NU RIJKSGOEDKEURING NODIG VOOR DURE HUIZEN V.S.-miiiister van Buitenlandse Zaken over Cuba Kennedy had onderhoud met Cubaanse revolutionaire leider Anti-Portugees verzet Spoorwegongeluk in India Opstand neergeslagen - Invasieleger in nog geen 72 uur vernietigd VRIJDAG 21 APRIL 1961 117e jaargang No. 18960 ZIFBlKMMfflFwNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week k p TICDII/^TCCC^IJC ID A WIT Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, lel. 01110-2255 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, L/C X-l fctvl |\LLbJVnC V# U U K A Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs -«oor» Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) tl,- per stuk. 1797"1889 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Meer subsidie voor 2500 woningen Minder vrije bouw DEN HAAG, 20-4. Dc minister van Volkshuisvesting zal (lit jaar 2500 woningen meer (totaal 70.000) subsidiëren, rUksgoedkcurlng eisen voor dure vrije woningbouw, de nüverheidsbouw verhogen met 80 miljoen gulden en de gemeenten niet langer toestaan goedkeuringen voor werken tot f 100.000 te geven. Dit is te lezen in de door minis ter Van Aartsen aangeboden nota over de woningbouw, welke heden aan de Tweede Kamer werd aan geboden. Deze nota werd toegezegd na de kabinetscrisis van december/janu ari, die door een geschil over de woningbouw veroorzaakt was. Het oorspronkelijke programma van 65.000 premie- en woningwetwo ningen werd toen reeds op 67.500 gebracht. Thans wordt het half om half 70.000 woningen. De nieuwe aanvulling omvat 1250 woningwet woningen en 1250 premiewoningen. De nota kondigt voorts aan, dat de woningbouw in de vrije sector (bouw zonder premie) met ingang van 21 april voor de bouw van deze woningen met een bouwsom hoger dan f 23.000, f 21.000 en f 19.000 (af hankelijk vqn de gemeente waar gebouwd wordt) rijksgoedkeuring te vereisen. Deze rijksgoedkeuring zal in het algemeen slechts daar worden verleend, waar zich geen spanning op de bouwmarkt voor doet en overigens in bijzondere ge vallen. Het produktiebedrag dat voor de sector gebouwen voor de nijverheid in het bouwprogramma 1961 is ge raamd, kan dit jaar met f 80 mil joen worden overschreden. Het voor de scholensector in het bouwprogramma opgenomen pro- duktiebedrag wordt met f 5 mil joen verlaagd (ten laste van het wetenschappelijk onderwijs). Gemeentelijke bevoegdheid ingetrokken De bevoegdheid van de gemeen ten tot het afgeven van rijksgoed keuringen voor scholenbouw voor werken met een bouwsom tot f 100.000 is ingetrokken, behalve voor de drie grootste gemeenten. Op de gemeenten wordt een be roep gedaan om hun bevoegdheid tot het verlenen van rijksgoedkeu ring voor bouwwerken met een bouwsom tussen f 2.000 en f 10.000 slechts met grote zelfbeperking te gebruiken. Daarbij zouden zij als door een beter inzicht in de in 1961 Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Dronken gezondigd, Nuchter geboet. richtlijn moeten aanhouden, dat per maand niet meer wordt afgegeven dan de helft van de goedkeuringen in de overeenkomende maanden van vorig jaar. Het contingent dat voor de eerste zes maanden van 1961 aan de i hoofdingenieurs-directeuren van de volkshuisvesting en de bouwnijver heid in de provincies en aan de be sturen van de drie grote steden be schikbaar is gesteld voor het ver lenen van rijksgoedkeuringen voor werken met een bouwsom tussen f 10.000 en f 100.000, zal moeten toe reiken voor zeven maanden. Ook het contingent voor de overige vijf j maanden van 1961 zal op de inge- I treden situatie worden afgestemd, i Volgens de nota zijn thans de ge- j gevens omtrent de bouwproduktie i in 1960 bekend. De verdere ontwik keling kan worden overzien, waar- te verwachten produktie kan wor den verkregen. Het blijkt nu dat de produktie in de gebouwensector in 1960, die in het bouwprogramma voor dat jaar geraamd was op f 2600 miljoen, in feite f 2760 mil joen bedroeg. Daarbij moet in aan merking worden genomen, dat ten gevolge van staking een produktie van circa f 40 miljoen verloren ging. Uitgaande van de geconstateerde produktiecapaciteit gedurende 1960 acht de minister van Volkshuisves ting en Bouwnijverheid het thans niet onverantwoord deze capaciteit voor 1961 te stellen op f 2900 mil joen. Dit is f 200 miljoen meer dan in het bouwprogramma geraamd werd. De minister tekent hierbij aan, dat in het bedrag van f 2900 miljoen naar verwachting vrijwel geen speling meer zal zitten. De gevolgen van het vorenstaande voor de verwachte bouwproduktie in verband met het bouwprogramma zfln als volgt: Bouw- Thans te verwachten Meer en Sectoren programma produktie minder Herstel en verbouw120 120 Boerderijen 45 45 Overige agrarische gebouwen 25 25 Woningen 1370 1495 125) Nijverheid 400 480 80) Handel en verkeer 220 220 Gezondheidszorg en hygiëne 115 115 Kerken 30 30 Scholen 276 270 6) Overige bijzondere gebouwen 45 45 Overheidsgebouwen 55 55 Twee methyl-drinkers overleden STOCKHOLM. 20-4 Nog Iemand die methyl alcohol, afkomstig van het Nederlandse kustvaartuig Tri- gon" in Malmö, had gedronken, is overleden, waardoor het aantal do den tengevolge van vergiftiging tot twee is gestegen Drn mensen zijn nog in het ziekenhuis Van twee van hen is de toestand levens gevaarlijk. De toestand van de der de, een vrouw, is verbeterd, maar het staat niet vast of zij haar ge zichtsvermogen kan 'behouden. Voor zover bekend, hebben 34 mensen van d© methyl alcohol ge dronken. Bloei in Zeeland bereikt hoogtepunt KAPELLE, 20-4. De bloei van de fruitbomen in Zeeland zal het ko mende weekeinde haar hoogtepunt bereiken. De peren, pruimen en kersen zijn hier uitgebloeid, maar de appelbomen zijn thans op hun mooist en bonen in een bijzonder rijke pracht 'hun rose kleuren. Aan gezien de appel ongeveer 70 pet. uitmaakt van de aanplant in de Zeeuwse fruitboomgaarden, is er thans sprake van het hoogtepunt van de bloei. Vrijwel overal in Zeeland zijn de bloeiende boomgaarden te vin den Het centrum er van ligt op Zuid-Beveland en wel speciaal in de omgeving van Kapelle-Biezelin- ge, Wemeldinge, Goes en Kloetin- ge Men verwacht hi^r een bijzon der grote drukte wanneer tijdens het weekeinde de weersomstandig heden gunstig zijn, ook mede In verband met het grote bezoek dat wordt verwacht aan Vrouwepolder en Kamperland in verband met de afsluiting van het Veersche Gat Op 'dé april hoopt men bij Stockholm het zeventiende-eeuwse Zweedse oorlogsschip „Vasa" gelicht te hebben. Veertien hydraulische vezels, die op twee pontons staan opgesteld, heffen het oude vaartuig langzaam naar de oppervlakte. Het schip bevindt zich nog slechts enkele meters onder het wateroppervlak. - Foto: op de voorgrond de bergingsvaar- iuigen. Bij de pijl moet de „Vasa" aan de oppervlakte komen. Op de achtergrond het eilandje ,JCa$tellholmen". Inval „een uiting van verzet" WASHINGTON, 20-4. De Amerl- kaanse minister van buitenlandse zaken Dean Rusk heeft donderdag op het vliegveld van Washington, voor zijn vertrek naar Atlanta, in Georgia, verklaard dat de inval op Cuba door tegenr evolutionair en „een uiting va nverzet is tegen het bewind van Fidel Castro, die waar schijnlijk voort zal duren". Hij voegde hieraan toe dat de invasie in Cuba „klaarblijkelijk niet op grote schaal is opgezet", waarbij hij in herinnering bracht dat hij dit op zijn jongste perscon ferentie, op maandag jl., 'had ge zegd. •Minister Rusk zei ook dat hij en president Kennedy nog meer over WASHINGTON, 20-4. Het Witte Huis heeft donderdag bekendge maakt, dat president John Kenne dy woensdag een onderhoud heeft gehad met dr. Jose Cardona, de voorzitter van de Cubaanse revolu tionaire raad welke de invasie op Cuba heeft georganiseerd. De perschef van het Witte Huis, Salinger, verklaarde dat dr. Car dona met vijf medewerkers uit Miami in Florida naar Washington was gekomen om de president ver slag uit te brengen over de landin gen van de anti-Castro-troepen. I De voornaamste reden van het gesprek, dat tien minuten duurde, was het verzoek van dr. Cardona aan de Amerikaanse president om de organisatie van Amerikaanse staten (O.A.S.) te vragen, dat zij i tracht te bewerken, dat de gevan gen genomen invallers niet worden terechtgesteld en de gewonden een behoorlijke medische verzorging krijgen. President Kennedy had be loofd zijn best te zullen doen om dit van O.A.S. gedaan te krijgen. Later hadden de Cubanen een on derhoud van een uur gehad met funktionarissen van het Witte Huis. Salinger zei dat dr. Cardona geen I melding had gemaakt van wreed heden tegen gevangen genomen te- Igenstanders van Castro. Hij sloot de mogelijkheid niet uit, dat de president In de komende paar da- in Amsterdam met i-d venoren van mexico. - cuiu. v»* u.« nwy- gen nog een contact met dr. Car- opspringende bal. In hat middan in liaht kostuum Carol Sahuurman. dona xal hebben. Donderdagmiddag had president Kennedy een reeks besprekingen met hoge regeringsfunktionarissen, onder wie vice-president Johnson die een onderhoud van een uur met het staatshoofd had. Overeenstemming C.N.A. te Sluiskil SLUISKIL, 20-4. Na een langdu rige bespreking tussen de directie van de Compagnie Neerlandaise de l'Azóte te Sluiskil en afgevaardig den van de algemene bediijfsgroe- pencentrale, de R.K. bond „St. Wil- librordus", en de christelijke be drijfsgroepencentrale, welke be spreking van twee uur tot half acht duurde, is overeenstemming be reikt over enig-) punten van de ar beidsvoorwaarden in deze fabriek De directie is aan de meeste ver langens van de arbeiders tegemoet gekomen. De arbeiders dii op eigen gelegenheid per bus reizen zullen een vergoeding ontvangen van f 1,75 tot f 3,50 per week, al naar gelang het aantal kilometers dat ze moeten reizen. Iedere arbeider krijgt een kledingtoelage van f 2,75 per week en een voorschot op een gevraagde premieverhoging van 5 procent, namelijk f 100 ineens en f 100 aan het eind van het jaar. De toegezegde vergoedingen komen neer op een verhoging van 9 tot 11% procent bij «en weakloon van f 90,—. dit onderwerp te zeggen zouden hebben. „De Invasie ls ondernomen door een groep moedige mannen, die naar Cuba ls terug gekeerd met het vaste besluit al het mogelijke in het werk te stellen om het Cu baanse volk te helpen bij het her stel van zijn vrijheid", aldus Rusk. Nog geen einde In antwoord op de vraag of hij meende dat de klaarblijkelijke mislukking van de invasie het ein de betekende van de pogingen om het bewind van Fidel Castro om ver te werpen, verklaarde de mi nister dat de operatie een vorm van het verzet der Cubanen was, zoals dit nu reeds vele maanden tot uiting was gekomen. „,Ik acht het waarschijnlijk, dat dit verzat zal voortduren", aldus de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Dean Rusk CASABLANCA, 20-4. Nationa listische leiders uit Portugese over zeese gebieden hebben donderdag in Casablanca een organisatie ge vormd, die hun strijd voor onaf hankelijkheid moet coördineren. Deze organisatie, die'-te Casa blanca wordt gevestigd, zal zich bezig houden met het krijgen van steun voor de opstandelingen in Angola en het mobiliseren van de wereldopinie tegen de „fascistische onderdrukking" in de Portugese overzeese bezittingen. I In resoluties die aan het einde van een conferentie van drie dagen werden aanvaard, deden de natio nalistische leiders een beroep op alle onafhankelijke Afrikaanse en Aziatische landen en andere vrede lievende staten om een diploma tieke en economische boycot van Portugal te organiseren. De conferentie werd bijgewoond door veertien leiders uit Angola, Portugees Mozambique, Goa, Por tugees Guinea, de Kaap Verdische eilanden en de eilanden Sao Tome en Principe in de golf van Guinea. NIEUW DELHI, 20-4, Tengevol ge van het ontsporen van een pas- sagierstrein bij Siligoeri in west- Bengalen zijn woensdag 23 mensen om het leven gekomenen 77 ge wond. Naar de Indiase minister voor de spoorwegen in het parlement te Nieuw Delhi meedeelde, vermoedt men dat &r sabotage in het spel is. Geweldacties tegen Methodisten in Angola O NEW YORK, 20-4. De methodis tische zendingsraad heeft donder dag te New York bekendgemaakt dat de Portugezen in Angola vorige maand na een overhaaste berech ting acht Afrikaanse methodisti sche predikanten hebben terecht gesteld. Volgens de zendingsraad zijn be richten ontvangen waaruit blijkt dat zeker de helft van de honderd vijftig Afrikaanse methodistische predikanten in Angola in gevan genschap zijn, gevlucht zijn of het leven hebben verloren. Volgens de berichten zijn vele kerken en scholen van de metho disten volledig vernield' of zwaar beschadigd. Alleen al in Loeanda zijn zeven scholen en kerken ver woest, aldus de zendingsraad. Bekendmaking van Castro's regering: MIAMI, 20-4. Castro's regering heeft donderdag bekendgemaakt dat haar troepen „In nog geen 72 uur een leger hebben vernietigd, dat maandenlang is opgeleid door de imperialistische regering van de V.S.". De Cubaanse regeringsradio meldde dat belde partijen zware verliezen hebben geleden, maar gaf hierover geen bijzonderheden. Het radiostation maakte voorts bekend dat er nog zeven mensen op Cuba terechtgesteld zijn, onder wie majoor Humberto Sorl Marin, die minister van landbouw in de regering-Castro is geweest. Een nieuw radiostation van de rebellen, dat zich „radio Escambray Libre" noemt en „ergens" op Cuba zou staan, heeft echter donderdag gemeld, dat het invasieleger „zijn taak heeft uitgevoerd" en contact heeft gemaakt met de guerillastrij- ders in de bergen van Escambra. j „Wij zullen met onze ultzendih- gen doorgaan tot Cuba geheel is bevrijd", aldus dit radiostation. Verklaring van Kennedy WASHINGTON. 20-4. President Kennedy heeft donderdag op het jaarlijkse congres van dagbladuit gevers in Washington verklaard dat de Vorcnigde Staten niet van plan zijn „Cuba prijs te geven aan het communisme". Eenzijdige Amerikaanse inmen ging op Cuba na de invasie zou in strijd zijn geweest met de tradi tie en de internationale verplich tingen van de Verenigde Staten. „Maar wie de geschiedenis bestu deert zal zien dat ons geduld niet onuitputtelijk is. Ik wil iedereen duidelijk maken dat wanneer ooit zou blijken dat de inter-Ameri- kaanse leer van niet-inmenging slechts zou dienen om een politiek van niet-optreden te verhullen of te verontschuldigen - wanneer de landen van dit halfrond hun ver plichtingen communistische pene tratie van buitenaf tegen te gaan niet zouden nakomen - deze rege ring niet zal aarzelen haar primai re verplichtingen jegens de veilig heid van ons land na te komen". Op 10 april j.l. stonden in Groot-Brittannië 340.300 personen als werkloos geregistreerd. Daar van waren 321.768 geheel werkloos en konden 18.532 tijdelijk niet wer ken, zo maakte het Engelse mini sterie van arbeid vandaag bekend. I Tussen 13 maart en 10 april is het laantal werklozen met 10.538 vor- 1 minderd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1