DE ZIERIKZEESCHE COURANT Drie vliegtuigen deden aanval op de grootste Cubaanse luchtbasis Ernstig geval van spionage in Israël Veel eerbetoon voor Gagarin VEEL ONRUST IN ANGOLA (Portugees west-Afrika) MAANDAG 17 APRIL 1961 117e jaargang No. 18957 MRIKZEESCMMNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nymmers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) II,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, lel. 01110*2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Fidel Castro kondigt nationale mobilisatie af HAVANNA, 15-4. Drie vllogtul- gen hebben zaterdag een aanval ge daan op de grootste luchtmachtba sis van Cuba, die 13 km ten wes ten van Havanna ligt. Een opslagplaats van ammunitie werd getroffen. Een uur na dc luchtaanval waren er nog zware ontploffingen te horen. Er stegen geen jachtvliegtuigen van de regering op. Wel was er zwaar afweervuur. Een van dc aan vallende vliegtuigen werd neerge schoten toen het om de regerings gebouwen van Havanna cirkelde. Brandend viel het neer. In Havanna verdween het civiele verkeer van de straat. In plaats daarvan verschenen auto's met po litie en militairen die strategische punten bezetten In de buitenwij ken van de stad kwamen rood gloeiende granaatscherven neer. Een groot aantal ziekenauto's is naar het bestookte vliegveld ver trokken. Premier Fidel Castro heeft vla de radio een nationale mobilisatie af gekondigd. Hij zei dat er bij de Ver enigde Naties een klacht zal wor den ingediend over „deze recht streekse agressie door de Verenig de Staten". Van „Amerikaanse makelij"^ De premier deelde mee, dat ver scheidene vliegtuigen van Ameri kaanse makelij (type B-26) het eiland gelijktijdig op verschillende punten hebben aangevallen. Hij noemde Havanna, Santiago de Cu ba, San Antonio, Delos en. Banos. Eén vliegtuig was brandend weg gevlogen. Op het vliegveld Liber- tad (bij Havanna) waren veel ge wonden, maar geen doden. Oud-premier van Cuba er* nu hoofd van de revolutionaire raad dr José Miro Cardona heeft in New York verklaard dat de aan vallen zijn uitgevoerd door uitge weken leden van de Cubaanse luchtmacht. (De revolutionaire raad streeft naar omverwerping van het regime van Castro). Toestel terug In Miami (Florida) Is zaterdag een B-26 bommenwerper met de kentekenen van de Cubaanse lucht macht met motorstoring geland. Het is volgens Cubaanse ballingen één van de toestellen die de aan val op Cuba hebben uitgevoerd Uit Havanna wordt de arrestatie gemeld van de Amerikaan Howard Frederick Anderson en 14 Cubanen, die betrokken zouden zijn gewest bij het aan land brengen van acht ton Amerikaanse wapens. Militair deskundige luitenant-kolonel Baer in arrest TEL AVIV, 15-4. Een van dc meest vooraanstaande militaire des kundigen van Israël, luitenant-ko lonel Israël Baer, is 30 maart in Jeruzalem gearresteerd, verdacht van spionage. De 49-jarige gepensioneerde lui tenant-kolonel, militaire medewer ker van het onafhankelijke blad „Haaretz", werd jaren lang be schouwd als een der belangrijkste deskundigen van de generale staf. Baer, die in Wenen werd gebo ren, heeft als lid van de Thael- manncolonne van de internationale brigade aan de zijde van de repu bliek in de Spaanse burgeroorlog gevochten. Tot 1950 was hij ver bonden aan de Israëlische generale staf. Later volgde zijn benoeming tot hoogleraar in de militaire ge schiedenis aan de universiteit van Tel Aviv. In opdracht van het mi nisterie van Defensie schreef hij een geschiedenis van de Israëlische strijdkrachten. Hij werd aangehouden 's avonds 30 maart, kort nadat hij een Oost- europese diplomaat documenten Ontploffing in woning Eén dode en twee gewonden ASSENDELFT, 16-4. Zondagmor gen omstreeks kwart over negen heeft zich door onbekende oorzaak in het woonhuis van de familie P. J. Koolhaas aan het Smeekeven in Assendelft een ontploffing voorge daan, waarbij de achttienjarige zoon is omgekomen Bij de ontplof fing werd een binnenmuur wegge slagen, waaronder de jongen werd bedolven Na de ontploffing ont stond een begin van brand. De bewoners van het huis en de familie Verwer uit Amsterdam, die bij hen logeerde, konden met hulp van omwonenden ternauwernood ontsnappen. De achtjarige Jopie Verw?r en zijn negenjarige zusje Nellie liepen ernstige brandwon den op. Twee bromfietsers gedood BREDA, 16-4. Zaterdagavond laat zijn de 16-jarige scholier A. van Houten en de even oude timmer man C. Marijnissen, beiden afkom stig uit Bavel, onder de gemeente Gilze-Rijen in botsing gekomen met een autobus. Zij werden enige tijd na het ongeval levenloos ter hoogte van de Boslaan aangetrof fen. De betrokken buschauffeur heeft van het ongeval niets ge merkt. over de Israëlische verdediging zou hebben overhandigd. Baer zou sinds 1956 uit ideële overwegingen hebben gespioneerd. Hij trad onlangs toe tot de partij van Ben Goerion, de Mapai, en be pleitte in artikelen nauwere ban den met het westelijk kamp. MANCHESTER, 14-4. De Britse bond van gieterij-arbeiders heeft vrijdag besloten de eerste ruimte vaarder, Joeri Gagarin, uit te no digen als eerste het erelidmaat schap van hun bond te aanvaarden. Het hoofd van de internationale luchtvaartfederatie heeft meege deeld dat Gagarin de gouden me daille zal krijgen die deze organi satie toekent voor absolute records. Zodra alle benodigde gegevens be kend zijn, zullen de prestaties of ficieel worden erkend. Leonid Berzjnef, de president der Sowjet-Unie, heeft majoor Gagarin op de vrijdag in het Kremlin ge houden ontvangst de Orde van Lenin en de Gouden Ster uitgereikt. In een kort dankwoord verklaar de de eerste ruimtevaarder onder meer: „Ik 'ben bijzonder geroerd door de attenties, diede partij, de regering en het gehele Sowjet- volk mij hebben bewezen". Minister Toxopeus terug uit Nieuw-Guinea SCHIPHOL, 14-4. De minister van binnenlandse zaken, mr E. H. Toxopeus, die vrijdagmiddag op Schiphol is teruggekeerd van zijn bezoek aan Nw.-Guinea, waar hij op 5 april de installatie van de Nieuw- Guinearaad bijwoonde, heeft ver klaard dat slechts eert te verwaar lozen minderheid der Papoea-be volking aansluiting bij Indonesië voorstaat. „Ik heb er zelf nooit een ontmoet", zei hij, „integendeel, ik heb bij de Papoea's alleen een stro ming van angst opgemerkt, angst voor Indonesië". Oudewater heeft zijn ooievaar weer OUDEWATER, 15-4. De ooievaar van Oudewater, die door zijn „op treden" voor de televisie vorig jaar bekendheid heeft gekregen, is in de loop van zaterdag weer 'ge arriveerd. Het beest heeft bezit ge nomen van het nest op het stad huis. Omdat het al wat later in het seizoen was begon de bevolking zich af te vragen of de gewaar deerde gast dit jaar wel zou komen. Verwacht wordt dat binnen korte tijd ook „mevrouw ooievaarzal komen. Het vogelpaar heeft vorig jaar in het nest vier jongen groot gebracht. België worstelt nog met kabinetscrisis BRUSSEL, 16-4. De verwachte beslissing over de vorming van een katholiek-socialistisch coalitie kabinet is dit weekeinde niet ge vallen. De besprekingen tussen ka binetsformateur Theo Lefèvre, de voorzitter van de christelijke volks partij, en L. Collard, leider van. de socialistische partij, zullen vandaag (maandag) worden voortgezet. Bei den hebben overigens na hun laat ste gesprek op zaterdag verklaard, dat „er geen onoverkomelijke moei lijkheden" zijn om te komen tot een regeringsprogramma voor een Rooms-rood coalitiekabinet. De Franse president, generaal Charles de Gaulle, heeft zondag een rondreis door Frankrijk van vijf dagen beëindigd met een toe spraak te Bordeaux, waarin hij er de nadruk op legde dat de politiek van vrede en samenwerking, die zijn regering in Alg-vië nastreeft, „berust op overwegingen van het gezonde verstand". „Op reis" MOSKOU. De tweejarige dochter van majoor Gaga rin, Elena, is door een cor respondent van Tass „ge ïnterviewd". Op de vraag waar haar vader was ant woordde het meisje: „Op reis". Toen de journalist haar vroeg iets voor haar vader te zeggen, riep de kleine spontaan: ,JCom gauw naar huis, papa, ik verlang zo naar je. Kom gauw". Koningin op Schiphol om vriendin af te halen SCHIPHOL, 16-4. Onopgemerkt door de vele honderden bezoekers die de promenaden- en restaurants van Schiphol bevolkten, is H.M. de Koningin zondagmiddag korte tijd op de luchthaven geweest. Niemand sloeg acht op de grote hofauto, die om half een over het platform naar de ingang van de ICA-hal reed. Daar stonden enkele leden van de koninklijke mare chaussee, van de rijkspolitie en een vertegenwoordiger van de K. L.M gereed om haar te begroeten Onze landsvrouwe kwam naar Schiphol om daar persoonlijk een Amerikaanse vriendin af te halen, mevr. E. M. H. Taylor-Clifford, die reeds vaker in ons land is geweest. Een kwartier te voren was deze met een iijntoestel van de K.LM. uit New York, dat eerder dan ver wacht op onze luchthaven, arri veerde, aangekomen. Na een hartelijke begroeting in de ontvangstkamer stapte de ko ningin met haar vriendin in de hofauto en vertrok, even onopge merkt als zij was gekomen. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's De „drukknop" raket. - De drietraps raket „Minuteman" is een- intercontinentaal ballistisch projectiel, dat wordt aangedreven door vaste brandstof. Hierdoor is het mogelijk deze projectielen van uit ondergrondse bunkers te lanceren. De foto geeft de lancering weer van een Minuteman op het lanceerterrein te Cape Canaveral. Er werd een afstand bereikt van 6.720 km. Ergerlijk vandalisme te Zierikzee Onbekenden rukken bloemen af in Kraanplein-plantsoen ZIERIKZEE, 15-4. Onbekenden hebben vrijdagavond laat of in de nacht van vrijdag op zaterdag een groot aantal bloemen (tulpen) af gerukt in het Kraanplein-plantsoen, dat dit jaar - dank z|j de stads- plantsoenendienst - er zo bijzonder fraai is komen bij te liggen. Onge veer 100 a 120 tulpen werden af getrokken en het= en derwaarts verspreid. Een grote bos was zelfs neergegooid op de in het plantsoen staande bank. Een specimen van ergerlijk vandalisme dus. Zowel de omwonenden, zij die kennis kregen van deze verniel zucht en de politie bleken uiterst verontwaardigd over deze plant soenenschenderij, waarover Zierik zee doorgaans niet te klagen heeft. Van politiezijde typeerde men de zaak als een „misselijke uiting van brooddronkenheid", waarbij ge- De Laotlaanse neutralistische oud-premier prins Soevanna Phoe- ma is zondagavond op het vliegveld Wnoekowo bij Moskou aangeko men. dacht wordt aan het werk van één of meer volwassenen en niet aan de jeugd. Het is n.l. opgevallen dat de jeugd doorgaans de plantsoenen behoorlijk weet te respecteren. Veel meer is men geneigd te veronder stellen dat hier „lolbroeken" aan het werk zijn geweest, die in hun geestelijk vacuum toch iets aan „dadendrang" voelden opborrelen, zij het dat de kwaliteit ervan zwaar te wensen overliet. De gemeente heeft kosten noch moeite gespaard om hier een aan trekkelijk plantsoen te krijgen; de stadstuinman heeft er zijn beste krachten aan gewijd en het resul taat is dan nu object geweest van vernielers. Onder de gegeven omstandighe den is de politie dankbaar voor elke tip - hoe „onbelangrijk" schijnbaar ook - die zou kunnen leiden tot ar restatie van de dader(s). Lissabon zendt materiaal en troepen LISSABON, 16-4. - Volgens het Portugese persbureau Lusitania z|jn belangrijke versterkingen in man schappen en materiaal door middel van een luchtbrug naar Angola ge zonden. Maandag zou een vracht schip met militaire voertuigen en grote hoeveelheden munitie ver trekken. Volgens berichten uit Angola zijn te Pango Aluquem, 180 km. van Loeanda, opstandelingen met grote verliezen teruggeslagen dank zij ingrijpen van de luchtmacht Lusitania heeft zondag gemeld, dat de Portugese luchtmacht zater dag z^er ernstige verliezen heeft toegebracht aan een grote concen tratie van Angolese terroristenin Noord-Angola, WILLEMSTAD. De Nederlandse vice-premler en minister van ver keer en waterstaat, de he-r H. A. Korthals, is zondag te Willemstad op Curasao aangekomen. Miljoenen Polen hebben zondag hun stem uitgebracht voor de ver kiezing van een nieuw parlement. Bij deze verkiezingen gaat het minder om de keuze van de kan didaten dan wel om de opkomst van de kiezers. De communistische partij heeft zich van te voren ver zekerd van de meerderheid in het parlement. KAPELLE, 15-4. Zeer grote aan voeren zijn er op het ogenblik op de Zeeuwse veilingen van winter bloemkool. Vrijdag bereikte de aanvoer van dit produkt bij de meeste veilingen een hoogtepunt Toen kwamen er in totaal in Zee land bijna 200.000 stuks aan de markt Alleen al de veiling in Mid delburg had een aanbod van 95.000 stuks. De winterbloemkoolteelt is er een van de laatste jaren en het aanbod wordt elk jaar groter De afzet vindt in hoofdzaak plaats op - binnenlandse markt, terwijl er en toe wat naar België gaan. Goede kool noteerde rond 50 cent per stuk op de veilingen. FLITSEN UIT HET BUITENLAND HOLLANDIA. Een woordvoer der van het gouvernement van Ned. Nieuw Guinea heeft een te genspraak gegeven op een bericht van „Antara" van enkele dagen ge leden, dat „verzetsstrijders" een aantal plaatsen in Ned. Nieuw Gui nea „onder controle" zouden heb ben. LOEANDA. Van welingelichte zijde wordt vernomen, dat in het noorden van de Portugese kolonie Angola een nieuwe golf van ter reur is ontketend. Talrijke dorpen zouden zijn aangevallen. Volgens de eerste berichten/ zijn er zes blan ken en tientallen terroristen ge sneuveld. De terroristen, die nieuwe aan vallen voorbereidden, geholpen door special? agenten uit Kongo, gaven-zich spoedig daarna over aan patrouilles. De aanval van de luchtmacht ge schiedde in het Canda-gebergte, tussen Sao Salvador en Maquela do Zombo, aldus Lusitania. Toch nog onder handelingen te Evian? TUNIS, 16-4. Van gewoonlijk wel ingelichte Tunesische zijde is zon dagavond vernomen dat de Alge rijnse opstandelingenregering pre sident Bourguiba van Tunesië mee gedeeld he"-ft dat zij besloten heeft afgevaardigden naar Evian te zen den voor onderhandelingen met Frankrijk. De eerste minister van de opstan delingen, Ferhat Abbas, en drie van zijn ministers stelden Bourguiba zaterdagavond van hun besluit op d"e hoogte. In Tunis wordt begin mei ge noemd als tijd waarin de onder handelingen zouden kunnen begin nen. Verwacht wordt dat de opstan delingenregering haar besluit aan staande woensdag bekend zal ma ken. Vele vrouwen hebben liever een man zonder geld, dan geld zonder een man. Veel winterbloemkool in Zeeland GEMENGDE BERICHTEN ARNHEM. Een Pools polio-pa tiëntje, de tienjarige Eva Kacz- marezy uit Tezew, zal ter revali datie in de „Johannastichting" in Arnhem worden opgenomen. In Polen bestaat voor Eva, die in 1956 door kinderverlamming getroffen werd, onvoldoende gelegenheid voor revalidatie. Vier jaar lang hebben de ouders van Eva alles wat zij bezaten, verkocht voor de be handeling van hun enig dochtertje. De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Hammarskjoeld, heeft de leider van de Sowjet-de- legatie Zorin, een schriftelijke ge lukwens doen toekomen voor de eerste ruimtevaart. Het is niet be kend of Zorin de gelukwens heeft aanvaard. De communistische lan den erkennen Hammarskjoeld niet als functionaris van de Verenigde Naties en werken niet met hem sa men. AMSTERDAM. Het geschenk van de Boekenweek 1961, de novelle „De onbekende uren", is geschre ven door d^ Amsterdamse schrijf ster Agaath van Ree (pseudoniem van mevr. A Meijer-Hirsch). Uit de 24 novellen, die waren ingezon den voor de prijsvraag voor het boekenweekgeschenk van de com missi e voor de collectieve propa ganda van het Nederlandse boek, werd haar werk door de jury be kroond. De algemene vergadering van de Verenigde Naties heeft zater dagavond met 62 tegen 5 stemmen en bij 32 onthoudingen een Afro- Azlatlsche resolutie aanvaard waar in terugtrekking van alle vreem de strijdkrachten niet behorend tot de internationale politiemacht en alle politieke adviseurs uit Kongo wordt bepleit. Van westerse conferentiezijde wordt vernomen dat de Sowjet- Unie donderdag bij het Geneefse kernwapenoverleg een duidelijk strakker standpunt heeft ingeno men. De geest op de bijeenkomst werd „neerdrukkend" genoemd en de vooruitzichten voor de confe rentie worden thans als „somber" beschouwd. MEPPEL. Het bijna 2-jarige dochtertje van de familie Blokzijl te Meppel is in de Oude Vaart ge raakt en verdronken. Het kindje was op een gegeven moment aan de aandacht van de moeder ont snapt. Toen men ging zoeken vond ,men het in het water.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1