Drie Rode Tulpen Z"'H zin in WIN! „Vanzelfsprekend" verzet op Schouwen-Ouiveland Chefarine A 16 jaar geleden: Joost Ringelberg ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 4 MEI 1961 No. 18966 Schouwen-Duiveland 1944 - de bezettingstijd loopt ten einde. De Duitsers worden steeds waakza mer, maar toch vinden situaties als hierboven geschetst bijna dagelijks plaats. Eén ding is hierbij onver anderlijk: de aanwezigheid van Joost Ringelberg, daar waar ge holpen moet worden. Schaapherder Ringelberg -de man voor wie tij dens en na de oorlog één ding ge lijk bleef: de stilte waarin hij werkte en nóg werkt. Want iedere dag immers waakt hij over zijn kudde, ver van alle mensenrumoer langs eenzame dijken. Stil en eenzaam is het ook waar hij een huis vond naar zijn zin, midden in die uitgestrekte polders tussen Dreischor en Noordgouwe. Als we hem hier gevonden hebben is Ringelberg kort in zijn commen taar over zijn ondergrondse werk: „Je was jong en dacht er niet aan wat zou kunnen gebeuren". En om dat hij ihet allemaal zo vanzelfspre kend vindt praat Ringelberg niet graag over die tijd toen zijn huis in Zierikzee plaats van samen komst vormde voor de kern van de O.D. op Schouwen-Duiveland. Toch hoorden we het verhaal van Her man de Leeuw, de Drent in Ame rikaanse dienst. Eén van de twee mannen die uit de bedstee spron gen en wiens geschiedenis op het eiland eigenlijk begint bij Jacobus de Jonge en Marinus van der Velde in Sirjansland. Toen het kleine dorp werd geëvacueerd moesten zij als kantonniers blijven. Gevonden Van der Velde betrok met zijn ge zin de woning aan 't haventje „De Staart", de familie De Jonge de drooggelegen boerderij „Favoriete" aan de Noordhoek. Toen zij hoor den dat in Duiveland een tommy was ontvlucht uit een voor Arn hem bestemd maar tussen Ouwer- kerk en Nieuwerkerk neergekomen zweefvliegtuig doorzochten De Jon ge en Van der Velde boerderij na boerderij in het geïnundeerde ge bied - ondanks de steeds groter wordende waakzaamheid van de vijand. Bram en Johannes„ de zoons van De Jonge en Van der Velde, hielpen dapper en zij vonden uit eindelijk de gevluchte soldaat. Het bleek een Hollander te zijn, ge naamd Herman de Leeuw, die toen hij gevonden werd maar één ding zei: „aan die stinkerds geef ik m° nooit over". De kantonniers wisten voor een bootje t'e zorgen en de Leeuw werd ondergebracht in een leegstaande woning in Sirjansland. Twee maanden lang verzorgden de De Jonges de eenzame man in het verlaten dorp, waar slechts de ratten welig tierden. Iedere avond brachten ze hem per bootje van „Favoriete" eten en drinken, tot dat Duitse patrouilles meer en meer actief werden in en rond Sirjansland. Toen nam Jacobus de Jonge de soldaat in huis. Op de boerderij, al was deze omgeven door Duitsers met mitrailleurs en anti-tankgeschut. Twee maanden bleef de Drent opgenomen in het gezin, samen met nog een onderduiker. Hieraan kwam een eind op het Duitse bevel dat all? nog aanwezige mensen Dui veland moesten verlatenZo ook de Van der Veldes, die van „De Staart" met een kruiwagen met wat spulletjes heel naar Dreischor lie pen, en de familie De Jonge. De Leeuw en de onderduiker werden diep het geïnundeerde gebied inge bracht - op hoop van zegen. Brui- nisse lag immers al onder gealli eerd vuur. Duiveland was nie mandsland geworden. Verboden gebied, slechts met levensgevaar te betreden. Op zoek Voor ieder verboden niet voor Joost Ringelberg en zijn broer Jan, die niet een vergunning om zoge naamd „schapen te leveren" aan de „Weermacht" op zoek gingen naar De Leeuw en de onderduiker. Het was Joost die de mannen, zoals ge zegd, uiteindelijk vond en ze des avonds samen met zijn broer van af de Rampertsedijk in Zierikzee in veiligheid bracht. Het was een buitengewoon zware tocht, kris kras door het watergebied, die ge lukkig zonder op patrouilles te sto ten kon worden volbracht. Het wel kom bij Joost's vrouw was er naar!! Op deze wijze bracht Ringelberg er velen in veiligheid. „Maar" zegt hij, „het was toch vanzelfsprekend dat we dat deden"!De Jonge en de 73-jarige Van der Velde ma ken al evenmin veel ophef overdie tijd. Al verkeerden zij dikwijls in levensgevaar, ze dachten zelfs niet aan de risico's die stonden op het helpen van geallieerde vliegers of onderduikers. Velen hebben intussen aan het optreden van slechts een handje vol dapperen op Schouwen-Dui veland hun leven te danken. De geschiedenis van Herman de Leeuw is immers maar een uit vele. Zélf zullen de mannen er niet over praten - ook niet op be vrijdingsdag. Daarom spraken wij met Ringelberg, de onveran derlijke natuurmens, met De Jonge, nog altijd kantonnier in Sirjansland en met Van der Velde, de oud-kantonnier die geniet van een welverdiende rust. En we weten het nu: het was „vanzelfsprekend" wat zij en en kele anderen deden. En aus was het goed - ook dit is van zelfspre kend. MARINUS VAN DER VELDE fietstochtjes naar „De Staart" (Foto's: Zierikzeesdhe Nieuwsbode). JACOBUS DE JONGE 't ging allemaal vanzelf Bespuiting met gif Zware slag toegebracht aan de bijenstand te Nieuwerkerk ZIERIKZEE, 2-5. Tengevolge van het bespuiten van een perceel kool zaad met een bestrijdingsmiddel op zaterdagmorgen is een zware slag toegebracht aan de bjjenstand in Nieuwerkerk. Van meer dan 20 kasten vonden bjjna alle vliegbijen, 70 a 80 pet. per volk - de dood, hetgeen een grote teleurstelling be tekent voor de plaatselijke ama teur-imkers en een schadepost van naar schatting vier zeshonderd gulden. Negen van de verloren gegane kasten stonden opgesteld - naar wij vernemen met toestemming van de eigenaar - in het bewuste per ceel koolzaad. Deze bijen behoor den aan een Rotterdamse familie. De andere kasten behoorden toe aan Nieuwerkerkse imkers, die het nu dit jaar zonder honing zullen moeten doen. „Waarschuwingsdienst"? Onlangs werd in een uitvoerig artikel in het „Vrije Volk" gewe zen op de grote sterfte die kortge leden optrad onder de bijenvolken op Walcheren en Zuid-Beveland wegens bespuitingen met giftige stoffen. No gsteeds is het zo dat niemand verplicht kan worden de schade te vergoeden als hij door het spuiten met gif de imker scha de toebrengt. Zo ontstond vorig jaar groot rumoer in de Flevopolder om de grote sterfte door giftige bestrijdingsmiddelen, maar de schae werd niet vergoed. Ook op Schouwen-Duiveland is al verschillende malen schade aan de bijenstand toegebracht. Op Wal cheren denkt men in de richting van een „waarschuwingsdienst" voor het spuiten met giftige stof fen. Het lijkt er op dat een derge lijke dienst op Schouwen-Duive land eveneens noodzakelijk gaat worden wil men verdere onverach te ongelukken als zaterdag te Nieuwerkerk voorkomen. Ingezonden mededeling Krachtige bestrijding van pijn of griep zonder de maag van streek te makent leder tablet Chefarine „4" bevat 4 beroemde geneesmiddelen, die elk afzonderlijk In de hele wereld beroemd zijn geworden. Een van deze middelen Is Chefarox en dient In het bijzonder om de maag te beschermen. Ook zij die een gevoelige maag hebben kunnen zonder be zwaar Chefarine „4" gebruiken. Het Is een ideaal middel om pijn of griep snel en doel treffend te bestrijden. ,r Bij pijn, griep of „landerig" gevoel zorgt eon onkel labiel, dat U mei plezier Uw werk kunt doen 1 Koker i 20 tabletten 10.80. KERKNIEUWS Nëd. Herv. Kerk Beroepen te Birdaard (Fr.) (toez.) H. J. de Jong, Tienhoven; te Gar deren: H. Goedhart, Rotterdam- Delfshaven; te Hattem (toez.): W. A. Poort, Hees; te Nijmegen (toez.): B. A. Dagevos, Hattem. Aangenomen het beroep van de Gen. Syn. als pred. voor buitengew. werkzaamheden (vormingsleider vormingscentrum Barchem): dr M. de Jonge. Blija. Bedankt voor Huizen (N.H.): N. den Oudsten, Amersfoort; voor Nieuwland-Oosterwijk: T. Door nenbal, Oene. FEUILLETON f36) „Kom maar mee", zei hij kalm. Ze stapten de straat op en Piet deed de deur achter zich op slot. Daarna liepen ze zonder zich te haasten in de richting van de gracht. Toen ze de hoek omsloegen keek Piet nog even verstolen ach ter zich, maar de kinderen speel den er nog steeds en verder was er niets bijzonders te ontdekken. Op de gracht slaakte hij een lange zucht van verlichting, maar vlug ging hij nu verder, Fennie nog steeds bij de hand vasthoudend. „Ik weet het niet zo, zus", zei hij op gedempte toon, „of 'die gein tjes van jullie wel zo onfeilbaar zijn geweest. Maar één ding staat vast: beneden ons was de prinse- marij, dat rook ik. Ik heb er altijd een voorgevoel van als er gladak kers in de buurt zitten. Het kan zijn, dat ze achter mij aanzitten om te weten te komen, wat ik van plan ben. Maar aan de andere kant: ik ben nog maar enkele uren vrij en mij kunnen ze dus niks ma ken. Nee, zus, ik heb zo het idee, dat ze jou moeten hebben". „Je bent gek", antwoordde ze spottend. „Geen mens, die het in zijn hoofd zal 'halen om mil te ver denken". „Wees daar maar niet zo zeker van Wacht, daar komt net een taxi anHében je vrij?" ,,Ja meneer, stap maar in. Waar heen, zal 't wezen?" „Centraal Station". „Komt voor de bakker". Bij het station betaalde Piet en liep met Fennie de hal binnen. Aan de automaat kocht hij twee per ronkaartjes en liep temidden van de reizigers met Fennie door de tunnel. Maar inplaats van een per ron op te gaan,, liep het tweetal naar de uitgang aan de achterzij de, leverde de perronkaartjes in en stond op de De Ruyterkade „Kom mee", zei hij, „we gaan de door Frank van Falckenoort jr. pont op. Aan de overkant heb ik nog een kennis zitten". „Wat moet dat met die wagen* Piet?" „'O,, ik bel straks uit een cel Kees wel even op en zeg hem, waar hij staat. Hij krijgt hem ook wel zon der sleuteltje openi". Even later stond het tweetal op d'e pont en voer naar de overkant van het IJ. Hoofdstuk 17. Koks krijgt een draad, in handen. Binnen enkele uren werd er in Doornstad en in Zeist een koorts achtige aktiviteit ontwikkeld. Dank zij de tip van chauffeur Geert Bar- ten waren verschillende afdelingen van recherche en politie in de weer gekomen. De Zeister politie 'had uitgekiend, wie de eigenaar van de villa was en dat deze met vakan tie vertoefde in het buitenland. Dit laatste was voldoende excuus om een kijkje te gaan nemen in de woning. Wat de Zeister politie dan ook deed. Men zou immers altijd kunnen volstaan met 'het motief, dat men onraad had waargenomen en dan zou de eigenaar niet anders dan dankbaar kunnen zijn voor zo veel politiële oplettendheid. Het onderzoek in de villa was niet zonder resultaat:. Aangezien Koks de Zeisier politie verteld had, dat een en ander verband kon hou den met de enige dagen geleden gepleegde roofovervallen* be schouwde de Zeister politie het als een eer nauwkeurig het hele huls te onderzoeken. Om te beginnen was de as in de open haard van de voorkamer voorzichtig bij elkaar geschept en in een zak gedaan. Dat moest maar eens microscopisch en scheikundig onderzocht worden. Verder wanneer op verschillende plaatsen vingerafdrukken gevon den. Soms vele door elkaar maar in ieder geval was alles opgeno men en wellicht zou dit van belang kunnen zijn. Ook de autosporen achter in het park waren gefoto grafeerd. En dan was er nog een belangrij ke ontdekking gedaan in de kelder. Op de muren vertoonden zich na melijk schroeiplekken, alsof be paalde delen aan een grote hitte waren blootgesteld. Een der poli tiemannen onderkende de oorzaak: „afkomstig van een steekvlam" was zijn konklusie. Maar ook in Doornstad zat Koks niet stil. De mededeling .van Geert Barten, dat hij het meisje de Zwa luwstraat nummer twee- of vier en veertig had zien binnengaan, had hem te denken gegeven. Hij kende Fennie Laman niet persoon lijk. Laman had hem wel eens van zijn dochter verteld. Dat ze in een boekwinkel werkte en zo. Maar verder niets. En de leeftijd klopte wel zo'n beetje. (Wordt vervolgd). Ingezonden mededeling Plastic? Hardboard?^ SNELFIX plakt 't. Doe-het-Zelver - Vakman pakt 't. SCHAKEN Sohaakvercniglng „Zierikzee" Do uitslagen van de op dinsdag avond gehouden wedstrijden van de Zierikzsesche Schaakvereniging zijn als volgt: Groep I: A. J. Hendrikse-J. J. v. d. Ende 0-1; dr. J. J. Westendorp Boerma-O. Vleeshouwer 1-0; M. J. Enzlin-O. Vleeshouwer 0-1; ir. J. J. Elzerman-J. J. v. d. Ende 0-1. Groep II: C. F. Mulders-M. M. de Raat 0-1; C. Veling-E. Statema 1-0; H. E. S. Sinck-A. Kooy 1-0; R. Huneman-J. Huysman 1-0; A. Kooy-C. Veling 0-1. SCHIPHOL. Ter gelegenheid van de nieuwe lijn, Amsterdam-Hono lulu, die de Canadian Pacific Air lines geopend hebben, is van Schip hol de 22-jarige Jenny van Wllige één der Haarlemse bloemenmeisjes, naar Hawai vertrokken. SPORT DAMMEN Damvereniging „Zierikzee" Uitslagen van de gehouden wed strijden op 21 en 28 april 1961. A Knulst-S. W. M. Dijkman 0-2; Jac. de Vrieze-S. W. M. Dijkman 2-0; S. W. M. Dijkman-A. Knuist 2-0; K. B. Hogerland-J. P. Ge- leijnse 0-2. Door deze overwinning heeft de heer J. P Geleijnse voor het sei zoen 1960-1961 het kampioenschap behaald, waaraan wij gaarne onze hartelijke gelukwensen verbinden. ATLETIEK Mooie prijzen voor atletes van 'Delta-Sport' Aan de grote atletiekwedstrijden in Den Haag van het afgelopen weekend is door een kleine groep atletes van de S.V. „Dela-Sport" deelgenomen. Daar geheel Zuid- Holland en ook nog velen uit de Zaanstreek present waren, zijn de le prijzen van Cathrien Schot en Jopie Stoutjesdijk dan ook zeer op merkelijke prestaties. Jopie werd le op de 60 m. meisjes C, tijd 8.3 sec. Tevens behaalde ze nog een 3e prijs verspringen bij de B meis jes (dit is de daaropvolgende oudere 'klasse in leeftijd) met een prachti ge sprong van 4.59 m. Cathrien was op haar favorite nummer, 't hoog springen meisjes A een klasse apart 1.50 m. hoog zegt genoeg. Bij -de dames D pakte ze ook nog een 2e prijs weg met de discus, ruim 27 m.- Tenslotte behaalde de nog jeug dige Jopie Verwest haar eerste Hollandse succes, nl. een 3e prijs met de kogel, meisjes C. KORFBAL S.D.K.B. Burgh II DOSKO I 5-1 Een voor de Burgh-reserves ge flatteerde overwinning,, want na de rust was DOSKO beslist niet min der dan de groen-witte ploeg. Na enige goede wederzijdse aanvallen, waarbij de verdedigingen de baas blijven, neemt Burgh een zekere veldmeerderheid. In de 21e minuut schiet Greetje Bolkenbaas Burgh II naar een 1-0 voorsprong. Ver woed valt DOSKO aan doch heeft geen geluk. Meer geluk heeft Cora Bouwman die een schot in de korf ziet verdwijnen (2-0). Na de vak wisseling krijgt Burgh een minder goed middenvak, zodat DOSKO weer wat meer in de aanval komt. Een doelpunt valt aan de andere kant, als bij een doorbraak Nico de Graaf geen fout maakt (3-0). Vlak na de rust loopt C. Kooman langs zijn tegenstander en zorgt voor 4-0. Burgh gaat het nu wat kalmer aan doen en de ploegen wegen tegen el kaar op. Via A. Jonker kan DOSKO tegenscoren (4-1), doch kort voor tijd zorgt J. Rijnberg voor 5-1, waarmee tevens het einde komt. DUIVENSPORT P.V. „Do Brusc Trekker" Door de „Bruse Trekker" werd deelgenomen aan de wedvlucht uit Neufvilles. De uitslag was als volgt: Ph. Steketee, Bru 1, 2, 8, 9, 19; A. J. IJzelenberg, Bru 3, 7, 10; P. Zand dijk, Sirjansland 4, 5, 11, 14, 16; C. Bal, Sirjansland 6; C. S. Capelle, Bru 12, 17, 20; Jan Bal, Bru 13„ 15, 18; A. S. de Koning, Bru 21, 22. le en 2e overduif A. J. IJzelen- berg. 3e overduif A. S. de Koning. De vlucht had een traag verloop. Ingezonden mededeling werkt nog altijd in stilte Door de vuile ramen tuurt Joost Ringelberg, de schaapherder, in de kamer van het verlaten spulletje. Er ligt water onder de tafel op de stoffige houten vloer! Een klein plasje water dat langzaam groter wordt - groter wordt. Zou die opgejaagde tommy dus tóch hier zijn? Joost draait zich om. Ziet geen onraad op ae troosteloze water vlakte rondom, het ondergelopen Duiveland. Hij aarzelt niet. Trapt de wrakke deur in. Het hout breekt knallend in de onzindelijke atmosfeer, de vochtige stilte splijt uiteen. Tastend schuift Joost het gangetje door, de schemerdonkere kamer in. Als hij de in een hoek getrapte laarzen ziet vloeit hieniit nog steeds een grillig stroompje water naar de plas onder de tafel. Joost verstijft. Vergeet de ratten die in paniek wegvluchten. Dan, in één sprong is hij bij de bedstee. Riïkt de gordijnen weg. Uit het donkere gat springen twee kerels. Een revolver blinkt maar er volgt geen schot Even later zitten de mannen samen aan de lamme tafel. Ze praten gedempt. „Dus tot vanavond aan de Rampertsedijk". Een van de mannen uit de bedstee herhaalt de simpele woorden van Joost, die met een handdruk afscheid neemt en vertrekt op z'n primitieve vlot - het water over.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 5