DE ZIERIKZEESCHE COURANT KONINGIN JULIANA BIJ AFSLUITING VEERSE GAT Subandrio over Nieuw-Guinea: Geen bezwaar tegen V.N.-beheer BLOKKADE VAN ALGERIJE Brits-Russische oproep vuren in Laos te staken Proteststaking in Frankrijk Franse generaals onder toezicht Franse atoombom- proef in Sahara Rebellen in Algerije houden het niet langer uit dan twee weken DINSDAG 25 APRIL 1961 117e jaargang No. 18962 ZIERIKZEEmMwNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) fl,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Laatste caisson werd geplaatst Gigantisch werk volbracht VROUWENPOLDER, 24-4. Om precies 16.04 maandagmiddag is de laatste caisson in het Veerse Gat geplaatst, waarby H.M. Koningin Juliana getuige geweest is. Vanaf het koninklijke jacht de „Piet Hein", waarmee z(j 's morgens uit Wolphaartsdyk vertrokken was, nam zy de werkzaamheden in ogenschouw. Omstreeks half drie arriveerde de „Piet Hein" in Vrouwenpolder, waar reeds duizenden belangstellenden het invaren van de caisson gadesloegen. vyf grote sleepboten trokken het gevaarte naar het gat, waar nu zeven caissons naast elkaar liggen. Bij gebruik van één enkel ele ment zou al spoedig de stroomsnel heid te hoog worden. De caissons, die nu zijn geplaatst, laten wel water door, maar ook hieraan komt een eind. Donderdag gaan de schui ven van. de caissons dicht en wordt de stroom geblokkeerd Iedere caisson heeft namelijk acht ope ningen van vijf meter en in iedere opening bevinden zich weer twee schuiven van vijf meter hoog boven elkaar. De meest riskante fase van de sluiting moest geschieden in een week, waarin de kracht van de getijstroom minimaal was. Hard moest er gewerkt worden in Vrou wenpolder om de laatste caisson bij dood tij te plaatsen. De tegen slagen kon men het hoofd bieden en toen 's middags om zes minu ten over vier de zevende caisson op zijn plaats lag en gezonken was, waren de talrijke autoriteiten van Rijkswaterstaat dan ook meer dan tevreden. Luidruchtige vreugde Het gigantische werk was vol bracht en de stoomfluiten van de sleepboten en de andere vaartui gen die rond het Veerse Gat la gen, gilden de vreugde hierover dan ook luidruchtig uit. Men kon de werkzaamheden onder zeer gunsti ge weersomstandigheden verrich ten. De meteorologische dienst van de Deltawerken In Zierik zee seinde flinke opklaringen vanmiddag en daar heeft men in Vrouwenpolder dan ook van geprofiteerd. Een strakke blau we lucht gaf aan deze belang rijke laatste fase van het slui ten van het Veerse Gat een feestelijk karakter. Tijdens hoogwater werd de cais son, die een afmeting heeft van 45 5 maal 20 maal 20 meter uit het bouwdok gesleept en gedurende de gehele eb op stroom gehouden. Sleepboten trokken de afsluiter vervolgens op de drempel en ver bonden hem met de reeds aan de grond staande caissons. Vrouwen polder had zich ter gelegenheid van deze heugelijke dag in feestelijke vlaggentooi gestoken. Anders was dat in Veere, waar men de sluiting van het Veersche Gat niet bijster enthousiast he*ft begroet. De vis sers moesten naar Colijnsplaat, om hun bedrijf gaande te houden, maar een herhaling van de ramp van 1953 wil men ook hier niet riske ren en zelfs werd in dit verband nog eens de bede, die staat te lezen op de leren hoes van de verguld zilveren beker, die Maximiliaan van Bourgondië, heer en later mar kies van Veer*, zijn stad schonk in de openbaarheid gebracht: „Bescherm o» Heer"„ aldus de bede, „de stad der Veer „voor storm en wind, hoog watervloed. Dat ze niet meer comt in de neer, want gij alleen zijt ons behoedt". „Balsem ln de staart" Niettemin, pessimisten in Veere hebben inmiddels g?zegd, dat niet het venijn, maar de balsem in de staart van deze bede zit. „Gij al leen zijt ons behoedt". Als men dez? stelling tot een credo had ge maakt, aldus deze pessimisten, dan was er geen dijk nodig geweest en had Zeeland zijn eigen karakter gehouden. De dijk dwingt respect af, maar het blijft mensenwerk; as falt op drijfzand, aldus he*ft men in Veere te kennen gegeven. Toch was er vanmiddag vreugde over de afsluiting, die nu praktisch vol tooid is. Zowel ter verhoging van de weerstand tegen verschuiven, als tegen onderloopsheid, worden ter weerzijden van de caisson be- stortingen aangebracht. Daarnaast wordt de caisson met duizenden kubieke meters zand gevuld en d* spleten van de elementen met zware stortsteen opgevuld Bij de feitelijke sluiting van het Veerse Gat worden in all* caisson-openin gen de schuiven gelijktijdig neer gelaten. Voor iedere opening is een apart bewegingswerktuig aanwe zig. WASHINGTON, 25-4. De minis ter van buitenlandse zaken van In donesië, Subandrio, heeft maandag op een persconferentie in Was hington gezegd dat z(jn land geen beheer over westelijk Nieuw Gui nea zal aanvaarden, maar er geen bezwaar tegen heeft dat het gebied een of twee jaar onder beheer van de VN. komt voor de overdracht van het gezag. Subandrio zei dat na het gesprek van president Soekarno met Ken nedy besloten is, dat hij (Suban drio) één of twee dagen in Was hington zal blijven om met minis ter van buitenlandse zaken Dean Rusk de mogelijkheid van oplos sing van het geschil om westelijk Nieuw Guinea te onderzoeken. Op een desbetreffende vraag ant woordde de Indonesische minister dat Kennedy tijdens zijn onder houd met Soekarno geen oplossing van het vraagstuk door middel van een VN.-beheer had voorgesteld. Wel erkende de Amerikaanse pre sident, dat een spoedige oplossing dringend geboden was. PARIJS, 24-4. De Franse rege ring he*ft maandagavond de blok kade van Algerije afgekondigd. Er mag niets meer naar Algerije ge zonden worden. Gelden mogen, ook niet overgemaakt worden. LONDEN, 25-4. In een vandaag gepubliceerd communique verzoe ken de ministers van buitenlandse zaken van Engeland en de Sowjet- Unie in hun hoedanigheid van CO. -voorzitters van de Geneefse con ferentie van 1954, „aan alle mili taire autoriteiten en aan de par tijen en organisaties van Laos", het vuren te staken vóór de bijeen komst van de internationale con ferentie over Laos. De twee CO .-voorzitters verzoe ken eveneens de bevoegde verte genwoordigers onderhandelingen te openen voor het sluiten van een overeenkomst over de vraagstuk ken die verband houden met een staken van het vuren. Zij verzoeken voorts het volk van Laos, met de internationale con trole-commissie voor Laos samen te werken en haar steun te verle nen zodra zij in het land aankomt om toezicht te houden en controle te oefenen op de waDenstilstand. De regeringen van Engeland en de Sowjet-Unie geven in hun geza menlijke oproep uitdrukking aan hun bezorgdheid over het gevaar, dat de Laotische crisis voor de vre de in Zuidoost-Azië kan zijn. Zij zijn evenwel van oordeel, dat het mogelijk is de toestand in Laos te „normaliseren". ,,'t Broeit" zeggen de bewoners Jeugdbendes onderling weer op de vuist in Den Haag PARIJS, 24-4. Tien miljoen loon- en salaristrekkers hebben maan dagmiddag in Frankrijk een uur gestaakt uit protest tegen de op stand in Algiers en om te getuigen van hun vastberadenheid om de republiek onder leiding van De Gaulle te verdedigen. Een dergelijke massale «taking heeft zich nog niet eerder ln Frankrijk voorgedaan. Zoals be kend hadden de drie grote vak verbonden en de politieke partijen de Fransen opgeroepen maandag van 17.00 uur tot 18.00 uur te. sta ken. DEN HAAG, 24-4. ,,'t Broeit" zeggen de bewoners van Spoorwyk en ze doelen daarmee op de op nieuw oplaaiende activiteiten van nozembendes. Opgewonden huisvaders trachtten maandagavond de met veel lawaai op bromfietsen blokjesrijdende knapen tegen te houden. Maar de uitroep van: ,M'n kinderen kunnen zo niet slapen" had niet d* minste uitwerking. Zelfs een auto, volge laden met „zwartjekken", nam deel aan het rondjesrijden. De tele visiekijkers konden hun toestel wel afzetten, want de bromfietsen veroorzaakten een vrijwel onafge broken storing. Reden van dit alles schijnt te zijn, een ruzie om meis jes. Zondag zou een van de gang leden de leider van de tegenpartij de bende „De zwarte spin", een klap hebben gegeven. De dader ontkwam, maar rond zijn huis rijden nu onafgebroken de vrienden van het slachtoffer om hem op te wachten. Maar onder tussen klagen de buurtbewoners steen en been, en zijn ze ontstemd over de politie die huns inziens niet voldoende ingrijpt Tevens schijnt de pas uit de gevangenis ontsla gen leider van de voormalige ben de „De gele slang" weer te worden gesignaleerd, rijdende op een gloed nieuwe. bromfiets. PARIJS, 25-4. Drie Franse ge neraals z(jn dinsdagochtend vroeg onder toezicht geplaatst. zy wor den niet met name genoemd. Geen van hen zou bevelvoerend z\jn. Al eerder Is aan vjjf hoge offi cieren, onder wie een gewezen ad viseur van De Gaulle, huisarrest opgelegd. PARIJS, 25-4. Vanochtend om 6 uur hebben de Fransen te Reggane in de Sahara voor de vierde maal bij wijze van proef een atoombom tot ontploffing gebracht. De bom was boven op een toren aange bracht. Zij was van klein kaliber. De proef wordt als geslaagd be schouwd. Van gezaghebbende zijde wordt verklaard, dat hiermede het pro gramma van bovengrondse atoom- proeven in Afrika is afgewerkt. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's De gehele levenskunst be staat uit twee dingen: zich met flinkheid *ets te kunnen ontzeggen en met bezadigd heid kunnen genieten. Boodschap van Kennedy aan De Gaulle PARIJS, 24-4. President Kenne dy heeft president de Gaulle zon dagavond In een boodschap dever- z*kering gegeven dat het Ameri kaanse volk en hij zelf in dit voor Frankrijk ernstige uur" vriend schap en steun zullen blijven ver lenen „Uw persoonlijke inspanning om Frankrijk weer een groot kampi oen van de vrijheid te maken, heeft de achting gewekt van allen die de viij'heid liefhebben. De koers die gij hebt gekozen om het tragische probleem Algerië op te lossen kan slechts d* goedkeuring wegdragen van diegenen die in de beginselen der democratie geloven en een duurzaam begrip tussen de volkeren der wereld nastreven", aldus Kennedy. Levenslang voor S.S.-kampcommandant MOSBACH, 24-4. De vijftigjarige Franz Josef Müller die in de oor log commandant is geweest van drie arbeidskampen voor joden in Polen, is maandag te Mosbach, in west-Duitsland, tot levenslange ge vangenisstraf veroordeeld. Müller, een voormalige sergeant van de S.S., werd in* 22 gevallen schuldig bevonden aan moord. De rechtbank achtte het verder bewe zen, dat hij in 58 gevallen tot moord heeft aangezet en in vijf ge vallen medeplichtig is geweest aan moord. De rechtbank verklaarde hem ook in vier gevallen schuldig aan doodslag. De president van de rechtbank verklaarde dat in de week, dat het proces heeft geduurd, „een over vloeiende put van gruweldaden is geopend". Hij voegde hieraan toe: „ik ben diep geschokt, dat duitsers dergelijke dingen "hebben kunnen doen". Gedurende het proces riep Müller eens luidkeels: „De kleintjes wor den gestraft, maar de groten zijn weer in functie". Na de uitspraak zei hij: „Ik heb niet gemoord". Mening van Franse deskundigen V.S. bezorgd om uitwerking op NAVO Het Franse ministerie van voor lichting heeft bekendgemaakt, dat er vijf straaljagers en vier andere vliegtuigen uit het door de rebel len bezette deel van Algerië zijn ontsnapt. De toestellen zijn veilig in zuid-Frankrijk geland. In gezaghebbende kringen in Pa rijs is meegedeeld, dat er bood schappen van trouw aan De Gaulle blijven binnenstromen bij het mi nisterie van defensie. De bood schappen zijn afkomstig van mili taire eenheden in alle delen van Algerië. Kolonel Dufour, voormalige be velhebber van het eerste Franse parachutistenregiment, Is maandag ln Offenburg gearresteerd op be vel van generaal Grepin, de opper bevelhebber van de Franse stryd- kraohten in west-Duitsland. Dit Is meegedeeld door een woordvoerder van de Franse ambassade In Bonn. De Ver. Staten WASHINGTON, 24-4. De V.S. maken zich vooral bezorgd over de staatsgreep der Franse generaals in Algerië in verband met de be antwoording van de vraag, welke de uitwerking ervan zal zijn op het streven om de Navo te versterken. Een der hoogste Amerikaanse gezagsdragers gaf als zijn com mentaar dat de revolutie op een tijdstip is gekomen, waarop do Westerse wereld het zich slecht kan veroorloven Frankrijk in een burgeroorlog of in een voortgezette strijd met de Algerijnse nationalis ten verwikkeld te zien. Er zijn reeds plannen opgesteld om de Navo in militair, politiek en economisch opzicht te versterken. Waarnemers te Washington achten het echter waarschijnlijk dat deze plannen een ernstige nadelige uit werking van de gebeurtenissen in Algerië zullen ondervinden, indien president De Gaulle er niet spoe dig in slaagt de Algerifnso or Iele te bezweren. Nieuwe Surinaamse postzegels PARAMARIBO, 24-4. Dezer da gen is in Suriname aangekomen de heer Erik E. Lehmann, een der di recteuren van de „Inter-Goevem- mental Philatelic Corporation" te New York die met de Surinaamse regering eind 1959 een overeen komst sloot voor de verspreiding en verkoop van speciale series Su rinaamse postzegels in het buiten land. De heer Lehmann zal met de minister van financiën van Suri name besprekingen voeren over de uitgifte van nieuwe series postze gels in de loop van dit jaar. In Parijs is de spanning tot een hoogtepunt gekomen in verband met de militaire opstand in Algerië en de verwachte aanval van vaXschermtroepen op het moe derland. - Foto: in de buurt van de Porte de Saint Cloud wachten zwaarbewapende eenheden gendar mes bij hun tanks, pantserwagens en jeeps in staat PARIJS, 24-4. Franse deskundi gen menen dat de Franse rebellen in Algerië het niet langer dan twee weken kunnen uithouden, als hun aanvoerlijnen afgesneden wórden. De voorraden munitie, benzine en levensmiddelen in Algerië zou den zelfs niet toerijkend zyn om het tot eind mei te kunnen uitzin gen. De Franse autoriteiten in Pa- rys geloven dan ook niet dat de junta van opstandige generaals zich lang ln Algerië kan handha ven. Als de rebellen er niet ln slagen om binnen een week de macht in Parys te veroveren, zal de opstand mislukken, zo meent men in Parys De Franse regering heeft voor maandagnacht dezelfde veiligheids maatregelen genomen als voor zon dagnacht. I Het Parijse vliegveld Orly is maandag te 21.30 uur gesloten. Op de rolbanen werden, evenals in de nacht van zondag op maandag, au to's en vrachtauto's gereden, opdat zij niet door vreemde vliegtuigen kunnen worden gebruikt. De lich- van paraatheid om bij het eerste verontrustende be- ten van het vliegveld zijn gedoofd. richt in actie te kunnen komen. Alle strategische Voorts zijn weer grote aantallen punten van Parijs zijn bezet, op sommige bruggen pantservoertuigen, ln hoofdzaak over de Seine staan autobussen opgesteld om in ge- tanks, uit het kamp de Saroty, in val van een aanval als barricaden te kunnen dienen, i Versatile, ln de richting van Parijs vertrokken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1