DE ZIERIKZEESCHE COURANT EX-GENERAAL CHALLE WORDT BESCHULDIGD VAN HOOGVERRAAD EN REBELLIE Zó stortte in Algerije de militaire opstand ineen Zó ging het op Cuba Soekarno's bezoek aan de V.S. Amerika blijft regeringstroepen in Laos helpen Wilde staking in Amsterdam Tsjombe in arrest en weer vrij DE ZAAK-ADOLF EICHMANN DONDERDAG 27 APRIL 1961 117e Jaargang No. 18963 ZIERlKZEEStUNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) ff,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij vSh. Lakenman Ochtman, Na de opstand in Algiers Arrestatiebevelen tegen drie andere leiders PARIJS, 26-4. Maurice Cbalie, ex-generaal van de Franse lucht macht, Is woensdag als gevangene van de Franse regering ln Parijs aangekomen. Hij zal beschuldigd worden van hoogverraad en gewa pende rebellie, misdrijven waar voor de doodstraf gegeven kan worden. Challe was de eerste van de vier rebellerende generaals, die ver klaarden dat Algiers en nog enkele Algerijnse gebieden niet meer on der het gezag van Parijs vielen. Er zijn arrestatiebevelen uitge vaardigd tegen de drie andere, Ra- oul, eens Frans opperbevelhebber in Algerië, Edmond Jouhaud en André Zeiler. De autoriteiten in de Algerijnse havens hebben opdracht gekregen deze mannen aan te hou den als zij zouden proberen aan boord van een schip te komen dat naar het buitenland gaat. Ook de vliegvelden zijn gewaarschuwd. Onder voorzitterschap van De Gaulle is woensdag het Franse ka binet bijeen geweest. Het wil de schuldigen streng straffen en de overige samenzweerders in het moederland, die zich nog steeds schuil houden door het voortijdig mislukken van het complot, „uit roeien". Het kabinet besloot dat De Gaulle in het bezit moet blijven van de buitengewone bevoegdheden die hij zondag op constitutionele wijze heeft verkregen. Opluchting ln Frankrijk Het nieuws van de ineenstorting is door het Franse publiek met grote opluchting ontvangen. De meeste Franse bladen spreken van een „bevredigende overwinning" van De Gaulle. Een paar bladen geven nog in voorzichtige woorden van hun sympathie voor de rebel len blijk. Zij leggen de nadruk op hun „onjuist gericht patriottisme". De onafhankelijke „Le Monde" dringt aan op een revisie op lange termijn van het regeringsapparaat, „opdat het eindelijk de samenhang en doeltreffendheid zal krijgen die het nog nooit gehad heeft". Het vraagt ook om „wederopbouw van het leger" en tenslotte dringt het aan op een hervorming van de pers, „die nu eens eindelijk moet besef fen dat zij haar taak ook ontrouw wordt als zij meent dat het belang van de polemiek elke verdraaiing van woorden rechtvaardigt en.de vergroting van de oplage altijd op weegt tegen een verlaging van het morele niveau". DE LAATSTE UREN PARIJS, 26-4. Gezagsgetrouwe troepen die onder meer waren uit gerust met pantserauto's, zijn dins dagavond om ongeveer half elf be gonnen uit een voorstad van Al giers op te rukken naar het cen trum van de Algerijnse hoofdstad. Deze opmars werd uitgevoerd door dienstplichtigen, mannen van de veiligheidspolitie en gendarmes. Kort daarop verlieten vracht auto's met opstandige parachutis ten de stad. Uit een gebouw werd geschoten op de binnenrukkende troepen. Drie gendarmes werden gewond. Andere gendarmes beantwoordden het vuur ongeveer een kwartier lang. Gendarmes di© in de omgeving van het hoofdpostkantoor waren doorgedrongen, zochten dekking achter bomen en keken uit naar sluipschutters. Op dat ogenblik zei de omroeper van de zender van de opstandelin gen met opgewonden stem: „Er is verraad. Komt naar het Forum, al lemaal". Burgers spoedden zich te voet of in auto's naar het Forum, het grote plein voor het regeringsgebouw. Duizenden mensen stonden een tijdje later voor het gebouw en rie pen: „Algerië Frans". Onverwacht verzocht de radio de menigte naar huis te ^gaan. Zwij gend gaven de meesten. gehoor aan deze oproep. Enkele honderden bleven. Zij za gen de ex-generaals Challe en Sa- lan op het balkon van het rege ringsgebouw verschijnen om hen toe te spreken,, maar de luidspre kers functioneerden niet. Even la ter gingen zij het gebouw weer binnen. Bijna een uur later werden scho ten op 'het Forum gehoord. Later bleek dat alleen ex-kolonel Godard zich nog in het regeringsgebouw bevond maar ook hij was even la ter verdwenen. De opstand was voorbij. Kapperszaken op 1 mei dicht UTRECHT, 26-4 D? vakraad voor het kappersbedrijf adviseert het bedrijfsleven, op maandag 1 mei de kapsalons na 13 uur te slui ten en het personeel vrij te geven met behoud van loon. De raad is van oordeel dat de bedrijven op de vijfde mei geopend moeten zijn. HAVANNA, 26-4. - Volgens het wekelijks verschijnende orgaan van het Cubaanse leger hebben 1300 tot 1500 man deelgenomen aan de eer ste landing der tegenrevolutionai- ren op Cuba, die in de vroege och tend van 17 april in de Baal van Cochinos werd verricht. Een Cubaanse politieman had te genover een medewerker van het orgaan verklaard dat hij de nade rende schepen voor vissersvaar tuigen had aangezien. Hij had ze aangeroepen, doch het antwoord was een salvo door scheepsgeschut. Volgens het weekblad van het Cubaanse leger moet het feit, dat de invallers er na hun landing niet in slaagden terreinwinst te boeken, worden toegeschreven aan het^ op de eerste dag - verliezen van vijf vliegtuigen, waardoor de tegenre- volutionairen in de lucht de min dere werden van de regeringsstrijd krachten. NEW YORK, 26-4. Naar aanlei ding van het jongste bezoek van president Soekarno aan de Ver enigde Staten schreef de New York World-Telegram: „Voor hij op zijn zoveelste wereldreis uit Djakarta vertrok, heeft Soekarno's regering een verklaring uitgegeven, waarin hij zijn bezorgdheid over de „in vasie" op Cuba tot uitdrukking brengt. Hoewel de Verenigde Sta ten niet met name werden genoemd was het duidelijk genoeg dat hij ons streng veroordeelde voor de „gewapend? aanval" op Cuba Daarna was hij zo arrogant naar de Verenigde Staten te komen in de eerste plaats om. onze sympathie en steun tegen de Nederlanders (in de kwestie westelijk Nieuw-Gui- nea) te vragen Hij kreeg die niet. Wij mogen dan de laatste paar da gen enkele slagen te incasseren hebben gehad, zo slap-happy" zijn we nog niet", aldus de New York World-Telegram. Sierra Leone is heden (donder dag) te middernacht een Onafhan kelijke soevereine staat geworden binnen het Gemenebest. Het land is honderdvijftig jaar lang een Britse kolonie geweest. Opstand in Algiers stort in Opstandelingen krijgen steun van Moskou WASHINGTON, 26-4. Het Ame rikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft medegedeeld, dat de Verenigde Staten de rege ringstroepen in Laos zullen blijven bevoorraden, om deze in staat te stellen het hoofd te bieden aan de opstandelingen. Volgens de woordvoerder van het ministerie hebben de „communis tische" troepen dinsdag op verschil lende fronten hun offensief voort gezet, ondanks het feit dat de re gering in Vientiane het voorstel om het vuren te staken heeft aanvaard. De Amerikaanse militaire adviseurs zullen in de frontlinies blijven om de regeringstroepen te adviseren. De woordvoerder verklaarde, d^t de hulp aan de opstandelingen met Russische vliegtuigen, nog steeds voortduurt, - zulks in tegenspraak met berichten dat de Engelse mi nister van Buitenlandse Zaken Lord Links: tijdens de toespraak van ex-generaal Edmond Jouhaud op het Forum in Algiers houden parachu tisten de opdringende mensen tegen. - Rechts: ex- generaal Edmond Jouhaud tijdens zijn toespraak op het balcon van het geboud van de gouverneur-gene raal, dat door de opstandelingen als hoofdkwartier was ingericht. Achter Jouhaud staat Raoul Salan. Deze foto's behoren tot de eerste welke uit Algiers Frankrijk hebben bereikt na het verlopen van de opstand. AMSTERDAM, 26-4. Woensdag ochtend zijn 130 personeelsleden van het staalconstructiebedrijf N V. Eiland Brandt in Amsterdam-Noord in staking gegaan Zij zijn onte vreden over de winstdelingsrege- ling, waarover de werkgevers- en werknemersorganisaties in de me taalindustrie vorig jaar overeen stemming hebben bereikt. Er werd reeds twee maal anderhalf procent van het loon uitgekeerd en volgen- week zou de slotuitkering van drie procent volgen De arbeiders van genoemd bedrijf vonden dit evenwel niet voldoende. In de loop van de middag zijn ongeveer veer tig arbeiders weer aan het werk gegaan. De bonafide vakbonden staan niet achter deze staking COQUILHATSTAD, 26-4 Presi dent Tsjombe van Katanga, die dinsdag de rondetafelconferentie van Kongolese leiders in Coquil- hatstad verliet wegens onenigheid met president Kasavoeboe van de centrale regering, is woensdag voor zijn vertrek naar Elisabethstad op het vliegveld van Coquilhatstad door soldaten van het nationale Kongolese leger gearresteerd. De premier van de centrale re gering, Ileo, begaf zich na het ver nemen van het nieuws naar het vliegveld om te trachten Tsjombe's vrijlating t'e bewerken. De Katangaanse radio-omroep heeft bekend gemaakt dat presi dent Tsjombe inmiddels weer op vrije voeten is gesteld. Vermist meisje in België aangetroffen BRUSSEL, 26-4. De Belgische rijkswacht heeft een Nederlands meisje uit Sittard, dat sinds vorig jaar werd vermist, aangehouden en ter beschikking gesteld van de Nederlandse politie. Zij was op 6 november 1960 van haar ouders weggelopen en gevlucht met de 23- jarige J. S., die in een woonwagen in Sittard verbleef. Nadat de Nederlandse politie had gesignaleerd, dat het meisje - de 17-jarige A. B. - met de man naar het buitenland was gegaan werd Interpol ingeschakeld Dit leidde tot de aanhouding van beiden door de rijkswacht te Gent in België. Het paar had een schuilplaats ge vonden in het woonwagenkamp in deze plaats. De man wordt er van beschul digd een minderjarige te hebben ontvoerd Ook hij is aan de Neder landse politie overgedragen. - Maharadja Hari Singh, de vroe gere heerser over Kasjmier, is woensdag op de leeftijd van 65 jaar in Bombay overleden. In de jaren twintig was hij het slachtoffer van een sensationele chantage-zaak. In totaal betaalde hij toentertijd een bedrag van ongeveer ander half miljoen gulden aan een groep chanteurs, die een liefdesaffaire van hem aan het licht dreigden te brengen. k Home had gezegd dat deze Rus sische hulp zaterdag jongstleden was gestaakt. De Verenigde Staten behouden zich het recht voor de regerings troepen te blijven bevoorraden, tot dat onomstotelijk vaststaat dat de opstandelingen geen hulp meer van de communisten krijgen, aldus de woordvoerder. De Frans-Algerijnse besprekingen TUNIS, 26-4. Tajeb Boelahroef, de vertegenwoordiger der „voorlo pige Algeiijnse regering" in Rome, die kortgeleden een nieuwe „gehei me missie" naar Zwitserland heeft volbracht, heeft woensdagmiddag telefonisch verslag uitgebracht aan de leiders van het Algerijnse Be vrijdingsfront. Men acht het niet uitgesloten, dat hij een nieuwe missie naar Zwitserland zal onder nemen. In Algerijnse kringen verklaart men „meer dan ooit" tot onderhan delingen bereid te zijn". Men meent dat de liquidatie van de jongste op stand er toe zal bijdragen om een van de obstakels op de weg naar eèn oplossing door onderhandelin gen, op te ruimen. Oranj enamen XTTRECHT, 26-4. Tegelijk met H.M. de Koningin zal het Utrechtse meisje Juli ana Beatrix Irene Klomp haar verjaardag vieren. Zij wordt zondag twintig jaar. De van vaderlandsliefde getuigende voornamen ver wekten in 1941 nogal wat reacties. De ouders plaat sten een advertentie in een plaatselijk dagblad en de volgende dagen ontvingen zij een stroom brieven van Nederlanders die de kleine alle goeds toewensten Er kwamen echter ook andere reacties. Het echtpaar Klomp kreeg bijvoorbeeld een briefkaart van de N.S. B waarop stond: Jammer voor het kleine kind dat haar leven lang de naam moet dragen van vluchte lingen, alleen om de waan zin van haar ouders, arme kleine". De heer Klomp be waarde alle brieven en briefkaarten zorgvuldig in een album. Hij is er trots op, dat koningin Juliana en prins Bernhard enige tijd geleden met belangstelling het album hebben bekeken. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Het menselijk wezen, dat smart veroorzaakt dooft in eigen hart meer geluk uit dan j hij uitdoven kan in hen, die hij doet lijden. In verband m$t de viering van Koninginnedag zal de ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE op MAANDAG 1 MEI a.s. niet worden uitgegeven De directeur Nederlandse verongelukt in Franse Alpen BRIANCON, 26-4. De 38-jarige mej. S. Stam uit Amsterdam wordt vermist sinds zij gisteren in de Franse Alpen door een lawine is verrast. Mejuffrouw Stam bevond zich in een gezelschap van dertten, dat een afdaling maakte van de Col du Vallon de Fontenil. Negen leden van deze groep werden door de lawine bedolven, maar een zes tal kon spoedig worden bevrijd. Later werd nog het lichaam van een inmiddels omgekomen Belgi sche deelnemer aan de afdaling ge vonden. Behalve mejuffrouw Stam wordt nog een Fransman vermist. Men vreest voor fcrider leven. De slechte weersomstandigheden en een sneeuwlaag van bijna acht me ter bemoeilijken het zoeken door soldaten, gendarmes en berggidsen De visserij op het Veersemeer DEN HAAG, 26-4. Het tweede kamerlid, de heer J. M. A. C. van Dongen (K.V.P.) heeft de minister van Landbouw en Visserij schrifte lijke vragen gesteld over de visse rij op het meer, dat ontstaat door het sluiten van de Veersedam. Hij vraagt of het juist is, dat dit meer beschouwd zal worden als binnenwater, waardoor de visserij zal vallen onder de bepalingen van de binnenvisserij. Wil de minister in dat geval, in het belang van de sportvisserij be vorderen, dat voor dit meer bepa lingen zullen gelden alsvoor de kustvisserij, zo vraagt de heer van Dongen. Hij zou willen vernemen, wie met het toezicht op de visserij belast zal worden. n West-Dultsland heeft Frankrijk aangeboden zijn na-oorlogse schul den ten bedrage van 21 miljoen D.M. vervroegd af te lossen, zo heeft een woordvoerder van het Westduitse ministerie van finan ciën medegedeeld. Verklaringen van Wisliceny worden gebruikt JERUZALEM, 26-4. Het hof te Jeruzalem, dat Adolf Elchmann be recht heeft woensdag besloten de verklaringen die Dieter Wisliceny in 1946 in de dodencel in Tsjecho- Slowakije heeft opgesteld, als be wijsstukken toe te laten. President Mosje Landau zei dat het hof reke ning zal houden met de door de verdediging er tegen aangevoerde bezwaren. De betrokken verklaringen, zo zei hij, waren geschreven spoedig na de voorvallen waarop zij betrek king hebben en het zou moeilijk zijn om directer getuigenis te krij gen van mensen die met de be schuldigde hebben samengewerkt. De aanklager, Hausner, verwees naar een passage in genoemde ver klaringen, volgens welke de be voegdheid over alle Joodse Zaken bij verordening van Goering was overgedragen aan het hoofd van de veiligheidspolitie, waardoor dus de macht van Eichmann was vergroot. (De Gestapo was een afdeling bij het hoofdkwartier van de veilig heidspolitie). Als hij gewild had, zou Eichmann het in de zomer van 1941 de Joden veel gemakkelijker hebben kunnen maken, meende Hausner. Volgens de verklaringen van Wis liceny zou Eichmann in 1944 gezegd hebben dat het plan voor de gas kameractie in Auschwitz was uit gegaan van hemzelf en de luite nant-generaal van de S.S., Olido Globocnik, die in 1941 de massa - executies in Polen leidde. Geestelijken hebben eigen hotel AMSTERDAM, 26-4. Zondag 30 april zal aan de Waldeck Pyrmont- laan 11 in Amsterdam het eerste hotel voor geestelijken in ons land „San Luchesio" geopend worden door de pater provinciaal der Fran- siscanen. Niet alleen voor katho lieke geestelijken en leden van de religieuze orden maar ook voor do minees, rabbijnen en geestelijken van andere godsdienstige richtin- heeft dit huis 47 bedden beschik baar. Het is ondergebracht in een dubbele villa die door de derde orde der Fransiscanen werd aange kocht voor f 175.000. NOORDWIJKERHOUT. In Noord- wijkerhout is een tweejarig meisje onder een vrachtauto geraakt en aan de gevolgen overleden. Het meisje een dochtertje van de fa milie de Jong in Noordwijkerhout - bevond zich met een broertje op de rijbaan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1