DE ZIERIKZEESCHE COURANT RESERVISTEN IN ANGOLA OPGEROEPEN PORTUGEZEN AAN LAND IN PORT AMBOIM Dag van rouw in Israël Conservatieve winst in Engeland Individuele of collectieve maatregelen tegen Zuid-Afrika Minister Luns bij Hammarskjoeld Twee straaljagers botsten boven Zeeuwse eilanden VRIJDAG 14 APRIL 1901 117e jaargang No. 18956 ZIERIKZEESOIEMEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) II,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tol. 01110-2938 Aanvoer van versterkingen en wapens LOEANDA, 13-4. De Raad van Verdediging heeft besloten reser visten in Angola op te roepen, al dus ls donderdagavond in een offi cieel communiqué bekendgemaakt. Daarin wordt verder gezegd, dat weldra belangrijke versterkingen en wapens in Angola zullen aan komen. Op verschillende punten in noord- Angola zijn donderdag aanvallen gedaan door terroristen. Bij de blanken zijn. verscheidene doden gevallen. De aanvallers leden ern stige verliezen. Volgens een nog niet bevestigd bericht zou ook het dorp Landana aangevallen zijn. Loeanda wordt door ordetroepen zwaar bewaakt. Portugese troepen geland Portugese troepen zijn donderdag in Port Amboim (Angola) aan land gegaan. Zij begaven zich naar het nabijgelegen dorp Gabela en wer den door de bevolking toegejuicht, aldus het commuinqué. Voorts zijn in Noqui, Ambriz en Ambrizete (noord-Angola) mariniers geland. Portugese oorlogsschepen patrouil- JERUZALEM, 13-4. Sirenenge loei gaf donderdagochtend in Is raël het begin van de grote „dag van rouw" aan, gewijd aan de na gedachtenis van de miljoenen Jo den, die iri de tweede wereldoorlog in Duitse concentratiekampen h"et leven hebben gelaten. Er werd gedurende twee minu ten een volstrekte stilte in acht ge nomen, waarin ook alle verkesr tot stilstand kwam Donderdagavond is te Jeruzalem, in de nabijheid van het graf van Theodor Herzl, de stichter van het Zionisme, dat de stoot gaf tot de wording van de Israëlische staat, een „monument ter herdenking" ingewijd, dat d3 as bevat van om gekomen Joden. Met de bijzetting van deze as hebben de Israëliërs tevens de nagedachtenis geëerd van alle Joodse slachtoffers der Duitse concentratiekampen. De oorlog in Algerië LYON, 14-4. Een rechtbank in Lyon heeft twe? leiders van een groep Fransen die het Algerijnse Nationale Bevrijdingsfront steun den, Jean Marie Beoglin en France Prlss, bij verstek tot tien jaar ge vangenisstraf en 70 000 n.f. (ca 50 duizend gulden) boete veroorde?ld. Drie personen werden tot tien jaar gevangenisstraf veroordeeld, vier kiegen straffen variërend van twee tot acht jaar. LONDEN, 14-4. De verkiezingen voor de „County Councils" (graaf- schapsraden) van Middlesex en Londen die donderdag zijn gehou den hebben de conservatieven aan zienlijke winst opgeleverd. In de raad van Middlesex bezet ten zij thans 55 zetels, tegen de Labourparty 32. Zij hebben een winst geboekt van 16 zetels, 15 ten koste van Labour en 1 ten koste van de liberalen. De liberalen zijn thans uit de raad verdwenen. leren voor de kust en op de rivier de Zaire (Kongo). Ook in de baai van Loeanda zijn oorlogsschepen gestationeerd. In Loeanda heeft de politie woensdagavond een grote razzia gehouden. In de Afrikaanse wijken Pameli en Lixeira zijn talrijke ar restaties verricht. Gevechten LISSABON, 14-4. „Duizenden ter roristen" hebben voor de tweede maal binnen drie dagen een aanval gedaan op het dorp Ucua, circa 150 km ten noordoosten van Loeanda, aldus meldt het Portugese persbu reau Lusitania. Het was de groot ste aanval sinds het begin van de actie in Angola, ongeveer twee maanden geleden. De compagnie infanterie die na de aanval van dinsdag naar Ucua was gezonden, is donderdag naar Quitexe vertrokken. In Ucua lagen nog slechts dertig man. De Portugese autoriteiten heb ben vliegtuigen naar het dorp ge zonden. Talrijke opstandelingen zijn gesneuveld, aldus Lusitania. De Portugese verliezen zouden slechts vier gewonden bedragen. Wegens apartheidspolitiek Sancties van de hand gewezen NEW YORK, 13-4. De Algemene Vergadering van de Verenigde Na ties heeft donderdag een poging van een greep Afrikaanse landen, sanc ties tegen Zuld-Afrlka toe te pas sen om een einde te maken aan de „apartheid", van de hand gewezen. De daartoe strekkende ontwerp resolutie, die met eenvoudige meer derheid in de speciale politieke commissie was goedgekeurd, werd in de Algemene Vergadering inge trokken toen het voornaamste ar tikel van het ontwerp niet de ver eiste meerderheid van twee derden - die voor aanvaarding nodig is - verkreeg. De uitslag van de stem ming over dit artikel, waarin straf maatregelen van diplomatieke en economische aard tegen de Unie van Zuid-Afrika worden voorge steld. was 42 tegen 43 en 21 ont houdingen. Een artikel van dezelfde ontwerp resolutie, waarin de Assemblee ver zocht wordt er nota van te nemen, dat de politiek van apartheid tot internationale wrijving heeft ge leid en dat de houding van de re gering van Zuid-Afrika de interna tionale vrede en veiligheid in ge vaar brengt, werd goedgekeurd met 65 stemmen voor, 2 tegen en 29 op Steekpartij Willem Barendsz" KAAPSTAD, 13-4. Een jonge Duitse opvarende van de walvis vaarder „Willem Barendsz" zal 2ich in Nederland voor de recht bank moeten verantwoorden in verband met de dood van een der bemanningsleden. De Duitser zou betrokken zijn 'bij een steekpartij, die zich zondag zou hebben voorgedaan aan boord van een van de, de „Willem Barendsz" vergezellende, jagers. Het slacht offer,, dat onmiddellijk vervoerd werd naar hët hospitaal aan boord van de „Willem Barendsz" overleed de volgende dag. De Italiaanse advocaten zullen van 15 tot 20 april in staking gaan uit protest tegen een wetsontwerp dat hun belastingplicht regelt. De artsen, die om dezelfde reden reeds eerder 24 uur hebben ge staakt, overwegen hun actie te herhalen. onthoudingen, waaronder Engeland, de V.S. en Canada. Met 85 tegen nul stemmen bfj 10 onthoudingen is het belangrijkste van een tweede ontwerp-resolutie goedgekeurd, waarin een beroep gedaan wordt op alle landen „in overeenstemming met het Hand vest van de Verenigde Naties" in dividuele of collectieve maatrege len te overwegen om het prijsgeven van de politiek van „apartheid" te weeg te brengen. NEW YORK, 13-4. Minister Luns heeft donderdag een langdurig on derhoud g?had met secretaris-ge neraal Hammarskjoeld van de V.N. In het werkvertrek van laatstge noemde. Hoewel er geen vastgestelde agenda voor de besprekingen was, meent men te weten, dat minister Luns zaken van gemeenschappelijk belang voor Nederland en de Ver enigde Naties, waaronder de kwes tie Nederlands Nieuw-Guinea, aan de orde wilde stellen. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's H.KH. prinses Irene heeft donderdagmiddag in de Floridahal in Bos koop de tentoonstelling Flora Nova geopend. - Foto: prinses Irene plantte een azalea, die de naam ,JPrinses Irene" draagt. „FLORA NOVA 1961" IN BOOMKWEKERSDORP Prinses Irene opende Boskoopse bloemententoonstelling BOSKOOP, 13-4. Er heerste don derdagmiddag in het druk bevlagde Boskoop een ongekende drukte. Het bcomkwekersdorp aan de Gouwe had zich opgemaakt voor de fees telijke opening door prinses Irene van de expositie van azalea's, rho dodendrons, seringen, clematis en coniferen, de „Flora Nova 1961". Deze tentoonstelling wordt gehou den in verband met het honderd jarig bestaan van de Vereniging vt»or Boskoopse Culturen. De prinses, die gekleed was in een grijs mantelpak en een wit tulen ho?d, was vergezeld door haar particuliere secretaresse mej. M C. C. Wijnen. De hoge gaste werd verwelkomd door mr. J. Klaasesz, Commissaris der Koningin in de provincie Zuid Holland en door mr. dr. E P. Ver kerk, burgemeester van Boskoop De kinderen van de eerste klassen der lagere scholen vormden een erehaag. Bij de ingang van het ge bouw „Florida" werden de prinses bloemen aangeboden door de 4-ja- xige Mariene Vuyk. In zijn welkomstwoord gewaag de mr. Verkerk van de meer dan zestigjarige traditie van het Ko ninklijk Huis om de Boskoopse bloemententoonstellingen met een ,Blankenheym" van Burghsluis uitgevaren DEN HAAG, J3-4. Donderdag- avond te omstreeks 22.30 uur zijn twee straaljagers, beiden afkom stig van de vliegbasis Soesterberg, boven de Zeeuwse eilanden met el kaar in botsing gekomen. Eén vlieg tuig, een F-102 Delta-Dagger, is veilig op zjjn basis teruggekeerd; de vlieger is ongedeerd. Omtrent het andere vliegtuig, een Hawker-Hunter luchtverdedi gingsjager, is nog niets bekend. Een S-2-F Tracker van de Koninklijke Marine, die op nachtoefening was, is onmiddellijk naar de plaats van het ongeval gedirigeerd, waar hij in een straal van circa zestig kilo meter rond Westkapelle de zee af zoekt. Belde straaljagers namen deel aan een tweedaagse luchtver- dedigingsoefening, die maandelijks wordt gehouden. Om kwart over twaalf is de red dingboot „Maria Carolina Blanken- heym" van Burghsluis uitgevaren. De reddingboot, onder commando van schipper Minneboo, zal zoeken naar de vermiste straaljager. De S-2-F Tracker van de Ko ninklijke Marine, die in de nabij heid van Westkapelle de zee af zocht naar de vermiste straaljager, is tien minuten over twaalf afge lost door een andere tracker. De Tracker heeft kort voor vijf uur vrijdagmorgen op ongeveer twintig mijl van Vlissingen een olievlek waargenomen. Schepen in de nabijheid is verzocht oen onder zoek in te stellen. De meer dan honderd jaar oude wii\dmolen van Uggerby in noord- Jutland, Denemarken, was de laatste tijd zo bouwvallig geworden, dat tot slopen moest worden besloten. Tioee tractoren hebben de molen eenvoudig omver getrokken, waarna de rest van het sloopwerk op de begane grond kon worden verricht. Deze foto-strip toont '5 drie fasen van de af- v. braak. bezoek te vereren of te openen. Daarbij sprak de burgemeester de hoop uit, dat H.K.H. in haar ver dere leven zal meedragen de asso ciatie: schoonheid en Boskoop D"? voorzitter van de organise rende boomkwekersvereniging de heer H J. Grootendorst memoreer de in een korte toespraak de jaren lang-; kwekersarbeid, waarvan de huidige resultaten op deze exposi tie worden getoond. Weliswaar zijn de thans getoonde soorten ver vroegd in bloei getrokken, maar in een gewone tuin zullen zij dezelfde kleurenpracht vertonen, aldus de heer Grootendorst. Vele problemen worden op gelost wanneer men één nacht goed geslapen heeft. Man liet kippen verhongeren DORDRECHT, 13-4. De politie- rechter te Dordrecht heeft de 30- jarige zuivelhandelaar C. B., wo nende te Hardinxveld-Giessendam, veroordeeld tot drie weken voor waardelijke gevangenisstraf met drie jaar proeftijd en een boete van f 300 subs. 60 dagen hechtenis wegens dierenmishandeling De man had vijftien kippen, die in hokken waren opgesloten, aan hun lot overgelaten, waardoor de die ren van honger en dorst waren om gekomen. De dieren die het het langste uitgehouden hadden, had den zich nog in leven trachten te houden door de kadavers van hun lotgenoten op te eten Het excuus van de man was, dat hij het te druk had gehad om zich om zijn kippen te bekommeren. R.T.M.-lijnen niet in exploitatie bij N.S. DEN HAAG, 13-4. Nu de aande len van de N.V. Rotterdamse Tram weg Maatschappij RT.M. vrijwel geheel door de gemeente Rotter dam zijn overgenomen zullen d© Ned. Spoorwegen de gemeente kenr nis en ervaring verstrekken voor de verdere exploitatie van R.T M.- Iijnen. Het ligt echter niet in de bedoe ling, dat de N S. deze lijnen zullen gaan exploiteren. De N.S. zullen in samenwerking met Rotterdam plannen opstellen voor de opbouw van een goede en doelmatige ver voersvoorziening. Daarbij kan op de N.S -ervaring met exploitatie van streekvervoerondememingen worden gesteund. GEEN REMEDIE TEGEN VERKEERSOPSTOPPINGEN Minister Korthals tegen afsluiting van binnensteden DEN HAAG, 14-4. Minister Kort hals is van mening, dat het afslui ten van binnensteden geen remedie zal zijn tegen verkeersopstoppin gen. Een suggestie om centra af te sluiten, zelfs op bepaalde uren, en daarin dan alleen openbaar ver voer toe te laten, wijst hg van de hand. De minister schrijft aan de Eerste Kamer, dat wel enkele straten of stratencomplexen voor voetgangers gereserveerd zouden kunnen wor den of dat voor wielrijders be paalde, verbindingen zouden kun nen worden aangewezen. Het slui ten van grote stadsgedeelten zou problemen voor het vervoer van artsen, het goederenvervoer en het taxibedrijf doen ontstaan. Aan de functie der binnensteden, die be stemd zijn om grote aantallen per sonen te concentreren, teneinde contact te vergemakkelijken, zou met totale verkeersafsluiting ge weld worden aangedaan.' Zelfs al zou het openbaar vervoer worden geïntensiveerd, dan nog zou de on derlinge bereikbaarheid aanzienlijk achteruit gaan. De bezwaren van verkeersop stoppingen zijn groot, maar niet Het systeem van ruilverkaveling DEN HAAG, 13-4. De mlnlater van landbouw heeft een schrifte lijke uiteenzetting over het sys teem van ruilverkaveling gegeven. Hij plaatst daarbij gewone ruil verkavelingen (kosten f 2000 tot f 3000 per hectare) naast eenvou dige ruilverkavelingen (f 600 tot f 1000 per hectare) en administra tieve ruilverkavelingen (f 100 tot f 500 per hectare). Een nieuw ver schijnsel is, dat bij de centrale cul tuurtechnische commissie op volle dig vrijwillige basis plannen voor noi male ruilverkaveling worden ingediend De minister meent, dat aan een jaarlijks programma van stemming over 40.000 hectare ruilverkave lingsobjecten en een jaarlijkse rijksinvestering van f 104 miljoen moet worden vastgehouden. Per provincie worden jaarlijks quote ringen vastgesteld, waarbij urgeru- tie en bijvoorbeeld wegenaanleg rollen spelen. van zodanige aard, dat zij het grote offer van totale afsluiting der bin nensteden rechtvaardigen, aldus de minister in zijn Memorie van Ant woord op de begroting 1961 aan de Eerste Kamer. Begroting Goes aangeboden GOES, 13-4. De begroting voor 1961 van de gemeente Goes is- eerst thans aan de gemeenteraad aange boden. In een begeleidende nota gaan burgemeester en wethouders niet in op de oorzaken van deze late indiening, maar spreken er wel hun spijt over uit dat de aan bieding van de begroting niet eer der kon geschieden. De begroting vertoont een tekort van 185 000 gulden, dat is 75.000 gulden meer dan vorig jaar. Jeep kantelde: één dode DWINGELO, 13-4. Donderdag- middag omstreeks twee uur is na bij Dwingelö een jeep, behorende tot het 42ste infanterie bataljon, over de kop geslagen, waarbij de dienstplichtig soldaat P. A. Ligten- berg, oud 19 jaar en afkomstig uit Roosendaal (NJ.) om het leven ls gekomen. De dienstplichtig soldaat W. de Bruin* ^oud 21 jaar, afkomstig uit Zoelen (Gld.), werd in het zieken huis opgenomen met een zware hersenschudding. Licht gewond werd de dienstplichtig soldaat J. A. de Kort uit Rotterdam oud 19 jaar. De bestuurder, een dienst plichtig korporaal, kwam met de schrik vrij. DEN HAAG, 14-4. Staatssecre taris Scholten hoopt, dat de „Com missie radio- en televisiewetge ving" haar werkzaamheden over een jaar zal hebben voltooid. Mo gelijk zal hij de commissie een in terim rapport vragen over de fi- nancicring van de Wereldomroep. 1 De staatssecretaris heeft deze me dedelingen vandaag gedaan in de rede waarmee hij de commissie ten k departement© Installeerde.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1