Een avond die een kleine vakantie is. Drie Rode Tulpen SAMEN NAAR DE FILM... JA, GEZELLIG Van het vaderlandse erf Spelend met water en vuur WIST U.... ZDERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 27 APRIL 1961 No. 18963 Als het eenmaal goed lente is, dan maakt zo'n avondje samen naar de film de voorjaarsstemming compleet. Je wilt je huis eens uit, een frisse neus halen, een andere wereld zien, van een goede film genieten. De zomerse vakantie is' nog ver weg, maar zo'n filmavondje samen is als een kleine vakantie op zich. Er gezellig helemaal uit zijn, al is het maar voor een paar uren. Maar wót voor uren! Zij zijn voldoende om Uw eigen wereldje helemaal op te fleuren. Samen genieten van de spanning, het plezier, da romantiek, de sfeer. Ja, vooral de sfeer! Die sfeer van samen uit zijn. Na afloop lijkt de zomer ineens nóg dichter bij. Het Veerse Gat gesloten O Soekarno bty Kennedy Wrijving in het Koninkrijk Parlementaire moeilijk heden Voor Nederland en voor Zeeland in het bijzonder was deze week be langrijk door de overwinning die wij behaalden op onze erfvijand de zee. In het kader van het Delta plan werd het Veerse gat gesloten. Niet minder dan zeven enorme betonnen gevaarten, caissons, elk met een waarde van anderhalf miljoen gulden, vormen nu een hechte keten door het Veerse Gat, waardoor Walcheren en Noord- Beveland met elkaar worden ver bonden. Deze geweldige dijk in het Veerse Gat is het begin van de uitvoering van het grootse project, het Deltaplan, waardoor Zeeland beschermd zal worden tegen de zee en waardoor dit gebied tevens be tere verbindingen zal krijgen, zo wel onderling als met de rest van Nederland. Het is daarom niet te verwonde ren, dat voor de sluiting van het gat, een historische gebeurtenis, niet minder dan dertigduizend mensen van heinde en ver geko men waren om dit te aanschouwen. Ook H.M. Kpningin Juliana was aanwezig. Op de „Piet Hein" woon de zij de sluiting bij. Nadat de laatste, zevende cais son zijn ligplaats had gevonden, barstte een waar gejuich los bege leid door een fluitconcert van de vele aanwezige schepen. De Neder landse ingenieurs hadden weer eens laten zien waartoe zij in staat zijn als het gaat om de strijd tegen het water. De afsluiting van het Veerse Gat is een nieuwe triomf in de reeks van grote waterstaat kundige werken. SOEKARNO SPEELT MET VUUR! President Soekarno van Indone sië heeft een officieel bezoek ge bracht aan president Kennedy van de Verenigde Staten. De Ameri kaanse pers heeft aan dit bezoek bijzonder weinig aandacht ge schonken. Vooraf hadden enkele prominente bladen minder vleien de woorden over Soekarno geschre ven en daarna volgden de grote be langrijke internationale gebeurte nissen elkaar zeer snel op, zoals de mislukte invasie op Cuba en de re bellie der generaals in Algerije, die er oorzaak van werden, dat de cou ranten hun ruimte voor spectacu lairder stof gebruikten dan het be zoek van Soekarno. Dit alles neemt echter niet weg, dat Soekarno toch kans heeft ge zien beslag te leggen op veel tijd van de Amerikaanse president. Te zamen met zijn adviseurs heeft hij vele uren gesproken met president Kennedy en diens minister van. buitenlandse zaken Dean Rusk. Het gehele bezoek van president Soekarno aan de V.S. had ten doel met de Amerikanen te spreken over de kwestie Nieuw-Guinea en te trachten hun sympathie te win nen voor de Indonesische verlan gens ten aanzien van dit gebied. De Indonesische minister van de fensie generaal Nasution heeft het duidelijk gezegd. Wanneer Neder land niet op de steun van de V.S. en Australië kan rekenen met be trekking tot Nieuw-Guineadan zal binnen enkele maanden dit ge bied Indonesische zijn. Het politie ke offensief is reeds ingezet en president Kennedy werd op de kor rel genomen. SURINAME IS BOOS OP NEDERLAND. In Suriname U men boos over de stemonthouding door de konink rijksdelegatie bij de U.N.O. in de kwestie zuidwest-Afrika. De Suri naamse staten hebben de regering daarom voor de keus gesteld: thans bij de Nederlandse regering te pro testeren tegen deze houding van de delegatie, of de kwestie ter sprake te brengen by de ronde-tafelcon ferentie in mei. De vijf fractieleiders in de Sta ten knoopten aan hun bezwaren tegen de stemonthouding beschou wingen vast over de wenselijkheid om het koninkrijksstatuut op kor te termijn te wijzigen. Volgens hen is het statuut ver schillende malen door Nederland geschonden en het heeft zijn tijd uitgediend. Als Suriname zelfstan- Ingezonden mededeling Dot met aan onze gezellige Puntenprijsvraag. Deze sluit n.l. op 1 mei a.s. dig in de U.N.O. optreedt zal dit het prestige van Nederland alleen maar ten goede komen. ,JIet rijk in Europa heeft andere belangen dan Suriname", betoogde men. EEN VIJFDE VOORUIT BIJ AFBETALING. Wie iets op afbetaling koopt, zal over enige tijd tenminste één vijfde van de totale prijs moeten aanbe talen. Dat heeft de Tweede Kamer besloten tijdens de behandeling van het wetsontwerp op de afbetaling. De minister van economische za ken kan op ieder ogenblik het per centage van de aanbetaling verho gen - via amendementen en zelf ingediende wijzigingen kreeg hij voorts het recht een verplichte re gistratie in te stellen van de ver leende kredieten. Het verplicht in te vullen inlichtingenformulier is uit de wet verdwenen; wèl kan de minister het weer invoeren als hij wil. De minister van O. K. en W., mr. Cals, heeft gezegd zijn portefeuille neer te leggen wanneer de Mam moetwet tot regeling van het voort gezet onderwijs zou worden ver worpen of daarin fundamentele wijzigingen door amendementen zouden worden aangebracht. Dit deelde de bewindsman mede bij de beantwoording der uitvoerige dis cussies over de begroting van O. K. en W. dat „graslinnen" geen linnen is? Het is gewoon gebleekt katoen waardoor enkele dikke draden zijn geweven om zodoende de indruk van linnen te wekken. dat er op Sumatra een reusachtige bloem voorkomt, die op een adronskelk lijkt? De bloem groeit per dag 15 centimeter en kan een hoogte van 2Vs meter bereiken. dat er een zwam bestaat, die rup sen aanvalt? De sporen van de zwam zetten zich op de rupsen vast en leven van hem. Natuur lijk sterft de rups. dat de meisjesnaam Elisabeth oor spronkelijk uit het Hebreeuws stamt? Het betekent „God zwoer". dat de oppervlakte van China zon der Mantsjoerije, Mongolië, Oost-Turkestan en Tibet 4.740.000 km2, bedraagt? dat er veertien pausen zijn ge weest die de naam Clemens gedragen hebben? De eerste was paus van 90-100 en de laatste van 1769-1774. dat het Nederlandse woord klerk afgeleid is van clericus, dat schrijver betekent? FINANCIEEL NIEUWS Jaarverslag De Nederlandsohe Bank -AMSTERDAM, 26-4. „In meer dere mate nog dan 1959 heeft I960 de voor het monetaire en econo mische beleid verantwoordelijke autoriteiten van vele landen voor het dilemma geplaatst, hoe de eisen van een op handhaven van het in terne evenwicht gerichte politiek te verzoenen met de noodzakelijk heid van handhaving, of althans benadering, van een extern even wicht. Dat deze tegenstelling nog scherper aan de dag trad dan in 1959, moet vooral worden toege schreven aan een toenemende di vergentie van de conjuncturele ontwikkeling in de Verenigde Staten enerzijds en die in het me rendeel der Europese landen an derzijds". Aldus opent dr. M. W. Holtrop, president van de Nederlandse bank zijn beschouwingen ifi het verslag over 1960, waarin de Centrale bank, blijkens de verlies- en winstrekening, een nettowinst heeft gemaakt van f 19,4 miljoen, welk bedrag geheel aan de staat is uitgekeerd. Over 1959 heeft de bank een nettowinst gemaakt en aan de staat uitgekeerd van 23,0 miljoen. LAND- EN TUINBOUW Reorganisatie landbouwonderwijs nog slechts op papier Wanneer we de vele geruchten moeten geloven, blijft er van het huidige systeem landbouwonder wijs weinig bewaard. Alles zou worden gereorganiseerd en vele scholen worden samengevoegd of opgeheven. Aldus de verhalen, die vaak worden gestimuleerd door onjuiste publikaties. Menig agra riër zal zich afvragen, wat er van al de geruchten waar is. Het ant woord hierop kan kort zijn: er zijn nog niets dan plannen; werkelijke besluiten bleven tot nu toe uit, al kan men wel enkele speculaties doen ten aanzien van de toekomst van enkele scholen. Zo bestaan er plannen om de ho gere zulvelschool van de K.N.B.T FEUILLETON f33) De oprijlaan van die villa loopt uit op de Prins Alexanderweg, maar het hek zit stevig op slot Ik ben er vorige week op een avond in de buurt geweest en zag dat grietje naar binnen gaan. Na een poosje zag ik rook uit de schoor steen komen. Het is de laatste da gen niet bepaald weer geweest om een kachel te stoken, duser werd iets verbrand, dat verbrand moest worden. Kunt u me volgen?" Geleidelijk aan had Koks, die aanvankelijk verveeld geluisterd had naar het betoog van de chauf feur, meer belangstelling gekregen. Nu zat hij aandachtig te luisteren en nadat hij op de laatste vraag bevestigend had geknikt, vervolg de Geert: „Ze is een uurtje binnen geweest en kwam daarna met een klein koffertje naar buiten. Let wel: Ze ging via een achterdeur binnen en kwam er ook weer op deze manier uit. Via het bospaadje kwam ze weer bij de Gero. Ik heb gezien, dat ze met het koffertje een bus nam naar Zeist. Ik vermoedde, dat ze hetzelfde spelletje als altijd zou uithalen en, binnen een kwartier met een der bussen voor Doorn- stad zou terugkomen. Daarom ging ik zelf dadelijk naar Doornstad en in de buurt van het station bleef ik wachten Inderdaad kwam ze twintig minuten later met de vol gende bus en ging de stad in. Ik was in uniform en ging haar na. Maar daar kom ik straks wel op. door Frank van Falckenoort Jr. Ik 'ben naar huis gegaan, heb me verkleed, nam wat gereedschap mee en ben naar die villa gereden. Ik dacht: een mens moet wat risi co nemen, laat ik voor de verande ring eens voor inbreker gaan spe len „Wat?" Geert lachte en knikte. „Ja, me neer, ik heb ingebroken en ben het huis van binnen eens wezen bekij ken. Dat was dus zaterdagavond. Ik ben wel geen politieman, maar u kunt er van opaan, dat - als er ergens vingerafdrukken te vinden zijn, ze niet van mij zijn en voet afdrukken evenmin. Maar ik zal u eens laten zien, wat ik gevonden heb". Hij haalde een pakje uit zijn zak, maakte het voorzichtig open en deponeerde de inhoud op het bureau van de hoofdinspecteur. „Wat maakt u hiervan, meneer?" Koks bekeek het een en ander en haalde toen uit zijn schrijfbureau een loep. Daarmee bekeek hij het nog eens en ging toen achterover zitten. „Zo te zien, is het een stuk je van een pruik, zoals ze op het toneel gebruiken. En stukjes half verbrand katoen of zoiets. In ieder geval textiel". Geert knikte. „En nu weet ik niet, of een en ander verband houdt met de roofovervallen, maar dat het geen zuivere koffie is, kan niet uit mijn kop". „U zei, dat u die jongedame ge volgd bent, niet? Tot hoever?" B. te Den Bosch te combineren met de R.K. hogere landbouwschool te Roermond. Aan de nieuwe on derwijsinstelling zal dan de rich ting tuinbouw worden toegevoegd. De hogere zuivelschool te Bol- sward (rijksinstelling) zou worden gecombineerd met de bijzondere hogere landbouwschool te Leeu warden. In Leeuwarden zou dan een nieuw gebouw moeten vernj- zen. Overwogen wordt aan deze combinatie de studierichting tech nologie toe te voegen, dit om de aanvraag naar niet-academisch stafpersoneel in de conservenin- dustrie tegemoet te komen. Het overleg betreffende deze fusie ver keert in een ver stadium. De mi nister van landbouw zal zijn goed keuring moeten verlenen. Intern overleg is nog steeds gaande over het oude verlangen van het Koninklijk Nederlandse Land- bouwcomité een eigen hogere land bouwschool te bezitten. Dit geldt ook voor de plannen om de hogere landbouwschool te Dordrecht en de hogere tuinbouwschool te Utrecht (beide rijksinstellingen) te reorganiseren. „Meneer, ik ben haar gevolgd tot in de Zwaluwstraat. Daar ging ze een huis binnen. En nu kan dat geweest zijn op twee en veertig, maar ook op vier en veertig Op vier en veertig stond geen naam bordje, op twee en veertig staat G. F. Laman". ,„LamanLamanzeg, ben je niet goed snik? Weet je wie dat is? Die Laman?" Geert haalde lakoniek zijn schou ders op. „Weet ik veel.... Mis schien de direkteur van gemeente werken?" „Nee", sneerde Koks, „die woont niet in de vogelenbuurt. Die La man is bij de politie hier, hij is rechercheur". „,Nou, dan kan het ook wel num mer vier en veertig geweest zijn", hernam Geert droog. „Er zijn twee woningingangen in één portiek". Koks dacht na. Dat, wat hier voor hem lag - restanten van ver brand textiel en van een pruik - was in ieder geval verdacht De gedragingen van de jongevrouw, door de chauffeur genoemd', even- eens. Maar bij al die overvallen was er geen sprake van een vrouw geweest, uitsluitend mannen. Even- wel, het was een aanwijzing en in deze zaak moest je iedere aanwij zing minutieus onderzoeken. Hij keek eens naar de chauffeur en vroeg: „U hebt zeker niet gelet op het nummer van die villa?" Geert grijnsde. „Ik heb overal op gelet, wat de moeite waard was. Het is nummer honderdvier. Ik heb ook sporen van autowielen ge zien en die sporen lijken volgens mij als twee druppels water op die van de auto, welke gebruikt werd bij de roofoverval, en die ik daar ook gezien heb". (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 9