DE ZIERIKZEESCHE COURANT Talrijke festiviteiten op Koninginnedag in de hoofdstad Reusachtige troepenschouw tijdens 1 mei-viering te Moskou Minstens 300.000 logeerden afgelopen week in Nederland NIEUW RAADHUIS VOOR MIDDENSCHOUWEN Castro roept Cuba uit tot een socialistische staat President Kennedy gevaarlijk van streek geraakt DINSDAG 2 MEI 1961 117e jaargang No. 18965 ZIERIKZEESGIEI8NIEUWSB0DE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v7h. Lakenman Ochtman, Unieke „feestcavalcade" in de hofstad DEN IIAAG. 1-5. Talrük festivi teiten hebben maandag, begunstigd door goed weer, de Haagse bevol king tot opgewekt feestvieren aan gezet. De tamboerkorpsen, die des morgens op 't Binnenhof aan een marswedstryd begonnen, voorspel den dat alles „in het water zou val len" .gezien de motregen die op hun uniformen neerdaalde. Dat is echter gelukkig niet het geval geweest. Een stadsconcert in de Kloosterkerk, ker mis op het Voorhout, folkloristische dansen, maar vooral de grote „feest- cavalvade" zorgden ervoor dat ieder een zich amuseerde. Deze feestcavalcade was uniek voor Don Haag omdat de majorettes en muzikanten, die voor een groot deel uit zuid-Nederland en België kwamen, een typisch .earnavalesque' tintje aan de tien kilometer lange optocht gaven. Een confetti spuitend kanon en 't 2e regiment d'Infantérie de Gosselies, gekleed in uniformen uit de dagen van Napoleon, waarvan er velen uit het museum van Water loo komen, waren hoogtepunten uit de stoet. In de „lichtstad" Eindhoven heeft op uitbundige wijze de verjaardag van de koningin gevierd. Het meest spectaculaire on derdeel van het programma, dat no- der auspiciën van 't stedelijk Oran jecomité was georganiseerd, was het militaire défilé, waaraan meer dan duizend manschappen deelnamen, zowel van lucht- als landmacht. De jeugd vierde feest in de vele speeltuinen die Eindhoven rijk is. In het P S C.-stadion was er een dave rend drumbandconcours, muziek corpsen, die door de wijken rond wandelingen maakten, bezochten voordien ziekenhuizen. In de avond uren was er in de St. Catharinakerk een orgelconcert door Hub Houet, terwijl in de gereformeerde Petra- kerk een Oranje-avond werd gehou den. Een groots en spectaculair vuurwerk op het Frederik van Ee denplein vormde het slot van deze voor Eindhoven zeer geslaagde vie ring van Koninginnedag. Feest op de Antillen De Koninginnedag op de Neder landse Antillen is begonnen met een aubade van schoolkinderen. Eenheden mariniers en marine schepelingen defileerden vervol gens voor de gouverneur, de heer A. B. Speekenbrink. Tijdens het zogenaamd „openbaar gehoor" heeft de gouverneur in ant woord op wensen van de voorzitter van de staten, de heren J. A. O. Bik ker en O. Croes, gezegd, dat een dag als vandaag de aandacht vestigt op wat een volk verenigt. In de eerste plaats moet er samenwerking be staan tussen de burgers van een volk. Vliegtuigen van de Marinelucht vaartdienst vlogen over toen de ma riniers voor de gouverneur defileer den. Verder waren er folksfeesten, een taptoe van de mariniersfanfare en vuurwerk. In de hoofdstad Zestien Amsterdamse tamboer- en pijperkorpsen en drumbands namen in de middag deel aan een stertocht door de stad, die op de Dam begon en veel bekijks trok. Bijzonder druk en gezellig was het ook op de kleine kermis op de Nieuwmarkt. In de aovnduren waren er in diverse za len film- en toneelvoorstellingen voor de uoderen. De Amsterdamse Politiekapel gaf op het Leidseplein de traditionele taptoe. Ditmaal ont brak ter afsluiting van de feestvie ring echter het vuurwerk. Dit zal op 5 mei, in tegenwoordigheid van H.M. de Koningin, worden afgestoken aan de Sloterplas. Sterk accent op het militaire element Negentien doden bij brand BOLTON, 2-5. Een brand in het Engelse plaatsje Bolton heeft gis teravond negentien mensenlevens geëist. De brand ontstond in een pak huis, op de vierde verdieping waar van de „Top Storey Club" was ge vestigd. Vijftien personen- werden door het vuur ingesloten en kwa men om, vier stierven aan verwon dingen nadat zij zich in de 24 me ter lager stromende rivier hadden geworpen. Vier personen overleef den de sprong en zijn gewond in het ziekenhuis opgenomen Eerst na twee en een half uur was de brandweer het vuur meester. Acht doden zijn vrouwen. Canadees graan naar Rood-China HONGKONG, 29-4. De Canadese minister van Landbouw, A. Hamil ton, heeft te Hongkong medege deeld dat de Canadese regering en de regering van communistisch China een overeenkomst hebben gesloten, waarbjj China zich heeft verbonden in een zekere periode een bepaalde hoeveelheid Canadees garan te kopen. Waarschijnlijk zal uit deze over eenkomst de grootste graantrans- actie in de Canadese geschiedenis j voortspruiten. De Canadese rege ring is bereid na te gaan of er een krediet voor de Chinese graanaan- kopen kan worden verstrekt. Minister Hamilton deelde verder mede, dat Canada een voorraad van 500 miljoen bushel graan van hoge kwaliteit heeft. Hiervan moeten 300 miljoen bushel in reserve worden gehouden om ten allen tijde de be hoefte te kunnen dekken, zodat het eigenlijke overschot slechts onge veer 200 miljoen bushel groot is. MOSKOU, 1-5. - In Moskou is maandag het feest van de arbeid op de traditionele wijze gevierd met een grote parade op het Rode plein, die door de gehele Russische topleiding werd aanschouwd. De eerste ruimtevaarder, majoor Joeri Gagarin, had een ereplaats aan de linkerzijde van premier en partij leider Chroesjtsjef gekregen. Mil joenen televisiekijkers in de Sow- jet-Unie en in Europese landen konden de reusachtige troepen- schouw volgen. De Russische minister van Lands verdediging, maarschalk Rodio Ma- h'nofski. die rechts van Chroesjtsjef stond, verklaarde in zijn traditio nele 1 mei-toespraak dat de „im perialistische mogendheden een verbetering van de internationale toestand belemmeren". „De imperialistische staten maken zich schuldig aan een, bewape ningswedloop. Zij maken van West- Duitsland de gevaarlijkste oorlogs haard van Europa. Verder nemen zij steeds meer hun toevlucht tot militaire maatregelen, om de in kracht toenemende bevrijdingsbe wegingen in Afrika, Azië en Latijns Amerika met geweld te onderdruk ken", aldus de Russische minister. Voordat de parade begon meldde generaal Nikolai Krilof, comman dant van het militaire district Mos kou, maarschalk Malinofski dat de troepen gereed voor inspectie wa ren. Daarop reden de generaal en de veldmaarschalk in twee reus achtige open auto's langs de een heden, die in een twintigtal rijen achter elkander waren opgesteld. Voor elke eenheid hielden de auto's halt, waarna Malinofski de militai ren toeriep: „Ik groet u ter gele genheid van de internationale feest dag van de eerste mei". De mili tairen reageerden hierop met de roep: „Heil kameraad maarschalk". Terwijl militaire muziek ten ge hore werd gebracht, reden veld maarschalk Malinofski en generaal Krilof, stram in de houding in hun auto's staande, van het Rode plein naar het naburige Manegeplein en de Gorki-straat, waar ook militai ren stonden opgesteld. Zeer druk buitenlands bezoek DEN HAAG, 1-5. Minstens 300 duizend logerende vreemdelingen hebben de korte vakantie van za terdag tot en met maandag in Ne derland doorgebracht. Dit is een schatting van de A.N.V.V., welke schatting door berichten over druk bezoek uit vele oorden wordt ge steund. Van dit aantal heeft tenminste 200.000 in het westen deslands ge logeerd. De logies-informatiedien- sten hebben voor 13.500 mensen onderdak moeten zoeken. Het viel niet mee in de kust streek tussen Schoorl en Brielle en evenmin in Amsterdam, Rotterdam Den Haag, Delft, Dordrecht en Utrecht. In Amersfoort was de V. V.V. zondag om middernacht nog bezig toeristen in pensions, bunga lows en zomerhuisjes onder te brengen. Het buitenlands bezoek is zeker naderhalf maal zo groot ge weest als met Pasen van dit jaar. Een enorme attractie bleek op nieuw Keukenhof in Lisse. Deze nationale bolbloemententoonstel- ling trok maar liefst het derde deel van het vreemdelingenbezoek, dus zeker 100.000. Op de aanlegsteigers van de Am sterdamse rondvaartboten stond men urenlang in de rij om een grachtentochtje te maken. Andere attracties, zoals Schiphol en vele musea, zagen een verheugend be zoekerstal door de poorten gaan. De Efteling bij Kaatsheuvel meldt 17.000 gasten, Madurodam in Den Haag 33.000 en het museum op de Hoge Veluwe 3.000. Ruw verdeeld kwam 60 procent der buitenlandse toeristen uit Duitsland, 30 procent uit Frank rijk en 10 procent uit geallieerde oorden in Europa, België, Engeland en andere landen. Van Londen uit werden tiental len chartervluchten op Zestienho- vcn voor speciale ééndaagse bol- lentrips met bezoek aan Amster dam uitgevoerd. «cfc§eg<3<8C)gdK80g<^^ 800 meter in 2 min. 00,2 sec. PHOENGJANG, 1-5. Een nieuw tijdperk op de mid- denafstand in de dames- atletiek is aangebroken. In Phoengjang, de hoofdstad van Noord-Korea, liep de 21-jarige Sim Kim Dan de 800 meter in de verbazing wekkende nieuwe wereld recordtijd van 2 min. 00.2 sec. Daarmee bleef Sim Kim Dan, die eerder in Moskou de Russische Lud- milla Shevtsova versloeg en die in oktober 1960 reeds het wereldrecord op de 400 meter verbeterde met een tijd van 53 sec. precies, maar liefst 3.1 sec. onder het wereldrecord van Shevtsova. Sim Kim Dan, die ontdekt werd door de Russische trainer Djemin, de man die haar nu reeds enige jaren onder zijn hoede heeft, schoof hiermede alle fabels aan de kant dat een vrouw nog niet eens onder de twee minuten zou lopen. Zij bleef er op 1 mei van dit jaar slechts 0,3 sec. van af en het zal zeker niet verwonderlijk zijn wanneer het sterke Koreaanse meis je er in slagen zou deze grens te doorbreken. Ernstige botsing bij Oudenbosch OUDENBOSCH, 1-5. Maandag omstreeks drie uur is de 64-jarige Belgische mevrouw A. Gulaine bij een autobotsing op de rijksweg Roosendaal-Breda, ter hoogte van het kruispunt „Maple Farm" om het leven gekomen. Haar zoon, die aan het stuur zat, verleende met zijn auto geen voorrang aan een vrachtauto De bestuurder van de personenauto en die van de vracht wagen werden niet noemenswaar dig gewond. De Belgische dame moet op slag dood geweest zijn. De regering van Jordanië heeft bepaald dat de vermaard? Dode- Zee-rollen alleen maar In Jordanië tentoongesteld mogen worden, zo is maandag officieel in Amman be kend gemaakt. Hét ontwerp voor het nieuwe raadhuis van Midden- I worden gebouwd, schouwen, dat - zoals bekend - te Scharendijke zal J Géén verkiezingen nodig KEY WEST, 2-5. Premier Fidel Castro heeft op een 1 mei-bijeen komst in Havana verklaard dat Cuba een socialistische staat is, en dat geen verkiezingen zullen wor den gehouden. Castro verweet Amerika zijn aandeel in de mislukte invasie van vorige maand, en verklaarde: „Mo ge Kennedy niet van socialisme houden, wij houden ni'et van impe rialisme en kapitalisme Wij heb ben even veel recht ons te bekla gen over het bestaan van een ka pitalistisch, imperialistisch regime cp 90 mijl van onze kust als hij (Kennedy) over het bestaan van een a socialistisch regime op 90 mijl van zijn kust". De Cubaanse premier vroeg de menigte, die door een commenta tor van radio Havanna oP drie mil joen werd geschat: „Heeft u ver kiezingen nodig?" De mensen rie pen „neen". Castro vervolgde met te zeggen, dat zijn regering zich van nu af aan op rechtstreekse steun van het volk zal beroepen, tot uit drukking gebracht op bijeenkom sten als de onderhavige. „De revo lutie denkt er niet aan de klasse van onderdrukkers een kans te ge ven zich van de macht meester te maken". Thans heeft de Cubaanse Eubeidersklasse de teugels in han den. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's De mens is rijk door zijn geest, niet door zijn geld. „Daily Sketch" over Laos: LONDEN, 2-5. De „Daily Sketch" toont zich bezorgd over Laos en meent dat Engelse invloed op Was hington meer dan ooit is gewenst. „President Kennedy is door Laos gevaarlijk van streek geraakt. Ook wij zien het gevaar. Wanneer hij zich openlijk voor een oorlog ver klaart worden wij er ook in be trokken". „Maar alle tekenen wijzen er op dat wij niet worden betrokken in het besluit, hetgeen ons recht is. Te worden betrokken in het besluit is ook het recht van alle bondge noten die verplicht zijn gewapende interventie te steunen wanneer de communisten weigeren het vuren te staken. De invloed en het advies van Engeland in Washington zijn thans meer dan ooit vereist". De „Daily Telegraph" schrijft dat het westen een tijdslimiet moet stellen voor het bereiken van een wapenstilstandsovereenkomst. „Men behoort Moskou te zeggen dat wanneer niet binnen korte tijd overeenstemming wordt bereikt over een wapenstilstand, het wes ten alle voorlopige akkoorden die na moeizame onderhandelingen zijn gesloten als van nul en gener waard© zal beschouwen". Eén-mei-bijeenkomsten in Amsterdam AMSTERDAM, 1-5. Op Konin ginnedagavond zijn in Amsterdam een drietal 1-mei bijeenkomsten gehouden. Op die van de socialis tische organisaties (P.v d.A. en N. VV.) in Krasnapolsky sprak oud minister dr. Sicco L Mansholt; op een ochtendbijeenkomst in Mar- canti had de heer P. de Vries, se cretaris van het NV.V. de meirede gehouden. Het gewest Noord-Hol land van de Pacifistisch Socialis tische Partij kwam, na een demon stratieve mars door west, in Mar- canti bijeen. En de C.P.N, had in de Apollohal een massa-meeting belegd, waaraan eveneens een de monstratieve tocht door Zuid voor af ging. Dr. Mansholt besprak in zijn rede de socialistische meileuzen voor dit jaar: de maatschappij hervormen, volken en rassen bevrijden, en de vrede dienen. Daarin zijn de be grippen samengevat, aldus spre ker, die de socialisten in alle lan den verbinden. „Wij zien dat wij onze verlangens niet alleen maar op nationale basis moeten richten En in dit verband sprak hij van de samenwerking in de die tussen de E.E G. en de Afrikaanse volkeren en in de Atlantische ge meenschap. De bijzondere taak van het democratisch socialisme ligt volgens dr. Mansholt in het hervor men. „Er zijn talrijke maatschap pij-vormen, die een beletsel voor In Oesoemboera, oost-Kongo, zijn tot op heden elf personen aan hondsdolheid gestorven. De solda ten van de internationale politie macht schieten thans alle loslopen de honden dood. de mens zijn voor een menswaardig bestaan. Niet alleen in onze samen leving, maar in die van de wereld omvattende samenleving". 2 Goede atletiekprestaties in Bergen op Zoom BERGEN OP ZOOM, 1-5, Maan- dag zijn op het sportpark vRozen- oord" in Bergen op Zoom nationale atletiekwedstrijden gehouden. Over het algemeen waren de prestaties, gezien het nog prille atletieksei- zoen van bijzonder goed gehalte. Twee zuidelijke records sneuvelden door Eef Kamerbeek bij het discus werpen met een worp van 46.10 meter en bij het hoogspringen door Eddy Kuiper van Volt uit Tilburg, die als B-klasser 1.81 meter sprong. De medaille beschikbaar gesteld door H.M. de Koningin kwam in handen van de Rotterdamse discus reus Kees Koch die de ronde schijf 53.78 meter van zich afslingerde en daarmee zijn oude vorm heeft te ruggevonden Bij de dames verras te Loes Boling met een goede ko gelworp van 13.37 meter, terwijl Corry Huygen uit Rotterdam bij het discuswerpen tot 45.94 meter kwam. Herbouwd Troelstra-oord geopend BEEKBERGEN, 1-5 Ronnie Pop uit Amsterdam, vertegenwoordig ster van „Jonge Strijd", heeft van daag met een stevige bijslag het na een felle brand verwoeste en thans herbouwde vormings. en re creatie-centrum van de socialisti sche beweging, 't „Troelstra Oord" in Beekbergen, geopend. Door Ron nie's bijslag begon op het dakterras van het vijf verdiepingen hoge hoofdgebouw een bel te luiden, een bel, waarmee de leiders in het va kantie-oord de gasten kunnen op roepen. Voordat deze heropening een feit werd, heeft de heer C. W. van Wingerden, voorzitter van d9 ..Stichting Troelstra Oord" de ope ningsrede uitgesproken. Gruwelijke onthullingen in proces-Eichraann te Jeruzalem JERUZALEM, 1-5. De rechtbank in Jeruzalem heeft de behandeling van de zaak tegen Eichniann voort gezet met het horen van een aantal getuigen, die de wreedheden be schreven, die de nazi's kort na het uitbreken van de oorlog tegen de Oosteuropese joden hebben begaan Een van deze getuigen, de in Po len geboren Zvi Pachter, verhaal de van eèn „dodenmars" van 2000 joden van Rubesjof naar Lublin in Polen, een afstand van 120 km. Alle mannelijke Joden tussen 15 en 60 jaar hadden op 2 decermber 1939 opdracht gekregen zich op het marktplein van Rubesjof te verza melen, waarna deze dodenmars be gon Er waren orders dat niemand mocht spreken of omkijken, op straffe van doodgeschoten te wor den. Van tijd tot tijd liep iemand uit de rij, waarna men een schot hoorde. Op de plaats waar de nacht werd doorgebracht, werden ongeveer 200 mannen weggevoerd. De volgende dag, toen de tocht werd voortgezet, lag er bloed langs de kant van de weg, doch er waren geen lijken te zien. De getuige vertelde verder hoe er in de loop van de mars telkens mannen uit de groep werden weg gehaald en in de rug geschoten, na eerst met geweerkolven geslagen te zijn. De SS-ers die het transport ver gezelden, vroegen elkaar hoeveel Joden zij hadden neergeschoten. De een zei 89, de andere 102. Vooral op de derde dag van de dodenmars was volgens getuige de slachting vreselijk. In de loop van de dag kwamen nog resterenden in een dorpje aan, waar de groep in tweeën werd ge splitst Een groep werd weggevoerd. De andere groep arriveerde ten slotte bij de grens van het door de Russen bezette deel van Polen, waar zij echter door de Russen werden teruggedreven. Hierop keerden zij terug naar het plaatsje Sakol, waar zij door Polen en 0->krainers, die medelijden met hen hadden, werden geholpen. Op een vraag van de procureur-generaal hoeveel van de 2.000 Joden, die uit eindelijk waren vertrokken, in Sa- kol waren terechtgekomen, ant woordde de getuige „misschien honderd". Een klein aantal van de overle venden, waaronder de getuige, wist uiteindelijk Russisch gebied te be reiken, waar zij door dc Joodse be volking werden opgenomen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1