minder waar te zijn. Kennedy bood de Franse regering onmiddellijk zijn hulp aan, hiermee duidelijk bewijzend dat de activi teiten van de Amerikaanse agen ten niet door hun hoogste gezag gedekt werden. Ook met betrekking tot de chao tische toestand in Indonesië en de politiek van Soekarno werd Ken nedy verkeerd voorgelicht. De ver talers van de Amerikaanse ambas sade in Djakarta blijken hun werk te doen onder supervisie van de indonesische overheid. In hun ver talingen lieten zij opzettelijk alle communistische tendenzen in ge beurtenissen op maatschappelijk en politiek terrein weg, zodat men in Washington de indruk kreeg, dat de rode invloed in dat land van geen enkel belang was Uit alles blijkt, dat Kennedy in weerwil van zijn goede bedoelin gen - de dupe dreigt te worden van een aantal incompetente en onbe trouwbare medewerkers, die gro tendeels nog een erfenis vormen van het bewind van zijn voorgan gers. Wanneer hij hier niet snel de bezem hanteert, zal ook zijn pogen de koude oorlog in zijn voordeel voort te zetten, tot mislukken ge doemd zijn. Zeehonden in Veer se Meer KORTGENE, 2-5. Door de afsluiting van het Veerse Gat is voor minstens vijf zeehonden de terugtocht naar open water onmogelijk geworden. Het feit, dat een volwassen zeehond onge veer 16 kg. vis per dag con sumeert, brengt grote on gerustheid over de visstand teweeg bij de Noord Beve- landse sportvissers. Wel is het zo, dat er in het huidige Veerse meer veel vis voor komt en dat men niet bang behoeft te zijn voor een di rect merkbare terugggang in de visstand, doch de hon derden sportvissers stellen bepaald geen prijs op de concurrentie van de zee honden. De aanwezigheid van deze dieren is nog maar pas geconstateerd. Wat men er tegen zal en kan doen is nog niet bekend. BRUINISSE Burgerlijke stand en loop der bevolking over april 1961. Geboren: 8. Engel Adriaan, z.van A. C. Koster en E. J. van Popering. Gehuwd: 20 David Adriaan Gil- jam, 28 j. (van Eikerzee) en Janne tje Francina Hoek, 27 j. J.d. Overleden: 7. Eng?l de Ronde, 86 j.r wdn. van C. van der Est. Ingekomen: D. van Tuyl en gezin uit Woerden; I. de Waal en gezin uit Kortgene; Cornelis van Ruiven en gezin uit Oud Beijerland; Corne lis Pijpelink en gezin uit Terneu- zen; P. de Waal en gezin uit Kort gene; Jan de Hartogh uit België. Vertrokken: A. J. Moerman naar Breda; Wolfer A. Jumelet en gezin naar Rockanje; Jannetje Hoek naar Westerschouwen; Marinus Flier naar Dordrecht. De te Bruinisse in de Ned. Herv. kerk gehouden collecte voor de wederopbouw bracht f 250 op. Mej. Nellie Jumelet te Bruinis se is benoemd tot kantoorbediende op het kantoor van de Deltawerken afd. Grevelingendam Bruinisse. De heer Auke Wiebrens is be noemd tot knecht op het visserij vaartuig „Arend" van het bestuur der Visserijen op de Zeeuwse Stro men (vakature j. Verburg). JUDO Zierikzee verslaat Goes met 4-2. In het „Huis van Nassau" te Zie rikzee ,waar voor de eerste maal judo-kampioenschappen werden gehouden, is door diverse kansheb bers fel gestreden om de erepalm. Als inleiding van deze zeer ge slaagde avond schetste de judo leraar, de heer J. C. Peeters, in korte bewoordingen de waarde die van deze sport uitgaat, zowel voor de jeugd als de oudere beoefena ren. De demonstraties, welke een prettige afwisseling vormden tus sen de wedstrijden kregen van het publiek menig open doekje. Zo de monstreerde de jeugd zijn kunnen o.a. in: het vallen uit diverse stan den, het langzaam en snel uitvoe ren van de staande technieken, Randorie (een oefenvorm bij Judo), straatgevecht, wat een komische noot vormde en een partij tegen de leraar, waarbij deze op origi nele wijze werd gevloerd. De eerste graad jiu-jitsu werd gedemonstreerd door de dames G. Kossen en A. de Hooge, terwijl mej. Irene den Boer op vakkun dige wijze liet zien hoe een vrouw in een benarde positie zich een man van het lijf houdt. Bij de wedstrijden kwamen de volgende kampioenen uit de bus Jeugd tot 10 jaar: Paul Bezuijen. Jeugd 11 jaar: Wijnand de Boer. Jeugd 12 en 13 jaar: Jacob Fon- teijne. Jeugd 15 jaar: A .Jumelet. Jeugd 14 jaar: mej .D .Limburg. Bij de senioren ging de strijd tussen H. van Felius, K. Holm, H. v. d. Sande, J. Kuiper, F .de Feij- ter, E. v. d. Sande .C. Bouwer en J .Westdorp. Na enerverende par tijen kwam F. de Feijter als tri omfator te voorschijn. In de judo steden-ontmoeting tussen Zierikzee en Goes, welke door Zierikzee ge wonnen werd met 4-2, toonden de ze jongens dat ze in de korte tijd welke ze judo beoefenen (oktober 1960) al aardig wat in hun mars hebben. Duiveland I-Bruse Boys 8-6. Beide ploegen kwamen met drie invallers in het veld, waarbij op gemerkt ,dat zowel Duiveland als Bruse Boys een invaller-doelman hadden. De eerste aanval was voor de gasten. Linksbuiten J. Bal loste een hoog vleugelschot, dat over de handen van keeper Quist in de touwen vloog (0-1). Na ongeveer tien minuten kwam Duiveland door linksbuiten A. Geertse op de zelfde manier tot de gelijkmaker (1-1). De gastheren bleven druk uitoefenen en het werd dan ook al gauw 2-1, toen J. van Dijke de bal in het doel plaatste. Het werd zelfs 3-1 toen dezelfde speler doorbrak en hard inschoot. Een terugspeel bal van C. v. Weele werd door P. Roskam onderschept en zijn afge meten schuiver was onhoudbaar (4-1). Door enkele goede aanvallen succesrijk af te ronden, wisten de jongens uit Bru, achtereenvolgens door H. v. d. Werf en R. Haak, de stand op 4-3 te brengen. Juist voor rust wist de actieve K. v. d. Maas de keeper van de Boys met een welgemikte kopstoot te verschal ken (5-3). Na de thee begon Duiveland met een hevig offensief, dat leidde tot een prachtig doelpunt van A. Geertse. Even later was het J. v. Dijke die de stand op 7-3 bracht. He't werd zelfs 8-3 door R. Roks. Duiveland geloofde het nu wel en dat Bru nog wist in te lopen tot 8-6 door A. Kostense, H. v. d. Werf en de uitstekende Duinhouwer, deed niets meer af aan de over winning van de Oosterlanders. KORFBAL S.D.KB. Zeemeeuwen I-Velocitas I 15-2 Het trotse Velocitas van 1960, dat verschillende zware tegenstanders in het zand deed bijten, bezit nog een twaalftal, doch er zitten twee klassen verschil tussen het huidige en dat van vorig jaar. Waren de Zeemeeuwen wat schotvaardiger geweest, dan was zelfs een 25-tal doelpunten mogelijk geweest. In de 30e seconde mist M. van Dongen een strafworp. Er ontstaat dan een ware belegering van de Velocitas-korf. Toch duurt het nog een kwartier voordat C. Manni een strafworp benut (1-0). Het hek is van voor de korf en M. van Don gen zorgt voor 2-0. In een ogenblik zorgt de volgende aanval via H. Braam en J .v. Dongen voor 4-0. P. Quaak schiet zijn ploeg naar 5-0 maar dan gelukt het mevr. KLoet- Zorge bij een uitval tegen te sco ren (5-1). In de beginopstelling maakt Beppy van Dijke een verre treffer (6-1) en M. van Dongen verhoogt deze stand tot 7-1. Na de rust ziet J. van Dongen direct een goed schot een treffer worden (8-1), waarna Riet v .d. Berge nummer 9 aantekent. Elleke Krijger maakt 10-1 en D. Braam, die veel verre schoten waagt, heeft succes (11-1). Annie v. d. Berge ziet een goed schot met de hoogste eer beloond (12-1). Het overwicht blijft zeer groot en de bal komt practisch niet meer ,uit hef Velocitas-verdedi- gingsvak. Beppy van Dijke brengt de stand op 13-1, waarna Henk Braam de blauw-witte voorsprong op 14-1 brengt. Als het einde na dert, ziet Jan van Dongen nog kans een goede treffer te plaatsen (15-1), doch vlak voor tijd kan L. Hart de achterstand in deze zeer eenzijdige wedstrijd nog verklei nen tot 15-2. Ingezonden mededeling Gemakkelijker en beier hebf U nog nooit gewassen! automatische inweekwerking - vooraf weken overbodig nieuwe wonderbaarlijke waskracht 7 emmers sop in plaats van 6 uit een dubbelgroot pak, per groot pak een halve emmer 6op meer Al Uw wensen zijn vervuld de witte was - witter Kan niet de bonte was - helder en fris de fijn# was - luchtig en zacht. En alles zo gemakkelijk: zonder apart Inwekenezonder lang koken e zonder warm spoelen. ter kennismaking: VOETBAL K.N.V.B. Burgh-CIuzona 5-3. Burgh verrastte een talrijk pu bliek, nadat bij de rust Cluzona een verdiende 1-3-voorsprong had verworven, door na de thee een dermate geladen ploeg in het veld te sturen ,waar voor Cluzona geen houden meer aan was. Het werd de beste wedstrijd van het seizoen. Door deze uitslag is Grenswach ters kampioen geworden. Het wil in het begin van de wed strijd niet vlotten bij de groen- witten. Het is Tirions die de eerste voorzet naast kogelt. Bij een uit val kan Burgh een hoekschop for ceren, die keeper Matthijssen maar net kan wegwerken. Na 20 minu ten raapt Kloet de bal buiten de lijn op. De toegestane vrije schop wordt door G. Luijks keihard ach ter de verkeerd opgestelde Kloet geschoten (1-0). Na dertig minuten geeft M. Bakker een fraaie voor zét, die door Kees Rijnberg met een kopstoot in het net gedreven wordt (1-1). De vreugde is van kor te duur, want Luijk9 schiet een vrije trap van zeker 25 meter af stand achter ICloet (1-2). Cluzona houdt het beste van het spel en bij een voorzet van Roeken schiet van Geel via de handen van Kloet nummer drie in het net (1-3). Na de rust is het duidelijk dat Burgh het er niet bij laat zitten. Als Kees Rijnberg doorbreekt schiet hij tegen de keeper op, doch M. Bakker weet de bal op te van gen en onhoudbaar in te kogelen (2-3). Burgh wordt veel sterker en er hangen doelpunten in de lucht. Wel moet Cor Bouwman de bal van de doellijn trappen als Kloet reeds verslagen is, zelfs doet Kloet nog enige fantastische reddingen, doch dan kan M. Bakker de ge lijkmaker scoren (3-3). Cluzona komt er nu niet meer aan te pas. Bij een gelanceerde dieptepass geeft Kees. Rijnberg de bal ineens door naar Theo van Nieuwen - huijzen, die geen fout maakt (4-3). Ditzelfde tafereel speelt zich geen drie minuten later nog eens af, wat de stand op 5-3 brengt. Vlak voor tijd weet Kloet zich voor F. Luijks te werpen, wat een zeker doelpunt in de kiem doet smoren. KORFBAL S.D.K.B. Noad II-Unitas II 3-1 Al tien minuten na het begin van de oefenwedstrijd Noad II- Unitas II nam Dreischor door mevr. Tr. v .d. Linde-van Vliet de leiding (1-0). Ook Unitas kwam gevaarlijk voor de dag, maar vooral Judo Kouijzer werd dit keer goed in bedwang gehouden door van der Werve en Fonteine. Nog voor het verstrijken van de eerste speelhelft kregen de blauw-witten een straf worp toegewezen, welke door Schouwenaar op fraaie wijze werd benut (2-0). Na de hervatting wist M. v. d.. Schee al spoedig de korf te vin den (2-1). Een uitstekend door de zelfde 9peler ingeschoten bal bleef later even op de rand van de korf liggen en rolde daarna tergend langzaam weer naar buiten. Noad bleef een aardige partij korfbal spelen en zelfs de junioren konden goed mee. Kort voor het einde werd een goed ingeschoten bal van mevr. Nikerk-Goossens met een doelpunt beloond. Noad won met 3-1. CANNES. Woensdag begint in Cannes het 14e internationale film festival. Negenentwintig landen hebben 29 speelfilms en 29 korte films ingezonden - niet elk land is met één speelfilm en één korte film vertegenwoordigd - en buiten het kader van het festival zullen naar schatting nog 70 films wor den vertoond. FLITSEN UIT HET BUITENLAND ALGIERS. In Algiers worden pamfletten verspreid, waarin ge zegd wordt dat ex-generaal Salan, een van de vier leiders van de mislukte militaire opstand in Al- gerië ,het bevel op zich heeft ge nomen van de anti-Gaullistische ondergrondse beweging van de Franse „colons" in Algerië. PARIJS. Het Algerijnse geheime leger heeft te Parijs via de post pamfletten verspreid, waarin ge zegd wordt, dat honderd „mede plichtigen" van president de Gaul le zullen worden gedood voor elk doodvonnis, dat zou worden geveld in verband met een deel hebben aan de mislukte militaire opstand in Algerië. Hetzelfde geldt voor elke veroordeling tot levenslange gevangenisstraf, die in dit verband zou worden uitgesproken. ROME. Koningin Elizabeth van Engeland en prins Philip zijn dins dag in Italië aangekomen voor een officieel bezoek van drie dagen. Zij zullen op 5 mei de Paus bezoeken. NEW YORK. Secretaris-generaal Hammarskjoeld van de V.N. heeft president Kasavoeboe van Kongo verzocht „de weg vrij te maken" voor de stroom levensmiddelen en andere goederen naar de honge rende vluchtelingen in zuid-Kasai. WASHINGTON. In april is het aantal werklozen in de Verenigde Staten met 533.000 verminderd tot 4.962.000. Deze vermindering droeg echter geheel en al een seizoens karakter, zo werd dinsdag in een overzicht van de regering mede gedeeld. WARSCHAU. Door verzakking van de bodem op de plek in het Poolse district Swidnica, waar eens het concentratiekamp van de nazi's „Gross Rosen" stond, heeft men een massagraf kunnen ont dekken, zo meldt het Poolse pers bureau P.A.P. Men trof in het graf de geraamten aan van tientallen mensen tussen de 18 en 45 jaar oud AMMAN, 2-5. De verloofde van koning Hoessein is de enige doch ter van de Britse luitenant-kolo nel Antony Gardener, militair ad viseur van het Jordaanse leger, die sinds ongeveer een jaar in Amman is geplaatst. Zijn dochter is kortgeleden tot het Mohamme daanse geloof overgegaan. De verloving is de gehele afge lopen nacht met vuurwerk in de Jordaanse hoofdstad gevierd. De gehele dag waren alle regerings kantoren gesloten. Ingezonden mededeling Wat een gemak - op elk moment van de dag warm wa ter In keuken en douchecel. Zoveel als u wilt. Esso Gas maakt u het huishouden heel wat lichter. Eén fles be vat gegarandeerd 13 kg veilig gas, ook voor verwarming en om te koken. Mogelijkheden genoeg. Geen wonder datzoveelhuisvrouwen aan Esso Gasdevoorkeurgeven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 9