SUNIL GEBAKVORKJES de zWnnige Raad van Zierikzee staat belangrijk subsidie toe voor V.V.V.-werk RANG hg. vaattemstetotf. Uit Spanje dreigen gevaren Ex-generaal Challe gearresteerd Wandelpad van Slingerbos te Zierikzee wordt verhard ZIERKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 27 APRIL 1961 No. 18963 Gemeentebegrotingen kregen goedkeuring Middelburgs symfonie-orkest naar Zierikzee ZIERIKZEE, 25-4. Op de dinsdagavond onder voorzitterschap van burgemeester mr. F. Th. DUckmeester gehouden vergadering van de gemeenteraad is besloten een subsidie van f 300,beschikbaar te stellen voor een te Zierikzee te geven concert op 31 mei a.s. door de Vereniging van instrumentale muziek te Middelburg. Hoewel h(J zijn stem niet aan het voorstel onthield, had mr. Keunlng wel enige be denking hiertegen. Een ander belangrijk besluit betrof V.V.V., dat reeds geruime tijd geleden een aanvraag voor subsidieverlening bij de gemeente Indiende. Een voorstel van de heer v. d. Doel werd aangenomen een subsidie te verlenen gelijk aan het bedrag dat door de vereniging uit andere hoofde (dan van de gemeente) wordt verkregen, tot een maximum van f 1600, en op dit bedrag een voorschot te geven, zodat V.V.V. onmiddellijk vooruit kan. Wat betreft de subsidie voor de vereniging voor instrumentale mu ziek, merkte mr. Keuning op, dat men van zijn fraktie geen terug houdendheid mag verwachten, als het gaat om steunverlening aan culturele doeleinden. Spr. wees er op dat het hier een amateurorkest betreft, dat echter op ruime schaal beroepsmusici plus een pianosolis te moet aantrekken, om de voor genomen uitvoering te geven. Bo vendien is er raming van een te kort van f 1900 en spr. vond dit aan de hoge kant Hij zou wel in zage willen hebben van de begro ting van bv. 'het Kunstmaandorkest, dat uitsluitend uit beroepsmusici bestaat. Hij nam aan dat de cijfers van 'het Kunstmaandorkest voor een concert te Zierikzee aanmerke lijk gunstiger liggen. De heer Goudriaan vond de ge specificeerde bedragen ook aan de hoge kant. De voorzitter merkte op dat een vergelijking met het Kunst maandorkest bijzonder moeilijk is. Stellig zijn hier ook grote bedra gen mee gemoeid en dit orkest is ook opgenomen in een subsidiere geling. De voorzitter zeide dat het orkest te Middelburg zeer ver dienstelijk musiceert en voor Zierikzee blijft het nu eenmaal een uitzondering om grote sym fonie-orkesten te kunnen be luisteren. Mitsdien vond hij de subsidie op zijn plaats. Mr. Keuning wees op het twee slachtig karakter van de samen stelling van het orkest, door het aantrekken van de beroepsmusici. F 1000 is voor deze groep uitge trokken en hij vond het niet juist dat de gemeente betaalt voor een „schnabbeltje" voor deze mensen. De voorzitter wees er up dat de provincie ijvert voor een provin ciaal symfonie-orkest. De heer Doeleman vreesde dat geen volle zaal verzekerd zou zijn, zonder be roepsmusici. De voorzitter zeide dat het publiek ook voor het be luisteren van symfonische muzieK moet worden opgevoed. De heer v d Doel wilde het streven van de Middelburgse vereniging steu nen. Mr. Keuning persisteerde bij zijn mening dat van het eigen en het Zeeuwse karakter, door de me dewerking van de beroepsmusici niet veel meer overblijft. Het voor stel werd daarop mas. aangeno men. De V.V.V.-subsldie De kwestie van de subsidie van VVV werd aangesneden door de heer van Duin, die herinnerde aan de door het bestuur verstuurde brief op 31 januari jU waarin om subsidie werd gevraagd. Spr. wees er op dat het V.V.V.-werk in de gemeente dringt en het bestuur wil nu eindelijk wel eens weten hoe de zaken er voor staan. Het bestuur is voornemens een V.V.V.-kantoor tje in te richten aan de Oude Ha ven en daarin drie maanden een informatrice te stationeren. Zulks is in het belang van Zierikzee. De voorzitter herinnerde aan het standpunt van het college, dat eerst zekerheid wil hebben over de grondslag, waarop V.V.V. werkt. Z i. worden van V.V.V.-zijde de za ken omgekeerd. Eerst moet de ge meente iets doen en dan kan men aan het werk. De voorzitter hoopte dat niet louter de middenstand zijn steun zal verlenen aan het V.V V> werk, maar de gehele burgerij. De heer Simmers zou het handig vin den als men wist hoeveel V.V.V. werkelijk tekort komt. De heer v. d. Schee vond V.V.V. wel actief. Om te werken echter is geld nodig. Hij vond het juist als de raad zijn goede wil zou tonen. De heer v. d. Doel zag ook moeilijkheden liggen voor V.V.V., als verlening van de subsidie langer zou worden uitge steld en formuleerde even later zijn - reeds genoemd - voorstel, dat m.a.8. werd aangenomen. Een amendement van Duin wat betreft het maximum, niet hoger te gaan dan f 1000 werd niet overgenomen. De voorzitter deelde mede dat de begrotingen 1959 en 1960 zijn goedgekeurd door G. S. Bovendien is de lopende be groting goedgekeurd, voor wat betreft de gewone dienst. De voorzitter zeide zich zeer te verheugen hierover, omdat de uitvoering van urgente werken nu kan beginnen. Spr. sprak In dit verband van een mijlpRsl» omdat op financieel gebied, thans kan worden gespro ken van een genormaliseerde toe stand Hij uitte zijn grote dank aan het adres van het provinciaal be stuur en de ambtenaren, die alles hebben gedaan om de normalisatie van de Zierikzeese gemeentefinan- ciën tot een feit te maken. Diverse zaken Een voorstel tot verkoop van kavels op het industrieterrein t b.v. transformatorstations, aan de N.V. P.Z.E M. ging onder d? hamer door. Idem een voorstel tot onbewoon baarverklaring van het pand Mo lenstraat 24, op grond van door de Centrale Dienst uitgebracht rap port. De vergoeding voor het vak onderwijs 1960 werd goedgekeurd. Idem een voorstel tot wijziging van de verordening reinigings rechten. Dit betreft particuliere stortingen op de stortplaats. Voor hoeveelheden van meer dan 1 m3., doch niet meer dan 3 m3. moet f 3 betaald worden; voor hoeveelheden van meer dan 3 m3. f 3, vermeer derd met f 1, voor elke m8 of ge deelte daarvan boven 3 m3. De raad verleende een krediet van f 3000 voor restauratie van de trouwzaal. Een subsidie van f 1000 werd toe gestaan aan de Zierikzeese Oranje Vereniging, voor de viering van de jaardag van HM. de Koningin. De subsidie vormt een tegemoetko ming in de kosten, verbonden aan de Oranjemarkt, die door de schooljeugd wordt georganiseerd op het Havenplein. Overgelegd werd de jaarreke ning en verlies- en winstrekening en balans, per 31 december 1958, van de Stichting „Werkplaats Schouwen-Duiv?land". De heer v. d. Doel wenste maatregelen in de toekomst, dat de rekening sneller wordt overgelegd. Wethouder Ver- heijen deed de toezegging, dat zulks met de rekeningen voor 1959 en I960 ook zal gebeuren. De vertra ging is ontstaan door de omscha keling van een stichting naar een gemeenschappelijke regeling. De heer v. d. Doel drong op spoed aan, vooral in verband met te verkrij gen subsidies Voor 1958 bedraagt het tekort ruim f 10 000, hetgeen de wethouder niet bijzonder hoog vond. Voor 1959 zijn de cijfers nog iets gunstiger. Rekeningen 1959 Bij afwezigheid van de heer Ra- meijs, bracht de heer van Duin, na mens de commissie rapport uit over de gemeenterekening 1959, die een nadelig slot toont van f 110.592,77. De kapitaalsdienst toont een nade lig slot van f 783.136,30. De reke ning van het Gasbedrijf 1959 toont een nadelig saldo van f 39.747. Sal do kapitaalsdienst: nihil. De reke ning van de dienst voor Maat schappelijke Zorg toont een nade lig slot van f 199.932,45. Saldo ka pitaalsdienst: nihil. De commissie adviseerde de drie rekeningen voor lopig goed te keuren. Op verzoek van de voorzitter las de secretaris een korte toelichting van b en w. op het rapport van de commissie, Ingezonden mededeling Zout in plaats van fluor in drinkwater? DOETINCHEM, 25-4. Fluoride- ring van drinkwater ter bestrijd ding van het tandbederf is niet persé nodig. Het zelfde doel kan beter en voordeliger worden be reikt door toevoeging van zout. Dit heeft de heer Holthuis, lid van gedeputeerde staten van Gel derland medegedeeld op de alge mene vergadering van de water leidingmaatschappij „Oostelijk Gel derland", die dinsdag in Doetin- Chem is gehouden. Hij is verdef van mening, dat de ziekenfondsen in de extra kos ten zullen moeten bijdragen. Zij zijn belanghebbenden, de kosten voor tandheelkundige hulp zullen immers aanzienlijk dalen, zo deelde hij mede. DEN HAAG. H.K.H. Prinses Irene zal als vertegenwoordigster van H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden de hu welijksplechtigheid van de hertog van Kent en mejuffrouw Katherine Worsley in de kathedraal van York op donderdag 8 juni a.s. bijwonen. P.v.d.A.-voorzitter: ZANDVOORT, 25-4. Op een open bare vergadering van de Partij van de Aibeid in Zandvoort heeft de algemeen voorzitter, de heer J. G. Suurhoff, enkele richtlijnen aan gegeven, waarmee Nederland kan trachten de vrede in de wereld te dienen. Het staat vast dat Neder land aan de N.A.V.O. verbonden moet blijven, zei de heer Suurhoff, maar dan zal dit orgaan politiek en moreel gezond gehouden moeten worden. „Dan moet het niet kun nen gebeuren, dat in het fascisti sche Spanje, het broeinest van oud SS-ers, gecomplotteerd wordt door een stel generaals tegen de bondge noot Frankrijk". Hij drong er bij de Nederlandse regering op aan, bij de regeringen van de Verenig de Staten en Canada te wijzen op de reële gevaren, die uit Spanje het westen bedreigen. waarna de rekeningen m.aa. wer den goedgekeurd. Mevr. v. d. Wer- ve-Schouls zou het op prijs stellen, als de rapporten van de commissie voortaan aan de leden werden toe gestuurd. De mogelijkheid hiertoe zal worden onderzocht. De speeltuin Bij de rondvraag bracht de heer v. d. Schee de speeltuin ter sprake, die thans keurig is opgeknapt. Hij zou het op prijs stellen, als er op het terrein toiletten komen, een fonteintje, een verbandtrommel en een gebouwtje voor de toezicht houder. Wethouder Koevoets zou het een juiste gang van zaken vin- j den, als - na ingebruikneming van het terrein - een ledenvergadering wordt gehouden van de speeltuin vereniging en de vragen van de heer v. d Schee aan het nieuwe bestuur van de vereniging worden voorgelegd. Ter sprak? kwamen verder de afrasteringsplannen v.h. terrein van de Nutskleuterschool. Mevr. v. d. Werve-Schouls herin nerde er aan, dat de raad hiervoor destijds een bedrag heeft uitge trokken. Reklame kost geld De he?r v. d. Schee vond het een vreemde zaak, dat bij het uitste ken van reklamevlaggetjes geld betaald moet worden. Het is thans zo, dat dit geld wekelijks wordt op gehaald. Het vigerende recht is f 1 per vlaggetje, mits het bepaalde maten niet te boven gaat. De voor zitter verwees naar de precario- verordening. De heer Simmers ver zocht dringend om herzi?ning van de verordening op het punt van de reklamevlaggen, spandoeken e.d omdat er zi onbillijkheden in zit ten. De voorzitter merkte op dat een wijziging van de verordening reeds in voorbereiding is. De heer Simmers maakte bezwaar tegen de opvatting „ze (de middenstanders) kunnen het wel betalen". „Het is altijd al zo geweest en in de raad zal het zo wel blijven ook", meen de hij. De heer Goudriaan bracht de Hinderwet ter sprake en verzocht om een juiste toepassing, om moei lijkheden voor de 'betrokken be drijven te voorkomen- Bluswater voor boerderijen De heer v. d. Doel herinnerde aan de ervaringen, door de brand weer opgedaan bij een brand in de Saspolder. Er blijken nog verschil lende boerderijen in het nieuwe gebi?d van Zierikzee te zijn, die verstoken zijn van bluswater. Op zijn verzoek, zal de brandweercom mandant worden gevraagd in het nieuwe gebied een enquête in te stellen. Mogelijk is met enkele brandkanen al verlichting te ver krijgen van een toestand, die voor de boerenbedrijven niet zonder ge vaar is Mr. Keuning verzocht om cqr» subsidie, ter stimulering van een partikulier initiatief met Pink steren zwemsters en zwemmers van Zierikzeese zijd? in het zwem bad te brengen, tegen Franse en Engelse zwemmers(sters), die deel uitmaken van d? internationale groep, die met Pinksteren naar Zierikzee komt. Mevr v. d Werve- Schouls kreeg de toezegging, dat een volledig programma aan de raadsleden zal worden toegestuurd. De Caubrug De heer Doeleman vroeg of er al gewerkt wordt aan de Caubrug. E?n brief ter zake is aan de tech nische dienst uitgegaan, maar er is nog geen uitsluitsel. De heer Sim mers zou graag het voorste stukje dijk bij het zwembad, direct bij het recreatieterrein betrokken wil len zien. Hiervoor schijnen nog wel mogelijkheden te komen. De heer bij de Vaate vestigde de aandacht op de beplanting bij het zwembad. Wethouder Koevoets deelde mede, dat de ingebrachte beplanting veel te lijden heeft van het hier nog hoge zoutgehalte. 1 Ingezonden mededeling Drink Hero! Hero is zo frultroyaal, Hero la zuiver en verrukkelijk in... Hero heeft de smaak voor elke smaak. ALGIERS, 26-4. - Van officiële zijde in Algiers is een bericht be vestigd, dat ex-generaal Challe is gearesteerd en per vliegtuig naar Parijs zal worden overgebracht. Over het lot van de drie overige opstandige oud-generaals - Salan, Jouhoud en Zeiler - werden geen mededelingen verstrekt. FLITSEN UIT HET BUITENLAND WASHINGTON. Prins B?rnhard heeft op het Witte Huis te Was hington drie kwartier met presi dent Kennedy gesproken. KARLSRUHE. In het landsver- raadproces te Karlsruhe tegen het voormalige socialistische Bonds daglid Alfred Frenzel, die er van beschuldigd is vier jaar lang voor d? Tsjechoslowaakse inlichtingen dienst gewerkt te hebben, heeft de aanklager vijftien jaar tuchthuis straf geëist. CAPE CANAVERAL. Een Ame rikaanse poging om een robot in een cabine een baan om de aard? te laten maken is mislukt doordat de draagraket, een Atlas, die op de basis Cape Canaveral werd afge schoten, na veertig seconden ont plofte. TOKIO Het Japanse Olympische comité heeft definitief besloten aan 'het internationale Olympische co mité voor te stellen, de spelen van 1964 te houden van 15 tot 29 juni. Het IOC. zal dit Japanse voorstel bespr?ken tijdens zijn vergadering van 16 juni a.s. te Athene. COLOMBO. De regering van Ceylon heeft opdracht gegeven tot een slgemene mobilisatie. Voorts zijn negen eenheden vrijwilligers, alsmede reservisten van het leger, de vloot, de 'luchtmacht en de bur gerwacht onder de wapenen ge roepen. KOPENHAGEN. De Deense tele visiekijkers zullen begin juni op het beeldscherm in het kader van een verkeersveiligheidsprogramma ?en auto op een overweg door een trein zien vermorzelen De auto, door de Deense automobilistenclub beschikbaar gesteld, zal op afstand bestuurd worden, de spoorwegen nemen de eventuele schade aan de trein voor hun rekening en de Deense sleep- en ambulancedienst ruimt de brokken op. Ingezonden mededeling \\W l UI'' in de zilveren rol niV S u S J Baldadige jeugd DEN HAAG, 25-4. In het afgelopen weekeinde, zo is gebleken, heeft baldadige jeugd in Den Haag een schade van zeker f 2.000 aangericht. Twee gebou wen, respectievelijk in het Benoorden- en het Bezui- denhout zijn tot doelwit ge kozen. In een in aanbouw zijnd kantoor in het Bezui- denhout klom de jeugd naar de derde etage, waar ze al les met verf besmeurde en vervolgens naar de vierde, vanwaar een marmeren plaat door het trappenhuis werd gegooid. Er ontstond voor zeker f 1.500 schade en de daders zijn onbekend. Ingezonden mededeling Vast wegdek voor Grachtweg Belangrijke verbetering van straten Mede als gevolg van de door G.S. van Zeeland goedgekeurde begro tingen der gemeente, zullen op korte termijn te Zierikzee belang rijke en urgente werken worden uitgevoerd. Met name hebben deze werken betrekking op bestratingen. In het kader van „openbare wer ken" zullen spoedig op verschil lende punten belangrijke verbete ringen worden aangebracht. Een eerste voorbeeld hiervah is het aanbrengen van een vast wegdek van de Grachtweg, vanaf de bocht richting Noordhavenpoort tot aan de Jannewekken-dam. Gedaoht is aan beton of bitumen. Verder komt langs de huizenrij aan de Grachtweg een trottoir, waarvoor reeds ruimte aanwezig is. Het gedeelte van de Grachtweg- Jannewekken-Nobelpoort is thans nog niet in het plan opgenomen, maar dit komt later. Het wachten is nl. op het gereedkomen van de nieuw aan te leggen rondweg. Een post is verder uitgetrokken van de sanering der urinoirs. Alle urinoirs in Zierikzee verdwijnen, met uitzondering van die aan de Schuithaven en in de Molenstraat. Met name het urinoir aan de Schuithaven zal belangrijk worden verbeterd. Mochten er nog gelden overschieten, dan zal worden over wogen 'het urinoir aan de Wande ling nog te behouden. Deze zal dan ook verbeterd worden. De Baden Powellweg krijgt een vast wegdek. Op de weg zal een slijtlaag worden aangebracht. Verharding wandelpad Een zeer belangrijke verbe tering krijgt het wandelpad van de Wandeling en het Slin gerbos. Vanaf de St. Joostmeet tot aan de Hoofdpoortstraat zal het wandelpad worden ge bitumineerd. Een flinke opknapper krijgt ook de Ronde Weel. Het terrein zal worden geëgaliseerd. Er komt rond de weel een beplanting en een wan delpad zal worden aangelegd, zo dat hier een aardige hoek kan ont staan. Verschillende straten ln de binnenstad zullen worden opge knapt, voor zover mogelijk met uitkomende stenen van de Gracht weg. Door de ervaring wijs gewor den wil men bij de steenkeus uiterst selektief te werk gaan, zo dat inderdaad slechts de goede Grachtwegstenen een kans krijgen elders te worden verwerkt. Het eerst aan de beurt zijn de Verre- nieuwstraat, de Watermolen, het Rode Dorp en de Hofferstraot. Het niet meer bruikbare uitko mende materiaal, zal worden ge bruikt voor fundering van de Grachtweg. De herbestrating Verder is eeni belangrijke post beschikbaar voor herbestrating. Van de verbetering gaan profiteren 'het Kerkihof (noordzijde), de Balie, ?en deel van de Breestraat en de Weststraat. Voor laatstgenoemde straten zullen betonklinkers wor den gebruikt. De reeds aan de gang zijnde res tauratie van de Trouwzaal zal wor den voltooid. Met name liet balda kijn en de banken zullen, in fraaie staat worden gebracht. Geld komt verder beschikbaar voor het uit baggeren van het havenkanaal van af de keersluis tot aan de Nieuwe Boogerdstraat. Een verzakking van de kademuur bij het Karsteil zal worden hersteld. Het interieur van het gebouw van de Dienst voor Maatschappelijke Zorg krijgt een opknapper. Tenslotte zal een kol- kenzuiger worden aangeschaft, zo dat het voor de gemeentewerklie den niet meer nodig zal zijn de septictanks met handkracht te le digen. Een met al een reeks werk zaamheden en plannen, die voor Zierikzee van grote betekenis zijn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 5