In Engeland staat super-spion voor zijn rechters Bevrijding van honger TWEE BEELDEN VAN KONINGINNEDAG OP SCH-DUIVELAND. Al de opgewektheid van het zo hijzonder geslaagde Oranjefeest in Re- nesse spreekt wel uit het gelaat van deze dorpsschoneéén van de „pas sagiers" in de kruiwagenrace die het bepaald niet gemakkelijk had het ei op de lepel te houden. Als we dit zo aanzien geloven we graag dat er aan „stuurlui" geen gebrek was voor dit vrolijke programma-onder deel. Leo van Gastel (6), Wim van Klooster (7) en Aat Ketting (5) versierden het zelf op Koninginnedag in h et stil in voorjaarsweelde badende Schuddebeurs. Met z'n drietjes trokken ze uitgerust met toeter, lampion en stok de polder in, want ook zij waren feestelijk gestemd en dat moest natuurlijk naar buiten toe getoond worden. Zo gaat dat in de plaatsjes en in de polders waar geen écht feest kan zijn. Of Leo, Wim en Aat daarom minder plezier hebben gehad? Dat is hiermee natuurlijk niet gezegd! (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode). George Blake werd vurig communist »EN. 4-5. Volgens persbe- grootste belang waren. Zi, LONDEN, 4-5. Volgens persbe richten heeft George Blake, de Britse regeringsambtenaar ,die woensdag in Londen tot 42 jaar gevangenisstraf is veroordeeld, wegens het uitleveren van gehei men aan de Russen, tijdens de laat ste wereldoorlog in Nederland ge werkt voor Britse agenten. Hjj zou via Frankrijk en Spanje naar En geland zijn gevlucht. Blake, die een talenkenner ge noemd wordt, heeft van 1943 tot 1948 bij de Britse marine gediend. Zoals gemeld kwam hij in 1948 bij de buitenlandse dienst. Zijn eerste post was vice-consul in Se oel. In 1950 werd hij door de com munisten geïnterneerd. In 1951 tijdens zijn verblijf in een noord- Koreaans gevangenenkamp,, zou hij tot de conclusie zijn gekomen dat het communistische systeem beter was dan het westerse en de overwinning verdiende. Na zijn vrijlating keerde hij naar Engeland terug, waar hij in het huwelijk trad. Niet om geld Lord Chief Justice Parker, zei dat de door Blake aan de Sowjet-Unie verstrekte inlichtingen van het DEN HAAG, 3-5. De Stichting Nederlandse Organisatie voor In ternationale Bijstand (Novib), heeft verzocht in deze dagen, waarin de bevrijding van Nederland wordt gevierd, per Nederlander een gul den te schenken voor „de bevrij ding van medemensen van de hon ger". Het bedrag dat in deze actie wordt ingezameld zal een aanloop som zijn voor de uitvoering van een groot voedselverbeteringspro- ject in Afrika, dat onder het motto bevrijding van hongef' door de Novib in samenwerking met de voedsel- en landbouworganisatie F.A/O. van de Verenigde Naties zal worden uitgevoerd. (Bijdragen kunnen gestort worden op giro 100200 van de anti-honger actie in Den Haag). grootste belang waren. Zijn ver raad maakte een groot deel van de Britse inspanning „volkomen nut teloos". Volgens Parker was het Blake niet om geld begonnen. Hij was een vurig aanhanger van het communisme geworden. Bijzondere steen gevonden in N.-Brabant GRONINGEN, 3-5. Vrijwillige medewerkers van het biologisch in stituut der Rijksuniversiteit te Groningen hebben enkele dagen geleden, zoals gemeld, in Noord- Brabant een bijzondere steen op gegraven .Hierop is een menselijke figuur gegraveerd. De vindplaats die voorlopig niet nader kan wor den aangeduid, is het terrein waar op vroeger reeds door dr. Aquilas Wouters en dr. A. Bohmers opgra vingen zijn verricht, aldus verna men wij vanmorgen op een pers bespreking, tijdens welke ons de vondst werd getoond. De gevonden werktuigen behoren tot de zogenaamde Ahrensburger- rendierjagercultuur uit de laatste fase van de ijstijd. Van houtskool in de cultuurlaag kon de ouder dom met behulp van de radio actieve koolstofmethode bepaald worden op 11.000 jaar (9000 voor Christus). Aan een gelijke ouder dom van de gegraveerde steen kan niet worden getwijfeld. Het aprilweer op Schouwen-Duiveland In de maand april 1961 viel in Duiveland 65 mm. regen, tegen een normale hoeveelheid van 47 mm. April was daardoor aan de natte kant, wat evenwel als voordeel had, dat op die plaatsen, die niet door structuurbederf van de grond zijn aangetast, het gewas goed voor de dag kwam, want de gemiddelde temperatuur was normaal, zodat van groeizaam weer kon worden gesproken. Toppen in de regenval waren 2 april, toen 13 mm. en 13 en 16 april, toen 10 mm. neerslag werd afgetapt. Geslaagde schoolatletiekwedstrijden s.v. „Delta-Sport" Onder auspiciën van de S.V. Delta-Sport" werden schoolatle tiekwedstrijden gehouden. Deze wedstrijden startten op zaterdag j.l. en werden op Koninginnedag afgesloten. De volledige uitslagen zijn als volgt: Hardlopen jongens 1. Bas Linders (o.l.s.) 4 pnt.; 2. Leen Schot (chr.s.) 3 pnt.; 3. Fol- mer (chr.s.) 2 pnt.; 4. Nico Krijger (o.l.s.) 1 pnt. Dit zijn de leerlingen van de 6e klas. De uitslagen van de 5e klas zijn: 1. Kees Stoutjesdijk (o.l.s.) 4 pnt.; 2. Bij de Vaate (chr.s.) 3 pnt.; 3. Van Ginneken (r.k.s.) 2 pnt.; 4. Van Dongen (chr.s.) 1 pnt. Van de 4e klas: 1. Harry Veling (chr.s.) 4 pnt.; 2. Ben Schot (chr.s.) 3 pnt.; 3. Mol (o.l.s.) 2 pnt.; 4. Van Dienst (chr.s.) 1 pnt. Hardlopen meisjes 1 .De Jonge (chr.s.) 4 pnt.; 2. Sies (o.l.s.) 3 pnt.; 3 .De Vlieger (chr.s.) 2 pnt.; 4. Van Ginneken (r.k.s.) 1 pnt. Dit zijn de leerlingen van de 4e klas. De uitslagen van de 5e klas zijn: 1. Mays (o.l.s.) 4 pnt.; 2. Rentzing (o.l.s.) 3 pnt.; 3. V. d. Berge (chr.s.) 2 pnt.; 4. v .d. Wiele (o.l.s.) 1 pnt. Van de 6e klas: 1. Verwest (o.l.s.) 4 pnt.; 2. De Vlieger (chr.s.) 3 pnt.; 3. Gasper (chr.s.) 2 pnt.; 4. Kou- wenberg (o.l.s.) 1 pnt. Van de o.l.school werd aan het hardlopen door 27 leerlingen, n.l. 16 meisjes en 11 jongens deelgeno men .Van de chr. school door to taal 30 leerlingen: 13 meisjes en 17 jongens. Het nummer hardlopen werd gewonnen door de chr. school Verspringen jongens 1. V .d. Hoek (o.l.s.) 4 pnt.; 2. Vis ser (voorber.) 3 pnt.; 3. Linders (o.l.s.) 2 pnt.; 4. V. d. Werve (o.l.s.) I pnt. (Allen 6e klas.) Van de 5e klas zijn de uitslagen: 1. Stoutjesdijk (o.l.s.) 4 pnt.; 2. Van Ginneken (r.k.s.) 3 pnt.; 3. Beije (chr.s.) 2 pnt.; 4. Van Dongen (chr. s.) 1 pnt Verspringen meisjes 1. Verwest (o.l.s.) 4 pnt.; 2. De Vlieger (chr.s.) 3 pnt.; 3. Kouwen- berg (o.l.s.) 2 pnt. (6e klas). Uitslagen 5e klas: 1. Mays (o.l.s.) 4 put.; 2. De Vlie ger (chr.s.) 3 pnt.; 3. Rentzing (o.l.s,) 2 pnt.; 4. Van Ginneken (r.k.s.) 1 pnt. Aan het nummer verspringen namen van de o.l. school totaal 23 leerlingen deel, n.l. 12 meisjes en II jongens. Van de chr school 6 meisjes en 3 jongens, totaal 9. Het In Zuid-Afrika zijn woensdag ochtend vroeg in vele negerdorpen huiszoekingen gedaan naar politie ke vlugschriften en wapens. Men gelooft dat de regering hiermee afbreuk wil doen aan verwachte betogingen tér gelegenheid van het uitroepen van de republiek aan het eind van deze maand. Er zijn ook woningen van blanken doorzocht. Prins Bernhard is per helicop ter opgestegen vanuit Yeovilton, Somerset (Zuid-Engeland) vooreen bezoek aan het marinecentrum in Portland aan de Zuidkust .De prins landde met het toestel op het dek van de Nederlandse kruiser „De Zeven Provinciën". De kruiser, die op oefening is, stoomt het Kanaal af tot Dartmouth DELFZIJL. Delfzijl krijgt het eerste zee-apuarium van noord- Nederland. Burgerij en bedrijfsle ven hebben tienduizend gulden bij eengebracht, om een grote oorlogs bunker in te richten tot een expo sitieruimte met bijna veertig aqua ria. De kleinste bak heeft een in houd van 200 liter, de grootste 3000 liter. Ds totale oppervlakte aan glaswanden bedraagt 25 vierkante meter. De kwestie van de werktijdverkorting in het bouwbedrijf DEN HAAG, 2-5. Na afloop van het tussen de regering en de Stich ting van de Arbeid gehouden pers conferentie is het volgende geza menlijke communiqué uitgegeven: „Naar aanleiding van de brief van de Stichting van de Arbeid van. 12 april heeft een bespreking plaats gehad van de regering met het be stuur van de Stichting van de Ar beid, Van de zijde van de regering; werd aan dit gesprek deelgenomen, door minister-president, prof. dr- J. E. De Quay, de minister van so ciale zaken en volksgezondheid, mr dr. CH. J. M. A. van Rooy, die staatssecretaris van sociale zaken: en volksgezondheid, de heer B. Roolvink en de minister van econo mische zaken A. Iprof. mr. J.. Zijlstra. Ook vertegenwoordigers van het college van rijksbemiddelaars en de stichting van de arbeid. Dit over leg zal erop gericht zijn, gezamen lijk na te gaan op welke wijze de werktijdverkorting in het bouwbe drijf zoals voorgesteld zou kunnen, worden verwezenlijkt". verspringen werd gewonnen door de openbare lagere school. Aan het hardlopen en versprin gen namen in totaal van de o.l. school 50 leerlingen deel, van de chi\ school 39 en van de r.k. school 7 leerlingen. De beker werd ge wonnen door de o.l. school STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Wedstrijdprogramma H.S.V. „Oosterschelde" Op de onlangs gehouden algeme ne ledenvergadering van de hen gelsportvereniging „Oosterschelde" zijn de volgende wedstrijden (in verenigingsverband) vastgesteld: 6 mei aan de buitenkant (wed strijdleider de heer P. Coppoolse); 27 juni: avondwedstrijd in het Kaaskenswater; 22 juli: wedstrijd in de kreken van Ouwerkerk; 9 september: wedstrijd in de kre ken van Ouwerkerk. Voor de junioren van 10 tot en met 16 jaar zijn eveneens een twee tal wedstrijden vastgesteld en wel op 3 juni aan de buitenkant en op 1Q augustus in het Kaaskenswater. Op 22 mei a s. (tweede Pinkster dag) organiseert de H.S.V. „De Zee baars" haar tweede grote interna tionale zeehengelwedstrijd te Scher- penisse. Gevist zal worden aan de Oosterschelde nabij Stavenisse. BURGH Twee en tachting kinderen halen frisse neus ,De Koebel" beleefde op Konin ginnedag een massale intocht van schoolkinderen. Een dergelijk aan tal (82), heeft nog nooit onderdak in dit conferentie-oord gevonden. Het waren kinderen van de vijfde klassen van de openbare lagere school „De Canteclaer" uit Hoog vliet. Behalve twee onderwijzers kwamen enkele dames uit Hoog vliet mee, die voor de maaltijden zorgen. De kinderen werden ge bracht in één bus, een z.g. dub beldekker, van het type zoals in Londen wordt gebruikt. Overdag wordt veel studie van de natuur gemaakt, vogels worden beluis terd en zo mogelijk bekeken, ter wijl dan in de late namiddag een opstel van het geziene moet wor den gemaakt. Verder wordt veel aan sport en spel gedaan, woens dagavond werd gevoetbald tegen de hoogste klassen van de o.l. school te Burgh, die door de Burghse voetballers met 3-1 werd gewonnen. Zaterdag vertrekken de kinderen weer naar hun omgeving van ben zinetanks en kraakinstallaties, waar soms dagen voorkomen dat het dorp niet uit de rook komt, afkomstig van de grote industrieën uit het Botlekgebied. ZIERIKZEE De behendigheidswedstrijden op Koninginnedag Op Koninginnedag werden - ge lijk gemeld - behendigheidswed strijden voor berijders van fietsen en bromfietsen georganiseerd door de M C. „Sparta" op het sportpark. Niet minder dan 75 fietsers namen deel en een zestal bromfietsberij ders. De publieke belangstelling was zeer groot. De uitslagen van de wedstrijden volgen hieronder. Wielrijden t.m. 10 jaar: le prijs Robby Hendrikse, 2e pr. Hans van Urk, 3e pr. Tom Timmerman, 4e pr. W. v. d. Heuvel, 5e pr. Joh. Bol kenbaas. Wielrijders boven 10 jaar: le pr. H. Verschuur, 2e pr. Joh. v. d. Doe, 3e pr. L. Korsten, 4e pr. J. de Booy, 5e pr. M. v. d. Heuvel, 6e pr. J. Stoel, 7e pr. W. Schot, 8e pr. A. de Looff, 9e pr. P. de Oude, 10e pr. L. Berrevoets, lie pr. A. Berrevoets, 12e pr. C. Bij de Vaate, 13e pr. J. Timmerman, 14e pr. P. v. d. Hulle, 15e pr. Joh. Schot. Bromfietsen: le pr. A. van Mou- rik, 2e pr. P. A. Wansink, 3e pr. H. de Keijzer, 4e pr. R. v. d. Wekken, 5e pr. P. A. v. Mourik, 6e pr. A. de Spirt, 7e pr. Schilperoort. Verwachting tot vrijdagavond: Vrij warm De ministerraad van de E.E.G. heeft woensdag in Brussel besloten de Afrikaanse landen, die met de Europese Gemeenschap zijn geas socieerd, uit te nodigen begin juni in Brussel een voorbereidende con ferentie bij te wonen, als voorbe reiding voor een later op ministe rieel niveau te houden gesprek over de bestaande vraagstukken. Vrij warm met aanvankelijk op klaringen en later weer toenemende kans op een regen- of onweersbui; overwegend matige wind tussen zuidoost en zuidwest. 5 mei. Zon op 5.04, onder 20.10. Maan op 0.03, onder 9.02. Laatste kwartier: 7 mei te 16.58. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 5 mei 6.23 v.m. 18.41 n.m. BROUWERSHAVEN 5 mei 5.47 v.m. 18.17 n.m. Springtij: 9 mei. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 6-5. Het K N.M.I. deelt mede: Ten westen van Schotland handhaaft zich een lage drukgebied met ten zuiden er van een oceaan storing, die in de richting van de ingang van het Engelse Kanaal koerst. Aan de voorkant van deze storing stroomt een hoeveelheid warmere lucht via Frankrijk naar onze streken. Het doordringen van deze warmere lucht gaf aanleiding tot plaatselijk regen. Morgen zul len aanvankelijk opklaringen voor komen met vooral in het binnen land vrij warm weer. Naarmate de storing bij het Engelse Kanaal dich terbij komt neemt evenwel de kans op regen of onweersbuien weer toe. In west Palm Beach in de Ame rikaanse staat Florida is een man ter dood veroordeeld, die heeft be kend een rechter en zijn vrouw te hebben ontvoerd en hem in de At lantische Oceaan te hebben ver dronken. Ingezonden mededeling Zierikzeese sportkledingzaak „showde" bad- en strandkleding Variaties: schouderbanden en diepe ruguitsntfdingen ZIERIKZEE, 3-5. Een viertal be roepsmannequins - luisterend naar de zoetgevooisde namen Evelyn, Tineke, José en Yvonne - versterkt met enkele veelbelovende ama teurkrachten van Schouwen-Dui veland, hebben in de benedenzaal van „Concordia" woensdagavond een „show" gebracht van bad-, strand- en sportkleding. Het woord van een Anglo-Amerikaanse poli- tikus: „men kan beter naar een badpakkenshow gaan dan naar een veldslag", werd op deze aan char me en sportiviteit gewijde avond bevestigd. De organiserende firma (Firma F. Koevoets te Zlerikzee) legde eer in met deze presentatie, waarin het modernste uit de on derhavige sector van de kleding industrie werd getoond. Bij de badpakken bleek het langzamerhand klassiek geworden slank afkledende, strapless te dra gen model zich te hebben gehand haafd. Nieuwigheden zijn voortge vloeid uit experimenten met bx*e- dere schouderbanden en diepe rug- décolleté's, maar extravaganties als badcostuums met kleine mouw tjes en pijpjes had men wijselijk op deze show weggelaten. Ander zijds waren sommige costuumpjes wat opgesierd met strikjes en an dere toevoegsels, die het grond type evenwel niet beïnvloedden. Satin-cotton, bouclé, e.d. (vaak handbedrukte) stoffen bleken fa voriet. Letterlijk en figuurlijk onthul lend was een presentatie van het badcostuum door de jaren heen, gebracht onder het motto: „Show- ï'omantlek 1830 tot heden", w.o. originele badcostuums uit vervlo gen tijden, eigendom van de „spea ker", de heer J. H. van Rutte, die met bijkans vrouwelijke wijsheid over deze zaken wist te pi-aten. Vast staat dat de alles omhullende costuums uit 1830 en uit de tus senliggende tijden, nog geen weet hadden van de bikini 1961. Gevarieerde kleding Intussen was er veel meer nog op deze show: truien van gemê leerde wol, fraaie lange pantalons en ultra korte shorts, poplin ja ckets, anoraks, tenniskleding (rok jes), blouses, bustiers, tinneroy- en poplinjasjes en jassen voor dames en heren en een serie opvallend raak gesneden zomex-japonnen, w.o. enkele in de „grand mère"-stijl, een lieflijke actualisering van het geen in grootmoedex's tijd een vo gue was. Grote witte kragen, strik- garneringen, ingevoegde petticoats bleken toegepaste middelen om „oog" te geven aan de japonnen, waarvoor handbedrukt katoen of bedrukt raffia de favoriete stof fen bleken. Vooral de mouwloze japon en de doorknoopjurk pre valeerden op deze chow, die ver der nog trainings- en regenpak ken zag, alsmede zeil- en skikle ding in een variatie, die volledig heid in de opsomming onmogelijk maakt. Favoriete herenmannequin bleek Peter Zappeij, die onver stoorbaar zijn netelige taak tot een goed einde bracht. Ook de ama teur-mannequins Ria, Wilma en Nelly deden hun best. Een bezoek- stex', die de voortvarendheid op bracht een badpak te tonen, mocht het mee huiswaarts nemen. Na af loop van de show gaf een drietal jongelui een judo-demonstratie. De zaal was geheel gevuld. KERKNIEUWS Pastoor J. Dekker verlaat Zlerikzee Met Ingang van 12 mei is pas toor J. Dekker te Zierikzee be noemd als pastoor van de St. Jan- pai-ochie in Oosterhout. Pastoor Dekker zal worden opgevolgd door de zeer eerwaarde heer P. Mathijs- sen, thans rector aan het Algemeen Burger Gasthuis te Bergen op Zoom Pastoor Dekker diende de Zierik zeese parochie bijna tien jaar. Ger. Kerk OOSTERLAND. Met ingang van zondag 7 mei zal de middagdienst :n de Ger. kerk aan de Lange Ach terweg voortaan inplaats van half drie om drie uur aanvangen. STAD EN PROVINCIE OOSTERLAND Onderwijzeres trad in het huwelijk OOSTERLAND. Onze plaatsge- note, mej. Geertje Stouten Jd„ die aan velschillende lagere scholen in de omtrek geruime tijd hand werkles heeft gegeven, is dinsdag in het huwelijk getreden met de heer M. Stouten, kruidenier alhier. Zodoende heeft zij haar werk op de scholen beëindigd. Er bestond op haar trouwdag veel belangstel ling van oud-Ieexdingen, die in grote getale waren opgekomen. Zo was de chr. school van Bruinisse vertegenwoordigd met een aantal leerlingen en het gehele ondei*wij- zend personeel, zomede dat van de chr. openbare lagere school te Oos- terland. Op het einde van de ker kelijke bevestiging, die plaats vond in de Ned. Herv. kerk alhier, on derleiding van ds. Rijks, zongen de kindex*en het bruidspaar Ps. 150 1 toe. MIDDELBURG. Op het kantoor van de hoofdingenieur-directeur van de Rijkswatei-staat in Zeeland te Middelburg is aanbesteed hei vastleggen van de vooroever van het Sloe, een werk dat als een eer ste fase van de uitvoering van hel Sloeplan is te beschouwen. President Kennedy zal tijdens zijn officieel bezoek van drie da gen aan Pai'ijs, dat op 31 mei be gint, zes maal een bijeenkomst hebben met pi'esident de Gaulle, aldus heeft Salinger, de perschef van het Witte Huis, meegedeeld. De twee presidenten zullen elkaar tweemaal daags ontmoeten. Scheepvaartbericliten Alphacca, 2-5 van Cochin naar Trincomalee. Japara, 2-5 tb Tanga. Joseph Freering, 30-4 te IJmuiden. Kelletia (t.), 3-5 te Abadan. Kenia (t.), pass. 2-5 Quessant naar Curagao. Korenia (t 4-5 te Port Said verw. Wonogiri, 2-5 van Suez naar Bombay.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 2