DE ZIERIKZEESCHE COURANT Regering zal niet tornen aan de gesubsidieerde woningen Tsjombe wil deelnemen aan conferentie van Kongolese leiders Staakt liet vuren in Laos De toestand in Algerië De berechting van Eichmann - Belgische Kamer over beleidsgrondslag van nieuwe regering Minister Klompé op provinciale dag Stichting Zeeland DONDERDAG 4 MEI 1961 117e jaargang No. 18966 ZIERIKZEESCHEWNIEUVVSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, TWEEDE KAMER OVER WONINGBOUW Kansen voor bouwproductiviteit in 1961 DEN HAAG, 3-5. B(j de behan- deling van de begroting van Volks huisvesting en Bouwnijverheid in de Tweede Kamer, heeft minister Van Aartsen opgemerkt, dat in de cember vorig jaar het aantal wo ningen in de vr\je sector zeer be langrijk was toegenomen. Het aan tal aanvragen om rjjksgoedkeuring is in januari sterk gestegen. Men kwam toen voor de situatie te staan dat een verstoring van de bouw markt dreigde. Dje regering stond voor de keus: of het aanvaarden van een ernstig overspannen bouwmarkt of het niet aanvaarden, maar dan bepaalde be perkingen toepassen op de bouw activiteit. Naar 's ministers oordeel was er voor de regering geen an dere keuze dan in alle sectoren de teugels wat aan te trekken en in de vrije sector ook bepaalde maat regelen te nemen. Spreker gaat vervolgens in op het karakter van het bouwprogram. Daarin wordt opgenomen de te ver wachten produktie. De laatste ja ren is gebleken, dat de daarin op genomen cijfers er niet zo ver naast zjjn geweest. Het karakter van het bouwpi'ogram brengt mede, dat niet gezegd kan worden voor hoeveel rijksgoedkeuringen zullen worden afgegeven. Getracht zal worden voor de in dustrie en andere sectoren niet te blijven onder de f 450 miljoen. Dat dit jaar voor het onderwijs f 5 mil joen wordt gekort, is een gevolg van het feit, dat het bedrag van f 60 miljoen voor het wetenschap pelijk onderwijs niet gehaald wordt. Aan de gesubsidieerde woningen zal niet worden getornd. Deze sec tor wordt niet op enigerlei wijze achtergesteld. De premietoewijzin gen - 10.500 in het eerste kwartaal - tonen dat aan. Naar harmonische ontwikkeling Gevraagd is of ten aanzien van de vrije sector bij een bepaald be drag wordt gestopt. De minister zegt daartegen bezwaar te hebben. Er moet in de woningproduktie een harmonische ontwikkeling gezocht worden. Wanneer het bedrag voor de woningbouw wordt overschre den, dan zal moeten worden nage gaan welke maatregelen moeten worden genomen. Spreker zegt van oordeel te zijn dat men uitermate voorzichtig moet zijn met te strak optreden tegen de industriële bouwactiviteit. In een gesprek met de industriële bonden heeft de minister veel be grip gevonden. COQUILHATST AD, 3-5. De Kon golese minister van Binnenlandse Zaken, Adoela, heeft woensdag in een vraaggesprek voor de radio ge zegd, dat president Tsjombe van Katanga toestemming heeft ver zocht weer deel te nemen aan de conferentie van Kongolese leiders te Coquilhatstad. In conferentie- kringen is vernomen dat nog geen antwoord is gegeven maar dat de kwestie in studie is. Adoela zei voorts dat Tsjombe niet naar Leopoldstad zal worden overgebracht. Een ambtenaar van de veilig heidsdienst van de regering t'e Leo poldstad heeft woensdag echter ge zegd dat vrijdag twee vliegtuigen uit Leopoldstad te Coquilhatstad zullen aankomen en dat Tsjombe en andere gedelegeerden naar Leo poldstad zullen worden vervoerd De autoriteiten van de centrale regering hebben woensdag kenne lijk Tsjombe's vliegtuig in beslag genomen Het toestel werd gebruikt voor het overbrengen van een af deling militairen van Coquilhatstad naar Leopoldstad. Tsjombe's be manning bestuurde het vliegtuig, een Douglas DC-4. Verder meende men woensdag te Coquilhatstad te weten dat een aantal vertegenwoordigers van de central? regering op de conferentie bereid is tot één of andere vorm van compromis met Tsjombe Hier toe behoren de minister-president, VIENTIANE, 4-5. Naar eerst nu in Londen is vernomen heeft ook de Laotiaanse regering in Vien tiane woensdag haar troepen bevo len het vuren te staken. De plaatsvervangende premier, generaal Nosavan, maakte bekend, dat de regering het voorstel van de rebellen had aanvaard om de mi litaire operaties aan alle fronten met ingang van woensdag stop te zetten. ALGIERS, 3-5. Nog steeds wor den in Algiers huiszoekingen en arrestaties verricht. In ambtelijke kringen is vernomen dat tegen on geveer 270 officieren van het leger disciplinaire maatregelen zijn ge nomen. Andere berichten maken mel ding van een besluit de 10de en de 25ste parachutistendivisie te ont binden en de eenheden In te delen bij de infanteriedivisies Ileo, de vice-premier, Bolikango, en minister Adoela. De conferentie, zo zei men, loopt thans op haar eind. De drie com missies zouden hun werkzaamheden woensdagavond beëindigen en don derdag in de voltallige vergadering verslag uitbrengen. Samen de was doen ROTTERDAM, 3-5. Rotter dam heeft een primeur voor Nederland en vele andere west-Europese landen. Van daag is hier een zg. „Coin operated Laundry store" in gebruik gesteld. Een was serij, waar het publiek zelf zijn was kan doen. Men stopt enkele munten in de wasmachine en deze doet zijn werk. Wassen, spoelen. Dan kan men het goed in een centrifuge drogen. Na nauwelijks een uurtje tijd, die wel lezend of breiend doorgebracht kan worden, gaat men met de schone was naar huis. Hoger minimumloon in de Ver. Staten WASHINGTON, 3-5. Het Ameri kaanse Congres heeft woensdag een wetsontwerp aangenomen, waardoor het minimumloon ver hoogd wordt van 1 dollar tot 1 dol lar en 25 cent per uur. De nieuwe wet wordt in 1963 van kracht. 24 miljoen arbeiders zullen van deze loonsverhoging profiteren. Het aan. n°men van het wetsontwerp wordt door waarnemers beschouwd als een grote overwinning voor Ken nedy, van wie het voorstel afkom stig is. Islamitisch maandblad in Nederland DEN HAAG, 3-5. Het Islamitisch Ahmadiyyah Genootschap Europa (Mian Mohammad Stichting), lei der G. A. Bashir H. A. in Den Haag, geeft voortaan een Islami tisch maandblad, genaamd „Al Fa- riq", uit. Het is de eerste maal, dat een Islamitisch maandblad In de Nederlandse taal van de drukper sen komt, De redactie stelt zich ten doel „voorlichting te bieden over de Is lam en misverstanden weg te ne men". Hij verzekert, dat de regering de bouwprijzen met grote nauwkeurig heid zal volgen. Hij meent, dat de bouwproductiviteit, voor 1961 be oogd, kan worden gerealiseerd zon der verhoging van de bouwprijzen. JERUZALEM, 3-5. Een vooraan staand lid van de Israëlische com munistische partij, dr. Adolf Abra ham Bermann, heeft woensdag als getuige in de zaak-Eichmann te Jeruzalem twee oude kinder schoentjes omhoog gehouden en gezegd dat deze een miljoen kinde ren vertegenwoordigen. Dr. Ber mann bracht verslag uit van een bezoek dat hij een paar weken na zijn bevrijding door het Russische leger aan het dodenkamp Treblin- ka heeft gebracht. Hij zei over een afstand van vele kilometers schedels en beenderen en hop enschoenen waaronder die van duizenden kleine kinderen, te hebben gezien. Hij zei één paar, dat hij nu in de rechtszaal toonde, te hebben meegenomen De nationaal-socialistische auto riteiten te Warschau hebben, aldus dr. Besmann, stelselmatig ge streefd naar de hongerdood van kinderen. Hij maakte voorts melding van een „speciale actie" tegen kinderen op 22 juli 1942. S.S.-lieden vingen kinderen op straat op en wierpen hen in wagens, waarbij zich bloe dige incidenten hebben voorge daan. De zitting wordt vandaag (don derdag) voortgezet. Proces tegen Challe op 29 mei PARIJS, 3-5. Het proces tegen Maurice Challe, een der vier lei ders van de putsch in Algiers, be gint 29 mei en zal waarschijnlijk drie dagen duren, aldus is van de zijde van het ministerie van justi tie in Parijs vernomen. Salan, Zei ler en Jouhaud zullen bij verstek worden berecht. De vergrijpen die hen ten laste worden gelegd, kun nen met de dood worden gestraft. Het tribunaal bestaat uit vijf ge neraals en vier burgerlijke rech ters. Het proces wordt gehouden in het gebouw van het Hof van Cassatie, Frankrijk's hoogste recht bank. Zware ontploffing in vuurwerkfabriek 27 doden CARACAS, 4-5. Door een ont ploffing in een vuurwerkfabriek in het centrum van Caracas zijn woensdag 27 mensen om het leven gekomen en 30 gewond De fabriek werd verwoest; vier huizen in de omgeving vlogen letterlijk de lucht in. Alle bewoners kwamen om. Men heeft brokstukken gevonden op 800 meter afstand van de fa briek. Op 200 meter van de plaats van de ramp trof men het lijk aan van een 13-jarig meisje dat in een van de huizen woonde. 40 huizen hebben zware schade opgelopen. Ruim 40 auto's, die in straten of garages in de 'buurt stonden, wer den vernield of beschadigd. Wasserijbediende vermoordt verloofde ZWOLLE, 3-5. De 27-jarige was serijbediende H. J. E uit Elburg, heeft zijn verloofde in een bos bij Heerde van het leven beroofd. Het slachtoffer Is de 23-jarige fabrieks arbeidster J. van Beek uit Hoen- derlo. Omstreeks twee uur in de afgelopen nacht heeft de dader, die in Heerde in pension is, zich in overspannen toestand bij de poli tie aangegeven. Op zijn aanwijzingen werd het lijk van het meisje gevonden in een greppel in het bos aan de El- burgerweg bij Heerde. E. heeft mej. van Beek, met wie hij onder trouwd was, door een klap met een hamer op het hoofd gedood. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Wie zijn hart opent voor de eerzucht sluit het voor de rust. Nieuwe bestuursmutatie bij de R.T.M. ROTTERDAM, 2-5. Er komt op nieuw een bestuursmutatie bij de N.V. Rotterdamsche Tramweg Maatschappij, hèt streek vervoerbe drijf dat enkele maanden geleden voor 99 procent het eigendom werd van de gemeente Rotterdam. De enige commissaris, die in de op 17 april jl. gehouden buitengewone vergadering van aandeelhouders door de gemeente nog in zijn func tie werd gehandhaafd - de heer L. F. H Hameleers uit Venlo, verte genwoordiger van de obligatiehou ders - heeft namelijk besloten om ook af te treden Over de aanlei ding daartoe wenste hij zich niet uit te laten. In de vacature zal, overeenkom stig het surseance-accoord van 1942 worden voorzien in een algemene vergadering van houders van ZVz procents obligaties, die op 16 mei a.s. in Rotterdam wordt gehouden. Koningin Elizabeth en princ Philip van Engeland brengen een staatsie- bezoek aan Italië. - Foto: tijdens haar bezoek aan een kinderpaviljoen van het Rode Kruis in Rome deelde koningin Elizabeth toffees uit. „Arbeidsvrijheid" reeds dadelijk ter sprake BRUSSEL, 3-5. De Belgische Ka mer van Volksvertegenwoordigers is woensdag begonnen met de be spreking van de regeringsverkla ring, die minister-president Th. Le- fèvre dinsdagmiddag heeft afge legd en die de grondwet inhoudt voor het beleid dat het katholiek- socialistische coalitiekabinet zal voeren. Voor het debat, dat waarschijn lijk tot vrijdag zal voortduren en met de stemming over een motie van vertrouwen zal worden beslo ten, zijn bijna veertig sprekers in geschreven. Dinsdagmiddag kwam het tussen de leden van de twee coalitiepar tijen tot een woordenwisseling,toen een afgevaardigde van de C.V.P. betoogde, dat het vertrouwen in de overheid weer zal kunnen worden hersteld, indien de arbeidsvrijheid in België in de toekomst verzekerd zal worden. Hij doelde hierbij op de gebeurtenissen in december en januari tijdens de socialistische sta king tegen de „Eenheidswet" van de afgetreden regering-Eyskens. Luidruchtig werd op de banken van de katholieke parlementsleden gereageerd op een uitroep van de onder-voorzitter van de socialis tische partij, Van Eynde, dat „de socialisten achter de stakers blijven staan". Kritiek op het samengaan tussen C.V.P. en de B.S.P. werd geoefend door een partijgenoot van premier Lefèvre, Servais, die dit in strijd noemde met de wens van de ka tholieke kiezers. Giftig probleem De Deense brandweer zoekt naarstig naar een middel om 36 ton vergif, dat vroe ger in de landbouw werd gebruikt, kwijt te raken. Het vergif leent zich niet voor verbranding, is te sa mengesteld om geneutrali seerd te worden door an dere chemische stoffen en kan ook niet ergens in een diepe kuil weggestopt wor den, omdat het bronwater hierdoor vergiftigd kan worden. Het Deens minis terie van landbouw heeft de hulp ingeroepen van scheikundigen, die moeten uitmaken of het in zee ge stort kan worden zonder dat het een gevaar gaat worden voor de visstand of baders. De hoeveelheid ver gif is ruim voldoende om alle 4Y2 miljoen inwoners van Denemarken te doden. Padvindsters krijgen Jubeldag te Baarn DEN HAAG, 2-5. Op 23 mei houdt het Nederlandse Padvind- stersgilde een feest op „Buiten zorg" te Baarn, ter gelegenheid van haar negende lustrum .Circa 7000 padvindsters en pioniers zul len daar dan bijeenkomen. Op het programma van deze „jubeldag" staat onder andere een speciaal voor deze gelegenheid door Guido van Deth geschreven „jubclspel", dat door padvindsters wordt ge speeld. Het N.P.G., dat thans 23092 le den telt, is voortgekomen uit het in 1916 opgerichte Nederlandse meisjesgilde. Er bestaan groepen in 203 plaatsen. Het N.P.G. werkt nauw samen met de R.K.-padvind- sters, die georganiseerd zijn in de Nederlandse Gidsenbeweging. Brede basis voor overleg nodig VLISSINGEN, 3-5. Minister Klcmpé heeft op de tweede dag van haar werkbezoek aan Zeeland de provinciale dag van de Stich ting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel werk bijgewoond, die werd gehouden in Middelburg .Na dat de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot ,deze dag had geopend sprak minister Klompé een rede uit, getiteld: „Sociale ontwikkeling en sociale actie". Minister Klompé heeft in haar rede op deze eerste opbouwdag van de Stichting Zeeland voor cultureel en maatschappelijk werk sterk ge pleit voor structureel denken over de maatschappelijke problemen, die een snelle ontwikkeling in Zee land met zich meebrengen. De minister memoreerde de stormachtige ontwikkeling, die thans over Zeeland komt. alsmede op het doorbreken van het isole ment van Zeeland door de Delta werken. Sprekend over de sterke toeneming van de recreatie, zei zij „er zullen mensen komen met an dere opvattingen en levensgewoon te, zeker de jeugd, die nog sterk romantiseert, zal daardoor worden beïnvloed." Deze ontwikkeling moet worden opgevangen en har monisch worden verwerkt. Zij achtte het noodzakelijk, dat er een brede basis van overleg komt. Er is een sociale planning nodig, al dus minister Klompé, die uitmondt in een actie. Er is overleg nodig tussen overheid en particulier ini tiatief in een vroeg stadium. Juist de lokale overheden hebben daar bij een grote taak. De jongeren De minister greep in haar rede nog even terug op haar werkbe zoek van de vorige dag, waarbij zij een gesprek had gehad met vele Zeeuwse jongeren. „Ilc heb een heel eerlijk en openhartig gesprek gehad met een aantal Zeeuwse jongeren .Ik heb u een klacht over te brengen. De klacht is: „men houdt eigenlijk geen re kening met. ons, jongeren. Men neemt ons niet au serieux. Ik ver zoek u met alle aandrang: denk aan de jongere generaties", aldus de minister. AMSTERDAM GAAT IETS DOEN AAN HET VERPLEEGSTERSTEKORT Onderzoek naar instelling tegenover ziekenhuis AMSTERDAM, 3-5. Zonder er een woord aan te wijden heeft de gemeenteraad van Amsterdam zich vanmiddag akkoord verklaard met het voorstel tot het doen verrichten van een onderzoek, in samenwer king m'et de particuliere zieken huizen, naar de instelling die de bevolking heeft tegenover het zie kenhuis. Met dit onderzoek wordt beoogd te komen tot maatregelen die kun nen leiden tot oplossing van -het probleem, waarom het verpleeg- stersberoep ondanks de verbeterde primaire en. secundaire arbeids voorwaarden, voor de jonge vrou wen niet aantrekkelijk genoeg is. Gehoopt wordt dat de resultaten kunnen dienen als uitgangspunt voor eventuele wervingsactivitei ten van de Amsterdamse zieken huizen. Deze hebben te kampen met een enorm gebrek aan verple gend personeel. De raad voteerde voor dit onderroek een bedrag van f 30.000. F 3.000 worden bijeenge bracht door particuliere zieken huizen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1