EDGAR ALLAN POE Ir. A. W. van der Plassche, voorzitter C. v. T.- Herverkaveling nam afscheid witte tanden dropi Verklaring van De Gaulle GEEN HULP MEER VOOR ALGERIJE ALS BANDEN WORDEN VERBROKEN STAD EN PROVINCIE WATER ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE donderdag 13 april imi No. issss Plechtigheid te Haamstede Z.L.M. bood scheidende directeur-generaal klankbeeld aan (Van onze redakteur) Tijdens een bUeenkomst van de Commissie van Toezicht voor de Herverkavellngsgebieden, gehou den tn „Do Schouwse Boer" te Haamstede, Is dinsdagmiddag af scheid genomen van de voorzitter der commissie, ir. A. W. van der Plassche, directeur-generaal van de Landbouw, die in mei zyn functie neerlegt in verband met het berei ken van de pensioengerechtigde leeftijd. Vooral voor insiders heeft de naam van ir. van der Plassche een grote klank op Schouwen-Duive land. Zo herinneren velen hem als de toenmalige Rykstuinbouwconsu- lent, in welke hoedanigheid hy een enorme stoot heeft gegeven aan de verdergaande ontwikkeling van de fruitteelt in de Schouwse West hoek. Het afscheid viel aan het einde van een werkbezoek dat de Com missie van Toezicht bracht aan Schouwen-Duiveland In het gezel schap bevonden zich o m. de direc teur van de Cultuur Technische Dienst ir. S Herweijer, de inspek- teur van de C.T.D. ir. G J. Ter- bruggen, ir. J. D. Dorst lid van de Commissie van Toezicht, ir. D. v d Zaken, secretaris van de Her verkavelingscommissie Zeeland en de heren A. M. Geluk en J. Klompe, leden dier commissie en de heren ir. W. J. J. van Lent, B. J. Franke en G. Homan, leden van het Bureau Uitvoering Herverkaveling Schou wen-Duiveland en enkele andere autoriteiten. Een ellandtrip Het gez?lschap maakte in de morgenuren een trip door Schou wen Doel van het oriënterend be zoek was een beeld te krijgen van de herverkavelde gebieden, nu het werk praktisch is opgeleverd. Mede met het oog op het afscheid van ir. van ,der Plassche wilde men een indruk krijgen van de huidige stand van zaken. De lunch werd gebruikt in „Mondragon" te Zie- rikzee, waaraan ook aanzat mr. dr. A. J. J. M. Mes en de leden van de agrarische subcommissie. In „De Schouwse Boer" werd tevoren een werkvergadering gehouden, waarin de heren ir. van Lent en A. M. Geluk een indruk gaven van de huidige stand van zaken. Een be zoek werd gebracht aan het fruit- bedrijf van de heer Roggeband aan de Kadeweg te Zierikzee In de middaguren bracht men een werk bezoek aan Duiveland, tijdens wel ke eveneens enkele bedrijven wer den bezocht. Goede herinneringen Nadien keerde men terug naar „De Schouwse Boer", waar de slotver gadering werd gehouden, waarin hulde werd gebracht aan de schei- Een herinnering aan de veeivutaiye co/uucie.t, ute tr. v. a. Plassche in het verleden had met Schouwen-Duiveland. Op 7 mei 1958 opende hij te Haamstede de nieuwe proeftuin van de Vereniging tot Bevordering van Tuinbouwonderwijs op Schouwen-Duiveland. dende voorzitter. Het woord werd gevoerd door ir. Dorst en de heer H. van Toledo. Ir. van der Plassche zeide in een slottoespraak goede herin neringen te bewaren aan de samenwerking en hij verzeker de de heren dat het werk goed werd gedaan, zodat de C.v.T. geen al te zware taak had. Na sluiting der vergadering vroeg de heer A M. Geluk het woord, die de scheidende directeur-generaal namens de Z.LM een dankwoord toevoegde en een geschenk in de vorm van een geluidsband van Schouwen-Duiveland, in het scena rio waarvan met name aandacht is besteed aan het proces der herver kaveling. In opdracht van het Kringbestuur werd het op de band opgenomen klankbeeld samenge steld door de he?r M. J Bij de Vaate te Zierikzee, met (geluids)- assistentie van de h'eer J. Luijen- dijk, eveneens te Zierikzee. In het klankb?eld zijn tal van „eilande- lijke geluiden" verwerkt, wordt accoustisch herinnerd aan de ramp, het dijkherstel en de herver kaveling. Opgenomen is een vier tal interviews, respektiev?lijk met de heren H. C. v. d. Zande te Nieu- werkerk, H. van Toledo te Haam stede, L. M Moermond te Drei- schor en A. M. Geluk te Noord- gouwe. Verschillende partikulieren en verenigingen - w o. de harmo nie „Crescendo" te Dreischor en de Zierikzeese Oratorium Vereniging werkten aan dit klankbeeld mee. Nadat het klankbeeld ten gehore was gebracht, sprak ir. v. d. Plas sche kennelijk geroerd een dank woord voor dit welluidend en ori gineel geschenk. Ingezonden mededeling PABIJS, 11-4. De Franse presi dent, generaal Charles de Gaulle, heeft dinsdag ln de danszaal van z(jn palels, het Elysee, een perscon ferentie van v(jf kwartier gehou den, die door meer dan achthon derd journalisten, diplomaten en vooraanstaande personen Is bijge woond. Generaal De Gaulle waarschuwde de leiders der Algerijnse opstande lingen dat Frankrijk, indien de Al gerijnen zich bij een toekomstige stemming, waarin zij van hun recht tot zelfbeschikking gebruik zouden maken, tegen samenwerking en samengaan met Frankrijk zouden uitspreken, alle hulpverlening aan Algerië zou staken, zijn onderda nen naar het vaderland zou terug brengen en het half miljoen Alge rijnse arbeiders, dat in Frankrijk werkt, weer naar Algerië zou zen den. Het viel diplomatieke waarne mers op dat de president niet wilde Ingaan op de redenen, die de Alge- j rijnse rebellenleiders hebben op- gegeven voor hun niet verschijnen te Evian, waar de Frans-Algerijnse besprekingen zeven dezer hadden moeten aanvangen. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND UTRECHT De vierde internatio nale schoenenbeurs, die van 2 tot en met 4 mei te Utrecht in de Mar griethal op het Croeselaanterrrin wordt gehouden en die wat het aantal inzendingen (151) en de op pervlakte betreft aanmerkelijk groter zal zijn dan voorgaande beurzen, zal worden geopend door de staats-secretaris van economi sche zaken, dr. G. M. J. Veldkamp. ROTTERDAM. De Rotterdamse kantonrechter heeft twee arbeiders van een telefoonmaatschappij ver boden om in Duitsland te gaan werken - en daarmee het stand punt van de directeur van het ge westelijk arbeidsbureau ln Rotter dam gesanctioneerd. AMSTERDAM. De minister van landbouw en visserij, mr. V. G. M. Marijnen, heeft in het nieuwe R.A.I -gebouw te Amsterdam de vijfde internationale tentoonstel ling „De Suiker" geopend. DEN HAAG. Bijna 60.000 bezoe kers uit binnen en buitenland blij ken een kijkje te hebben genomen op de door de A N.W.B. georgani seerde negende ..Goed Kamp" kampeer en caravantentoonstelling in Den Haag. „De vader van de detective-roman" Avonturier en gelukszoeker ontpopte zich als groot schrijver Het is vele grote figuren vergaan als de Amerikaanse schrijver Ed gar Allan Poe. Wanneer men iets revolutionairs brengt, iets anders dan normaal, vindt men veelal wanbegrip en verguizing, terwijl later, wanneer de betrokken kun stenaar reeds overleden is, de waardering baan breekt. In onze moderne tijd gaat het bovenstaan de niet meer geheel op, aangezien verschillende baanbrekende gees ten inderdaad vrijwel dadelijk be grip ontmoeten, doch een goede honderd jaar geleden was dit nog niet het geval in de toenmaals door een puriteinse geest bezeten Vere nigde Staten. De geschriften van Poe druisten in tegen wat het Noordamerikaan- se publiek uit die tijd wenste te le- zpn en wekten verontwaardiging, ja, zelfs vijandschap op. Edgar Al lan Poe heeft zich echter niet laten intimideren door de publieke opi nie, hij heeft gewerkt zo hard hij kon in weerwil van de nood en el lende waarin hij moest leven. Zijn verhalen en gedichten worden nu nog gelezen. De schrijver is een fantast, doch tevens een realist, een man die niet schroomt zijn lezers de meest hui veringwekkende dingen voor te zetten, met een élan en gemak als waren ze volkomen normaal en aanvaardbaar. Reële fantasie Poe fantaseert er op los en toch kan men hem nooit op iets betrap pen, dat in strijd is met de logica. Het blijkt dat zijn fantasieën wel doordacht zijn en hij geeft hiermee blijk van een buitengewone ont wikkeling en een zeer scherpe geest. Hij houdt van pracht en praal en weet deze op meesterlijke wijze te beschrijven. De figuren uit zijn verhalen omgeven zich met grote weelde en bedrijven de meest afschuwelijke misdaden. Normaal zou men zich hiervan afkeren, doch de wijze waarop Edgar Allan Poe deze geschiedenissen voorscho telt, is uniek en voor praktisch ie dereen aanvaardbaar. Dat is ook de reden, dat zijn werken nog steeds gelezen worden en een gro te schare van lezers boeien. Wij moeten niet vergeten, dat Poe zijn vertellingen ter wereld bracht in een tijd, toen men een boek nog volgens vrij orthodoxe normen beoordeelde. Hij bracht dus iets revolutionairs, iets aparts, iets anders dan normaal. De gevolgen van zijn werk leven nog in onze tijd door, want ver schillende latere schrijvers zijn hem nagevolgd en zo ontstond een geheel nieuw genre in de literatuur namelijk de detectiveroman. Poe was de schrijver, die voor het eerst in zijn verhalen gebruik maakte van het deduceren en combineren, die de dingen liet afsn°ien vnl«ons de gang der logica. Zijn navolger sir Arthur Conan Doyle, de schep per van de beroemde figuur Sher lock Holmes, heeft blijk gegeven, het werk van de grote Amerikaan grondig bestudeerd te hebben, want hij volgt zijn systeem op de voet. Wij weten allen, dat velen dit pad hebben bewandeld en nog bewandelen en er is een categorie lezers, die bij dit soort verhalen zweert. Laten vooral zij de ver guisde Amerikaanse schrijver eren, want hij is de vader van dit door velen zo gewaardeerde genre ro mans. Kind viel van vlot en verdronk GRONINGEN. 11-4. De 10-Jarige Berend Meijer uit Groningen is gistermiddag door verdrinking om het leven gekomen. De jongen was met twee vriend jes aan het spelen op een stuk om- dijkt land achter de „Noordneder landse Scheepswerven" aan het Winschoterdiep. Op dit terrein, waar ongeveer anderhalve meter water staat, vermaakten de kin deren zich met een zelf gemaakt vlot, dat zij voortboomden met een twee meter lange stok. Middenop de waterplas verloor Berend het evenwicht en viel in het water. Eerst probeerden zijn vriendjes hem te helpen ,maar toen dat niet lukte, gingen ze bij de werf hulp halen. Arbeiders slaagden er in de drenkeling op het droge te bren gen, maar kunstmatige ademhaling mocht toen niet meer baten. Avonturier en gelukszoeker Edgar Poe werd op 19 februari 1809 geboren als zoon van artiesten van Ierse afkomst. Reeds op zeer jeugdige leeftijd verloor hij zijn ouders en werd door een bemiddeld burger van Richmond als zoon aan genomen. De man heeft weinig ple zier van deze adoptie gehad, want Edgar bleek een eigenaardige jon gen te zijn. De naam Allan van zijn weldoener voegde hij later aan zijn naam toe. Wegens losbandig levensgedrag werd de jongen van de universiteit van Charlottesville verwijderd. De zucht naar avontuur was ontwaakt en Edgar scheepte zich in naar Eu ropa om de Grieken bij te staan in hun strijd tegen de Turken. Hij doolde een jaar over het continent om tenslotte wegens wangedrag door de politie van Petersburg (Le ningrad) ingerekend te worden. De Amerikaanse consul wist zijn vrij lating te bewerken en hij werd naar de States teruggezonden. Daar be zocht hij toen de militaire acade mie te Westpoint. Hij werd na tien maanden ook daar verwijderd en nam toen dienst als gewoon sol daat. Ook dit stond hem niet aan en hij deserteerde. In 1829 verscheen een bundel ge dichten van zijn hand, die aanvan kelijk geen succes bleek te zijn. In 1835 behaalde hij een prijs met een novelle, getiteld „Handschrift in een fles". Dit gaf hem de moed om door te gaan in de richting waartoe hij zich geroepen voelde, namelijk de literatuur. Hij leverde artikelen en kort verhalen in verschillende tijdschriften en vestigde in zich New York, nadat hij in 1836 in het geheim met zijn 14-jarig nichtje i was gehuwd. Zij was eigenlijk een kind, maar Edgar hield zielsveel van haar, hetgeen blijkt uit ver schillende van zijn geschriften, waarin hij haar lof zingt Het leven eindigde bij veertig In de American Review verscheen zijn beroemde gedicht „The Ra ven". Later belastte hij zich met de redactie van het „Broadway Jour nal". Hij woonde nog enige tijd in Phi ladelphia en te Richmond. Hij was een harde werker die altijd bezig was. Reeds jong overleed zijn vrouw aan tuberculose en Poe bleef als weduwnaar achter. Deze klap is hij nooit te boven gekomen. Op een dag in het najaar van 1849 vond men hem in de buurt van Baltimore dood langs de weg. Het raadsel rond zijn dood is nooit opgelost. Zo vond een groot kun stenaar, die reeds een leven vol el lende had meegemaakt, een tragisch einde. Poe was niet mee, maar zijn onvergetelijk pionierswerk leeft nog steeds en vindt waardering. De weelde, die hij zo knap wist te beschrijven, beleefde hij nooit. Ingezonden mededeling Ron geen eten meer zien in 't vasts vooruitzicht van 'n nieuwe aanval laaiend brandend maagzuur. Tot Bennies uitkomst brachten. Rennies doven de hevigste zuur- brand in enkele seconden op vol komen natuurlijke wijze. Door hun weldadige samenstelling neutrali seren ze alle overtollig maagzuur volkomen. Uw omgeving heeft er geen weet van dat u Rennies neemt want water of zo komt er niet aan te pas. Gewoon maar laten smelten op uw tong Haal vandaag nog zo'n pak Rennies bij Uw Apotheker of Drogist. zierikzee Aan het instituut voor Pers wetenschappen, verbonden aan de universiteit van Amsterdam, slaag de voor de cursus journalistiek, onze vroegere stadgenoot de heer C. van der Maas Wz., werkzaam bij de P Z.C. te Vlissingen. De Simavi-collekte De alhier gehouden collekte voor Simavi heeft f 220,39 opgebracht, dank zij de collectantes en collec tanten van de beide plaatselijke uj.o.-scholen. De Avondvierdaagse Wij vernemen dat de Zierikzeese Avondvierdaagse dit jaar gehouden zal worden op 12, 13, 14 en 15 juni Chr. Plattelandsvrouwen- en Meisjesbond Afd. Schouwen-Duiveland De afdeling vergaderde onder lei ding van de presidente, mevr. J. M. Laurense-Pluister. De heer J. Schaaj van de Com missie voor Levensverzekeringen te Utrecht bracht een film op het doek „Afspraak met de toekomst". Daarna volgde een documentaire over de glasfabrieken in Leerdam en vervolgens de film „Prinses Bea trix in de West". Het was een goed programma, waarvoor de heer Schaaj dank en een aandenken aan deze middag ontving. Na de pauze volgde een bestuurs verkiezing. Mevr. v. d. Wekken-v. d. Klooster van Brouwershaven werd bij acclamatie herkozen. In de plaats van de secretaresse, mevr. S. T. de Waal-Boiten, werd gekozen mevr. v. d. Wekken-v. d. Hoek te Zierikzee. Mevr. De Waal ontving uit handen van de presidente een bloeiende plant en een boekenbon. De aftredende secretaresse dankte bestuur en leden voor attentie, waardering en samenwerking. Besproken werd een eventueel te maken reis in juni a.s. naar de Westbetuwse fruittuinen, met een excursie naar en ontvangst door de fruittelersorganisatie te Geldermal- sen. Op woensdag 17 mei is een de monstratie van de N.V. Philips te Eindhoven geprogrammeerd. Collectrices voor collecte kinder bescherming werden verzocht zich te vervoegen bij mevr. Poldermans, Poststraat 35 te Zierikzee. Een kleine verloting bracht een batig saldo voor de kas. De presidente dankte en sloot de geanimeerde vergadering. bruinisse Geslaagde modeshow Met een vlotte conference van Truusje Verburg, werd te Bruinisse dinsdagavond weer de modeshow gehouden die langzamerhand al een traditie is geworden. De zes Steenbergse zaken kwamen in een geheel bezet Ned. Herv. Vereni gingsgebouw weer uitstekend voor de dag en een viertal mannequins toonden met zwier en gratie de japonnen, blouses en rokken van de firma's Van Erp en Luyks en de mantelcostuums van de firma Oerlemans. De kapsels en de make up waren van de firma Ambags, de juwelen van Herbers en de hoe den van de firma Bus. Een thé- complet verhoogde In de pauze de gezelligheid. Bloemen voor de mee werkende dames waren tastbare bewijzen van de waardering voor het gebodene. Schutsluisvloer gestorft Terwijl in een ander vak de hei machine nog steeds voortgaat be tonnen palen de grond in te drij ven, is men dinsdag in vak 7 van de in aanbouw zijnde schutsluis voor de Deltawerken te Bruinisse begonnen met de eerste beton- storting voor de schutsluisvloer. Deze eerste storting in dit vak be draagt 600 ton. Dag en nacht gaat dit werk door. Na in een speciale automatische b?tonmachlne te zijn gemengd, wordt de betonspecie In een vracht auto, waarop een tank, verder ver voerd en in kipkarren gestort. Deze kipkarren worden boven het vak gekeerd. Het door elkaar heen ma noeuvreren van de gemotoriseerde kipkarren in de diepe bouwput lijkt op het heen en weer rijden van de wagentjes van een kinder- spoortreintje. Ook arriveerde dinsdag een kraan, die zal worden gebruikt voor het lossen van mijnsteen op de Krammerplaat. Deze mijnsteen zal dienen voor het aanleggen van de Werkhaven op die plaat. Zo komt het grote werk van de Grevelingendam langzaam op gang. Een gevolg van een en ander is, dat het werkkamp Stoofpolder wer voor de huisvesting van ar beiders wordt opengesteld. HAARLEM. In een ziekenhuis in Haarlem is d? tweejarige jongen Antonie de Jong overleden, nadat hij eerder te water was geraakt. Zijn moeder had haar twee kinde ren in een zandbak in de Haar- lemmerhout laten spelen en miste de jongen na enige tijd. Zij ging hem zoeken en vond het kind in een sloot langs de Hildebrandlaan. De pech doet zich nog als eens voor dat er geen wolkje aan de lucht is. als de Schouwen-Duive- landse regionale autoriteiten aan topmensen in den lande veren leed willen demonstreren. In het verleden is dit herhaaldelijk ge bleken. Kwam zo'n groep be stuurlijke hoogwaardigheidsbe kleders uit Den Haag naar hier, dan liep aan het veer alles als een erwtje van een plankje, scheen de zon en woei er een lichte bries, die de overtocht tot een toeristisch genot maakten. Ook in andere gevallen kwam en komt het voor, dat het „juist niet gaat", als men het demon streren wil. Deze week echter was er een uitzondering op deze mysterieuze regel. De leden van de Commissie van Toezicht voor de Herverkavelingsgebieden kwamen voor een oriëntatiebe- zoek naar Schouwen-Duiveland en zij hebben met eigen ogen kunnen zien, hoe moeilijk het op vele akkers momenteel nog ligt met het waterprobleem. Er zijn talrijke velden - met name in de voormalige polder Schouwen - waar het water maar niet weg wil. De ondoorlaatbaarheid van de bodem is nog bijzonder slecht en gezien de enorme bedragen, die aan de herverkaveling ten koste zijn gelegd, is dit beeld be paald niet opwekkend. In eerste instantie hebben de desbetreffende gronden zich na de herverkaveling uitstekend ge houden ,maar het achter de rug liggende vochtige seizoen, heeft in sterke mate struktuurbeder- vend gewerkt. Inzonderheid de velden, waarvan een oogst van suikerbieten en aardappelen werd geroofd, hebben zwaar geleden. Het „ploeteren" in de modder heeft slechte gevolgen gehad en men ziet thans een struktuurbe- derf ,dat er hier en daar niet om liegt. Het water blijft in grote plas sen op het land staan. Zoekt men het wat dieper, dan blijkt er een harde ondoordringbare laag te zijn, die het water - voor normale drainage-afvloeiing - een halt toeroept. Onnodig te zeggen dat de be trokken landbouwers met deze nieuwe tegenslag lelijk in de maag zitten. Deze problematiek is nu en straks vooral van finan ciële aard. De herinrichting der bedrijven, het opnieuw beginnen na de ramp, heeft grote bedragen gevergd en staande voor het be talen der herverkavelingsrente, zijn er bepaald zorgen op het punt van liquide middelen. Enkele goede liefst topjaren, zouden nodig zijn om de boer op Schouwen-Duiveland voldoende nieuwe ruggesteun te geven. Ook al draaien straks op het eiland de motoren in een typisch indus- strieel bedrijf, het agrarisch ka rakter van deze streek, wordt er bepaald niet minder om. Daar om verklapt de waterspiegel op de velden hier en daar, dat de streek nog niet van materiële zorgen is bevrijd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 5