.OOP OP 1.1:1:1! Langdurige debatten in Tweede Kamer over arbeidstijdverkorting Zeeuwse vissersvloot gereed om het Friese Wad te bespringen K.V.P.-motie aangenomen DEN HAAG, 27-4. De negen uren durende debatten ln de Tweede Kamer zijn woensdag geëindigd in een'overwinning voor de regering. Twee moties van afkeuring van de P. v. d. A. behaalden geen meer derheid maar wel werd een motie aanvaard van de K.V.P., houdende het voorstel de verkorting van de arbeldstUd voor het overheidsper soneel in haar geheel zo spoedig mogelijk aan de orde te stellen In het georganiseerd overleg. Minister E. H. Toxopeus achtte deze motie overbodig daar hij voornemens is toch de kwestie van de kortere werktijd van het rijkspersoneel in bespreking te brengen. Daarbij zou dan gelijktij- die de werktijdverkorting voor het gemeentepersoneel in behan deling kunnen komen. De socialistische interpellatie van de heren Blom en Baart be trof de beslissingen van de rege ring ten aanzien van de werktijd verkorting. De heer Baart betoog de, dat de „Stichting van de Ar beid" van groot belang is en her innerde aan de toegepaste proce dure van het overleg, waarbij er naar de mening van de heer Baart duidelijke tekenen waren dat de regering getracht heeft niet alleen de Stichting van de Arbeid maar ook het college van Rijksbemidde laars er toe te brengen de c.a.o.- metaal niet goed te keuren. Hij herinnerde ook aan het rumoer rond het openbreken van collectie ve arbeidsovereenkomsten. Thans gaat het over de arbeidsverkorting in de bouwnijverheid. De nieuwe algemene aanwijzing was z.i. dis criminatie. De minister van soc. zaken de heer van Rooy zei van mening te zijn dat de heer Baart te veel de nadruk heeft gelegd op het berei ken van overeenstemming bij het overleg en te weinig op de eigen verantwoordelijkheid van de rege ring. Staatssecretaris Roolvink merkte o.a. op dat naar het oordeel van de regering in de bouwnijver heid te weinig produktiviteitsbe- vorderende maatregelen zijn geno men. Hij betoogde dat er een ruim tetekort is van drie procent. Prins Bernhard terug van reis naar Mexico, de V.S. en Canada Kansen voor projeoten in Mexico SCHIPHOL, 27-4. Om 7 uur vanochtend is prins Bernhard, die bUna 3 weken in Mexico, de V.S. en Canada heeft doorgebracht, uit New York op Schiphol terugge keerd. Hü maakte de reis in het dc-8 lüntoestel van de K.L.M., sa men met zijn particulier secretaris, dr. F. A. de Graaf, en het hoofd van de veiligheidsdienst van het koninklijk huis, de heer C. Sesink. Reeds was de prins de vliegtuig trap afgedaald, toen een grote hof- auto snel het platform opdraaide. Haastig stapte de koningin uit en snelde haar gemaal tegemoet. Er volgde een hartelijke omhelzing temidden van een legertje persfo tografen en journalisten. Terwijl de prins nog enkele handen schud de van leden van de hofhouding, ontwaarde hij plotseling prof. P. Lieftinck. ex-minister van finan ciën en tegenwoordig gedelegeerde voor Nederland bij de wereldbank, die in het zelfde toestel uit New York was gekomen. Hij stapte on middellijk naar hem toe en nam vriendelijk afscheid van hem. Ook onze landsvrouwe greep deze on verwachte gelegenheid aan om on ze vroegere minister nog even de hand te reiken. Terwijl de directeur van de luchthaven, mr. J. C. H. A. van Stapele, de koningin naar de ont vangstkamer begeleidde, waar hij haar een half uur gezelschap hield, wandelde de prins naar de direc tiekamer van de luchthaven en nam daar aan het einde van een lange tafel voor een aantal micro foons plaats om pers, radio en t.v. te woord te staan. Het onderhoud had dankzij vele kwinkslagen van de prins een zeer geanimeerd ka rakter. Hij beantwoordde alle vragen ,ook die van een mexicaan- se verslaggever, die hij in het Spaans mededeelde, dat prinses Irene deze zomer als gast van de mexicaanse president Adolfo Lo pez Mateos een bezoek van enige weken aan Mexico zal brengen. Daarna vertaalde hij dit desge vraagd zeer beminnelijk voor de Nederlandse verslaggevers. Projecten in Mexico In Mexico had prins Bernhard behalve met de president en enkele ministers ook vooraanstaande fi guren uit het bedrijfsleven gespro ken en wel over plannen voor de uitvoering van zakelijke projecten. „Er is een goede mogelijkheid", al dus de prins, „dat wij met andere Westeuropese landen enkele van die projecten, waarover ik nog niet in details kan treden, kunnen en tameren. Ik heb in dit verband ook gesproken met de Duitse bankier Abs. Mexico voelt er veel voor met Nederland projecten op touw te zetten met gemeenschappelijk kapitaal. Ook is er een mogelijk heid van Mexicaanse deelneming aan onze jaarbeurs". Financiering van enkele projecten zo voegde hij er nog aan toe, zou overigens mo gelijk ook binnen het kader van de zes E.E.G.-landen of zelfs in bre der verband kunnen geschieden. Gesprek met Kennedy Over zijn onderhoud met de Amerikaanse president zei de prins „Hij is een bijzonder rustig en sympathiek man, scherp met zijn vragen en bijzonder goed op de hoogte van alle Nederlandse be langen". Hij kende de president reeds van vroeger, want enkele jaren geleden had hij hem op een lunch in de senaat en ook een keer op een diner in het Nederlandse ambassadegebouw ontmoet. In Californië had de prins een nieuwe Amerikaanse straaltrainer, t-38 beproefd. Hij bereikte een snelheid van mach 1%, dus ander half maal de geluidssnelheid, maar dit betekende voor hem geen per soonlijk record, want reeds eerder heeft de prins in een andere ma chine met een snelheid van ruim mach 2 gevlogen. Bij een bezoek aan de George Air Force basis In Californië had hij een eskader f 104 straaljagers in aktie gezien. Voor zover de prins wist, maar dat was niet officieel zei hij, is het vrij zeker dat binnenkort on derhandelingen zullen beginnen over de landingsrechten, die de K.L.M. in Los Angeles vraagt. „Onze kansen zijn geloof ik niet slecht" meende de prins. Van het bezoek van Soekarno aan de V.S. had hij weinig bemerkt. „Ik heb hem niet ontmoet", zei hij lach end. In de Cubaanse kwestie staat iedereen achter president Kennedy „Iedereen vindt het jammer dat de invasie mislukt is". Ingezonden mededeling Hobbyman of knutselaar Pakken VELPON! Zijn zó klaar. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Algemene vergadering Nutsdepartement Op vrijdag 28 april wordt in „Mondragon" een algemene verga dering gehouden van het Nutsde partement. Op deze vergadering zal een bestuursverkiezing plaats vinden, in verband met periodiek aftreden van de heer J. J. Stols. De heer Stols heeft medegedeeld zich niet meer herkiesbaar te stel len. Als kandidaat heeft het be stuur gesteld de heer C. Koopman. Periodiek aftredend1 is ook de com missaris van de Nutsspaarbank, de heer T. B. van der Straaten. Als kandidaten stelt het bestuur de he ren T. B. van der Straaten en C. O. J. Hendrikse. Aftredend zijn ver der de heren A. B. Visser en dr. J. C. Röhner, als leden van de biblio theekcommissie. Het bestuur stelt die herbenoeming van beide heren voor. Tenslotte wordt voorgesteld de heer P. Heering te herbenoemen als lid van de commissie tuingrond verhuring. Verder komt op deze vergade ring het winterprogramma aan de orde. Show van bad- en strandkleding Een stedelijk sportkledingmaga- zijn organiseert op woensdag 3 mei a.s. in „Concordia", een show van bad- en strandkleding en sportkle- ding. Aan deze show wordt mede werking verleend door een drietal beroeps- en een zestal amateur mannequins, die uit de omgeving zijn gerecruteerd. Tussen de „be drijven" door zal een demonstratie team de judosport introduceren bij het publiek. BROUWERSHAVEN Jaarvergadering bloemenkwekersvereniging „F'oralia" De bloemkwekersvereniging „Flo- ralia" te Brouwershaven hield in café Centrum haar jaarvergade ring. De voorzitter, de heer H. P. de Munck verwelkomde de aanwe zigen, in het bijzonder de heer J. M. Bolkenbaas, die deze avond een lezing hield over de werkwijze van de pas uitgedeelde plantjes. De voorzitter deelde mede, dat in afwijking van vroegere jaren thans plantjes zijn aangekocht, welke in prijs varieren van 30 tot 40 cent per stuk. Nadien volgde het financieel ver slag door de penningmeester, de heer J. B. Grootjans. De kas sloot met een batig saldo en op advies van het kascontrolelid, de heer L. Bos werden de rekeningen gocd- Ingezonden mededeling gekeurd. De aftredende bestuurs leden, de heren A. Bokelaar, P. C. Malepaard, I. A. Catsman en J. v. Dijke werden m.a.s. in hun func ties herkozen. Hierna hield de heer Bolkenbaas een interessante en leerzame le zing over de uitgereikte planten t.w. voor de Florallaleden Ster van Bethlehem (wit) Begonia Rex Iron Cross, Dwerg Geranium, Franse Geranium en Scindapsus (hang- plant) en voor de schoolkinderen Begonia (wit en rood) Vlijtig Liesje en Fuchsia. Diverse leden maak ten van de gelegenheid gebruik tot het stellen van vragen. Aan de hand van een tweetal filmstroken vertelde de heer Bolkenbaas Iets over de kassen in Aalsmeer en de Keukenhof. Tot slot dankte de voorzitter allen voor de opkomst en de spreker voor zijn leerzame causerie, waar de leden hun voor deel mee kunnen doen. DREISCHOR Het programma voor Koninginnedag Ter gelegenheid van de verjaar dag van H.M. de Koningin heeft de plaatselijke Oranjevereniging te Dreischor voor maandag 1 mei een aantrekkelijk programma samen gesteld, dat er als volgt uitziet: 10 uur. - Oranje-Oriëntatierit voor dames en heren (boven 12 jaar) zowel voor brom- als gewone fietsers alsmede voor ruiters, over het gehele grondgebied van Dreischor. De start is vanaf het Dorpshuis. 1.30 uur - Muzikale rondgang door het dorp door het Harmoniege zelschap „Crescendo". 2.00 uur - Kinderzang en kinder spelen op het grasveld tegenover de Herv. Kerk bij de muziektent met tractatie. 3.00 uur - Hindernisrijden met brom- en gewone fietsen op de Ring voor alle leeftijden. 4.30 uur - Ronde van Dreischor per fiets. Start en finis tegenover de hofstede van de heer A. M. de Vlieger. Route: Welleweg, Molenweg, Blindeweg, Zorge'sweg, Welle weg. 6.30 uur - Eerste voorstelling in het Dorpshuis van de Nederland se speelfilm „Fanfare" van Bert Haanstra. 9.00 uur - Tweede voorstelling' van „Fanfare". OOSTERLAND Bescheiden programma voor Koninginnedag Een bescheiden programma is door de Oranjevereniging opgesteld om met Koninginnedag, die dit jaar op 1 mei wordt gevierd, hoofdzake lijk kinderspelen te houden in de namiddaguren. Van 2 tot 5 uur zal de school jeugd op het sportveld „De Saële" worden beziggehouden. De spelen bestaan uit: blokjesrapen voor jon gens en meisjes van 6 tot 9 jaar; wedstrijd met hindernissen voor jongens van 10-14 jaar; zaklopen voor meisjes van 10-14 jaar. Na af loop zal de jeugd worden getrac- teerd. Van 5 tot 6.30 uur zal worden gepauzeerd. Van 6.30 tot 8 uur zal er een voet balwedstrijd worden gespeeld tus sen Duiveland II en Oosterlandse Veteranen. Tijdens de rust van de ze wedstrijd zal de gymnastiekaf- deling een half uurtje demonstre ren op het sportveld. Aanvangende om 8 uur zal de muziekvereniging .Oosterlands Fan fare' een muzikale rondgang maken door het dorp. Gehoopt wordt op goed en droog weer. De opbrengst van de zen dingsbussen in de Ned. Herv. kertc bedroeg over het eerste kwartaal van 1961 de som van f 125,88, ter wijl de Paascollecte opbracht de som van f 243.29. SIRJANSLAND Kolenvereniging „Eigen Hulp" De alhier gehouden vergadering van de kolenvereniging „Eigen Hulp" in het verenigingsgebouw, onder voorzitterschap van de heer A. v. d. Maas, was slecht bezocht. De voorzitter gaf een korte be schouwing over de financiële situ atie. In verband met een dubieuze post, is de financiële toestand niet goed. De heer W. Mol bracht be heer uit over de secretaris en alles bleek in orde bevonden te zijn. De rekening toont aan dat de vereniging er nog gunstig voor staat. In het afgelopen jaar werden 800 hl. brandstoffen geleverd voor een totaalbedrag van f 8350. Aan de beurt van- aftreden was het be stuurslid de heer M. Stuik en als lid van de C.v.T. de heer Mol. Bei de heren werden bij akklamatie herkozen. Doel der vereniging is en blijft - zo werd medegedeeld - kwaliteit en prijs der brandstoffen in het oog te houden en daarnaar te handelen. BRUINISSE Ongeluk bij het lassen Toen de smid de heer A. ^Criger te Bruinisse woensdagmorgen be zig was een tank te lassen in het aan de fabriek van de firma Maas kant liggende stalen motorvissers vaartuig Tholen 20, van de firma J. Schot- Bout, vloog de slang plot seling van de gasfles. Het uitstromende gas vloog in brand en Kriger moest zich met brandwonden aan gezicht en han den onder geneeskundige behande ling stellen van dokter K. van Leeuwen. Eerste hulp werd op genoemde fabriek verleend. De heer J. Verburg, thans in dienst bij het Bestuur der Visserij op de Zeeuwsche Stromen, als knecht op het vaartuig „Arend" te Bruinisse gaat deze dienst verlaten Hij is benoemd tot agent der ge meente politie te Rotterdam. Kinderspelen op Koninginnedag Op maandag 1 mei zullen ter gelegenheid van de dan te vieren Koninginnedag op het sportveld te Bruinisse kinderspelen voor de schooljeugd worden georganiseerd in de middaguren. Ook zal tussen 2 schoolelftallen een voetbalwedstrijd worden geor ganiseerd. Geen onderhandse aanbesteding Dorpsweg Het verzoek van de gemeente Bruinisse om het herstel c.q. de verbreding van de Dorpsweg bij onderhandse toewijzing te doen plaats hebben is door het Provin ciaal Bestuur van Zeeland afge wezen. De Deltawerken Nu door een kraan op de Kram merplaat in de Grevelingen een z.g. hoefijzer van mijnsteen is ge legd, als begin van de Deltawer ken op die plaat, werd door een zandzuiger donderdag begonnen met het opspuiten van een zand- rug. Zoals bekend wordt op de plaat een werkhaven aangelegd en zal deze worden opgehoogd, om als werkterrein te dienen, voor het aanleggen van het grootste deel van de Grevelingendam, die over een lengte van 3,5 meter over deze plaat komt te lopen. In de bouwput aan de vaste wal te Bruinisse gaat het werk regel matig verder. Men is thans bezig een tweede vak van de sluisvloer te storten. Deze betonnen vloer wordt verschillende meters dik en onafgebroken rijden de wagentjes met betonspecie, die tussen een netwerk van ijzeren staven worden leeggestort. In het bedoelde thans onder handen zijnde vak wordt 1400 m3 beton verwerkt. De heer Joh. (Han) van der Werf Lz., werkzaam op het vlieg veld Woensdrecht als beroepsmi litair is bevorderd tot sergeant verkeersleider. Verdwaalde duif keerde terug In augustus 1960 werd door de Bond van Zaterdagvliegers een wedvlucht gehouden uit Noyon, een plaats in Frankrijk, die door de weersomstandigheden die toen heersten voor de deelnemers een rampvlucht werd, omdat meer dan 30 pet. der duiven verloren ging. Ook de heer Ph. Steketee te Bruinisse miste toen een jonge duif, waarop hij zeer gesteld was, omdat zij een der beste van zijn hok was. Dat hij daarop toen een goede kijk had bleek wel, omdat, deze week de duif plotseling bleek te zijn teruggekeerd. Waarschijn lijk is zij vorig jaar in Frankrijk opgevangen,, daartoe genoodzaakt dioor het slechte weer. Bijna een jaar vast gehouden, wist zij toch haar eigen hok nog te vinden. Ingezonden Reumatiek Griep Migraine Menstruatiepijn Verkouden Hoofdpijn Spit mededeling TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT De Sowjet-Unie heeft woensdag de beschuldiging geuit,, dat de Britse regering rechtstreekse steun verleent aan de op revanche uit zijnde kringen in west-Duitsland, die voortzetting van de bewape ningswedloop wensen en een ver scherping van de internationale spanning, door voorbereidingen te treffen voor het toestaan van bases aan west-Duitsland. ZIERIKZEE Amsterdams Volkstoneel bracht „Rooie Sien" Het motto van een bekende radio rubriek: „opgezocht en afgestoft" zou men van toepassing kunnen verklaren op het stuk „Rooie Sien" - een drama uit het volksleven met zang en dans in zes bedrijven dat het Amsterdams Volkstoneel met verve woensdagavond op de plan ken van de (nieuw bestoelde) Con certzaal bracht. Het stuk van Ma- rius Spree - „uit het leven gegre pen" zoals dat heet - heeft intus sen niet al het stof van het voor bije verloren, want „ergens" mist de Heijermans-achtige tendens toch „Anschluss" met een intrige - die nu, de tijd van tieners en no zems - het als actuele variant op een thema „zo oud als de wereld" zou doen. Toch blijkt ook juist weer dat bestofte en larmoyante van „toen", ook nu nog aan te slaan, hetgeen de wankele basis van toneeloverwegingen maar al te duidelijk aantoont. Een rauw stuk intussen, het dra ma „Rooie Sien", met een Beppie Nooy, die haar rol tot in de vezels stuk speelt, iets overtrokken hier en daar zelfs, hetgeen ten koste gaat van de geloofwaardigheid. Maar wel een rol, die in al zijn onstuimigheid en in de spanning van wisselende stemmingen, een uiterst beroep doet op creatief ver mogen, waarover de hoofdrolspeel ster in ruime mate bleek te be schikken. Vertederend spel verder van Bep Nooy sr., die als moeder Breman, het zachte element inlast in een wereld van ruwe passies en onge remde driften. Een moederfiguur, die de bezoekers zal bijblijven, ook als het door sentimenten te ge kruide verhaal al lang vergeten is. Het verhaal. Ko Breman, een op passend werkman, haalt Rooie Sien „uit het leven", huwt haar, maar beleeft slechts ellende met deze ongebonden vrouw, die tenslotte slachtoffer wordt van een soute neur. In een vlaag van drift ver moordt Breman haar. Vijftien jaar later wordt de dochter van Rooie Sien ten tonele gevoerd, getekend door de trekken van haar moeder. Een kans op een solide huwelijk 'laat zij schieten, en trekt op met een verlopen artist, die haar de weg van haar moeder doet inslaan. Later komt de vader op de prop pen, tegen wie de dochter een gloeiende haat koestert, in verband met de dood van haar moeder. Langzaam echter komt er een mil dere toon tussen beiden en krijgt ae dochter het woord van vergif fenis over de lippen. Zo kreeg het stuk als „ouwetje" in de bedrijven na de pauze, de meeste waardering, door een mildheid, die ontkwam aan de sentimentaliteit, in deze sfeer een verdienste, die te loven valt. De rol van Ko Breman was in handen van Rien Nunen. Vader Breman werd gebracht door Frits Engels. Talrijke andere speelsters en spelers gaven hun medewerking aan dit stuk, dat een volle zaal wist te boeien, zoals een tussen tijds- en slotapplaus bewezen. Ingezonden mededeling uw voeten moeten een leven lang mee! Op jacht naar mosselzaad Niet veel banken schijnen zaad te hebben De opening van het Friese Wad voor het vissen van mosselzaad van 25 april tot 20 mei) geeft in Zeeuwse mosselvisserskringen al tijd weer de nodige spanning. Deze weken toch z(jn beslissend voor een geheel jaar. Wel hangt het natuurlijk van verschillende faktoren af, of een mosselkweker individueel, zijn boeken kan afsluiten met een voordelig of een nadelig saldo. Het uitzaaien van goed mosselzaad legt toch de basis voor een meer of minder gunstig jaar. Nu zijn de berichten dit jaar niet erg gunstig over het voorkomen van mosselzaad. Uitgestrekte ban ken zoals vorig jaar schijnen niet voor te komen. Slechts van enkele plaatsen wordt de aanwezigheid van, kleine bankjes gemeld. De meeste van de plm. 140 schepen zullen zich tevreden moeten stellen met zaad van de vorig jaar afge- viste banken, dat intussen tot groot zaad of halfwas zal zijn uitge groeid. Tenzij men er in slaagt nieuwe nog niet bekende mosselzaadban- ken te vinden, met mosselzaad dat zich daar het vorig jaar heeft vast gezet. De geschiedenis van de mos selvisserij is daar om te bewijzen, dat zulks altijd nog mogelijk is, op de grote onafzienbare vlakte, van het Frlse Wad. Het is reeds dik wijls voorgekomen, dat grote mos- selzaadbanken werden ontdekt aan het einde van èen campagne, ter wijl men van mening wa6 dat het gehele Wad intensief was afgezocht Maar uiteraard is dit uitzonde ring. Regel is dat men van te vo ren weet, in welke omgeving men een mosselzaadbank kan vinden. Daarom is de vorige week al ge zocht en uit de binnen gekomen berichten blijkt wel dat het aan verschillende kwekers gelukt is de eerste dag een flinke vracht mos selzaad te vissen. De mosselvaartuigen vertoeven al enkele weken in de noordelijke havens, omdat men voor het zaaien van het nieuwe zaad, de percelen moest zuiveren van restanten oude mosselen, of halfwas mosselen moest over brengen van groei per celen, naar consumptie percelen. Trieste cijfers over Spaanse burgeroorlog LONDEN. 28-5. De Engelse schrij ver Hugh Thomas heeft in zijn boek over de Spaanse burgeroorlog dat donderdag in Londen is ver schenen, het aantal omgekomenen op 600.000 geschat. Tot nu toe werd aangenomen dat dit aantal een miljoen bedroeg. In zijn boek schrijft Thomas on der meer dat dit „ronde getal" van een miljoen de overwinnaars zo wel als de overwonnenen schikte. De nationalisten zeiden dat zij ten koste van een miljoen doden Spanje van het atheïsme gered (hadden, terwijl de republikeinen daarentegen beweerden dat gene raal Franco over een miljoen lij ken was gegaan. Europees plan voor structuurverbetering in de landbouw Grotere produktie dan consumptie STRAATSBURG, 26-4. De raad gevende vergadering van de raad van Europa heeft woensdag ge vraagd om uitwerking van een Eu ropees plan voor struktuurvcrbc- tcrlng in de landbouw en een on derzoek naar de ontwikkeling van vraag cn aanbod in landbouwpro- duktcn. In een aanbeveling aan het mi nistercomité van de Raad van Eu ropa en de ministerraden van de O.E.E.S. en de O.E.S.O. spreekt dc assemblée haar bezorgdheid uit over het feit dat de produktie in de landbouw sneller stijgt dan de consumptie. De aanbeveling, die was voorgesteld door de Neder landse socialistische afgevaardigde, prof. A. Vondeling, verklaart, dat werkelijke verbetering in de land bouw alleen kan worden verwacht bij een beterë" kennis van het ver loop van vraag en aanbod, grotere soepelheid van de produktie, ster ke ontwikkeling van de arbeids- produktiviteit door vermindering van het aantal arbeiders in de landbouw en tenslotte door het sti muleren van wijzigingen in het consumptie-patroon. De handel in landbouwprodukten dient zich te ontwikkelen op een basis van een rationeler arbeidsverdeling en het is ook een voorwaarde voor een zelfstandige economische ontwik keling ln de minder ontwikkelde gebieden, dat Europa landbouw produkten uit die landen blijft afnemen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 3