CUBAANSE REVOLUTIONAIRE RAAD GEEFT „TRAGISCHE VERLIEZEN" TOE V.S. BEOGEN GEEN MILITAIRE INTERVENTIE OP CUBA Ernstige gev< methylalcohol >lgen verkoop door zeelieden Papoea-studenten schrijven Kennedy DONDERDAG 20 APRIL 1961 117e jaargang No. 18959 MRIKZEESOIEMNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week I^E TTICDII/'TECC^UE f* I IDA WIT Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, Ls t Z.ltKllv/>tLjvnC Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs ^oon Uitgave: N.V. Drukkerij vJh. Lakenman Ochtman, 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. 1797~1889 Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 JAARLIJKSE GASTEN UIT DE NIJLDELTA Lepelaar-kolonie in Het Zivanewater uniek kleinood van Nederlandse natuur Massale gezinsuitbreiding in volle gang Kennedy aan Cliroesjtsjef UIT HET BINNENLAND KORTE BERICHTEN" ROTTERDAM. Een 35-jarige kunstmesthandelaar uit Terneuzen heeft bij' de Rotterdamse politie aangifte gedaan van het verlies van een b?drag van 20.000 gulden, twin tig biljetten van 1000 gulden. Hij is het geld waarschijnlijk kwijt ge raakt in de omgeving van de Cool- singel. De biljetten zaten in een groene enveloppe. BLERICK. Een driejarig zoontje van de familie Holten uit Blerick is door de trap van een paard ge dood. Het jongetje was onder de afrastering van een welland door gekropen en was dicht in de buurt van het paard gekomen. Dit gaf het knaapje een trap tegen het hoofd. Het kind overleed vrijwel onmid dellijk. ROTTERDAM. Een groep jonge lui van omstreeks twintig jaar heeft met spandoeken voor het Ameri kaanse consulaat generaal aan de Hoogstraat in Rotterdam gedemon streerd. „Handen af van Cuba" stond er op te lezen. Omdat de jon gelui zich rustig gedroegen, niet schreeuwden en het verkeer even min hinderden, behoefden de politie niet tegen hen op te treden. AMSTERDAM. De bijna drieja rige Jeffrey Rooz? in Amsterdam is in de vijver bij de Onderlangs in Amsterdam-Oost gevallen en verdronken. Dit nummer bestaat uit 12 pagina'9 Zij, die ongelijk hebben, maken zich boos. beginnen, die zo gevaarlijk is voor de algemene vrede", aldus de Ame rikaanse president in zijn antwoord op een boodschap, welke hij dins dagochtend van de Sowjet-premier had ontvangen. VROUWENPOLDER. Vijf sleep boten hebben dinsdagmorgen, vol komen volgens het door Rijks waterstaat opgestelde schema, de tweede caisson in het sluitgat bij Vrouwenpolder gebracht. Men was zelfs nog een tiental minuten op het schema ingelopen, want reeds om twaalf minuten over tien lag de caisson definitief op zijn plaats op de drempel. Herdenking opstand Warschause getto WARSCHAU, 19-4. Leden, van het weinig talrijke overschot van de Joodse gemeente te Warschau 3n buitenlandse Joodse delegaties hebben woensdag de tienduizenden herdacht die zijn omgekomen bij ie opstand in het ghetto van War schau in april 1943. De opstand begon op 19 april 1943 oen er ongeveer 50.000 Joden in het ghetto waren. De SS-comman- iant in Warschau, Stroop, onder drukte de opstand meedogenloos. Het Papoea- vrijwilligerskorps DEN HAAG, 19-4. In het voorlo pig verslag op de begroting voor Nederlands-Nieuw-Guinea vragen verscheidene leden van de vaste Tweede Kamer-commissie voor dit rijksdeel nader inlichtingen over taak en werkwijze van het Papoea vrijwilligerskorps. Vele leden heb ben de vraag gesteld of in dit korps autochtonen ook voor officiers- en onderofficiersfuncties opgeleid zul- en worden. Deze leden merken /erdar op, dat door de tussen bin nenlandse zaken en defensie met netrekking tot het korps bereikte lyereenstemming, de eenheid in de eiding van de strijdkrachten bin nen het koninkrijk doorbroken is. 'ij vragen om een motivering van lit „novum". Minister Marijneu opende landbouwkundig centrum WAGENINGEN, 19-4. Woensdag middag heeft de minister van land bouw en visserij, mr. V G. M. Ma- rijnen, in de grote collegezaal van het nieuwe landbouwkundig cen trum van de landbouwhogeschool De Dreijen" in Wageningen met het op gang brengen van een che mische reactie, dit centrum ge opend. De minister noemde de la boratoria een nieuwe, waardevolle schakel in de keten van noodzake lijke landbouwkundige voorzienin gen. Iedereen kan het er wel over eens zijn, aldus mr Marijnen, dat de ondernemer in de landbouw in toenemende mate over technische kennis en inzicht in economische vraagstukken en verhoudingen dient te beschikken. Hij zei dat vast staat, dat Wageningen het overzicht moet houden op land- bouwmogriijkheden in tal van tot ontwikkeling te brengen gebieden ':n andere werelddelen Dit leidt tot ruimere plaatsingsmogelijkheden van academisch gevormde land bouwkundigen. Landingen hadden niet karakter van invasie NEW YORK, 20-4. De Cubaanse revolutionaire raad in New York heeft woensdagavond (Amerikaanse t(jd) een communiqué uitgegeven, waarin „tragische verliezen" in de loop van de dag worden toegege ven. De verliezen waren gevallen onder leden van een kleine „onder steuningsmacht", die moedig had gestreden tegen Sowjetrussische tanks en artillerie, terwyl zjj door Sowjet-Migs was aangevallen. Door dit „moedig gedrag" kon het grootste deel van de landingsgroep in zuid-Cuba het Escambray-ge- bergte, waar tegenstanders van Castro een guerilla voeren, berei ken. Een woordvoerder van de revo lutionaire raad in New York heeft verklaard dat afdelingen van de invasie-strjjdmacht contact hebben gemaakt met guerilleros in het Es- crambay-gebergte. Hiermee zou de eerste fase van de militaire opera ties z\jn voltooid. In het communiqué wordt voorts gezegd dat de jongste landingen op Twee Nederlanders STOCKHOLM. 19-4. Een van de twee Zweedse arbeiders, die een nierbehandeling hebben ondergaan in een ziekenhuis in Molmö, nadat zjj methylalcohol hadden gedronken - die verkocht was aan boord van het Nederlandse schip „Trigon" uit Delfzijl - is woensdag overleden. Enige uren later zijn nog twee slachtoffers naar het ziekenhuis ge bracht, waardoor het totaal aantal personen dat aan vergiftiging lijdt op 24 is gekomen. De toestand van de tweede arbeider is zeer ernstig. Ook één van de twee vrouwen die in een ander ziekenhuis worden verpleegd is ernstig ziek. De twee bemanningsleden van de „Trigon", de eerste en tweede ma chinist, die door de politie zijn ver hoord, zijn nu in hechtenis geno men en zullen worden vervolgd we gens het veroorzaken van de dood van een medemens en waarschijn lijk ook wegens fraude. Zulks om dat zij verklaard hadden dat de flessen het normale methylalcohol bevatten in plaats van het giftige methylalcohol. De 16-jarige scheepsjongen, die Cuba steeds ten onrechte als een invasie zijn aangeduid. Zij hadden in feite slechts ten doel materiaal en versterkingen aan land te zet ten voor „onze landgenoten die reeds maanden in Cuba strijden". De versterkingen betroffen niet duizenden maar honderden man schappen. „Wij venvachten niet Castro on middellijk of zonder tegenslagen omver te werpen. De strijd om de vrijheid van de zes miljoen Cuba nen duurt voort". De raad spreekt berichten tegen dat verscheidene duizenden Cu baanse opstandelingen zouden zijn gevallen in de strijd in het zuiden van Cuba. Hoewel een woordvoerder van de Cubaanse opstandelingen in Miami de juistheid van dit bericht van de Cubaanse regering ontkende, ver klaarde hij dat de positie van de invasietroepen in de provincie Ma- tanzas slecht is. De situatie van de troepen die in de provincies Oriënte en Pinar Del Rio waren geland, was echter goed. in Zweden in arrest was aangehouden op verdenking als tussenpersoon te zijn opgetreden bij de verkoop, is woensdag door de politie vrijgelaten. Wetsontwerp tot verhoging inkomen DEN HAAG, 19-4. Verschenen Is een wetsontwerp, waarbij het jaar lijks inkomen van de koningin ten laste van 's Rijks kas en het maxi mum bedrag, hetwelk jaarlijks ten laste van 's Rijks kas kan worden gebracht voor het onderhoud van paleizen, worden verhoogd. Deze bedragen zijn geregeld in de arti kelen 22 en 23 van de grondwet en kunnen met gekwalificeerde meer derheid bij wet worden verhoogd. (Artikel 30 grondwet) Zulks ge schiedde laatstelijk bij wet van 5 maart 1952 (Staatsblad 99), waarbij deze bedragen werden vastgesteld op anderhalf miljoen en f 350.000. Thans wordt voorgesteld deze be dragen te verhogen onderscheiden lijk tot twee en een half miljoen en f 500.000. De provincie Matanzas ligt ten zuidoosten van Havanna. De hier gelande troepen wilden het eiland in tweeën delen. Oriënte en Pinar Del Rio liggen respectievelijk op de oost- en de westpunt van Cuba. De Cubaanse regering heeft woensdagmiddag een communiqué uitgegeven, waarin gezegd wordt dat de „volledige liquidatie van het contra-revolutionaire avontuur nog slechts een kwestie van uren is". DEN HAAG, 19-4. S. B Hindom, de voorzitter van .„Kobe Oser" de Papoea-studentenvereniging in Ne derland, heeft in een schrijven aan president Kennedy namens alle le- den van deze vereniging verzocht „geen enkel besluit tijdens het be zoek van president Soekarno over Nieuw-Guinea te nemen, zonder erkenning van onze eigen wensen". „Wij studeren in Nederland, om dat wij er werkelijk van overtuigd zijn dat alleen de Nederlanders ons kunnen helpen ons land en volk te ontwikkelen in overeenstemming met hun jarenlange ervaring in de vraagstukken en aangelegenheden van Nieuw-Guinea", aldus de brief. De heer Soekarno voert propa ganda die niet gebaseerd is werkelijke waarheid Hij altijd over kolonialisme van land in ons land en jegens onze be volking. De Papoea's willen geen enkele vorm van kolonialisme, noch een Nederlands noch een Indone sisch kolonialisme. Verolme bouwt mammout-tanker ROTTERDAM, 19-4. Bij Verolme rekent men op het ogenblik met da gen en uren. Over nauwelijks meer dan vier maanden zal op de werf op Rozenburg de tewaterlating moeten plaats hebben van de 78 000 dwt Esso-tanker - en nu nog han gen grote delen van het toekom stige mammoetschip slechts ruw bewerkt in d? steigers van het enorme bouwdok Vele activiteiten op Rozenburg zijn echter op dit nieuwbouwobject geconcentreerd, en het is dan ook zeker dat het werk op tijd gereed zal zijn. De tanker is de eerste van de drie, die voor de rekening van de Esso Petroleum Company Ltd. in Londen (zullen) worden gebouwd. WASHINGTON, 18-4. President Kennedy heeft premier Chroesjtsjef laten weten, dat de V.S. niet een militaire interventic in Cuba be ogen. Deze foto till Miami in de Amerikaanse staat Floridt toont verbannen Cubanen in uniform, op uieo naa, I een recruteringsbureau om zich te melden voor het invasieleger, dat op het ogenblik strijdt tegen het leger van Fidel Castro. „Ik heb zorgvuldig kennis geno men van uw verklaring dat de ge beurtenissen op Cuba van invloed kunnen zijn op de vrede in alle delen van de wereld. Ik ver trouw er op, dat dit niet betekent, dat de Sowjet-regering, de toestand op Cuba als voorwendsel gebrui kend, van plan is andere gebieden in vlammen te zetten. Ik zou graag willen aannemen, dat uw regering een te groot verantwoordelijkheids gevoel bezit om een onderneming te Recruten voor Cuba Jachtopziener Jan van Honschoo- ten, trouwe waker over het natuur reservaat „Het Zwanewater" onder Callantsoog, heeft er sinds begin maart een jaarlijkse terugkerende zorg bij, welke hij met genoegen op zich heeft genomen: op het eilandje midden in het duinmeer van het reservaat, waar de stem van de natuur door geen storende geluiden onverstaanbaar wordt gemaakt, zijn begin vorige maand weer zijn jaarlijkse gasten en zorgenkinde ren, de lepelaars, neergestreken na een verre, vermoeiende tocht uit de Nijl-delta waar zij tijdens de Nederlandse winter vertoeven. De vogels, die hun naam ontlenen aan de lepelvormige snavel, hebben na hun trek de tijd genomen om bij te komen van de verre tocht, maar zijn toch al vrij spoedig be gonnen met het bouwen van de eenvoudige nesten, die zij op de grond spreiden en op de scheiding van maart en april kon de jacht opziener, die af en toe poolshoogte gaat nemen en aan wie de vogels betrekkelijk gewend zijn, hier en daar in de nesten al eieren vinden. Op het ogenblik is het in „Het Zwanewater" een drukte van be lang; de vele huwelijken zijn niet zonder gevolgen gebleven en ter wijl in sommige nesten laatkomer- tjes pas de kopjes uit het ei steken, liggen in vele andere nesten al welgedane jongen, die hun honger bepaald niet ongemerkt laten. Dat schreeuwt en dat krijst met een animo, welke door het lekker ste hapje, dat vader of moeder brengt niet te doven valt. En wat een moeite moeten de ouders doen om die lekkere hapjes te vergaren. Lekkernij voor de jonge lepelaars wil zeggen, garnalen, en die zijn in de onmiddellijke omgeving van „Het Zwanewater" niet te vinden. Daarom vliegen de oude vogels da gelijks als het tij gunstig is - de dieren weten dit bij instinct - naar de Waddenzee, een tocht van ruim dertig kilometer heen en terug, om een krop vol garnalen te halen voor het donzen kroost. De vliegdienst heen en weer wordt drukker naarmate de jongen groter worden en meer gaan eisen en het is voor de grote vogels dan ook be paald een opluchting als hun jon gen vlug zijn geworden en het luchtruim kiezen om met de ouders mee te gaan dineren aan de Wad denzee. Bijgaande fotoserie geeft enkele beelden uit „Het Zwanewater" wel ke bij de meeste Nederlanders vol komen onbekend zijn. Foto boven: vliegende en nestelen de lepelaars in de ongerepte na tuur van het reservaat. Foto onder: een van de nesten. De lepelaartjes, niet bepaald schoon heden nog, zijn twee weken jong:

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1